D. Krijnen, THERMOMETERS. BAROMETERS. BIJVOEGSEL der van Donderdag 4 Oec.1902. 458te Jaarpang. No. 3789. Binnenlandsch Nieuws. Predikbeurten. ADVERTENTIBN. Horlogemaker, Wieringerwaard, bevoelt zich beleefd aan voor het ook volgens recept der H,H. Dokters. Stlasff Cnt Men s c h r jj f t aan de N. R. Crt: Onze handel in rundvee met België is in de laatste maanden sterk toegenomen. Wegens de beperkende bepalingen van invoer, heerscht er in België steeds gebrek aan goed vee, voornamelijk aan melkkoeien. Vergelijken wij de cgfers van invoer der laatste maanden, dan zien wij een gestadige rijzing. In de maand Juü 1902 werden uit ons land naar België gezonden 3637 stnks rundvee, in Au gustus 4728, in September 6034 en in de maand October 7031 stuks. Nog beter komt de vermeerdering uit, als wij alleen het aantal ingevoerde melkkoeien nemen. In het heele vo rige jaar werden na eene quarantaine van 10a 11 dagen in België ingevoerd 16.212 melkkoeien en in de tien eerste maanden van dit jaar bedroeg dit reeds 16.913 stuks tegen 12.434 in de tien eerste maanden van 1901. De geheele invoer in de maand October bedroeg 7037 runderen, zoodat alle runderen op 6 na uit ons land kwamen. De meeste, namelijk 6053, waren bestemd voor de slacht huizen der vier groote steden Brussel, Gent, Antwerpen en Luik de andere dienden groo- tendeels om den Vlaamschen veestapel te vergrooten en te veredelen. Besmettelijke veeziekten kwamen in de maand October niet voor onder de runderen, uit ons land afkomstig. Wel moesten weer een 85-tal koeien, na inspuiting met tuber- culine, als verdacht van tuberculose met gaatjes in het oor naar Nederland worden teruggezonden. In de tien eerste maanden van dit jaar bedroeg de invoer 46.877 stuks, waarvoor de niet onaardige som van bijna een millioen francs (947.056 fr.) aan invoerrechten werden betaald. Opmerkelijk is het, dat met den toenemen- den handel in runderen, die in schapen en lammeren zoowat gelijken tred houdt. Ziehier eenige cijfers om dit te bewijzen. In Juli van dit jaar werden in België ingevoerd 9949 schapen en lammeren, in Augustus 13.664, in September 12.768 en in de maand October zelfs 20.417 stuks. Van die 20.417 stuks waren 11.959 schapen en 8458 lammeren. Aan in voerrechten werd betaald de som van 32.976 francs of gemiddeld bijna 1.6 francs per stuk. Geen enkel schaap of lam werd uitgevoerd. In de tien eerste maanden van dit jaar werden in België ingevoerd 89.961 schapen en 66.105 lammeren, Hiervan kwamen nit ons land 47.650 schapen en 28.381 lammeren; uit Duitschland kwamen 37.899 schapen en 28.965 lammerenzoodat zoowel de invoer van schapen als die van lammeren uit ons land tegenwoordig dien uit Duitschland aan merkelijk overtreft. De invoer uit andere landen is tamelijk onbeduidend en bedraagt voor de schapen 4512 stuks en voor de lam meren 3759 stuks. Men schrijft uit FRIESLAND aan de Arnh. Ct. Een recidivist wellicht door onmacht, om in de „vrije wereld" door arbeid in zijn eigen onderhoud te voorzien, tot herhaling gedwongen stond voor de Heerenveensche rechtbank terecht wegens bedelarij. Hij was een man van 78 jaren, in 1858 werd hij voor het eerst gevonnist „naar de Kolonie'1 en sinds dat is 44 jaren lang is hij „kolonist" gebleven. Was zijn straf tijd van 3 of 4 jaar „om", dan ging hij eenige dagen in „de wereld"; na 14 dagen was hij gewoonlijk al weer als verpleegde terug. Nu kreeg hij, 1 November 1.1., ontslagden 13en Norember zat hij alweer in preventieve hechtenis wegens bedelarij en, wordt het requisitoir gevolgd, dan zal hij maar weer voor drie jaar naar „de kolonie" gaan, nu voor de achttiende maal! De Kolonie is voor dien man zijn „te huis" geworden, waar hjj de grootste helft zijns levens doorbracht. Hoe kan het anders Toch ligt dunkt ons in de historie van dezen man het bewijs, dat in ons strafstelsel er iets niet in den haak is. Wij kennen niet alle om standigheden, waardoor deze man op 29-jari- gen leeftijd, dus in de kracht zijns levens, veroordeeld werd tot „opzending", maar laat ons nu het slechtste maar veronderstellen, „onwil om te werken en misbruik van ster ken drank". Dat die man nn 44 jaren op kos ten van den staat geleefd heeft, is zeker van minder beteekenis dan de vraag, of er ook pogingen aangewend zijn om dien man te verbeteren, wat toch een integreerend deel moet uitmaken van alle straf. En niet het minst als het eene straf geldt voor een feit, dat nu niet bepaald een misdrjjf kan genoemd worden. Dat zoo iemand zich geheel „thuis" gevoelt in de kolonie sedert 44 jaren, is al een ver schijnsel, dat de vraag wettigt of het dan werkelijk waar is wat de massa zegt, „dat ééns in de kolonie eigenlijk Altijd in de kolo nie beteekent". Waar gaan we dan heen met onze gestichten, die rijkswerkinrichtingen hceten en die nu al weer zóó bezet zijn, dat er geen plaatsje over is Elk jaar zal dat getal toenemen Zou dit ook het geval zijn, wanneer men begon met te trachten de menschen te ver beteren Er moeten er nu omstreeks 8000 personen gehuisvest zijn, en zouden al die menschen, hetzij door onwil of door onmacht aldaar verblijvende, nu bij goede leiding per se onvatbaar zijn voor verbetering Het wil er bij ons niet in en het verschijnen van den 78-jarigen recidivist voor de rechtbank ver sterkt onze meening. —Een vrijplaats? Men schrijft: Een deel der gemeente MIDWOLDA is iange jaren een soort van vrijplaats geweest. De buurt heet Niesoord en ligt op het hoog veen. Er staan een aantal kleine huisjes en hutten, deels zeer primitief. Bij alle is echter een flinke lap gronds gelegen, vaak H.A. groot en vooral ook van waarde, omdat er turf kon worden gegraven. De grond behoort aan de gemeente. De huisjes hebben de men schen zelf doen verrijzen. Van alle perceelen heft de gemeente jaarlijks een vaste huur, veelal 6 of 7'/j gld. Ook rustte op enkele perceelen een hypotheekschuld van 2 a 300 gld. Langen tijd deden de opzittenden echter, of ze heer en meester waren. Ze betaalden geen huur, geen rente, niets, bouwden huizen naar hun welgevallen, verdeelden de erven en groeven het veen weg, ondanks herhaald verbod. Een 20 jaar ging dat zoo. De schuld van enkelen klom tot omstreeks f 800. Nu echter tast de gemeente door. De vrijplaats is opgeheven. Enkelen hebben zich vrijgekocht, toen met verkoop gedreigd werd. In een vorige vergadering werd weer tot verkoop van een perceel besloten. De zoon van den betrokken schuldenaar, die de bezit ting overnam, heeft nu echter de hypotheek schuld, groot f 200, voor f 160 overgenomen. De Raad, die wel weet, dat in deze zaken wat heel lang geward werd, schonk de achter stallige rente kwijt. Het loozingsk an aal aaa den Zeeburgerdijk te AMSTERDAM dient om het overtollige binnenwater naar buiten te werken, waarvoor stoommachines zorg dragen. Door deze werking is het ijs daar nog minder vertrouwbaar dan elders en te verwonderen is het dus niet, dat, toen de 11-jarige Willem Straalstra zich Zaterdagmiddag te 4 uur ter hoogte vande spoorbrug op het ijs waagde, dit onder zijn voeten wegbrokkelde en hij in de diepte verdween. Gebroeders Hamme, sloepenmakers van be roep, waren op hun werf in de nabijheid aan het werk en zagen het ongeval. De 19-jarige Willem Hamme liep het ijs op tot redding van den knaap, met hetzelfde noodlottige gevolg. Toen nam zijn ontstelde 21-jarige broer Gerrit de ladder, legde die op het ijs en schoot tot redding toe. Het ijs brokkelde evenwel af en ook Gerrit geraakte te water. Het drietal, dat daar tegen den dood lag te worstelen, verdween spoedig in de diepte. Ongeveer een uur later had men de lijken op- gedregd. Inmiddels ter plaatse gekomen ge- neesheeren poogden nog de levensgeesten op te wekken, doch tevergeefs. Het lijk van den knaap Straalstra werd naar zijn woning Conradstraat 8 vervoerd, die der gebroeders Hamme, die geen van bei den gehuwd zijn, bracht men naar hun wo ning, Pieter Vlamingstraat 96. Moordaanslag. De brievenbesteller J. N. Pielrooy uit IJmuiden heeft te ROTTERDAM een moord aanslag gepleegd op zijn vrouw, die reeds sinds eenigcn tijd van hem gescheiden leefde en met haar vier kinderen aldaar was gekomen om zich te vestigen in de Bent- huizerstraat 85. De man had haar al eens geschreven om terug te keeren, doch zij had geweigerd. Maandagmorgen kwam hij nu naar Rotterdam, kocht een 6cheermes en begaf zich, daarmee gewapend, naar de woning zijner vrouw. Hij bracht haar verscheidene verwondingen toe, maar zij wist nog te vluchten op de straat, waar zij werd opgenomen en aan den politiepost in de Rubenstraat werd gebracht. Vandaar werd zij per brancard naar het ziekenhuis gevoerd. Na zijn daad trachtte de man met behulp van hetzelfde mes zelfmoord te plegen. Ook hij is niet buiten gevaar in het ziekenhuis opgenomen. Hervormde Gemeente SCHAGEN. De godsdienstoefeningen beginnen voor taan om tien are. 7 Deo., Ds. v. Kluijve. 10 Dec's avonds 6uur, Ds. Briedé. Doopsgezinde Oemoento ZIJPE. 7 Decv.m. 9% uur, Zuid-Zjjpe. Hervormde Gemeente HARINGCARSPEL. 7 Dec., v.m. half tien, Kerkebuurt. 10 Dec., 's avonds 6'/j uur» Dirkshorn. Hervormde gemeente WINKEL. 7 Dec., Ds. Onnekes. Hervormde gemeente BARSINGERHORN O. a. 7 Deo Geen dienst. Doopsgezinde Gemeente BARSINGERHORN. 7 Dec., Geen dienst. Hervormde Gemeente NOORD-ZIJPE. 7 Deo., Geen dienst. 10 Dec, 's avonds 6'/2 unr, Oudesluis, Ds. Tinholt. Hervormde Gemeente ANNA PAULOWNA. 7 Dec., v.m. balf tien, Ds. v. Krevelen. Hervormde Gemeente WIERINGERWAARD. 7 Dec., v.m. 9!/2 uur, Ds. v. Meurp. 10 Deo., 's avonds 6 x/2 uur, Ds. Boers. Hervormde Gemeente CALLANTSOOG. 7 Decv.m. 10 uur, Ds. Groeneveld. Hervormde gemeente KOLHORN. 7 Dec 's avonds 7 uur, W. Hamilton of Silverion-hill, van Hem. Hervormde Gemeente SINT MAARTEN c. a. 7 Dec v m. half tien, Valkoog. 10 Dec., 's avonds 6'/2 uur, Valkoog, Ds. v. Kluijve, Evangelisatie, Hoep, Schagen, 7 Dec., 's avonds 6 uur, Ds. Van Bart van Schermerborn.

Schager Courant | 1902 | | pagina 5