Zondag 12 October 46ste Jaargang No. 3774. EERSTE BLAD. De opening van onze KAASMARKT. Arrondisseiuents-Recht- bank te Alkmaar. Buitenlandsch Nieuws. SCHAGER llitiiu Nimis- COURANT. AluitBitis- k LillliiillJi. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en gaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in bet eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Mtireau&ÜII Laan, I) 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I K E L. Prijs per jaar i 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 c* Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen (jemeente Schagen BEKENDMAKINGEN. o-o POLITIE. Ttr Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een verloren gouden horloge met gouden ketting. L O TI N G IVntionale IVlUitie. Burgemeester en Wethouder» der gemeente Schagen; Brengen, ter voldoening aan het tweede gedeelte tin Art. '26 der Militiewet 1901 (Staatsblad 212 van 1901) voor de tweede maal ter kennis van de belang hebbenden. dat de loting van de in 1902 voor de Nationale Militie ingeschrevenen, overeenkomstig de ontvangen aanschrijving van Zijne Excellentie den heer Commissaris der Koningin dezer Provincie, dato 13 September 1902 No. 8/2747 M/S, zal plaais hebben op den 27xten October 1902, des voormiddaga ten 9'/t ure, ten Raadhnize aldaar en worden zij, welke darr- aaD moeten deelnemen, gelaat, om. voorzien van hun oproepingsbiljet, op den bepaalden tijd aldaar, tot dat einde aanwezig te zijn, of, tij verhindering, zich sldaar door hun vader, moeder ot voogd te doen ver tegenwoordigen. Alsmede dat, overeenkomstig Art. 32 van gemelde Wet, dadelijk na de trekking van het Nummer, do redenen ven vrijstelling, welke de Ingeschrevene mocht hebben, moeten worden opgegeven. Indien by vermeent viijstelling te kannen erlangen wegens b r o e d e r d i e n s t, zal hij op Woensdag den 29 October 1902, des voormiddags ten 9 ure, in het Gemeentehnis moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis kunnea afleggen en hel aldaar op te maken getnigschrift onderteekeneo, en zal hij mede voorzien moeten zijn van zijne geboorte-acte en van de geboorte-aeten van al zjjne nog in leven zynde broeders, alsmede vnn de zakboekjes of paspoorten van gediend hebbende broeders. By overlegging van laatstgenoemde stnkken zullen boer den Bnrgemeester by den Kommaudant van bet korps, waarbij zijne broeders dienen of gediend heb- beo, worden aangevraagd de bewijzen van werkelijker) dienst, of een uittreksel nil het Stamboek. Schagen, den 10 October 1902. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. o-o-o Op 22 October 190^ dus op Woensdag over eene week, zal te Schagen, als mid delpunt van verschillende bloeiende gemeen ten, waarin veel en beste kaas wordt ge maakt, eene kaasmarkt wordeD geopend, vrij van hooge wik- en weeg loon en. Dat is eene gebeurtenis van gewicht, die zoowel voor Schagen als voor hare omge ving belangrijke en zeer voordeelige ge volgen kan hebben. Winnen wij den slag, veroveren wij eene kaasmarkt, vrij van hooge wik- en weegloonen, dan zijn er voor Schagen en omstreken belangrijke voor- deelen behaald. Niet alleen zal per 100 K.G, kaas f 0.50 minder weegloon worden be taald dan bijv. te Alkmaar, maar de telkens terugkeerende reis naar Alkmaar of elders, die onvermydeljjk met onkosten en tj'dverlies gepaard gaat, zal niet lan ger behoeven te worden gedaan. En daarom moet de strijd met lust en opgewektheid worden aangebonden en hardnekkig voort gezet. De aanhouder wint en wint veel in dit geval. Wil men in ernst de zooeveD genoemde voordeelen behalen, dan late men zich niet door kleinzielige en weinig moed en volharding bezittende personen ontmoe digen, maar beziele men liever omgekeerd die personen met wat meer moed. Wy «eten, dat de zaak terdege goed is voorbe reid en dat het aan koopers niet zal ont breken. Het moge waar zijn, dat in den eersten tijd de koopers uit Alkmaar en andere kaasmarkt hebbende gemeenten zul len wegblijven, omdat zij liever in hunne eigen plaats koopen dan elders en het hun onverschillig is, hoeveel weegloon de kaas maker moet betalen, maar het is niet min der waar, dat er, behalve die kaaskoopers, D°g kooplieden genoeg zijn bijv. te Rot terdam wien het geheel onverschillig is, «aar ze hunne kaas koopen, als ze maar goede waar voor hun geld krijgen. Wan neer het dus den kaasmakers maar ernst 18 met de zaak en zij zeggenwij «illen te Schagen markten, dan zal het aan koopers wel niet ontbreken. Zeker, er zal in de eerste weken van sommige inwoners van die plaatsen zeiven, in den bloemkoolen had afgesneden en meêgeno- vorm van belasting zouden moeten worden men, om zich die wederrechtelijk toe te opgebracht. j eigenen. Nu zou dat op zichzelf misschien Het is zeer goed mogelijk, dat er in de niet zoo n vaart geloopen hebben, als hij eerste paar weken opzettelijk in b.v. een huis met gasten had moeien andere plaatsen wat meer voor de kaas krijgen en hij had ze afgesneden omdat wordt geboden dan te Schagen, om de er in zyn kookboek stond „men neemt 3 kaasmakers te nopen, Schagen weder te bloemkoolen", enz. Maar er waren verzwa- verlaten en zoodoende de Schager kaas- rende omstandigheden. In de eerste plaats markt te vernietigen. Dat spelletje kan i had hij voor zyn werkzaamheid het nach- echter wel een paar weken worde: volgehouden, maar dên begint het te erg op de portemonnaie aan te komen en zakt men wel af. Maar evengoed als som mige kooplieden en onze concurreerende kaassteden zich offers zullen getroosten om den stryd te winnen, zoo ook mooten desnoods de kaasmakers uit deze streken er wat voor over hebben. Ook moet men, vooral in do eerste weken, voorzichtig zyn met de marktberichten. Wij weten het toch allen, dat het zeer gemakkelijk gaat een enkel partijtje kaas duur te koopen, om dan aan de be richtgevers voor de couranten te kunnen zeggen, dat de kaaspryzen bijvoorbeeld van t 18.— tot t 30.hebben bedragen. Men zjj dus met alles op zijn hoede en hebbe goeden moed. Men kome niet één keer, maar houde flink vol en dan kan het, dunkt my, niet anders, of de over winning moet vallen aan onze zijde, ter wijl als prijs zal worden weggedragen „Een kaasmarkt, vrij van hooge wik- en weegloonen." H. FEISSER. 0 Het is ons voornemen, voortaan geregeld een overzicht te geven van de strafzaken, die behandeld worden voor de rechtbank te Alkmaar. We zullen trachten dit te doen in aangenaam leesbaren vorm, hopende en vertrouwende, dat deze nieuwe rubriek zich op den duur in de warme belang stelling van onze lezers zal mogen ver heugen. Openen wij de rij met de Zitting van Dinsdag 7 October, waarin om te beginnen eenige uitspraken, waarvan we de vermelding dozen keer maar achterwege zullen laten. De eerste nieuwe zaak was al een heele oude. Zij betrof Johannes Lambertus de Vrome, 34 jaar, muzikant te Amsterdam in de Goudsbloemstraat 52, sedert eenigen tijd gelogeerd in het huis van bewaring te Alkmaar, die in 't laatst van Juli 1899 een kar gehuurd had van den koopman in brandstoffen Klaas Roos te Alkmaar, om daarmee zijn tournee door de oude Victoriestad te maken. De 40 ct. per week, die de karrebaas voor huur moest hebben, werd een paar keer zoo trouw betaald, dat Roos hem op zijn verzoek de kar meêgaf naar Haarlem, teneinde daar de aanstaande kermisvreugde met zijn Souza- en Straussmuziek te kunnen verhoogen. De huur gedurende dien tijd kon wel betaald worden, als onze Vrome meneer ter gelegenheid van de Alkmaarsche kermis op veler vereerend verzoek opnieuw zou optreden. Edoch, er kwam wat tusschen. Op 'n goeien dag, dat hij slecht in zijn telyk uur gekozen, toen alle menschen van Zuid-Scharwoude, behalve de Rijks veldwachter Jong pier, in zoete rust lagen, en zyn schuitje zoo stilletjes voortgeboomd als maar eenigszins mogelijk was, (ofschoon niet zóó, of Jongepier, die op den loer stond, hcorde er genoeg van), hetgeen natuurlijk het vermoeden, dat hij met voordacht uit stelen, was gegaan, zeer versterkte. In de tweede plaats was nader hand gebleken uit een „vergelykende bloemkoolstatistiek'', zooals da substituut O. v. J., mr. Cnoptus, het heel aardig noemde, aangevangen door JoDgepier en den werkman Duur van de Wed. De Geus, en voortgezet door het Opanb. Ministerie, dat onze goeie Schoenmaker maar 325 bloemkoolen had kunnen verbouwen, ter wijl hij er aan de markt te Broek op Langendijk 375 verkocht had, waarbij nog opgeteld moesten worden eon paar zoodjes, die hij door anderen had laten markten, plus de noodige „draaihartigen." Hot hart draaide hem bepaald in zijn lijf om, toen al die cijfers onder zijn oogen gedraaid werden, althans hij begon te huilen als een schooljongen en wist op alle vragen van den president, waar die andere kooien vandaan kwamen, niet anders te antwoor den dan „ik heb het nooit eerder gedaan menheer 1" De O. v. J. scheen daar echter niet veel van te gelooven. Hij meende, dat beklaagde zijne gewoonte om „kool te verkoopen" hier in de rechtszaal wilde voortzetten en eischte, temeer omdat deze wegens zijn fiaanciëele omstandigheden heufch niet noodig had te stelen, de nogal zware straf van 3 maanden gevangenis. De getuige Geertje Kroon zou d'r laelijk vergaloppeerd hebben. Ze had al een vinger in de hoogte om den eed te doeD, toen 't haar, gelukkig nog bijtijds, te binnen schoot, dat ze van moederskant dóopsgezind was en dus alleen maar beloven mocht. Carl Clement Barhorst, werkman te Eierlard op Texel, was, zooals hij bij het onderzoek aan den veldwachter Jan Lak verteld had, in den nacht van 12 op 13 Juli 1902 heel erg verlegen om een goeie oliejas. Heel natuurlijk, dat je in dat geval eens by de buren in de schuur kykt, of ze daar zoo'n ding ook te veel hebben. Hij trof 't bijzonder, want in de schuur van Brands hing een, heele goeie, die hij voor 't gemak maar meênam. Hij was er echter al heel gauw meer en ontmoette daar Polet, dien hij meende te feliciteeren met de geboorte van een zoon, die daar zóó gevoelig voor was. dat hij Van Eekeien op een paar bloedige slagen tracteerde. Het gevolg daarvan is geweest, dat Van Eekeren de zaak voor den rechter bracht, en Polet heden de gevolgen van zijn drift moest verantwoorden. Van Eekeren vertelde desgevraagd nog, dat de verstandhouding anders goed was, maar dat misschien zijn kippen in den tuin van Polet geweest waren. De beklaagde gaf er een andere uitleg ging aan. Hij was de heele week er op uit geweest, om een stukkie brood te ver dienen en toen hij Zaterdag thuis kwam, zag hy, dat in zyn tuin meer vernield was, dan hij in al dien tyd had kunnea verdie nen. En zoo was 't altijd al gegaan. Met klem van woorden vertelde hij verder, dat Van Eekeren met die kippen al '22 jaar zijn (Polets) vader gekoejeneerd had en toen hij (P.) nu op den bewusten avond Van Eekeren over die kippen wilde aan spreken, ging deze met de vuist voor hem staan en zei „je ken barsten". Maar ik laat me van zoo'n lamstraal niet slaan en de rest begrijpen we. De O. v. J. vond, dat beklaagde hier voor de rechtbank het bewijs geleverd had, dat hij zijn drift niet kon inhouden. Dat wenschte Z.E.Gestr. hem af te leeren. Hij vroeg derhalve f 15 boete subsid. 14 dagen hecht. De beklaagde braakte nog een vriendschappelijke uitlating aan 't adres van Van Eekeren, die van den President de ernstige vermaning ontving, om, wilde hij niet zelf gestraft worden, zijn kippen voor taan vast te houden. Zoo zie je al weer, dat van kippen en kleine jongens de meeste ruzie komt, Klaas Oud van Ursem kwam er veel te goed af, naar onze meening. Het is een van die slungels, wier hoogste eer 't is, in tegenwoordigheid van brooddronken soort- genooten, op kermissen heel parmantig en onbeschoit te zijn tegen de politie. Hij had zich niet geschaamd om op de kermis in de Wogmeer van een kraampje een paar palingen te nemen en er zonder te betalen meê weg te gaan. Toen de rijks veldwachter Uitenbroek van Spanbroek hem een tijdje daarna onder 't oog bracht, dat hij die paling toch diende te betalen, meende de dappere zijn heldenmoed aan zyn kameraden te moeten vertoonen en duwde hij den veldwachter, natuurlijk onder hilariteit van de overige apen, toe „Kos (de man met de paliogkraam) is bezopen en ik gelooi, dat jij ook bezopen benne." Voor deze beleediging van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zijner bedie ning, eischte de O. v. J. f 7.of 7 dagen hechtenis. De beklaagden Simon Stammes en Hendrik Keizer, (een edel tweetal van MM mii'ot iler ral Hoe het nu eigeolyk op het Balkan- sohiereiland toegaat, is moeilijk te zeggen. De verschillende berichten, van daar afkom stig, spreken elkander zoo vierkant tegen, dat men er niet wys uit kan worden. Volgens berichten uit Konstantinopel en Belgrado beteekent de opstand in Macedonië weinig en is eene vermindering van de woe lingen reeds waar te nemen. Wegens hunne groote overeenkomst, komen deze berichten zeer zeker uit dezelfde bron. Turkije poogt de zaak zoo onschuldig mogelijk voor te stel len, om daardoor eene inmenging der mogendheden te voorkomen. Het weet wel, dat wanneer Europa zich met de kwestie gaat bemoeien,de bestaande toestand onmogelijk zoo zal kunnen blijven. Dan zullen er beslist hervormingen ingevoerd moeten worden, of Macedonië zal aan het Turksche gezag onttrokken worden. Beide gevallen zyn voor den Sultan al even onaangenaam. Met Macedonië valt het Turksche rijk in Europa als een kaarten huis ineen. Met de invoering van hervor mingen wordt de absolute macht van den Sultan vernietigd. In beide opzichten een lastig geval voor Abd-ul-Hamid. Mag men tijdingen uit de opgestane dis tricten vertrouwen, dan neemt de beweging een steeds dreigender karakter aan. Natuurlyk worden de noodige Turksche gruwelen uitgespeeld, om op de openbare meening te werken. Door de mobilisatie van 40 bataljons reservetroepen, levert Turkije het bewys, dat, al moge er nu al geen hevige stormwind over Macedonië waaien, de beweging toch ook niet bij een windzuchtje is te vergelijken. Men wil weten, dat tusschen Roemenië en Grieken land zekere afspraken zijn gemaakt, die met de verdeeling van Macedonië in ver band moeten staan. In geen geval zouden die landen toestaan, dat Bulgarije met den geheelen buit gaat strijken. Gelukkig voor den Sultan, hebben de groote mogendheden de handen zoo vol, dat zij op dit oogenblik volstrekt niet genegen zijn, om de Oostersche kwestie op te lossen. Dan komt er nog de naijver tusschen de groote heeren bij, waardoor een goede regeling bijna onmogelijk wordt. Het is juist die naijver en in 't bijzonder de strijd tusschen Engeland en Rusland, die Turkije ten goede komt. Overal komt de antipathie tusschen deze landen aan den dag. Wij wezen er verle den week op, hoe men in Engeland over de doorvaart van Russische toipedobooten door de Dardanellen denkt. Nu weer heett de Russisch-Duitsche diplomatie aan En geland een nederlaag in de Perzische Golt toegebracht. Engeland is doorloopend bezig, om de macht van den Sultan in Arabië te n«i verlegen, verlegen. Want Cornelis van Lont, aau wien de jas hoorde, Hoor^ ^dervondenookal weinig plezier ondermijnen, doch met evenveel succes zijn aar zijn eigen- Van. ridderlykheid. Ze hadden in den Rusland en Duitschland werkzaam, om den nacht van 26 op 27 Juli de bescherming Engelschen invloed in die streken tegen te gaan. Wegens zijne verhouding tot slappe was zat, krijgt hy tot overmaat Texel ook meer regendruppels, dan regen wou nu eeDS precies weten waar zijn eigen dom gebleven was, dus moest Lak erop uit, die dan ook blijkbaar spoedig by 't juiste adres aanbelde. Natuurlijk vertelde de nieuwe eigenaar, die intusschen de jas wat verkort en veranderd had, zeker meer naar de laatste mode, dat hij de jas aan 't strand gevonden had, enz., enz., maar Lak was bepaald overtuigd, dat er op van rampen een telegram, dat schoonmama het wel niet larg meer maken zal, en of hij nu meende, dat hij er varende gauwer zou komen om 't meosch de oogen toe te drukken, dan rijdende, is een vraag, maar in ieder geval ruilde hij den wagen om een schuit, waarmee de „rooie Hen driks" door het leven voer. Toen de karrebaas, na lang snorren, zijn huurder weer gevonden had, moest hij ervaren, dat kapitaal en interest naar de maan waren. Hij was daar begrijpelijker wijs zoo weinig meê ingenomen, dat hij de justitie in den arm nam, met .dat gevolg, dat de heer De Vrome heden wegens deze verduistering 3 maanden ge vangenisstraf tegen zich hoorde requireeren, verminderd met den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. De toegev.oegde verdediger Mr. Huizinga. van Hoorn, wees er op, dat de beklaagde een blanco kerfstok had en dan ook inder tijd het volle vertrouwen van Roes had genotendat hij beloofd had dezen uit zijn pensioen voor het vei lies van den tijden alles in het werk gesteld worden wagen (v aar meê de rooie zich nogal schuil ojtt de kaasmarkt van Schagen te doen weet le houden) te zullen schadeloosstellen Mislukken, want het is voor andere kaas- enz., zoodat naar p'.eiter's meening de markt hebbende steden larg geen onver- j beklaagde in de termen zou kunnen vallen Ige zaak, ot hare kaasmarkt bloeit cf voor voorwaardelijke vercordeeling. verval geraakt, omdat zij, in strijd Jan Schoenmaker, 35 jaar, landman te Zuid-Scharweude, wss gedagvaard ter zake, dat hy in deu nacht van 12 op 13 Augustus 11. van het land van Geertje Kroon, weduwe van Cornelis de Geus, 3 achüli, in met art. 254, eerste lid, der Gemeentewet f^oala dat luidt volgens de wet van 1897, angnjke voordeelen trekken uit de wik- vfMWee®'00r'en en zooc*oerde de buitenlui en laten betalen, die anders door de jassen uit den hemel komen vallen en had dan ook de vrijheid genomen het meer genoemde jasje als bewijsstuk met zijn proces-verbaal naar de rechtbank testuren. De O. v. J. scheen 't overleg, dat de beklaagde in deze aan den dag gelegd had, niet goed te keuren en eischte 6 weken gevaD genisst raf. Hendrik de Veth, 21-jarige schippers knecht te Warmenhuizen, was volgens zyn beweren tijdens de kermis te Schoorldem op Zondag 21 Juli 1902 wat zenuwachtig geweest. Toen hij bezig was zijn zenuw achtigheid met een potje bier weg te spoelen en „gezellig" met den zoon vaü den kastelein C. Helder zat te praten, werd hij minder gezellig door de veldwachters A. van Mark, Van den Burg en Ham de deur uit- getransporteerd. In zoo'n geval wordt je nijdig hé en dan geef je zoo'n veldwachter een mep ot een stomp. Maar dat mag vol gens de wet niet en daarom verzocht de O. v. J., onzen stomper een week achter slot te zetten, cm van zijn zenuwachtigheid radikaal te kunnen genezen. Cornelis Franciecus Polet, een pootige beoefenaar van de praktische aardrijkskun de uit Anna Paulowna, wist nu en dan nog al vroolykbeid aan de anders zoo kalme zitting te geven. Hij bleek evenwel niet al tijd even prett-'g gestemd te zijn geweest. Hendrik van Eekeren, een goeie buur man van hem, tevens lielhebber van kip pon, was Zaterdag 26 Juni 1902 's avonds om een uur of half zes op weg naar huis op zich genomen van hun vriend Arnold van WieriDgen Janszoon, die een beetje over z'n tijd misschien ook over z'n thee was en die wel wist, dat de ouwe heer, omdat hij slecht uit zijn woorden komen kan, in zoo'n geval dadelyk tot daden over gaat en daarom voor een pak rammeling vreesde. Zij brachten Arnoldje- lief thuis, om vader te kalmeeren, maar ze waren nog niet goed en wel weg of ze hoorden de bruiloft al beginnen. Natuurlyk staken ze dadelijk de reddende hand uit, maarbij ongeluk door de glazendeur. Stammes erkende, dat hij één glas stuk geslagen had en Keizer verklaarde, zoo onschuldig te zyn „als een pisgeboren kind, dat nog geboren moet worden." Voor den eerste werd 5 dagen hechtenis en voor den laatste, wiens schuld niet bewezen was, vrijspraak gevraagd. Jacob Mantel van Broekerhaven, die op 1 Aug. 11. met vader en oom Klaas aau 't vechten geweest was met Kees Snel („dat gaat zoo onder 't werk te Broeker haven" vertelde een der getuigen) en zich daarbij nogal verweerd had, hoorde f 5.— boete of 5 dagen hecht, tegen zich eischen. Jan Joseph Isiac de Jong, ook genaamd Karei van Gelder, indertyd verblijfhoudende te 1 'en Helder, had 't op denzelfden datum blijkbaar een beetje in de beenen. Politie agenten zien dat altijd voor openbare dronkenschap aan, maar Kareltje wou daar niets van weten en verzette zich zoodanig tegen een aanmaning om naar huis of meê naar 't bureau te gaan, dat heden 3 weken gevangenisstraf voor hem gevraagd werd. Hendrik Hof en Leendert Hoogland hadden hunne hondjes niet aangegeven bij den gemeente-ontvanger te Hoorn. Daarom vroeg de O. v. J. voor hen reep. f 8.— of 2 dagen en f 5.of 1 dag hecht. In alle zaken over 8 dagen uitspraak. Perzië, kan Rusland EDgelsche vestigingen in de Perzische Go'tf nimmer gedoogen, terwijl Duitschland dcor den Anadolischen spoorweg, waarvan de Golf van Korveit het eindpunt moet worden, ook beslist tegen eene uitbreiding van Eogelsche invloeden is. Nu heeft Engeland van Turkye het politierecht in de Arabische wateren weten te verkrijgen. Zoowel om den slavenhandel te weren, als om den invoer van wapens in Arabië te voorkomen, kruisen er door loopend Engelsche oorlogsschepen in de Perzische Golf eu de Arabisohe Zee. Door dit recht wordt evenwel aan het Turksche prestige een geduchte knak toe gebracht. en Engeland laat geen gelegen heid voorbijgaan, om verder in die richting te werken. In het laatst van Augustus werden dcor een Eogelsch oorlogsschip een paar slavenschepen opgebracht. VoigeDS EDgelsch recht werden de schepen verbeurd verklaard, terwijl den kapiteins en stuur lieden de lijfstraffelijke rechtspleging wachtte. Nu behoorden deze schepen aan een bloedverwant van den Sultan van Nedsjed, die het geval terstond ter kennis van Abd-ul-Hamid bracht. Hij eischte van den Sultan lijt en goederen terug. De Sultan gevoelde zeer goed, dat zijn macht in Arabië een geduchten houw kreeg, zoo hij dien eisch niet zou kunnen inwilligen, maar wit tegen Engeland te beginnen! Dasr verschenen eenskltps Rusland en Duitschland ten tooneele. Het wasinstryd met hunne belangen, zoo bij de Arabische stammen de meening nost vatte, dat Enge land's macht en wil boven die van den Sulten ging. Wat er nu in weinige dagen achter de schermen is afgespeeld, bleef voor de toeschouwers verborgen, maar het eind van hetstuk was,dat Engeland de in be slag genomen schepen heeft teruggegeven en de opvarecden uit hunne voorloopige opsluiting heeft-ontslagen.

Schager Courant | 1902 | | pagina 1