Politie! raisit ter raL TRANSVAAL Zondag 29 Juni 1902. 46ste Jaargang No. 3744. EERSTE BLAD. .1 ac ii t. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nfieuws. AGER Alieiui Nieuws- DRAAIT. - k LmlIiwiM Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AÜVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: 6Ci?4©KAT, SLaau, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker J. W 1 K E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTENT1EN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen emeeuto «chagen. BEKENDMAKINGEN. o-o POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen veriecht omtrent een verloren rilve- ren armband. De Borgeroteater van Schigtn, brengt ter kennii bet navolgende De Commi.aaris der Koniogin in de provincie Nooid-Holland, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Sla'en dier proviocie van 18 Juni 1902. no. 83; Gelet op artikel 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de jacht op waterwild in dit gewrst zal woider geopend als volgt: in den kriDg, begrepen binnen den Wfa'friescben omringdijk, in de gemeente Petten, in de gemeente Callantsoog, alsmede in het gedeelte van den polder het Koegras. gelegen onder de gemeente Helder, op Zaterdag 19 Juli 1902, met aonaopgang; op bet eiland Texel, met uitzondering van den polder Eijerland op Zaterdag 16 Angustus 1902, met zonsopgang, en in de overige deelen der provincie, dns ook in den polder Eijerland op Tti'1, op Zaterdag 2 Augustus 1902, met zonsopgang. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordhol- lacd worden aangeplakt. Haarlem, 20 Jnni 1902. De Commissaris der Knninzin voornoemd, Bij afwezen, het Lid van Gedt pateerde Staten, (get.) P. B. J. FERF. Schagen, 27 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, H J. POT. oo Burgemeester en Wethouders vcn Schagen, bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge de door den Raad dier gemeente vastgestelde regeling, betrekke ijk het onderzoek naar de broeiing van hooi, enz. Ie. de gemeente ia verdeeld in eene noordelijke en eene znidelyke hooistekerawijk, en de scheidings lijn tuaschen die wjjken wordt geacht te zyn getrok ken vanaf de brug aan de Lange Snevert door de Hoep over de markt, naar en durr de Heerenatraat, langs de Loet, den Meninweg en het pad, loopende langs het Schagerwiel, en vandaar langs den dgk, liggende aan den Zuidkant van den polder Bnrghorn. tot aan de gemeente St. Maarten. 2e. dat voor het loopende jsar tot hooisfekera zijn benoemd, voor de ncordeijjke w ijk Willem B 1 e e- ker (Noord, wjjk A, no. 42) en Klaas Govers (Loet wijk F no. 13). Voor de zuidelijke wijk Chriatiaan Speet s, Laan wijk D no. 42 en T h ij a B ij p o a t, Laan, wijk D no 62. 3e. dat ingevolge het bepaalde bij de politie ver ordening voor d>ze gemeente, ieder honder van hooi en stroo, die daarin gevaar voor brand door broeiing ontdekt, verplicht ia onverwijld kennis te geven aan den Bu'gemeeeter en een der hooistekera voor de booi.stekerswjjk waarin hy woonachtig ia. zullende de hooiatekers bovendien ten allen tijde tot het ouder- zoeken van het hooi en van het stroo moeten worden toegelaten 4e. dat niet-naleviug der sub 3 vermelde bepaling stralbaar ia gesteld mei eene boe'e van ten hoogste f 25.—. Behagen, den 27 Juni ll'02. Pa gem>-esler en Wethouders voornoemd, H. J POT. De Secretaiis, DENIJS. „Ieder nieuw oorlogsschip is een waarborg te meer voor den vrede," heeft keizer Wilhelm te Krefeld gezegd. Daar de keizer een krach tig voorstander van de vrede-politiek is, ligt er in die woorden voldoende opgesloten, waar het om te doen is. Nauwelijks zijn die woor den gesproken, of Duitsche couranten komen met het bericht, dat de regeering den Rijks dag weldra een nieuw vlootplan zal aan bieden. Wij kunnen nu in de Duitsche pers een twistgeschrijf over het ja en neen, over de wenschelijkheid, de middelen, Duitschland's handel met betrekking tot zijn vloot verwachten, en wanneer dan de regeering daarmee de open bare meening genoeg heeft bewerkt, wordt het plan ingediend, behandeld, en na veel gehaspel en gekibbel aangenomen. Zoo is 't bjj belangrijke wetsvoordrachten vroeger meermalen gedaan, en alles wijst er op, dat het thans weer zulk een beloop zal krijgen. Eigenlijk heeft de regeering haar woord ge geven, dat voor 1906 eene versterking van de vloot niet op haren weg ligt, doch omstandigheden vormen en vervormen den mensch en hebben ook reeds heel wat wijzi gingen in regeeringsplannen gebracht. Verder is 't voor eene regeering een klein kunstje, om de aantijging van woordbreuk te ontgaan. Zoo noodig treedt een nieuwe minister, die met afgelegde beloften niets te maken heeft, op, en de zaak is klaar. Eene versterking van de Duitsche vloot is daarom reeds te verwachten, omdat het bij den kruis tocht naar China duidelijk gebleken is, dat de maritieme middelen van het Rijk niet in staat zijn, eene overzeesche politiek voldoende kracht bij te zetten. Wegens gemis aan de noodige kruisers, hebben toen linieschepen in Oost-Azië dienst moeten doen. Dat schijnt van een militair standpunt niet gewenscht te zijn, zoodat men verwachten kan, dat met kracht en klem op meer kruisers zal worden aangedrongen. Voor den Duitschen belastingbetaler is dit een staartje van het Chineesche muisje; voor Duitschland's politiek heeft dat diertie nog een extra-aanhangsel. Rusland heeft zijn ge volmachtigde nit de internationale commissie te Tientsin, die met de afdoeniDg der zaken is belast, teruggetrokken. Daarmee plaatst Rus land zich in het volle licht van China's vriend en beschermer. Frankrijk zal Rusland, als trouw bond genoot, in dezen volgen. Italië, Japan en de Vereenigde Staten zijn al mede voorstanders van eene welwillende Chineesche politiek. Italië hoopt nog altijd, in China eene pacht- haven te verkrijgenJapan legt het er op toe, de gele rassen te vereenigen, om zoo de oppermacht in Oost-Azië te verkrijgen Ame rika is vanaf den beginne noode tot krach tige maatregelen teger, China overgegaan. Bij volk en regeering heeft in de Staten steeds voorgezeten, dat het zijne belangen in China beter met eene vredelievende, dan met een oorlogszuchtige politiek kan behartigen. De Vereenigde Staten waren dan ook de eerste, die hunne troepen uit China terugriepen. Het begiiit er dus uit te zien, dat Enge land en Duitschland samen daar ginds de zaken zullen moeten aidoen. Nu bestaat er nog alle kans, dat Engeland zich bij de eerste gelegenheid de beste mede op den achtergrond zal plaatsen, daar het o zoo graag een ander de kastanjes nit het vuur laat halen, om die dan later zooveel mogelijk alleen op te smullen. Duitschland, die den stoot aan de beweging heeft gegeven, kan zich niet terugtrekken en zal derhalve in alle opzichten China's booze geest schijnen. Volgens de steeds goed ingelichte politieke correspondent, ziet het er in tal van Chineesche provinciën tamelijk ongunstig uit. De geest van verzet tegen de vreemdelingen neemt bij den dag toe. De strenge wijze, waarop de mandarijnen de belasting voor de oorlogs- schatting innen, heeft aan de ontevredenheid I een belangrijk aandeel. Met voorbedachten rade wordt de haat tegen den vreemdeling aange wakkerd, daar de bijzondere belasting wel dubbel zooveel bedraugt ais volstrekt noodig is. Deze extra-penning vloeit in den zak van de grootwaardigheidsbekleeders. Het is reeds zoover gekomen, dat in de provincie Tsjili een stedenbond is opgericht, om gemeenschap pelijk de belasting voor de vreemdelingen en christenen te weigeren. Iu andere provinciën wordt een openlijk verzet tegen de overheid georganiseerd in Kwangsin worden valsche keizerlijke plakkaten aangeplakt, waarin de bevolking opgeroepen wordt, het werk van de boksers te voltooien. Wanneer Duitschland alleen aan al dit verzet het hoofd moet bie den, dan mocht Keizer Wilhelm wel wenschen, dat hij nooit de hand in het wespennest had ge- stoken.De moeilijkheden schijnen voor Duitsch land niet van éénen kant te zullen komen. Men wil opgemerkt hebben, dat eene ver koeling in de betrekkingen tusschen Duitsch land en Oostenrijk wordt waargenomen. De keizer van Oostenrijk zon daarvan duidelijke bewijzen hebben gegeven. Zoo zou keizer Frans Jozef voor de invitatie, om de feest viering van het 50-jarig bestaan van het Germaansche museum te Neurenberg bij te wonen, hebben bedankt. Bij de begrafenis van koning Albert van Saksen, waarbij beide keizers tegenwoordig waren, namen de heeren nauwelijks notitie van elkander. Keizer Wilhelm kwam een paar minuten voor de plechtige uitvaart aan, en haastte zich om zoo spoedig mogelijk weder te vertrek ken. Het nieuwe Duitsche toltarief, dat voor Oostenrijk zeer nadeelige bepalingen bevat, moet de oorzaak dier verwijdering zijn. Dan ook zou de openlijke verklaring van de Duit sche partij in Oostenrijk, dat zij eene ver- eeniging van Duitsch-Oostenrijk met het Duitsche rijk beoogt, in den Hofburg Duitsch land worden aangerekend. Hoofdzaak zal evenwel het verhoogde invoerrecht zijn. Voor den Donaustaat heeft het Duitsche tarief naast de economische, nog eene binnenlandsche politieke zijde. Oostenrijk en Hongarije sluiten door tusschenkomst van den gemeenschappelijken minister voor buitenlandsche zaken, gezamen lijk handelsverdragen. Wil een der beide deelen voor zich de vrijheid behouden om zelfstandig te kunnen handelen, dan dient het daarvan een half jaar te voren kennis te geven. Nu heeft Hongarije in den laatsten tijd meermalen zijdelings te kennen gegeven, dat zijne belangen afzonderlijke 'handels verdragen vereischten. De bom is evenwel van die zijde gebarsten, waar niemand het verwacht had. Het is nu Oostenrijk geweest, hetwelk aan Hongarije heeft verklaard, dat het met 1 Januari°19ü3 zich vrjjheid van handelen wenscht voor te behouden. In Hongarije had men daarvan zelfs niet gedroomd. Men dacht, door Oostenrijk van die zijde te bedreigen, bij de 10-jaarlijksche overeenkomst, die voor 1 Januari 1903 ge regeld moet zijn, gunstige bepalingen te bedingen. Mochten beide deelen in hun han- delsstaatkunde elk hunnen weg gaan, dan is feitelijk de band tusschen Oostenrijk en Hongarije verbroken. De buitenlandsche staatkuude zal dan ook in andere opzichten verschillende wegen inslaan. Het zou de eerste, doch voornaamste stap kunnen zijn, die tot de ontbinding van de Oostenrijk-Hongaarsche monarchie kan leiden. ovatie gebracht en een adres ter verwel koming overhandigd. Generaal Kitchener heeft verklaard, dat hy dit adres als een eerbewijs aan zijn geboorteland Ierland beschouwde II,roemde het aandeel, dat de Ieren in den oorlog gehad hebben. Hij herinnerde echter niet aan de Iersche Boeren- brigade van kolonel Lynch. Vervolgens drong hij aan op verzoening tusschen het Engelsche en Hollandsche ras, die beide hardnekkig genoeg gestreden hadden om elkaar nu weder- keerig te respecteeren. Daarna volgden nieuwe ovaties, 's Middags scheepte locd Kitchener zich in naar Engeland. V De Petit Blen heeft van Dnquenne, zijn correspondent die op het eind van 1901 In de Kaapkolonie door de Engelschen gevangen genomen en naar de B e r m u d a's gestuurd is, een doorgesmokkelden brief gekregen. Duquenne schrijft, dat hij beestachtig behan deld is; dadelijk al bij zijn gevangenneming, en tot op de Bermuda's toe. Daar werd hij met vijf anderen in een hok, een echte kooi, geworpen. De soldaten, die hen bewaken, sarren hen voortdurend. Met hem zitten luitenant de Gourville, luitenant Horvung, veldkornet Nikolaas du Toit, Alfred Joubert en Frederik Bosch, een jonge Boer van veer tien jaar. Ten slotte hebben de Engelschen hen alle zes willen om het leven brengen. Daartoe drong een bewaker, William geheeten, zich in hun vertrouwen. Toen men in hem een vriend meende te zien, deed hij hun een plan aan de hand om te ontvluchten. Den 26en April te middernacht zon het gebeuren. De krijgsgevangenen besloten een hunner door het lot aan te wijzen om vooruit te gaan, en zoo te zien, of het veilig was. Het lot viel op den jongen Bosch. Geholpen door William, kwam hij uit de cel. William riep de anderen toe, dadelijk te volgen. Maar nauwelijks was Bosch een eind verder gegaan, of hij werd doodgeschoten door schildwachten, die in hinderlaag waren. Den volgenden dag liet men de anderen onder bedreiging van zwaardere straf een eed afleggen, dat zij bun mond zouden hou den. „Ik heb den eed afgelegd," schrijft Duquenne, „maar al moest ik er eeuwig verdoemd om worden, ik breek mijn eed om u het vreeselijke feit ineê te deelen Aldus het verhaal in de Petit Bleu. —Raadsvergadering te HARING- CARSPEL, 25 Juni 1902. Tegenwoordig alle leden. De Voorz. opent de vergadering, waarna de Secr. de notulen der vorige vergadering voorleestonveranderd worden ze vastgesteld. De Voorz. deelt medea. dat de besluiten tot af- en overschrijving en betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, door Ged. Staten zijn goedgekeurd b. dat de gemeente is verdeeld in stern- districten voor de verkiezing van leden van de T weede Kamer der Staten Generaal en de Provinciale Staten, op gelijke wijze als de verdeeling is gemaakt voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad c. dat bij de laatstgehouden verificatie der kas van den Ontvanger dezer gemeente op 17 Juni 1902 aanwezig is bevonden een bedrag van f 1078.725. Deze mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. Het verslag van den toestand der Alkmaarsche Huishond- en Industrieschool zal worden ter lezing gelegd voor de leden die dit verlangen. Voorts deelt de Voorz. nog mede, dat naar aanleiding van hetgeen in de laatste vergadering is besproken omtrent de afwerking van den ligger der wegen, door B. en W. eene conferentie is gehouden met den heer Swagerman te Bovenkarspel. Tot de beschrijving van kaden znllen wij wel moeten overgaan, zegt de Voorz., omdat door ons niet kan worden verklaard dat dit geene dikwijls allerlei baldadigheden zijn gepleegd en zou gaarne zien, dat de veldwachter aldaar surveilleerde, waarop de Voorz. mededeelt, dat juist den laatsten Zondagavond door den veldw. te Kalverdijk tot laat in den nacht gesurveilleerd is, doch hij heeft toen niets gezien. De heer De Jongh meent, dat, wanneer de veldw. daar dikwijls komt. de daders wel zullen zijn op te sporen, en zou het voorts goed vinden, dat toegezien werd op het op tijd sluiten der herbergen. De Voorz. belooft daartoe last te zullen geven. Wat voorts het prikkeldraad aangaat, zegt de heer De Jongh, ieder heeft het verwijderd, behalve Kuilboer en L. Wink, die hebben de punten er afgeknependat is echter niet voldoende, want het geval heeft zich voor gedaan, dat iemand zich aan >ie punten van het hek van Kuilboer bezeerde. De Voorz. stelt de vraag, of het nog prikkeldraad kan. heeten, wanneer de punten er zijn afgeknepen. De heer Groot meent, dat de veldw. aan het hek van Kuilboer geen punten meer ontdekt heeft. Wat het hek van Wink betreft, daar zijn de punten geheel uit verwijderd. De Voorz. belooft, door den veldw. een onderzoek te doen instellen, in hoeverre door Kuilboer aan de politie-verordening is voldaan. Blijkt, dat de punten niet voldoende zijn weggenomen en wordt dit door Kuilboer niet spoedig gedaan, dan zal proces-verbaal opgemaakt worden. De openbare vergadering wordt hierna gesloten en gaat de Raad in comité voor het behandelen van eenige reclames tegen den hoofdelijken omslag. Onvoorzichtig. De landbouwer J. Verwijmeren te BEEK (L.) reed staande op zijn kar over de tram lijn. De tram vau Breda, die juist aankwam, kon niet tijdig genoeg stoppen, met het gevolg, dat de kar tot splinters vloog, het paard gedood en de voerman zoo verwond werd, dat bij overleed. Mutsaers vr ij gesproken. Het Gerechtshof te 's-HERTOGEN BOSCH deed Donderdag in hooger beroep uitspraak in de zaak tegen Gasparus Augustinus Mut saers, 28 jaar, van beroep schilder, wonende te Tilburg, en sprak den beklaagde vrij. Nu Mutsaers is vrijgesproken door het Hof, is deze zaak in hoogste instantie beslist. Ware hij veroordeeld, dan had zijn verde diger in hooger beroep kunnen gaan bij den Hoogen Raad, wat nu natuurlijk niet ge schiedt en was hij ontslagen van rechtsver volging, dan had de Procureur-Generaal bij den Hoogen Raad appèl kunnen aan teekenen; thans staat hem nog de mogelijkheid open die hier te lande echter weinig gebruike lijk is nameljjk om dit te doen- in het belang van de wet. Zooals men weet, kan het gebeuren, dat er een nieuwe instructie tegen den koster Van Isterdael wordt geopend, waardoor de moord te Tilburg opnieuw in behandeling zou komen. De Procureur-Generaal heeft in de zitting daar zelfs een soort toezegging van gedaan. Men meldt: T)e evangelist Weltevreden, van ZIERIK- ZEE, heeft thans in de gevangenis bekend, schuldig, te zijnaan het feit (poging tot brandstichting) waarvoor hij is veroordeeld en thans zijne straf ondergaat. Treurig drama. Eon treurig drama weid Woensdagmiddag tusschen drie en vier nur te WINSUM afgespeeld. Schipper Van Bolhuis lag daar, zegt de „N. G. Ct. met een lading gedroogd vlas. Met het oog op de brandbare lading werd aau boord geen fornuis gestookt, doch behielp men zich met een petroleumtoestel. Tengevolge van een ongeval met dit toestel ontstond er nu Woensdagmiddag tegen drie uur een begiu van brand in het schip. In een oogenblik sloegen de vlammen om zich en tastten zij de droge lading aan. paden zijn. Dat op Sint Maarten geene kaden zijn beschreven is een gevolg hiervan, dat ^leen v daar indertijd (mijns inziens ten onrechte, I Hevig ontdaan vluchtte de schipper met zijn zegt de Voorz.) eene dergelijke verklaring Kezin. Aan den wal eerst kwam hij tot bezin- is afgelegd. Op de vraag van den heer De Jongh, of de heer Swagerman de kosten, aan de afwerking verbonden, heeft opgegeven, deelt de Voorz. mede, dat met inbegrip van hetgeen reeds is betaald, die kosten hoogstens f 1200.— zullen bedragen en dat aau Ged. Staten is gevraagd, of de helft daarvan ten laste der provincie kan worden genomen. Deze vraag is gesteld, zegt de Voorz., omdat indertijd toezegging is gedaan voor f 326.—, toen de kosten begroot werden op f 650. Door den heer J. Schoorl wordt hierna in ning en merkte toen, dat daar in dat vlam mende schip zijn jongste kind, een zuigeling nog moest zijn achtergebleven. Ontzettende gedachte. Dat kind moest gered, het kostte wat het wilde. En dns waagde zich de ongelukkige te midden der vlammen. Tot driemaal toe trachtte hij de plaats te bereiken, waar het kindje lag, tevergeefs driemaal moest hij terug, zoodat hij ten slotte met zware brandwonden overdekt, werd weggevoerd. Toen het vuur had uitgewoed vond men in het schip het geheel verkoolde lijkje zijne kwaliteit als rendant-armvoogd over- van ^et jongste kindje. De arme vader is per gelegd de rekening van de algemeene armen over 1901. Kitchener naar Engeland. Gene raal Kitchener i6, op weg naar Engeland, te Kaapstad aangekomen. Hij werd voor het stadhuis door den burgemeester en den gemeenteraad ontvangen, er werd hem een De bedoelde rekening wordt nagezien, met de bescheiden vergeleken en tenslotte goed gekeurd in ontvangst op f 2533.03, in uitgaaf op f 1848.415, derhalve met een batig saldo van f 684.615. Deze gunstige stand van zaken geeft den heer De Jongh aanleiding tot de opmerking, dat de subsidie, die de R.-C. Par. armen uit de gemeentekas ontvangen, metteitijd betaald zal kunnen worden door de alg. armen, zooals trouwens vroeger ook geschiedde. Tot leden der commissie voor het nazien der gemeente-rekening over 1901 worden benoemd de heeren De Jongh en Boekei, waarna de Voorz. de gebruikelijke rondvraag houdt. De heer De Jongh deelt mede, dat den rijtuig door dr. Broens naar het ziekenhuis 1 te Groningen vervoerd. De lading, die toebehoorde aan den heer Harkema van Warfhuizen, moet verzekerd zijnhet schip niet. - WIERINGERWAARD. Zoo behoort dan ons schoolfeest weer tot de geschiedenis. Of er genoteu is? Neen, maarpret hebben ze gehad, de jongelui. Reeds bij het begin heerschte een vroolijke geest. Uit school vandaan, werd 's morgens een wandeling gemaakt ('oor de buurt. De muziek speelde vroolijke marschjes en zoo ging het naar de kolfbaan. Het gezelschap vau den heer Nieuwenhuijzen komt allen lof toe voor de aardige wijze, waarop de kin deren werden bezig gehouden. De heer Nieuwenhuijzen heeft er slag van. Na afloop van de voorstelling ging het naar het terrein laatsten tijd des Zondagsavonds te Kalverdijk voor de wedstrijden" Houtjes rapen, touw- springen, bal werpen en hardloopen met een bal op een blaadje. Voor prijzen was ruim schoots gezorgd, zoodat van twee kinderen telkens één een prijsje kon winnen. Nu weer naar de kolfbaan, om nog eenige aardige num mertjes van het cafe-concert te genieten. Tot slot werd een tombola zonder nieten gehouden. Elk kind ging met een aardig prijsje naar huis, terwijl ze nog eens extra werden bedeeld van wat versnaperingen. Door schoon weder begunstigd, liep dan dit feest tot aller genoegen ten einde. Vooral mag geroemd worden de orde en regelmaat tijdens de verschillende werkzaamheden. 's Avonds ruim half 9 kwam een ander deel schoolkinderen thuis van een reisje naar Stavoren. Met zekeren trots wisten ze te vertellen dat er niet één zeeziek geweest was. In blijde opgewekte stemming kwamen ze thuis en nog menig oogenblik zal die reis onder elkaar besproken worden. Moge bij een volgend feest dezelfde opgeruimdheid heerschen. De commissie I eeft eer van haar werk, terwijl een extra pluimpje zeker wel niet mag outhouden worden aau die heeren, die onze feestvreugde hebben verheugd door goede muziek. De Koningin. Men meldt uit Schaumburg Hoewel de gezondheidstoestand van de Koningin zeer bevredigend blijft en de krach ten voortdurend toenemen, is het toch noodig, dat Hare Majesteit zich goed in acht blijft nemen. De kleine wandelingen en rijtoeren, reeds sedert het begin van het verblijf te Schaumburg gemaakt, worden dan ook eerst langzamerhand verder uitgestrekt, gelukkig zonder dat deze Hare Majesteit te zeer ver moeien. Marktbericht v a n LUTJEWIN KEL van 26 Juni 1902. Groote muizeD f2.30 a f2.65. Kleine muizen fl.50 a f 1.80. Ronde f 1.85, alles per 35 K.G. Rapen f3.—per 100 bos. Een ontsporing. Donderdag had dicht bij het Staatsspoor station te 's-GRAVENHAGE een spoorweg ongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afge- loopen, daar alleen materieele schade te betreuren is. De personentrein van Amsterdam, welke te 9 44 daar moet aankomen, is op een paar honderd meter voor de overkapping van het station op een wissel ontspoord. Alleen de locomotief geraakte uit de rails, dank zij het rijden met verminderde sndheid en het spoedig met alle kracht remmen. De locomo tief stond geheel op zijde, en heeft zich aan den eenen kant tot over de wielassen in den grond gewerkt. De machinist en de stoker bleven ongedeerd op hunne machine en voor zoover bekend, heeft ook geen van de reizigers, die zich in de 3 personenwagens bevonden, letsel bekomen. Ten gevolge van het ongeval, ondervonden opvolgende treinen eenige ver traging in aankomst, omdat van een zijspoor gebruik moest worden gemaakt. Met den oogst van aardbeien in de omstreken vau BREDA schjjnt het dit jaar treurig gesteld terwijl andere jaren om dezen tijd de pink haar hoogtepunt bereikt en deze op het eind der maand meestal is afgeloopen, valt thans van eenigen noemens- waarden aanvoer ter markt nauwelijks te sprekeD. Wanneer men bedenkt, dat verleden jaar door de frnittelersvereeniging „Braban- tia" te Prinsenhage en omstreken behalve door den verkoop aan particulieren, aan den 'groothandel en het buitenland alleen 180.000 kilo's aardbeien werden afgeleverd, gemid deld tegen 15 cent per kilo, dan kan men nagaan, welk een schade door deze misluk- king aan de meestal kleine landbouwers wordt toegebracht. Gevaarlijke pap! Te KRIMPEN a. d. LEK zjjn enkele per sonen, na het eten van pap, ernstig onge steld geworden, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Na hevige pijnen te hebben doorstaan, waren ze toch weer spoedig genezen. Waarschijnlijk had men de pap te oud laten worden. Men meldt nit ANDEL: De ooievaarsdie v en hebben de laatste nachten weder hun slag geslagen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden te Genderen de ooievaars gestolen, van Zondag op Maandag te Babeloniën Broek en gepas- seerden nacht alhier. In dit laatste dorp hebben zij echter maar één nest kunnen bemachtigen, daar men elders de wacht houdt, of de jonge ooievaars 's nachts binnen haalt. Door de voreeniging „Denk j en Doe" te KOLHORN is een adres van adhesie ingezonden op het ingediende request omtrent een 2e stembureau in de gemeente Barsingerhorn. Naar wij uit goede bron ver namen. zal de heer P. Greidanus. H. d. S. te BT_ RuLRBRLG, om gezondheidsredenen ontslag vragen uit zijne betrekking tegen 1 September a.s. Door 'net gemeentebestuur van KOitiDJ.JK worden pegirgm in het v Cu. gesteld tot wijziging der grens tus schen deze gr meen te en de, gemeente St. Pankras. Genoemd bestuur wei sekt het aan St. Packras grenzende deel difer gr meen te, dat eene bevolking heeft van pl.m. 350 zieler, bij S. P. te voegen en dit gedeelte der bevolking van Koedijk wersekt dit evenzeer. Of Sint Pankras ze.'f met deze uitbreiding wol ingenomen is, valt om ver schillende redenen zeer te betwijfelen.

Schager Courant | 1902 | | pagina 1