Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. opgetogen met zijn prijsje naar huis. Of de kinderen dien dag genoten hadden, men zag het aan hun bigde gezichten. Daarom, in de allereerste plaats onzen hartelijken dank aan ons Hoofd der jSchool en zijne vrouw, den heer en mejuffrouw Pool, die tot het welslagen der beide schoolfeesten zich zóóveel opofferingen en moeite hebben getroost. Verder een woord van dank aan alle kindervrienden,die zoo tinantiëel als anders zins tot dit feest hebben bijgedragen, en tenslotte vooral ook aan de heeren voerlui, die geheel belangeloos met paard en rijtuig den kinderen waarlijk veel genot hebben verschaft. Door den Algem. Neder 1. Politiebond, goedgekeurd bij Koninkl. besl. 1895, is aan Johannes v. d. Klooster, gemeente veldwachter te KOLHORN, de bronzen medaille verleend voor 10-jarigen trouwen politiedienst, met verzoek dit teeken zichtbaar te dragen. LANDBOUW. Je zult het nog beleven aldus spraken, nu 28 jaar geleden, de heeren Groot en Sluis van Enkhuizen tot een paar jeugdige bouwers uit den Waardpoldei. je zult het nog beleven, dat de karwij eeen geld meer waard is. En al gaat het met de prijzen 1 a n g- zaam achteruil, achteruit gaat het en blijft het gaan. Toen besomde men 28 gld. eD meer het baaltje, thans bereikt men geen 12 gld. meer. Wel zijn er enkele jaren tusschen gekomen, dat het geld den arbeid loonde, maar die jaren waren schaarsch Oorzaak In 1884 werd de eerste karwij 100 baal tjes als zaaizaad naar Engeland uitgevoerd. Sedert dien tijd was het vet van den ketel. Wat de toekomst belooft, is te voorzien, hoe wel de boer dit gewas noode wil missen, ja bijna onontbeerlijk acht. Ook met het kana riezaad is 't zoo gegaan. Daar dit product tegenwoordig bijna geen geld waard, i6 wordt het in den polder nog maar bii uitzondering verbouwd. En toch is het een feit, dat ruim 25 jaar geleden op de markt te Alkmaar f 60.—zegge zestig gulden gevraagd en betaald werd voor 1 H.L. kanariezaad. Koopers en verkoopers leven nog en zullen 't voorgaande onmid dellijk waar maken. Maar ook in zake 't bouwbedrijf is 't waar gebleken, dat bij betrekkelijk zeldzaam aan gevoerde producten de vraag het aanbod overtrof, waardoor buitensporige marktprijzen ontstonden. Winstbejag hier en strijd om 't bestaan daar, deden echter 't hunne om den verbouw meer dan algemeen te maken, waarvan daling der prijzen het noodwendig gevolg was. In Waard en Groet behooren daar om al tot het verledenmeekrap, vlas en kanarie. Wie weet, of de karwij over enkele jaren dit lot niet zal deelen. - Te EDEEVEEN is het 5-jarig zoontje van den graankooper W. B. onder een vallenden stapel zakken met maïs ge raakt en levenloos daaronder uitgehaald. De dokter constateerde, dat de hals gebroken was. In de eerste helft van ditjaar werden uit ons land langs de grenskantoren naar België verzonden 27.148 runderen. De meeste dezer dieren gingen via Rozendaal langs Esschen naar de slachthuizen van Gent, Antwerpen, Brussel en Luik. De andere waren melkkoeien en bestemd om den Vlaam- schen veestapel te verbeteren. De uitvoer uit ons land in 1901 bedroeg 60.284 stuks. In den gemeenteraad van ALKMAAR werd het voorstel van B. en W., om, met intrekking van een vroeger genomen besluit, en behoudens de nader door den Raad daaraan te verbinden voorwaarden1. voor de gemeente Alkmaar deel te nemen in het te vormen aandeelen-kapitaal, benoo- digd voor het aanleggen van een stoomtram SchagenZijpeAlkmaar, tot een bedrag van f 10.000, en 2. om te dier zake een renteloos voorschot te verleenen van f 20.000, aange houden. Het voorstel van B. en W. aan den Raad, om hun een krediet te verleenen van ten hoogste f 1300, ten einde vaD gemeentewege te kunnen bijdragen tot het welslagen van de vijfjaarlijksche tentoonstelling van de Holl. Maatsch. van Landbouw, welke van 1824 Sept. e.k. zal worden gehouden, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een ondernemende oude. Van een oud man te BERGEN bij Alkmaar, ontving De Kampioen den volgenden merk- waardigen brief WelEde Heer ik ben zoo vrij mij met een vriendelijk verzoek tot u te wende, het welk ik hoop u mij niet ten kwade zult duide, ik ben 71 jaar en nu begind het lope mij moeije- lijk te worden dog kan nog wel fltse, dog helaas ontbreek het kapitaal daar voor. en nu went ik mij tot u. zouw er on der uwe bonslede niet een gevonde kunnen worden die een ouwde fiets heeft staan welke hij niet meer gebruikt, meschien is er wel een die zoo een ouwde fiets aan de ouwde man wil af staan mij ouwderdom zal wel geen beletsel zijn om die edele sport te doen. hopende eenig goet anwoort van u te mo gen blijf ik Hoogagtig A. LAUWE te bergen bij Alkmaar n. h. - LUTJEWINKEL. Evenals op vele andere plaatsen in West- Friesland, worden er ook hier tegenwoordig aangetast door malaria. We hoorden dezer dagen een eigenaardig middel, dat werkelijk wordt toegepast, tegen de koorts. Eet een vlierblaadje (op een beschuit met suiker), morgen twee (blaadjes namelijk), over morgen drie, enzoovoorts, tot ge er op één dag negen naar binnen duwt. Op den tienden dag gebruikt ge er weer acht, vervolgens zeven, enz. Met het laatste blaadje is ook de koorts geweken. Of 't helpt, daaromtrent hebben we geen ervaring. Maar dat het niet duur is, is buiten kijf. - LUTJE WINKEL. De aanvoer van aardappels naar onzen afslag neemt nog steeds toe. Op de twee laatste markten zijn er met elkaar meer dan 1600 zak gepresenteerd. Zoo'n groote hoeveel heid is er, zoolang de markt bestaat, nog niet aangevoerd in één week. Te oordeelen naar de partijen, die nog te velde staan en afgaande op den voortdurend stijgenden aanvoer van buiten, mogen we aannemen, dat er de volgende weken eerder meer, dan minder komt. Bestond er de vorige jaren soms de vrees, dat er bij een grooten aanvoer van produkten soms te weinig koopers zouden zijn. of dat omgekeerd bij geringen aanvoer de kooplieden teleurgesteld werden, tegenwoordig schijnen die gevaren geweken. De bouwers krijgen meer en meer de zekerheid, dat zij op een geschikte manier hun waar van de hand kunnen doen en de handelaars, dat zij genoeg kunnen koopen, zoodat het voor hen de moeite loont te komen, zelfs voor groothan delaars. De aanwezigheid van kleinhandelaars heeft eyenwel zijn voordeelen. Zooals bekend is, wordt in den groothandel weinig gelet op de kwaliteit van aardappels, maar meer op het uiterlijke. Bij den kleinen koopman is dit anders. Omdat deze zijn waar. zonder verdere tusschenkomst, uitvent aan de con sumenten. heeft hg wel degelijk belang bij een goede kwaliteit. Dit verklaart dan ook het verschijnsel, dat enkele bouwers, van wie bekend is dat zij lekkere aardappels leveren, aanmerkelijk meer voor hun waar krijgen dan anderen, van wie men dit nog niet weet. WINKEL. Tegenwoordig wordt hier, evenals andere jaren, nogal ge klaagd over beschadiging door rupsen en ander ongedierte aan bessestruiken en vrocht- boomen. Zooals bij vele ziekten, gaat het ook hiervoorkomen is beter dan genezen. Wel zijn er bestrijdingsmiddelen bekend, maar deze zijn vaak erger dan de kwaal, vooral, waar deze zich in erge mate vertoont. Wij nemen deze gelegenheid te baat, er menigen houder van boomgaarden op te wijzen, of hij wel genoeg rekening houdt met zijn natuurlijke vrienden, nml. de vogels. Wij weten wel. dat er hieronder voorkomen, die tijdelijk heel wat schade veroorzaken, maar daartegenover staat, dat er zijn, bijv. zwalu wen, boomkruipertjes, winterkoninkjes, rood- staartjes, kwikstaartjes, enz., die bijna nooit schadelijk zijn, maar steeds bezig zijn ten bate van den land- en tuinbouw. Wordt er wel voldoende voor gezorgd, dat deze diertjes tijdens hun nestbouw en in den broedtijd niet gestoord worden door de baldadige jeugd Wel bestaat er een wet, die de nuttige diersoorten beschermt, maar wat geeft een wet, die niet kan rekenen op de sympathie en den steun van degenen, die er belang bij hebben Zou het niet goed zijn, dat er wat meer studie werd gemaakt van de leefwijze onzer gevederde vrienden, om te weten, hoe men ze het best schuilplaatsen kan verstrekken voor zichzelf en hun jongen Wij denken hier vooral aan het opstellen van veilige broedplaatsen in onze talrijke boomgaarden. Herhaaldelijk is er in den laatsten tijd op gewezen, dat, sedert de mensch al meer en meer ieder plekje der aarde in beslag neemt, het voor de vogels voortdurend moeilij ker wordt geschikte broedgelegenheden te vinden, 't Wordt tijd middelen te beramen, om het evenwicht, dat op deze wijze verbro ken wordt, te herstellen. Station NOORD-SCHARWOUDE. Veiling van „Nieuw Leven". 21 Juli, aanvoer 500 mnd., groote muizen f 1.20 a f 1.30 kleine f 0.25 a f 0.60; ronde f 1.26 per 35 K.G.bloemkool f 6.50, uitschot f2.20;roode kool f 12.a f 13.per 100. 23 Juli, aanvoer 1040 mnd. Groote muizen f 0.95 a f 1.10kleine f 0.40 a f 0.65 ronde f 1.15 per 35 K.G. 25 Juli. aanvoer 375 mnd. Groote muizen f 1.15 a f 1.25kleine f 0.40 a f 0.60ronde f 1.10 a f 1.20; blauwe f 1.40 per 35 K.G. roode kool f 12.a f 13.per 100. Veiling van „Ons Belang" aan het station HEER HUGOWAARD. Woensdag 23 Juli bedroeg de aanvoer meer dan 300 zak, doch slechts één gegadigde was verschenen. Deze scheen nu de aardappelen tegen alle prijzen te zullen krijgen. Toen echter een paar partijen waien gemijnd tegen f 0.80 en f 0.75, gingen de aanvoerders in optocht 't veilingsterrein verlaten, om hunne producten op de veiling van „Nieuw Leven" te presenteeren. Door denzelfden han delaar moesten nu prijzen worden besteed van f 0.95 tot f 1.10. Veilig mag worden aangenomen, dat deze handelaar gemiddeld aan het station N.-Scharwoude f 1.be steedde voor f 0.90 waren de aanvoerders te Hugowaard stellig niet van 't veilings terrein gegaan. Door den grooten aanvoer van Woensdag waren de prijzen op de veiling van Nieuw Leven iets lager dan de markt prijs van den dag. Vrijdag 26 Juli. Groote muizen f 1.05 a 1.10, ronde muizen f 1.a f 1.10. Een brand zoo fel en uitge- breid.als men te AMSTERDAM in jaren niet heeft gezien, woedde in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de Beiersch Bierbrouwerij „De Amstel" aan de Mauritskade. Ver in de stad was reeds de fel roode gloed zichtbaar. De vuurgloed was kolossaal. Huizenhoog lekten de vlammen op en de hitte was ontzettend. Om kwart voor twaalven, 's avonds, werd de brand ontdekt door twee werklieden, twee „stoppers", die onmiddellijk alarm maakten en alvast met twee slangen op de waterlei ding de eerste pogingen tot blussching aan wendden. Spoedig was de brandweer ter plaatse, doch het vuur had inmiddels zulk een omvang gekregen, dat aan blusschen schier niet viel te denken. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreu ren; alleen zijn twee honden in de vlammen omgekomen. De schade wordt berekend op 2 millioen gulden. Vergadering van den Raad der gemeente ZIJPE, op heden, Zaterdag 26 Juli, des morgens ten 10 ure. Afwezig de heer Mann, met kennisgeving. Na opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring der notulen. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van een hoofd der school te Schagerbrug. Op de voordracht stonden de heeren 1. M. Bergsma2. H. v. Asperen en 3. F. Wie berdink. Van den districts-schoolopziener was een missive ingekomen, waarin stond meegedeeld, dat de heer Bergsma den besten indruk had gemaakt en de beste les had gegeven. De heer Wieberdink stond volgens den school opziener niet zoo hoog als de heer Bergsma. Hij had wel akte Fransch, maar dit achtte de schoolopz. van minder belang. De heer Wieberdink had fouten gemaakt. De heer De Moor zegtMijnheer de voor zitter, er waren voor de betrekking van hoofd der school te Schagerbrug 20 sollici tanten en door bevoegde personen is uit dat 20-tal een 6-tal opgemaakt. Die 6 heeren hebben hier proefles gegeven, waarbij de districts-schoolopziener en de arrondissements schoolopziener en 8 raadsleden tegenwoordig waren. Na het houden van de proefles is een drietal opgemaakt. Mij dunkt, zoo gaat Spr. voort, dat mag worden aangenomen, dat de capaciteiten van deze drie heeren elkaar weinig zullen ontloopen en dat alle drie geschikt zijn het onderwijs aan de school hier te geven. Met alle respect heb ik het rapport van den heer schoolopziener zooeven gehoord en daaruit vernomen, dat deze den heer Bergsma het meest geschikt acht. Ik wil nu ook zeggen, dat ik bij de proefles den heer schoolopziener heb gevraagd, of het schadelijk voor het onderwijs aan de school hier zou zijn, als mijnheer Wieberdink werd benoemd. ZEd. heeft mij daarop geen bevestigend antwoord kunnen geven. Dat de heer Bergsma gunstiger indruk heeft gemaakt, dat kan, dat weten we allen, van een gelukkig oogen- blik afhangen; de een is wat minder zenuwachtig dan de ander. No. 3 van de voordracht, de heer Wieberdink, heeft acte Fransch en 't is in den laatsten tgd meermalen opgemerkt, dat er hier behoefte bestaat aan iemand, die in die taal goed en kundig onderwijs kan geven. Ik, zoo zegt Spr gevoel veel voor die acte Fransch en dat B. en W. dat ook doen, dat blijkt wel uit de advertentie, waarbij sollicitanten werden opgeroependaar is immers bijgevoegd: acte Fransch strekt tot aanbeveling. We hebben nu de gelegenheid, iemand te krijgen, die in het gebrek hier kan voorzieniemand die op éen lijn kan gesteld worden met no. 1 van de voordracht dan acht ik het ook in het belang van de ingezetenen, dezen persoon te benoemen. Voorz. zegt, dat immers in de instructie van den benoemde zal gezet worden, dat hij niet mag zijn medewerker van de courant Wat den heer De Moor betreft, zegt Voorz., zou ik dit willen opmerken dat ik persoon lijk niet genegen ben, het lager onderwijs, waar we in de eerste plaats voor hebben te zorgen, op te offeren aan die acte Fransch. De heer Bergsma is mij het best bevallen; hij is in den omgang prettiger dan Wieber dink en ook de inlichtingen zijn beterhet humeur van den heer Wieberdink blijkt niet aangenaam te zijn. We kunnen hier misschien later een onderwijzer benoemen, die acte Fransch heeft. Bovendien is er in de gemeente gelegenheid om les te krijgen in 't Fransch, bij den heer Katoen. De heer De Moor wil ook het lager onder wijs niet opofferen aan het Franschmaar waar we 9 personen hebben om uit te kiezen, die alle drie uitstekende onderwijzers zijn, die in staat geacht worden aan het hoofd onzer school te kunnen staan, daar zeg ikneem dengene, die een aanbeveling heeft boven de anderen; neem diengene, die acte Fransch heeft. Te meer daar de schoolopziener op mijn aan hem gedane vraag niet heeft kunnen verklaren, dat, wanneer Wieberdink werd benoemd, dit schadelijk zou zijn voor de school. En wanneer die acte Fransch geen aanbeve ling is, waarom dat dan in de advertentie opgenomen; dat is dan m. i. nonsens. Voorz. zegt, dat er wel meerderen waren met acte Fransch. die niet op de voordracht stonden. Juist, zegt de heer De Moor, en de heer Wie berdink staat daar wel op, een bewijs dat hij in staat is hoofd der school hier te worden. De heer Francis zegt, dat blijkt uit de aan bevelingsbrieven, dat Wieberdink norsch is in den omgang. De heer Nobel zegt, het met den heer De Moor eens te zijn, waar deze beweert, dat alle drie de heeren geschikt zijn om als hoofd te worden benoemd. Maar hij moet opkomen tegen de uitdrukking van den heer De Moor, waar deze de bijvoeging der advertentie nonsens noemt. Acte Fransch is een aanbe veling, maar, zooals de onderwijswet zegt, mag het nooit een reden zijn, om er een onder wijzer alleen op te benoemen, 't Mag niet meer zijn dan een aanbeveling. U heeft gelijk, mijnheer Nobel, zegt de heer De Moor, 't mag alleen zijn een aanbeveling, maar waar we drie sollicitanten hebben, die alle drie zeer geschikt zijn, mag die acte Fransch wel wat op den voorgrond worden gesteld. De schoolopziener zegtmijnheer Wieberdink heeft fouten gemaakt bij zijn lessen; ik ben niet bevoegd te beoordeelen, of de heeren goed onderwijs hebben gegeven, maar dit kan ik toch wel zeggen, dat mijn heer Bergsma ook fouten heeft gemaakt, waarop de schoolopziener zelf hem heeft ge wezen, dus ook in dit opzicht staan de hee ren volkomen gelijk. We zullen maar benoemen, zegt Voorz. De heer Bergsma kreeg 8 stemmende heer Wieberdink 2, zoodat de heer Bergsma is benoemd. In-functie-treding 1 October, De rekeningen van Gemeente, Armbestuur en Weeshuis worden aangebodentot com missie om die rekeningen na te zien, worden benoemd de heeren Bakker, Van Beusekom en Nieuwland. Als zetters moeten aftreden de heeren Nieuwland en De Moor. De heer De Moor wenscht niet meer in aanmerking te komen. De dubbeltallen worden opgemaaktG. Nieuwland J. Raat. Th. E. J. Odendaal P. Francis. Voorzitter deelt mede, dat voor de vacature hoofd der school te Burgerbrug zich 10 sollicitanten hebben aangegeven. Daarna gaat de Raad in comité. WIERINGEN. J.l. Donderdagmorgen overkwam den knecht K. K. van de motorboot „Maria Anna" eeD ongeluk, hetwelk zeer goed is afgeloopen. Bij 't inladen van een paard sloeg het dier achteruit j uist tegen't voorhoofd van den knecht. De knecht, die een stuk achter het paard stond te schrijven, kwam er met een hoofd wonde af, doch had hij wat dichterbij gestaan, dan was het erger geweest. WIERINGEN, 25 Juli 190 2. Vrijdag werd ons eiland bezocht door den Commissaris der Koningin en een drietal leden van Ged. St. Te ongeveer half drie arriveerden de hooge bezoekers, ontvangen door onzen Burgemeester. „Harmonie" bracht een serenade, waarvoor de heer Van Tienhoven bedankte. Na ontvangst door den Raad, was er gelegenheid tot audiëntie; daarna werd er een rijtoer door het eiland gemaakt. Te ongeveer half acht vertrokken de heeren per stoomboot naar Den Helder. Door de Vereeniging van Kooplieden en Schippers aan den LANGE- DIJK is onder de groentebouwers eene cir culaire verspreid, waarbij bekend wordt gemaakt, dat de leden dezer vereeniging zich verbonden hebben, geen producten te koopen van bouwers, die de ten verkoop aangebo den groenten niet willen brengen aan de stations Heer Hugowaard, Noordscharwoude of aan een der laadplaatsen in de kom der vier Langedijker dorpen. Dit besluit is het gevolg van een onlangs genomen besluit van bouwers, die nergens anders willen leveren dan aan de laadplaats in het Zuiderdel te Broek o. L. In verband met deze circulaire is op eene Vrijdagavond 1.1. door 63 leden bezochte vergadering der Afd. Sint Pankras van de Landbouwvereeniging „Langedijk en Om streken" het volgende besluit genomen „De leden der afd. S. P. van de Landbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstre ken" verbinden zich hunne groenten niet anders te leveren dan in de kom der gemeen te Broek op Langendijk". Dit besluit treedt in werking Maandag a.s. Fabriekskool en uien zijn van dit besluit uitgezonderd. Groentemarkt te ST. PAN KRAS. Woensd ig 23 Juli, 396 mnd. aard- aardappelen f 0.65 a f 0.90 per 17'/i K.G. bloemkool f 6.25 a f 8.— per 100'; 12000 slaboonen f 0.65 a 0.80 per 1000. Donderdag 24 Juii, 314 mnd. aardappelen f 0.60 a f 0.90 per 17'/i KG.bloemkool f5. a f 7.60 per 10021000 Slaboonen f 0.75 a 0.85 per 1000. Vrijdag 25 Juli, 606 manden aardappelen f 0.55 a f 0.95 per 17 '/i KG.bloemkool f 6.a f 7.50 per 100; 10500 slaboonen f 0.80 a f 0.96 per 1000. Groentemarkt te BROEK OP L \Voensdag ^£3 Juli874manden ^d^pelen Woemkoolen f 7.- a f 18.-50 roode kooien f 14.50, 300 witte f 2.50 per 100. Donderdag 24 Juli766 manden aardappelen f -.55 a Tl.- per 17'/, K.G„ 51000 hos wortelen f2.- a f 3.50 per 1001bos, 11000 bloemkoolen f 7.a f 16.50, ^-50 ro kooien f 13.- a 14.50 per 100, 5 baal zilver- uien f 3.50 per baal. Vrijdag 25 Juli454 manden aardappelen f -.èo af 1- per 17K.G 100 bos men f 2.10, 17000 bos wortelen f 2.40i a ff A8U per 100 bos. 12000 bloemkoolen f 6.60 a i 1A50, 900 roode kooien f 11.a f 14- per 100. Schagen, 26 Juli 1902. Onze luxe-paardenmarkt ver keerde Donderdag zoowat in denzelfden toe stand, als in de laatste drie jaren het geval was. De remonte- en luxe-paarden, waarvoor de markt in 't leven werd geroepen, schitter den, met uitzondering van een enkele, door afwezigheid. Ook van de nakomelingen der Oldenburgsche hengsten, door de Vereeniging Holl. Noorder kwartier aangekocht, was weinig te zien. Het schijnt, dft enkele handelaars het er op gezet hebben, onze markt willens en wetens tegen te werken. Ook nu weer hebben deze heeren gedurende een drietal weken den geheelen omtrek afgereisd, om de beste jonge paarden op te koopen. En juist deze paarden heeft onze markt voor hare ontwikkeling zoo hoogst noodig. Het is aan de trouwe medewerking van enkele bekende fokkers uit den omtrek te danken, dat de markt nog kan blijven bestaan. Zij toch offeren tijd, moeite en kosten op, om den gang er in te honden. Aan koopers ontbrak het Donderdag volstrekt niet. Er waren er uit Dnitschland, Frankrijk, België en uit verschillende pro vincies van ons land. Als hoogste prijs werd f 650.besteed. De gemiddelde prijs van goede paarden bedroeg f 500.—Met het spoor werden 15 stuks naar het Zuiden verzonden. Zeker niet te veel voor „een paardenmarkt." De Coöp. Vereen, adm. de heer C. Kooij, heeft tegen 7 Aug. a.s. de levering aanbesteed van pl. m. 40.000 Kilo Amerik. Lijnkoek er, pl. m. 10.000 Murwe Lijnkoeken (voorlevering). De Onderlinge Brandwaarborg- Maatschappij gevestigd te Barsingerhorn, hield Donderdag in het Noord-Holl. Koffiehuis alhier hare jaarvergadering. De rekening en verantwoording, nagezien door de heeren W. Kooijman, J. Raat en C. Helder, werd in orde bevonden en goedgekeurd. Tot Directeur werd herkozen de heer J. Rijkes en tot Commis sarissen de heeren K. Zijp, Abbekerk en A. de Boer, Barsingerhorn. Gekozen werden tot Commissaris de heeren J. van Nienes Kz., Noordscharwoude en P. Dekker Cz. te Schagen. Het Comité voor Algemeen Kiesrecht zal op 24 Augustus a.s. alhier eene kiesrecht-meeting houden, waarop verschillen de sprekers het woord zullen voeren. De te Schagen gevestigde „Deutscher Verein" hield Woensdag hare jaarvergadering in het Noord-Holl. Koffiehuis. Uit het overzicht bleek, dat de Vereeniging 24 leden telt, terwijl de rekening en verant woording redenen tot tevredenheid gaf. Tot bestuurslid werd verkozen de heer H. Stöve te Alkmaar, waardoor het bestuur, met den heer Stöve, thans bestaat uit de heerenTh. Schmalz, J. Kleinschmidt, H. Schene, F. B. H. Schene. Besloten werd, in de maand Augustus gezamenlijk een rijtoer naar Bergen te maken. Voor den vr ij willigen wa pe n- handel hebben zich in onze gemeente 16 lief hebbers aangegeven. Daar het getal 20 vol moet zijn, zuilen de jongelui zich tot deelna me in een andere gemeente moeten aanmelden, of pogingen moeten aanwenden de ontbrekende op te sporen. Onder de kennissen en kameraden zullen er nog wel 4 te vinden zijn, die den cursus willen volgen. De belangrijke voordeelen wegen zeker wel tegen wat moeite op. Onder den druk van lage vleeschprijzen te Purmerend, was de aanvoer van vette koeien klein. Men moet echter niet vergeten, dat met lage prijzen in Purmerend, zulks in Schagen niet altijd 't geval behoeft te zijn.'t Is in Purmerend ook al als hier; 2 kooplui te kort en 2 koeien te veel, geeft een slechte markt. En door den kleinen aanvoer, èn door voldoende vraag, was onze markt redelijk wel. Kalfkoeien waren er heel wat aangevoerd: voor goede versche koeien werd een flinke prijs besteed. De boeren wilden beweren dat het „in Schagen" stug was, doch de hande laars meenden, dat het nog al ging. De hoogste markt voor vette schapen ver kreeg G. K. te Barsingerhorn, die f 30.50 ontving. Een beste prijs, maar het waren ook beste schapen. Alle waar is naar zjjn geld. Vette varkens waren weer iets hooger. De verdere marktkoersen bleven vrij wel onveranderd. De heer J. Feisser alhier is geslaagd voor het eind-examen Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus. Dat een werkstaking niet goedkoop is, blijkt uit het telegram van den correspondent van de Morning Post te New-York, die aan zijn blad eeint, dat men de verliezen, veroorzaakt door de werkstaking der mijn werkers in Penn- sylvanië, schat op meer dan 230 miljoen francs. De generaals Botha en De la Rey zijn te Kaapstad aangekomen. Zij zijn daar zeer enthousiast ontvangen. De beide gewezen Boeren—aanvoerders werden aan het station door een reus achtige menigte afgewacht. Manifestaties vonden daarbij echter in het geheel niet plaats. Voor het vertrek, dat vermoedelijk op den 30en Juli is bepaald, wordt aan Botha en De la Rey door hun vereer ders nog een diner aangeboden, dat een intiem karakter zal dragen. Diamantendiefstal. In de kantoren van de Gebroeders Jones in Hatton-Garden (Londen) is Maandag een brutale diefstal gepleegd. Een partij edelgesteenten ter waarde van 4000, werd door een der bedien den ingepakt voor verzending naar Amsterdam. Hij had vijf pakjes gemaakt en verwijl erde zich toen gedurende enkele minnten om aan de telephoon te luisteren. Toen hij terugkwam, Waf de pakjes verdwenen. Een onmidde||^f ingesteld onderzoek leidde tot resultaten. 8(*0 De ramp op de Elbe. Het onberedeneerd menschelijk in8l: heeft, evenals tallooze malen te vor"^ ook deze ramp weer zooveel et gemaakt, dan zij had behoeven te Bij de botsing tusschen de Hansa eni Primus renden al de menschen, die het dek van de laatste boot waren n één kant, den kant waar de steven de Hansa te zien was en dus redd,^ te wachten scheen. Dientengevolge de Primus veel sneller en kenterde spoedig. Menschen, die door den schal Daar net tegenovergestelde boord Q den kant van den wal, waren i geslingerd, kwamen daarentegen momf0' water terecht, waar men gemakk:*? staan kon. De kalmeerende bericht» die het voorstelden, alsof de ee schattingen van het aantal slachtoftT overdreven waren, zijn intusschen? schande gemaakt. Integendeel, achte* blijkt de ramp nog veel ernstige. Officieel wordt medegedeeld, dat h aantal vermiste en dood personen honderd en twaalf' van dezen waren er 97 ler)o„ i m ,CTjen vaa de zangvereeniging Treue of geïntro duceerden de overigen waren vreemde". lingen. Er werden nog allerlei tragische oizonderheden medegedeeld De kellner Emil Eberhardt, een jonge man van negentien jaar, is het slachtofler geworden van zijn heldhaftige offervaardigheid. Hij redde eerst zijn meisje en vier andere vrouwen die hij uit de kajuit van de Primus haalde. Toen hij voot de derde maal op de Hansa terugkeerde smeekte zijn meisje hem, nu toch aan' zichzelf te denken. Hij antwoordde haar: „Er zijn nog genoeg kinderen beneden, die eerst gered moeten worden". Hij sprong weer op de Primus over, maar het was te laatde boot zonk, hij kwam in den draaikolk en werd niet meer gezien. Een metselaar, die Maandag met zijc vrouw de zilveren bruiloft zou gevierd hebben, waartoe alle toebereidselen reeds getroffen waren, haalde zijn vrouw over, hijzelf moest thuis blijven, omdat hij niet lekker was den tocht meê te doen met hun jongste dochtertje. Beiden zijn verdronken thuisgebracht. Voor de slachtoffers wordt druk geld ingezameld. Enkele heeren hebben zich bereid verklaard, volle weezen als kind aan te nemen. Eendoodelijkekus. Een moeder te Yelten, in Pruisen, had het lijk van haar kindje, dat eenige dagen geleden aan brandwonden bezweken was, kort voor de begrafenis nog eens gekust. De vrouw werd ziek en stierf aan een bloedvergiftiging die zij bij het kussen van haar doode kindje had gekregen. M a a n d a g a v o n d k w a m te Dover een zeilbootje de haven binnen- loopen, dat niet meer dan een meter of vijf lang was. De bemanning bestond uit den heer en mevrouw Bradley, die ii het scheepje veilig den Atlantischen oce aan waren overgetrokken. De reis dezei waaghalzen was tevens hun huwelijksreis geweest Het sluiten van eenige zusterscholen heeft in Parijs en ook in de Provincie aanleiding gegeven tot opstand jes, op sommige plaatsen nogal van betee- kenis. De termijn van acht dagen, gesteld voor het vragen van de vergunning om de school te mogen houden, is verstreken. De groote sluiting is dus heden Zater dag. We zijn benieuwd, hoe het «d afloopen en of het verzet zal worden col- gehouden. Het taaist openbaart het zich in het innig-roomsche Bretagne. Te Douagrenez bewaakt een wacht van vrouwen dag en nacht de kloosterschool. In tal van Bretonsche plaatsen hebben de zusters verklaard, slechts te zullen wijken voor geweld. In enkele zijn van elders priesters aangekomen, om de zus ters bij te staan. Uit Brest wordt 25 Ju'1 geseindTe Plondaniel hebben de inwo ners den weg afgezetde zusterschool is gebarricadeerd, de supérieure ?er' klaarde, dat de zusters tot het eiBQe tegenstand zullen biedeD en voegde er bij„men zal ons moeten fusilleeren als men wil dat wij ons onderwerpen- Niemand komt de school binnen er zal bloed vloeien." Te Quimper en in andere landelijk* districten wordt de bevolking in aaf plakbiljetten tot verzet aangespoord. Te Landerneau houdt het volk wacht, de vrouwen zeggen dat zij Z1C liever zullen laten doodschieten en ov^ haar lijken laten loopen, dan da» iemaod de zustersoholen binnen g®* De superieure verklaarde, dat de slechts voor geweld zullen wijken. bevolking heeft posten uitgezet, die zjc als schildwachten gedragen. Des nacb slapen de mannen op hun posten.^ E®1 sirene zal in geval van „gevaar' »e waarschuwingsteeken geven, De veronderstelling, da' de gewezenPresident Steijn niet naarEngfj land zoude gaan om geneeskundige nwP te zoeken, is juist gebleken.Uit goede bro® wordt vernomen, dat aan Nederland eer te beurt zal vallen, ook den Preside® van den voormaligen Vrjj staat een g®*

Schager Courant | 1902 | | pagina 2