Donderdag 6 November iiK)2. 46ste Jaargang No. 3781. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Brand te Rotterdam. WOEDT VERVOLGD. SCHAGER Aliciiei Hitm- ANT. AlTerteitiB- LmIIotIM en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 nre, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau i 9CHAOEK, Laan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. 1 K E L Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60. AfzonderliiVe nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Gemeente Schagen. BEKENDMAKINGEN. o-o Keuveltjesavonden. 0 De Burgemeester van 8 c h a g e n Vertoekt by de*e den ingeae eaen der gemeente om hunne medewerking tot het voorkomen van het aan leggen van vnnrtjes en het afsteken van vuurwerk op 8t. Maarten, of op de zoogenaamde keuveltjes- sfonden, op 11 en 12 November e.k., opdat deze gvooden uitsluitend feestavonden blijven voor de kinderen. Schagen, 4 November 1902. De BurgemeoMter, H. J. POT. Raadsvergadering te ZIJPE, Dinsdag j.1., te lO'/i nre. Afwezig de heer Mann, met kennisgeving van verhindering. Na opening, volgt lezing en goedkeuring der notulen. Tot leden van het stembureau voor de a.s. stemming voor een lid van Prov. Staten worden benoemd: District 1, Schagerbrng de heeren De Moor en Jimminkplaatsver vanger, BakkerVoorzitter is de heer Hulst. District 2, Bnrgerbrugde heeren Schuijt (Voorzitter), Nobel en Nieuwlandplaatsver vanger, Francis. Tot lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, vacature-L. J. de Vries, wordt benoemd de heer Bergsma. Tot leden der nieuwe Schoolcommissie worden benoemd do heeren J. Raat te Bur- gerbrug, J. Schuijt te St. Maartensbrug, Ds. Groeneveld te Schagerbrug, J. T. de Wit te 't Zand en C. Hooij te Oudeslnis voor elke schoolwijk das 1. B. en W. en de Raad waren van oordeel, dat 't wenschelijk was, dat geen Raadsleden lid der schoolcommissie werden. Ingekomen is een adres van het Bestuur der Banne Eenigenburg, behelzende het ver zoek te willen bevorderen, dat het ge bruik kan maken van het gemeente-aanplak bord te Burgerbrug, waartoe na geen gele genheid is, daar het bord voorzien is van een gesloten rasterwerk. Voorz. vindt dit adres wel wat aanmati gend, alsof de Banne Eenigenburg maar het recht bad om daar aan te plakken. En dat is niet zoo. Hij stelt voor, het Bestuur te be richten, dat we op 't adres niet kunnen in gaan, maar als men wat heeft aan te plak ken, moet men het maar aan den Burge meester toezenden, die dan zal zorgen voor aanplakking. Goedgevonden. Medegedeeld wordt, dat de Begrooting van Ged. Staten goedgekeurd terugontvangen is, met de opmerking evenwel, om nog een post uit te trekken voor de uitvoering der Woning- wet. Ingekomen zijn dankbetuigingenvan den heer J. Katoen, voor het besluit om zijn salaris op f 960.te laten van de heeren Bakker, Klerk ter Secretarie, den heer E. Steijn, Gemeente-ontvanger en de heeren Smit en Leeuw, Veldwachters, voor de verhooging van hunne jaarwedden. De rondvraag levert niets op, waarna slui ting volgt. De Raad gaat in comité ter op making van een suppletoir Kohier Hoofde- lijken Omslag. Ten aanhoore van eene kleine vergadering, zooals de politieke bijeenkomsten tegenwoordig gewoonlijk zijn, behandelde de heer J. Breebaart Jz. Zondagavond 1.1. in het lokaal van den heer C. Kooiman te NIEUWE NIEDORP het „program" der volkskiesvereeniging „Burgerrecht aldaar. De spreker besprak dit overigens taaie onder werp met een gemakkelijkheid, met een rad heid van tong, die men waarlijk in dezen werk man niet gezocht zal hebben. Eenvoudig en helder, zy het ook met duidelijk sprekendé over tuiging, kwam hij voor de rechten van den werkman op, steeds de aandacht der vergade ring in beslag nemende, terwijl hij nn en dan niet onaardig de lachspieren in beweging wist te brengen. Wat evenwel vele bezoekers wel verbaasd en misschien zelfs teleurgesteld zal hebben, was, dat met geen enkel woord werd gerept van, noch gezinspeeld op de a.s. raadsverkiezing te Nieuwe Niedorp. De verschillende onderdeelen van artt. 1 en 2 van het program werden gelezen, toe gelicht en verdedigd, maar, daargelaten dat het program, door aanneming van onder scheidene Rijkswetten, op eenige punten reeds verouderd is, werd geen enkel punt opgenoemd dat de praktische politiek van een gemeente raad als dien te N. Niedorp raakte. Van al de eischen en onderwerpen, door den spreker uiteengezet, kan er in den Raad van een gemeente als Nieuwe Niedorp nooit een, of althans nagenoeg nooit één ter sprake komen. En waar dat met een enkel punt misschien nog zon kunnen zijn, daar werd ook met niet één woord herinnerd aan, of zelfs gezinspeeld op de a.s. raadsverkiezing. De vergadering was dan ook blijkbaar meer belegd voor propaganda voor de beginselen der Kiesvereeniging, dan wel met het oog op de aan de orde zijnde raads- en staten-verkiezingen. Van de gelegenheid tot debat, of tot het vragen van inlichtingen werd door niemand gebruik gemaakt. Wegens verhindering van den Voorzitter der Kiesvereeniging werd de vergadering geopend en gesloten door den lieer D. Koorn van de Langereis. Door stemgerechtigde mats- lidmaten der Herv. Gemeente te CALLANTS- OOG is tot Notabel gekozen de heer T. de Leeuw. WIERINGEN. J.1. Zondag na 't eindigen der morgen godsdienstoefening zijn in eene vergadering van 't Kiescollege, tot ouderling en diaken herbenoemd de heeren M. Koorn en R. Blaau- boer, en wegens 't bedanken van den heer G. Keijzer, als diaken benoemd de heer P. J. Mulder. WIERINGEN. De WelEerw. heer Ds. D. Haars te Zijldyk heeft het beroep bij de doopsgezinde gemeente alhier aangenomen. Thans zijn dus alle drie predikantsplaatsen op ons eiland bezet. Op 7 December hoopt Ds. Haars zijn intree te doen. WIERINGEN. De onderlinge vee- en paarden-verzekering- maatschappij „Helpt Elkander" alhier, heeft in haar afdeeling „paarden" over het le half jaar geen enkel sterfgeval gehad. De heer Ds. P. GrootJz. te MI DWOUD heeft Zondag aldaar zijne af- scheidsrede gehonden, om naar zijne nieuwe Gemeente te Beetgum te vertrekken. Nogal kras. Tegen den griffier van't Kantongerecht te SNEÉK zijn twee processen-verbaal opge maakt en wel een wegens dronkenschap en een wegens dronkenschap en mishandeling. Gasontploffing. Men schrijft nit AMSTERDAM Omstreeks halfacht werden Zaterdagavond de bewoners van de Vrolikëtraat en den om trek. ter hoogte waar de verbindingslijn om buigt naar het Weesperpoortstation, opge schrikt door een zwaren slag. Spoedig bleek, dat een hevige gasontplof fing had plaats gehad in perceel 183 Vrolik- straat. Van dit nieuwe perceel is de eerste verdieping onbewoond, de familie Fransen, die de tweede verdieping bewoont, gebruikt geen gas, maar de bewoners der derde verdieping, de familie Gerritsen, hadden jnist heden een muntgasmeter laten plaatsen en de verlichting aanleggen. Hiervoor was de straat opengebroken en de leiding van het huis aangesloten. Te drie nnr Zaterdagmiddag was men gereed gekomen. Het gas op drie hoog wilde naar wensch branden en de aan- leggers vertrokken. Spoedig bemerkte juffrouw Gerritsen een gaslucht, maar sloeg daar verder geen acht op. Toen evenwel tegen den avond de drie kinderen van den heer Gerritsen begonnen te braken, hnn moeder bewnstelooos werd en juffrouw Fransen na haar tehuiskomst dadelijk onwel werd, begreep men, dat znlks door het gas kwam en gingen een broer en znster van Gerritsen, die daar inwoonden, met den heer Fransen een onderzoek instellen op een voorzijkamertje op de tweede verdie ping. Nauwelijks daar gekomen, werd een lichte ontploffing door een zware van de eerste verdieping gevolgd. Wat bleek nn Bij de aansluiting aan het gasnet stroomt het gas in één pijp door het geheele huis en moeten de zijpijpen voor de aansluiting op étages, die nog geen gas gebruiken, met plug worden afgesloten, wat niet op de onbewoonde verdieping was ge schied. Een verzuim alzoo van hen, die met den aanleg belast waren. De eerste etage, die geheel met gas gevuld geweest is (welk gas tot 2 en 3 hoog was doorgedrongen) is geheel verwoest. Geen ruit voor of achter bleef heelde deuren werden nit de hengsels geslagen en de plafonds ge heel afgerukt, waarbij dé planken uit den vloer 2 hoog zelfs los sloegen. Twee hoog zijn de ruiten aan de voorzijde stuk, terwijl drie hoog geen schade werd aangericht. Een begin van brand werd spoedig gestuit, nog voor de brandweer ter plaatse was. De kinderen zijn allen welde toestand van juffrouw Gerritsen, die tegen 9 uur het be wustzijn herkreeg, is bevredigend. Een enquête, ingesteld door den Bond van Ned. Onderwijzers, heeft aan getoond, dat er vóór het examen van onder wijzer in April 1902 ongeveer 660 onderwij zers zonder betrekking rondliepen. Enkele gelukkigen vondon buiten het onderwijs eene betrekkingeen werd schippersknecht, een ander kellner, één boerenknecht. De kellner solliciteert „onder het bedienen" voort, doch van de 120 maal, dat hij een zegeltje wegstuurde, werd hij slechts drie maal opgeroepen. Eén keer kwam hij op de voordracht. De examens leverdon ruim 1400 onderwij zers af. Telt men het aantal vacatures in „Sollicitant" en „Vacature", dan blijkt, dat er op het oogenblik stellig 1800 onderwijzers zonder betrekking rondloopen. De 18-j arige H, Teesink, bezig met 't maken van een bakkersoven aan de Koningstraat te ENSCHEDiH, is door het instorten van den oven onder een laag puin bedolven, tengevolge waarvan hij eenige oogenblikken nadat hij uit zijn benarde positie was verlost, den geest gaf. Roman van WILHELM MEIJER-FÖRSTER. 0-0-0 8. Ea nu dat! George begreep het niet. Een moe, gebroken man, wiens haar en baard grijs waren. Die, toen Lena hem omhelsd had, zoo eigenaardig, onzeker, angstig had gelachen, en wien men het kon aanzien, dat hij zich naast de generaais- weduwe met moeite rechtop hield. In de kleine ronde kamer van het café „de Keizerskroon" werd het diner klaar gezet. De generaalsweduwe had, zooals de gastvrijheid dat gebood, den ritmeester ge vraagd, den maaltijd in haar huis te gebrui ken, maar dat had hij zenuwachtig alge wezen, en aarzelend, hopende dat zij het niet zou aannemen, had hij haar zijnerzijds gevraagd met Lena, met hem in bet hotel te eten. maar zij had het aangenomen. „De Keizerskroon" was een ouderwetsch kuis, heelemaal anders als de hotels, die Lena in haar leven al had gezien, maar noch tans had ze, nu aan den arm van haar v»der het huis binnenstappend, het won derlijke gevoel, alsof ze weer met hem op reis was, evenals vroeger. Zij was geluk kig zij lachte. De kellner nam haar hoed en mantel aan en zij liet zich als een groote dame door hem bedienen. Slechts éénmaal, heel vluchtigjes, kwam ze er toe, haar vader te omhelzen en» hem een paar woorden toe te fluisteren (toen de generaalsweduwe hen den rug had toege draaid en in den spiegel haar haar in orde bracht). Toen zij echter haar vader goed aankeek, was ze het volgende oogenblik zear ontsteld. „Papa, u is ziek 1 Wat ziet u er uit Papa, kyk me eeos aan!" Hy weerde haar af„'t Is immers niets. Maar ik zou zoo graag met je alleen willen zijn. Ik beu hier gekomen, om alleen met je te zijn." Hij bromde zoo het een en ander voor zich heen, en beet in groote zenuwachtig heid op zijn lippen, dan bood hy de oude dame, die inmiddels met haar toilet was gereed gekomen, den arm. Men ging aan tafel. Het was in het jaar '51, toen ik voor het eerst te Berlijn kwam" vertelde de oude dame, „mijn hemel, wat was ik toen nog jong." Zy nipte even aan haar glas. Over haar rimpelig, droog gelaat had de zware wijn een zacht rood gebracht en de anders zoo strenge mond lachte vertelde Want ik was bijna twintig jaar jonger dan mijn man, ik was bijna nog een kind toen ik trouwde. Kent u Solms, ritmeester De oude excellentie? Hij was een onzer beste vrienden. Dus hij leeft nog? Mijn hemel, hij leeft nog!" Zij nipte weer.„Och, waarom ook eigenlijk niet Waarom zou hij ook niet meer leven Hij zal nauwelijks tachtig zijn." Zij sprak bijna zonder ophouden, en dit onderhoud had iets eentonigs, dat Lena slape rig maakte. Herinneringen aan haar kinder tijd trokken voorbij, die eindelooze diners in de groote bötels, waarbij zij steeds in een wit jurkje naast een der heeren had Men schrijft aan deN. R. Crt. Bijzonder levendig was in de maand Sep tember onze handel in rundvee met België. Daar de groote markten van Anderlecht (Brussel), Antwerpen en Gent steeds schraal voorzien waren van goed vee, terwijl de prijs I buitengewoon hoog was, bezochten de Vlaam- sche kooplieden druk onze markten en kochten te Rotterdam, Leeuwarden, Zwolle en GoriD- chem vele runderen, voornamelijk slachtvee. Daardoor werden in de maand September ruim 1300 runderen meer ingevoerd, dan in Augustus en 2400 meer dan in Juli van dit i jaar. Vooral het aantal ingevoerde melkkoeien was in September grooter dan in de vorige maanden. Deze melkkoeien waren alle van uitmnntende kwaliteit en moesten dienen om den Vlaamschen veestapel te verbeteren. Zij werden na eene quarantaine van 10 dagen alle in België toegelaten, behalve een 75-tal, die na de inspuiting met tubercnline als ver dacht van tuberculose naar ons land werden teruggezonden. De geheele invoer bedroeg 6034 stuks. Deze runderen kwamen alle, zonder uitzondering, uit ons land, in tegenstelling met andere maanden, waarin er steeds eenige uit Frank rijk kwamen. De uitvoer bedroeg 16 stnks. In de negen eerste maanden was de geheele invoer 89.840 stuks, waarvoor aan invoer rechten betaald werd de som van 802.446 francs, of gemiddeld ruim 20 francs per stuk. Van die 39.840 runderen kwamen er 88.759 uit ous laud en slechts 91 uit Frankrijk. Niet minder levendig als onze handel in rundvee, was die in schapendoch vooral in lammeren. Werden in de maand Augus tus door Belgische kooplieden 2165 lammeren in ons land en Duitscnland opgekocht, in de maand September bedroeg dit aantal 5086, of bijna 3000 stnks meer. Het aantal inge voerde schapen was 7672 stuks. Opmerkelijk is het, hoe in den iaatsten tijd onze handel in schapen en lammeren met België is toe genomen, zoodat het aantal ingevoerde scha- I pen en lammeren uit ons land tegenwoordig j grooter is, dan die van alle andere landen te zamen. In de negen eerste maandenvan ditjaar kwamen van de 78.002 schapen er 40.209 uit ons land, 33.562 uit Duitschland en 231 uit andere landen van Europa. Van de 47.647 ingevoerde lammeren kwamen er 24054 uit ons land, 20.384 uit Duitschland en 2209 andere landen. In de inaand September werden in België ingevoerd 2467 paarden en 231 veulens. Van de 2467 paarden waren er niet minder dan 1237 voor de slachtbank bestemd en kwamen uit Engeland en Noord-Amerika. Van de werkpaarden kwamen er een groot aantal uit ons land, voornamelijk nit Zeenwsch- Vlaanderen. De helft van de ingevoerde veulens kwam ook nit Nederland. Uitgevoerd werden 1746 paarden en 417 veulens. Vik is dood. Het Gemeentebestuur van TERNEUZEN ontving dezer dagen de volgende schriftelijke kennisgeving „onder geteekende stel de burgemeester en wethoude iu keuis als dat miju hond vik is over leeden in den ouder dom van 7 jaar en 6 maadden is begraven aan de laag waatar lijn oost kant ter neuzen." Het is ons niet bekend, of in die gemeente eene hondenbelasting bestaatzoo ja, dan had de kennisgeving wel een practisoh doel. Een record. Een inwoner van DELFT huwde in het laatst van Augustuseen maand later stierf zijn echtgenoote, en nu, wederom een maand later, is de man opnieuw in ondertrouw op genomen. Sneller kan 't haast niet. gezeteD, waar steeds over dingen werd geredeneerd, die haar geen belang inboe zemden eu waar ze, evenals nu, alle moeite moest doen, om niet in slaap te vallen. Slechts wanneer de kellner kwam om nieuwe gerechten te presenteeren, werd ze voor eenige minuten wakker en schoof haar bord naast dat van haar vader, zooals ze dat steeds had gedaan in die halt vergeten kinderdagen, toen haar vader steeds haar bord had gevuld en het vleesch gesneden had. Met een verwonderden blik monsterde de generaalsweduwe deze ma nier van doen, maar ze dachtmisschien gaat dat in voorname kringen wel steeds zoo en zij ging voort met vertellen. De ritmeester dronk haastig. Glas op glas nu had hij het gevoelhet is goed dat die vrouw als derde hier is. Dan is er tenminste een, die spreekt, die ons door de eerste paar uur heenhelpt, die die... ja wat? Hij greep naar zijn hoofd, alsof hy die onaangename gedachten in zija hand wilde opvangen. Dan schonk hij zich nog eens in. „Drink toch, Lena. Uw welzijn, mevrouw! De wijn is goed. Of uiet? Wat zeg je, Lena Hij lachte. „Zij kan wijn beoordeelen, maar zij heeft misschien nu geen gelegenheid meer, zich te oefenen." De generaalsweduwe stemde met zijn vreemdklinkend lachen in, en heelemaal in baar nopjes, boog zij zich lief lachend tot Lena over en streek deze met haar warme, magere hand over de wangen „Zij is onze lieve Lana, die wij allen zeer gaarne mogen." Het meisje rilde bij deze liefkoozing, maar in het hart van den ritmeester veroorzaakten die paar banale woorden een waren storm. De wijn, de zenuwachtigheid, alles deed zich gelden. Voor zijne oogen schemerde het, by zag slechts onduidelijk, hoe de oude dame zich tot Lena overboog, en toen had hij het gevoelneem de han den dezer vrouw, smeek haar om Lena te beschermen, wanneerWerp je voor haar op de knieën en smeek het haar. Smeek haar Maar in het volgende oogenblik, nog juist bijtijds, kwam hij tot bezinning. De handen op de leuningen van zijn stoel steunend, duwde hij zich met moeite in de hoogte hy lachte dan bood hij, even wankelend, de generaalsweduwe den arm „mijn waarde mevrouw Zij was in de goedgunstigste stemming ,,U zult toch zeker de koffie bij mij ge bruiken, ritmeester, in onzen tuin? U moet toch in elk geval mijn huis zien, en Lena's kamer en Lena's vriendinnen." Weder hielp de kellner de dames bij het aankleeden; terwijl de patroon en de kellners alle deuren wijd openwierpen en diep voor hen bogen, stapten ze met hun drieën de leege straten in. Steeds babbelde de generaalsweduwe en liep Lena zwijgend achteraan. Zwygend stond zij ter zijde toen de dame met een haar anders ongewonen woor- den vloed juffrouw Von Baggersen voor stelde en.teeder over de hoofdeu der meisjes heen kijkend, van enkelen de namen noemde. „Dat zijn mijn beschermaliflgen, rit meester, Lena's vriendinnen, die allen zeer gelukkig zijn. Ben jelui dat niet, kinderen De meisjes keken haar aan zoo haddes zij de generaalsweduwe uog nooit gezien. De koffie werd rondgediend en dan liet de vrouw des huizes het zich niet ontnemen, Een brand, zoo geweldig als sinds menschen- heugenis in Rotterdam niet gewoed heeft, brak Dinsdagavond op Feyenoord uit. Het was ruim 8'/» uren, dat men van nit de Oeverstraat, ongeveer in het midden der straat, rook zag komen uit een paar raampjes op de eerste verdieping, waar een zolder is waarop zaagsel geborgen is, en waarnaast zich een hooizolder bevindt. Deze zolder is ongeveer in het centrum gelegen van dat groote gebonw, aan de firma W. van der Lugt Zoon toebehoorende, hetwelk bijna uitsluitend dient tot opslag en berging van dnigen, hoepels en vaten, meest nieuw werk. Dit reusachtige pand heeft vijf verdiepingen. Kwartier voor negenen had het vuur zich dermate uitgebreid, dat reeds hier en daar de vlam nitsloeg. En steeds breidde zich van dat oogenblik de brand uit. Ontzettend was weldra zijn aanblik. Grootsch en overweldigend het geheel. Gansch het Noordereiland scheen weldra een vuurpoel, door den weerschijn van die kolossale vlammen.Duizenden en dnizenden liepen overal te zamen. In de Boompjes, op de Willemsbrug, langs Wilhelmina- en Stieltjeskade zag het zwart van toeschouwers, ongeacht degenen die zich aan boord van stoombooten ingescheept hadden en daarmede van uit de Koningshaven het schrikkelijk schouwspel genoten. De brandweer, hoewel alle krachten inspan nende, stond machteloos tegenover dit vuur- geweld. Alle spuiten waren in werking, zeven stoomspuiten met tal van stralen en achttien handspuiten, en toch moest de brand weer 6teeds achteruit en het eene perceel na het andere prijsgeven. Steeds breidde het vnur zich nit. Reeds was ook de stoomkuiperij en kistenmakerij, een afzonderlijk geheel, aan dezelfde firma toebehoorend en door de Oeverstraat van het eerste groote gebonw gescheiden, in brand geraakt. Inmiddels waren de bazen, de portier Kabel, die niet verzekerd is, doch wiens inboedel geheel uit zijn huis gehaald kon worden, en de machi nist gevlucht. Nu brak een paniek nit onder de bewoners der Sleephellingstraat. Zoo groot was de hitte, dat alle bewoners hnnne huizen moesten verlaten on onmiddellijk tal van handbrandspuiten in werking werden gesteld om deze uitwendig nat te houden. Met massa's sloeg toen de waterdamp er af. En maar altijd door maakte het vuur vorde ringen, het blusschingswerk was nn van de zijde der brandweer nihil, nathouden van omliggende terreinen en gebouwen was hoofdzaak. Kanongebulder gelijk, begon nu het instor ten van stukken muur en zolderingen. Dreu nend vielen groote brokstukken op de straten. Half twaalf staat alles wat de firma W. van der Lugt Zoon behoort, de opslagplaats van ledige vaten uitgezonderd, in lichtelaaie. Een oppervlakte, naar schattinglang 120 meters bij een diepte van 90 meters,is één vuurpoel.Een hitte, die een ieder doet wijken, die brand weermannen voor het behoud van hun blusschings-materieel doat vreezen en steeds doet terugtrekken. Do gloeiende hitte doet menschen met zakdoeken voor het gelaat en over het hoofd loopen, het is bijna niet meer nit te houden. Steeds wordt het gevaar dreigender. Wel dra staat ook de grooto boterfabriek van de firma Laming in brand. De schade aan deze tabriek zal zich ongeveer bot de vetafdeeling bepalen, maar is toch reeds enorm. De groote zolders vol met ontelbare kazen, blijken grootendeels behouden. In de Sleephellingstraat zijn in alle huizen van drie verdiepingen de rniten verbrijzeld. 'II nu I'..iii.iuii».—e—q—n om in hoogst eigen persoon den ritmeester het huis te laten zien, en steeds liep Lena maar achter hen aan, terwijl de ritmeester met een doodmoe gelaat op alles ja zeide en nu en dan eenige goedkeurende woorden sprak. Laat in den namiddag gelukte het hem eerst afscheid te nemen. De generaals weduwe drong aan: „Dat het haar een genoegen zou doen, wanneer de rit meester zou willen terugkomen, om het eenvoudige avondbrood met haar te ge bruiken. Wanueer gaat uw trein Eerst om zeven O, dan heeft u zoo'n zee van tijd. U moet het ons beloven, ritmeester. Lena zal u de stad eens laten zien en je moet je papa naar den Hardisberg bren gen, lieve Lena, dan kan hij daar eens van het uitzicht genieten. Maar dan ver wacht ik u hier weer bepaald." Maar hij weigerde, en toen ze nog een maal daarop terugkwam, sloeg hij op zulk een nijdigeD toon het verzoek af, dat zij plotseling ontnuchterd zweeg. „Ik heb Lena in zuLk een langen tyd niet bij me gehad en ik heb nog zooveel met haar te bespreken. U moet het ons vergeven, mevrouw, maar deze weinige uren moet ik voor Lana houden. Zij zal mij van avond naar het station brengen en ik zal Lana met het rijtuig terugzen den." Eindelijk was hy met Lana alleen. Honderd schreden gingen ze naast elkaar voort ea de woorden, die ze met elkaar wisaelden, waren verre van ouae- wekt.

Schager Courant | 1902 | | pagina 1