Zondag 2 November 1902. 46ste Jaargang No. 3780. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENT1EN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.26 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Kennisgeving. De Commissie- Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Nitm COURANT. AfralEitis- Liittiivklil. SSureaaSCU.ifiKSf» L&an, 4. UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker J. W I Si E L. D%t nummer bestaat uit drie bladen. (iemeente Schagen BEKENDMAKINGEN. o-o POLITIK. Tet Secretarie daier gemeente worden inlichtingen v e r f o c h t omtrent een op de weekmarkt jl. vermisten Orerhouderf en zijn «lichtingen te bekomen omtrent gevonden bankbiljetten. OPENBARE~VERGADERING van den Raad der gemeente SCHAGEN, op Dinsdag den 4 November 1902, des voormiddags ten 10 ure. Punten van Behandeling 1 Ingekomen Stukken. 2 Vaststelling suppletoire begrooting dienst 1902. 3 Idem Begrooting dienst 1903. 4 Wijziging verordening lierhalings- onderwijs. 5 Benoeming onderwijzers herhalings-. onderwijs. 6 Adres Mej. Atema om gebruik van een der schoollokalen. 7 Adres Th. Roep c.a., om vergunning tot aanleg van perkon voor hunne woningen aan den Stationsweg. 8 Benoeming stembureau. Schagen, 30 October 1902. De Burgemeester, H. J. POT. Burgemeester en Wethouders van Schagen, Gezien art. 22 der politie-verordeniDg voor die gemeente, Brengen ter kennis van de hoofdbewoners der ge bouwen en de eigenaars, vruchtgebruikers of baheei- dera van onbewoonde gebouwen of onbebouwde perc^- len in de kom dier gemeente dat zy de loopstraat voor en langs die gebouwen of perceelen moeten doen scbtobben en zulks geschied zal moeten zijn vóór Maandag 3 November a.s.j des namiddags ten 4 ure. Nalatigheid iu bet voldoen aan deze afkondiging is strafbaar met eene geldboete van ten hoogste f 25. of ten hoogste zes dagen hechtenis, Schagen, 30 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. gaasmarltt Jlfhagen. De Kaascom missie rekent het zich een plicht, na de gehouden tweede markt te Schagen het volgende onder de aandacht te brengen vooral van fabrieken en eigen producenten. De tweede markt is alle begin is moeilijk in vele opzichten veel beter geslaagd dan de eerste, met zelfs vlugger handel en beter prijzen; Bij nagenoeg gelijken aanvoer van kaas als op de oerste markt, was het wegen ruim twee uren eerder atgeloopen, terwijl de afvoer van kaas in de motoren ook veel geregelder en Wngger ging. Weer waren er ook nieuwe kooplieden op de markt aanwezig en naar veler meening is het beslist zeker, dat vol gende markten ook nog andere kooplieden zullen trekkenwaar de kaas ia, komt de koopman. Hoewel de Commissie er niet aan twijfelt, dat boeren en fabrieken weer het hunne zullen doen om de koopers door Hinken aanvoer te gerieven, neemt zij toch nog eens de gelegenheid waar, daarop met warmte aan te dringen. Nu hangt het alleen vau den aanvoer of de nieuwe markt zal blijven bestaan en dezen faktor heeft alleen de boer in lijn hand. Daarom nogmaals, fabrieken en boeren m&rkt in uw eigen voordeel geregeld 's Woensdags te Schagen! - WIERINGEN. Vergadering van de IJsclub Wieringen, gehouden op Woenedag 29 Oct. 1902, avonds 7 uur, in 't lokaal van den heer A. de Haan. Aanwezig 19 leden. Na opening door den voorzitter, den heer W. de Jong, *otden door den eecrden hr. C. M. de notulen gelezen en goedgekeurd, lening en verantwoording wordt door den pecnicgmeesttr, den L. Rutsen. De ontvangsten bedropgen f84.59, de uitgaven f 76 30, batig saldo f 8.29. Een commissie bestaande uit de heeren D Oden en M. Jb. Mostert, ondorzocht de rekening en bevond alles in goede orde, zoodat ver volgens tot goedkeuring werd besloten. De penningmeester deelde mede, dat heden avond door hem een brief was ontvan gen van den heer M. Poppen te War mond, vroeger penningmeester der ijeciub Wieringen. Poppen vroeg, ot de ponning- meester zoo goed zijn wilde, om de door hem nog aan de IJsclub verschuldigde gelden te willeu opgeven, daar hij dan dat bedrag zou overzenden. Uit de notulen bleek, dat dit bedrag nog was f 12.66 De penningen, zou hieraan voldoen. Wordt overgegaan tot verkiezing van een voorzitter. De aftredende, de hoer W. de Jong, wordt herbenoemd, en verklaarde zijn benoeming W8der aan te nemen. Worden benoemd zes Keurmeesters voor den a.s. winter, om, mocht de gelegenheid zich voordoen, in overleg met het bestuur de wedstrijden te regelen. De volgende heeren werden benoemd P. Kaan, P. Keijzer, P. Lont, J. Jong kind, Jac. Kaptein en T. Visser on als reserve de heeren M. de Haan en Ds. Bax. Voorz. deelt mede, dat 't Gem-bestuur afwijzend had beschikt op 't verzoek om trent de omksaiïng van hot water de Hau- kes, doch de vergadering besloot om nog maals een dergelijk verzoek in te zenden. Voorz. stelt voor,om het hooi- en rietgewas, van de landerijen, is huur bij de ijsclub, maar op deze vergadering te verkoopen, wat wordt goedgevonden. Bij veiling wordt 't hooi gekocht door de heoren S. de Haan Jz. en J. Wigbout Jz voor f 30.25 en het riet door den heer O. Rutsen voor f 21Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Aan mej. de wed. W. S e- meins te OUDE NIEDORP is bij Kon. Besluit een pensioen verleend van f230per jaar. De uitvinding van de boekdrukkunst. Verleden jaar heeft air. Ch. Enschedé te HAARLEM, steunende op de techniek van hot lettergietersbedrijf, volkomen nieuwe argumenten aangevoerd om aan te toonen, dat do eigenlijke uitvin ding van de boekdrukkunst in Nederland moest worden gezocht.Aan die studie wordt thans ook in Duitschland de aandacht geschonken en reeds zijn in vakbladen belangrijke gedeelten daaruit vertaald opgenomen. De heer Hupp uit Müncben, die in een, voor een paar jaar ont dekte missaal een eerste drukwerk van Gutenberg meende te herkennen, trachtte hier en daar de conclusies van den heer E. te niet te doen, ofschoon hij da hoofd zaak, de uitvinding* quaestie zelve, onaan geroerd liet. In het „N. v, d. B." echter diende de heer E. zijn tegenstander van repliek en thans vinden wij van zijne hand in dat blad een uitvoerig artikel over de jongste uitgave van het Guten berg Gesellschaft te Mainz, waarin zijne teohnische beschouwingen in hoofdzaak als juist worden aangemerkt. Zooals de zaken nu staan, begint er in de Gutenberg-geschiedeniB klaarheid te komen. De geschiedkundige documenten, aangevuld door de techniek van het bedrijf, worden duidelijk. En meer en meer blijkt het, dat Gutenberg, begaafd als hij was, door een eigen vinding, hem aan de hand gedaan door een ondeugdelijke Nederland- sche uitvinding, den weg gebaand heeft tot eecalgemeene verspreiding van deiypogra- phie.Intusschen,hoe hoog deze eerste Main- zer boekdrukker ook moge staan, bij blijkt een verbeteraar, Diet een uitvinder van de kunst te zijn. Hebben wij dus voor Nederland veel gewonnen, thans zal een nieuw onderzoek hier te lande noodig zijn en al terstond rijst do vraag; zal het in deze omstandigheden mogelijk wezen, werkelijk Cos:er de eer te geven, die de Haarlemmers hem zoo gaarne zouden zien toegekend Misschien zal het den heer E., in dat onderzoek gesteund door kundige historici, gelukken, den sluier op te lichten, die de Nederlandsche uitvinding van de boekdrukkunst of eigenlijk van de lettergieterij, nog steeds verborgen houdt. Opr- Haarl. Crt. Te MONNIKENDAM werd dezer dagen een jongmensch begraven, die het slachtoffer was van een misplaatste grap Een der kameraden van den overle dene en met hem te Amsterdam werkende, omwikkelde zich 's avonds met een wit laken en verscheen plotseling, waarop P. S. zoo hevig schrikte, dat bij ziek werd en aan de gevolgen stierf. Straffen? Men schrijft aan de Tijd 't Is ergerlijk, hoe meu in onze tijden met het strafrecht omspringt. Om bij de jongste gevallen te blijven. De moordenaar van den maréchaussee Hoekstra wordt tot 6 jaar veroordeeld, ofscheoa 10 jaar geëischt was. En tegelijkertijd leest men, dat diefstal met braak ook met 6 jaar wordt gestraft. Een ambtenaar in functie dooden, wordt dus eveneens, beter gezegd, even licht gestraft, als zich eens anders goed toeëigenen. De moordenaar van Bussum krijgt 20 jaarterecht word het maximum voor zoo'n afschuwelijk misdrijt opgelegd, het Amsterdam6che hof maakt er 15 jaar van. Bij het lezen van dergelijke rechterlijke uitspraken verbaast men zich niet, als men nagaat, hoe lichtvaardig moord en doodslag in onze dagen worden bedreven, want ook do vrees voor straf weerhoudt in veel gevallen van misdrijf. Ea het ergste van alles voor den eer- zamen werkman is dan nog, dat zoo'n dief of moordenaar hem concurrentie aandoet in zijn bedrijf door den goed- koopen gevangenir-arbeid, in plaats van dergelijke sujetten onder strenge tucht, door heide-ontginning of iets van dien aard der maatschappij eenigermato te doen vergoeden, wat tegen haar werd misdreven. Een „comble" van geringe straf noemen wij echter het vonnis van den Haagschen krjjgsraad, waarbij „een man van eer" wegens misdrijf togen de zeden werd veroordeeld tot2 dagen gevangenis straf. Doeltreffend. Zeker wel de nieuwste manier om de leden eener kiesvereoniging zonder moeite bij elkan der te houden, wordt door de R. K. Kieevereeniging „Recht voor Allen" te HEUSDEN in praktijk gebracht. Daar biedt men don leden voor hun jaarlijksche contributie van 25 ct. eenmaal in 'tjaar een feestavond aan. Zoo zullen dezen op 4 Nov. e. k worden vergast op ecu soirée amusante waarbij tevens zal optre den da bekende karakterkomiek Abr. de Winter uit Breda. Dat kan misschien goed worden. Het Rijk heeft dezen zomer aan besteed het maken van een geul door het Ërakzand, do groote zandplaat tus- schen Schiermonnikoog en den vasten wa'. Dit werk is bijna voltooid en wat men algemeen op dit eiland niet ver wachtte, dat nl. deze verbeteriDg afdoende zou zijn, er zijn aanwijzingen, die daarop gegronde hoop geven. De algemeene verwachting was, dat de zee de geul spoedig weer verzanden zou het blijkt evenwel, dat er nu reeds door de geul vrij wat stroom gaat en deze de geul verbreedt en dieper maakt. Blijft dat zoo, dan is deze verandering voor het eiland van het allergrootste belang, want die zandbank maakte eene snellere communicatie met den vasten wal onmogelijk. Hét ouderwetsche ver voermiddel bot post8chip moest hier in eere gehouden worden dit moet op het tij varen en heeft vaak een geheelen dag werk, terwijl de afstand (hemel&breedte) ongeveer drie uur be draagt. Blijft er een flinke geul in het Brakzand, dan kan een rijksstoomboot ten dienste der posterijen van Oostmahorn in de vaart gelegd worden, en vooral de bad plaats zal van deze snellere correspon dentie de voordeelige gevolgen onder vinden. In de laatste jaren was het aantal badgasten zeer afnemende, dit jaar waren er slechts enkelemen ziet tegen de langdurige en vervelende reis i op, die gepaard gaat met tweemaal overstappennl. van het schip in een sloep en van de sloep op een wagen, die een eind zee inrijdt. Zoo gaat het maar! De postbode van BEETSTERZW AAG op BEET3, de 23-jarige T., is door de rijkspolitie gearresteerd, verdacht van verduistering van aan hem, in zijne kwali teit, toevertrouwd geld. Na verhoor door deu rechter van instructie te Heerenveen, gelastte deze zijn gevangenhouding. De postbode, die gelukkig ongehuwd is, deed uitgaven, die zijn jaarwedde nist gedoogde. Zoo kocht hij een fiets voor f 115 op afbetaling en om deze betaling te kunnen doen, hield hij geld onder zich van wissels, die hem ter inning en uitbetaling waren toevertrouwd De verduisterde som moet ongeveer f 50 bedragen. Naar men ons meêdeelt, heeft de jonge man de feiten bekend. Die had er slag van. Wat is het jaartal van den slag bij Waterloo vroeg een onderwijzer op school. Dat weot ik niet, antwoordde de leerling. Het is toch zoo gemakkelijk te onthouden, zei de onderwijzer; als gij maar weet, hoe ge uw geheugen moei te hulp komen. Ge denkt aan de twaalf Apostelen en voegt de helft van dat getal er nog bjj. Dat is achttien. Vermenigvuldig dat met 100, dan krijgt ge 1800. Nu denkt ge weder aan de twaalf Apostelen en voegt een kwart van hun getal er bij: dan hebt ge 15. Tel daarbij het getal, dat ge reeds hadt, 1800, dan hebt go hot jaartal 1815. Zie je, het is heel gemakkelijk datums en jaartullen te onthouden, als je mijn manier maar wilt volgen. Heimwee. De voort vluchtige gemeente-secretaris en ontvan ger van KOUDEKERK by Leiden, heeft bericht gezonden dat hij zich in Grieken land bevindt, doch zich daar zóó weinig thuis gevoelt, dat hij binnenkort denkt i terug te keeren en zich ter beschikking der justitie wil stellen. WIERINGEN. De collecte, gehouden voor het Generale Boerenhulpfonds hoeft alhier opgebracht de som van f 132.63. Voor de betrekking van gomeente-vo'dwachter te RARINGCAR- SPEL hebben zich 70 sollicitanten aangemeld. Te SINT PANCRAS zijn bij het herhalingsonderwijs benoemd de hoer G. Kempers als hoofd, en mej. W. Dalmeijer. De belooning voor dit onder wijs werd bopaald op f 0.60 per lesuur met nog f 10 extra voor hot hoofd. Mannelijke leerlingen hebben zich, niettegenstaande reeds sedert 1878 dat onderwijs wordt gegeven en er steeds leerlingen waren, thans niet aangemeld. Het schoolgeld werd vastgesteld op f 0.20 per maand. Marktbericht nu WINKEL van 30 October 1902. Appelen t 180 a f 2 30, peren I 1.70 a I 1.85 per mand, slaboonen f 0.30 per 1000, bloemkool f4.witte kool f 3.a f 3.50, gele kool f2 a f 3.rapen I 1.a f 2per 100, aardappelen f 0 60 a f 0.75 per 85 K G. Groentemarkt te BROEK OPLANGEN- DIJK 29 Oct. 1000 boa wortelen f 1.50 a 12.80 per 100 boa. 11500 bloemkoolen, f 2a f 3 reuien- bloemkool f 3.— a f 6.per 100, 42500 roode kooien, f3.— af 6.-, 8000 gele, f2.50 a f4.—, 25000 witte, f 2.a I 3 50 per 100 62 balen nien, f 0.90 a f 1 per 50 K G. 30 Oct. 6500 bloemkuolen, f 2. - a f 3.reuzen- bloemkool f 4.a f 7.25 pier 100, 27000 roode kooleo, f 3.— a f 6.50, 13000 gele. (2.— a f3 60, 16000 witte f 2.50 a I 4 50 per 100, 20 balen nien t 0 85 per 60 K G. 31 OjtBloemkool 2,50 a f 4.75, reuzenbloem- kool f5 af 8.50, roole kool f 3.a f 6 26, gele f 2.50 a f4.witte f 2 50 a f 4.50 ptr 100, nien f 0.95 per 50 K G. Politiek ovemeèl to Teel 't Is alwéér Turkije, dat in de verloo- pen week in de politieke wereld op den voorgrond trad. Jammer voor den Sultan, dat in alle kwesties, waarin hij een der hoofdfiguren is, hij ook tevens de lijdende partij wordt. Eerst kws.ro de Sultan in botsing met Italië. Door Turksche onderdanen werd in de Roode Zeo een Itaiiaatisch schip geplunderd. „Binnen 24 uur eene volledige voldoening-4, sprak het verontwaardigde Italië, „of..." Of hij gaat Tripoli bezetten, dacht de Sultan, en hij haastte zich, om aan al de eischen te vol doen. Schip en lading "werden vergoed, terwjjl op de vermetele zeeroovers een klopjacht wordt gehouden. Zoo liep dit standje in der minne af. Nu weer komt Engeland met zekere eischen, doch het schijnt, dat de Sultan niet genegen is, die zoo spoedig in te willigen. Engeland beheerscht door Aden en het eiland Perim de Straat van Bab-el-Man- deb. Dit is evenwel voor den inhaligen Brit volstrekt niet genoeg. Zijn streven is er op gericht, om van de Roode Zee een Engelsch binnenmeer te maken. Door de bezetting van Egypte is deze insluiting aan de westzijde vol- tooid, doch na schiet de Oostzijde nog over. Het is nu in de eerste plaats om de Ara bische provincie Jemen, dat de strjjd gaat. De Sultan, voorgelicht door welwillende vrienden, is heel goed in de geheime plan nen van Engeland ingewijd. Om een onver wachte bezetting van Engeland te voor komen, heeft Abd-ul-Hamid eene troepen macht in het achterland van Aden gelegd. Dit strookte evenwel geheel met de Engel- sche inzichten. Zjj hebben den Sultan trachten te beduiden, dat de Britsch-En- gelsche regeering, volgens zekere overeen komsten, aanspraken heeft op de door Turkjje bezette streek en hebben daarom den Sultan dringend en dreigend verzocht, zyue soldaten terug te roepen. De Sultan heeft echter tot heden de aanspraken van Engeland ontkend, daarbij zich niet geneigd gevoelende, om zjjne troepen terug te roepen. Nu is een Eugeische macht naar Aden ingescheept, zeker met hot doel om deu Sultan de duimschroeven iets nauwer aan ta leggen. 't Heette te Londen, dat deze troepen voor Somr.liland bestemd waren. Het bezit van Somalilacd ligt ook al in de geteekende politieke lijo. Het door de Somali's be- I woonda gebied vindt men op het Schier eiland, dat zich naar de Roode Zee ombuigt. Op de kust ervan bezitten de Engelschen het eiland Socotora, terwijl zij op het vaste land een steunpunt in Berbera hebben. Dit is evenwel niet genoeg. De ge'neele kuststreek met het binnenland der Somali's en Galla's tot aan Oeganda heeft de Engelsche slokop op zijne spijskaart ge plaatst. De krijgszuchtige Negers hebben even- wel volstrekt geen plan, om hunne vrijheid aan banden te leggen. Zij hebben zich I met kracht tegen da blanke landroovers verzet. De Engelsche oolonne onder bevel van kolonel Swayne, is door hen aange vallen en wel met dat gevolg, dat twee officieren en 50 man werden gedood, 2 officieren en 100 man werden gewond, terwijl twee maximkenonnen met eene groote hoeveelheid ammunitie in hunne han- dea vielen. In Londen heeft deze nedor- laag ean diepen indruk gemaakt, Als in den Boeren-oorlog, wordt van alle zijden op het zondea van versterkingen aan gedrongen. Afrika heeft san Engeland al zooveel goed en bloed gekost, dat het op iets meer of minder thans niet aankomt. Hoofdzaak island en nieuwe markten die wegen voor den materialistischen Engelsch- man gemakkeijk tegen eeuige duizenden hongerige vrijwilligers op. Doch wij spra ken over den Sultan en de moeilijkheden, waarin hij verkeert. 't Zijn niet alleen de vorsten van Europa, ook des Sultans eigen onderdanen en va zallen vergallen hem het leven. Zoo ligt de Groote Heer thans geheel overhoop met den Khédive. Volgens den Egyptischen onderkoning, heeft de Sultan wederrechtelijk bezit genomen van Thasos. De Pacha be schouwt het eiland als een persoonlijk bezit,in 1818 aan zijn voorvader voor bewezen dien sten afgestaan De Sultan meent,dat dea Khe- dive slechts zekere inkomsten toekomen,doch volstrekt geen aanspraken op de souverei- niteit kan laten gelden. Om zijne opper macht te toonen, heeft de Sultan thans eene bezetting van 700 man op het eiland gelegd. Reeds bij het ontstaan der kwestie hebben de Engelschen den onderkoning hunne bemiddeling aangebeden. 't Zou ook eeuwig te betreuren zijn, zoo dit zoo gunstig gelegen eiland voor Enge land verloren ging. De Khedive wees even wel da diensten van den zelfzuchtigen beschermer van de hand, daar hij hoop koesterde, de zaak persoonlijk met den Suzerein wel te zu'len schikken. In plaats echter van den Sultan tot andere gedach ten te brengen, beeft de onderkoning zijn heer en gebieder in hooge mate vertoornd. Eerstens heeft hij aan Parijs een officiëel bezoek gebracht, zonder daarvoor de tus- schenkomst van den Turkschec gezant te gebruiken, en daarna heeft hij op dezelfde manier te Sofia gehandeld. Vorst Ferdinand heeft bij deze gelegenheid den Khedive op eene parade onthaald, wat ook al den trots des Sultans heeft gekrenkt. Bij deze poli tieke grieven kwamen nog de intriges van den Harem tegen de Khediva. De dames van het serail kunnen het der Khediva niet vergeven, dat zij van slavin het tot gemalin

Schager Courant | 1902 | | pagina 7