President Steijn. Raadsvergadering te BARSIN- GERHORN. Dinsdag jl-, nam. 2 uur. Afwezig de heer K. Jonker, wegens familie omstandigheden. Na opening volgt lezing en goedkeuring der notulen. Ingekomen zijn missive van Ged. Staten, met goedkeuring kwijting uit »ogt onvoorziene uitgaven adres van den heer W. de Boer. H. d. S. te Haringbuizen. waarbij hij zijn dank betuigt voor het verlof van 2 maanden - missive van den Commissaris der K., met mededeeling. dat de heer D. Spaans weder is benoemd tot Burgemeester: adres van het Bestuur van de Afd. Noordholland van den Politie-Bond. waarbq betoogt wordt, dat, behoudens enkele uitzonderingen, in de meeste gemeenten de bezoldiging der politie agenten zoo slecht is, en waarom verzocht wordt, bij de begrooting met 't verzoek der Afd. rekening te houden, om de salarissen der politie-agenten te verhoogen. De Raad vindt goed, dit adres aan te houden tot bij de behandeling van de Begrooting. Dan is nog ingekomen een adres, waarbij 24 kiezers, wonende te Haringhuizen, wakker gemaakt door het reeds ingediende adres van de Kolhorner kiezers, verzoeken ook te Ha ringhuizen een stembureau te vestigen. Burg. en Weth. hebben gemeend, ten eerste met het oog op den stand van het Raadhuis, dat vrijwel in 't midden der gemeente ligt, en ten tweede met 't oog op de kosten, (die niet zoo laag zullen zijn als wel gedacht wordt), afwijzend te beschikken op de beide adressen. De heer Smit is 't daarmede eens. Den heer Beers spijt het. dat het advies van 't Dag. Bestuur in dezen ge?st luidt. Hij had het graag andeis gewild. Hij wijst er op, dat Kolhorn in zijn geheel ver van 't stem bureau verwijderd ligt, dat Kolhorn 140 kiezers telt, (waarvan 130 't adres hebben geteekend), dat is 7/|S van 't geheele aantal kiezers voor onze gemeentedat 't voor de arbeiders be zwaarlijk is, om op tijd naac de bus te gaan, on danks dat de werkgevers op dit punt welwil lend zijn, en men 't den kiezers zoo gemakkelijk mogelijk moet maken. Dit zijn voorSpr.allemaal redenen, waarom hij graag te K. een stem bureau gevestigd zag. 't Geldt een groot gedeelte der gemeente en Kolhorn leent zich zoo goed voor een stembureau, zonder overlast kan dit gevestigd worden in een der school lokalen. En wat de kosten betreft, Spr. kan niet toegeven, dat die overwegend zijn. Voorz. meent, dat 't onderwijs wel degelijk schade ondervinden zal. Dat kan niet uitblij ven. Er zou dan een extra lokaliteit gezocht moeten worden, wat ten eerste weer kost, en dat ten tweede moeilijk te vinden zal zijn. Daar komt by, er staan nu wel 130 handteekenin- gen op 't adres, maar velen teekenen maar zonder te denken aan de bezwaren en de kosten. De heer Beers bestrijdt, dat het onderwijs er onder zal lijden en meent dat de onder teekenaars wel weten, waarom zij 't adres teekenenzij zullen wel niet graag de meening van den Burgm. vernemen. Nog maals betoogt Spr., dat, waar zoo'n groot deel der Kiezers 't vragen, er wel reden is hun verzoek in te willigen. Hij wijst nog op Haringcarspel, waar in 't Waarland een 2e stembureau is gevestigd. De Voorz. zegt, dat deze lartste vergelij king niet opgaat met 't oog op de afstanden, die in H. veel grooter zijn. De heer Raat gaat met B. en W. meê. De kosten zullen toch wel minstens f 100.— bedragen En dan zitten we ook weer met de Kreil, Poolland enz. En ook vindt de heer Raat, dat je de gemeente zoo gaat splitsen in 3 deelen de deelen vervreemden zoo van elkaar. De heer Beers breekt nogmaals een lans voor 't adres van Kolhorn maar krijgt niet één medestander. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem. Hierna rapporteert de Commissie (Beers en Raat), belast met 't nazien der Gemeente- rekening over 1901, tot goedkeuring. Met alge meens stemmen besluit de Raad dienovereen komstig. Ontvangsten bedroegen f 29481.79l/j, Uitgaven f 27996.31, batig slot f 1486.48'/j. De Commissie voor 't nazien der Rekenin- gen van 't Algemeen Burgerlijk Armbestuur en van 't Weezen-armenbestuur (Blaauboer en Smit) hadden ook niets op deze rekeningen aan te merken, zoodat de Raad ook deze vaststelt. De rek. van 't Armbest. sloot in ontv. op f 8666.20, uitg. f 7313.18, batig saldo f 1253.02 die van 't Weezenbestuur in ontv. op f 3722.36'/j, uitg. f 3323.83, batig saldo f 398.53'/,. Vervolgens stelt de Raad met alg. stem men vast de aangeboden verordening op 't herhalingsonderwijs. Dit onderwijs wordt gegeven (aan jongens en meisjes tegelijk) aan allen, die de lagere school hebben bezocht en den leeftijd van 18 jaren nog niet bereikt hebben, in de gemeenteschool te Barsinger- hornook te Kolhorn, als zich daar minstens 10 leerlingen aanmelden, en te Haringhuizen minstens 4. De aangifte moet geschieden tusschen 15 Sept. en 1 Oct. bij de Hoofden der scholen. De cursus loopt over 2 jaren ieder jaar gedurende 96 uur, van 16 Oct. tot 1 Maart, iederen Maandag, Woensdag en Vrijdag. Onderwijs zal worden gegeven aan jongens in de Ned. taal (32 unr), rekenen (32 uur), natuurkunde (16 uur), teekenen (16 uur aan de meisjes in Ned. taal (24 uur), rekenen t.24 uur), natuurkunde (16 uur), hand werken (32 uur). Het onderwijs zal worden gegeven door de Hoofden, bijgestaan door een onderwijzeres voor de nuttige handwerken. Eveneens worden door den Raad vastgesteld de verordeningen op de heffing en invorde ring van schoolgeld voor't herhalingsonderwijs. Het schoolgeld zal bedragen 40 ets. per maand voor minvermogenden de helft en voor onver- mogenden niets. De heer Beers vraagt, of de wet gebiedend is op dit punt. Hij bedoelt, of we schoolgeld mogen heffen, of moeten. Voorz. zegt, het moet. Maar we kunnen zoo vrijgevig mogelijk zijn met de vrijstellingen. De heer Smit heeft toch in de Schager Courant gelezen dat de Raad van Haring carspel gratis herhalingsonderwjjs gaf. Daarom óók vraagt de heer Beers het. Maar als de Burgemeester pertinent zegt, dat het volgens de wet moet, dan is er verde- niet te praten. Anders had hij 't onderw. graag vrij gehad. Zoo ook de heer Raat, die 't geen goede bepaling vindt. De beloomng voor 't herhalings-onderwijs wordt eveneens nu bepaald. Het voorstel van B. en W., om aan het hoofd f 75.per cursus te verleenen en aan den onderwijzer of onderwijzeres, die hem bijstaat, 60 cent per lesuur, wordt aangenomen. De dubbeltallen voor zetters worden hierna opgemaakt. Af tredenden zijn de heeren Hoekstra en Raatde dubbeltallen luiden Hoekstra- BeersRaat-Jonker. De Burgemeester wordt tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand herkozen. Ten slotte wordt met algemeene stemmen besloten, om van de in liquidatie zijnde Plat- telandsche Bankvereeniging 2 brandkasten over te nemen voor f 60.tezamen. De Raad vindt dezen koop algemeen zeer nnttig en billijk. Hierna rondvraag, die niets oplevert, en sluiting. Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente WIERINGER- WAARD, gehouden den 5 Augustus 1902, des voormiddags te 10 ure. Tegenwoordig 6 ledenéén vacature. Voorzitter de heer C. Dz. Rezelman. Na opening der vergadering, lezing en goed keuring der notulen, deelt de Voorz. mede, dat nog geen antwoord is ontvangen op het tot H. M. de Koningin gerichte verzoekschrift om ontheffing van de verplichting tot het geven van herhalingsonderwijs aan de meisjes bij afzonderlijken cursus en buiten de avond uren, zoodat nog niet kan worden overgegaan tot het vaststellen van de desbetreffende ver ordeningen. Ter tafel wordt gebracht 1. De door H. H Ged. Staten goedge keurde besluiten tot doen van af- en over schrijvingen en de betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven, dienst 1901. 2. Een Proces-Verbaal van gehouden kas- vèrificatie, waaruit blijkt, dat in overeen stemming met de boeken zich in kas van den heer Gemeente-Ontvanger bevond een bedrag van f 1008.44s. 3. Een schrijven van den heer D. Schenk Jz., houdende dankbetuiging namens de familie, voor de vele bewijzen van belangstelling en deelneming, ondervonden bij het overlijden van den heer J. D. Schenk. 4. Een adres van het Bestuur der afd. Noordh. v. d. Algemeenen Nederlandschen Politiebond, waarbij wordt verzocht de jaar wedde van den veldwachter te willen ver hoogen. B. en W. wijzen er op, dat genoemd Bestuur blijkbaar op het oog heeft de jaarwedden van de veldwachters, die uitsluitend als zoodanig dienst doen. Waar hier de veldwachter door agentschappen enz. vrijwat extra verdient, achten zij de gevraagde verhooging overbodig. De Raad is van hetzelfde gevoelen en beschikt afwijzend. 5. Het adres van het Bestuur der afd. Wieringerwaard v. d. N. H. vereeniging „Het Witte Kruis" in zake het maken van een regenbak, met de bij B. en W. ingekomen toelichtingen. Het Bestuur der afd. zal het water gratis verkrijgbaar stellen voor bedeel den, voor alle andere ingezetenen tegen betaling van 1 cent per emmer, inhoudende 15 L. 't Water mag enkel dienen tot drinken of het koken van spijzen. Onder uiteenzetting van den financiëelen toestand der Vereeniging, wordt den Raad verzocht, f 100.of meer te willen bijdragen in de kosten, geraamd op f 700. B. en W., die het nut van een regenbak erkennen, adviseeren, gunstig op het verzoek te beschikken, echter met dien verstande, dat niet een bloote toestemming tot plaatsing wordt gegeven, maar dat ter voorkoming van moeilijkheden in de toekomst, hetzij bij verplaatsing van het Armhuis, of verkoop enz., een gedeelte van het erf voor bak en dak in vrij gebruik wordt afgestaan. Verder f100. subsidie te verleenen. De heer Groneman kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. Hij wenscht echter in het contract o.a. te ver melden, dat het Burgerlijk Armbestuur steeds heeft te beoordeelen, welke personen tot de bedeelden behooren, dat „Het Witte Kruis" geen verandering in het voorgesteld tarief mag aanbrengen, zonder toestemming van het gemeentebestuurverder duidelijk de rechten der gemeente te doen uitkomen bij eventuëele opheffing der vereeniging. Nuttig oordeelt hij 't tevens, dat het in vrij gebruik geven van den grond geschiedt tot wederopzegging. Gewichtige redenen zouden opzegging eens noodzakelijk kunnen maken. Een bijdrage van f 100.— acht Spr. niet te hoog. Ook de andere heeren zijn van gevoelen, dat de vereeniging voor dit nuttig doel de gevraagde steun kan worden toegezegd. B. en W. zullen daarom, met in-acht-neming van hetgeen door den heer Groneman in overweging is gegeven, een ontwerp-contract maken en nader den Raad aanbieden. Nadat in comité eenige reclames tegen den Hoofdelijken Omslag zijn behandeld, worden de geloofsbrief en bijbehoorende stukken van het op 24 Juni j.1. gekozen raadslid, den heer D. Kaan Az., onderzocht en in orde bevonden. Tot toelating wordt besloten. Door B. en W. worden aangeboden 1. de gemeente-rekening over 1901, bedragend in ontvangst f 12870.325, in uitgaaf f 11966.28, alzoo met een voordeelig saldo van f 904.045. 2. de rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over hetzelfde dienstjaar met een ontvangst van f 3389.065, een uitgaaf van f3305.13 en een batig slot van f83.925. Tot leden der Commissie van onderzoek worden benoemd de heeren J. L. T. Groneman en D. Kooij Jbz., die zich de benoeming laten welgevallen. Op de voordracht ter benoeming van zet ters voor 's Rijks Directe belastingen worden bij stemming geplaatst de heeren1. K. Koster Hz., aftredend 2. K. Kaan Kz.. idem 3 D. Kaan Az.; 4. A. Sleutel Dz. Hierna worden door B. en W. ter behande ling aangeboden de ontwerp verordeningen op de heffing en invordering der gelden voor het afgeven van ijs uit het ijshuis der gemeente. Na een kleine toevoeging en wijziging, voorgesteld door den heer Groneman, worden de concepten wetten. Volgens de verordeningen wordt alleen ijs afgegeven tegen overgave van een genees kundige verklaring, ten behoeve van zieke menschen. Voor buiten de gemeente woon achtigen slechts in noodzakelijke gevallen, voor zoover de voorraad zulks toelaat; zulks ter beoordeeling van B. en W. Het tarief bedraagt voor een geheel of gedeeltelijk gevulden emmer, inhoudende 16 L., voor ingezetenen bij dag f 0.50, bij nacht f 1.—; voor uitwonenden bij dag f 1.—, bij nacht f2.— Voor de toepassing van dit tarief wordt ge rekend, dat de nacht aanvangt des avonds ten 9 ure en eindigt des morgens ten 6 ure. Onvermogende ingezetenen ontvangen gra tis ys. Verder wordt bepaald, dat de betaling geschieden moet bij de ontvangst. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorz. onder dankzegging voor de opkomst en mede werking de vergadering. De algemeene opzichter van het groot-waterschap „De Vier Noorder Kog gen", de heer A. Kater Jz. te MEDEMBLIK, herdacht Zondag zijn 26-jarig jubilé als zoo danig. Men schrijft van TESSEL „Stierven in voorgaande jaren veel varkens aan vlekziekte, die gevallen worden steeds minder sedert de boeren en anderen die dieren laten inenten. Onze rijksveearts, de heer Roelofsen, heeft reeds tal van varkens met het beste gevolg ingeënt, gisteren te Oude- schild 20 a 25 stuks, terwijl de volgende week een grooter aantal deze kunstbewerking wacht." De Zierikzeesche evangelist. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping cassatieberoep evangelist ZIERIKZEE, door het Haagsche gerechtshof veroordeeld tot vyf jaar gevange nisstraf wegens opzettelijke brandstichting. ANNA PAULOWNA. Door den heer Dil zijn aaD de Van Ewijcksluis 300 jonge zeelten te water gelaten om het visch- water in den Polder beter te bevolken. ANNA PAULO W N A. O p een weide in den Westpolder is een paard zoo danig in het prikkeldraad verward geraakt, waarmee het land was afgesloten, dat het tengevolge van de zware verwondingen moest afgemaakt worden. Tot Directeur der Gemeente gasfabriek te HELDER werd Maandag door den Raad benoemd de heer S. Rijkes, gas- directeur te Edam. met 12 van de 21 stemmen. Bij de op Dinsdag gehouden stemming voor Hoofdingeland van de Banne OUDKARSPEL, werd herkozen deheerF.de Boer Pz., terwijl in de plaats van wijlen den den heer A. Borst Lz. benoemd werd de heer K. Kroon Cz. De voordracht voor Hoofd der school te BURGERBRUG bestaat uit de heeren P. J. v. d. Ploeg, onderw. te Burger- brugIJ. Lunshof, le onderw. te Den Helder en S. Wijn, H. d. S. te Holysloot. Zondagmorgen is een koe van den heer J. Kater te St. MAARTLNS- VLOTBRUG in de weide door den bliksem getroffen en gedood. D e „S t. - C t." bevat d e g e w ij z i g- de statuten van de vereeniging Ijsbond Hollands Noorderkwartier. Tentoonstelling ALKMAAR. Wij deelen aap belanghebbenden mede, dat de termijn van aangifte voor de groote Land bouwtentoonstelling te Alkmaar, in Septb. a.s. te houden, eindigt 15 Augustus a. s. Programma's en aangiftebiljetten zijn te be komen bij den heer W. Teengs te Alkmaar. DIRKSHORN. Zaterdag werd alhier de gewone driemaan- delijksche vergadering gehouden van het Vee~ fonds voor de gemeente Haringcarspel. Over 't afgeloopen kwartaal waren 1183 stuks vee verzekerd. De schade, door afgemaakte of gestorven runderen geleden, bedroeg f804.—. De omslag per rund werd vastgesteld op 68 cents. WIERINGEN. De kermis behoort weêr tot 't verleden. Onder begunsti ging vaD prachtig weder is dit jaarlijksche volksfeest uitmuntend geslaagd. Behalve een twintigtal kramen, was ook Schinkels Kine matograaf, de Schouwburg van Wijlacker en de Draaimolen van Dobber aanwezig, terwijl in 't lokaal van den heer Koorn de heer De Haas met een gezelschap optrad. Voor een ieder was dus wel iets naar zijn smaak. De Kermis is op ons eiland toch maar alles, want jong en oud, rijk en arm, een ieder doet er aan meê. Vechtpartijen zijn nergens voorgekomen, alles liep in de be6te stemming af. Niettegenstaande de vele hindernissen, welke men in den aanvang ondervond bij de ontgravingen, is de steenen walmuur langs den Westfrieschen dijk te KOLHORN nog op tijd gereed. De hier langs loopende uitwateringsloot Daar het stoom gemaal en de molens der Schager Kogge, is door dit werk veel verbreed en verbeterd. EDAM. B ij het zware onweder, dat Zaterdagavond boven de gemeente los brak, werden aan den Edammerweg in de Purmer twee jongelieden ter aarde geworpen. Nadat ze eenigen tijd bewusteloos hadden gelegen, kwamen ze (misschien wel door den geweldigen regen) weer bij kennis en konden, hoewel nog zeer benauwd ademhalende, hun weg vervolgen. Aan de overzijde van de wegsloot bleek later eene koe doodgeslagen te zijn. Henri Slegtkamp, Maandag is met het Duitsche schip „Kronprinz" te VLISSINGEN aange komen, de bekende Henri Slegtkamp, de „held van Spioenkop". Behalve Slegtkamp, waren slechts enkele mannen uit deD Boeren- strijd meegekomen. Slegtkamp heeft tot het einde toe in het Boerenleger gediend en werd slechts eenmaal gewond, te Lindley, op 30 Juni 1900. Bij zijn aankomst was de held het voorwerp van veel belangstelling en toen hij met zijn familie naar IJmuiden vertrok, was hij het voorwerp van eene geestdriftige ovatie. Een teekenend incidentje viel er nog voor na de aankomst. Toen Slegtkamp in 't hotel Zeeland kwam, waar ook eenige Engelschen vertoefden, riepen zij hem toe „treinvernieler", en als zijn familie hem niet had teruggehouden, zou de dappere held zeker op deze uitdaging wel het zijne geantwoord hebben. Ook te Den Haag en Scheveningen, waar Slegtkamp geweest is, was hij het voorwerp van groote belangstelling Hij wandelde Dins dagmorgen op 't perron van de spoor te Den Haag, wachtende op de aankomst van een trein. Dat was een buitenkansje voor de talrijke reizigers, die zich op het perron bevonden, dat zij den held van Spioenkop konden zien nog in zijn krijgsplunje, precies als kwam 1 ij regelrecht van het slagveld. Geen khaki-kostuum droeg hij, maar een... paardedek, hervormd tot lijfgoed. De ruige stof was alleen hier en daar met leder opge lapt. Op het hoofd een grijs vilten hoed met een rand tijgervel er om heen. Kaplaarzen met rinkelende sporen, een veldkijker om het lichaam en een tasch met revolvers aan den gordel, zóó wandelde Slegtkamp het perron op en neder, omringd door een menigte n ieu wsgierigen Een kwartiertje pratens met den nog vrij jeugdigen held (hij is 29 jaar) gaf een kijkje op het oorlogsveld. Ontzettend waren de ontberingen. Ook hij klaagde het meest over gebrek aan zout. Wil men weten, op welke manier het zout vervangen werd Door modder, die gekookt werd en het afvloeiende vocht werd tot zouting van spyzen gebruikt. Tabak Gedroogde boombladeren. Naalden werden gemaakt van... telegraaf draden Jammer dat juist de trein binnenkwam. Hij was zoo aardig op weg. Slegtkamp gelooft stellig en zeker aan een toekomstig Vereenigd Zuid-Afrika. Aan 't station te Haarlem ondervond Slegt kamp eveneens veel belangstelling, doch een buitengewoon luisterrijke ontvangst zou hem ten deel vallen in zijn oude woonplaats IJmui den. Daar had zich een Commissie gevormd, die een feest-optocht ter eere van den held orga niseerde. Bij aankomst was eene enorme menigte op 't stationsplein opgesteld, die hem uitbundig toejuichte. Daarna groote optocht en allerwege veel enthousiasme voor den held, op wien IJmuiden zoo trotsch is. Hem werden namens de Burgerij een oorkonde aan geboden, benevens een gouden horloge met dito ketting met inscriptie. Nu de uitkomsten der ansjo- vis-visscherij op de Zuiderzee bekend zijn, blijkt, dat 1902, wat de vangst betreft, tot db gunstige jaren moet gerekend worden de totale vangst toch bedraagt 100.000 ankers. In 1901 werden in het geheel ingezouten 90.000, in 1900 38.000 en in 1899 21.000 ankers ansjovis. Alleen in het zeer gunstige ansjovis- jaar 1890 was de vangstgrooter toen werden 190.000 ankers ansjovis ingezouten. Vergezeld van vrouw en kinderen, is e heer Steijn Zaterdagochtend te Sont^m]g?° met de Carisbrook Castle aangekome^ H^ werd hij begroet door deBoeren-afgevaardig Fiecher en Wessels en op een baar, gedragen deor Hollandsohe matrozen .overgebracht op het Hollandsche stoomschip „De Batavier 11 hem overbracht naar den Hoek van Ho a De reis van hier naar Schevingen Is aige eg in een rijtuig met 2 paarden bespannen, en niet met het spoor, zooals eerst net voornemen was. Geweldige slagregens gedurende den geheeien Zondagochtend waren wel in staat om den hartelijkst belangstellende in de aankomst van een der heldenfiguren uit den gevoerden strijd in Zuid-Afrika af te schrikken, zich eenigen tijd wachtens in de open lucht te getroosten. Zulke stortbuien maakten zich de ongevraagde bondgenooten van president Steijn, wiens verlangen het was bij zijn aankomst in Europa, ook met het oog op zijn geschokte gezondheid, niet te worden ontvangen met luidruchtige betoogingen. Toen hij dan ook omstreeks kwart voor twaalf uur den Badhuisweg te Scheveningen bereikte, waren slechts een honderdtal menschen in den omtrek van de villa, waarin hij zijn intrek zou nemen, vereenigd, en die belangstellenden moesten nog hard loopen om den heer Steijn te kunnen zien, want zij stonden in afwachting geschaard voor de villa „Petronella," terwijl tot algemeene verbazing de president nu toch de villa „Norma" bleek te gaan bewonen, die aan vankelijk voor hem was gehuurd Voor de villa aangekomen, werd de lijder voorzichtig uit het rijtuig op een groot matras geplaatst en door de heeren Fischer en Wessels, geholpen door eenige andere heeren, binnen de villa gedragen. Bij deze overbrenging ontblootte iedereen eerbiedig het hoofd, maar geen enkele uitroep werd vernomen, in eerbiediging van het door den heer Steijn en zijn vrienden uitgedrukte verlangen. Een uur daarna kwamen mevrouw Steijn en de kinderen. De doctoren, die president Steijn behandelen, zijn van meening dat de verlammingen van de ledematen en van de oogspieren, waaraan president Steijn lijdt, zijn te beschouwen als gevolg van de ontberingen en de inspanning, door Z.H.E. doorstaan. De geneesheeren koesteren de beste hoop op zijn herstel, dat echter uit den aard der zaak langzaam zal gaan. In Zuid-Afrika was de president werkelijk zeer ziek en zeer zwak. Hij kon weinig zien en had nagenoeg geen macht over zijn ledematen. De reis heeft hem buitengewoon goed gedaan. Wij denken, dat niet alleen de zeelucht dat bewerkt heeft, maar ook de rust, het gevoel van nu geheel uit de ellende weg te zijn, gelijk het droevige einde van den oorlog zonder twijfel veel gedaan heeft, om zijn toestand te verergeren. Nu kan de president weer goed zienhij heeft weer de beschikking over zijn armen gekregen en gebruikt zijn handen. Hij voelt zich ook veel sterker. Zoo heelt de twee uur lange rit naarScheveningen hem niet vermoeid. Dat is een groote vooruitgang. En dan is hij wèl te moede en vol hoop. President Kruger zal heden (Woensdag) te Scheveningen aankomen, om President Steijn te bezoeken. De Algemeene Binnftnschip- persbond heeft een adres gezonden aan de ministers van Binnenlandsche zaken, van financiën en van waterstaat, waarin hij verzoekt „de wetgeving, waarin hij zich niet mengen kan als zijnde voor hem te ingewik keld, zoodanig te willen inrichten, dat onze beetwortelindustrie kan concurreeren met het buitenland, daar anders voor de schipperij in Nederland een tijdperk van verval en nood zal aanbreken, waaraan adressant niet zonder hui vering denken kan." Lucas Me ij er. Deze bekende Bóeren-generaal is Maandag ochtend van Londen in ons land gearriveerd en logeerde in het Hotel „Den Ouden Doelen" te 's-GRAVENHAGE. De Generaal was in Engeland zeer goed ontvangen en had op uitnoodiging bezoeken afgelegd bij vele grooten van den landehij ontving zelfs nog van den Koning een uit noodiging tot bijwoning der Kroningsplech tigheid. Generaal Lucas Meyer is een stoere 54-jarige, erg vriendelijke man hij deelde aan een dag bladcorrespondent mede, dat zijn komst naar Europa een absoluut privaat karakter draagt. Hij is met geenerlei politieke zending of op dracht belast en komt alleen zijn vrouw en zijn dochter halen, want in November denkt de generaal met de zijnen naar Zuid-Afrika terug te keeren. Hij bevestigde voorts, dat Botha, De la Reij en De wet naar Europa komen met het doel, gelden In te zamelen voor de noodlijdende weduwen en weezen der gevallen Boeren. Zoo spoedig mogelijk vertrekt de Generaal naar Karlsbad, om daar eenigen tijd onder geneeskundige behandeling te blijven en rust en ontspanning te zoeken na den agiteerenden tijd, die achter hem ligt Bij het schouwen van den spoorweg nabij het station RU1NERWOLD is Zaterdagochtend het lijk gevonden van een man, wiens hoofd van het lichaam was ge scheiden. Uit een ingesteld onderzoek bleek de onge lukkige te zijn zekere J. Wobben uit Ruiner- wold, een grijsaard van ruim 70 jaar. Vee-uitvoer. In de afgeloopen maand Juli zijn uit Neder land langs het grensstation Esschen naarBelgië verzonden 313 stuks fokvee en 2104 stuks slachtvee, ter waarde van ruim 420.000 francs. Wegens tuberculose werden 45 stuks vee naar Nederland teruggezonden andere ziekten kwamen niet voor. Op de afslagmarkt van groen ten enz. te ENKHUIZEN is een electrische inrichting aangebracht, die een groote verbe tering mag genoemd worden, doordat geen verschil van meening meer mogelijk is om trent de vraag, wie het eerst heeft gemijnd en gelijktijdig mijnen bijna onmogelijk is. Dezer dagen is te AMSTERDAM een begin gemaakt met het „stationswerk", dat ten doel heeft om jonge meisjes, die in de hoofdstad onbekend zijn, voor gevaarlijke invloeden te beschermen. Twee katholieke dames wisselen elkander af aan het station Weesperpoort, zóó, dat geregeld een van haar bij de aankomst der treinen uit het buitenland tegenwoordig is en gereed om aan meisjes, die eenige inlichting behoeven, deze re verstrekken, ook indien hulp niet bepaaldelijk wordt gevraagd, maar slechts blijkt, dat er behoefte aan bestaat. Voor degenen, die in het groote en ge vaarlijke Amsterdam mededeelingen omtrent den weg en omtrent een behoorlijk verblijf behoeven, dient tot herkenningsteeken een blauwe ster, die door de aan de stations aan wezige Amsterdamsche dames op de borst wordt gedragen. Aan het Centraalstation is deze nobele dienst verdeeld over drie dames, die behooren tot de Protestantsche vereeniging welke daar voor hetzelfde doel werkzaam is, en die eveneens de blauwe ster dragen. Dejongen, die een m e i s j e De zaak van het als jongen in hêtV1 helmina-Gasthuis gebrachte kind, dat ei lijk een meisje zou zijn. is thans, dn= f®- bij de rechterlijk^ het N. v. d. D. mede. aanhangig gemaakt. Dezer dagen is de burgemeester van AMRTct, DAM namens den vader, bij deurwaa exploit gedagvaard om voor den recht* verschijnen, ten einde door dezen te h beslissen over een eisch tot schadeve,*11 ding, welke geraamd is op f 3000. In de dagvaarding wordt gesteld d,t Gemeente ook na herhaalde aanmanin gebreke is gebleven aan F. G. Vermij -f1' zoon. op 4 Februari j.1. aan het Wilheim*1 Gasthuis aangeboden en toevertrouwd te geven. De eisch tot schadevergoeding wordt tiveerd door de overweging, dat de Gfrrf*0" blijkbaar in de onmogelijkheid verkeert*!" door den eische» geleden materieel en vi nadeel op andere wijze te herstellen Op die wijze zal de Rechtbank zijn. een onderzoek naar de identiteit kind, waarvan beweerd wordt dat 't y*" kind is, te doen instellen. erti,i Afgescheiden van deze actie, zijn reed verzoek van de Gemeente, door den l °P rechter een voogd en toeziende vood00" het kind benoemd. Als uitvloeisel v. benoeming kan nu van gemeenteweg rechtbank het verzoek gericht worden recinuaua. uci genent Worden n geboorte-akte te doen aanteekenen j t k kind, aangegeven als Franciscus »rrfJi een meisje is. Ook als de rechtbank op dit vhr»*.i. - waaromtrent zy wel geen g* nemen zonder ook den als den vade geduiden persoon gehoord te hebben - zaak natuurlijk niet afgeloopen daar8 a procedure betreffende de schadevergoeding dan ook nog behandeld moet worden* -Eigen Haard geeft een afbeel ding van den Domtoren te UTRECHT als die er thans uitziet nu er aan gewerkt wordt. Uit het bijschrift knippen wij; „Indien men Utrecht langs den Staatsspoor weg voorbijstoomt, ziet men aan de westt- de van den Domtoren een besteigering <j,f ijzingwekkend mag heeten. Men siddert b" de gedachte, dat mannen op die duizelingwej. kende hoogte al die houten hebben moeten uitbrengen en samenkoppelen de bijgevoegde afbeelding geeft er een denkbeeld van. Dat de westzijde het eerst onder handoD genomen wordt, is wel begrijpelijk, deze toch heeft het meest van weer en wind te lijden gehad en is dus het meest vergaan. De steiger ia van de beste materialen vervaardigd, daar hij vele jaren dienst zal moeten doen de constructie er van is eenvoudig en solide. De vooruitste kende brug dient om de zware bouwmab rialen op te hijschen een tweede kleinere: boveD den bovensten omgang aangebract en heeft dezelfde functie te verrichten. Hf ophijschen der zware steenblokken geschiet op eene eigenaardige wijzemen houwt eerst een gat in den steen, plaatst er een ring dook in, vult het met gesmolten lood bevestigt den ring aan een sterken staal en hijst daarna den steen omhoog. „Groote moeilijkheden staan voor de deur het carillon en de zware klokken, die duizen den kilo's wegen, moeten zoo mogelijk op de plaats blijven. Het plan is nu, van onder op te beginnen, het steenwerk te versterken en de verweerde en verbrijzelde gedeelten t« vernieuwen. De wimbergen met kruisbloemen en hogels, de balustrade en steunbeeren met haar pinakels zullen hersteld of vernieuwd worden en, laat ons hopen, eerst dan zal men tot vernieuwing van de kap overgaan". Ernstige mishandeling. Te HAARLEM heeft een ernstig feit plaats gehad, dat met den dood van een der betrok kenen is afgeloopen. Woensdag 1.1. waren de matrozen De Waal en Olsen, van het in het Spaarne liggend stoomschip „Jue-Jue" aan 't passagieren gegaan en hier, al plezier makend, terechtgekomen in de herberg van Kaart, waar helaas 1 ruzie ontstond, tenge volge waarvan beiden vertrokken. Olsen keerde echter terug, en De Waal die hen volgde, hoorde Olsen in de toen weer voor gezette vechtpartij roepen „O God, ze trappe. me doodHoewel hij veel pijn leed in dei onderbuik, kon hij zijn schip nog bereiken. Vrijdag werd hij naar het Gasthuis vervoerd, en Zaterdag is hij daar overleden. De Justitie is in de zaak gemoeid en poogt te onderzoe ken wie de dader(s) van deze mishandeling met doodelijken afloop zijn. De afdeeling Noord-Ho 11 and van den Boerenbond heeft in een adres aan den minister van Waterstaat enz. te kernen gegeven dat in de algem. vergadering van den 31 Mei jl., te ALKMAAR gehouden, ernstig overwogen is, welke gevolgen de aannemig der voorgestelde invoerrechten op kaas, kw en andere landbouwproducten door a® Duitschen Rijksdag zal hebben voor onM veehouders en landbouwers dat naar het oordeel dier vergadering een verhoogd invoerrecht op kaas onze kaasboe ren ten zeerste zal benadeelen, aangezien onze uitvoer van dit artikel naar Duitschland niet onbelangrijk is dat de voorgestelde invoerrechten op land en tuinbouwproducten, vooral kool, zoo hoog zijn, dat de welvaart van duizenden in an* provincie door het eindigen van den ui-''' wordt bedreigtdat toch de teelt va°. et. wanneer die niet meer loonend is. nood dig moet ophouden, tenzij de prijs product als volksvoedsel in üuitscblan alle verhouding mocht stijgen„unnd weshalve de Prov. Noord-HollB0616 den minister beleefd maar dringend ve bij de Duitsche regeering al zijn invloeci^ bruiken om te voorkomen, dat de in'"'oeS)reL[JjCi1e zoo hoog als zij zijn voorgesteld doorde rjif toltarief-commissie worden aangenomen, maatregelen te nemen, welke den mi het meest geschikt voorkomen en we oorzaak kunnen zijn adressant denK practische wederkeerige invoerrechte het fabrikaat van Duitschland 'j8 r aantal tegenstanders in Duitschland zeli g ter zal worden. Zondagmiddag j-1- Be®11 GROOTE KEETEN, gemeente Callant*** een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl men aldaar bezig was jaD,j katknuppelen, is een 4-jarig jongetje zo door een knuppel geraakt, dat onmi geneeskundige hulp moest worden inge Ongeluk op den Uep- Door het springen der zoogenaamu kas had Zaterdag aan boord van de „Pauline" van Rotterdam, varende opj. IJselbij KATERVEER, een ernstig ong d- plaats. De machinist beliep hevig® om wonden aan hoofd en ledematen. De kige werd door een geneesheer te ll-hte» verbonden. De verdere opvarenden z<^tmer een goed heenkomen per roeiboot. De - had de tegenwoordigheid van 8eeït^es. ongelukkige uit de machinekamer tew® daar hy andeis door het kokende water verbrand zou zyn."

Schager Courant | 1902 | | pagina 2