Snéyeilit ie Maasslafl. tweede blad. Zondag 10 Augustus 1002. 46ste Jaargang No. 3756. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. MUNT. CCLXVIL ROTTERDAM, 5 AugUStuS 1902. £en Italiaan, die over Holland reisherinne- stndenten, bekend alom, doch zitten met de kermis ietwat krom. Om ons recht te maken, vragen wij drie vrouwelijke snaken, die er wat voor over hebben, met ons op stang te raken". Zóó is het algemeen type. No en dan loopt er eens een deftige onder, b. v. b.„Volstrekt ernstig! Twee nette beschaafde Jongelui, bedaard van karakter, 21 en 22 jaren oud, reeds flinke positie in de maatschappij beklee- dend, doen vanwege momenteel gebrek aan financiën, hiermede een beroep op loyaliteit van twee Jonge Dames, die geneigd zijn de a.s. kermis op hare kosten genoegelijk met hen te passeeren." „n 'schreef enkele jaren geleden I mde onder de curiositeiten a la Broek in vc6 rland, Marken, de Hollandsche klompen eQade zindelijke strimtsteenen ook de kermis- Ernsti gemeen(iEen nette burgerjongen, advertenties in het "Nieuwsblad, waann, zoo f be*it*end en goede betrekking van zeihijtnj°DgeDSeni?ieiSjeSJel^a^r f 25 per week, wenschte niet alleen voor de dat io bet om zlJn pruderie befaamde Hol- ^erm|s maar Voor goed. in kennis te komen onder de passielooze Hollanders Hij 1 dus in deze annonces vond het zeer dwaas, zeer ongehoord, iets alleen in het Europeesch China mogelijk. Wanneer de verbaasde Italiaan wat meer «weten had van onze volkgebruiken in vorige eeuwen, had hij zijn verbazing niet zoo wijd wapperend te luchten gehangen. De oudstij 1- sche kermissen in ons vrome land gaven nog dwazer dingen te zien, dan deze malle annon ces. Men kan er het amusante boek van Ter Gouw over onze volksfeesten op nalezen. Wat wulpsch idiotisme speelde door de kermissen in vroegere eeuwen, waarby verge leken deze kermissen van thans feesten van vrome bedachtzaamheid zijn. Meel mal daarin was het kermisvrijer- sch&P van getrouwde mannen. Voor meisjes die geen „vrijer" konden machtig worden en behoorlijk in de duiten zaten, waren getrouw de mannen beschikbaar, die „tegen nader overeen te komen condities" haar ter kermis- se wilden leiden. De vrouwen dier mannen vonden dat heel best, mits zij van de baten meedeelden en alles in eer en deugd geschied de. Het was een aardige bijverdienste Al is het niet zoo ganschelijk onmogelijk dat nóg wel eens getrouwde mannen vreemde jonge dochteren naar de kermis voeren en er plezier maken", een vak is dit niet meer en de ega's weten er dan niets van. Het blijft nu, in openbaarheid, onder de jongelui alleen. De kermis-advertenties, waarover de Itali aan een pagina of wat van zijn boek vol schreef, kunnen ook voor ons eenigermate belangwekkend zijn, omdat zij een kijk geven op den humor onder het volk, op zijne opvattingen van geest en vernuft. Voor de folklore van de toekomst hebben zy belang, voor ons hebben zij dat evenzeer. Want er blijkt uit, voor zoover nog noodig, dat van humor onder ons volk, opzettelijken, bedoelden humor, moeilijk sprake kan zijn. Het grove in den volksgeest, waarover Hooft al in één zijner brieven klaagt Hooft, de courtoise, zwierige, vernuftige, Italiaansch aangelegde minnezanger! het botte, dat 100 uitnemend wordt gekarakteriseerd in dat raak-bedachte woord „drollig", het is er heusch nog altijd. Trouwens, men heeft er slechts een wijle de straat-discoursen voor te volgen, bij voorkeur op Zondagavond langs de Hoogstraat, om een vrij juiste waardeering te krijgen van wat bij ons volk „aardig bedoelt te zijn. Maar die advertentiën, bedacht en opgesteld door vier of vijf jongemannen of jonge meisjes bijéén, waar elk van zijn geest een 6cheutje bij giet, waar de vernuften tezamen eu apart zich op het uiterst spannen, om iets héél bijzonders te vinden, zij bewijzen het nog nadrukkelijker, hoe „drollig" onze menschen zijn. De geestigheid is altijd in een mal naampje of een schuin, nauw gemaskeerd bed jelinkje. Een paar, waarlijk niet de minste, schrijf ik over „Twee flinke heeren, die willen het eens probeeren, die willen het eens wagen, 2 lieve Dametjes te vragen. Zij moeten zijn heel chic en fijn, daar het 2 nette heertjes zijn. Dus dames, wilt daar goed opletten en zendt dan tevens uw portretten". „Twee lollige jonge Dames met hangend haar, leeftijd 17—19 iaar, zoeken twee Heertjes chic en fijn, niet te groot en niet te klein, om de aanst. Kermis op de kosten der Heeren, genoegelijk te passeeren. Dus Heeren, lief en net, zendt brieven met portret." „Dat is je ware. 2 Aardige knappen vragen 2 aardige sjappen om met de kermis overal hi en uit te stappen." „Tiet, Jacqnes en John, zijn drie lollige met een net meisje. Veel vernuft is er niet. De bijvoeging aan vele„Op spotbrie- ven wordt niet gelet" bewijst, dat er op de geestige advertenties nog geestige correspon denties volgen. Daar is dus een periodieke moppigheid die. nagaan, al zéér laag bij den grond is. Onder zij in Nederland worden verlaagd, de honderden advertentiën is er niet een, waar- j Ten koste van Nederland, heeft om vermindering der belasting op de suiker en verhooging der surtaxe. Maandag l.L is daartoe te Middelburg eene voor ieder toegankelijke vergadering belegd, waarop vele landbouwers aanwezig waren. De heer Collot d'Escury te Hontenisse heeft op deze vergadering deD toestand besproken en erop gewezen, dat door de hooge vlucht, die de bietencultuur heeft genomen, en de vele fabrieken, die zijn gesticht, er groote overproductie van suiker gekomen is, waar door de suiker daalde in prijs, sommige fa brieken stil moeten staan en voor de bieten slechts f 8.25 per 1000 K.G. wordt betaald. Wil de bietencultuur niet te gronde gaan, dan is het noodig, dat de Regeering tusschen beiden kome door vermindering van den accijns en verhooging der surtaxe. De coöperatieve fabrieken te Sas van Gent, die van Vlekke en meer andere hebben tij dens deze campagne met verlies gewerkt. Moet dit zoo voortgaan, dan gaan èn fabrie ken, èn bietencultuur ten gronde. Spreker besprak daarna in het breede de suikerconventie en wees er op, dat in alle landen de premiën verhoogd worden, terwijl men tn ontberen, en de vindingrijkheid van de Boeren voorzag in veel. De vrouwen deden wonde ren. Er was geen zeep meer, de vrouwen maakten ze zelfkaarsen maakten ze. Er was geen zoutmen deed de droge sterk zouthou dende modder in een pan, deed daar water bij en kookte, als de vaste stoffen bezonken waren, zijn vleesch in den pekel. Vunrhoutjes werden gemaakt, of men gebruikte tondeldoos of brandglas. In den tijd, dat de perziken rijp waren, had men daaraan een heerlijk voedsel. Die groeien in overstelpenden rijkdom, zoodat men er de paarden en varkens mee voeden kon. De paarden werden er vet van. Dr. Jurriaanse sprak met bewondering van de Transvaalsche vrouwen. Het zijn heldinnen, zeide hij. Men moet niet denken, dat zij ang stig werden, als er in de buurt geschoten werd. Rustig hoorden zij het aan. Hij had bijgewoond, hoe de vrouw van commandant Buhrmann, op wiens hoeve in Ermelo dr. Jurriaanse zijn hospitaal had, tegen de hel ling van een naburige hoogte haar man met nog twee Boeren op een troep khaki's zag losstormen. En zij bleef kalm. Dr. Jurriaanse moest ook getuigen, dat zijn landgenooten zich in den oorlog goed gedragen hadden. Hij had 't niet gedacht, in eens een goede zet, een vroolijke woord- J Engeland goedkoope suiker, maar om de riet- maar hij kon nu zeggen, dat de Nederlanders speling, een werkelijk piquante aanduiding suikercultuur in de koloniën te steunen, heeft loskomt. dat land deelgenomen aan de conventie en Zooals gezegdter qualificatie van de mate van humor, die in ons volk leeft, zijn zij van groote waarde. Zij bewijzen óók, dat het veel aangevochten, druk bekladde kermisfeest, juist om zijn banaliteit, wondergoed past bij het banale volkje. Het heeft dit noodig, het vindt hier voldoening, en het is dus verstandig die eens kermis te laten blijven zóó als ze is. De vroede raadscommissie, die beproeven zon een ander feest voor te stellen, dat de kermis behoorlijk zou kunnen vervangen, heeft trouwens slib gevangen. Zij is met een rapport gekomen dat niemand en blijkbaar haarzelve 't allerminst, bevredigen kon en op aandrang van Engeland kwam zij in 1901 tot stand. De spreker stelde ten slotte het onhoudbare van den toestand in het licht. Daarna werd het woord gevoerd door eenige andere heeren, die het vrijwel met elkander waren, dat de surtaxe moet worden een flinke dosis persoonlijken moed hebben. Van een kalm beoordeelaar van zaken en men- schen verdient deze uitspraak wel vermel ding." Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling WIERINGER- WAARD. Vergadering op Woensdag 6 Aug. De Voorz., de heer K. A. Kaan, opent de vergadering, waarna de notulen worden ge- verhoogd en dat die ten goede moet komen lezen en goedgekeurd, aan den bietenverbouwer. Dit moet door de lngekomen stukken fabrikanten en de telers onderling worden 1 - vastgesteld, maar de macht, die de fabrikan ten vroeger uitoefenden, moet worden ver minderd. Mochten geen maatregelen in dien zin kun- van een uitvoering van de door haar gegeven nen getroffen worden en de bieten niet meer g„amma a. Programma der 6-jaarlijksche tentoonstelling te Alkmaar. Besloten wordt, deze tentoonstelling te steu nen door het beschikbaar stellen van 10 gld. voor een zilveren medaille als derden prijs voor melkgevende vaarzen, no. 44 van het pro wenken is dan ook, voor zoover bekend, niet ernstig sprake. Omdat zij onmogelijk is. De povere remplagantjes, die de commissie voorstelt, kunnen het drollige feest, waarin de heele bende zich eens even kan laten gaan, niet vervangen. Het is ook niet noodig dat het vervangen wordt, zoo'n enkel koortsje van laag-bij-den-grondsche lol zal het volks corpus niet zoo ernstig schaden, 't Ziekt eens even uit. Dat de massa des volks niet toegankelijk is voor het genot van goede kunst, kan zeker niet worden beweerd. De vereeniging „Voor de Kunst" heeft, evenals de vroegere veree niging die volksconcerten gaf, heel veel plezier van haar werk. Maar het volk wil ook eens genoegen zon der inspanning, een pret op zijn eigen peil, voor hem ontworpen eu dat geeft de kermis. Afgeschaft zal die daarom wel niet zoo spoe dig kunnen worden. Zaterdag begint zij weei in volle glorie. En we zullen nu allicht eens een weekjfe vrij blijven van het gejammer om de straat belasting en de hooge aanslagen van onze inkomsten. De zwaarbelaste burgerij zal, met of zonder ingenomenheid, den één-weekschen jool bekijken en het mopperen vergeten. Zoo'n kermis is ook een beetje bliksemafleiding. In de schouwburgen zullen wel gelegen heids-coupletten op de schrikkelijke belastin gen gezongen worden, maar die hoort men lachende aan, men vindt ze „raak", ofschoon hun geestigheid veelal van het allooi is van de kermis-annonces. Zij zullen de ingezonden stukken voor een weekje vervangen, stukken die op hun beurt al even „raak zijn als de vrljlnstige aanzoeken van den bengel, die „een meisje jolig en net op hare kosten en zoo voort" vraagt. Het is alles laag-bij-den grondsch, kermisgragen, couplettendichters en ingezonden-stukken-mopperaars. Hun „be zieling" is van één soort. 13. Suikerbelasting. Het bestuur der coöperatieve suikerfabriek te SAS VAN GENT heeft aan de verschil lende landbouwafdeelingen een schrijven ge richt, waarin het verzoekt adhaesie te verlee- nen aan het bekende adres aan de Regeering opbrengen dan f8.26, zaai dan zeide een der sprekers andere vruchten en laat de bietencultuur schieten. Met de tegenwoordige behandeling van den grond zijn andere land- bouwartikelen meer winstgevend. Dr. Jurriaanse over den oorlog. Dr. A. Jurriaanse, die geruimen tijd den krijg in Zuid-Afrika medemaakte, heeft, te ROTTERDAM teruggekeerd, een gesprek gevoerd met een lid der redactie der „N. R. C.", waaraan wij het onderstaande ontleenen „Wij vroegen, hoeveel Boeren er naar schat ting gesneuveld zijn in den oorlog. Dat behoef ik niet te schatten, zeide dr. Jurriaanse. Dat getal staat vasthet is in een rond getal 3700 man. Van het aantal getroffenen in een ge vecht werd gewoonlijk 25 °/0 gedood. Maar al neemt men 't geringer, dan krijgt men toch niet meer dan een 13 of 14 duizend gewonden. Nu een vraag, waarop wij met belangstel ling antwoord wachttenhoe is het tot den vrede gekomen Zoodra Schalk Burger de nota's, gewisseld tusschen de Nederlandsche en Transvaalsche regeering, ontving, vroeg hij lord Kitchener, om met Steijn te mogen spreken. Generaal Botha hoorde er eerst later van. Toen er ernstig sprake van kwam, of de oorlog voortgezet kon worden, werd er een onderzoek ingesteld naar den toestand der commando's. En wat kwam toen uit Dat de proviand bij de commando's in het O. van Transvaal men weet dat dr. Jurriaanse laatstelijk in Ermelo gewerkt heeft nagenoeg op was. Het Wakkerstroom-commando had niets meer, het Bethal-, het Standertor.-commando had niets meerin Ermelo wijk I was geen vleesch meer, alleen wat mielieswijk III had nog iets, maar zeer weinighet Heidel- berg-commando had tien dagen lang van bedorven mielies geleefd. Dat was de grootste kwestie. Men had niet meer te eten, althans in die streek, en moest 't dns wel opgeven. In het Lageveld was het iets beter. En ook in den Vrijstaat had men meer, vooral in sommige streken, waar de Engelschen niet kwamen. En dan had men niet alleen voor de commando's te zorgeD, maar ook voor de vele vrouwen en kinderen die nog in het veld waren. Aan munitie was er nergens gebrek. Dat nam men voortdurend den Engelschen af. Had men overal maar genoeg vleesch en mielies gehad Het overige had men al leeren b. Handschrift voor Tuinbouw- practijk. c. Vogelbescherming, d. circulaire van het Centraal-Bureau tot aankoop van meststoffen, welke uitsluitend geleverd wor den aan afdselingen, en Coöperatieve ver- eeuigingen, dus niet aan particulieren. Hierna volgt het verslag van de Algemeene Vergadering, gehouden te Amsterdam in Kras- napolsky, alsmede het verslag der Algemeene Vergadering van Holl. Noorderkwartier. De beide verslaggevers, de heeren J. K. Kaan en R. D. Kaan, mochten bij monde van den Voorz. den dank der vergadering ontvangen voor hunne zaakrijke, nauwkeurige mede- deelingen. Tot leden van het Bestuur worden herko zen de heeren D. A. Kaan en P. D. Schenk. Omtrent de punten van behandeling voor de eerstvolgende Alg. Verg. wordt den afge vaardigde vrij mandaat gegeven, behalve wat betreft de verkiezing van leden voor 't Hoofd bestuur. Tot candidaten worden gesteld: voor Zuidholland de heer P. Loopuijt van Schie dam en voor Noordholland de heer J. Zijp Kz. te Twisk. ®ij rondvraag wijst de heer D. A. Kaan op de aanstaande tentoonstelling, waarvoor de aangifte nog openstaat tot 15 Aug. a. s.de leden kunnen daarin een opwekking zien tbt deelname. Onder dankzegging voor de opkomst wordt de vergadering gesloten. Vroeg verdorven. De Arnh. Crt. bevatte 't volgende Eenige jongens, onder aanvoering van een 16-jarigen zoon van een knappe burgerfamilie, misbruiken hun vacantie, om de ondoordachte weldadigheid van medelijdende menschen uit te buiten. Goed gekleed, belt die voorman aan, vraagt om mevrouw te spreken, discht een verhaal op, nu eens van een ongelukkig visschersgezin, dan weer van een dito werk man zijn fantasie laat hem niet in den steek laat haar een eigengemaakte inteekenlijst zien en klopt inderdaad hier en daar van onnoozelen een gulden, een rijksdaalder of meer uit die oplichterij. Laatst had de bende f 7 bijeen. Dat geld wordt versnoept en verder verdaan aan allerlei ongerechtigheden. Niet alleen ARNHEM is het operatieveld der bende. Onlangs bleek het, dat zij tot in Doesburg geweest was. Wie weet, waar ze al niet hun dupes hebben gemaakt! De ouders trekken tevergeefs tegen de streken te velde.Zelfs politiestraf baatte niet. Een vreeselijk ongeluk voor komen. 't Was te verwachten, schrijft de „Haarl. Ct.", dat ons bericht onder het opschrift: „Een vreeselijk ongeluk voorkomen" (zie ons no. van jl. Zondag) de aandacht zon trekken eneen streng onderzoek zou uitlokken. Dat onderzoek heeft aan het licht gebracht, aan welk een groot gevaar de 600 feestreizi- gers hebben blootgestaan. Niet alleen de machinist, die in het eerste oogenblik van den schrik verklaarde onbekend te zijn op de lijn, terwijl hij integendeel tal van jaren die berijdt, doch ook het overige treinpersoneel schijnt niet van plichtsverzuim vrij te pleiten. Bij het tot staan brengen van den trein was de stoker niet te zien, de machinist sprong van zijn machine, wat streng verboden was. De hoofdconducteur en de beide conducteurs, die over den geheelen trein toezicht moeten houden en wier plaatsen daarom zijn voor, midden en achter in den trein, zaten bij elkander in den eersten goederenwagen, wat niet geoorloofd schijnt te zijn. Door niemand van het treinpersoneel is dus gelet op de spoorbaan en op mogelijke onveiligheid eerst door het schreeuwen van een omstander en door het roode licht van den seinwachter, werd de machinist, en enkel hij, opmerkzaam ge maakt op het gevaar. Wij onderzochten of vermoeidheid van machinist en stoker aanleiding hebben kun nen geven tot mindere oplettendheid, doch dit werd beslist tegengesproken. WORMERVEER. Van de ruim 6000 inwoners onzer gemeente zijn er op dit oogenblik meer dan 600 lijdende aan malaria. Paardendieven. Dinsdag werd op de Veemarkt te GRO NINGEN een paard verkocht voor ongeveer een derde van de waarde. De agent van po litie Jongsma, wien dit geval ter oorekwam, vond het een beetje verdacht. De verkooper, een Duitscher, weid naar het politiebureau gebracht en het paard in beslag genomen. Maar er was nog een Duitscher, die ook een paard ver beneden de waarde had verkocht.Deze zette het op een loopen, toen Jongsma hem wilde aanhouden. Jongsma hem achterna, jas en sabel weggooiend, door slooten en over hekken, door landerijen en over wegen. Einde lijk gelukte het Jongsma, den Duitscher nabij Noorddijk te grijpen. Hij werd geboeid en bevond zich spoedig met zijn landgenoot on der één dak. Het vermoeden, dat de paarden gestolen zouden zijn, is bevestigd. De commissaris van politie kreeg spoedig een telegram uit Bunde (Oost-Friesland), mel dende dat de paarden daar gestolen waren. Uit DE STREEK. In de Streek (tusschen Hoorn en Enk- huizen) wordt tegenwoordig op akker en in tuin hard gewerkt; handen schieten vaak te kort om de vruchten te delven en te plukken. Over 't algemeen is er alle redeil tot tevreden heid. Al is de oogst niet altijd even ruim, de prijzen mogen bevredigend genoemd worden. Voor sommige producten (bloemkool!) worden zelfs zeer hooge sommen besteed en verdub belde de prijs (f9 tot f 17.75). De prijs der muisjesaardappelen liep daarentegen terug van f 1.40 tot f 0.95, terwijl de blauwen stegen tot f 1.60 per half mud. Boomvruchten zullen dit najaar zeer duur zijn. Appelen, peren en pruimen komen schaars vooreen gevolg van het koude voorjaar. Aan de markt werden tot nu toe alleen nog aangevoerd eenige manden Gladstone-appelen, die met een prijs van f3 per halren H.L. werden betaald. Haantjesperen werden genoteerd op ruim f5. Van de vruchtboomen belooft de hazelboom zeer loonend te zijn. Vooral in de Bangert (bij Hoorn) zijn die boomen zeer zwaar beladen. Toch wordt, ondanks den rijken oogst, geen uitbreiding aan deze teelt gegeven. De hazelboomen vormen dichte kronen met laag neerhangende takken, waardoor de aalbessestruiken, die daaronder zijn geplant, niet voldoende licht en lucht kunnen krijgen. En juist door de aalbessenteelt is de Bangert bekend. Dagelijks worden duizenden kilo's per wagen naar Hoorn of Blokker vervoerd, om t op binnen- en buitenlandsche markten te wor den verhandeld. De laatste jaren breidt deze verbouw zich op een groot aantal andere plaatsen in de Streek uit. (Tel.) Ülinkfnd |!Utaal. Door OTTO ELSNER. 0-0-0 20. Hilde lachte, toen de graaf in alle open- ^trtigheid haar deelgenoote maakte van fijn bewondering over haar houding. BahZij bereikte slechts dat, wat haar Wn lang haar doel was geweestrijk- j ^>m, waardigheid, glans en machtdat *tren de eenige goden, die ze steeds had S^diend. Zy had alleen maar nooit gedacht 6c geloofd, dat haar wenschen in zulk een Qa'« zouden worden verwezenlijkt. Nu te opeens, waarom ze zich in de lagere r^gen nooit thuis had gevoeldzy be- L°°rde niet tot diegenenzy was voor hoogere kringen bestemd. Wét er evenwel a°g in haar sluimerde, dat zou graaf Tas- I 0 eerst na de bruiloft in alle deelen tje" kecnen- Wacht maar j»eder glimlachte de schoone vrouw. Het was een medelijdend lachje, met dat van de meerdere, spottend. Met zulk 0 kalmte, dat een elk, die haar zag, geweten hebben, dat zij omtrent den weg, «A11 ze wilde bewandelen, met zichzelf i* 't reine was. was het ook de v'6 ,We"icht verwacht had, dat, nu Hilde Wit>er °°tde was van den rijksten grond- VeranderinVan konillkriJk> ziJ zy, 8 in haar kleeding en optreden ngön, die had zich vergist. Zy ge droeg zich even eenvoudig als te voren. Zelfs haar huiswerk bleef ze verrichten. De wereld mocht niet zeggen, dat de verhoo ging van stand, die er straks met haar zou plaats grijpen, haar hootd op hol bracht. Wanneer er al een kleine verande ring plaats greep, dan gebeurde dat zonder dat iemand er erg in hadhaar ja ponnen waren van betere stof, en ook kwam er in huis zoo nu en dan een helpende hand. Een oogenblik dacht Hilde er aan, aan vrouw Bertius te schrijven, dat zij bij haar moest komen. Maar een inwendige stem raadde haar dit voornemen af en zoo doende liet ze het achterwege. Met haar streven, om zoo eenvoudig mo gelijk te schijnen en er geen vreugde over te toonen, dat het lot haar zoo gunstig was, had Hilde nog een ander doel. Scherp zinnig als ze was, had ze spoedig genoeg begrepen, dat geld uitgeven niet naar den smaak van haar verloofde was. Nu moest hij denken, dat hy een vrouw kreeg, welke in dit opzicht zich geheel naar zijn idééën voegde. Maar aan den anderen kant wilde Hilde toch niet de gedachte bij hem op wekken, dat zij zoo in de wolken was over de eer, dat zij zijn gemalin zou worden. Graaf Tassilo moest de overtuiging krijgen, dat by de overeenkomst, die gesloten was, zij het was, het hem het geluk bracht, en dat hij haar den grootsten dank ver schuldigd was. Dat was het program, waarnaar Hilde zich, met het oog op de toekomst, ge droeg. Geen haar breed week ze van het pad af, dat ze zich had voorgeschreven, nooit dwaalde zy in zijgangen af. Graaf Tassilo schreef zijn bankier, haar een groote som gelds te zenden. Hij was tactvol genoeg, haar die niet zelf te geven. Met eenige weinige woorden bracht ze zoo ter loops hem haar dank daarvoor, terwijl ze in 't geheel niet liet bemerken, dat ze op zulk een cadeau had gehoopt, of er een bijzondere waarde aan hechtte. Maar haar polsen klopten als hamers, toen zy de goudstukken door de vingers rollen liet en haar groote bruine oogen verrieden haar groote begeerte. „Eindelyk", fluisterde ze„o, mijn God, hoe lang heb ik daarnaar verlaDgd." Natuurlijk kwam ook haar vader te hooren van den rijkdom, die in Hilde's beurs gevloeid was. Sedert zij de verloofde van den graat was geworden, was hij zich tegenover haar heel anders gaan gedragen. De ruwe toon, de bevelende gebaren waren een kruipende beleefdheid en een vleien van begin tot het einde geworden. Hilde deed, alsof ze dat in 't geheel niet bemerktein elk geval had het niet den minsten invloed op haar eigen doen en laten. Zij leelde naast haar vader zooals ze het tot dusverre steeds had gedaan. Koud, zich afwendend van elke vertrouwelijkheid, bleef ze ook nu even ver van hem af als steeds. Maar zy maakte ook geen twist en oorlog, of vergold hem het vele onaangename, dat hij haar vroeger had aangedaan. Blijkbaar had de oude heer gevreesd, dat zy zich op de eene of andere wijze op hem zou wreken. Maar zijn bezorgdheid, dat be merkte hij spoedig, was ongegrond geweest. Mijnheer Schwarz begon daarom meer hoop te krygen. „Je kondt mij wel wat geld geven", begon hij eens. „Hoeveel heb je noodig?" De muziekonderwijzer had een veel te goede opvoeding gehad, om niet te weten wat Goethe zeidedat slechts een engel bescheiden is. Hij noemde een beduidende som. Hilde krulde spottend de lippen. „Je hebt mij in den loop van de jaren, dat ik de twijfelachtige ja zeker, de zeer twijfelachtige eer had, uw dochter te zijn, zulk een open blik in uwe ge dachten geschonken, dat gy er u niet over verwonderen kunt, wanneer ik van de wetenschap, daarbij opgedaan, nu eens gebruik maak, ofschoon het u misschien niet aangenaam is. Ik wil je even rond uit zeggen, wat ik van je denk net precies zooals gij vroeger mij hebt meêgedeeld, wat ge met my voor hadt. Je wiidet veel van me trekken. Je wildethet kapitaal, dat ge in my bezat, zoo uitzetten, dat het je vol rente afwierp". „Maar, lieve dochter", viel hy op nede- rigen toon in. „Dochter", hoonde zij, terwijl ze hem met een verachtelijken blik mat„spreek het woord niet uit, want het doet mijn ooren pijn. Het herinnert mij aan dien grooten leugen, waartoe ge mijn leven hebt gemaakt, het roept mij al die uren in de gedachten terug, dat ik eenzaam, geheel aan mijzelt overgelaten, de handlangers- diensten heb moeten verrichten, welke gij van mij heb begeerd Nietje dochter je meid was ik. Of nog meer dan dat, je slavin En nu zult ge de volle waar heid te weten komen omtrent de gevoelens, die er in mijn borst wortel hebben geschoten Wanneer inderdaad het oor deel, dat de wereld over my velt, waar zou zijnwanneer ik dus, zooals die zwartrok daar mij voor alle menschen in de kerk te Lindow in het gelaat slingerde, een harteloos schepsel ben, die elke zoete stemming, elk medelijdend gevoel mis klinkend metaal noemde my de ellendeling, wat ik hem, hoop ik, eens dubbel en dwars betaald kan zetten wanneer ik verder jegens den man, wien ik beloofd heb zijn vrouw te zullen worden, zonder eenige reden de trouw brak.... in plaats van dat met liefde vervuld, door geluk gekroond leven, dat mij aan zyn zijde wachtte, in te gaan, het ellendige geld, de koude edelsteenen ben gevolgd, waarmede die grijs aard mij heeft geloktdan is dat alles jouw werk de vloekwaardige oogst van wat gij hebt gezaaid en dat nu in'mijn hart is opgeschotenje bent de helper bij myn meineed op jouw hoofd komt alles, wat het noodlot als straf voor zulk een j leven over mij zal uitstorten." Met opgeheven vuisten stond Hilde voor 1 haar vader. Gillend, schril klonk haar stem. Zij gaf zich niet eens de moeite, die te dempen. \ol onvervalscht moesten de gevoelens, die in haar borst woonden, naar buiten komen. Nu ze klaar was, zonk ze als gebroken in een stoel neer. De muziekleeraar stond met gebogen hoofd. Hij durfde zich nauwelijks te ver- J roeren. Hij, die anders zyn dochter met de leelykste schimpwoorden bedacht, 6chikte 1 zich nu, zonder een enkel woord te zee gen. In de kamer was het zoo stil, dat men elk tikje van de klok hooren kon.

Schager Courant | 1902 | | pagina 5