INGEZONDEN. Buitenlandsch Nieuws. MM menitit te vteL TRANSVAAL. Zondag 20 Juli 1902. 46sie Jaargang No. 3750. Rureau ICHAGES, Laan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I K E L. EERSTE BLAD. DE GASFABRIEK. Uw berichtgever. Bianenlaadsch Nieuws, SCBACE iiititti Bitiu-, DRAAIT. AAierienlifi- k Luüiivllil Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVER.TENTIEX in bet eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Dit nummer bestaat uit twee bladen Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTÏNTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Gemeente Scliagen. BEKENDMAKINGEN. o-o ting, die kon leiden tot verlenging der znllen wel niet zijn oor bereiken, daar h\j zich concessie, of tot overname der oude fabriek, vermeit in de grootschheid der fjorden van en dat achten we verkeerd. Noorwegen, waar hij zeker voor afwisseling be- Men make als 't u belieft geen ver- vw;i. keerde gevolgtrekkingenmen deele ons niet in bij de „garde" van den tegen- woordigen concessionnaris, men bewere niet dat we ons uitspreken voor de een of andere oplossing. Wij kunnen ons nog niet De Burgemeester t»u Schtgeu, daartoe de noodige uitspreken, de voorlichting in deze zaak I- h k.\kk ,'wl j K aan i/t top o 1 rpov. ...ie# T i aanschryviug ontvangen hebbande, b engt ter alge— meene kennn, dat tot oen werkelijken dienst worden opgeroepen onderstaande verlofgangers der lich ting 1897, te weten Caetrienm Jacobus Johannea; Graaf de. Piete-; Keet Theodorna Andreaa Jaseph Bentveld Jan; Smi: Cornelis, allen behoorsote tot het 4e Regt. Vest. Art. te Helder, welke verlofgangers op den 26 Juli 19')2 bij hunne korpsen present zuilen moeten zijn vóór des namiddags vier ore. Schtgen, den 18 Juli 1902. De Barg-meester voornoemd, II. J. POT. —0—0—0— We kunnen ons in hoofdzaak vereenigen met het artikel van den heer XXX, in ons vorig nummer, over de gasfabriek. Naar aanleiding echter van de gevolg trekking, die de heer X X X in het slot van zijn artikel maakt, als zouden de raadsleden, daar zij zich niet in de eene of andere richting hebben uitgelaten, zich nog geen gevestigde meening hebben ge vormd over de gasfabriekkwestie, zouden we gaarne iets in het midden willen brengeD. Kan die gedaohte misschien waar zijn voor vele raadsleden, van ons Dag. bestuur, van den burgemeester en de wethouders (2 raads leden dus) kau dat toch moeilijk worden gezegd. Immers, in de laatste zitting van onzen raad is door den heer Burgemeester zelf beweerd„naar aanleiding van het rapport van den heer Klaassen werden B. en W. genegen, met de onder vinding die ze hadden opgedaan, de exploitatie der fabriek in eigen beheer te nemen, en hebben B. en W. toen gemeend de leden van den raad van het een en ander niet onkundig te moeten laten", enz. enz. Dat wijst, kennende en in aanmerking ne mende de zeer voorzichtige manier, waarop onze burgemeester gewoon is zich uit te druk ken, op een gevestigde opinie, en ook uit het vervolg van het meegedeelde in dezelfde zitting, over het wegblijven van de renta- biliteitsberekening en het inzenden van het adres van den heer Van Bossem, bleek, dat B. en W. tot den raad zouden zijn ge komen,- - als dat andere niet was gebeurd, met voorstellen, die misschien niet beslis send, dan toch van zeer ingrijpenden aard zouden zijn geweest op de toekomst onzer gasfabriek. 't Is onze bedoeling niet, den heer XXX te wijzen op hot verkeerde van zijn bewering, 't is onze bedoeling te wijzen op het gevaarlijke, dat er in ligt, een te spoedige beslissing in de gasfabriekkwestie te nemen en waaraan B. en W. schenen zich te willen schuldig maken. Alle respect hebben we voor den heer Klaassen; we gelooven hem gaarne bevoegd tot oordeelen ,we kennen onszelf niet de bekwaamheid toe, critiek uit te oefenen op zijn rapport. Maar toch meenen we te mogen en te moeten viagenmoeten er besluiten genomen worden voor de toekomst onzer gasfabriek alléén op voorlichting van den heer Klaassen, alléén steunende op de motieven, in zijn rapport neergelegd? Is men geheel verantwoord, wanneer men één deskundige ontbreekt. En het is juist daarop, dat we aandringen, 't Is geen zaak die zoo maar op schoenen en kousen kan worden afgehan deld. Uit den aard der zaak zit de raad, zitten B. en W. tegenover deze kwestie als leekeD, die alleen door heldere voorlich ting, door het laten beschouwen van de zaak van de meest verschillende kanten, door het wikken en wegen, in zekere mate nog maar op de hoogte kunnen worden gebracht, 't Is plicht, dure plicht, dat alle middeleD, die tot grondig onderzoek kun nen leiden, worden aangegrepen.De raad heeft nog niet getoond, wat hij wil, dat is waar, maar B. en W. hebben dat wel, en 't is daartegen, dat gewaarschuwd moet worden geen oordeel vestigen op een half onderzoek. Of vergissen we ons en hebben B. en W. achter die „ondervinding" al hun werken in deie zaak verborgen gehouden? Schuilt er achter die „ondervinding" zóóveel, dat het bovenstaande bazijdea de plank is en dat ons verwjjt ongegrond maakt? Blijkt dat, dan willen we gaarne amende honorable doen,maar dan zouden we toch tevens vragen, en o. i. met rechtwaarom het publiek, waarom de burgers onzer plaats daarvan geen deel genoot gemaakt? waarom zooveel geheim zinnigheid Wij kunnen ons onmogelijk voorstellen, dat het publiekmaken van het onderzoek van B. en W. nadeolige gevolgen zou kunnen hebben. De raad was van die „ondervinding" zeker wel op de hoogte gesteld Moet het gesprokene van den heer Roggeveen in de laatste raadszitting dan soms worden aangemerkt als een waarschuwing aan het adres van B. en W. Was de „ondervinding" den heer Roggeveen misschien niet groot genoeg 'tZijn allemaal vragen, die bij ons op komen, beantwoorden kunnen we ze niet. De schuld van dat vragen ligt in het weinige dat we weten. Ze bewijzen echter, dat de meest uitgebreide publiciteit in deze zaak hoogst noodig is, even noodig als het meest grondige onderzoek, en de meest uitgebreide voorlichting. We hopen van harte, dat ons gemeente bestuur straks alle blijken zal geven, èn onderzoek, èn voorlichting, èn publiciteit te willen. P. TRAPMAN, Uit». Sch. Ct. zoeken brengt en ontvaDgt van Keizer Wil helm. Deze gemeenzame omgang met den na- tionalen vijand van Frankrijk, altijd bekeken door het brilleglas der Nationalisten, wordt hem door de leden dier partij minstens als landverraad aangerekend. Hunne organen willen zelfs weten, dat deze bijeenkomsten moeten dienen, om een bezoek van keizer Wilhelm aan Parijs voor te bereiden. Wanneer de heeren Nationalisten niet zoo eenzijdig en bevooroordeeld waren, dan zou het nuchtere verstand hun zeggen, dat de grondslag voor znlk een veelbeteekenend bezoek niet tusschen de blinkende ijsber gen van Noorwegen wordt gelegd. Ook hierin meenen wij te bemerken, dat het Fransche vrijheidsbeeld, van al zijn uiterlijken tooi ontdaan, veel op dat der dwinglandij gelijkt. Terwijl de Franschen hunne kransen offerden aan het beeld der stad Straatsburg en het gouden ruiter standbeeld van Jeanue d' Are, en daarmee tegenover Duitschers en Engelschen getui genis aflegden van hunne vaderlandsliefde, vierden de Vlamingen het 7de eeuwfeest van den Gouden Sporenslag, die aan Franschen overmoed en middeleeuwsche riddermacht paal en perk stelde. Sedert Kortrijks velden bedekt werden met de bloem van Frankrijk's Prinsen, Hertogen, Markie zen, Baronnen en Markgraven, duizenden in getale, is het goed recht der Vlaamsch- Hollandsche taal en dat van den Derden Stand erkend. Het was de eerste slag, waar het zwaard der edellieden voor den goeden dag van poorter en boer moest onderdoen. De Gouden Sporenslag was niet alleen voor den Neder-Duitschen stam een dag van beteekenis, hij was dit voor de geheele menschheidvan hem begon de eerste dag eens nieuwen levens. De herdenking van de nederlaag der Duitsche Ridders bij Tannenberg was recht streeks tegen keizer Wilhelm gericht. Het was het antwoord der Polen op 's Keizers partijdige rede te Mariënburg. Iu 't bij zonder werd de overwinning der Polen en Lithauers, te Lamberg en Krakau plechtig gevierd. In Russisch en Pruisisch Polen heeft men zich niet aan openbaar vertoon gewaagd. Toch hebben de Pruisische Polen den Keizer een poets gespeeld, die overal hoog opzien heeft gebaard. Uit een Duitsch- Poolsche gemeente is aan het gemeente bestuur van Praag eene briefkaart gezon den van den volgenden inhoud „Keizer Wilhelm, zoon van den te Char- lottenburg bij Berlijn wonenden Keizer Friedrich. die iu het gesticht van prof/ dr. Von Bulow te Berlijn opge.sloten was, is eenige weken geleden van daar ontvlucht en wordt sinds dien vermist. Eenige dagen geleden werd hij te Mariënburg, waar hjj aan spreekwoede leed gezien. „Gelieve naar hem met ijver te zoeken en den uitslag bekend te maken." De zeker niet zeer snuggere ambtenaar aan het politiebureau te Praag, die de kaart van de Gemeente ontving, heeft haar ter plaatsing naar het officiëéle politieblad opgezonden, en zoo geschiedde het, dat de We zijn in de week der herinnerings- dagen. De Franschen vierden het feest van Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap: de grove beleediging onder de oogen van het leus der Groote Revolutie. Als altijd ging publiek kwam. dit jaarfeest met groote militaire vertoonin- Toen de fout bemerkt werd, heeft men gen gepaard, waarvoor het Fransche volk wel gepoogd, op al de bladen beslag te zoeken en dan wil afgaan heer K. zelf beweert, nog berekeningen Is meerdere voorlichting in deze niet noodig? Is meerder onderzoek niet plicht? Laten we zeggen, dat eigen exploitatie en een nieuwe fabriek ons zeer toelachen uit den aard der zaak lijkt nieuw het mooist, maar toch dringen we erop aan met kracht, dat ook verlenging der concessie, overname der oude fabriek, grondig worden onderzocht. Met cijfers moet ons aangetoond worden het verschil en wat het voordeeligst is voor de gemeenteverlenging der concessie, eigen exploitatie van oude fabriek, eigen exploitatie van nieuwe fabriek. En dat onderzoek niet door den heer Klaassen alléén, niet door één deskundige! Dat kan geen onderzoek heeten, er behoort ook controle te zijn op het werk van den heer Klaassen. Tot controle is de raad. zijn B. en W. zelf niet in staat. Niet het licht laten schijnen uit één hoek, dat kan nooit leiden tot een helder oordeel. Gaarne nu eenmaal een groote voorliefde heeft.En als altijd was deze dag een dag vol ongelukken. De plaatselijke commandant van Parijs, de bevelhebber der paradeerende en manoeu- vreerende troepen, eenige olficieren, twee, de zaak laat onder- driehonderd minderen en nog meer burgers leggen, doch dit is slechts voor een deel mogen gelukken. En zoo is de Poolsche hatelijkheid wereldbekend geworden. Verontschuldigingen zija nu van Weenen naar Berljjn gezonden en daarmeê kan de zaak officiëel als geëindigd worden be schouwd. De afstand tusschen Polen en Duitschers is echter door het geval met eene ilinke schrede vergroot. De bekende I mPoolsche schrijver Klotac hield bjj hooggeprezen Fransche vrijheid, maakt het gelegenheid van het herinneringsfeest te optreden van het ministerie tegen de con- Krakau eene gespierde nationale rede, gregastische scholen. De nieuwe wet op de waarin hy op een verbond tusschen Polen vereenigingen, door het ministerie-Waldeck en Czechen aandrong. Saam vereenigd, Rousseau in 't leven geroepen, verplichtte zou men het Germaansche gevaar gemakke- de geestelijke orden, voor haar verder j lijk het hoofd kunnen bieden. Zulk een op, zooals de liepen een ongeluk of ongesteldheid op. zeer globale Het getal dooden beliep ditmaal slechts twee. Een eigenaardige tegenstelling met de bestaan de toestemming der regeering te j vereeniging vragen. Daar lag natuurlijk in opgesloten, moeilijkheid dat zij het gezag van den staat als opperste macht erkenden. Het uitdrinken van deze kelk was voor vele congregaties te veel. Zij deden, alsof de wet van Waldeck Rousseau voor hen niet gemaakt was, en verkeerden in de stille hoop, dat de uit voerende macht hen wel ongemoeid zou laten. Klaagde men over de anti-clericale neigingen van den heer Waldeck Rousseau, dan kan men nu wel moord en brand schreeuwen, want het huidige ministerie wil de wet ten uitvoer brengen. De con gregaties hebben de aanzegging ontvangen, dat op het einde dezer week hunne scholen van alle zaken het voor en het tegen, gesloten zullen worden, vooral ook in deze kwestie. Alleen in de stad Lyon treft dit lot 60 En het spijt ons te moeten zeggen, dat scholen, in het Sarthe-departement 75, en B. en Wgeen blijken hebben gegeven een zoo verder door heel den lande. De ver- uitgebreid onderzoek te willen. Nergens vloekingen, die over het hoofd van den zal echter op eene groote kunnen stuiten de Czechen zien in Rusland den vriend en verlosser, die hun eenmaal de vrijheid zal brengen de Polen beschouwen Rusland als den vijand, die voornamelijk hun volksbestaan heeft vernietigd. Waar twee zoo uiteenloopende beschou wingen bestaan, kan van een innig politiek verbond geen sprake zijn. Hecht is alleen die alliantie, die op wederzijdsche belaDgen gegrondvest is. Dit is ze bij het twee voudig, dat was ze eens bij het drievoudig verbond. Zekere belangen van Italië zijn thans door eene overeenkomst met Frank rijk, door de republiek erkend. Daardoor z|jn de banden tusschen Italië en Duitsch- land heel wat losser geworden. Dat het Italië werkelijk te doen is, om met Frankrijk en Rusland vriendschappelijk om te gaan, wordt bewezen door het be- 'V/ ""'vü, OU «vu urn ^auu, nviut uvwoagu UUVJl liet GO- blijkt, dat door hen gewerkt is in de rich- vader der wet zullen worden uitgestort, zoek, dat Koning Victor Emmanuel thana te St. Petersburg aflegt. Met de oude politiek van Bismarok en Crispi. die Italië van Rusland verwijderd trachtten te houden, is thans voor goed gebroken Het heet, dat do Koning van Italië op de terugreis zijn weg over Parijs zal nemen. De goede betrekkingen tusschen Rome en Parijs zouden daardoor bezegeld worden. President Loubet zou dit bezoek met een tegenbezoek aan Rome beantwoorden. Dui delijk blijkt uit alles, dat de politiek van Italië niet meer tegen Frankrijk is gericht en tevens, dat het drievoudig verbond geheel van karakter is veranderd. Mijnheer de Redacteur I Naar aanleiding van het hoofdartikel in de Schager Courant van 17 Juli 11. over de gaskwestie, verzoek ik U beleefd het volgende te plaatseD. De vraag naar meer licht zou dunkt m|j 't best te beantwoorden zijn, als de heer Burgemeester kon besluiten, U in staat te stellen, ook de rentabiliteitsberekening in de courant af te drukken, evenals dit met het rapport van den heer Klaassen het geval geweest is. Een juist oordeel over de zaak is zonder dat moeilijk te vormen. Daar ik het tot heden met den heer Klaassen niet eens ben, stel ik mij voor, dit in het publiek te motiveeren en meen dit zoo te kunnen doen, dat ook niet- deskundigen zich een juist oordeel kunnen vormen. Tot meerdere zekerheid nog, zoo men wil, zouden één of meer door beide par- tijeD aan te wijzen deskundigen een eind oordeel kunnen uitspreken. Waar de heer Klaassen mijn zaak in alle opzichten heeft afgebroken, brengt de bil lijkheid alleen reeds mede, dat ik in de gelegenheid gesteld worde, deze te verde digen, doch bovendien alleen op deze wjze kan de waarheid bljken. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend. H. W. van ROSSEM. Dieren, 17 Juli 1902. Mijnh. de Redacteur 1 Wanneer verschil van gevoelen gaat ontaarden in personaliteiten en partj zich daarbij verschuilt achter een veelvoudig pseudoniem, is de natuurlijke gaDg van zaken, zich van verdere gedachtenwisseling te onthouden. Geen wcord dus terugnemend van de oorspronkelijke bewering, dat verschil lende invloeden samenwerken om in sommige gedeelten onzer om geving t ij d e 1 ij k de atmosfeer te ver ontreinigen, verbluf ik, met dank voor de verleende plaatsruimte, Kolhorn, Juni 1902. De Engelsche correspondent van de „Daily Telegraph," Bennet Burleigh,seinde dat ex-president Steyn Dinsdag op een draagbaar aan boord gebracht werd van de „Carisbrook Castle". Te zijner beschik king heeft hij een dekhut. H|j is vergezeld door zijn vrouw, vijf kinderen, dn Van Reenen en commandant Kempf. De heer Steyn draagt nog een oogklep eu is niet in staat te loopen. Overigens ziet h|j er even sterk en frisch uit als vóór den oorlog. Vele vrienden deden hem op zeer sym pathieke wijze uitgeleide. De dames uit Kaapstad hebben aan mevrouw Steyn een beurs met duizend sovereigns aangeboden. De correspondent van de ..Morning Post" te Pretoria seint, dat de Boeren beginnen te vreezen, dat de belofte der drie mil- lioen pd. st. voor de wederopbouwing hun ner hoeven zal neêrkomen op eene ontgoo cheling. Het schijnt, zegt de correepoüdent, dat dit bedrag besteed zal worden voor de afbetaling der door de Boerenregeering uitgegeven bons, zoodat er kan3 is, dat er per slot van rekening maar weinig zal overbljven voor hoevenbouw. De Engel sche regeering is wel verplicht, zooals generaal Botha er b|j de Middqlburgsche onderhandelingen op wees, de wettige schuld der Boerenregeering over te nemeu. Maar ot het correct is, deze betaling te doen van de drie miilioen pd. st.. die aan gewezen zijn voor een zoo beslist aange geven doel, is zeker twijfelachtig De Boeren uit het Vrijheid-district zijn er weinig meê ingenomen dat dit district aan Natal is overgegaan het meerendeel hun ner is voornemens, hun boerderijen te ver- koopen. Ook generaal Botha is van plan naar Transvaal te verhuizen, na zijn eigen dommen in het Vrijheidsche verkocht te hebben. De Wet heeft 17 Juni te Bloemfontein een brief aan zijn staf gelicht, die vrij vertaald in de Engelsche bladen is opgenomen. Vol gens die vertaling, luidde De Wet's afscheids woord aldus Vaarwel aan de leden van mijn staf gedu rende den oorlog van 18991902. Geliefde BroedersHet is mij een zeer aangename plicht u in druk deze weinige regelen te doen toekomen, welke uiting geven aan mijn groote waardeeringen de eenige vergoeding, die ik n kan geven voor aw dapperheid en uitmuntende diensten aan mij, onze regeering, land en volk, is u mijn harte- lijken dank aan te bieden. Wanneer wjj ook al niet gekregen hebben waarvoor wij streden, wij zijn ons nog volko men bewust, dat wij onzen plicht deden totdat alle middelen van verweer waren uitge put, eu dat dient u als bewijs, dat uw bevelheb ber, uw regeering en volk uw diensten hoo- gelijk op prijs stellen. Uw afstammelingen kunnen niet en zullen niet op u of uw graven neerzieD met een ander gevoel dan van trots en zeggen „Hier ligt een held." Laat mij u zeggen, dat ik en iedere burger het hart van onze nieuwe regeering kan winnen door ons toekomstig goed gedrag, waaraan ik niet in het minst twijfel. U nog eens allen voorspoed toewenschende, verblijf ik uw dienstwillige dienaar, C. DE WET, Hoofdcommandant van de strijdmacht van den gewezen Oranje-Vrijstaat. ANNA PAULOWNA levert tegen woordig planten van de bekende taaie gele kool aanden Langedijk. Dat was voor een jaar geleden natuurlijk juist andersom. Hoe aardig toch, dat ook in de landbouw- wereld de bordjes zoo kunnen verhangen worden. Vee-invoer in België. De Belgische minister van landbouw beeft eenigen tijd geleden aan de verschillende comi- té's en landbonwmaatschappijen daar te lande eene vragenlijst gezonden, om het oordeel der landbouwers te leeren kennen over den tegen- woordigen toestand van den handel in land bouwproducten, over de moeilijkheden, welke deze handel ontmoet en over de middelen tot verbetering vau den ljedendaagschen toestand. De Provinciale Laudboawmaatschappij van Oost-Vlaanderen heeft, om aan dit verzoek te voldoen, in hare algemeene vergadering eene bijzondere commissie benoemd met de op dracht, na grondig onderzoek en ernstige bespreking een verslag op te maken. Dit verslag is thans verschenen. Het behan delt o. a. ook den handel in rundvee met Nederland. De commissie spreekt als haar oordeel uit, dat er verandering moet komen in het be staande stelsel van invoer van vee uit Neder land, waarbij het vette vee begunstigd wordt boven het melkvee. Het Belgische Staatsbestuur, dat indertijd om gezondheidsredenen den invoer van Neder- landsch fokvee verbood, laat Damelijk onder zekere voorwaarden het melkvee toe, evenals het slachtvee. Doch deze voorwaarden zijn zeer verschillend. Het slachtvee, dat recht streeks naar de groote slachthuizen gezonden wordt, betaalt alleen de inkomende rechten. Het melkvee betaalt boven douane-rechten de onkosten van keuring, inspuiting en van quarantaine, welke op ongeveer 50 francs per koe worden geschat. De commissie betoogt, dat door deze onge lijke behandeling het Hollandsche vee, be stemd voor de slachtbank, tot zeer lagen prijs in België verkocht wordt, terwijl door de hooge onkosten op het melkvee, België op onvoldoende wjjze van melkkoeien wordt voorzien. Vandaar, dat opening van de gren zen wordt gevraagd door alle landbouwers en vetweiders. Eene oplossing van de moeilijkheid acht de commissie gevonden te hebben in eeDe verhooging van de rechten op het vette vee en het in overeenstemming brengen met de rechten op het melkvee. Wijl echter een handelsverdrag met Duitschland elke verhoo ging op de bestaande rechten van het vee verbiedt, zal deze maatregel moeilijk in prac- tijk gebracht kunnen worden. In alle geval acht de commissie na de verschillende landbouwvereenigingen gehoord te hebben eece verandering in den bestaan- Ken toestand allernoodzakelijkst. tN. v. d. D.) Door het Prov. Bestunr van NOORD-HOLLAND werd Donderdag aan besteed bestek No. 137 het verbeteren van hoofd VII voor de Pettener zeewering, be- hooreude tot de Rijkszeewerken in Noord- Holland. Raming f 11.800. Minste inschrijver J. v. d. Pias te Hardingsveid, voor f 10.222. Typhus te GELDERMALSEN. De typhus breidt zich te Geldërmalsen uit. Op het oogeDblik liggen 22 personen ziek, van wie sommigen ernstig. Woensdag deed zich het eerste sterfgeval voor bij een wagen- makerskoecht. Opmerkelijk is het, dat alle gasten op een zilveren bruiloft dcor ae ziekte z|jn aange tast, waardoor men aan vergiftiging geloofde. Gebleken is dan ook. dat er advokaat klaar gemaakt was in een koperen pannetje. Door e? n zonnesteek gedood. Te NIELWMOER, aan de Belgische grens, is de landbouwer J. Mar|jncn O' het vela door een zonnesteek doodelijk g troffen. Hij laat vrouw en zes kinderen

Schager Courant | 1902 | | pagina 1