TRANSVAAL. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Schager Kaasmarkt. Maatschappij tot Nat van 't Algemeen, Dept. WIERIXGER WAARD. Vergadering op Maandag 27 Oct. 1902. Na een hartelijk welkom aan den Secretaris, opent de Voorz. de vergadering, waarna de notolen worden gelezen en goedgekeurd. Hierna volgt het ver J g van deD afge vaardigde naar de Algemeene Vergadering, welk verslag, sooals de Voorz. terecht opmerkte, ons nog eens een trisschen blik deed werpen op de zeer belangrijke werk zaamheden van die vergadering. Uit de rekening van den Penningmeester bleek, dat de ontvangsten over bet loopende jaar hadden bedragen f 93.90, de uitgaven f 79.50, zoodat de kas kon wijzen op een batig saldo van f 14.40. Besloten wordt, voor een deel van dat saldo boeken aan te koopen voor de Bibliotheekvan het Hoofdbestuur waren voor dit doel inge komen de Romantische Werken van J. v. 1vennep. De Voorz. vraagt, ot er geen geschikte weg te vinden is, om het aantal boeken te vermeerderen, door bijv. bij de meer gegoeden aan te kloppen om financiëelen steun. De heer Felkers geeft in overweging, den leden te verzoeken, om gelezen boeken aan de bibliotheek af te staan. Ieder heeft toch wel eens een boekwerk in huis, dat hjj wel zou willen missen. Aan het bestuur wordt opgedragen, middelen in 't werk te stellen om de bibliotheek uit te breiden. Hoevelen zjjn er nog in onze gemeente, die geen lid zijn en het toch heel best konden wezen, al was het alleen maar om een zoo nuttige instelling als onze biblio theek te steunen. De lange winteravonden staan weer voor de deur en de boeken schat van menigeen is niet te grootkent ge nog iets beters, dan degelijke lectuur voor 't volk? Zij dit een aansporing om u aan te sluiten bij ons departement, ge werkt daardoor zeer zeker meê tot nut van 't algemeen. Dezen winter zullen drie algemeene vergaderingen plaats hebben, in de maan den December, Januari en Maart. De spreekbeurten zijn reeds geregeld. De heer C. Haringhuizen zal in de eerste bijeenkomst een lezing houden over woning en gezondheidswet, een onderwerp voor den tegenwoordigen tjjd van groot belang. De Voorzitter drukt den wensch uit, dat deze wintervergaderingen zoo gezellig mogelijk zullen zjjn en sluit na rondvraag de vergadering. Vergadering van den Baad der gemeente WINKEL, gehouden op Dinsdag 28 October j.1., 's voorm. 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter, worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en met dank aan den Secretaris onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen deelt Voorz. mede, dat hij een paar oude stukken van een gegoten lantaarnpaal in herstelling heeft doen brengen door een houten stok in de holle buis te laten maken eveneens heelt hij van twee oude koperen lantaarns een lantaarn doen makenwanneer een en ander nu in orde is, zal de lantaarn met paal in de Weere kunnen worden geplaatst. Wat betreft den dakgoot om het Raad huis, deze schijnt in een vrij ongunstigen staat te verkeeren en zal misschien geheel vernieuwd moeten worden. Daar echter het Raadhuis in het aanstaande voorjaar toch opgeknapt dient te worden, het krygt althans een vrjj verveloos aanzien,kan dan tegelijkertijd de dakgoot worden hersteld. Hiertegen bestaan geen bezwaren. Vervolgens deelt Voorz. mede, dat de heeren Slooves en Timmerman zjjn herbe noemd tot zetters voor 's Rijks directe belastingen en dat de gemeente-rekening goedgekeurd van h.h. Ged. Staten is terug ontvangen. Ingekomen is een schrijven van den heer Bergman, waarbjj deze mededeelt, dat hij, hoe vereereend ook, voor de benoeming tot Hoofd van het herhalingsonderwjjs moet bedanken. Dit zal den heeren, zegt Voorz., zeker wel niet bevreemden, daar de heer Berg man reeds vroeger heeft te kennen gegeven, liever niet daarvoor in aanmerking te komen. Na de heeren Egmond en Vonk te heb ben gehoord, die om overwegende redenen ook gaarne vrjj waren, heeft Voorz. den heer Porte ten opzichte van het herhalings- onderwijs gesproken, met het gevolg, dat deze zich bereid verklaarde, herhalings- onderwijs te geven aan de school te Winkel, als de Raad hem daarvoor mocht benoemen. Met algemeene stemmen wordt de heer Porte benoemd. Voorz. deelt mede, dat zich ongeveer 20 jongens en 3 meisjes voor het herhalings- onderwijs hebben aangemeld en dat mej. Kluijver heeft verzocht een wjjziging in de lesuren te wijlen brengen, b.v. dat het wordt van 12'/» tot 21/» uur 's namiddags. Met het oog op een door genoemde juffrouw te Hoorn te volgen cursus, was zulks voor haar zeer gewenscht. Wordt goedgevonden, dat Burg. en Weth. hierover met den schoolopziener beraadslagen. Nog deelt Voorz. mede, dat voor de be trekking van hoofd der school zich vjjf sollicitanten hebben aangemeld; dat vinden Burg. en Weth. nogal weinig en stellen zjj daarom voor, den termijn voor het inleve ren van stukken te verlengen tot 8 Novem ber a.s., ten einde ook een advertentie nog in het blad De Vacature te kunnen plaatsen, wat tot heden niet was gedaan, ofschoon dit van achter beschouwd, toch wel aanbe veling verdient. Hiermede kan men zich geheel vereenigen. Van de Algemeene Maatschappij van Verzekering op het leven en bij ziekte, genaamd „Raadpensionnaris Johan de Wit," gevestigd te Tiel, is een circulaire ingeko men, waarbij ingesloten een tarief, speciaal voor een volkspensioen-verzekering, hou dende verzoek in overweging te willen nemen om het politie-personeel volgens dat tarief bjj deze Mij. een pensioen te ver zekeren. Wordt besloten, deze tariefregeling in een volgende vergadering eens na te gaan en te bespreken. De rondvraag niets opleverende, sluit Voorz. de openbare vergadering en wordt in geheime zitting overgegaan. Te LEIDEN overleed Maan dagnacht de heer A. E. van Kempen, lid der Tweede Kamer. Door den leerplicht naar den zolder? Dat door de werking van den leerplicht, vooral in de veenkolo niën, het aantal leerlingen ontzettend zou toenemen, was te verwachten immers de statistiek gaf duidelijk aan, dat in veen- streken het schoolverzuim zeer groot was. Een gevolg, van de werkzaamheden in de veenderij, die een groot deel van het jaar èn den vader èn de moeder in beslag namen. De oudste kinderen moesten dan thuis blijven om op de kleine broertjes en zusjes te passen. De leerplicht kwam, en waar de ouders door kennismaking met den kantonrechter gevoelden, dat het 6rnst was met de uit voering dezer wet, nam het getal leerlin gen toe en bleken de scholen te klein. In het oostelijk deel van Schoterland b.v. heett de gemeente reeds hulplokalen bij de scholen moeten bouwen, om de kin deren te plaatsen, en in het veendorp Tijnje (gem. Opsterland) is nu de toestand on houdbaar. Daar is ook de school veel te klein, zoodat ól geene nieuwe leerlingen zullen kunnen worden toegelaten, óf de oudste leerlingen dienen van school verwijderd. Omdat het bouwen eener nieuwe school nog altyd op zich laat wachten, stelde het raadslid De Boer in de jongste vergadering voor, onverwijld over te gaan tot het stich ten van eene hulpschool De voorzitter oordeelde, dat er wel niets anders op zou zitten, dan aan een aantal leerlingen vacantie te geven, waarmede vele raadsleden het niet eens waren. Een ander raadslid oordeelde, dat op den zolder der school met weinig kosten een lokaal gemaakt kon worden, dat vrjj wat beter was dan 50 leerlingen tjjdel\jk van onder wijs verstoken te laten. De heer Van der Zwaag (het Kamerlid) stemde hiermede volkomen in en gat B. en W. in ernstige overweging naar een „lokaal op den zolder", waartegen ook het schoolhoofd geen bezwaar had, eens een grondig onderzoek in te stellen. Een derde raadslid wees er op, dat in de nabijheid eene kerk stond, misschien zou deze tijdelijk gebruikt kunnen worden. Geantwoord werd, dat het hoofd (met het oog op de controle de leerlingen liever op den schoolzolder, dan in de kerk had. Het slot was, dat B. en W. toezegden nog eens een onderzoek in te stellen, om zoo mogeljjk aan den onhoudbaren toestand een einde te maken. Aangenomen het beroep bjj de Doopsgez. Gemeente te BROEK OP LANGENDIJK door den heer F. ten Cate, prop. te Borne. Lootjesdag. Men meldt uit HENDRIK-IDO-AMBACHT: „Lootjesdag", de beruchte dag voor zoo menig dorp, is hier een zeer treurige dag geweest. Nog vóór de lotelingen uit Rid derkerk, waar gisteren geloot is, ons dorp bereikt hadden, had een loteling van hier iemand zwaar gekwetst, zoo hoorde men reeds voor twee uur in den middag. Spoe dig bleek, dat de vrijgelote A. v. d. L. van hier, naar aanleiding van een zeer onbe duidende woordenwisseling, J. v. E., uit Ridderkerk, een mes in de borst gestoken had, waarop bijna onmiddellijk de dood volgde. De verslagene, die een vrijgelote neef van hier vergezelde, was een oppassend 22-jarig jonkman. De dader heeft ten gemeentehuize alhier bekend en is daar opgesloten. WINKEL. Dinsdag 28 dezer vergaderde de Afd. Winkel van den Bond voor Staatspension- neering, bij den heer P. Buij. Na bespreking en voorloopige vaststel ling van het reglement, werden tot be stuursleden gekozen de heeren L. Bejjne- veld, W. Keetman, E. Kluijver, G. Leijen, J, Porte. R. Rezelman en P. Smit. De gemeente HAARLEM vraagt te koop 12 levende ratten tegen een kwartje per stuk. Zij moeten dienen om te worden ingeënt met een gifstof, om dan te worden losgelaten in de stadsriolen waar zij onder de ratten die hen, als zij gestorven zijn, opeten, den dood verspreiden. Reeds genomen proeven hebben uitmun tende resultaten opgeleverd. WIERINGER WAARD. Onze vroe gere plaatsgenoot, de heer B. H. Bottger, off. van gez. 2e klasse, is benoemd tot lid van den geneeskundigen raad te Djokdja- karta, in plaats van den heer Dr. J. Grone- man, die als zoodanig eervol ontslagen is wegens vertrek. Naar wij vernemen, is ook aan de sociaal-democratische leden van de TweedeKamer de beschikking gegeven over een vertrek in het gebouw der Kamer,tot het houden hunner club-vergaderingen, evenals reeds voor de bijeenkomsten der groepen van andere staatkundige partijen was toegestaan. Kerkelijke huwelijken. In de zitting van 't Kantongerecht te PURMEREND op Donderdag j.1. deelde de kantonrechter mede, dat door den pastoor der R. K. gemeente aldaar eenige dagen ge leden de hoogste boete van f 300 is voldaan zoodat er geen vonnis behoefde geveld te wor den Zooals men zich zal herinneren, heeft deze geestelijke onlangs een kerkelijk huwelijk ingezegend zonder de vereischte machtiging van den burgemeester. Er komen te veel collecten! Aan H. M. de Koningin is het volgende adres verzonden: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen Ondergeteekenden, allen kerkeraadsleden in verschillende gemeenten van de Nederl. Herv. Kerk in de classis Alkmaar, Vergaderd ter Diaconale Conferentie, dat zij in de uitoefening der diaconale armverzorging in toenemende mate belem mering ondervinden van collectanten, die zoowel op het platteland als in de steden, huis aan huis een beroep doen op de goed- geefschheid der bevolking, dat de wetsbepalingen niet voldoende bla ken te zijn, om ongewenschte inzamelingen, met allerlei misbruiken, daaraan verbon den, te voorkomen, weshalve zij de vrijheid nemen zich te wenden tot Uwe Majesteit, met het eerbie dig verzoek om maatregelen te nemen of voorstellen te doen, dat zoo spoedig moge lijk een einde worde gemaakt aan het hou den van zoodanige openbare collecten, die I een plaag zijn voor de ingezetenen, een I schade voor de wezenlijk behoeftigen, een belemmering voor een goed georganiseerde armenzorg en een bron van maatschappelijke euvelen. Aan de „Limb. Koer." meldt men het volgende over een moord te HEERLEN Een allertreurigste misdaad heeft dezer dagen hier plaats gevonden. Een misdaad, waarvan de dader waarschijnlijk op dat oogenblik zelf de noodlottige gevolgen niet voorzag. De winkelier en kuiper W. in de Bongard- straat alhier is vader van elf kinderen, wiei moeder voor enkele weken geleden plotseling door den dood uit het midden haars huisge- zins is weggerukt. Het gemis van het anders zoo waakzame moederoog deed zich al zeer spoedig in de familie gevoelen. De 17-jarige zoon had kennis gekregen aan een meisje uit het naburige Kunrade. Om welke reden is vooralsnog onbekend, maar zijn 23-jarige broeder was met die ken nismaking niet ingenomen. Reeds enkele malen ontstond hierover tusschen de beide broeders woordenwisseling. Toen nu eerstgenoemde wederom een be zoek te Kunrade ging afleggen, werd hij door zijn broeder opgewacht. Een korte twist ging den doodslag vooraf en naar men zegt, bracht hij met een stok zijn slachtoffer zulk een geweldigen slag tegen het hoofd toe, dat deze onmiddellijk neerzeeg en later per rijtuig naar zijne woning werd overgebracht. Zondag j.1. werd te ZIJDEWIND een wedstrijd gehouden in het ringsteken op fietsen. De prijzen bestonden in contanten. Er waren 20 deelnemers. Den len prijs won de heer Keijzer van Heer Hugowaardde premie de heer Swiers van Zijdewind. Wat men reeds had gevreesd, schijnt thans verwezenlijkt te zullen wordenmet den terugkeer van de krijgsgevangenen naar Zuid-Afrika beginnen daar de moeilijkheden voor de nieuwe Regeering eerst recht. De Daily News verneemt van zijn parle mentairen verslaggever, dat de berichten uit Zuid-Afrika zeer ongunstig luiden. Het blad deelt daaromtrent het volgende mede „De volledige onthulling van de ver schrikkelijke feiten omtrent de oorlogvoering heeft de te verwachten uitwerking gehad op de gemoederen van de teruggekeerde krijgsgevangenen. Enkelen van dezen hebben ervaren, dat hun gezinnen in de kampen een voudig zijn uitgeroeid. Alom worden de kleuren van de Z.-A. Republiek en den Oranje- Vrijstaat gedragen en het volkslied wordt gezongen in de Hollandsche dorpen in de Kaapkolonie, waar men het vóór den oorlog nooit hoorde Veel ernstiger echter is de ontevredenheid onder de ontbonden kolonische troepen hun uitlatingen en die van de Uitlanders zijn bitter der dan in de dagen, toen Johannesburg nog Hollandsch was. Het is vrij zeker, dat de be lasting van tien percent op de mijnen niet zal worden betaald. En het is nog zekerder dat alleen een staatkunde van geduld, ge matigdheid toegevendheid en een vrij bestuur de positie voor het Rijk kunnen redden. „Wij hebben het land, maar geen man daar in," zeggen de Britsche officieren en zij die op de hoogte zijn, weten, dat dit de waarheid is. De tijden zijn hoogst gevaarlijk. Het lot van Zuid-Afrika en van nog veel meer hangt af van ons staatsmansschap in deze crisis." De Daily Mail vertelt ook, dat tegeD de volgende zitting van het Britsche parlement, waarschijnlijk de onderhandelingen tot naas ting van denNederlandschenZuidafrikaanschen Spoorweg tot een einde zullen zijn gebracht. Het blad gelooft dat, ingeval tot naasting wordt besloten, de Britsche regeering de aan- deelen zal overnemen tegen iets meer dan de marktwaarde in Duitschland, nml. 165 percent. Officiéél wordt gemeld, dat minister Cham- berlain in de laatste helft van November naar Zuid-Afrika zal gaan, om zich op de hoogte te stellen van de problemen, gerezen door het beëindigen van den oorlog en de zaken van de nieuwe koloniën te regelen. Hij hoopt te kunnen spreken met vertegenwoordigers van alle betrokken belangen en hun inzichten te vernemen omtrent de te volgen staatkunde. De minister zal de Kaapkolonie, Natal, de Oranje-kolonie en Transvaal bezoeken en is voornemens in het begin van Maart terug te keeren. Minister Chamberlain verklaarde, dat geen deel van de som van drie millioen pond ster ling, welke aan de Boeren is toegekend, als hulp bij den wederopbouw van hun hoeven, gebruikt zal worden om krijgsgevangenen naar hun land terug te brengen. Lord Stanley, de financiëele secretaris, deelde mede dat ongeveer 13.000 gevangenen naar Zuid-Afrika zijn teruggebracht en nog 7000 voor het eind van dit jaar gerepatriëerd zullen worden uit Indië en Ceylon. De rest zal zoo spoedig mogelijk volgen, indien zij den eed van trouw afleggen. Schagen, 29 Oct. 1902. Het gezegde: „Ik kwam, zag en overwon", is dunkt ons van volle toepas sing op de Zangvereeniging „Jacob Kwast", op het concert door haar Zondagavond in 't lokaal van den heer J Vader gegeven. Reeds bij het hooren van „Nieuw Leven", voelden we, dat ons iets bijzonders zou worden geschonken op muzikaal gebied. Was de inzet van dit lied wat weifelend en ongelijk, zoo kan dit geen wonder baren 't eerste lied is in den regel niet het beste hoe weinig er ook van dat goedje aanwezig is, zenuwen zijn er toch altoos. Toch had ook dit nummer reeds mooie passages, als we maar in herinnering brengen„Ontsluit vol hoop de deuren uws harten voor dien gloed". Excelsior ging het reeds in „Op het Meer", daar konden we de sopranen bewonderen en genieten van een zeer mooi slot, zoo één van klank, zoo fluisterend en toch zoo zuiver, zoo rein. Steeds hooger ging het uu „Avond" van Nessier, „Avondrood" van Schubert, „De Zee" van Brouwer, 't waren allen nummers, die kostelijk klonken en heerlijk werden voorge dragen. Wat waren de bassen mooi in „De Zee", waar ze zongenBuig stil het hoofd voor den Meester die 't schiepdat orgelde. Superieur was „Woudgedachten" van F. Abt, het „beroemde nummer"daar kregen we het koor in zijn gansche reinheid en nede rige schoonheid te hooren. Maar niet minder in „Ons licht in den Nacht", eveneens van Abt. Hoe schoon klonk in het eerste de sopraansolo„O, dan reeds ruischt er een zacht gefluister, als d' adem Gods door t stille woud", en niet minder die enkele regel van de alt, zich zoo aanpassend aan de sopraan, het eenvoudige en nederige zoo mooi bewarend. En in 't tweede zong de sopraan zoo devoot, zoo innig geloovend„Sterre des avonds", „sterre der liefde", en vooral „Liefde des Vaders". Bij deze beide liederen hebben we de volle bekoring gevoeld, die er van het zangkoor van den heer Saai uitgaat. Hier trof ons de groote eenvoud, de innigheid, de rein heid, hier voelden we de macht van het onopgesmukte, onaangeleerde lied, hier voel den we de macht van „het zingen met het hart". Allerbekoorlijkst waren ook de Drie Oud- hollandsche Volksliedjes; uitmuntend door guitige voordracht „Het Kwezelken". Niet minder mooi van voordracht en zang was „Meisjesdroomen", en dan „Kleine Suzu', wat werd dat teer gezongen Zoo langzamerhand hebben we het geheele programma opgenoemd, en we hadden er mede kunnen volstaan, alles mooi te noemen. Alles was ook mooi 1 Wat is hier bij dit kleine koor kolossaal veel verkregen. Wat een eenheid 1 Geen enkele domineerende stem, geen zich plaatsen op den voorgrond, geen effectbejag. Men zingt, omdat men zingen wil, als de vogeltjes in het woud. Hoog was onze verwachting gespannen, zeer hoog, maar verre nog overtrof, wat „Jacob Kwast", maar niet minder wat de sopraan-soliste ons gaf, wat we hadden geëischt. Voor plattelandskoren was er dezen avond heel veel te leeren. Hier vergaapte men zich nu eens niet aan nummers, voor het koor ongeschikt, liggende boven de krachten der vereeniging. Hier was bij elk lied te zien de directeur is de baas, en verder een alge meene overgaaf aan hèm en zijne leiding. „Ze kijken zich scheel naar den stok", hoorden we iemand zeggenja, mooi was zijn uit drukking niet, maar teekenend voor koor en directeur zeker't ware te wenschen, dat men zich elders ook „scheel keek" naar den stok. 't Was uit het spontane applaus en bravo geroep op te maken, dat de krans, dien de heer Oudenhoven met eenige hartelijke woor den aan het slot van dezen mooien avond den directeur en het koor aanbood, naar de meening van het auditorium verdiend was. Met den heer Oudenhoven, zeggen w\j tot den heer Saai en de zijnenVaarwel, maar gaarne tot weerziens. De naj aars-vergadering der Vereeniging tot Ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier zal ge houden worden op Woensdag 12 November 1902, des voormiddags elf ure, in de Land- bouwsociëteit „Cérès" alhier. Punten van beschrijving1. Mededeelingen van verschillenden aard. 2. Ingekomen stuk ken. 3. Verslag van het 54e Landhuishoud- kundig Congres, gehouden te Zierikzee. Uit te brengen door den heer Chr. Oortman Gerlings. 4. Rapporten a. omtrent het steu nen van fokvereenigingenrapporteur de heer P. Schenk Dz.; b, omtrent de proeven ter verdrijving van unjerrapporteur de heer C. Nobelc. omtrent de proeven tot onder zoek, welke graad van rijpheid de meest gewenschte is bij den oogst van landbouw gewassen rapporteur de heer K. Breebaart Jz.; d. omtrent de aardappelproefvelden; rap porteur de heer C. Nobel. 5. Benoeming van eene commissie tot het onderzoeken der rekening van dit en der begrooting van het volgende jaar. Voordracht van het bestuur de heeren J. Koopman, J. Man en W. Bakker. 6. Bepaling van de plaats, waar de algemeene vergadering in Maart 1903 zal worden gehouden. Voordracht van het Be stuur Oo6thuizen. 7. Voorstellen van het bestuura. om een adres aan de Regeering te richten met verzoek tot wijziging der wet op het veeartsenijkundig Staatstoezicht. In te leiden door den heer J. J. Winkel b. tot het opzeggen van eenige lidmaat schappen. In te leiden door den Voorzitter. 8. Bespreking van de belangen waarvan men de behartiging voor het volgende jaar aan beveelt. (Art. 12 der Statuten)a. Tot het voortzetten der proeven ter bestrijding van anjer. b. Tot het voortzetten van het aan leggen van aardappelproefvelden, a. en b in te leiden door den heer C. Nobel. c. Tot het subsidiëeren van een te Hoorn te houden hoefsmidcursus. In te leiden door den heer C. Wijdenes Gbz. d. Tot het nemen van voederproeven met verschillende soorten lijn zaadkoeken bij mestvee. e. Tot het nemen van voederproeven met verschillende mais- soorten bjj varkens, d en e in te leiden door den heer Dr. K. H. M. van der Zande. f. Tot het nemen van proeven over de betee- kenis en waarde van Visser's weideploeg met en zonder gelijktijdige toepassing van bemesting. In te leiden door den heer D. Brander Tz. g. Tot het beramen van maat regelen, om eene doelmatige bewaring van mest en gier te bevorderen. In te leiden door den heer P. Olij. 9. Bespreking van verdere werkzaamheden. De Vrijzinnige Kiesvereeni- ging „Schagen alhier, vergadert Donderdag, tot candidaatstelling voor de Provinciale Staten. Zaterdagavond trad in het Noordhollandsch Koffiehuis op, de heer I. I. Samson van Den Haag. Aan de hand van verschillende lichtbeelden, hield deze spr. op opgewekte, soms geestige wijze een pleidooi voor de socialistische beginselen en de ont houding. De opkomst was niet groot. De Huisvljj'tschool opende Dinsdag j.1. hare lessen met 14 leerlingen. Voor het Herhaling s-o nder- wijs hebben zich in onze gemeente 11 leer lingen aangegeven. Ons Veefonds ontving opnieuw het bericht, dat er twee koeien zijn afge keurd, thans een in Den Helder en een te Haarlem. Morgen. Donderdag, herdenkt de stalknecht C. Prins den dag, waarop hij voor 30 jaar als zoodanig aan den stal van wijlen Hoogendijk, thans A. v. d. Horst, werd verbonden. Heden, Woensdag, vergaderde ten lokale van den heer W. Roggeveen Cz. de West-Friesche Kanaalvereeniging, om te behandelen het voorstel tot intrekking van het bij den Raad der gemeente Schagen inge diende adres, betreffende Subsidie, Uitvoering en Onderhoud Kanaal Schagen—Stolpen. Na opening der vergadering door den Voor zitter,den heer J. Breebaart Kz., en de notulen- lezing door den heer W. Roggeveen Cz., werd bovengenoemd voorstel aan de orde gesteld. Voorz. deelde mede, dat door het Bestuur van de Vereeniging „Algemeen Belang" te Schagen en enkele andere heeren de schelijkheid was geuit, het ingediende aan de gemeente Schagen, om f 60000 sidie en de zorg voor het jaarljjksch onde en de bediening van het Kanaal, in te want, wanneer op dit adres afwijzenjk"r-. worden beschikt, waar veel kans op „(1 omdat het voor de draagkracht der M Schagen te hoog zou gaan, zou dit de van het kanaal niet ten goede komer. u4' achtte het beter, dat de Kanaalvereon' voorloopig slapende zou blijven, ora dan^ tijd en gelegenheid gunstiger waren het' r' weer op te vatten. P'«i De heer Hulst verklaart zich teee intrekking van het adres. Spr. is vanoo<)^ dat de gemeenteraad van Schagen zich 1 uitspreken, opdat de Kanaal vereenicinp1^ zal weten, wat haar te doen staat, jn richting ze werkzaam zal moeten ziin dat ze wordt ontbonden. De heer D. Raat zou het beter oordt*' als de vereeniging zich bezig hield rn&"?~ verbeteren van verschillende bestaande ten naar Schagen, ook vooral met het'8.8""' op de kaasmarkt. De heer J. Breebaart Kz. is eveneens oordeel, dat het wenschelijk is, dat Sch zich uitspreke. Het jaarlijksch onderhond** de bediening zal, wordt beweerd, te h voor Schagen zijnwelnn, laat de Raad uitspreken, of men weer genegen is fgo^ voor een kanaal te geven naar Stolpen i' kan dan geprobeerd worden, of onder' en bediening ook voor anders rekening-1 nen komen. In de allereerste plaats jg jf" noodzakelijk, dat Schagen zich uitsprei Uit de nu zeer langdurige discussfe l meer en meer op den voorgrond, ^.torat mag de Raad van Schagen het adres a' de Kanaalvereeniging niet zal sterven ft"1 evengoed met liefde en ijver andere dIw ter verbetering van het vaarwater zal Ma» steunen en bevorderen. 1 11 De heer Feisser vindt in hot blijken dezen goeden wil een reden, ook te stemt»» vóór het niet-intrekken van het adres den Raad van Schagen. Men had algemeen gedacht, dat, als de Raad afwijzend beschikte dan de Kanaalvereeniging zou worden begraven, en dat zou zeer worden betreurd De liefde, die spren de andere bestuursleden van Algemeen Belang koesterden voor het Kanaal, had hen gedreven, te vragen, V adres in te trekken, opdat de Kanaalvereeni- ging, die nog zooveel zou kunnen doen voor de vaartverbetering van Schagen's omgevi®,' zou behouden blijven. Nu het bleek, dat1 vereeniging met liefde en ijver ook straks andere plannen zou willen bevorderen kot spr. zich er heel goed bij neerleggen' het adres aan den Raad niet in te trekken. Daartoe wordt tenslotte dan ook met alge meene stemmen besloten. —o—o— Konden we een gunstig oordeel uitspreken over onze eerste kaasmarkt, de tweede heeft in vele opzichten de éérste overtroffen. Er waren meer koopers, een groot voordeel beste aanvoer en een beter prijs, en alles is ongeveer verkocht, mijn liefje, wat wil je nog meer De maatregelen, door ons Gemeentebestuur genomen, bleken doeltreffend te zijn: 't ging aan de waag veel geregelder. Aan de schuiten ging het nog niet zoo als wenschelijk is. De kaas moet nog te lang in de wagens blijven, de boeren moeten te lang wachten op het afteekenen hunner briefjes. Men moet er eens ernstig overden ken, of dat niet anders kan; dat zou baSfc verbeteren. Een euvel, waar onze aandacht op is ge vestigd, is ditde jeugd geeft te veel blijk, dat ze er is. De jongens zijn lastig, zeer lastig. Gaarne daarop wat politietoezicht, opdat die hinder ophoudt. Er waren aangevoerd 66 stapels kleine kaas, waarvan 21 stapels van fabrieken, 4 stapels commissie en 5 stapels middelbare, wegende 28410 Kilogrammen De prijskleine kaas f 26.50, Commissie f 27.50, middelbare f 27.50. Zooals in den beginne reeds gezegd, de markt was uitstekend en deze tweede dag is voor de Schager markt van groote betee- kenis geweest. HOORN, 25 Oct. 1902. Aangevoerd: H.L. Gerst W Rogge Haver W Tarwe w Vale Erwten V Witte w Groene w Grauwe V BruineBoonen n Witte Paarde w Mosterdzaad n Karvvijzaad 4.25 a 0. 3.50 7.— 11.— 53 0.- 4- 18.- 24 Paarden 17 Koeien 87 Schapen 6 Kalveren 15 Varkens 180 Biggen Kipeieren per 100 a a a 12.— a 16— 16.— a 1850 9 - a 12.50 12.- a 14.- 6.50 a 7.- 15.50 a 11.25 a 7lte- I50-— Ï60.- 200- 17._ a 25.- I 8.-a 18- 19 - 23 10.50 a 10.5J liijjoiuiou proi iuu 5.25 a 1775 koppen boter, p. kop,, .70 a ALKMAAR, 25 Oct. Aangevoerd 10 Paarden f 80.— 34 Koeien „175— 45 nucht. Kalveren 8— 194 magere Schapen 12.4 -v.., 82 magere Varkens 16.— 4 285 Biggen 8.— 4 9 Bokken en Geiten 2.4 3910 pond Boter, p. pond .65 a Kipeieren 1.25 a ALKMAAR, 27 Oct. 1902. Aangev^ 21 Koeien en ossen f180.af 240.— Vette kalveren f 35.a 106.Per a —.85 a 1.31 nuchtere idem f f 20.1023 vette schapen f 18.4 0 lammeren f a 250 vette varke per Kg. f -.42 a f —.48, 25 mag4* idem, f 16.a f 18. PURMEREND, 28 Oct. Aangevoerd 627 runderen, waaronder 561 vette 1 f 0.60 a 0.63 p. K.G., vette, prijsb. m8tJ melke en gelde prijsh stug, 12 stieren, vette kalveren f .70 a f .90 p. vlug, 179 nucht. f 11.a f 24. 1)48 39 paarden, 2656 schapen f 20. 8 en 300 lammeren, f 12.f 20. h.prijs, vlug, 255 vette varkens a t -.48 p. K.G.. stug, 105 mager® f 15.- a f 23.-, stug, 437 biggen t a f 10.-, stug, 950 zak appelen t 3.650 zak peren f 2.— a t 5.— P®r 980 ganzen t 2.— a t 2.50. 41 zwanen t Kleine kaas f 28.—, middelbare i i

Schager Courant | 1902 | | pagina 2