Utliiikend Uitlaai. Zondag 13 Juli 1902. 46ste Jaargang No. 3748. TWEEDE BLAD. FEUILLETON. 12. Beschouwingen omtrent de navolgende ponten I. Welke soort van verlichting is voor de gemeente Schagen preferent II. Verlenging der bestaande concessie, of Gemeentelijke exploitatie eener gas fabriek van de bestaande gasfa- stichting eener nieuwe TTT. Overname briek, of fabriek o— I. Welke soort van verlichting is voor de gemeente Schagen pre ferent? Bij de zeer groote uitbreiding, die in de laatste jaren do verlichtingstechniek onder gaan heeft, ligt het voor de hand, dat iemand, die geplaatst wordt voor de oplossing van het vraagstuk: „Welke de boste en meest economische wijze van verlichting is voor eene gemeente staat voor een moeilijk vraagstuk. Moeilijk in de eerste plaats, omdat rekening moet worden gehouden met de plaatselijke gesteldheid, financiëele draagkrucht, enz, maar in de tweede plaats door de groote keuze van verlichtingssoorten, die daarvoor in aanmerking knnnen komen, alsa. elec- tiisch licht; b. steenkolengasc. watergas; d. acetyleengase. lucktgas. En toch zal blijken, dat dit 5-tal kan teruggebracht worden tot een 2-tal, maar dan nog is de keuze moeilijk. Het electrisch lichthoewel in meerdere kleine plaatsen in het buitenland in gebruik, zal alleen op die plaatsen zonder extra hooge kosten kunnen worden aangewend, waar een natnnrdrijfkracht (water) voorhanden is en derhalve geen extra uitgaven behoeven te geschieden voor drijfkracht ter opwekking van den electrischen stroom. Dit licht is tot nn toe echter of een luxe verlichting, óf een noodzaak. Een luxe lichtbron daar, waar de kosten een ondergeschikte factor zijn, zooals voor zeer groote plaatsen, of een complex van meerdere kleine plaatsen in betrekkelijk be perkten kring. Een noodzaak wordt het, wanneer het geldt groote ruimten, die op andere wijze moeilijk van licht kunnen worden voorzien, op doel matige, gemakkelijke wijze te bedienen. Het electrisch licht heeft zijne voordeelen, alsweinig warmte, zeer geringe verontrei niging van de atmosfeer der lokalen, gemak kelijke aanwending op de moeilijkst te berei ken plaatsen, maar daartegenover staan ook nadeelen. Ik behoef hier slechts te wijzen op de ge compliceerde inrichting eener electrische cen trale, die vrij bekwame personen eischt voor het toezicht, het plotseling gemis van alle licht bij de geringste stagnatie in het bedrijf, of bij eenig defect aan de leidingen de hooge kosten van aanschaffing eener huis installatie het gemis eener goedkoope warmtebron voor het huishouden, en ten slotte de hooge kosten der verlichting zelve. Dat deze kosten hoog zouden moeten zijn, springt duidelijk genoeg in het oog, als men slechts nagaat, dat ter verkrijging van licht een brandstof moet worden omgezet in kracht, deze kracht in stroom, de stroom in licht. In meerdere plaatsen in Nederland, waar electrisch licht werd ingevoerd, wordt door de verbruikers geklaagd over de hooge kosten, en als voorbeeld haal ik slechts aan de Gemeente Veendam in de provincie Gronin gen, waar in een confectie-magazijn van middelmatige grootte pl.m. f75.gemiddeld per wintermaand wordt betaald, enkel voor verlichting. Dat ik derhalve voor de gemeente Schagen de aanschafi'ing van electrisch licht met klem moet ontraden, behoeft zeker geen verder betoog. Toch wil ik nog wijzeD op de omstandig heid, dat bij de invoering van electrisch licht alle ingezetenen, die niet tot de petroleum verlichting kunnen of willen terugkeeren, gedwongen zullen worden, hnnne bestaande gasleidingen te doen vervangen door eene electrische installatie en dus op hooge kosten worden gebracht, tenzij de gemeente besluite, ook die voor hare rekening te nemen, iets wat natnnrlijk de stichtingskosten aanmer kelijk zal doen stijgen. Het gèvolg daarvan eischt geen toelichting. Het acetyleengas kan m. i. evenmin voor de verlichting eener gemeente als Schagen in aanmerking komen. Schagen is haar reeds ontgroeid. De lichtbron, hoe schitterend ook, laat zich slechts toepassen op enkele geïso leerde gebouwen, maar van toepassing als licht-centrale voor grootere gemeenten, hoort men nog niets. Bovendien verkeert deze verlichting nog in het stadium van proef nemingen. Weliswaar is het aantal apparaten voor ontwikkeling van acetyleengas legio, maar of alle aanspraak kunnen maken op een wetenschappelijke samenstelling, die waarborgen geeft voor een economisch en practisch bedrijf, betwijfel ik sterk. Wel vindt men in de brochures van z.g. fabri kanten dier toestellen cijfers vermeld, die alle andere verlichtingsmethoden in de schaduw stellen, maar de praktijk heeft die beweringen nog niet gesanctionneerd. Ten slotte mag de gemeente Schagen zich niet leenen tot het nemen van proeven, waarvan de slechte uitkomsten alleen voor hare rekening komen, terwijl de eventueel gunstige resultaten uitsluitend ten bate komen van de leveranciers. Wat ik gezegd heb van acetyleengas, geldt in hoofdzaak ook van het lucht gas. Ik geloof zelfs beter te doen, deze ver lichtingsmethode stilzwijgend voorbij te gaan, natuurlijk uitgaande van de vraag, of deze verlichting voor de Gemeente Schagen préferent is. De keuze is alzoo teruggebracht tot het watergas en het steenkolengas. De bereiding van watergas is een procédé, dat, hoewel van nog vrij recenten datum, bijna reeds het stadium van proefnemingen is gepasseerd en op meerdere plaatsen, ook in Holland, maar vooral in Amerika, toepas sing vindt. Dit is een gevolg van het feit, dat weten schappelijke mannen zich zijner hebben aan getrokken en in verbinding met de mannen van de praktijk, eene verlichtingsmethode hebben geschapen, die zich kan doen gelden, zoowel om de vrij gemakkelijke wijze van berei ding, xde betrekkelijk beknopte installatie eener watergasfabriek, alsmede de kosten der verlichting. De bereiding van watergas geschiedt door stoom te leiden over gloeiende cokes of steenkolen. Hierdoor wordt een met-lichtgevend gas verkregen met groot warmtegevend vermogen. Om dus dit gas voor verlichting te kunnen gebruiken, moot het vooraf worden gecar- bureerd, d. w. z. lichtgevend gemaakt, tenzij de verlichting door gloeilichamen plaats heeft. Do/a carburatie eischt op ziehzelve echter weer kosten, welke afhankelijk zijn van het systeem dat gekozen wordt, in verband met den marktprijs der carburatie-middelen, als benzol of mineraalolie. Het gebruik van ongecarbareerd watergas eischt derhalve de algemeene invoering van gloeibranders. Dit nu is op zichzelf geen direct bezwaar, maar toch zal men nadeelige gevolgen kun nen verwachten van de gloeilichamen, wan neer het gas niet vooraf eene volmaakte zuivering heeft ondergaan. Zonder deze zal in hoofdzaak de gasvormige ijzerverbinding (het ijzer-kooloxyde) aanleiding geven, dat na korten tijd de gloeilichamen, door afzetting van ijzer-oxvde, van hnn lichtsterkte worden beroofd. Dit is een bezwaar, dat zeer, zeer overwegend is en waarvan dan ook de minder goede resultaten met de watergasfabriek te Brammen een gevolg zijn. Misschien zal daardoor het ongecarbureerde watergas nimmer burgerrecht verkrijgen. Verder kan als een euvel van dit gas worden aangemerkt, dat het reukloos is geschiedde dit (behalve te Brammen) op bestaande steenkolengasfabrieken als compen satiemiddel. De bijvoeging van gecarbureerd watergas bij het steenkolengas is een uitkomst voor vele gasfabrieken, die 6taan voor het feit van kostbare uitbreidingen. En niettegenstaande dat misschien in de verre toekomst de invoering van watergas algemeen zal worden, geloof ik, dit de Gemeente Schagen vooralsnog te moeten ontraden en wel om de navolgende reden Het tegenwoordig watergasproces kleeft nog fouten aan en het is nog niet op de hoogte waarop het eenmaal komen kan en zal Doch vooraleer dit stadium bereikt is, moet nog heel wat ondervinding worden opgedaan, nog een massa proeven worden genomen en daarvoor kan de gemeente Schagen zich niet leenen. Tenslotte blijft derhalve de keuze alleen tot het steenkolengas beperkt. En men behoeft dit niet te betreuren. Het steenkolen gas toch biedt vele en groote voordeelen. De bereiding heeft een zeer eenvoudig verloop en er zijn weinig verbeteringen te wachten na de vele jaren van voorbereiding. De fabricage levert bovendien nevel producten, die handelswaarde bezitten, terwijl direct een gas verkregen wordt, dat zonder verdere carburatie geschikt is voor alle doeleindenverlichting, verwarming en drijfkracht. Bovendien is deze gassoort in Schagen sinds vele jaren bekend; de ingezetenen zijn met haar vertrouwd en zij ontgaan de kosten van installatie, die elke andere inrichting noodzakelijk na zich sleept. Ik kan nog wijzen op den bouw van nieuwe gasfabrieken te Haarlem, Sneek, Alfen aan den Bijn, Leerdam, etc. In die plaatsen heeft men toch ook de keuze weer gevestigd op het steenkolengas en nu aannemende, dat deze verlichting ook voor de gemeente Schagen preferent is, kan ik over gaan tot de behandeling van punt II. Moet de bestaande conces sie worden verlengd of moet de de exploita- in eigen be- Gemeente Schagen tie der gasfabriek heer nemen. De gemeente Schagen heeft sinds vele jaren de verlichting overgelaten aan parti- j cnlieren. Dat hiervoor in den beginne grond j om hare exploitatie economisch te doen zijn. Hoe groot de inkomsten kunnen zijn, hangt af van de drie factorende inrichting der fabriek, de exploitatie, en het gasverbruik voor de straatverlichting en de particulieren. Dat voor Schagen een dergelijke fabriek te verkrijgen is, spreekt van zelf. Waar con- cessionnarissen in de exploitatie heil zagen, daar behoeft de gemeente niet te vreezen wanneer alle ingezetenen bedenken, dat zij zichzelf indirect bevoordeelen, wanneer zij, gasverbruikers zijnde, de fabriek tot bloei brengen. Verder kan ik er op wijzen, dat bij het verleenen van concessie, men steeds gebonden is door bepalingen. Het ontwerpen dier bepa lingen, hoe consciëntieus ook geschied, is niet uit te voeren op dusdanige wijze, dat alle mogelijke gevallen zijn vastgesteld en ondubbelzinnig omschreven, zóó dat er voor andere uitlegging geen mogelijkheid bestaat. Nu mag men dit als van ondergeschikt belang beschouwen, omdat er zich misschien tot nu toe nog weinig geschilpunten hebben opgedaan, maar men vergeto niet, dat de concessionnaris van heden niet dezelfde is, die eventueel later kan komen en dan juist leveren concessie-voorwaarden een bron van chicanes. Bovendien, het staat bij mij vast, dat het algemeen belang in deze niet moet gesteld worden boven het particuliere belang van een concessionnaris. Mijn pertinente meening in deze zij behoeft aan ook niet geraden te worden is, dat ik sterk geporteerd ben voor de exploitatie der gasfabriek in beheer bij de Gemeente zelve, en dus géén concessieverlenging. Nn rest mij nog de beschouwing, of in geval van gemeentelijke exploitatie, de ge meente de bestaande fabriek zal overnemen, dan wel een nienwe fabriek stichten, dus punt III. Ten einde deze beschouwing zoo volledig mogelijk te doeD zijn, moet daaraan vooraf gaan eene beschrijving van den toestand der bestaande fabriek. De fabriek is van zeer kleinen omvang en mist omliggend terrein, om noodzakelijke uitbreidingen en verbeteringen te bewerkstel ligen, tenzij men den bij de directeurswoning behoorenden tuin daarbij voegt. De gebouwen zijn allen van «eer ouden bestond, ligt voor de hand. De gasverlichting datum en bieden ternauwernood ruimte aan was nog niet populair, de gasbereiding nog voor de noodzakelijke, om niet te spreken niet op het standpunt, waarop zij thans staat, j van de gewenschte toestellen. Risico heeft de gemeente niet gehad, maar zij heeft ook de voordeelen moet derven die de Gasfabriek in al dien tijd heeft afgewor pen, of heeft knnnen afwerpen. Wanneer de gemeente zich stelt op het standpunt, dat zij moet zorgen voor de ver lichting harer straten uit een oogpunt van veiligheid, dan kunnen de waarborgen groo- ter zijn dat dit geschiedt op de wijze, waarop zij dit verlangt, wanneer zij het zelf doet, dan wan neer zij het overlaat aan een concessionnaris. Zij zal dan ten allen tijde die wijzigingen knn nen aanbrengen, die zij noodzakelijk acht, als uitbreidingen verandering in de plaats der j lantaarnpalen in den vorm der verlichting in de uren van opsteken en blusschen in de hoeveelheid gasverbruik van iedere vlam, en al dergelijke meer zonder direct gebonden te zijn door eenmaal vastgestelde, soms belemmerende bepalingen. Verder kan de gemeente naast de straat verlichting ook haar bedrijf inrichten tot verlichting van particuliere woningen. Zij zal daartoe het gas leveren voor een prijs, die haar winst kan bezorgen en deze winst zal de gemeente-financiën ten goede kunnen komen. Of wanneer zij zich plaatst op het stand punt, dat een gemeente geen winst behoeft Door OTTO ELSNER. 0-0-0 „Ik roep u 't eerst in plaats van uw man", begon de president, „omdat van u hoofd zakelijk de beschuldigingen zijn uitgegaan. Bovendien is de woning door u gehuurd en staan de meubels en alles op uw naam, gij betaalt de belasting „Zeker, ik ben zeer „Wat is u eigenlijk „Ikik wij zijn agenten „Wat verstaat u daaronder „Lieve hemelWanneer iemand iets noodig heeft, dan komt hij bij mij Ik help hem uit de verlegenheid, zoo goed het gaat." „En daarvoor laat ge u flink betalen „Niets voor niets!" antwoordde de getuige met groote zellvoldaanheid. „Mijn hemelIk had geld binnengekregen en op de kast gelegdToen beo ik de kamer uitgegaaD, om naar het eten te kijken. Ik kookte dien dag juist erwten soep met varkensooren Toen ik 's mid dags naar het geld zocht, was het weg." „De beklaagde was in ae kamer ge weest „Natuurlijk. Zij moest er door, wilde ze op haar eigen kamer komen." „Anders niemand „Alleen mijn man." jVv as het niet mogeLyk, dat deze den of mag maken, dan kan zij den gasverbrui- kenden gemeentenaren en dat kan ieder zijn tegemoet komen, door voor zeer lagen prijs hun licht, warmte of drijfkracht te verschaffen. Dan profiteeren de gemeente waardoor lekken niet gemakkelijk kunnen naren direct, welke baten anders den conces- worden opgespoord, of zich vanzelf aanwijzen, sionnaris ten goede komen. Hiervoor worden wel maatregelen genomen, door het gas met een stof (mercaptan of carbylonim) een penetrante lucht te geven, maar waar dit soms door onachtzaamheid nagelaten wordt, staat men voor ernstige feiten, zooals o. a. onlangs is voorgekomen te Watergraafsmeer. Hoewel nog slechts in enkele plaatsen in ons land de watergasfabricage is ingevoerd, diefstal begaan heeft „Het is toch niet „Ja, ja, dat staat nog niet zoo vast... Het is bekend, dat u en uw man niet steeds als een tweetal tortelduifjes leefden. Uw man hangt geheel van u af, is aan uw genade overgeleverd. Dan is het toch wel mogelijk, dat hij het geld weggenomen heeft, uit nood b.v." „Hij is veel te bang voor me, om dat te durven doen." Er ging een hartelijk gelach door de zaal. Zelfs de rechters hadden moeite, ern stig te blijven. „Gij houdt uw man dus zeer beslist voor onschuldig „Ja." De president wendde zich van haar af. „Getuige Halbscheffel." Deze kwam voor. „Ik zal u nu eveneens den eed afnemen, terwijl ik er u tegeljjk opmerkzaam op maak, dat, wanneer ge u niet strikt aan de waarheid houdt, ge een misdaad begaat, die zeer streng, minstens met tuchthuis, gestraft wordt." De getuige herhaalde de formule on verschillig, evenals zijn geheele optreden was. „Hoe leerdet ge uw tegenwoordige vtouw kennen „Bij Puhlmancs." „Dat is, zooals ik uit de acte heb opge merkt, een drankkelder." „Ja." „Hoe kwam uw vrouw daar „Zij was kellnerin." „En gij?" „Ik diende toen bjj het Keizer Erans- regiment." Een gasfabriek uitsluitend voor de straat verlichting zou voor een plaats als Schagen bezwaarlijk kunnen rendeeren, maar wanneer dezelfde fabriek tegelijkertijd levert aan particulieren, kan zij een bion van inkomsten worden voor de gemeente. Zij zal dan aan enkele voorwaarden moeten voldoen. Hare inrichting moet op doelmatige wijze geschieden eenvoudig en practisch, De stokerij is van te geringe afmetingen, om daarin te plaatsen ovens van de tegen woordige goede systemen. De steenkolen- en cokesbergplaats bieden geen ruimte van voldoende berging in de wintermaanden, terwijl de cokesbergplaats slechts een houten gebouwtje is, dat tevens voor berging van ander materiaal moet dienst doen. Een lokaal met voldoende ruimte voor andere toestellen is niet voorhanden.Condensor, scrubber en zuiverkisten moeten daarin allen onder dak gebracht worden. De meter- en regulateurkamer wordt door deze twee toestellen gevuld. Verder is er nog een kleine werkplaats die misschien nog bruikbaar is, en een kleine woning, bestaande uit een kamer en een keuken. Huiruit volgt m. i., dat de gebouwen niet voldoen aan de eischen, die zelfs aan een kleine gasfabriek moeten gesteld worden, en zeer zeker niet in aanmerking komen voor overname. De gemeente toch moet minstens gebouwen bezitten, die in de eerste 15 of 20 jaar voor haar bedrijf geschikt zijn en in dien tijd geen vergrooting behoeven. En hieraan voldoen de bestaande gebouwen in geen enkel opzicht. Verder de verschillende toestellen. Ik zal mij onthouden te veel in details te treden. Hierdoor moet ik het meer speciaal technische terrein betreden, hetwelk geacht kan worden voor UEdelAchtb. onbekend te zijn. Deze details zouden voor u waardeloos zijn. Ik zal mij derhalve bepalen tot eenige algemeenheden. Except misschien een paar toestellen, zijn al de toestellen van ouden datum en vrij zeker niet meer berekend voor de tegen woordige maximum-productie. Bovendien mist men er de toestellen van de nieuwere constructie voor teer- en ammoniak-znivering. Een exhauster (gaszuig- en perspomp) die reeds in kleine fabrieken met succes kan worden aangewend, is niet aanwezig. De gas berging is klein (300 Stères) en nn reeds niet meer in gunstige verhouding tot j de grootste etmaal-consumptie. Hoewel deze toestellen misschien nog eenige jaren dienst knnnen doen, is juist de geringe bergruimte een bezwaar. Dit geeft aanleiding j tot geforceerd werken in de dagen van het grootste gasverbruik, en dit is m. i. geen economische exploitatie. Wil men dus de Gemeente binnen enkele jaren niet weder voor groote uitgaven plaat sen, dan is overname van de bestaande toe stellen beslist te ontraden. Wat het stadsbnizennet betreft, dit is niet meer geëvenredigd aan het gasverbruik. Hier staat de concessionnaris nn reeds voor het feit van vernieuwing. Bovendien is een gedeelte van z. g. getrokken ijzer, een materiaal, dat voor hoofdleidingen geen dienst moet doen. De levensduur van getrokken leidingen is zeer beperkt en geeft na verloop van tijd aanleiding tot veel gasverlies en dus ook financiëel verlies. Alhoewel ik van meening ben, dat het beter is een geheel nieuw buizennet te nemen, zou ik in overweging willen geven te trachten met den concessionnaris een conveniant te sluiten, om het buizennet over te nemen tegen zeer matigen prijs. De Gemeente kan dan de vernieuwing ter hand nemen zonder stagnatie te ondervinden bij den overgang van de exploitatie, terwijl de vrijkomende goede buizen wederom gebruikt kunnen worden. Zoo ook zonde het aanbeveling verdienen, de straat-verlichtingstoestellen en de gas meters niet ouder dan tien jaar, over te nemen tegen zeer matigen prijs. De overgang gaat dan ook meer geleidelijk. Het résumé mijner beschouwingen over punt III is derhalve a. Stichting van een geheel nieuwe fabriek op een ander, grooter terrein. b. Overname van het buizennet, de straat verlichtingstoestellen en een gedeelte der verbruiksmeters, tegen zeer matigen prijs. Teneinde mijne beschouwingen zoo volle dig mogelijk te doen zijn en tevens om de gegrondheid mijner beweringen, zoo noodig, kracht bij te zetten, zal ik trachten eenige cijfers te geven. a. Kosten van eene nieuwe fabriek }n ver band met de door mij voorgestelde overname. b. Kosten van verbouwing der bestaande fabriek. Vooraf wil ik echter wijzen op het stand punt waarop ik mij als uw adviseur geplaatst heb. Ik heb voor de gemeente Schagen gemeend, een inriohting te moeten verkrijgen, die niet alleen voor den tegenwoordigen tijd voldoende is, maar die ook voor de naaste toekomst waarborgen oplevert. In beschouw de gemeente Schagen als een vooruitstrevende plaats, die tengevolge van de vermeerdering harer communicatiemiddelen zeer zeker het centrum kan worden eener welvarende streek. Daarop moeten wij thans reeds bedacht zijn en, zonder hierop te voel te rekenen en dus de zaak te over drijven, moet Schagen een inrichting hebben, die rnimschoots in de behoefte kan voorzien, zoowel bij uitlegging der gemeente, als voor het geval dat de particulieren meer gas gaan gebruiken, dan zij thans nog doen, of als klein-industrie gas vraagt voor drijfkracht. Daatom heb ik mij een fabriek gedacht eenvoudig maar deugdelijk, voorzien van de noodigste toestellen, maar van de nieuwste constructie, een fabriek voordeelig in exploitatie. Dat deze cijfers slechts zeer globaal zijn en geen aanspraak kunnen maken op een correct uitgewerkte becijfering, zulks behoef ik feite lijk niet ie constateerendaarvoor toch ontbreken mij nog te veel gegevens.- Wil men van de bestaande inrichting iets deugdelijks maken, dan is het tegenwoordige terrein, zonder den bijbehoorenden tuin,te klein. Een nieuwe gashouder van pl.m. 500 Stère zou bijgebouwd, de oudste der bestaande gashou ders verwijderd moeten worden. De gebouwen eischten geheele verandering. Een nieuwe stokerij zou op eene andere plaats moeten verrijzen, omdat verandering van de bestaande, tijdens de exploitatie, niet mogelijk is. De tegenwoordige stokerij eu kolenloods „Goed Ge waart soldaatUw ge drag was uitstekend, totdat ge kennis kreegt aan uw tegenwoordige vrouw van toen af was het steeds straf en nog eens weer straf." Mijnheer Halbscheffel krabde zich achter de ooren. „Jij hebt het geld dus beslist niet weg genomen „Neen." „En jij meent, dat het de oude Bertius is geweest?" „Mijne vrouw zegt..." „Ik vraag niet wat of je vrouw zegt. Jjj moet mij zeggen, wat of je weet of ge looft." „Ja, die Bertius moet het geweest zijn, daar we bjj haar geld hebben gevonden." De getuige kon bij zijn vrouw gaan zitten. „Beklaagde!" Deze stond op. „Het is goed dat ge wat kalmer zijt geworden De zaak moet toch haar beloop hebbenMaar zooals ik u reeds straks zeide, we moeten zoo het een en ander uit je leven hooren." De magere, bleeke vrouw op het bankje der beklaagden verhief de hand met een beweging, die te kennen gaf een smeek bede, dat men haar sparen zou om herin neringen uit het verleden wakker te roepen. „Je bent geboren?" „In München." „Wat was je vader „Professor aan de Universiteit." „Vertsl nu verder," maande de presi dent aan. „Ik kan niet," fluisterde de beklaagde. „Laat mij liever lijden, dan dat ik den sluier wegtrek van een verleden, dat zoo veel treurigs heeft." De president was blijkbaar zelf zeer getroffen door de; e uitbarsting van smart. Zich tot mevrouw Halbscheffel wendende, vroeg hij deze„Weet u wellicht iets uit het leven van uw huurster Mevrouw Halbscheffel haalde de schou ders op. „Uit haar is niets los te krijgen. Ik heb het reeds zoo dikwijls geprobeerd. Maar je kunt het net zoo goed met een steen probeeren. Er moet wel iets in haar leven zijn voorgevallen, dat niet in orde is." „Kunt u mij ook inlichtingen geven, mjjn- heer Halbscheffel „Neen Ik heb haar alleen bij haar werk gezienNaast haar kan men honderd jaar otjd worden, zonder dat zij tot je zegt wat ze verzwijgen wilMaar je kunt anders best met haar opschieten. Zij doet elk mensch een plezier, als ze kan. Plagen en ruzie maken, dat doet ze niet." Nu keerde mevrouw Halbscheffel zich pardoes tot haar man. „NatuurlijkZoo'n vrouw, die alles maar over zich heen laat gaan, die kan jou wel bevallen.Die, wanneer het haar in de hersens komt, huis en huishouding in den steek laat en de wereld eens rond zwerft. Dan zou jij intusschen je gangetje kunnen gaan en doen wat mijnheer beliefde. Zoo iets gebeurt bij mij niet!" Mevrouw Halbscheffel zette de beide handen in de zijde en gooide het hoofd in den nek. „Geen huiselijke scènes hier, als 't u belieft!" vermaande de president„Wan neer ge iets uit het leven van de beklaagde weet, vertel het kort en zonder omhaal." Getuige Halbscheffel ging voort „Zij doet altijd of ze wat zoekt.Uren lang loopt ze de straten door en kijkt elk mensch aan. Bekenden heeft ze niet in Berlijn geen ziel 1 Want anders zou ze wel met hen omgaan „Maar ééns moet ze toch iemand aangetrof fen hebben, die haar niet geheel vreemd was. W ant toen ze thuis kwam, was ze zoo suf. Zij at geen beet en staarde maar steeds voor zich heenDadelijk daarop ver dween ze weer voor vier weken. Het is nog niet zoo lang geleden, dat ze is teruggekomen." „Wel, beklaagde, wilt ge er absoluut geen uitleg van geven, waar ge toen geweest bent en wat ge hebt gedaan De vrouw hief sineekend de handen op. „Erbarming Ik kan het niet zeggen. Ik had iemand aangetroffen, die mij op iets wees, dat ik al jaren zoekMaar hij vergiste zich, evenals ik zelveIk keerde terug, zonder dat gevonden te j hebben wat het doel van mijn [even is." De president schudde het hoofd. e komen op de zaak terug. Den diefstal loochent ge dus nog steeds „Zoo waar als er een God leeft, ik heb het niet gedaan." aar komt dan het geld vandaan, dat men bij u heeft gevonden „Dat heeft men mij gestuurd." „Van wien komt het?" „Dat weet ik niet." „Je hebt bij het voorloopig onderzoek gezegd, dat die som in een brief was ge weest, die je uit Hamburg was gezonden. Is daar dan een persoon dien ge kent, die dat gedaan kan hebben

Schager Courant | 1902 | | pagina 5