INGEZONDEN. De Boerengeneraals. Wik- en weegloonen ALKMAAR. Plaatselijk Nieuws. De eerste Kaasmarkt. Gemengd Nieuws. Het dorp had pt; een stoom tram gekregen, maar de inwoners waren daarmede over het geheel niet ingenomen. De netheid, waardoor het dorp vermaard was. werd naar hun gevoelen er door geschaad. Maar de tram was toch een gemakkelijk middel om naar de naaste stad te komen. Om die reden stapte ook een onde vrouw over haar bezwaren heen en ging op een goeden morgen in den tramwagen zitten. Zij was echter zeer verontwaardigd, toen de conducteur haar om geld kwam vragen. Wat! riep zij uit. Moet ik nog betalen ook Nu. dan kan je er op aan. dat ik je leelijke richels voor het laatst heb gepoetst, hoor Het vrouwtje had namelijk tweemaal in de week het tramspoor vóór haar woning netjes gepotlood Beroepen bij de Doopsgezinde Gemeente te BROEK OP LANGENDIJK, F. ten Cate, prop. te Borne. Men meldt: Een jongmensch uit SCHERPENISSE (eilaud Tholen), <j't voorjaar geslaagd voor de onderwijzersacte, heeft na een aantal ver- geefsche sollicitatiëu, zóódanig „het land" fekregen aan het land, dat hem op een roogje liet zitten, dat hij zijn geluk is gaan beproeven op het natte element, en schippers knecht is geworden. Dat kan een wintertje worden! Voorspelt de Weener meteoroloog profes sor Ladochowski, een aanstaanden winter zoo streng als wij dien in 60 jaren niet gekend hebben de pachter van de eenden kooi S. te MAARSEN, een bejaard man, is het volkomen met genoemden professor eens en meent die voorspelling te mogen opmaken uit het feit, dat de wilde eenden alle een bijzonder roode borst hebben, het welk volgens S. een zeker voorteeken is van een buitengewoon strengen winter. Uit HUNSENGO schrjjft men aan de N. Crt.: Kan het als een bekend feit worden geme moreerd, dat in de provincie Groningen de paardenfokkerij op een zeer hoog standpunt staat, ook de schapenfokkerij neemt, vooral in de kuststreek, een belangrijke plaats in het boerenbedrijf in. Speciaal in den tegenwoor- digen tijd komt dit duidelijk aan 't licht, nu voor mannelijk fokmateriaal moet worden ge zorgd. In verschillende dorpen als te Leent, Winsum en wel in 't bijzonder te Baflo, worden in de eerste helft van October, of zelfs reeds in 't laatst van September, verkoopingen van rammen gehouden, die zoowel een idee geven van de uitgebreidheid van de fokkerij, als van de krachtige pogingen, die in 't werk worden gesteld, om eminente rassen te ver krijgen. Terwijl meer westelijk en zuidelijk in hoofdzaak het Lincolnras praedomineert, wordt in het noorden het Oxfordshire-Downi as ge teeld, in de wandeling „grauwkoppen" ge noemd. Ruim dertig jaar geleden is van deze laatste soort het eerste mannelijk exemplaar regelrecht uit Engeland hier inge voerd en is dit vervolgens geregeld om de twee a drie jaar herhaald. De afstammelingen van deze raszuivere rammen, ware pracht exemplaren, waarvan drie of vier de waarde vertegenwoordigen eener kudde van een paar honderd heideschapen, worden jaarlijks te Baflo verkocht. De eerste verkooping is 9 October gehouden, ten getale van twintig, welk cijfer met een week tot bijna zestig zal zijn ge stegen. De meeste dezer dieren worden, in verhouding, aangekocht door de boeren in de kuststreek die uitgestrekte kwelderlan den en aanwassen tot hun dispositie hebben. Honderden van schapen worden hierop het ge heelejaar door geweid, des zomers tegelijkertijd met jong vee en paarden. Elke boer heeft aan den zeedijk een woning, gewoonlijk voor twee huishoudingen, die den karakteristieken naam dragen van „huiderijen", afkomstig van 't worden „huiden", het Groningsche woord voor „hoeden". In deze huizen wonen namelijk de menschen, aan wie de zorg voor het buiten dijks grazende vee is opgedragen. Onmiddellijk hernevens staan de veeschuren of hutten", waarin het vee geborgen kan worden en tevens zijn in de nabijheid, direct aan den binnenkant van den zeedijk, „dobben" of drinkplaatsen. Drogen deze des zomers uit, dan worden de putten, die eveneens binnensdijks zijn, in wer king gesteld. Sommigen hebben zelfs putten op de kwelders, waaronder er zijn, die volkomen zoet water opleveren. De grenzen van de kwelders onderling, worden bepaald door breede zwetslooten „rieten" geheetenop de dijken zelf, door houten schuttingen of palen met ijzerdraad er tusschen. Afgezien van andere redenen, moeten vooral in de tijden, die nu aanbreken,de zwetten en schuttingen scherpe afscheidingen geven, opdat de rammen, die elk tusschen 40 a50 schapen worden losgelaten, niet bij elkaar kunnen komen, wat aanleiding zon geven tot een gevecht op leven en dood. Om niet te na in 't bloed te komen, worden om het andere jaar nieuwe rammen aangekocht of ook dikwijls voor één jaar met een anderen bezitter geruild. Er zijn boeren, die drie of vier rammen houdendie telken j are ver over de tweehonderd lammeren verkoopen, welke in de laatste jaren geregeld meer dan f 2000 opbrengen. Alleen om de lammeren is het te doenin hoofdzaak gaan ze naar Holland, waaruit ze, na vetgeweid te zijn, naar Engeland verkocht worden. Waar dus zulke belangrijke sommen op het spel staan, is het niet te verwonderen, dat de dieren op de kwelders goed bewaakt worden. Onophoudelijk toch bestaat hier het gevaar voor verdrinken door plotseling opkomende vloeden of,zooals het typisch wordt uitgedrukt, door de overkomst van de Noormannen.Er komt bij, dat de schapen bij voorkeur op de laaggelegen aan wassen grazen, die met elk flink getij onder water loopen en waar bovendien de diepe greppels gelegenheid te over aanbieden, om het geval te krijgen, dat er een schaap op den rug in komt te liggen, wat bij niet tijdige ont dekking een oDvermijdelijken dood tengevolge heeft. Des avonds worden ze steeds bij den dijk gehaald, waar ze, als dit laat genoeg gebeurt, overnachten en niet uit zichzelf weer zee waarts gaan vóór den volgenden morgen. Men meldt van de N.R. Crt.: De Smoorhoekera verkeeren nog steeds in denzelfden communicatie-nood, als de laatste twee jaren. Bij de collecte voor de Boeren werden de collectanten daar huis aan huis ontvangen met de mededeeling „Wij geven niets eerst moeten „de heeren" voor ons zorgen." Het is dan ook wel erg voor deze menschen, die nu al ongeveer twee iaren verstoken zijn van het recht, uit Neder land waren op hun op Nederlandsch gebied gelegen erven te brengen, een recht, dat men haast een natuurrecht zou willen noemen. Onlangs is van een der ingezetenen, die met waren uit NIJMEGEN thuiskwam, op enkele passen van zijn woning weer een kar, paard en toebehooren, met den inhoud, ongeveer ter waarde van f 360, geconfiskeerd door Prui sische grensbeambten. Deze man had niets misdreven, dan dat hij winkelwaar uit Nijme gen, langs dan eenig mogelijken weg, in zijn (Nederlandsch) huis had willen brengen. Uit deze feiten valt op te maken, hoe lang zaam de regeermachine werkt. Zooals meer gemeld is, bestaat het plan, achter de huizen op Nederlandsch gebied een nieuwen weg te leggen. Alle autoriteiten zijn van goeden wille en werken meê, de burgemeester voor op. Toch zijn twee jaren voorbijgegaan, en moeten de Smoorhoekers twee maal 's weeks op een vast uur queue maken aan de grens, daar wachten op de heeren douanen, om hun wasschen (allen zjjn „waschboeren"' zooals hier de bleeker heet) in huis of werkplaats te krijgennog zijn zij dagelijks aan aller hande chicanes onderhevig, en moeten met waren achterom, over weilanden, door tuinen en over greppels, heggen en slooten. De Boerengeneraals hebben Berlijn weer den rug toegekeerd. Hun is bij hun vertrek uitgeleide gedaan met een enthousiasme, in Berlijn nog nóóit gekend. 't Zal keizer Wilhelm nu niet zoo heel aangenaam stemmen, dat zijn Berlijners die mannen, van wie de officiëele kringen geen notitie mochten nemen, met zulk een buiten gewone warmte hebben ontvangen. Kleingeestig zijn de verschillende bevelen, die er van hoogerhand zijn gegeven, met betrekking tot het bezoek der generaals. Er is inderdaad een legerorder uitgevaardigd, waarbij het aan officieren en soldaten ten streng ste verboden werd meê te doen aan de ont vangst van de generaals. Er waren evenwel vele militairen, die wel deelnamen aan de ontvangst. Men beweert nu maar, dat die heeren het bevel niet vroegtijdig genoeg hebben ontvangen. Een gedeelte van de Duitsche pers is over dit alles niet te spreken en veroordeelt scherp deze kleingeestigheden. Aardig is een huldebetuiging, die generaal De Wet in ontvangst moest nemen te Hannover. Des nachts twee uren wachtte een enorme menigte den generaal op. De trein werd als het ware bestormd, het publiek klom zelfs op de daken der wagons. De Wet verscheen in zijn hemd voor het raampje en hield een korte toespraak, die met donderende Hoch's beantwoord werd. Onder het gezang der menigte verliet de trein veel te laat bet station. Generaal Ben Viljoen houdt nu lezingen in Engeland en daar moet hij, altijd volgens Engelsche couranten, hebben beweerd, dat Botha de voornaamste Boerengeneraal is; dan De la Rey. De beroemdheid van De Wet is alleen door dagbladen geschapen; meestal was hij honderd mijlen van de plaatsen verwijderd, waar men hem zijn heldendaden liet vol brengen. Viljoen's uitspraak kan echter minstens gewaagd genoemd worden, daar De Wet'6 roem door ambtelijke of door den pers-censor gecontroleerde telegrammen ontstaan is. Wat vreemd klinkt een bericht, dat er nog, zoo langen tijd na den oorlog, op Britsch gebied in Zuid-Afrika rebellen onder de wapenen zijn. Het zijn volgens een telegram Van Ziji's rebellen. Ze werden door een Engel- schen generaal Gate, die ze bezocht, gevraagd, zich over te geven, maar de bepalingen, waaronder dat moest geschieden, waren den Boeren niet naar den zin. Er waren er een 80-tal. Van Zijl is een der flinkste aanvoer ders van den oorlog. Hij onderscheidde zich ook zeer bij den aanval op Lord Methuen, waarbij de Engelschman gevangen werd ge nomen. Nu we hooren, dat er nog Boeren onder de wapenen zijn, is het niet onmogelijk dat er nog meerderen zijn. Hoe de toestand op het oogenblik in Transvaal is, kan bljjken uit de volgende korte mededeeling van Macdonald, secretaris van de Engelsche Labour Representaiion Committee, die van een lange reis door Trans vaal en Vrijstaat is teruggekeerd. Hij vertelt o.a., dat hij, drie dagen met de postkoets door verschillende districten van den Vrijstaat reizende, één huis overeind heeft gezien, en dat werd als hospitaal gebruikt. Het dorp Lindley bestond niet meer: met kerken en al lag het tegen den grond. Dat is dunkt ons treffend! De generaals zijn Dinsdag naar Engeland vertrokken. Botha en De la Rey komen naar ons land teruggeneraal De Wet gaat misschien naar huis. Maandagavond sprak de heer Verweij van Hoogwoud in een openbare ver gadering te VEENHUIZEN. voor een klein, maar zeer aandachtig publiek. De anaichistBart kwam in debat, om de verdorvenheid van Troelstra, Van Kol en Helsdingen aan te toonen, enz. Na eenigen tijd zal er worden overgegaan tot de oprichting van een volks- kiesvereeniging, waarvoor zich reeds enkele aanwezigen opgaven, terwijl een paar hoor ders uit een ander deel der gemeente Heer- Hugowaard een vergadering déér zullen voor- KpTPl'HflTl - De moord te BUSSUM. Het Gerechtehof te Amsterdam deed uitspraak in de zaak van Jacobus van der Heysteeg, door de Rechtbank alhier schuldig verklaard aan a. doodslag gepleegd op de 16-jarige Wil- helmina de Leeuw te Bussum in den avond van 4 Februari 1902 b. poging tot het plegen van ontucht met het genoemde 16-jarige meisje, welk misdrijf waartoe bekl. vooraf zijn voornemen had te kennen gegeven niet was voltooid door omstandigheden onafhankelijk van zijn wil, en wel doordat het meisje zich krachtig verzette, en mitsdien veroordeeld tot 20 jaar gevange nisstraf. Het Hof bevestigde het vonnis der Recht bank behoudens voor zoover betreft de schul digverklaring sub b, en veroordeelde den bekl. tot gevangennisstraf voor den tijd van 15 jaar. Provinciale Staten van Noord-Holland. In de a.s. winterzitting zal onder meer aan de orde komen een voorstel tot het bouwen van een tweede provinciaal gesticht voor krank zinnigen ln de gemeente Castricum en tot aankoop van den daarvoor benoodigden grond. Spoorweg-Drechterland. Een comité voor den aanleg van een spoorweg HoornBoven- karspel heeft zich tot de Staten gewend met verzoek om een renteloos voorschot van f 160.000. Ged.St. stellen voor, deze subsidie te verlee- nen. Verder wordt voorgesteld de subsidie voor den Zuivelconsulent van f 1000 op f 1600 te breDgen. AT .KM AAR, 21 Oct. Heden had de stemming plaats voor een lid van den Gemeenteraad, in de plaats van den heer W. F. Stoel Sr. V an de 543 geldige stemmen verkregen de heeren mr. A. P. H. de Lange (lib.) 186, C. G. de Wild (R.-K.) 186, J. M. Jansen (Arb.-partjj) 171, zoodat tusschen de beide eerstgenoemde heeren eene herstem ming moet plaats hebben. B. en W. van Alkmaar hebben den raad voorgesteld, de verordening op de heffing van wik- en weegloonen opnieuw vast te stellen op 60 ct. per 100 K.G. kaas. Vergadering van den Raad der gemeente OUDE NIEDORP, op Dinsdag 21 October 1902, voormiddags 10 nur. Afwezig wegens ongesteldheid de heer Stam. De Voorz., de Burgemeester, de heer A. Wonder Pz.. opent met een woord van wel kom de vergadering en doet de werkzaam heden aanvangen door het lezen van de notulen der vorige vergadering, welkezonder aanmerking worden goedgekeurd. Ingekomen zijn de navolgende stukken, welke alle voor kennisgeving worden aan genomen 1. Missive van Ged. Staten d.d. 3 Septem ber, ten geleide van het goedgekeurde sup pletoir kohier van hondenbelasting. 2. Idem van 24 September, waarbij een uittreksel uit het register van H. H. B. B., waaruit blijkt, dat de opnieuw ingediende verordening op de heffing van staangelden van kramers enz., goedgekeurd is. 3. Prov. blad no. 116 van dit jaar, waarin o. m. voorkomt de herbenoeming der zetters, de heeren Haringhuizen en Hille. 4. Eene missive van den heer Betaal meester te Alkmaar, mededeelende, dat op 3 October een bedrag van f 1064.90 aan den Gemeente-ontvanger is uitbetaald. 6. Missive van Ged. St. d. d. 8 October, houdende bericht, dat de verordening tot regeling van het herhalings-onderwijs voor kennisgeving is aangenomen. Hierna wordt door B. en W. aangeboden een besluit tot het doen van af- en over schrijving van een som van f 1000.op de begrooting van 1902 en wel af te schrijven van den postaankoop van rentegevend goed en over te schrijven op den postonderhoud van huizen, torens enz., ten einde daaruit de verbouwing van de z.g. oude school tot veld wachterswoning te kunnen betalen. Zonder discussie wordt het concept-besluit aangeno men. Vervolgens wordt in behandeling genomen de gemeentebegrooting voor 1903, welke na voorlezing van alle posten zonder wijziging wordt vastgesteld op eene totale ontvangst en uitgaaf van f 10484.83. Niettegenstaande de personeele opcenten van 80 op 10 konden worden gebracht, is voor onvoorziene uitgaven nog f 563.86® kunnen worden uitgetrokken. Een gunstige flnanciëele toestand derhalve, die andere gemeentebesturen zal doen water tanden. Nog wordt voorlezing gedaan van de voor waarden voor de landverhuring, zooals die thans luiden. Algemeen wordt goedgevonden deze ook weer onveranderd op te nemen in de acte van de a.s. landverhuring, (zoodat dus niet aangenomen is het indertijd geop perde idéé, om in de acte eene bepaling op te nemen, waarbij aan de huurders het recht wordt toegekend, bij onbetwistbaar uitmun tend landgebruik, hunne perceelen weer onderhands in te huren.) Nadat nog besloten is, de veldwachters- woning tegen brand te verzekeren voor f 1500, wordt de vergadering wijl de rondvraag niets oplevert door den Voorzitter onder dankzegging voor opkomst en medewerking gesloten. Het idéé, om het inzamelen van gelden voor het noodlijdende volk der voormalige Zuid-Afrikaansche republieken aan dames op te dragen, zooals te Nieuwe Niedorp met succes plaats vond, heeft ook elders nogal instemming gevonden. In Heer Hugowaard en Hoogwoud is het een punt van ernstige overweging geweest en te OUDE NIEDORP is thans besloten, voor elk der beide schoolweken O. Niedorp en Zijdewind een 8-tal dames uit te noodigen, tot het houden eener collecte voor genoemd doel. „Ons B e 1 a n g". Station HEER HUGOWAARD. Zaterdag. Aanvoer 22700 stuks kool. Roode kool f 2.50 a f 8.75, gele f 2.a f 2.90, witte f 2.40 a f 3. Maandag. Aanvoer 20260 stuks kool. Roode kool f 2.80 a f 5.—, gele f 2.—a f3.—witte f 2.50, nep f 0.60. Dinsdag. Aanvoer 18760 stuks kool, Roode kool f 2.— a f3.76, gele f 1.80 a f 2.90 per 100. „Nieuw Leven", Station NOORD- SCHARWOUDE. Zaterdag. Aanvoer 80200 stuks kool. Roode kool f 3.25 a f4.75, kleinere fl.60 a f3. gele f2.20 a f2.90, kleinere fl.80; witte 3.— a f3.25; nep f0.70; uien fl.06. Maandag. Aanvoer 28300 stuks kool. Roode kool f 3.25 a f 5.kleinere f 1.90 a f3.—, gele f 2.— a f 2.90, f 1.— a f 1.90, witte f 2.10 a f 3.—, nep f 0.65. Dinsdag. Aanvoer 21700 stuks kool. Roode kool f 2.80 a f 4.26, kleinere f 1.60 a f2.60. gele f 1.80 a f 2.80, f 0.80 a f 1.40, witte f 2.40 a f 3.60 per 100. Marktbericht van WINKEL van 21 October 1908. Peren f 1.66 a 1.85, appelen f 1.66 a 3.30, slaboonen f0.66 per 1000, bieten f0.80a0.90, bloemkool f 6.50, roode kool f 2.— a 3.50, gele kool f 3.— a 8.26, noten f 0.30, koolrapen f 1.76 a 2.per 100, blauwe aardappelen f 0.90 per 35 K.G., nep f 0.60 a 0.95, uien f 1.06 per baal, wortelen f2.a 3.60 per 100 bos. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK 18 Oct. 2200 bos wortelen f 1.10 a 1.30 per 100 bos, 16000 bloemkoolen f 1.20 a 8.76, reuzenbloemkool f3.a 5.76, 71000 roode f 3.- a 5.75, 11600 gele f 2.— a 3.50, 30600 witte f 8.a 6.per 100. 20 Oct. 6000 bos wortelen f 0.70 a 1.40 per 100 bos, 17000 bloemkoolen f 1.50 a 3.25, reuzenbloemkool f 3.60 a 6.—, 61000 roode f 8.— a 5.76, 14000 gele f 2.- a 4.—, 22500 witte f 3.— a5.— per 100,2500 rammenassen f 1.80 a 7.60 per 1000, 16 balen uien f0.80 a 0.86, 23 balen nep f 0.60 a 0.70 per 60 K.G. 21 Oct. 800 bos wortelen f 1.20 a 1.40 per 100 bos, 13000 bloemkoolen f 1.60 a 3. reuzenbloemkool f3 50 a 6.60, 28500 roode f3.— a 5.76, 8000 gele f2.— a 3.25, 26000 witte f 3.— a 6.60 per 100. Tijdens het korte, hevige onweer, dat Dinsdagavond omstreeks half zeven woedde, zijn in de SCHAGERWAARD 3 koeien doodgeslagen van den heer D. v. d. Oord. Onlangs werd in eene ver- gadering van D. O. G. (Door oefening grooter) te BARS1NGERHORN, besloten het verzoekschrift van de zustervereeniging D. en D. (Denk en doe) te Kolhorn, om het j plaatselijk (3 ct6.) porto over de geheele gemeente toegepast te krijgen, te steunen. Thans is de toestand hier zoodanig, dat men bijv. van uit Kolhorn wel tegen verlaagd porto kan schrijven aan te Winkel wonende, en niet aan eigen inwoners. WINKEL. Zaterdag 1 Nov. a.s. zal het 26 jaar gele den zijn, dat de heer A. Egmond als onder wijzer aan de Openbare school te Winkel geplaatst werd. Naar we vernemen heeft zich een voldoend aantal leerlingen (jongens en meisjes) aangemeld voor deherhalingschool te WINKEL, die met 1 Nov. a.s. geopend wordt. Onze Nutsavonden zijn weer begonnen, te WINKEL met een lezing van den heer E. Klujjver en te LUTJEWINKEL met een voordracht van den heer Jb. Spaans. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven.) Mijnheer de Redacteur Zaterdag j.L was ik te Dirkshorn getuige van 'n treurige plechtigheid. Immers, het stoffelijk overschot van 'n man, in de kracht van ziin leven heengegaan, die in zijn gezin zoo noode kon worden gemist, werd ten grave gedragen. Wij zeggen het den dichter naIn raad selen wandelt de mensch op aard! Zijn bloedverwanten en vrienden, als mede het dagelijksch bestuur der gem., waren aan de groeve aanwezig; allen waren door drongen van de gedachte, dat er iemand was heengegaan, wiens plaats een leegte zou achterlaten, moeilijk aan te vullen. Hij had getoond in z'n leven, al was zijn betrekking een ondergeschikte, nuttig te kunnen werkzaam zijn. De vele gaven, hem geschonken, stelde hij dienstbaar ten alge- meenen nutte. Wat plicht en geweten hem voorschreef, daarnaar te handelen was steeds zijn streven. Zjjn naam zal nog lang in de herinnering van velen zijn. X. Schagen, 22 Oct. 1902. Staatspensionneering. Maandagavond trad in het lokaal Cérès alhier, op uitnoodiging van de Afdeeling Schagen van den Bond voor Staatspensionnee ring, als spreker op de Z.Eerw. heer N. Prins, pastoor der Oud-Katholieken te Aalsmeer. De zaal was zeer goed bezet. De heer Feisser opende als voorzitter der afd. met een harte lijk welkom de bijeenkomst, en hoopte, dat de lezing van den heer Prins rijke vruchten voor het schoone doel van den Bond mocht wegdragen. Als ik kunstschilder was, begon spreker zijne rede zou ik deze zaal met twee tafe- reelen willen verrijken. Nu kan ik het niet op het doek, maar moet ik het in den geest doen. Als eerste tafereel schetste spreker aan de hand van Ter Gouw de inzameling van gelden in de 16e eeuw voor de ouden van dagen in het gesticht, gebouwd door de rijke en milddadige Haasje Klaas. Op een offerbord kon ieder zijne gave neêrleggen, daartoe opgewekt door het gezicht van de arme oudjes, die voor het gebouw tot op wekking van het medelijden waren opge steld. Als tweede tafereel schetste hij aan de hand van Jan van Beers den toestand der ouden van dagen in een dorp in België. Uit besteed werden ze daar in een publieke vei ling aan de boeren als werkkracht en daar voor tentoongesteld op een tafel in het midden van eene herberg. Welk een ten hemel schreiende behandeling„De bestede ling" zoo heet het stuk vanVan Beers was nog koopwaarDe Bond nu wil den Staat de zorg opdragen voor de oude menschen. In enkele lijnen schetste de heer Prins het ont staan van den Bond, vanaf het optreden van den heer Wieringa tot het stichten van den Bond te Arnhem. Thans telt die 47 afd. met 4000 leden. Als donatrices traden ettelijke vereenigingen toe, zoodat het getal begunstigers wel op 7000 mag gesteld worden. De bond beoogt, zooals art. 1 der statuten zegt, als een recht het verkrijgen van een staatspensioen voor alle oude mannelijke en vrouwelijke Nederlanders, zonder voorafgaande premiestorting. In het breede behandelde de heer Prins nu de betee- kenis van dit artikel en van het doel van den Bond. Het verkrijgen van bedoeld pen sioen als een recht, lichtte hij vooral uitvoe rig toe. De Staat zorgt voor het kind, voor allerlei stoffelijke zaken, maar niet voor de ouden van dagen, die in hun jonger leven hun beste krachten gaven aan staat en maatschappij. Als zij niet meer kunnen werken, is de Staat om hun bewezen diensten verplicht, ook verder voor hen te zorgen. Daartoe moet het komen. Particuliere liefdadigheid kan daarin niet voorzien dat leert de geschiedenis reeds eenwen. Wat in andere landen reeds geschiedt op dit terrein, deelde Spr. mede. In Duitsch- land bestaat sinds 1889 eene verplichte ver zekering voor loontrekkenden, in Denemarken op anderen voet iets dergelijks, ook in Italië in België, in Australië, ja zelfs op IJsland. Nederland komt in deze erg achteraan. De Staat doet om zoo te zeggen, nog niets. Maar er is beweging gekomen, de idéé dringt door, partijen bemoeien zich met het vraagstuk en de tegenwoordige minister-president gaf reeds voor jaren blijk, dat hij er veel voor gevoelde. De dageraad breekt door. Nederland voelt den moreelen plicht, die in deze op onzen Staat rust. In de pauze weid als strijdpenning voor den Bond eene som van f 12.73® gecollecteerd. Na een kleine rustpoos vervolgde spreker zijne rede met eene uiteenzetting van de kos ten voor eene staatspensionneering en waar de gelden vandaan moeten komen. De schets was onvolledig spreke? erkende dit zelf maar zij bewees, dat het kón, en waar eenmaal de wil is, is ook een weg. Op treffende wijze zette de heer Prins uit een. dat het hier niet in de eerste plaats een stoffelijk belang gold, maar in hooge mate een zedelijk belang. De zedelijke verheffing van den Staat hangt er ten nauwste meê samen. Hij eindigde zijne zeer heldere en boeiende voordracht met het uitspreken van den wensch, dat het eenmaal in Nederland, onder de regeering van onze lieve Koningin, mocht zijn als het in Lacedemonië heette: „het is schoon, in Nederland oud te worden!" Van de gelegenheid tot debat werd alleen gebruik gemaakt door den heer Van Petersom Ramring, die zeide, niet voor staatspension neering te zijn. Hij gevoelde meer voor het denkbeeld, onlangs in de Economist ont wikkeld en dacht, dat samenwerking van kerkgenootschappen, liefdadige instellingen, enz., gesteund door milde gaven van bezit- tenden, beter aan het doelde verzorging van ouden van dagen, zou beantwoorden en ook meer Christelijk zou zijn, dan dat de Staat weer met de zorg werd belast. Van een recht op staatspensioen wilde de heer Ramring weinig hooren. De heer Prins zette zijn meening daar omtrent nog eens uiteen, waarna de heer Feisser ook nog een enkel woordje over het recht op pensioen in het midden bracht en daarna onder zeer luid applaus van de verga dering den heer Prins dankzegde voor zijne schoone en heldere voordracht. Tijdens de vergadering traden enkelen als leden der afdeeling toe. De Westfriesche Kanaalver- eeniging zal weder eenealgemeene vergadering honden op Woensdag 29 October a.s., ter behandeling van het bestuurs-voorstel tot intrekking van het bjj den Raad der gemeente Schagen ingediende adres, betreffende sub sidie. uitvoering en onderhoud Kanaal Scha gen—Stolpen. De Afdeeling Schagen den „Smedenbond" hoeft besloten, alhj,.*1® vakteekencursus in te stellen (bij zame deelname). De lessen zullen ^Ui gegeven door den heer J. Roggeveen°uS alhier. Onze ou d-B urgemeester heer S. Berman, en de heer Jhr. Felix r oud-Ingenieur van 's Rijks Waters- 's-Gravenhage, zullen op Dinsdag 18 X ber a.s., des avonds ten half 8 ure Noordhollandsch Koffiehuis alhier een"1 dracht houden. De eerste in verband V a**' ontslag als Burgemeester, de laatste trekking tot de practijk zijner geestesrichf In de Staatscourant gf vermeldIngetrokken de benoeming Va V ontvanger der directe belastingen en acciml? H. Feisser, te Schagen c. a., tot ontvang!?? directe belastingen, invoerrechten en te Stadskanaal c. a. S®** De dame8-1 eden der Sch commissie, mevr. Pot-Vos en mevr. Fej00'' Spaan, hebben een plan op touw dat zeker aller instemming en medew»?®' verdient. Zij stellen zich voor, aan meisjes en getrouwde vrouwen onder»-115?' nuttige handwerken te geven. Gedn 'c vier avonden per week zal in den onderwijs in het maken van ondero-rw"' het herstellen daarvan worden gegevfn li' L. Atema heeft zich met de leiding j' cursus belast, terwijl bij groote de.1 genoemde dames zullen assisteeren 71 gemeentebestuur zal voor het onderwii 0ns lokaal worden aangevraagd. Wo Het laatste perceel grond den Stationsweg is gekocht door den l3 bouwer'' °m W 6611 burSerw°^ Hedenmorgen is onze eerste Kaasmnrt» gehouden. Al langen tijd is er met groote belanir Daar 62611 dag uitgezien. De kansen an slagen zijn gewikt en gewogen Wat zal het zijn Zal er kaas komenV'zI er koopers komen! Allemaal vragen, die? beantwoord bleven, bespiegelingen genoeg Het eerste antwoord is dan nu gegeven en dat antwoord was,ja." Er was kaas waren koopers, een goede handel, voor? eerste markt een beste handel! Dat ziin r? taten, die tot zeer groote tevredenheid voer» en die hoop geven op de toekomst Het antwoord, het beslissende antwoord voor de toekomst is aan de bóeren-kaasmakers Als onze kaas maar niet naar huis tem» moet, was het eerst. En we voelden voor dat euvel veel. Kaas is geen vette koe die men maar weer op stal zet. Welnu' on %ste ,m«kt is het gebleken, dat dat'niet behoefde, dat is een heele stap vooruit De Prijs, die enkelen niet tevreden stemde wordt in de toekomst beter. Men kan hier de kaas lager verkoopen, en men zal dat den eersten tijd ook moeten willen; de toekomst brengt voor den boer de schadevergoeding. De boeren moeten blijven komen, dan komt de kaaskooper ook wel, want hg kan zijn kaas niet missen. Heeft dan de markt burgerrecht de marktprijs regelt zich vanzelf. Een aansporing tot volhouden mogen, de kaas producenten vinden in het advies, dat Burgemeester en Wethouders van Alkmaar hebben gegeven aan den Raad dier gemeente, om de Wik- en Weegloonen te houden op dezelfde hoogte. Daar dus zelfs geen blijk van goeden wil. Welnu: het goede woori „voor iets, hoort iets", omgedraaid en getoost: „voor niets, hoort niets." Het belang van h kaasmakers ligt in een markt zonder hooge wik- en weegloonen, te Schagen. Helpt dan den eersten tijd stapt over 't een en ander heen, opdat straks met recht moge worden ge zegd „De boeren hebben overwonnen De aanvoel bedroeg: 79 stapels, wegende 30540 K.G. De prijs was: kleine kaas f 26.50, Commissie f 26.50. De regeling van wegen enz., liet te wen- schen over. De eerste markt heeft verschil lende dingen geleerdmen verbetere dat een volgende maal, da's noodig. Waarop vooral onze aandacht is gevestigd is ditde markt van Kleine- en Commissie- kaas mag niet meer tegelijk beginnen. De belangstelling was groot; er bewoog zich op onze markt een menigte kijkers en het was dan ook een aardig bewegelijk gezicht Mus ol in o de groote Italiaan- sche bandiet, is er treqrig aan toe in zijnge- vangenstaat op Elba; in den laatsten tijd had h| voortdurend aanvallen van waanzin en wierp zich dan op zijn bewakers. Indien hg niet sterft, zal hij wel onherstelbaar krankzinnig worden, De gekke Mullah. Onze lezers zullen zich wel herinneren nog,dat we eenigen tijd geleden enkele mededeeling® hebben gedaan over den gekken Mullah, een Arabisch Hoofd, een zoogenaamden priester, die het Engeland verbazend lastig maakt. Vorig jaar hebben keizer Menelik van Abes synië en Engeland den Arabier ^aangevallen en uiteengedreven, maar nu heen bij weder om een troepenmacht bijeen. Het blijkt, dat de Engelschen nu geducht klop hebben gehad. We lezen erover: De colonne van kolonel Swayne is keten- morgen (het bericht is niet gedagteekcwl) Erego, op een dagmarsch ten Noorden v® Mudug, aangekomen en werd in het dien struikgewas aangevallen. De colonne tro den vijand tegemoet en wierp dezen in den ochtend tweemalen terug. De vijand nee zware verliezen geleden en honderd ge*er^' moeten achterlaten. Vervolgens trok <je colonne naar het versterkte kamp na de bagage bijeengebracht te hebben. In den namiddag werd een verkenning P daan. De vijand werd na een hardnek» gevecht verslagen. Onder de Britsche gesneuvelden is kok®" Philipps en een kapitein onder de gewond®1 zijn twee officieren. Vele kameelen zijn dwenen. De Britsche colonne zou den vot genden dag uitrukken, om den vijand aan 1 vallen. Zoo luidde het eerste telegram. Het wei® weldra gevolgd door een van ongeveer den volgenden inhoud Het zware gevecht, dat de Somali's den 6en October hebben moeten leveren, keel hen zeer moeten verzwakken. De Muil®® laat van alle zijden versterkingen komen. Kolonel Swayne, wiens operaties worT? belemmerd door de zorg voor de gewonden en behoefte aan water, is bezig terug trekken op Bohotle. Hij verzocht, de overig* mannen van de Kings African Rifles en nog zeshonderd in den strijd geharde soldaten on middellijk naar Berbera te zenden. Het blijkt wel uit dit bericht en door lord Cranborre in het Lagerhuis geda® mededeeling bevestigt deze opvatting, dat he gevecht minder gunstig is afgeloopen, dan he eerste bericht liet doorschemeren. De gek*h Mullah heeft ditmaal, naar het schijnt, e»0

Schager Courant | 1902 | | pagina 2