Dwarsdrijverij, Politiek OTBTiicki fler nel. INGEZONDEN. Buitenlandscb Nieuws. Plaatselijk Nieuws. En toch. Kiezers, big ven de Kies- vereenigingen te Heer Hugowaard en Lan gedijk (zie 4e pag.) den beer Feisser aanbevelen en zich verzetten tegen de candidatuur-Breebaart, welke zelfde heer Breebaart door diezelfde Kies- vereenigingen bij de vorige verkiezing tusschen de heeren Kolff en Breebaart met warmte is aanbevolen als de gewenschte candidaat. Waarheid is, dat de heeren van het Zuiden zelf opdringen. Zij dringen den kiezers den candidaat Feisser op. Zij dringen den heer Feisser een candidatuur op. Wij willen het en dus zal het gebeuren Rinnenlandsch Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Bond vraagDe heer Obreen zou het wen- schelijk vinden, om den Burgemeester van Schagen mede te deelen, dat bij vriezend weer de stembiljetten dezer gemeente niet op tijd hunne bestemming kunnen bereiken, omreden men niet zeker van den overtocht is. Men is bang, dat de biljetten anders wel eens van onwaarde konden worden verklaard. Ook de Raad vindt dit zeer goed, zoodat hiertoe wordt besloten. Niemand meer het woord verlangende, wordt de openbare ver gadering gesloten en gaat de Raad in comité. Te BROEK OF LANGENDIJK ko men thans verscheidene gevallen van typhus voor, tot heden gelukkig nog geen geval met doodelijken afloop. Door den Raad der gemeente OUDKARSPEL is besloten, om in verband met de heerschende besmettelijke ziekte diphteriti8 in de O. L. school aldaar een filter aan te schaffen tot zuivering van drinkwater. Verder zal in ieder lokaal een flesch met eenige glazen voor de kinderen worden neer gezet. Een der vijzelmolens van den KAAGPOLDER is van eene ijzeren beschoe- ping voorzien. Dat is de eerste molen, die aldus is ingericht. Het werk, dat uitgevoerd werd door den heer C. J. de Bes, smid te Nieuwveen, werd dezer dagen in tegenwoor digheid van de heeren J. Rijkes Voorz. en Jb. Marees en C. Schoorl, leden van het bestuur van genaemden polder, opgeleverd. Over de goede werking en de nette uitvoering waren genoemde bestuursleden bijzonder tevreden. Tot Voorzitter van den Hoog landspolder is herkozen de heer C. Spaans Hz. te BARSINGERHORN. De heer A. Schenk te BARSIN GERHORN is gekozen tot Hoofdingeland van de Banne Barsingerhorn. Om niet te laat te komen, hield de „Vereeniging voor IJs- en Volks vermaak" te NIEUWE NIEDORP, Zondag 1.1. op de Rijd een paar kleine wedstrijden in hardrijden voor jongens. Na onderscheidene „spannende ritten" was de uitslag als volgt le wedstrijd voor jongens beneden 10-jarigen leeftijd le prijs, een paar schaatsen, Willem Keuken2e prijs, een stel schaatsenriemen, Eddy Schermerhorn8e prijs, een knipmes, Lieuwe Zander. 2e wedstrijd voor jongens boven 9- en be neden 14-jarigen leeftijd le prijs, Katrinus Sieswerda2e prijs, Klaas Olie; 3e prijs, Jan Mijts, (zelfde prijzen als boven.) Donderdagavond vergaderde in het lokaal van den heer K. Boon te BROEK OP LANGENDIJK de vrijz.-dem. Kiesvereeniging „Vrijheid" voor Langedijk en Sint Pankras, ten einde een candidaat te stellen voor de Prov. Staten. Alle leden waren het er over eens, dat het niet aanging, om, waar een lid eener vrijz.- democratische vereeniging, en dan nog wel een man als de heer Feisser, tot de candida- ten behoorde, zijne stem op een anderen candidaat uit te brengen, ook al had de heer P. den heer Breebaart aanbevolen. Met algemeene stemmen werd dan ook de heer F. als candidaat geproclameerd. Pas was deze beslissing gevallen, of de heer Felsser kwam zelf ter vergadering en deelde mede, bij eene eventuëele verkiezing beslist te zullen bedanken. Bovendien hield de heer Feisser een warm pleidooi ten behoeve van de candidatuur-Breebaart, dien hij, al was de heer B. dan geen vrijz.-dem., even geschikt achtte als de andere leden der Prov. Staten, welke voor dit district zitting hebben. Na het vertrek van den heer F. besloot evenwel de vergadering, de candidatuur- Feisser te handhaven, en dit besluit zooveel mogelijk bekend te maken, opdat niet de kiezers, die anders thuis zouden blijven en ongenegen zijn hun stem op den heer Bree baart uit te brengen, daardoor de kans voor den candidaat der Roomsch-Katholieken vergrooten. Woensdagmiddag werd te SENT PAN KRAS bij de brug aan het Koedijker pad de eerste veiling van uitgeschoten kool ge houden. Er waren vrij wat koopers opge komen, terwijl de aanvoer pl. m. 5000 roode kooien bedroeg, welke f0.76 f3 per 100 stuks opbrachten. Door den Notaris De Gelder van Stompe- toren werd Donderdag in de herberg van den heer P. Greeuw te SINT PANKRAS 7.22.67 H.A. (300 snees) weiland verkocht, toebehoorende aan de Heeren W. en H. de Jong, (erven S. de Jong te Oterleek.) Het land ligt te Huiswaard, gem. Koedyk, en werd in 31 perceelen geveild, waarvan 7 perceelen werden opgehouden; de overige perceelen golden van f 48 tot f 84 per snees en brachten op f19934. Bond van Nederlandsche On derwijzers. Met 962 tegen 919 stemmen werd bij referendum door den Bond besloten geen steun te verleenen aan den ontslagen onderwijzer H. Meijer te Boertange; met 964 tegen 891, dit wel te doen aan mej. G. A. Groen, eveneens ontslagen, thans wonende te Beerta. Woensdag 1.1. had door Nota ris Sloos de publieke verhuring plaats van 2 perceelen Weiland te LUTJEWINKEL, groot 2.70.10 H.A., in 't lokaal van den heer J. Korff. Huurder werd de heer Korff voor f 164.per jaar (voor 3 jaren). WINKEL. De tijd van „openbare uitvoeringen" en ontspanningsavonden is weer aangebroken. Het Nut hield reeds een paar vergaderingen met dames. De Harmonie heeft eveneens twee goedgeslaagde uitvoeringen gegeven, waarvan eén voor de kunstlievende leden en één tegen entrée. De zangvereeniging is druk bezig met het instudeeren van een operette, om nog in het oude jaar voor het publiek op te treden De Rederijkerskamer „Aurora" geeft Zondag 30 Nov. een openbare uitvoering in de kolf baan van den heer P Buij. Volgens het programma zullen dan ten toonele worden gebracht De twee ringen, beroemd too- neelspel in drie bedrijven door A. Runsch en De Coloradokevers, oorspronkelijk blij spel met zang in twee bedrijven door W. Mets Jz. Voeg hierbij nu nog een lezing over staats- pensionneering in December, volksvoordrach ten van 't Nut, een tuinbonwlezing van den heer Hazeloop met nog heel veel andere dingen, zooals een gymnastiek-uitvoering, die in stilte worden voorbereid, en men kan er zich eenigszins een voorstelling van maken, hoeveel gelegenheid we hebben om ons te ontwikkelen of te vermaken. Een vierling. In de kraaminrichting bij het Wilhelmina- Gasthuis te AMSTERDAM is dezer dagen een vrouw voor de eerste maal moeder ge worden. Zy maakte haar echtgenoot gelukkig met vier spruiten op eens. De jonggeborenen waren zwak, doch werden in de couveuse gebracht. Tot heden bestaat alle kans dat ze daarin voorspoedig zullen opgroeien. Engeland en Duitschland hebben al sedert langen tijd een appeltje met Venezuela te schillen. De kwestie betreft de schadeloosstel lingen aan onderdanen uit genoemde landen. Steunende op de Monroeleer van de mach tige republiek in het Noorden, heeft president Castro zijne verplichtingen jegens Europa zeer licht opgevat. Het uit- en afstelleD moede, schijnen Engeland en Duitschland thans ernst van de zaak te willen maken. Uit een vertrouwelijk onderzoek te Was hington is gebleken, dat de Vereenigde Staten niet voornemens zijn, om in de kwestie tnsschenbeide te komen. Men schijnt daar van oordeel te wezen, dat andere landen Venezuela tot de nakoming van zijne ver plichtingen kunnen dwingen, zoo achter die pressie maar geen annexatie-plannen schuilen. Slechts in dat geval zouden de Vereenigde Staten hun neutraal standpunt verlaten. Nu de zaken er zoo voor staan, zal president Castro spoedig een toontje lager zingen. Een Engelsch eskader heeft de opdracht ontvangen, de douanekantoren in beslag te nemen. Duitschland zal zich daarbij aan de zijde van Engeland scharen. Zou dit wel licht eene der kwesties zijn, die door den keizer bij zijn bezoek aan Engeland zijn geregeld De overeenstemming in de Caraïbische Zee. heeft nog niet tot eene in de Chineesche Zee kunnen leiden. Daar poogt Engeland, Duitschland met alle middelen uit Sjanghai te verdrijven, doch Duitschland toont vol strekt geen neiging, om zijne positie aan den mond van den Jang-tse-kiang te verlaten. Zelfs is de Duitsche genie met den bouw van eene kazerne aldaar begonnen, terwij] de troepen van andere landen onder veld tenten huishouden. Deze houding van Duitsch land heeft in Engeland veel kwaad bloed gezet Men verwijt Duitschland, dat het met de eene hand dubbel terugneemt, wat het met de andere hand geeft. Dat zal er niet beter op worden, indien Duitschland ook in Marokko een woordje meê gaat spreken. Uit de tot ons komende berichten toch blijkt meer en meer, dat de strijd om Marokko niet alleen tnsschen Engeland en Frankrijk zal worden beslecht Er gaan stemmen op, die de kwestie op een Europeesch congres zouden willen bespreken. Dat is volstrekt niet naar den zin van Engeland. Van spreken komt spreken, meent men, en het zou best kunnen zijn, dat de heeren, a! keuvelende, het geheele Middellandsche Zee-vraagstuk, met inbegrip van Egypte, ter tafel brachten. Alleen de gedachte daaraan, bevangt de Engelsche staatslieden met vreeze en beving. Vooral, nu men zoo mooi op weg is, om door den strijd met de Somaii's, zich tusschen Abessynië en de kust te schuiven, waardoor het rijk van koning Menelik geheel door Engelsch gebied omgeven zal zijn en dus feitelijk van Engeland afhankelijk wordt, zou eene bespreking over het Nijldal al zeer ongelegen komen. Wat Marokko betreft, heeft nu ook Rus land aan een eskader bevel gegeven, koers naar de Moorsche kust te zetten. Is deze vlootdemonstratie in de eerste plaats als een dienst te beschouwen, dien het der Fransche republiek bewijst, ook mogen wij er gerust eene behartiging van eigenbelang achter zoeken. Een kolenstation op de kust van Marokko zou ook de Russische marine zeer welkom zijn. Voor een paar weken schreven wij, dat door Russische bladen een aanval op het kabinet-Gombes was begonnen, en dat vooral de minister van marine, de heer Pelletan, onder handen werd genomen. Ook van andere zijden meende men, dat de Russische pers door de regeering geïnspireerd werd, die om deze of gene reden op het Fransche radicaal-sociale kabinet ontevreden was. Thans is evenwel aan het licht gekomen, dat deze bladen uit Frankrijk hunne berichten ontvingen en zich voor de plaatsing ervan goed lieten betalen. Die beschuldiging werd dezer dagen den tegenstanders van het kabinet in de Kamer naar het hoofd geslingerd. Alsof het een geijkt weermiddel was, werd het verwijt door de conservatieven zonder eenig protest aanvaard. Wat al middelen de tegenpartij aanwendt, om de republiek bij de groote menigte in minachting te brengen, is bijna ondenkbaar. Een syndicaat van groote geldmannen heeft kort geleden gepoogd, de republiek in eene financieele crisis te wikkelen. Door de geld markt met papieren van de Nationale Schuld te overstroomen, hoopte men den indruk te kunnen vestigen, dat de tegenwoordige poli tieke toestand een gevaar voor het land opleverde. In de politiek schijnt wel alles geoorloofd. Dat is evenwel niet alleen in Frankrijk het geval, ook in andere landen, ook in ons eigen land, tot zelfs in kleine politieke kringen, worden trekjes uitgehaald, die een eerlijke toets der critiek niet kunnen doorstaan. Napoleon III liet aanslagen tegen zijn leven op touw zetten, die hem voor eenige dagen de algemeene sympathie van Parijs verschaften. In dagen van spanning was zoo'n aanslag een volkomen redmiddel. Door de sociaal-democratische partij in België wordt de aanslag op koning Leopold ook in dit licht beschouwd, 't Is waar, koning Leopold werd in geheel België sinds jaar en dag in sterk afkeurenden zin besproken. Zijne houding bij de wet op de speelban ken was reeds velen een doorn in het oog. Hoewel deze wet, die de speelholen in België sluit, met eene groote meerderheid uit alle partijen werd aangenomen, kan ze tot heden niet uitgevoerd worden, daar de Koning er zjjne goedkeuring niet aan wenscht te hech ten. Dan gaf de verhouding van den koning tot zijne vrouw aan velen groote ergernis, en nu hij bij het overlijden der koningin, zijn eigen dochter krenkend en kwetsend van zich verwijderde, scheen de laatste sprank van sympathie bij het volk voor hem uitge doofd. Dat deze aanslag nu heeft moeten dienen, om het volk opnieuw aan den koning te hechten, komt ons echter wel wat sterk voor. Dat in de politiek/ veel mogelijk is, bewijst ook de Duitsche'Rijkskanselier. In hoogdravende woorden heeft Von Bülow op den Rijksdag verteld, dat het regeerings- ontwerp de grens bevatte, waarop nog han delsverdragen afgesloten konden worden. Trots die taal, schijnt er nu tus6chen de regeering en de meerderheid eene overeen komst gesloten te zijn, waarbij de regeering van verscheidene grondstellingen afstand doet. Zoo wordt de brouwgerst verhoogd tot 4 mark, worden enkele rechten op indus- triëele producten met 26 pet. verlaagd en worden de stedelijke accijnzen opgeheven. Ook daartegen had Von Bülow zich met hand en tand verzet. Brederoö had wel gelijk Het kan verkeeren, maar eerlijk is het niet Schagen, 29 November 1902. Den 18en December zal er eene Algemeene Vergadering van de Püsch- TENTOOS'STELLDfGS-VereenigdsG alhier worden gehouden, waarop o m. ook het tienjarig bestaan der Vereeniging in 1903 zal worden besproken. In verband hiermede vernemen wij, dat het Bestuur besloten heeft, om ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Vereeniging, voor de a.s. tentoonstelling f 100 extra aan prijzen uit te loven, terwij] tevens alle belangstel lenden in de gelegenheid worden gesteld, om mede geldprijzen of medailles beschikbaar te stellen. Nu weldra deze voor onze marktplaats zoo verdienstelijke Vereeniging een jubilé viert, wenschen we even hare oprichting in herin nering te brengen. 30 Maart van het jaar 1893 werd eene vergadering gehouden, waarin de heer H. de Leve van Purmerend het idéé ter sprake bracht om alhier evenals te Alkmaar eene Paaschtentoonstelling op te richtenvoorna melijk was het doel ermede, de belangen te bevorderen van den verkoop van vee in deze omgeving, waarvoor Alkmaar, in verband met de vele kosten, minder geschikt werd geacht. De vergadering schonk vele instem ming aan de woorden van den heer De Leve, en zoo werd een Voorloopig Bestuur gekozen, bestaande uit de heeren H. de Leve. D. Nierop te N. Niedorp, G. Geerligs te Anna Paulowna, P. Boekei, P. Buis, C. Zijdewind en J. de Veer alhier. 20 April d. a. v. werd opnieuw eene ver gadering gehouden onder leiding van den heer De Leve, en nu tot definitief bestuur gekozen de heerenMr. Beels Voorzitter, Jb. Zijp Hz. Vice-Voorz., D. Nierop penning meester, G. H. Geerligs, K. C. Kaan te Wie- ringerwaard, W. v. d. Oord te Barsingerhorn, Jb. Stammes te Anna Paulowna, J. de Veer te Schagen, J. J. de Wit te Zjjpe, terwijl tot Secretaris werd gekozen de heer J. P. Wage naar. Een Reglement werd ontworpen en vastgesteld, waarop 18 Juli 1893 de Konink lijke goedkeuring werd verkregen. De vereeniging mocht zich verheugen in veei sym pathie en 't duurde niet lang, of zij telde een groot getal leden en donateurs. Nader hand werd nog besloten om aan de te hou den tentoonstelling een verloting te verbinden met 10.000 loteD, waarop eveneens Konink lijke goedkeuring werd verkregen. De eerste tentoonstelling had plaats 14 Maart 1894 en slaagde uitmuntend, dank zij de ijverige en onvermoeide werkzaamheid van het bestuur. Nog herinneren we, dat de heer Beels in den loop van 1893 onze gemeente verliet en dat in zijn plaats de heer Jb. Zijp tot Voorz. werd gekozen, die onafgebroken deze functie is blijven waarnemen tot heden toe. Eere aan den heer Zijp, die genoemd mag worden de steunpilaar der Vereeniging, zoo mede aan den heer C. Zijdewind, die zijne beste krachten aan de Paaschtentoonstelling heeft gegeven van hare geboorte af. In de opeenvolgende jaren ontwikkelde de Vereeniging zich steeds meer, en mocht ten toonstellingen organiseeren, waarvan groote roep uitging. De verloting moest worden uitgebreid, eerst tot 15000 loten, vervolgens tot 20000, die steeds alle grif van de hand gingen. Onze gemeente en vooral ook de markt, heeft zonder twijfel veel van haar tegen woor- digen voorspoed te danken aan de Paasch- tentoonstellings-ve'eeniging, en 't is dan ook geen wonder dat aller sympathie haar deel is. Voor hare plannen bij gelegenheid van haar 10-jarig be6taan zal de Vereeniging kunnen rekenen op veler belangstelling en medewerking. Den 14eh December geeft onze Harmoniekapel haar eerste wintercon- cert. Zeer schoone nummers zijn voor dit concert in studie genomen. De heer A. Zondervan alhier is geplaatst als klerk aan het inspectie-bureau van de H IJ. S. Mpij. te Haarlem. De cursus in nuttige hand werken mag zioh in eene bijzondere belang stelling verheugen. Van de 26 aaugiften zijn 24 dienstmeisjes, wel een bewijs, dat er in dien kring niet alleen behoefte aan genoemd onderwjjs is, maar ook, dat men gaarne de gelegonheid aangrijpt om de noodige be kwaamheid te verwerven. Dat onze meisjes ook een oog voor den ernst van 't leven hebben, komt bij deze gelegenheid duidelijk aan het licht. Onze scheimarkt is tevens paardenmarkt. De dansgrage jeugd heeft er tevens een kermisdag van gemaakt, en zoo wordt feitelijk het marktseizoen met zang en dans besloten. Ging het er in de balzaal lustig van langs, ook op de markt heerschte eene opwekkende beweging. De aanvoer van paarden was goed, en wat nog beter was, de handel was vrij levendig. Vooral voor jonge paarden waren goede prijzen te bedin gen. Tot laat in den middag werd het rijden en rossen, het loven en bieden voortgezet. Natuurlijk trad de gewone markt bij deze gelegenheid eenigszins op den achtergrond. Óver 't geheel was de handel in hoornvee stug. Gelukkig was do aanvoer gering, anders waren de prijzen zeker nog lager ge weest. In wolvee was meer beweging. De hoogste markt voor vette schapen verkreeg de heer J. S. te Nieuwe Niedorp. Vleezige overhouders, bestemd voor de Londensche markt, waren gewild. De groote aanvoer van vette varkens op bijna alle markten, drukte ook hier de prijzen. Boter liep belangrijk terug, een gevolg van 't verschil tusschen gras- en hooiboter. daan, uit sympathie voor den candidaat onzer Vereeniging, den heer Breebaart. Anderzijds acht ik mi) gelukkig te kun nen mededeelen, dat het bestuur aer kies vereeniging kennis heeft genomen van mijne correspondentie met Heer Hugowaard en St. Maarten en mijne houding vol komen correct beeft verklaard. Wat er nu verder ook moge geschreven of gezegd worden, ik zal er van mijn kant het zwijgen toe doen. Hoogachtend, Uw dw. H. FEISSER. 000 KiezersU hebt allen gelezen in dit blad (zie 4e pag.) de ruiterlijke verkla ring van den heer Feisser, dat hij geen benoeming tot lid van de Staten zal aannemen. KiezersU hebt allen het ingezonden stuk (zie hierboven) van den heer Feisser gelezen, waarin hij verklaart alles u i t vrijen wil te doen, zonder eenige pressie. Kiezers U hebt allen zijn vraag, zijn aansporing gelezen, om den beer Bree baart te stemmen. Hoe moet een dergelijke handel wijze worden genoemd? Wat beteekent een dergelijk dwingen Waarom een jaar geleden ongeveer de geschikte manen nu niet Waarom kon men bij le stemming toén den heer Breebaart aanbevelen en nu niet Waarom nu gesproken van een opdrin gen van den candidaat Breebaart en toen hem aanbevolen Wij begrijpen die ongemoti veerde houding der Zuidelijken niet. 't Was ons een lief dingwaard, te weten, hoe eigenlijk de vork hier in den steel steekt. Ja, men spreekt van een opdringen Dat is een grove onwaar heid, een leelijke verdachtmaking. Hier wenscht men den heer Breebaart als flink man, en zeven Kiesvereeni- gingen en 300 kiezers uit het dis trict hebben met groot genoegen, uit volle overtuiging, de aanbeveling van den candidaat Breebaart onderteekend. Dat spreekt voldoende I Waar een zoo groot getal kiezers voor een candidaat opkomt, zoovelen hun namen leenen voor zijne aanbeveling, hoe durft men daar van opdringen spreken P En om welke reden Dit vergeten de heeren aan te geven. Wij zou den er maar ééne weten, en dat is eene persoonlijke antipathie. Maar dddr- voor mag geen verwijdering gebracht worden tusschen Noord en Zuid Ddar- voor mag men het district niet in gevaar brengen. Daarvoor mag men geen ver deeldheid in eigen kamp brengen. Daar voor mag men de kans niet vergroo ten, dat een tegencandidaat de overwin ning behaalt. Want heuschkiezers, we zien de Kerkdijken en Sociaal-Democraten in hun vuistje lachenZij zijn de zaak in hun partgen eens. En wij Pals twee honden wordt er om het been gevochten. Aan U, kiezers, om te zorgen, dat de derde bond, de Katholiek of Sociaal- Democraat, niet met het been weg loopt. Allen op post, allen gestemd, alle kiezers uit het NoordeD, op tegen den dwang, die op ons wordt uitgeoefend. Reken niet op herstemming, misreken U nietde tegenpartij is sterk en stemt dus allen op REDACTIE. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven.) VERVOLG Schagen, 28 Nov. 190lj. Mijnheer de Redacteur Om aan alle lasterpraatjes, die van m(j worden rondgestrooid, als zoude ik heb beu „gekonkeld" met de voorstanders van mjjn candidatuur voor de Provinciale Staten, een eind te maken, wordt door mij thans bij strooibiljet en advertenties aan alle kiezers medegedeeld, dat ik, mocht ik tot lid van de Provinciale Staten worden ge kozen, voor die benoeming zal bedanken, omdat ik voor niets ter wereld eene zoo danige verdenking op mij wil laten rusten. Van dit besluit heb ik direct mede- i deeling gedaan aan Heer Hugowaard, Lan- gedijk en St. Maarten. Bovendien stel ik er pr(js op hier uit drukkelijk te verklaren, dat door het be stuur der Kiesvereeniging alhier niet de minste pressie op mjj is uitgeoefend en dat ik alles, wat ik deed voor den heer Breebaart, geheel uit vrjjen wil heb ge- „O as Belang.", Station HEER HDGP WAARD. 26 Nov. Aanvoer 2230 stuks, roode kool f 2.a 3.gele f 1.40 a 2 60. witte f 1 10 per 100. 27 Nov. Aanvoer 8376 stuks, roode kool f 2.80a 4.gele f 2.60 a 6.per 100. 28 Nov Aanvoer 1170O stuks, roode kool I 0.90 a 4 26, gele f 1 10 a 4.witte i 0.60 a 1.per 100. „Nieuw Leve n". Station NOORD» SCHARWODDE. 26 Nov. Aanvoer 8000 stuks. Roode kool 1 6.3e en 4e soort f 1 45 a 1 3 50. kleinere f 0.26 a f 1.26, gele f 8.60, kleiuere f 0.90 a f190 witte f 2 20 a f 4 27 Nov. Aanvoer 9000 stnks. Roode f 3.60, klei nere t 1.26, gele f 2.a f 8.witte f210 a f4.per 100. 28 Nov. Aanvoer 23000 stnks Roode Se en 4e s. f 1.26 a f 2.40, kleinere f 0 40 a f 1.20. gele f6 Se en 4e s. f 2 40 a f 4kleinere f 0.80 a f2 witte f 3 26, kleinere f 1.40 a f 1.80 per 100. De aanvoer beslaat in hoofdzaak uit bevioren kool. Vergadering van den Raad der gemeente HEER HCJGOWAARD, op Vrgdag 28 November 1902, namiddags 2 uur. Afwezig de heer 8waag, wegens verhindering en de heer Van Slooten, die den vorigen dag het ongeluk gehad had.op denBssseweg met paard en driewjeij, v lemoen) op hol te geraken en van het slingeren met het hoofd op een steenhoop t, hg onderscheidene vrij ernstige hoofdwond' *u'"v> welke, ofschoon reeds beterende, hem tol ter vergadering te komen. ^Utt^ De Voorzitter, de burgemeester, opent met de vergadering en leest de notulen der gadering, welke onveranderd vastgesteld Ingekomen zgn: mededeeling van rjJ Staten, dat de verkiezing, even neele herstemming voor de Provinciale 8t»ten 1 Kolff) rijn bepaald op 19 November, December en Maandag 15 December 1902; Schrgven vau den Rijks Ontvanger te Sok horn, d.d. 1 November 1.1., berichtende dat datnm f 781 98 aan den Gemeente-óm» S nitbetaald; anK®r Idem van mej. E. A, van Albadt, dit benoeming tot ouderwijzere» bij het herhaling,0 aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen h De Voorz. had gemeend, dat heden een bureau moest worden benoemd; bij nader in hem echter gebleken, dat dit reeds in Mei hal"'* gevonden. Thans kon men das volmaan m gaan, of in sommige opzichten de samenstel;-'11 k veranderd moet worden. Benoemd zgn; "fbi In het le stemdistrict: (School no 1) Glgnisweg, de heeren J. van der Oord, Voo W. van Slooten en J. Huizinga, leden- g en Jb. Hes, plaatsvervangers In het 2e stemdistrict (Raadhuis) je P. Wonder Az., Voorzitter, D. de Boer en K r ledeD, en J. Smit Pz en P. van Rgn, plaats In het 3e stemdistrict (school no. g Donkerenweg) de heeren J. Swaag. Voor.;.,1 Sieffers en 8. Brugman, leden, en P. W0.)sr'®- en J. Stoop, plaatsvervangers; "er ft. de heeren D. Appel, Voorzitter, G. Smit J. Haringhnizen, leden, en NGroot eg q !s plaatsvervangers. WH Andere benoemingen zgn niet Doodi»-, a, Van Slooten zal verhinderd zgn, maar dj,,*"1: plaatsvervanger voor. Op voorstel van den Voorzitter wordt verder» n/\*l Jon AnnnnL uf - .f1 a a «het, Nienwj aaredag toe te laten, maar op 2 Janïui °P dan lOJ H11PP n dnnr inrvaootonan v„u w.5i K1 worm gevonden, evenals vorige jaren het nienwja&rwenLC met het doel om giften te ontvangen, niet dan nog alleen door ingezetenen Voorz. had gehoopt iB deze vergadering mededeelin» te kunnen doen van de opbrengst der Trmsvu collecte-, 4 lgsten waren echter nog niet ingekotr.ee" Van de 11 tot heden ingeleverde lgsten w« o opbrengst f 145 Bg de rondvraag zon de heer De Boer graag dat geïnformeerd werd, of de pakken der «teaafo in plaats van op den avond van den stemdag volgenden morgen naar Schagen mogen worden o,(r gebracht. Het is tegenwoordig eigeolgk geen doet ii den nacht zoo'n reis per rijtuig naar 8chaget t> maken. Voorz. meent, dat inlormearen niet noodig tal rijt tegenwoordig kan het brengen op den volgenden L wel voor geoorloofd gehouden worden, mits natuurlijk dan vóór 's morgeos 9 nnr, wanneer het hoofditem, bnrean voor 't constateeren van den einduitslag zittij» houdt. Men vindt dan ook goed, de pakken den volgenden morgen naar Schagen over te brengen. De uitslag zal den avood van den stemmingsdag getelegrafeerd worden. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voort. onder dankzegging voor opkomst en medewerking dé vergadering. ANNA PAULOWNA. Vrijdagavond geraakte het jaagpaard van dan heer Volder aan 't schrikken, de lijn brak en het paard draafde den Kanaaldijk langs tot aao de spoorbrug. Hier liep het de spoorbaan op, met het noodlottig gevolg, dat het door den avondtrein nit Den Helder overreden werd. Een nieuwe vorm van bedrog. De voorzitter van den Nederl. Bond van Horlogemakers, de heer J. D. Ketelaar, vestigt de aan dacht op het volgende Sedert eenigen tijd worden in ver schillende plaatsen aan winkeliers en ook aan particulieren, door daartoe rond reizende personen, horlogekettingen te koop aangeboden, die als van 14-karaats goud vervaardigd, worden verkocht Bij nauwlettend onderzoek blijkt evenwel, dat de kettingen geheel van koper zijn, en het daarop aangebrachte teeken een bedriegelijk nagebootste stempel is var een 14-karaats-belastingkeur. Te ROT TERDAM en ook elders zijn reeds ver schillende winkeliers het slachtoffer van dezen nieuwen vorm van bedrog gewor den. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 26 28 November 1902. GeborenGeene. Ondertrouwd Nicolaas Quax, jm. arbeider 81 i'-> eo Dieawertje Dekker, jd. zonder beroep, 20jr. beiden te Schagen. Getrouwd en Overleden; Geene. KRUPP —O Ala een vorst, is Krupp Woensdag begr»»e®- In het lage hnisje dat Krnpp'e grwtvad» gebouwd, waarin Krupp'a vader I1C w8it tot den eersten industrieel van heel de wer ook de zoon gewerkt heeft aan de uitbrei 'ng u reusachtige instelling, waa in een eenvou g houten kist diena stoffeljjk hulsel neerge 6 uit het vorstelijk landhuis, waar K'UPP 18 wet Ijjk maar uit het geschiedkundige .werkhuis' r0" j, worden uitgedragen naar de laatste rustp aa stad, gegroeid uit rusteloozen arbeid |S,rt Aan de voeten van het lijk lagen op -oj,eD kussen de talrjjke ordeteekenen, zwakke er van onschatbare verdiensten, op vele tafel» nei huisje lagen honderden kransen, vergankelijke van onvergankeljjken eerbeid en trouwe toegenege Essen was overvol met vreemdelingen, en Oe voor ramen langs den weg der begrafenis p« meer dan 60 mark betaald. De groote winkel» ronw-etalages nit de meeste huizeD werd 118 gevlagd met zwarte wimpels, terwijl de kransen villa Hügel gestroomd ZIJD b(j wagenladingen Keizer Wilhelm waa persoonlijk naar Essen ge om de begrafenis bij te wonen. Daarvoor heston aparte reden. Enkele dagen vóór zpn ro'* Krupp door het Socialistische blad Vorwajts M digd van onzedeljjke handelingen op het eiland bedreven en het waa in deze qnaestie dat de zich party kwam stellenAlgemeen ia het oo, deze aantygiogen den dood van Krupp taD^kiacht hebben gehad. Door Krnpp was reeds een aan ingediend wegen.-, laster, en de rechtbank za uitspraak doen. Kei»" Met zün gewone voortvarendheid heeft de zich reeds partij gesteld en hield hy na eene inleiding op de begrafenis de volgende t0®'iPr*~llige De bijzondere omstandigheden die de „;Hiag gebeurtenis vergezelde*, hebben my tevens aan gegeven, als hoofd van het Duitsche BSk hier wezig te zgn, om het schild van den Duitachen M te heffen boven het gezin en de nagedachten! den overledene. Wie den gestorvene goed gekena e weet met welk een fgngevoelige, tichtontwktl natuur hg begiftigd was, en dat daarin zgn doodeiyk kwetsbare pnnt lag voor wie hem treffen. Hy ia het slachtoffer geworden van *9 aantastbare rechtschapenheid.

Schager Courant | 1902 | | pagina 2