'X&ssïsszxtfs- GEMENGD NIEUWS. TRANSVAAL PLAATSEÜJRN1KUWS. Burgerlijke Stand. Uit en voor de Pers. vertrouwt, dat rij geen succes zullen hebben en dat deze voor den groentebouwer zoo don kere wolk wel zal afdrijven. Door den heer A. Slot, Bnrgemeestei van Broek, worden hierop zeer interessante, nit oude bronnen opgediepte mededeelingen gedaan, aangaande de geschiedenis van den groentebouw aan den Langedijk, waaruit blijkt, dat drie eeuwen geleden hier de akkerbouw reeds een belangrijk middel van bestaan was. Door de heeren C. Bak en A. Nobel wordt nog herdacht den heer T. J. Kuipers, vroeger Hoofd der School te Broek op Lan- gendijk, die het plan voor de Toevoerlijn, nagenoeg precies zooals het thans is uitge voerd, eenige jaren geleden reeds heeft ont worpen. Nog lang zaten de feestvierenden gezellig bijeen nog menige toast werd nitgebracht, allen, die eenig aandeel hadden in de totstand koming der Toevoerlijn, werden herdacht; doch geen einde kwam haast aan 't toasten op de heeren Slot, Van de Vijzel, Fokker en Kraakman. Nadat op voorstel van den heer S. Duif van St. Pancras. nog een dronk was gewijd van HM. de Koningin, werd de feestelijke bijeenkomst door den heer D. Wagenaar. penningmeester der feestcommissie, gesloten. Op de verschillende dorpen werd des avonds het feest voortgezet. Te Broek op Laugendijk werd o. a. nog met lampions een fietsoptocht gehouden. Het was een schoone dag voor den Lan gedijk, die jaren lang in aangename her innering zal blijven bij de bewoners dezer streek, die getoond hebben, wat een volhar dend streven vermag, maar ook, dat zij op eene aangename en waardige wijze weten feest te vieren en hun groote mannen weten te eeren. ANNA PAULOWNA. Vergadering van de Vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek, op Vrijdag 20 Juni. De Voorz. opent de vergadering en roept allen een hartelijk welkom toe, zich verheugend over de goede opkomst. Na lezing en goedkeuring der notulen, brengt het bestuur een voorstel tot feestviering ter tafel. Dit bestaat in een reisje naar Bergen, heen over Koedijk en terug over Schoorldam. Tegen dit voorstel werden verschillende bezwaren ingebracht De heer N. Kaan vond de wandeling, die er aan verbonden was, te vermoeiend; de heer Oostra critiseerde scherp het voorstel in zijn geheel; de heer Van Wijk verklaarde zich er eveneens sterk tegen en stelde voor, van de op handen zijnde kermis gebruik te maken. Door den heer Stoel werd het bestuurs voorstel verdedigd. Tenslotte werd het in stemming gebracht en aangenomen met 28 tegen 7 stemmen. Daar het aantal schoolkinderen, dat recht op een feest heeft, met ieder jaar toeneemt, terwijl de financiën der vereeniging daarmee geen gelijken tred houden, stelt de heer Oostra voor, dat de vergadering het bestuur opdraagt, om bij het Nut op verandering in de wijze van feestvieren aan te dringen. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen met 19 tegen 16 stemmen. Thans doet de heer Oostra het voorstel, om, met het oog op het grooter aantal kin deren, de commissie met vijf leden te vermeer deren, welk voorstel met 9 stemmen voor wordt verworpen. Alsnu gaat de vergadering over tot de benoeming van 12 commissieleden boven het bestuur en onderwijzend personeel. Eindelijk wordt door den hr. Oostra een wijzi ging in het bijeenbrengen der benoodigde gel den wenschelijk geacht, welke wenschelijkheid door secr. en bode echter sterk werd betwijfeld. Staande de vergadering werd ten slotte door sommige leden hun bijdrage nog verhoogd, waarop, met een woord van dank, in zon derheid aan den afgetreden bode, de vergade ring werd gesloten. ANNA PAULOWNA. Donderdag 19 Juni had in het lokaal van den heer J. van der Goes een openbare vergadering plaats. Voor de flink bezette zaal trad als woord voerder op Ds. H. G. W. Briedé van Kolhorn. Spreker heette het publiek hartelijk welkom, zich verheugende over de belangstelling die uit de talrijke opkomst bleek. Nu volgde een breede beschouwing over de zegeningen der 19e eeuw. besloten met het woord van Dr. Allard Pierson, dat zij zich inzonderheid ook door „verteedering des har ten" kenmerkte. Zoo kwam spr. geleidelijk op zijn eigenlijke onderwerp, reeds door advertenties en strooi biljetten bekend gemaakt„Pensioen voor ouden van dagen van staatswege. Eenvoudig en bevattelijk werd nu het doel en streven van den Bond voor Staatspension- neering uiteengezet. Na de uiteenzetting dezer beginselen deelde spr. mede, wat in dezen in Duitschland, Denemarken en België reeds tot stand kwam, en gaf vervolgens een his torisch overzicht der pogingen, voor en na van verschillende kanten in Nederland in deze richting reeds gedaan, toen de Bond nog niet bestond. Ten slotte betoogde spr. in den breede de mo gelijkheid van staatspensionneering en eindigde met een woord van opwekking tot de aan wezigen, om zich aan te sluiten bij den Bond. Na een pauze van 20 minuten was er gelegenheid tot debat, waarvan achtereen volgens gebruik werd gemaakt door de heeren C. van Eeten, Vogelenzang, Van Gorkom en D. Schenk. Nadat spreker elk der debattere uitvoerig en met de meeste welwillendheid van ant woord had gediend, dankte de heer H. Visser den heer Briedé voor zijn optreden te dezer plaatse met dit zoo belangrijke onderwerp, waarmede de vergadering werd gesloten. Staande de vergadering traden reeds onge veer 60 leden toe, zoodat hier al dadelijk een flinke afdeeling tot stand is gekomen. Zeer waarschijnlijk zal de heer Briedé in den loop van dit jaar ook nog in den West polder voor de Staatspensionneering propa- geeren. Een meisje vermist. Sedert Dinsdagmiddag wordt te DEVEN TER een 13-jarig meisje vermist. Zij is met een vriendinnetje uitgegaan om bloempjes te plukken bij de bergweide. Het vriendinnetje dat niet zoo ver wilde gaan, is huiswaarts gekeerd, terwijl zij den weg naar de Pessink vervolgde. Men is ijverig aan het werk om haar op te sporen, doch tot heden nog niet geslaagd. De moord te TILBURG. De vervolging tegen den koster Van Ister- daal, wegens meineed (naar aanleiding van de klacht welke mr. Pels Rijcken verleden jaar tijdens de terechtzitting der rechtbank, tegen den koster indiende en voor het Hof te 's-Hertogenbo&ch, de vorige week, heeft herhaald), zal, naar het „Volksdagblad" uit goede bron verneemt, onmiddellijk na de uit spraak van het arrest van het Hof worden doorgezet. Mutsaers' vrijspraak wordt als zeker beschouwd. Markt te SINT PANKRAS. Woensdag 18 Juni, 131 manden aardappe len f 1.— a f 1.70 per 17'/i KG. Donderdag 19 Juni, 117 manden aardappe len f 1.a f 1.65 per 17'/i K.G. Markt te BROEK OP LANGENDIJK. Woensdag 18 Juni 202 manden aardap pelen f 1.30 a f 1.55 per l7'/i K.G. Donderdag 19 Juni346 manden aard appelen f 1.40 a f 1.70 per 17!/i K.G. 44000 bos wortelen f 3.30 a f 4.30 per 100 bos. Vrijdag 20 Juni: 119 manden aardappelen f 1.30 a f 1.65 per 17K.G. Het huis en erf aan de Mo lenkade nabij LUTJEWINKEL, door den Notaris Abr. Sloos Woensdag aldaar geveild, is gekocht door den heer G. Krap, voor f 259. Uitslag van de premiekeu- ringen te BEVERWIJK. Merriën geb. in 1898 en 1899. 3 premiën van f75. Bekroond: 1 J. D. G. van Gulpen, Spaarndammerpolder2. Wed. O. Schaap, Velzen3. J. E. F. B. Siuijter van Loo, Amsterdam; 4. G. van Andel. IJpolder; 5. A. Troost, IJpolder; 6. Wed. A. de Goede, Starnmeer. Merriën geb. in 1895, 1896 en 1897. 2 pre miën van f100. Bekroond: 1. P. Barendregt, Wijkermeer2. B. Biesheuvel, Haarlemmer meer 3. R. C. Schenk, IJpolder4. B. Bies heuvel, Haarlemmermeer5. idem 6. idem 7. A. Troost, IJpolder; 8. K. del Court van Krimpen, Velzen 9. T. Evers. IJpolder 10. idem 11. J. D. G. van Gulpen, Spaarndammer polder. Merriën van 8 jaar en ouder met veulen. 3 premiën van f 40. Bekroond1. G. van Andel, IJpolder2. J. D. G. van Gulpen. Spaarndammerpolder 3. B. Biesheuvel, Haar lemmermeer 4. J. D. G. van Gulpen 5. idem 6. P. Barendregt, Wijkermeer 7. K. del Court van Krimpen, Velzen 8. B. Biesheuvel, Haarlemmermeer. Merriën geb. in 1900. 8 premiën van f40. Bekroond 1. J. D. G. van Gulpen, Spaarn dammerpolder 2. Wed. Kranenburg, Hout- rakpolder3. J. van Breugel. Houtrakpolder 4. W. van Woudenberg, IJpolder5. P. Baren dregt, Wijkermeer; 6. idem; 7. A. Romar, IJpolder; 8. J. D. G. van Gulpen, Spaarn dammerpolder 9. G. van Andel, IJpolder 10. B. Biesheuvel, Haarlemmermeer. Merriën geboren in 1901. 4 premiën van f 10. Bekroond1 J. D. G. van Gulpen, Spaarndammerpolder 2. idem 3. idem 4. I'. Barendregt, Wijkermeer. Hengsten geb. in 1901. Beschikbaar 2 pre miën van f 100. Bekroond: 1. P. Barendregt Wijkermeer. 2. T. Evers, IJpolder. —Uitslag der keuringen te HOOFD DORP, gehouden op 18 en 19 Juni. Meniën, geb. in 1898 en 1899 7 premiën van f 75. Bekroond 1. H. F. Bultman, Haarlemmermeer. 2. P. Verkuijl, idem. 3. L. vanWijk, idem. 4. B. Bies heuvel, idem 5. T. van Vuuren, idem. 6. A. C. Nieuwenhuizen, idem. 7. P. Verkuijl, idem. 8. Wed. J. Maaskant, idem. 9 P. Zijlmans, idem. 10. A. Knoop, idem. 11. P. Zijlmans, idem. 12. D. de Groot, idem. 13. A. Ruighaver, idem. 14. P. Verkuijl, idem. Merriën van 8 jaar en ouder, met veulen. 7 premiën van f 40. Bekroond 1. G. C. W. F. Obreeu, Nederhorst den Berg. 2. F. Hanedoes, Haarlemmermeer. 3. H. F. Bultman, idem. 4. P. Zijlmans, idem. 5. H. F. Bultman, idem. 6. D. Knibbe, idem. 7. idem, 8. G. J. J. Geertsema, idem. 9.P. Verkuijl, idem. 10.G. J. J.Geertsema,idem. 11. P.Verkuijl, idem. Merriën, geb. in 1895, '96 en'97; 7 premiën van f 100.Bekroond 1. H. Ran, Haarlemmermeer. 2. P. Verkuijl, idem. 3. F. Hanedoes, idem. 4. H. F. Bult man, idem. 6. idem. 6. P. Verkuijl, idem. 7. F. Hanedoes, idem. 8. A. van Leeuwen, idem. 9. B. de Jong, idem. 10. D. Knibbe, idem. 11. H. F. Bultman, idem. 12. F. Hane does, idem. 13. B. Biesheuvel, idem. 14. D. L. 't Hooft, idem. Merriën, geb. in 1900 16 premiën van f 40. Bekroond l. F. Hanedoes, Haarlemmermeer. 2. A. van Leeuwen, idem. 3. P. Roos, idem. 4. M. Kamper, idem. 5. B. Verhulp, idem. 6. P. Zijlmans, idem. 7. D. Knibbe, idem. 8. C. W. Smit, idem. 9. P. Verkuijl, idem. 10. idem, idem. 11. D. L. 't Hoofd, idem. 12. A. Koen, idem. 13. H. F. Bultman, idem. 14. B. Biesheuvel, idem. 15. A. Groenenberg, idem. 16. P. Verkuijl, idem. 17. D. L. 't Hooft, idem. 18. M. v. d. Heuvel, Nieuwer Amstel. 19. A. Groenenberg, Haarlemmermeer. Merriën, geb. in 19019 premiën van f 10. Bekroond 1. H. F. Bultman, Haarlemmermeer. 2. P. Zuiver, idem. 3. B. Buurman, idem. 4. P. Zijl- mans, idem. 5. H. F. Bultman, idem. 6. P. Zijl mans, idem. 7. P. Verhulp, idem. 8. D. J. v. d. Heuvel, idem. 9. A. Stoel, idem. Hengsten geb. in 1901. 2 premiën van f100. Bekroond: 1. D. Knibbe, Haarlemmer meer 2. H. F. Bultman, idem 3. A. Ruyg- haver, idem. Aan de verschillende keuringen namen 460 paarden deel een getal dat tot heden niet werd bereikt. In het stamboek werden op de keuringen te Beverwijk en Hoofddorp 36 ingeschreven, terwijl 70 werden afgekeurd. Nog zijn toegekend 4 premiën ad f 50 voor in alle opzichten uitstekende fokmerriën Eureka, van G. C. W. F. Obreen, Nederhorst den Berg. Augusta, van H. F. Bultman, Haar lemmermeer. Wilhelmina, van J. D. G. v. Gul pen, Spaarndam. Witvoet, van P. Verkuijl, Haarlemmermeer. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd bij een bewoner van de Kattenburgerkade te AMSTERDAM aange beld. Beneden komende, vond hij niemand wel hoorde hij kindergeschrei. Hij stelde een onderzoek in en vond een pakje, waarin een kind van het vrouwelijk geslacht, netjes en zindelijk gekleed, voorzien van een zuigflesch met melk. Het kind is niet naar het Stadsbeste- delingenhuis overgebracht, daar de vrouw ver klaarde, de zorg voor het kind op zich te nemen en aan de politie de opsporing over te laten van de moeder. HEER HUGOWAARD. De halte Middelweg heeft een ander aanzien gekregen, doordien de H. S. M. er een speciale laadplaats heeft aangebracht voor de lading van melkbussen, welke dagelijks worden vervoerd naar de fabriek van gecon denseerde melk te Hoorn. De reizigers ondervinden nu van deze melklading geen last meer, wat voorheen wel 't geval was. Den 20 s t e n dezer werd de eerste veiling door „Nieuw Leven" aan 't sta tion N00RDSCHARW0UDE gehouden. De aanvoer bedroeg 40 manden, die ver handeld weidende groote muizen tegen f 1.70 a f 2 20, de kleine tegen f 0.90 af 1.10 per 35 KG. Leer om leer. Het „Centrum" vertelt Een boekverkooper zond aan onderschei dene personen een boekwerk in een omslag, waarop gedrukt stond „Is dit werk binnen acht dagen niet terugbezorgd, zoo wordt het als gekocht beschouwd." Een gebenefi- cieerde zond het niet terug, werd, toen hij weigerde te betalen, voor den kantonrechter gedagvaard en (zoo luidt het verhaal) door dezen tot betaling veroordeeld. De onwillige kooper, steenfabrikant, deed wat een goed burger betaamthij gehoorzaamde aan het vonnis. Toen nu eenige dagen later de boekver kooper zijn winkel wilde openen, werd hij daarin belemmerd door de omstandigheid, dat duizenden steenen lagen opgestapeld op zijn stoep. En bovenop lag een papier, vermeldende den naam van den fabrikant, den prijs der steenen en de mededeeling. dat, tenzij deze vóór den middag waren terugbezorgd aan de fabriek, zij zouden gelden als te zijn gekocht. NB. Mocht het niet gebeurd zijn, dan inoet het nog gebeuren. Een jeugdig avonturier. Een 10-jarig knaapje, dat zich te ROT- TERDAM spelende in een bagagewagen had verstopt, moest tegen wil en dank op reis, doordat de goederentrein in beweging ging; eerst te Haarlem weid zijn aanwezigheid ontdekt. De politie bracht het kind weder naar Rotterdam terug. In 't Friesche dorp St. JOHAN- NESGA weet men op onrechtmatige wijze in 't bezit te komen van woning en land en wel op de volgende wijze. Een gezin koopt een bokvaartuig met roef. en wetende dat spoedig zinken niet zal uitblijven, wordt daartoe een geschikt terrein uitgezocht. Is het zinken een feit geworden, wat toevallig steeds met een zonnigen dag samenvalt, dan is iedere hulp welkom, om het gevaarte op het droge te krijgen. Is dit eenmaal geschied, dan is gevaar voor zinken buitengesloten en „het gevaar" om opnieuw te komen drijven, weet. de bewoner wel te voorkomen. Buitendien is de bodem, als het vaartuig op den grond staat, spoedig verrot. Vervolgens wordt de omliggende grond ontgonnen, eerst een tuintje aangelegd, dra een geit gehouden en eindelijk verrijst ter zelfder plaatse een steenen huisje. De eigenaars der respectieve gronden zien deze p/aktijk lijdelijk aan, omdat het hun geld zal moeten kosten, zulk een gezin te verwijderen. De Daily Express deelt mee, dat Botha, De la Rey, De Wet en Lucas Meijer, na hun bezoek aan Kruger. zich naar Londen zullen begeven. Aan De Wet wordt dan het voor nemen toegeschreven, een reis te maken door Duitschland en Oostenrijk. Botha zal een bezoek brengen aan Frankrijk, België en Nederland Lucas Meijer aan Amerika. Het doel van al deze reizen zou zijn het inzamelen van gelden ten gunste der Boeren. Het Fransche blad „La France militaire" beweert, dat de geheime clausules in het vredesverdrag zijn, dat met de kroning van Koning Edward alle Kaapsche rebellen am nestie zullen krijgen, en dat niet 3, maar 7 millioen pond gegeven zal worden, voor het weder opbouwen der hoeven en het weder aan- fokken van den veestapel. Blijkens een telegram uit Colombo gaat de eerste afdeeling Boerenkrijgsgevangenen einde Juni van Ceylon naar Zuid-Afrika terug. Deze afdeeling bestaat uit 400 burgers, die zich vroeger al bereid hebben verklaard zich aan de Engelsche heerschappij te onder werpen en die daarom al een maand of tien geleden van de onverzoenlijken gescheiden waren. De Malta is van de Royal Albert Docks te Londen naar Zuid-Afrika vertrokken met eenige manschappen van den militairen geneeskundigen dienst, en voorraad. Na te Kaapstad gelost te hebben, gaat het schip krijgsgevangenen van St. Helena halen. Van de Britsche troepen in Zuid-Afrika zullen allereerst de Yeomen van 1900 en 1901 naar buis worden gezondendan volgen de vrijwilligers, de militie en de reservisten ten laatste de geregelde troepen en de Yeomen van 1902. Gemiddeld zullen per week 3500 man terugkeeren, zoodat ongeveer vijf maan den noodig zullen zijn om het geheele leger terug te brengen. Middelerwijl zullen de troe pen voor den garnizoensdienst in Zuid-Afrika worden aangewezen en daar heengebracht De troepen uit Indië zullen eerst in den ua-herfst worden verscheept, zoodat ze na afloop van den moesson in Indië aankomen. De Engelsche bladen bevatten nu op gezag van lord Kitchener de volledige opgaven van de aantallen Boeren, die zich na de vredesluiting op 31 Mei, hebben onder worpen. Die getallen zijn voor Transvaal 11.225 man voor de Oranje-kolonie 5.395 voor de K aapkolonie 1.120 Te zamen 17.740 Dus nog ruim zeventienduizend man. De „Times" bevat een merkwaardig inter view met commandant Kemp, een der bekende Boeren-aan voerders. Volgens zijn mededeelingen waren er bij het uitbreken van den oorlog ongeveer 50.000 strijdbare Boeren te velde. Maar lang niet allen van hen waren voortdurend aanwezig. Het is een Boeren-gewoonte, die vaak heel slecht gewerkt heeft, om nu en dan „huis-toe" te gaan, midden in den strijd. En een groot aantal Boeren waren voortdurend „huis-toe". Zoo waren van Botha's leger, dat 3000 man telde in Natal, slechts ongeveer 1500 man aanwezig tijdens den slag bij Colenso. Kemp verklaarde verder, dat alle praatjes over persoonlijken steun van buiten onwaar zijn. Na het uitbreken van den oorlog, zeide Kemp, had zich geen enkele vreemdeling meer bij de Boeren aangesloten. Een troepenmacht van 50.000 man dus, die geleidelijk geslonken was tot zeventienduizend man, heeft het Engelsche gouvernement ge dwongen tot een krachtsinspanning, zooals het zelf verklaard heeft, die „het land tot de laatste zenuw in spanning hield". Twee- en-een-half jaar lang heeft het 300.000 man onder de wapenen moeten houden, en milliar- den moeten besteden, om den strijd tegen deze kleine schaar vol te houden Schagen, 21 Juni 1902. De bouw van een burger huis aan den Stationsweg alhier, voor reke ning van den heer G. Beers te Kolhorn, js opgedragen aan den heer D. Kramer alhier. V r ij d a g a. s., 's a v o n d s 8 uur, geeft de Harmoniekapel een volkscon cert in den tuin van den heer C. Broerema. Het programma luidt Marsch over het Zweedsche lied„Spinn- spinn", H. Hofmann Ouverture Zum Garten- fest, Ch. Duval„Le Canari", solo voor kleine fluit door den heer G. Hulsman, F. Sabathil Bouquet des Mélodies, potpourri, Ch. Rolla Gratulation, Ouverture, A. Degrez; Marga- retha, Tyroliènne, L. A. SchoutenHéliotrope, Valse, L. Lacoste; Finale: The Honeymoon Marsch, G. Rosey. De kermis in hot laQd, De zorgen aan den kant. Koek en oliebollen voor de kinderenq met speelgoed, draaimolen en luchtechoimm stoomcarroussel, comedie, cafe-chantant, dan sen hij Polak en Kaan en lekkere paling voor de ouderen. Er valt wat te genieten, de acht dagen van kermis In het centrum van onze plaats natuurlijk het milieu van de kermisde stoomcarrousse! van L. Benner. We hooren 'm al, de stoom fluit en we zien 'm al draaien den molen. Lr meer van vertellen, behoeft niethou je portemonnaie maar klaar. Dan volgt N. H. Schinkel met een prachtige kinematograaf zonder trillende beelden en ontzaglijk rijk in variatie. Wie nu wat moois zien wil, verzuime deze gelegenheid niet. Gelukkig is er dan ook weer eens een paradetent op onze kermis en naar het zeg gen van de menschen een mooie. Princelli Schentke is van plan z'n beste beentje voor te zetten en zoowel op het gebied van schouwburg als op dat van théatre-variété het beste te geven, wat hem maar mogelijk is. De geheimzinnige Prof. Polidor zal wed ijveren met Dobber's spiritisme. De eerste is ons van verleden jaar al bekend en lang niet ongunstigdat recommandeertMisschien is het weerveni, vidi, vici, oftewelik kwam, zag en overwon. Een kunstkabinet, een platentent en Böhme's Grand Théatre d'illusoir maken met, Wijlacker's schouwburg ons marktplein aardig vol. De kleine tusschen- ruimten zullen weer worden aangevuld met waarzeggerstentjes, oliebollenkramen en de bekende vischkiaam van Bakker. Onze marktmeester, die blijkbaar allen zooveel mogelijk een goed plaatsje wil geven, vond op de markt ook nog een open plekje voor Regter's rad van avontuur en voor nog een paar oude bekenden, die zichzelf recom- mandeerenop den hoek bij Broere b.v. de spiegelgladde electrische krachtmeter. En komt er nu ook wat op het land op de Laan ZekerEen paardenspel en een wassenbeeldengalerij. Van de markt tot de R. K. Kerk is het kraam bij kraam. Enkele verdienen wel eene aparte vermelding. Zoo bijvoorbeeld de wel bekende kramen van Wed. Haak en D. Visser met Nougat er. Deventerkoek en verdere Suikerwaren; dan de oude heer Visser en Zonderhuis en Leijen met versche paling, Gebr. Bonnier met Galanterieën enz. enz., te veel eigenlijk om op te noemen. En 1111 in onze café's. In het Noord-Hollandsch Koffiehuis van den heer J. Vader A z. treedt een vier tal avonden het Tooneelgezelschap van Stoel en S p r e e op. Bekend is het gezelschap in Schagen nog niet, elders daarentegen wel. We lezen bijv. in de Groninger Courant over dit gezelschap Tot hen, die de aangenaamste herinnerin gen van de Groninger kermis meenemen, be hoort ongetwijfeld ook het gezelschap Stoel en Spree. De vorige kermis kwamen zij met hunne schouwt urgtent hier voor 't eerst, doch de kennismaking was voor hen geen aangename. Wel hadden zij toen in de laatste dagen niet over het bezoek te klagen, doch in den eer sten tijd was er te weinig toeloop, zoodat de zaak niet florisseerde en er zeker geld bij moest. Bij toeval hoorde ik toen na afloop der campagne een der heeren van 't gezelschap zeggen,,'t Is waar, ons eerste bezoek aan de Groninger kermis leverde geen gunstige resultaten op, maar we komen 't volgend jaar terug en dan zal 't beter gaan." Nu, het dient gezegd te worden, dat deze voorspelling op schitterende wijze in vervul ling is gegaan. Reeds de eerste voorstelling was een beslist succes en sinds dien avond ging het maar steeds crescendo tot men ein delijk een wedloop ging houden, om toch maar een plaatsje te bemachtigen. Nu valt dat niet erg te verwonderen want „Mottige Janus" is een stuk, dat velen boeit van het begin tot het einde. Het is vol van spannende treffende tooneeleu en het wordt door 't gezel schap Stoel en Spree uitstekend gespeeld. Toch heeft dit groote succes de directie wel een beetje verrast en zij had zich zeker geens zins voorgesteld, dat „Mottige Janus" de geheele kermis door zou gaan. Men bereidde zich zelfs reeds voor, om in Amsterdam de 100e opvoering recht feestelijk te vieren. Maar wij Groningers hebben den Amsterdammers dat faveurtje nu eens voor den neus weg gepikt. De heer Spree was al mooi op weg, om een der populairste mannen der stad te'wor den. Als hij over straat ging, of in een café zijn potje bier dronk, dan wees men hem elkaar aan met een kijk es, daar heb je de „Mottige" ook. Ook de marsch van Stoel en Spree werd 1 vaak gehoord. Mocht dit gezelschap een volgend jaar terug komen, en daar valt haast niet aan te twijfelen, dan zullen we 't hier weer met open armen ontvangen, en wanneer de directie dan weder zoo'n gelukkige keuze, doet, wat de stukken betreft, dan zal weer het grootste succes ver zekerd zijn. Ons dunkt een uitstekende aanbeveling, i maar ook een goede belofte van liefhebbers van tooneel. De stukken, die gegeven worden, zijn Fabrieksbaas, Madama Sans Gêne, Teun de Nachtwacht en Mottige Janns. In C r s bij den heer R. Kaan, de ko miek Nieuwenhuijzen met familie. Een aam beveling is voor Nieuwenhuijzen onnoo- I dig die is hier bekend, en goed bekend ook. Wij en vele anderen hebben om hem en zijn grappen al zoo menigmaal hartelijk gelachen, dat hij zich bij voorbaat ervan verzekerd kan houden, dat hij bezoek, veel bezoek zal krij gen; vooral als men zijn programma doorziet, waarop zooveel nieuws wordt beloofd. En wrt de heer Nieuwenhuijzen belooft, dat vol brengt hij ook. Op de Markt de schouwburgtent vgn den heer Wijlacker. De le avond, Woensd., „De Onthoof ding van den Graaf van Hoorne, of het schrik bewind van Alva", voor liefhebbers van zware stukken een niet te versmaden gelegenheid om hun hart eens op te halen. De heer Wylacker en zijn gezelschap zijn altijd zeer am bitieus en zullen ook dit jaar wel weer alles doen, om hun getrouwen te amuseeren. Alles saamgenomen, belooft onze kermis niet minder schitterend te znllen zijn, dan hare voorgangsters. Als nu onze burgers ook maar wat ver dienen, en het Maandag 30 Juni maar niet is: De kermis op een end En in de beurs geen cent. Wat te verwachten was, ia. gebeurd de hooge prijzen van den 12eu konden op do markt van Donderdag jj. geen stand houden. Vooral bij schapen was dit het geval. Niet dat nu de prijzen te laag waren. Vergeleken bij sommige markten, ging dat nogal. De tusschenhandel heeft bij deze gelegenheid het gelag moeten betalen. Opgekocht tegen de markt van den 12den, kon men Donderdag van den exporthandel niet die prijzen bedingen, waarop gehoopt en gekocht was. Hoewel het bjj vette koeien iets trekkend ging, bleven de prijzen zeer standv».i- waar werd tegen 39 a 40 cent aan f Beste Er waren heel wat kalt koeien 8 ocht. doch de kwaliteit liet bij velen a*n?ev0Wd wenschen over. Dat gaf natuurlijk^**1 te kenden handel. Zoo was 't In,J trek- koeien. Daarbij is de room ook v* ^'de- Stagnatie is dan 't gevolg. n e rnej^ Vette varkens liepen iets teru de warmte wel niet vreemd zal z^' ook de reden geweest zijn, dat Jj0 °at 2a| prijs verminderde. Verder bleven boter jn vrijwel gelijk zij waren. de pnj2er) De proef op de som Zes van de door de ProvinciaU r, premiewaardig gekeurde stieren kï.mmissie inspuiting met tuberculine gere na kwamen dei halve, als verdacht v^n8^4 en lose, voor de premie niet verder in -r"u- king. De commissie, belast met dek heeft gemeend, dit onderzoek naarT!"8'*. lose geheel te moeten voltooien v u" twee dier stieren, die van de heeren boer alhier en J. Stapel te Oudendï' kocht, teneinde ze onder toezicht knndigen in het Abattoir te Am t2! des" ontleden. In tegenwoordigheid !n m te leden der commissie, den heer v d Hoofd-inspectenr van het Abattoh a'8' Amsterdamsch veearts, had WoènJ *n schouwing plaats. ensdag de 'D combineerde versa- dering van de leden dei plaatselijke school h?i!nm!81e etl1e onderwijzers der openbare etl bijzondere scholen, Vrijdag j.1. ten huize van k i !6erw" ^ggeveen alhier gehouden j. besloten, het schoolfeest op den Vrijdag van kermis te houden. Ongeveer 300 kinderl zullen van dit feest profiteeren. Beslot! werd, eene voorstelling in de Paradetent den heer B. Princelli Schentke bij te wonan" daarna een uurtje in den Stoomdraaimolen v!' den heer L. Benner door te brengen terwiii ten slotte in twee afdeeliugen de Kinewat,, graaf van den heer N. H. Schinkel zal worden bezocht. In de tusschenpoozen zullen de kin deren op het schoolplein worden onthaald Dat belooft dus weer een aangename dag tef worden. 8 SCHAGEN-BURGHORN. Het Bestuur van den Polder Burghorn hield Vrijdag alhier een algemeene vergade ring met de ingelanden, die geheel aau de „waterkwestie" was gewijd. 14 Ingelanden woonden deze bijeenkomst bij. Na lang en breed over de zaak te hebben gesproken, deed de heer J. M. Koelman, als vertegenwoor diger der R. C. Kerk alhier, als ingeland, het voorstel, aan den Polder Schagen een som van f 500 aan te bieden. Voor dit bedrag zou Burghorn dan vrij water van de Schagèi Wiel kunnen aftappen, zoolang de Polde Schagen water zal kunnen krijgen uit d Ringsloot of elders. Met algemeene stemme: werd dit voorstel aangenomen- Tevens werd eenstemmig besloten, dal indien de Polder Schagen met dit voorste geen genoegen kon nemen, dan het aanboi van den Polder Valkkoog aan te nemen Deze polder had zich bereid verklaard Burghorn voor f150 van water te voorzien De heeren Buis, Bruin en Koelman zouden met het Dag. Bestuur en de Hoofdingelanden van den Polder Schagen een conferentie aan vragen. In de heden, Zaterdag, gehou den vergadering van het Dagelijksch Bestuur en de Hoofdingelanden van de banne en den polder Schagen, had plaats de verkiezing van een secretaris, noodig door het bedanken van den heer Ph. de Heer. De voordracht luidde: 1. W. Vader; 2 C. Visser Az.en 3. A. C. Roggeveen, allei te Schagen. Benoemd werd de heer W. Vader met 1 stemmen de heeren C. Visser Az. en A. C Roggeveen hadden elk 2 stemmen. Ten opzichte van de bekende waterkwestk, werd na de conferentie met de commissie van den polder Burghorn, de heeren Koel man, Buis en Bruin, besloten, het aanbod van den polder Burghorn aan te nemen. De bewuste duiker, waarover de kwestie reeds zoo lang heeft geloopen, is reeds heden geopend. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 18—20 Juni 1902, Geboren, Ondertrouwd en Getrouwd: Ueene. Overleden Dirkje Spaans, 25 j„ echfcge- noote van Wilhelm Johan Anrijjas. Onder het binnenlandsch nieuws bevatte de Nieuwe Iiotterdamsche Courant uit Waalwijk deze mededeeling: „De minister van binnenlandscbezaken heeft, daartoe gemaohtigd door tf. 3f. de KouingiD, atwjjzend beschikt op het ver zoek van J A. Scbiiltz ce. a'hier, strekkende om niet goed te keuren het besluit van den gemeenteraad alhier, waarbij aan do parochie van den Antonius een subsidie is toegekend va i f2500 voor deu bouw eener R.-K- ker „De minister uvarwoog, dat de toe kenning van een subsidie voor den bouw eener kerk niet strijdt met de wes r.oeh geaegd kan worden te strijden met het algemeen belang, „In het adres was oa. tegen ,e besluit van den gemeenteraad opgekoffl®b omdat daarduor niet-roomsch-katholie gedwongen werden bij te dragen m kosten van een anderen eeredieust de hunne." Door bovenstaande wordt duidelijk, een nieuwe weg is ingeelagcn door o ministerie en dat ook niet-katholie zullen mogen betalen voor het bou van katholieke kerken. Heel aardig Zomer! Als een groote merkwaardigheid w° uit Straatsburg gemeld, dat 't m nacht van Zaterdag 14 Juni op Grooten Belcheu, den hoogsten ber&^ E'zas, heeft gesneeuwd. He' c „zomerkleed" was 's morgens 1 ceB meter dik.

Schager Courant | 1902 | | pagina 2