KLOOSTERBALS Ff j s deNatuur-V/ollen ^Ondergoederen TANDARTS, Binoenlandsch Nieuws. ADVERTENTIE 7. M MpÉozii im i P. BOON, 11 369ste STAATSLOTERIJ. Getrokken Pr ij zon. I Rheumathiek, Brand-Sn ii'S naar den Haag verhuisd, is alleen Zaterdags te Helder te consulteeren Ka naalweg 99. adviseerde. De vergadering hechtte eveneens hare goedkeuring aan de rekening. Tot Commissaris wordt gekozen, in plaats van den heer H. Waiboer Jbz., die niet her kiesbaar is, de heer Joost v. d. Oord te Wie- ringer waard. Met op 1 na algemeene «temmen wordt de heer Jb. de Moor tot Administrateur herkozen. Tot Commissie tot het nazien der rekening volgend jaar worden gekozen de heeren P. Hopman te Schagen, A. Groot te Scha- gerbrug en D. Vethman te Wieringerwaard. Hierna wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente HEER HUGOWAARD, op Woensdag 23 Juli 1902, voormiddags 10 uur. Present alle leden. Voorz. de Burgemeester, de heer P. Wonder Az. Ter assistentie bij het nazien van de gemeente rekening over 1901, is mede tegenwoordig de gemeente-ontvanger, de heer K. Ploeger. De Voorz. opent met welkom de vergade ring, waarna de notulen van de vorige vergade ring worden voorgelezen en goedgekeurd. Voorz. deelt naar aanleiding van de notulen mede, dat hij nog verzuimd heeft den juisten tijd op te nemen, gedurende welken het hoofd der school te Veenhuizen, de heer Smit, meerdere werkzaamheden heeft verricht ten gevolge van de ziekte en het overigden van den heer Pekelharing, zoodat hij nog geen voorstel kan doen omtrent de hoegrootheid der gratificatie aan den heer Smit. De vergadering vindt goed, daarover in een volgende vergadering te besluiten. B. en W. hebben onderzocht in hoeverre verbetering is aan te brengen ten opzichte van het luiden van de klok te Veenhuizen. in de vorige vergadering door den heer Appel ter sprake gebracht. Ze zijn evenwel tot de conclusie gekomen, dat het niet mogelijk zal zijn, een vasten luider aan te stellen, omdat niemand in de buurt voor die betrekking in de termen valt. Het stuktrekken van het luitouw hoopt men voortaan te voorkomen door in het gat, waar het touw doorloopt een houten koker te maken. De vergadering kan zich met die conclusie vereenigen. Ingekomen is le. eene circulaire d.d. Juni 1902 van het St. Elisabethsgesticht te Alkmaar, dat de verpleegkosten van patiënten, die voor reke ning van gemeente- of armbesturen zijn opgenomen, voortaan inplaats van f 1.50 per dag zonder heelkundige hulp en verband- stoffen, zullen bedragen f 1.25 per dag met heelkundige hulp (echter niet van speciali teiten), doch zonder genees- en versterkende middelen. 2e. Eene circulaire d.d. Juli, eveneens van genoemde stichting, waarbij „door omstan digheden buiten den wil van het bestuur", de eerste opgave wordt herroepen en thans wordt bepaald, dat de verpleegkosten zullen bedragen f 1.per dag, zonder verdere hulp. 3e. Twee missives van den Rijksontvanger, mededeelende, dat resp. op 2 Juni en 1 Juli aan den gemeente-ontvanger is uitbetaald f 130.61 en f 1529.60. 4e. Een id. van den Rijksbetaalmeester, dat op 7 Juli aan den gem.-ontv. is afge dragen f 2743.40. 5e. Het proces-verbaal van de op 26 Juni plaats gehad hebbende kasverificatie, waaruit blijkt, dat overeenkomstig, de boeking in kas was f 1433.875, terwijl de totaal ontvangsten hadden bedragen f 2668S.635 en de uitgaven f 26252.76 Alle welke stukken voor kennisge ving worden aangenomen, evenals de mede- deeling, dat voor aflossing op 1 November a.s. is uitgeloot de obligatie no. 34. 6e. Een adres van den heer A. Hartog, waarbij hg om gezondheidsredenen ontslag vraagt als besteller van goederen en tele grammen van het station Hugowaard, liefst met ingang van 1 Juli. 7e.Een idem van den heer JUde Beurs,die zich naar aanleiding van die ontslagaanvrage voor besteller aanbeveelt. 8e. Een schrijven van den heer A. C. Gr. Post, die, vernomen hebbende, dat A. Hartog ontslag gevraagd heeft en dus de betrekking van besteller vacant wordt, aanbeveelt het doen vestigen van een Rijkstelefoonkantoor, waarvan de voordeelen wel niet behoeven te worden in het licht gesteld, als men let op de zeer vele gemeenten, die van de gunstige voorwaarden bij K. B. van 12 Ockober 1899 gesteld, gebruik gemaakt hebben, waarom adressant het gemeentebestuur beleefd in overweging geeft, zich te wenden tot den Min. v. Waterstaat, Handel en Nijverheid met verzoek, om zoodanig Rijkstelefoonkantoor in de gemeente te vestigen. De tegenwoordige toestand onderscheidt zich volgens adressant door kostbaarheid en vele vertragingen. Op voorstel van den Voorz. wordt goed gevonden, deze 3 adressen straks na het onder zoek van de gemeenterekening te behandelen. Aan de orde is nu het onderzoek van de „Dus heb je een ander liel „Ik? Wie dan? Ik ken niemand!" „Best, best kind. Ik dank je, dat je zoo openhartig met me hebt gesproken, ofschoon je al mijn hoop voor de toekomst den bodem inslaat, en alleen daarop had ik al de vreugde van mijn leven gevestigd. Maar ik geef gaarne toe, dat daarmede een groot deel van de bezwaren, die ik tegen dit huwelyk heb, zijn te niet gedaan Ik zal nu nóg een plicht hebben en voor jouw toekomst moeten zorgen. Er is menig braaf man, die zich gelukkig zou rekenen als hij jou in zijn huis mocht binnenvoe ren." El li schudde het hoofd. „Ik blyf By uIk trouw nooitTen minste voorloopig wil ik daar nog niet aan denken. Eerst moeten we Axel gelukkig zien Later is er nog tijd genoeg om een man voor mg te zoeken." Mevrouw Bertram sloot Elli in haar armen. „Je bent een goed kind fluisterde ze geroerd. „Dat de hemel het mg niet ver gund heeft, je op de plaats te weten, waar ik je het liefst zou hebben gezien." Weder verliepen eenige dagen. De zomer naderde zijn eind. Tusschen het donkere groen der bladeren schoof zich hier en daar reeds menig geel blad. Op de bloembedden van den tuin van het Kur- haus te Fordingen bloeiden alleen nog maar asters's morgens parelde de dauw rijkelyk op de grashalmen 's avonds hingen er dikke nevelsde nacht was koel, som wijlen stormachtig. Slechts de dagen ble ven nog mild en zonnig. Elli was nu meest alleen. Zy doolde door het woud, of zy las op een eenzaam plekje aan het sera i. Zij geleek een elf zoo teer gemeenterekening over 1901, waarmee zich belasten de heeren Van der Oord, De Boer, •Selder en Van Slooten. In die rekening komen de volgende bedra gen voor. Ontvangsten saldo dienst 1899, f 773.215. opcenten op grond bel. f 2173.43, 50 id. op pers. bel. f2018 695. hoofdei, omslag f5556.104. vergunningsrechten f 400schoolgelden f 395 775, vergoeding v. h. Rijk voor L. O f 2449.60, uitkeering v. h. Rijk vroeger 4/s personeel f 7667.64, id. bijdrage jaarw. burg. en secr. f300. Uitgaven: jaarw. burg. f 600.weth. f 50.—, secr. f 600.ontvanger f 250. ambt. ter secr. f 100.schrijf- en bureau behoeften enz. f228.155, onderhoud en schoon houden raadhuis f 60—, kosten kies verrich tingen f 178.78, onderhoud huizen, toren enz. f 112.39, id. wegen en voetpaden f 175.985, id. begraafplaats f 96.20, jaarw. veldwachter f 503.75. kleeding id. f50.—, jaarw. onderw. f 7989.17, onderh. schoollokalen en onderw.- woningen f 632 92, id. school meubelen f 118 01, leermiddelen f 593.50, verlichting, verwarming en schoonhouden schoollokalen f 762.08. be looning geneesheer en vroedvrouw f1200. verpleging arme krankzinnigen f283.885, sub sidie algm. armen f2500.—, renten van geld- leeningen f 1000.—, aflossing id. f2000.—, huur voor woning v. d. vroedvrouw f 100.en onvoorziene uitgaven f 317.56. De eindcijfers zijn: inkomsten f21918.91; uitgaven f21320.025. Voordeelig saldo 598.885. Na alle ontvangsten en uitgaven nauw keurig met alle bescheiden te hebben ver geleken, hetgeen tot geen verdere op- of aanmerkingen aanleiding geeft, wordt op voorstel van de commissie de rekening voor- lpoplg vastgesteld. Ze zal nu 14 dagen ter inzage gelegd worden, om ze daarna defini tief vast te stellen. Vervolgens wordt in behandeling genomen het adres van den heer Post, inzake het telefoonkantoor. Voorz. deelt mede, dat het Rijk altijd zorgt voor den aanleg en de inrichting der tele foon, terwijl de gemeente moet zorgen voor een* kantoor, de verlichting en verwarming daarvan en voor de bediening. Voorz. heeft bij den brievengaarder geïnformeerd de eenige. dien spreker dacht dat voor kantoor houder in aanmerking kwam, ook omdat het kantoor er dan al was wat de bediening zou kosten, waarop deze gemeend had van f 100.—per jaar. De bestelling was daar echter buiten. De jaarlijksche kosten schatte Spr. op f 150.a f200.In aanmerking genomen, dat er in de gemeente reeds 2 gelegenheden zijn voor ontvangst en ver zending van telegrammen, de stations Noord- Scharwoude en Heer Hugowaard (de eerste op de grens dan van de gemeente), komt het Spr. voor, dat de behoefte aan een telefoon kantoor al betrekkelijk weinig zal zijn. Daar komt nog bij, dat er in deze gemeente vol- streKt geen handelszaken zijn, die van de telefoon een druk gebruik zouden maken, en al moge het waar zijn, dat het wel drukker zou worden, als er een gelegenheid was, het zou toch altijd een klein kringetje blijven, dat genot van de inrichting had, en daar voor acht Voorz. een uitgaaf als deze niet verantwoord. De heer Van Slooten'is van oordeel, dat het tegenwoordig ook zoo ongeregeld niet gaat met de telegrammen. Het gebeurt natuurlijk wel eens, dat de Mij. eigen zaken laat voorgaan, maar het gaat toch nogal. De heer De Boer herinnert er aan, dat een paar jaar geleden te Dirkshorn ook een Rijks telefoonkantoor is gevestigd maar ja dat lag meer geïsoleerd. Zooals Voorz. zegt: hier zijn al 2 gelegenheden. In 't algemeen gelooft de Raad, dat het hier aan 't station nogal gaat met de tele grammen. De heer Van Slooten gelooft, dat het zelfs nog wel beter zal worden, als er straks, door de lijn van St. Pankras, hier minder geladen wordt en 't dus aan 't station met dienst zaken niet zoo druk is. De heer Van der Oord vraagt of er geen ander persoon dan Broertjes het kantoor zon kunnen waarnemen. Een grooter huishouding bijvoorbeeld, die zelf voor de bestelling ook kon zorgen. De Voorz. zegt: ja, maar dan moeten we zelf een kantoor inrichten en verwarmen en bij den brievengaarder is het kantoor er na tuurlijk en verwarmd ook. De Raad beaamt dit. Ook gelooft men niet, dat iemand alleen voor het bestelloon zich met de bestelling zal belasten. Evenmin ver wacht de Raad een druk gebruik van de tele foon, ook omdat, zooals de Voorz. zegt, het kantoor voor een kleinen kring zou dienen. j Het Noordeinde met Veenhuizen gaat natuurlijk naar station Noordscharwoude en Zuideind met den Jan Glijnisweg naar 't station Heer Hugowaard. Met algemeene stemmen wordt dan ook besloten aan het verzoek van den heer Post geen gevolg te geven. Aan den heer A. Hartog wordt het gevraagde ontslag eervol verleend, terwijl met algemeene stemmen in zijne plaats wordt benoemd de heer en zacht. De reeds zoo doorzichtige teint toonde nauwelyks een schyn van kleur. Meestal droeg zg een ruiker van zeerozen. Of ze reeg deze bloemen naast elkaar tot een krans, dien zg zichzelve om het hoofd hing. Wie haar met dezen tooi zag, moest gelooveD, dat het een wezen was uit de sagen, dat niet was van vleesch en bloed, maar slechts in gestalte en manieren tot de sterfelyke mensehen behoorde. Daarbg was ze vroolijk, bijna uitgelaten. Mevrouw Bertram sloeg haar scherp gade, of het jonge meisje geen geheim verdriet had. Maar zij kon alleen opmerken, dat haar lieveling in de best denkbare stem ming was Wanneer mevrouw Bertiam vóór Elli's tusschenkomst geneigd was geweest, aan Axel's wenschen toe te geven, zij was daar nü nog rijper voor. De innige wensch, die de vreugde van haar leven uitmaakte, zou toch niet in vervulling komen en de grootste hindernis, die Axel's huwelijk met Hilde Schwarz in den weg stond, was daarmede opgeruimd. „Ik hield het tegen, zoolang ik maar kon", mompelde zij, „ik kan nu niets meer dan öods zegen vragen Terwyl ze er nog over nadacht, hoe ze Axel de verandering van haar meening zou te kennen geven, gebeurde er iets, dat op eenmaal de zoo vurig verlangde toenade ring tusschen moeder en zoon bewerkstel ligde. Een niet onbelangrijk deel van het ver mogen dat de handelsraad Bertram had nagelaten, bestond in landerijen op Java. De plantages werden goed beheerd en wierpen beste winsten af, waarmede men tevreden kon zyn. Nu kwam er evenwel een bericht, dat de opzichter gestorven was Jb. de Beurs, die de betrekking al eenigen tijd heeft waargenomen. De draad verbinding tusschen het station en den besteller, die in>g al eens laboreert, zal van een nieuwen draad voorzien worden. Naar bevind van zaken zullen B. en W. de palen al of niet verplaatsen. Hierop wordt gele/en een concept verorde ning tot regeling van het herhaiingsonder- wijs.door B. en W. in overeenstemming met de hoofden van scholen opgemaakt en aan den Districts-schoolopziener medegedeeld. Van dezen is echter nog geen antwoord ontvangen. De schooltijd is als volgt geregeld voor de jongens gedurende de maanden November, December, Januari en Februari eiken Maan dag-, Donderdag- en Vrijdagavond van 6 tot 8 uur, in elk der 4 scholen en voor de meisjes alleen in de school no. 2,48 keer in het jaar, Woensdagsnamiddags van 1 Va tot 3'/i uur. De heer De Boer vraagt, of er voor de meisjes aan de andere scholen geen gelegen heid voor herhalingsonderwijs wordt gegeven. De Voorz. antwoordt ontkennend. B. en W. veronderstellen, dat er door de meisjes niet ol nagenoeg niet van het herhalingsonderwijs gebruik gemaakt zal worden en om dan in elke school zooveel kosten te maken, daarin zagen zy inderdaad bezwaar. De heer De Boer geeft dat doe, maar meent. dat op deze wijze het voor de meisjes haast, onmogelijk gemaakt wordtals een meisje met slecht weer b.v. heel van Veenhuizen naar de buurt moet loopen, dan zal ze er beslist geen gebruik van maken. De heer Swaag merkt op, dat voor de meisjes het heele jaar door, dus niet enkel bij slecht weer herhalingsonderwijs is en ééns in de week, midden op den dag. Ofschoon de afstand ver is, is de t ij d dus gunstig. De heer De Boer is het er volkomen meê eens, dat er overwegend bezwaar is om aan elke school gelegenheid te geven voor herhalings onderwijs aan de meisjes. Maar het is toch waar, meent Spr., dat zij die er nu toch wel gebruik van zouden willen maken, door den grooten afstand afgeschrikt zullen worden. De Voorz. beaamt geheel de meening van den heer De Boer. Die afstand was een moei lijk punt van veel overweging geweest, maar naar de meening van B. en W. ging het toch niet aan om voor 1 meisje herhalingsonder wijs te geven en f 30.kosten te maken. Zij hadden echter de zaak zjo opgevat, dat, wanneer inderdaad bleek, dat aan een van de andere scholen meerdere deelname van de meisjes was, de verordening zou worden ge wijzigd. De Raad kan zich met de meening van B en W. zeer goed vereenigen en keurt alge meen de voorgestelde verordening goed. Hierna komt ter vergadering de heer A. Steur, die met zijn mede-armvoogd, den heer K. Ploeger, rekening zal doen van het Bur gerlijk Armbestuur over 1901. De rekening wordt met alle bescheiden nagezien en ten slotte zonder aanmerkingen goedgekeurd, onder dankzegging aan den rendant-armvoogd voor zijn beheer, terwijl de instelling opnieuw in de belangstelling van heeren armvoogden wordt aanbevolen. De rekening vermeldt een ontvangst van f 3540.055, eene uitgaaf van f 2827.13 en een saldo van f 712.923 (tegen f 255.165 over 1900.) Na eene voo:loopige rondvraag, die niets oplevert, gaat de Raad nu in comité ter behandeling van 3 reclames tegen den hoof- delijken omslag. Water voor zuivelbereiding. Men schrijft uit Friesland Nortonwater is schier onmisbaar voor de zuivelbereiding. Grootendeels echter is 't ijzerhoudend, waardoor het veel in waaide verliest, omdat die eigenschap schade toe brengt aan alles, wat er meê in aanraking komt. 't Is eindelijk na herhaalde proeven gelukt, een afdoend middel te vinden om het water te zuiveren en wel door het filtreeren met behulp van rivierzand en fijn gemalen graphiet uit gasretorten. Aan de zuivelfabriek te Koekange (Dr.) heeft men dit vrij eenvoudig middel sedert eenigen tijd toegepast en het resultaat is zeer gunstig. Tal zan belangstellenden kwamen reeds te Koekange om zich te overtuigen. Levend verbrand. Uit ZAANDAM meldt de correspondent van het Hbld. „Met niet geringe verwondering vernamen wij Donderdagmorgen bij het ontwaken, dat in den afgeloopen nacht een brand had gewoed, en dat daarbij een mensch was omgekomen. Na informatie, waar ter plaatse ongeveer dit drama was afgespeeld, toog ik op onderzoek uit, en vernam ik het volgende Aan den Westzanerdijk, een eindje voorbij het Israëlietisch kerkhof, staat, of liever stond een huisje met twee woningen, in elke waar van een als kluizenaar levend persoon woonde. De een, Willem Klijn, een bijna 70-jarig man, die veel misbruik van sterken drank maakte, bewoonde het gedeelte aan de zijde van Westzaan, de tweede, G. R., eenigszins zon- en onder zijn erven bevond zich niemand, die zoo, zonder meer, de plautage zOu kun nen beheeren. Die zaak eischte een gron dige en dadelijke behandeling. Ot de be zittingen moesten verkocht wordeo, óf het was noodig, dat er opnieuw iemand aan het hoofd werd gesteld. Voor alles was het noodig, dat met de noodige stappen, die gedaan moesten worden, niet geaarzeld werd, wanneer niet de renten, die de overzeesche bezittingen afwierpen, geheel zouden wegblyven. De brief, welke deze mededeelingen bracht, kwam juist toen de familie aan tafel zat. Mevrouw Bertram had hem geopend en gelezen. Nu schoof ze hem stilzwijgend naar Axel. Elli stond zachtkens op en liep de kamer uit, zooals ze dat steeds placht te doen, zoodra er zaken of familie-aangelegenheden moesten behandeld worden. „Wat denkt ge, dat er zal moeten ge beuren vroeg de moeder. „Het beste zal zgn, dat ik zelf ga", antwoordde Axel. „Jy jij wiltdie verre reis en dan „Wat helpen allerlei bedenkingen! Een vreemde kan dat onmogelijk ondernemen. En u, mama. kunt er onmogelijk aan denken, zulk een reis te ondernemenEr moet iemand heen, want van hier uit is een dergelijke zaak niet tot volkomen tevre denheid te regelen en dan is het dunkt me, toch niet meer dan natuurly k dat ik ga". Mevrouw Bertram greep Axel's rechter hand. „0, mijn zoon, nu herken ik je brave hartHoeveel beter zyt ge dan ik, je moeder Ik kon je dreigen, dat zoolang derling en doof, bewoonde het andere gedeelte Toen de buren om ongev eer twee uu werden gewekt, was G. R. bezig *9° 1"bo^ deflje tegredden Van zijn buurman w, hg niets af. Spoedig bleek echter, dat Willem Klijn op dat oogenWik reeds een prooi der vlammen was geworden. Het schijnt.dat hij ookWotnsdagavond weder in beschonken toestand is thnis gekomen is hij misschien in dien toestand door e rook gestikt. G. R. verklaarde door den rook te zijn gewekt. p Het huis, toebehoorende aan de Wea. r. Zwikker, is tot den grond afgebrand. De nachtwachts haddeD den brand, naaj- ik vernam, wel gezien, doch meenden, dat die buiten de Gemeente was en^hadden er daarom geen gewag van gemaakt Door het Prov. Bestuur van Noord-Holland werd aanbesteedhet ega- liseeren van de duinen in den zeereep on der de gemeente CALLANTSOOG, bezuiden de bebouwde kom, behoorend? tot de Rijkszee- werken in Noord-Holland. Minste inschrijver G. Ruyggewaard te Egmond aan Zee, die hier voor zal leveren met inbegrip van materialen 6700 uren werkens van 1 arbeider. T.ekking van Woensdag 23 Jnli. le klasse, 3e lijst. No. 2629 en 13149 elk I 1500. No. 14878 en 19563 elk f 200. No. 899 8213 eu 16376 e'k I 100. Prijzen van f 20. 11 2744 5013 7462 10473 13122 16254 18674 76 2810 86 7594 481 191 •277 730 89 61 92 7641 488 261 280 869 90 89 99 7718 561 285 294 884 127 3039 5210 52 641 357 377 889 87 3177 5309 7812 726 449 378 922 230 3219 56 39 784 450 5-23 980 56 62 88 91 766 55o 553 987 304 68 5436 7921 771 566 570 19018 08 78 60 31 791 587 574 145 55 93 5507 54 813 617 612 176 79 3302 08 8032 825 677 618 180 444 24 71 37 851 693 655 18-2 63 26 77 8104 954 758 687 189 64 49 5619 19 961 772 739 203 67 90 46 8.-79 967 843 742 ■239 97 95 47 8320 11001 863 747 ?69 613 3466 48 8443 055 881 820 •261 742 73 6723 46 106 884 824 310 62 3542 48 52 116 14124 833 331 72 53 6002 90 177 334 847 347 824 3610 06 8511 188 346 973 361 49 36 19 70 258 878 979 390 951 8759 81 99 266 468 17003 415 1032 64 82 8980 •272 520 055 419 66 3865 6102 66 335 593 111 426 1110 70 48 8737 344 633 194 457 13 95 6220 51 400 679 196 600 44 99 38 62 518 688 201 644 1226 3911 52 8803 519 716 216 713 57 35 98 06 524 764 306 720 77 53 6348 8920 527 786 321 730 81 57 78 38 685 802 333 752 87 4004 96 84 695 833 836 753 1520 08 6401 9029 738 883 345 777 42 4142 20 9116 887 997 385 782 1650 83 35 73 920 15014 505 784 1742 4310 37 9258 924 070 560 812 97 32 49 9377 977 19'2 663 815 1803 85 72 82 12023 240 635 817 07 4412 6506 9527 082 276 703 850 77 25 88 60 265 301- 771 884 93 70 6688 9735 294 335 846 925 1941 4549 98 40 321 371 858 936 90 66 6739 68 411 406 879 951 2016 63 44 69 418 525 916 20197 42 4615 71 9809 419 611 939 318 2107 37 6804 15 530 625 18036 324 48 54 63 34 552 626 144 390 99 55 74 45 591 665 185 463 2280 90 6933 99 662 72-2 183 520 42 4710 7008 9902 750 725 239 533 66 25 13 85 810 750 246 684 59 46 80 76 829 760 272 658 95 57 97 10021 850 788 280 670 2306 69 7122 025 930 797 382 715 11 80 52 185 960 877 488 759 81 95 64 277 965 895 501 773 94 4921 7265 306 982 923 512 916 -'656 25 7306 389 983 967 639 921 2780 53 34 413 13069 16081 640 21000 36 5008 7416 459 42 T'ekking van Donderdag 24 Juli. la klasse, 4e Lijst. No. 14417 f 1000. No. 6857 12288 en 20187 ieder f 100. 119 277 530 1120 1532 1615 852 1961 2377 2495 2586 2905 3369 3444 99 3760 63 3980 94 4184 4218 4345 4632 4950 Prijteu 5255 8976 94 9231 5635 9383 6745 9407 7108 9507 7264 9656 7411 10039 7660 602 8041 751 8451 812 8675 983 8788 11060 van f 20 11104 254 564 635 698 841 12068 072 146 421 442 557 12744 13234 251 971 14020 308 847 15253 310 410 413 536 15729 16037 281 427 923 17296 428 670 894 18120 208 436 18637 1,9255 400 449 488 630 772 20274 319 717 796 925 agaeasasseasasBSN® Esaaasass Mijnheer Jaren heb ik gelaboreerd aan a rheumathiek en was er zoodan'6 door aangetast, dat ik noch gaa? noch liggen kon. Ik kon zond» hulp niet naar bed gaan, noct eenige werkzaamheden verrichte en thans ben ik, na bijna tien potj' van den Koning der Balsem/ gebruikt te hebben, weer in ftaJ te kunnen loopen en eenige wPrk zaamheden te verrichten. Vol'. God, heb ik dit dus aan do»!?! balsem te danken. Hoogachtend, Haarlemmermeer. D.SCHOUTEx Koning der Balsems, j uit het Klooster Sanc'a Paul0) geneeJ als geen tweede midde! Jicht* Oude- en Nieuwe wond»"'! Verrekkingen, VerJtni' kingen, Lendenpijn,Kneu. zingen, enz. Prijs per pot 35 ct., 75 ct f 1.50 ent 2.50. Voor de echtheid moet iedere pot voorzien zijn van een rooden band, waarop de handteekening van den Generaal-AgentL 1 AKKER voorkomt. Centraal-üepól L I AKKhR Van Alkemadestraat 11Rotterdam Verkrijgbaar te Schagen J. ROTGANS Anna Pau- lowna: Wed. P. NEUVEL; Fan Ewycksluis K. DE GRAAF;Kleine Sluis H. JES en Gebr. DE JONG St. Maartensbrug A DE LEEHV- Wieringen J. P. WIGBOUT; Kol- horn W. POOL Wieringerwaard; J. VOS Kalverdijk Wed. J. B0E- KEL Tuitjehorn H STROOPER; Warmenhuizen Wed. K. ZON en C BACKUM-Pa8TOOR8 Schoorl J.LOUTER; Bergen; Wed.J PRINS; Z -Scharwoude: VAN REE; Winkel: J. BREEKER Hoogwoud: P BOS; Burgerbrug BREGMAN St Maar- ten R. ZWAAN 't Zand K. TE3- SELAAR Wieringen (Den Oever) ADR EGEMANHeerhugowaard J. VELD assisssssasasasciBiai ik leef, je van je vaderlijk ertdeel geen penning zoudt genieten en om datzelfde bezit mij te verzekeren, zijt ge bereid de zeeën over te reizen, terwijl je hart met duizend banden aan den v&derlandschen grond gebonden is." „Maar moeder „Neen, laat me uitspreken eo je benut deze gelegenheid niet eens, om een gunst voor je te bedingen. Je hadt kunnen zeggen welnu, ik zal reizen, maar ik maak een voorwaarde en die bestaat daarin, dat u mij uwe toestemming geeft te trouwen met het meisje, dat ik lief heb en dat gy niet als mijn vrouw hebben wilt. „Hoe zou ik mijn heiligste gevoelens tot een koopwaar kunnen verlagen „Ja, je hebt gelijk, dat zou jij nooit kunnen doen. Je bent de zoon van je vader. Maar je zult mij niei beschamen. Ik wil een bekentenis afleggen, waartoe ik met een zwaar hart ben besloten, maar die nu vol en verheugd over mijn lippen komt Ik deed onrecht, toen ik u met zulke harde woorden het meisje weigerde, dat nu toch eenmaal het ideaal van je leven is De wegen des harten kan niemand doorkruisen, ook een moeder niet. Zij mag raden, over leggen, maar niet verbieden Zoo neem dus haar, die ge u als echtgenoole hebt verkoren Axel staarde haar met groote oogen aan. „Moeder," jubelde hg I8 het waar U geeft dus uw zegen Hij was op zgn knieën gezonken en ver borg het gelaat in haar schoot. Zacht werden twee handen op zijn hoofd gelegd dan voelde hij zich innig kussen. Een poos was het stil in de kamer. De kanarie in de kooi floot zijn melodie. Door het venster klonk een volksliedje, dat een schipper op zee zoog. Axel was langzaam opgestaan, steeds de handen zijner moeder stevig vasthoudend. „Dit uur zal ik Dooit vergeten," «eidefjf plechtig, wat is het hart van de moeof toch veel minder zelfzuchtig dan dat "er kinderen Ik in mijn trots kon er toe komen, u ten goed woord te g6"'1) Maar u kwam er zelf toe den stap te deeE' dien ik verplicht was geweest te doen. Weder omhelsde Axel zijn moeder es bedekte haar wangen en voorhoofd kussen. Mevrouw Bertram lachte gelukkig. „Laat dat, AxelHiermede zijn nu in het reine Nu komt het verdeie dat ons. zooals ik meen, voldoende zal be<d houden.' „U hebt gelijk, mama'... Dus spreke" we over de reis." „Je bent soldaat, officier je hebt dn» een lang verlof noodig." „O, voor zulk een gewichtige zaak het geen moeite kosten, verlof te krngeB' Ik reis vanavond nog naar Potsdam weet u wat, mama, waarvoor zou ik d nog naar Fordingen terugkeeren en ï00'ff tijd verliezen, waar we dien zoo hoog nood1» hebben Ik geloof, dat het 't beste zal zU^- dat ik van Potsdam dadelijk naar Berlijn ga en daar met den justitieraad Damdo'^ bespreek, wat er moet geschieden BjJ ingewijd in de geheele geschiedenis en mij eenigen raad geven, die mij zeer v® nut zal zijn. Er zijn papieren in orde te bre gen en documenten mede te nemen. Ik m me aanbevelingsbrieven verschaffen 4 het Duitsche consulaat op Java en noodige klesdingstukken koopen voor WORDT VERVOLGD

Schager Courant | 1902 | | pagina 6