Alpfflceo Kiens- Alnrltitie- Liilliivllil. K. Breebaart Jz., Zondag 30 November 1902 lós it Jaar gas g No. 3788. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 nre, worden AüVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGËR COURANT. Bureau ICDAdEX, Laan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W 1 X R E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTfeNTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groot* letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen Gemeente Schaden. BEKENDMAKINGEN. o-o POLITIK. Tar secretarie dager gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een verloren portemonnaia. Ijstoestand. Men echrijlt nit ENKHUIZEN d.d. 27 Nov.Hedenmorgen vertrokken van Nieuwediep 4 Enkhuizer visschersvaar- tuigen huiswaarts. Dicht bij de plaats hunner bestemming werden zij aan alle zijden door het ijs ingesloten. De van Stavoren komendè veerpont nam drie der vaartuigen op sleeptouw en bracht ze hedenavond alhier aan, maar het vierde, E H. 30, schipper J. Lub Pz., is aan don ingang van het Krabbersgat j tusschen het ijs b'ij ven zitten. Da veerbooten tusschen hier en Sta voren doen alleen dagdienstde twee I laatste tochten van Stavoren en van Enkhuizen worden niet meer gedaaD. Provinciale $lalcn. Dinsdag a, s. is do stemming van een Lid voor Provinciale Staten. Zooals we in ons vorig Zondagsnummer hebben aangetoond, loopt de keuze hier feitelijk over drie candidaten, de heeren Bos, Eriks en Breebaart. De heer Feisser had verzocht, niet op hem, maar op den heer Breebaart te stemmen; dat gaf ons recht, den heer Feisser niet als serieus candidaat te beschouwen. Door advertentiën en ingezonden stukken heeft men het zóó trachten voor te stellen, alsof de heer Feisser zich wèl een keus zou laten welgeval len, en wekte men de kiezers op, hem te stemmen, terwijl de heer Feisser zélfde candidatuur van den heer Breebaart bsvorderde, dus: een tweeslachtige houding zou hebben aangenomen. De heer Feisser vindt in dat optreden van de voorstanders van zijn can didatuur een reden, zijn eerste verklaring voor hen, die dan nog niet hooren wil den, duidelijker te maken, en verklaart nu ronduit en onomwonden, in géén geval, zoo hij mocht gekozen worden, de benoeming tot lid van de Staten te zullen aanvaarden. Wij achten den heer Feisser zeer hoog, en hadden na zijn zeer faire houding in de afgeloopen verkiezingsdagen, geen andere daad van hem verwacht. De heer Feisser staat rechts of links, naast of tegenover den heer Breebaart. Steed3 heeft hij uit eigen, vrijen wil, zonder eenigen drang, alles aaDgewend om de verkiezing van den heer Breebaart te bsvorderen, dus was het te verwachten, dat hij op dien weg zou voortgaan, zijn groote eerlijkheid stond ons daarvoor borg. Kiezers, voorstanders van de candidatuur-Feisser, waar deze door U ge- wenschte candidaat nogmaals toont, duidelijk en onomwonden, dat de belan gen van het district hier bij hèm gaan boven alles, toont GIJ daar ook datzelfde belang met denzelfden ijver te willen dienen en steunen! 't Is zoo nóódig, dat alle krachten worden ingespannen; dat onze mede standers schouder aan schouder staan tegenover de kiezerstroepen van Katho lieken en Anti-revolutionnairen, en Sociaal-Democraten. En wekten we u nu op om te stemmen op een man, die dien steun niet verdiende, thuisblijven ware gerechtvaardigd. Maar néén, we vragen uw stem voor een candidaat, die getoond heeft en steeds weer toont dat hij zijn werkkracht, zijn tijd, zijn energie, zija helder verstand, zijn invloed, kortom alles wil aanwenden om de belangen van ods district te bevorderen, het directe belang van den boer in de allereerste plaats. 't Moest geen batoog vragen dat een landbouwdistrict als Schagen in de eerste plaats noodig heeft een bóeren-afgevaardigde, die, naast de kennis van het vak en zijn behoeften, de gave bezit invloed uit te oefenen om de be langen van zijn standgenooten te bevorderen in zaken waar dat gevraagd wordt, en Doodig is. Een gaDg naar de stembus voor een dergelijken candidaat is geen groote moeite, dat moet men, en dat zullen velen ook, doen met genoegen. Met hoeveel te meer genoegen zal dat worden gedaan en met hoeveel te meer ijver zal dat wor( Tn gedaan, als men door het kiezen van den heer Breebaart, tevens weert de heeren Eriks eu Bos, den Sociaal-Democraat en den Katholiek. De heer Eriks kan door zijn politieke gevoelens onze candidaat niet zijn. Wij liberalen en vrijzinnigen kunnen onze belangen aan geen sociaal democraat toevertrouwen, waar een vooruitstrevend man als de heer Breebaart voor ons te kiezen is. Bovendien, als wij het goede, dat de heeren Eriks en Breebaart voor ons district hebben bevorderd en voorgestaan, met elkaar eens vergelijken, dan zal de eerepalm wel niet door den onbekenden heer Eriks weggedragen worden. We hebben óók reeds kortelijk aangetoond, hoe de heer Boe voor ons Liberaal-Vrijzinnig district onaannemelijk is niet alleen, maar dat het onze dure plicht is, alle krachten in te spannen, om hèm te weren uit ons Provinciaal College. Laten we een voorbeeld nemen aan de Staten vaD Zuid-Holland. Éérst overheerschend liberaal, nu sterk kerkelijk getint. Ook het gevolg vau groote lauwheid der onzenLaat dat een leering zijn, en ons opwekken om steeds krachtig front te kiezen tegenover de kerkelijken. De heer Bos is bovendien een man, in ons district niet thuis, met de belangen van ons district, en, kiezers uit het Noorden let déar toch op, niet met de belangen van uwe marktplaats Schagen, bekend. Door zijn wonen onder den rook van Alkmaar, is zijn sympathie daarginds, niet bij ods, en komen straks beider belangen in botsing, dan hebben we niet te vragen waar rijn plaats zal zijn. Weten we beslist, dat de heer Breebaart Schagen en zijn omgeving steeds met ijver zal voorstaan, van den heer Bos kunnen we dat niet verwachten. Welnu, Kiezers, waar aan den éénen kant staat een man van vooruitstrevende beginselen en alleszins bekwaam om gekozen te worden, die het waard is, dat men zich warm voor hem maakt, en aan de andere Mjde geen warme voorstanders van orze belangen en groote tegenstanders van onze beginselen, tegen wie front-maken de plicht is van elk goed ^Waal en vrijzinnige, daar roepen wij u allen met goed vertrouwen op, om u* stem uit te brengen op den heer opdat het district SchageD niet in handen zal vallen van Sociaal-Democralen of verbonden Kerkelijken. Zoo ver het oog reikt, was hedenmiddag geen open water meer te bespeuren. De overtocht naar het eiland MARKEN geschiedt nog gedeeltelijk per vlet door het ijs, gedeeltelijk loopen over het Monuikendammergat. Donder dag waren zelfs de ijsschuiten nog aan het zwaaien over bet groote ijsvlak. Wanneer de vorst nu doorgaat, kan de weg naar Marken prachtig worden. De dooi heeft de oneffenheden gelijk gemaakt, waar door het ija voor schaatsenrijders zóó zal worden, nis in jaren niet goweestis. Uit URKDe postboot Baron Rengera onderbond Donderdagochtend niet veel vertraging door het dryfjjs tusschen Urk en Enkhuizen en bereikte reeds vroegtijdig den ijszoom om het eiland. Door de geul, eergisteren en gisteren door de Rengers opgebroken, stoomde ze naar de nieuwe haven, om de vele postzakken en een groote lading goederen te lossen. De vroeg ingevallen vorst heeft al groote bezorgdheid gewekt bij de eiland bewoners. De levensbehoeften zijn voor een naar het zich laat aanzien laugdurigen winter nog maar zeer onvol doende aanwezig; in de laatste jaren werd juist in dezen tijd en ook later voor den winter ingeslagen. De vroege vorst is nu een onaangename verrassing en heeft hen geheel overvallen. Al is er nu geen onmiddellijk gebrek, sommige dingen komen schaarech voor. Slechts een beperkt aantal vaten petro leum is aanwezig. Van brandstoffen zijn velen nog niet voorzien. De bakkers hebben in 't algemeen nog geen goed gevulden meelzolder, enz. En voor den postdienst, èn voor den aanvoer om in de noodzakelijkste be hoeften te voorzien, hoopt men, dat de nieuwe postboot, zij 't dan ook minder geregeld, de gemeenschap zal kunnen onderhouden. Hedenmiddag tracht de Baron Rengers Kampen te bereiken, ofschoon in die richting, als overal, het drijfijs weer sterk toeneemt door de vorst. Bij den pastoor eener heideparochie in NOORD-BRABANT werd dezer dagen het huwelijk voltrokken tusschen een paar heidebewoners. De bruidegom had geen geld en kon de kos ten van bet huwelijk niet betalen. Hij deed den pastoor echter een kanarievogel present, waarmee deze genoegen nam. Na eenigen tijd bracht de pastoor een bezoek aan de jonggehuwden en ver telde hun bij die gelegenheid, dat die kanarievogel een wijfje was en niet fluiten wilde. Dan zullen we ruilen, meneer pastoor, zeide de gelukkige huisvader, want u heeft me een wijfje geleverd, dat fluit den heelen dag, en niet zuinig (B. op Z. Ct.) In de huwelijksadvertentie van een gereformeerd predikant was de bruid 't eerst genoemd en zij dus met hem, niet hij met zijne bruid gehuwd. Stond 't niet in de Arnhemmer, we zouden 't niet gelooven, of aan een grapje denken, maar enkele bladen, eerst de Hollander, vervolgens het Geref Jongel. Blad, maak ten zich waarlijk daarover ongerust", eu de laatste achtte 't zelfs noodig „met nadruk aan deze waarheid te moeten herinneren, dat Adam eerst is gemaakt, daarna Eva." Zelh schreef een „veront ruste broeder" over deze gewichtige zaak onder het opschrift Verflauwing der grenzen". De antirevolutionnaire Arnhemmer is intusschen op kondschap uitgegaan en zij is gelukkig tot de ontdekking ge komen, dat hier slechts een vergissing of nonchalance in 't spel is, daar de predikant 'tin zijne bruidsdagen zóó druk gehad heeft, dat hij het stellen der advertentie aan een ander moest over laten. Den „verontrusten vrienden" kan de Arnhemmer gelukkig toch meêdeelen d-at de bewuste predikant nog „zuver in de leere" is. Maar welk eene onvoor zichtigheid ook, om zich aan zulk een verdenking bloot te stellen en niet zelf zijne huwelijksadvertentie te schrijven (Arnh. Crt.) Men schrijft aan het „Volk" uit BERGEN-OP-ZOOM Maandag is bij de taktische oefeningen in den velddienst alhier een ernstig ongeluk gebeurd. Het was dien dag tamelijk koud. De troep soldaten, waarbij het oDgeluk plaats had, moest geruimen tijd op de plaats rust blijven staan, zoodat ze koude voeten kregen en stonden te trappelen. Bij deze taktische oefeningen is meestal de bajonet op het geweer geplaatst, het geen hier ook het geval was. De man schappen hebban, wanneer ze op de plaats rust staan, 't geweer met bajonet een weinig naar voren in de rechterhand. De milicien Van Wijngaarden van het 5e bat. 3e regiment infanterie, kwam nu met zijn linkeroog zoodanig met de punt van de bajonet van z'n nevenman in aanraking, dat hij onmiddellijk naar het hospitaal moest gebracht worden en de inmiddels verschenen dokter verklaarde, dat ds milicien zijn oog hoogstwaarschijn lijk zou moeten verliezen. ANNA PAULOWNA. De heer Rezelman is op zijn weigering terug gekomen en heeft het tijdelijk wethou derschap aangenomen. Vergadering van de IJsclub „Een dracht maakt macht" te ANNA PAU LOWNA, op Donderdag 27 Nov. Tegenwoordig slechts 10 leden. De waarnemende Voorzitter, de heer R. Dekker, opent de vergadering en be treurt het, dat het overlijden van den heer v. Wijk hem die functie moet doen waarnemeneen wakker bestuurslid is heengegaan. In zijn plaats en voor de heeren Jonker en Raap, die bedankten, volgt nu eene verkiezing van 3 bestuursleden. Gekozen worden de heeren J. Terburg, M. Wissekerke en K. van Gorkom. De beide laatste heeren nemen de benoeming aan en eerstgenoemde zal bericht gedaan worden. De heer Bakker wordt metalgemeene stemmen opnieuw als bestuurslid gekozen. Als penningmeester doet hjj rekening en verantwoording. De ontvangsten be droegen f 216.286 en de uitgaven f34.62, zoodat er een saldo is van f 181.665. Door de heeren Jellea en Ooatra wordt alles nagezien en in orde bevonden. De penningmeester wordt dank gezegd voor zijn uitstekend beheer. Bij de rondvraag informeert de heer Bakker naar den staat der gereedschappen. Besloten wordt, inventaris op te maken. In de tweede plaats uit hij de weneche- lijkheid van overleg met de heeren Com- missarisseD. De heer Blom stelt voor, ieder lid een ijskaart gratis te geven. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Hierna wordt de vergadering gesloten met dankzegging aan de aftredende bestuursleden. Wiebren Hogerhuis! De Minister heeft inlichtingen inge wonnen aangaande den gezondheidstoe stand van den te LEEUWARDEN gedeti neerden Wiebren Hogerhuis, welke toe stand op dit oogenblik bevredigend, zelfs gunstig mag worden genoemd, zoodat zoor het bevorderen der onmiddellijke invrijheidstelling van dezen gedetineerde geen reden bestaat. Men meldt uit WERKEN DAM Hier aan den zelfkant van den Biesbosch, waarvan men in vele streken van ons land nog zoo'n vreemd donkbeeld heeft, ondervinden wij, mis schien meer dan elders, den invloed vsd den vroegen winter. De Biesbosch name lijk bestaat uit tal van groote polders, besloten tusschen de Nieuwe Merwede, den Amer en da lijn Werkendam-Geer - truidenberg. Daar is het één groot gewir war van kreken, killen en andere water- loopen, meestal zeer ondiep, vooral bij ebbe, als groote zandplaten en rietgorzen bloot liggen. Bijna op alle polders worden suikerbieten geteeld en in de maanden October tot half December is het in den anders zoo eenzamen Biesbosch bepaald druk. Met honderden platboomde vaar tuigen, aken en vletten worden de bieten van de laadplaatsen op de ooldera afge 'naald en naar de fabrieken of naar groo- tere schepen vervoerd. Deze jaarlijksche drukte was in vollen gang, toen de strenge vorst de vorige week inviel, die in een paar nachten e< n einde maakte aan alle scheepvaart. De gevolgen zijn nu deze. Waar het eenigs- zins mogelijk ie, de bieten per kar of wagen weg te halen, geschiedt dit, zoodat onafgebroken rijen van alle soorten van voertuigen hoogopgeladen en vaak over laden den grooten bandijk passeeren in de richting van de suikerfabriek aan het Stemgat. Zoo komen er zelfs karren uit Gapelle en uit Drongelen. Vele laadplaatsen zijn evenwel niet door wagens te bereiken en daar liggen honderdduizenden K.G. bieten na het inval len van den dooi te verrotten. Ook zijn de bieten, die de fabrieken bereiken, vaak niet meer bruikbaar. De pulp, het over schot nadat de suiker uit de bieten is gebaald, kan evenmin psr vaartuig wor den verscheept en daarom worden dan ook enorme massa's ingekuild. En terwijl de dooi uitzicht gaf op herstel der scheep vaart en ieder zich daarom verheugde, is thans ook die hoop door de opnieuw invallende vorst vervlogen. De schade zal dan ook enorm zijn en niet alleen wat de bieten betreft, maar ook wat de late aardappels aangaat. Duizenden H.L. zijn ook daarvan bevroren. Kortom, de vroege vorst van November 1902 zal vele land bouwers in deze streken lang heugen. B ij n a 300 schepen met 3 millioen K.G. suikerbieten voor de fabriek te VIERVERLATEN (Gr.) liggen overal ingevroren. Deze hoeveelheid is grooten- deels verloren. En wie de schade nu zal dragen P De bieten zijn op participatie verkocht. Een gedenkdag. Het is Donderdag een gedenkdag in de geschiedenis van het telephoonwezen te AMSTERDAM geweest. Immers, 25 jaar geleden maakte de telephoon op 27 Nov. feitelijk officieel zijn entree in die stad. In het „Handelsblad" van dien datum van het jaar 1877 lezen wij „Ten Raadhuize zijn proeven genomen met de telephoon, die goed hebben vol daan. Heden werd het werktuig den Raadsleden in geheime zitting vertoond, onder toelichting van den commandant der brandweer." Men ziet, de telephoon was toen nog een geheimzinnig wezen, dat men nog maar zoo niet aan iedereen liet zien. Ook een sollicitant. Naar aanleiding eener oproeping voor een vacante onderwijzers-betrekkiDg in een gemeente in OVERIJSEL, kwam de navolgende sollicitatie in Eerwaarde Heer, Ik zal zeer zeeker wel zoo vrij dur ven zijn, om mij aan te melden, om als Meester op te treeden, ia de ge meente aan de openbare lagere school. Zow er nu kans zijo, ben ik prezent. Mijn adres is aan den heer verder aan den Heer In afwachting blijf ik uw onderdaan, (Volgt handteekening.) WIE RINGEN, 26 Nov. 1902. Heden namiddag spoelde uit zee aan den Polderdijk aan een deel van het achterstuk van een tjalk, gemerktX. D. XIL Ook lagen aan den djjk en op de droge gedeelten der zee verscheidene korte turven. Vermoedelijk afkomstig van het op liet Enk - huizer Zand verongelukte tjalkschip. Vergadering van den Raad der gemeente WIERINGEN, gehonden op Donderdag 27 November 1902, nam. 2 uur. Afwezig de heer P. J. Koorn. Voorzitter de heer Cavaljé, burgemeester. Na opening door den Voorz., worden door den Secretaris, den heer J. Bruul, de notulen der vorige vergadering gelezen en onver anderd goedgekeurd. Voorz. deelt mede, dat volgens missive van den heer Rijks-Ontvanger te Anna Pan- lowna op 5 Nov. j.1. door hem aan den Gemeente-Ontvanger is betaald de som van f214.585. Is ingekomen een missive van heeren Ge deputeerde Staten dezer provincie, waaruit blijkt, dat de uitkeering ingevolge art. 1 der wet van 24 Mei 1897, voor 't dienstjaar 1902 bedraagt f 4484.90. Hierop is reeds ontvangen f3327.—, zoodat bij 't einde van 't vierde kwartaal nog een bedrag van f 1157.90 te ontvangen is. Tot zetters voor 's Rijks directe belastingen zijn benoemd de heeren Jn. Stadig en N. Hellingman. Ter inzage wordt aangeboden de maand staat der zeegras-exploitatie over Oct 19Q2. Wordt aan den heer L. C. Kolff, op diens verzoek, 3 maanden ontheffing verleend van Hoofdelijken Omslag. Tot leden van 't Stembureau voor de stemming van 1 lid der Prov. Sleten wor den benoemd de heeren Cavaljé, voorzitter, Obreen en P. Koorn tot leden, als plaats vervangers de heeren P. Kunt en J. Her- i mans, en als plaatsvervangend voorzitter de heer Obreen.

Schager Courant | 1902 | | pagina 1