INGEZONDEN. Iets over de Staatsloterij en de lste Ned. Maatsch. tot ver zekering van risico in loterijen. Plaatselijk Nieuws. Ziekenverpleging, w.1vroggeveen ö- Schagen, Dec. 1902. en den man eveneens dood, zittende aan de tafel met de vork nog in de hand. Dadelijk liepen geruchten van vergiftiging, doch de geneesheeren constateerden verstik king door kolendamp. Etende, was B., zonder er iets van te mer ken. de eeuwigheid ingegaan. De lijken zijn naar het gasthuis overge bracht. HOORN. Heldenswaard mag het heeten, dat jL Vrijdagmorgen het geheele garnizoen per schaats allerlei militaire oefeningen uitvoerde op de Zuiderzee, terwijl de militaire muziek zich van tijd tot tijd liet hooren. Een ongewoon schouwspel op 12 December. Dinsdag 1.1. is te N. NIEDORP na herstemming en bij loting met den heer J. Zwagerman, tot kerkvoogd bij de Ned. Hervormde Gemeente herkozen de heer Jb. Plnister. Marktbericht van WINKEL, van 16 December 1902 Gele kool f 3.roode kool f 3. af4. rapen f 2.50 per 100, blauwe aardappelen f —.85 per 35 K.G., uien f 1.20, nep f .80 per baal. Voordracht vooronderwjzeres aan de Openbare Lagere School te WAAR LAND 1. Mej. A. M. den Hartog2. Mej. M. Messchaert3. Mej. A. A. J. Wonda4. Mej. A. C. Hoekstra. HARINGCARSPEL, 16 D e c. 1902. J.l. Maandag slaagde te Zwolle voor het examen van Apothekersbediende Mej. G. A. Plaatsman alhier. Twee zoontjes van P. T. te OUDKARSPEL geraakten Zondag j.l. op het „Waardje" in het ijs. De oudste wist zijn broertje boven te houden, totdat zekere P. B. zich gekleed in het water begaf, teneinde de kleinen te redden, waarin hij gelukkig mocht slagen. Te TILBURG zyn alle lagere scholen wegens het heerschen van rood vonk en diphteritis tot nader order gesloten. Een te 's - GRAVENHAGE woon achtige dame mocht in de vorige week het zeldzame genoegen smaken, bet-overgroot moeder te worden, hetgeen te merkwaardiger is, daar het de tweede maal in 24 jaren is, dat zich dit feit in dezelfde familie voordoet. Van haar 77 kinderen, kleinkinderen enz. zijn er nog 61 in leven (Vad.) Een ondoordachte daad. Te HOORNSTERZWAAG in de Friesche gemeente Schoterland heeft een jongen een kameraad onverwachts in den nek gegrepen en bijna geworgd. De knaap verloor het be wustzijn, zoodat het inroepen van geneeskun dige hulp gewenscht was. Na eenigen tijd herleefde hij, doch schijnt overigens niet bui ten gevaar. De knaap toch kan niet slikken en is niet in staat een woord te spreken. In de Akkerstraat te BREDA greep een treurig voorval plaats. Vrouw J., die op een boven vertrekje woont in de Akkerstraat, ging circa 9 uur naar het water- en vuurhuis van Verhoef, in dezelfde straat gelegen. Daar laat zij haar emmer vol kokeDd water vullen en gooit er soda in, die zij ook daar gekocht had, bestemd om te wasschen. Ter wijl vrouw J. door de winkelierster wordt geholpen, wandelen in de straat twee vrouws personen op en neer, de gez. R. en M. E., waarvan één pas uit de gevangenis is ontsla gen. Zoodra vrouw J. den winkel verlaat, wordt zij, zonder dat er te voren een woord gezegd was, door een der zusters onverwacht bij de haren gegrepen. De andere pakt tege lijkertijd den emmer uit de handen van vrouw J. en stort gewetenloos den geheelen koken den inhoud over het weerlooze slachtoffer. Terwijl zij kermde van pijn, worden vrouw J. de schoenen uitgetrokken, die vol kokeDd water stonden daarna wil zij met behulp van haar ter hulp toegesnelden man zich naar haar woning spoeden, doch eenige passen verder valt zij bewnsteloos neder. Een geneesheer heeft vrouw J. bezocht en heeft de vreeselijke brandwonden, vooral aan de borst, beenen en voeten, verbonden. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt en de gez. E. zullen haar welverdiende straf niet ontgaan. Men schrijft van de Belgische grenzen Zooals wij weten, heeft onze minister^van buitenlandsche zaken dezer dagen in de Tweede Kamer verklaard, dat aan onzen gezant te Brussel is opgedragen, bij de Belgische regee ring aan te dringen op voorwaardelijke ope ning der grenzen voor den invoer van ons vee. Dit bericht is door de landbouwers der Noor delijke provinciën van België met genoegen ontvangen. Zij zien zoo graag, dat de Neder landers, die toch ook belang hebben bij de opening der grenzen, met hen medewerken om te verkrijgen, wat de Ylaamsche veeboer langs de grens zoo vurig verlangt. Toch bestaat er, helaas, weinig hoop, dat dit „aandringen" tot een gunstigen uitslag zal leiden. De Belgische minister van landbouw heeft toch deze week in de Kamer van volksverte genwoordigers bij de interpellatie van den heer Bertrand, die vrijen invoer van vreemd vee vroeg, verklaard, dat hij het stelsel, door zijn voorganger ingevoerd, zal bleven hand haven en dat naar zijne meening het sluiten der grenzen vopr vreemd vee noodzakelijk is voor de gezondheid van den Belgischen vee stapel Alleen heeft hij in het vooruitzicht ge steld,dat, wanneer Engeland weer zijn grenzen openstelt voor den invoer van runderen uit Argentinië, hij ook zal overwegen, of dit ook niet voor België kan geschieden. Als echter uit een sanitair oogpunt geen «zwaar bestaat voor den invoer van Argen- finsch vee, dan zal het ook zeker wel niet het Nederlandsche. Wij moeten dus achten. Hoewel de Hollandsche kaas -of zeer lage prijzen verkocht wordt, is zij «ch blijkbaar, volgens prof. Long, m Enge land niet de mepst begeerde. Terwijl deEn- gelsche boeren niet tevreden zijn met f 36 per cwt wordt de Hollandsche kaas verkocht voor' f 31.60 per cwt. Het is - volgens dien zelfden professor - zeker, dat Holland naar Engeland niet zijn beste kaas zendt en dat de Engelschen wat meer werk ervan moes ten maken, de Hollanders uit andere landen te verdrjjven. Zoo deelt hij in een landbouw kundig blad mede, dat, terwijl in 1901 uit Canada werd ingevoerd anderhalf millioen cwt., de invoer uit Nederland slechts 316.000 cwt. bedroeg. En toch J06?4 de professor erbij - is de beste Hollandsche kaas niet minder goed dan de Cheddar en als de Hollanders wat meer vooruitstrevend waren, zij veel betere prijzen konden bedingen. Toen ik in Holland kennis maakte met de Hol landsche kaas van de beste soort, kwam ik tot de overtuiging, dat, indien de Nederlanders meer verstand hadden om van de gelegen- heid te profiteeren, en zich te juister tijd op den voorgrond te plaatsen, zij een industrie zouden bezitten, die de concurrentie met die van de meest vooruitstrevende volken kan doorstaan Men doe zijn voordeel met dien professora len raad van Engelsche zijde. Uitslag van de verhuring van eenige perceelen land door de Ned. Her vormde Gemeente te NIEUWE NIEDORP, op Dinsdag 16 December 1902, ten huize van den heer P. Haringhuizen Twee perceelen weiland, genaamd „de Vier Geerzen'1 en „de Zes Geerzen", in den Ooster polder, groot 3.10.30 H.A., thans in huur bij Jb. de Vries Hz voor f231; gehuurd door A. Bakker, voor f254. Twee perc. weiland, genaamd „de Kleidammen1' in den Kostver- lorenpolder, groot 2.89.90 H.A., thans in huur bij F. Brouwer, voor f 190; gehuurd door C. Butter, voor f206. Twee perc. weiland, genaamd „de Blomvennen", in den Ooster polder, groot 3.33.90 H.A., thans in huur bij Jb. Wit voor f 210gehuurd door Jb. Schrie- ken, voor f 261. Een perc. boomgaard, ge naamd „de Kerkeboomgaard", in den Oos terpolder, groot 0.59.80 H.A., thans in huur bij J. Brouwer, voor f 121gehuurd door S. Arts, voor f131. Een perc. weg met kade en overhoeken, in den Kostverlorenpolder, froot 0.90.60 H.Athans in huur bij G. onker, voor f 36gehuurd door denzelfde, voor f37. Bij de perceelen „de Kleidammen" en „de Blomvennen" is de bepaling gemaakt, dat de Kerk in het eerste jaar voor f40 per H.A. aan kunstmest zal opbrengen. Daarvoor moeten de huurders echter per jaar en per H.A. f 10 betalen boven de hierboven ge noemde huursom. Door de „Commissie tegen de belemmering van den invoer van tuin bouwproducten in Duitschland" is, naar aan leiding der in tweede lezing in Duitschland aangenomen toltarieven, aan de besturen der tuinbouwvereenigingen per circulaire, geda teerd 13 Dec. 1902, verzocht op te geven, hoeveel tuinbouwvoortbrengselen naar Duitsch land worden uitgevoerd. Bovendien verzoekt de Commissie een aan den Minister van Waterstaat gericht adres in te zenden, welke adressen dan door de Voor de vacature-Timmerman worden aan- het Rijkslandbouwproefstation was, en d door het Rijk in handen was gesteld van üe Commissie aan den Minister zullen worden aangeboden. De Commissie zal dan met cijfers gewapend bij de regeering aandringen, „de belangen van onzen tninbouwhandel bjj de vaststelling der handelstarieven niet uit het oog te verliezen." DIRKSHORN. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een moordaanslag plaats gehad op de vrouw van den land bouwer P. H. alhier. De vionw heeft diepe wonden aan 't hoofd gekregen, doch ver keert niet in levensgevaar. De dader, haar man, is Dinsdag gevan kelijk naar Alkmaar overgebracht. Bij de stemming van be- stuursleden van de Banne SINT MAARTEN op 15 Dec. werden herkozen a. tot lid van 't dagelijksch bestuur de heer Jb. Biesboer b. tot Hoofdingeland de heer P. Rens Beide stemmingen geschiedden met alge- meene, zijnde 25 stemmen. Maandagavond 1.1. vergaderde in het lokaal van den heer Slik te SINT PANKRAS de afd. van de Landbouw- en Handelsvereeniging„Langedijk en Omstreken", ter afdoening van de rattenrekening over 1902. Aan premiën voor 2193 ratten en enkele andere uitgaven werd f 277.22 uitbetaald. De inkomsten bestaan uit eene subsidie van gemeente en polder ieder van f 50, terwijl vervolgens de bouwers 1 '/j cent persnees betalen van het door hen gebruikte land. Het behangsel Te VELP (Geld.) heeft zich dezer dagen weder eens een geval voorgedaan van ver giftiging door verblijf in een kamer met arsénicum houdend behangsel. Na de ontdek king van de oorzaak van den ziekte-toestand heeft men maatregelen genomen, en de pa tiënt is nu herstellende. HEER HUGOWAARD. Als b e w ij s, dat ook in onzen Polder de koolbouw zeer loonend kan zijn, moge worden aangevoerd, dat een onzer landbouwers in 't noordelijk gedeelte een opbrengst verkreeg van 22 gld. per snees voor gele, idem voor Deensche witte en 17 gld. per snees voor roode kool. De landprijzen in aanmerking genomen, kan met den koolbouw hier dus nog wel een be staan worden gevonden. Noodlottige gevolgen van een ij s-o n g e 1 u k. Zooals gemeld is, zakten onlangs twee broeders uit de naburige Belgische gemeente Doel, op een water, gelegen onder de gemeente CLINGE, door het ijs en verdronken zij. Sedert het bekend worden van het ongeluk ligt de moeder der slachtoffers sprakeloos te bed en is de oude vader zeer ziek geworden, terwijl de zuster der broeders van verdriet krankzinnig is geworden. Vergadering van den Raad bevolen de heeren J. Timmerman en Abr. Sloos, voor de vacature-Beumkes de heeren T. Beumkee en A. Wit. Bij de hierop volgende stemming worden weder de heeren Timmerman en Beumkee herbenoemd en mej. M. Benmkes-Smit op nieuw bij acclamatie herkozen. Vervolgens is aan de beurt het samenstellen der Commissie van toezicht op de wegen. Vooraf deelt de heer Nobel echter mede, hiervoor niet meer in aanmerking te willen komen en verzoekt den heeren wel, hun stem niet op hem uit te brengen. Bij stemming worden niettemin de heeren Koomen, Nobel en Slooves met meerderheid van stemmen herkozen. Op een daartoe gedane vraag van den Voorz., zegt de heer Slooves, de benoeming aan te nemen, doch verklaart de heer Nobel te bedan ken en is trots den algemeen geuiten wensch der andere leden, daarvan niet af te brengen, zoodat nog een stemming noodig is en wordt thans de heer Timmerman benoemd, die de functig aanvaardt. Voorz. zegt, ongetwijfeld de tolk van den Raad te zijn, met den heer Nobel een woord van dank te brengen voor de wijze, waarop hij sedert 1884 vol ijver en toewijding de betrekking van lid der wegencommissie steeds heeft vervuld, waarmede de geheele vergadering van harte instemt. Alsnu stelt Voorz. voor, leden voor het stembureau te benoemen voor de in 't volgend jaar te houden verkiezingen. Dit wordt goed gevonden en worden de heeren Breebaart en Nobel daartoe benoemd en de overige leden tot plaatsvervangers aangewezen, welk een en ander met genoegen wordt aangenomen. Eveneens wordt op een daartoe strekkend voorstel van Voorz. besloten, ter voorkoming van het nieuwjaarwenschen, het inzamelen van gelden aan een Commissie op te dragen en daarvoor dezelfde heeren weder te ver zoeken. Ten slotte deelt Voorz. mede. dat van den gemeente-veldwachter en bode P. de Leeuw, een mondeling verzoek is ingekomen, om hem met ingang van 1 Febr. a. s. eervol ontslag uit zijne betrekkingen te willen verleenen. Wordt besloten den heer P. de Leeuw met ingang van 1 Febr. a. s. eervol ontslag te verleenen met toekenning van een pensioen van f 250.'s jaars. De rondvraag verder niets opleverende, sluit 1 de Voorz. met dankzegging voor de mede werking en opkomst de vergadering. De gunstig bekend staande bakkerij, met erf en weiland, aan het Buurtje, in de ZIJPE, groot 4.22.20 H.A., nagelaten door den heer D. Veul aldaar, Dinsdagavond ten overstaan van Notaris Vrijburg geveild in het café „De Jonge Prins" aan Het Zand, is verkocnt aan den heer F. X. Veul te't Zand, voor f 6650. Voor de rechtbank te ARNHEM stond terecht de 82-jarige W. D., arbeider te Doesburg, beschuldigd van op 9 November eene koe uit een weide te Lathum gestolen te hebben. De man heeft reeds twee-en-vijftig jaar gevangenisstraf ondergaan, waarvan vijftien jaar militaire detentie. Tegen hem werd thans geëischt eene ge vangenisstraf van een jaar. In FRIESLAND deed de 88-j a r i g e J.B. te Tjalleberd, de oudste inwoner van dat dorp, met zijn vrouw nog een tochtje op schaatsen. Het paartje reed nog flink en lus tig langs de baan. HEER HUGOWAARD. 10 Dec heeft „Nieuw Leven" de veilingen aan het station Noord-Scharwoude hervat. De aanvoer bestond toen in hoofdzaak uit harde gele kool, welke werd verhandeld voor f 3.75 per 100 stuks. De aanvoer bedroeg 9000 stuks. Zaterdag werd nog 17000 stuks kool aan gevoerd. Voor roode kool werd f 0.60 afl besteed, voor gele f 0 80 tot f 3.50 per 100. Maandag werden slechts een paar partijtjes aangevoerd. De geldende prijzen voor dorsch- kool zijnle, 2e en 3e soort roode f 10, le, 2e en 3e soort gele f 10. Voor Deensche witte kool wordt van f 7 tot f 13 besteed. Voor later te leveren kool gelden hoogere prijzen, doch er is weinig le ven in de brouwerij. Toch werd reeds gele kool op levering verkocht voor 16 gld. Na afloop der voorstelling in het Rembrandt-theater te AMSTERDAM werd door een deurwaarder beslag gelegd op alle honden en katten, waarmede de honden en katten-specialiteit Christo Nicolao voor het laatst optrad daar ter stede. De gedresseerde dieren behooren aan een hondenkoopman te Parijs, met wien Christo vroeger samenwerkte. Nu hij evenwel mèt de dieren, nit het oog van den eigenaar is, ver geet hij de overeengekomen uitkeering te doen. Vandaar het beslag. De deurwaarder heeft de honden en katten Commissie van Toezicht. Gesteund door subsidie van het Gemeentebestuur van Hoorn is de inrichting naar de eischen des tijds ingericht. Bij de opening was de dir.-gen., de neer Lovink, verhinderd aanwezig te zijn. Opge merkt werden de heer K. de Boer, lid der 2e Kamer, H. S. de Vries, wethouder van Hoorn, K. Breebaart Jz., voorzitter van Hou. Noorderkwartier, G. Vas Visser, voorzitter der Holl. Mitats. van Landbouw, benevens de Commissie van Toezicht met haren voorzitter den heer Groneman. Het geheele gebouw ziet er zeer doelmatig uit. Beneden bevinden zich onderscheidene kamers: één voor centrifuges, sterilisatie-toestellen, microscopen, balansen enz. Verderspoel- weeg- en leslokalen (voor de onderscheidene landbonwcursnssen). (Tel.) Derde Wedstrijdin hetbijhou- den van melkstaten voor Noord-Holland. Het Hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw brengt ter kennis van belanghebben den, dat voor het melkjaar 1903-1904 wederom prijzen worden uitgeloofd, zoowel voor ver- eenigingen van veehouders als voor veehou ders afzonderlijk, die zich de verbetering van het veeslag ten doel stellen, door o. a. de op brengst hunner melkkoeien geregeld na te gaan. In verband met het landbouwonderwijs heeft het ook voor leerlingen en oud-leerlin gen van landbouwwintercursnssen en van de landbouw winterschool te Schagen eene speciale afdeeling van dezen wedstrijd in 't leven geroepen. Belangstellenden kunnen zich wenden tot den heer S. C. Korteweg, Secr.- Penningmeester der Maatschappij te 's-Gra- venhage WINKEL. 't Is lichte maan, dus tijd om te verga deren. Zondag hield het bestuur der Land- en Tuinbonwvereeniging LutjewinkelWeere" een bijeenkomst bij den heer J. Korff, om de agenda op te maken voor de aanstaande jaarlijksche ledenvergadering in Januari. Maandag vergaderde het Dep. WINKEL der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ten huize van den heer A. Wit, waar de heer A. Egmond als redenaar optrad. Dinsdag hield de heer J. Nobel een lezing bij den heer J. Korff te LUTJEWINKEL voor de Vereeniging „Nut en Genoegen", terwijl daar bovendien een tooneelstukje werd opgevoerd met welwil lende medewerking van mej. J. Korff. Woensdagavond zal de Af- deeling WINKEL van Volksonderwijs ver gaderen bij den heer A. Wit, waar, behalve de gewone huishoudelijke werkzaamheden, de uitreiking der getuigschriften zal plaats hebben aan de leerlingen, die dit jaar een der lagere scholen der gemeente doorloopen heb ben. Vroeger geschiedde dit tijdens het schoolfeest in de kerk, maar omdat het feest nu buiten de gemeente gehouden is, is daarin verandering gekomen. Donderdag zal de heer Prins van Aalsmeer een rede houden voor de Afdee ling WINKEL van den Bond van Staats- pensionneering, des avonds 7 uur, in de kolf baan van den heer A. Wit, waar iedereen boven den 18-jarigen leeftijd vrijen toegang heeft. verhoogd met 5 pet. rente en 1 nistratiekoBten per jaar. Pet. Tegenover deze verbooging st voor de Verzekerden het err>„,441 «ckt <jat T78'oote af het risico der Vennootschap Toc'rit de eerstvolgende loterij beetn. Feeds r, alsof de verschnldiVcIe., premie (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven.) o— (Vervolg.) Op 9 Juli 1902 werd te Amsterdam opge richt de Naamlooze Vennootschap De Eerste Nederlandsche Maatschappij tot Verzekering van Risico in Loterijen. Het maatschappelijk kapitaal werd op 1 millioen gld. bepaald, waarvan f 100.000 gede poneerd is als additioneele waarborg voor de polishouders. Dit waarborgfonds bestaat uit effecten, welke officiëel ter beurze van Amsterdam genoteerd zijn en waarvan, op hun verzoek, de serieletters en volgnummers aan de polis houders kosteloos worden opgegeveD. Deze toelichting, aan het prospectus toe gevoegd, handelt uitsluitend over eene ver zekering op de Nederlandsche Staatsloterij volgens tarief No. 7 en de daarbij behoorende supplementen. Iemand, die zich volgens dit tarief verze kert, ontvangt eene polis, waarvan het Nederlandsche der gemeente WINKEL gehouden op Dins- tevens «ie wacht houdt over de levende have. dag 16 December 1902, 's voorm. 10 uur. Tegenwoordig alle leden. De Voorz. opent de vergadering, waarna, alvorens tot de benoeming van hoofd der school over te gaan, nog eens de verschillende stukken van een tiental sollicitanten worden nagegaan meer in het bijzonder worden ingezien de stukken van de zes sollicitanten, die proefles hebben gegeven, zijnde de heeren F. ten Kate, en G. de Boer respect. Hoofden der scholen te Blokzijl en te Kantens, C.Smit, C. D. Colpa, G. Zijlstra en C. Polling respect, onderwijzers te Helder,Amsterdam en Schagen. Zooals den Raad bekend is, zegt Voorz., heb ben Burg. en Weth., in overleg met den districte-schoolopziener, de heeren C. D. Colpa, C. Polling en G. Zijlstra in alphabetische volgorde op de voordracht geplaatst en zijn dus van deze drie heeren nog nadere informa ties ingewonnen, welke alle even gunstig zijn. Voorzitter doet hiervan voorlezing en mededeeling. Voorts hebben de leden van den Raad de heeren onderwijzers allen zien werken in de school, dus kan men aannemen, de heeren eenigszins van nabij te hebben leeren kennen. Zeer zeker staat de Raad voor een moei lijke en gewichtige keuze, allen hebben ge toond flinke onderwijzers en wèl voor hunne taak berekend te zijnwanneer dus nog iemand van de heeren nader het woord er over wenscht te hebben, dan wil Voorz. hem zulks gaarne geven, of indien iemand de benoeming nog zou willen verdagen, dan zal ook dit in overweging worden genomen. Zoo niet, dan stelt Voorz. voor, tot stemming over te gaan. Geen der heeren het woord wenschende te bekomen, wordt vervolgens gestemd en benoemd de heer C. D. Colpa met vier stem men op den heer Zijlstra van Schagen wer den 3 stemmen uitgebracht. Voorz. spreekt hierna den wensch uit, dat de Raad een goede keuze mag hebben gedaan. Van het Burgerlijk Armbestuur is ingekomen een schryven, houdende mededeeling, dat als leden van het bestuur periodiek aftreden de hokken opgeborgen, en op de gewone J "oT™ deert Nederlandsche 8teatsloterÜ wijze een bewaarder aangesteld, die thans WaLeer en zoo dikwijls op dit polis nummer in de Nederlandsche Staatsloterij een prijs of premie valt, waarop winst ge maakt wordt, ontvangt de Verzekerde van de Vennootschap eene uitkeering, -IJsclub te KOLHORN. Ten gevolge van den ingevallen dooi heeft de voor Zondag j. 1. uitgeschreven schoon- rijderij niet plaats gehad. Maandag daaraan volgende hield de club weder vergadering op de bovenzaal van den heer Jb. Smit. Uit de notulen der bestuursvergaderingen bleek, dat de heer J. Helder tot voorzitter verkozen was, die dan ook deze vergadering leidde. Hij stelde een paar zilveren en een viertal bronzen medailles ter bezichtiging uit de fabriek van den heer Begeer te Utrecht, die fraai afgewerkt waren en op de eerstvol gende schoonrijderij als prijzen uitgereikt zullen worden. Besloten werd den datum aan 't bestuur over te laten en na de schoon rijderij onmiddellijk een hardrijderij te publi- ceeren om prijzen tot een gezamenlijk bedrag van 30 gld. Ook voor de jongelui werd gezorgd. Wanneer weer, ijs en kas het toe laten, zal een wedstrijd georganiseerd worden voor schoolkinderen en tegelijkertijd voor jongelui van 12- tot 15-jarigen leeftijd, f 16 werd daarvoor disponibel gesteld. Verder werd besloten het Vereenigingsjaar te veranderen. Voortaan zal het loopen van 1 November tot 31 October. Nadat het bestuur op zich genomen had, op een der volgende vergaderingen de leden in te lichten omtrent den Ijsbond „H. N. K.", werd de bijeenkomst gesloten. Men meldt uit ZEELAND: De tegenstanders der leerplichtwet 6chijnen toch den moed nog niet op te geven. Uit Axel en Krabbendijke worden adressen aan den minister van binnenlandsche zaken ge richt met het verzoek, de leerplichtwet in te trekken of anders de wet te wijzigen. Handteekeningen zijn in Zeeland op zulke adressen nog al gemakkelijk te krijgen, doch als men een blik op zoo'n lijst werpt, dan komt men ook direct tot de overtuiging, dat voor velen leerplicht inderdaad niet over bodig zou zijn Men meldt uit HOORN Het nieuwe zuivellaboratorium, waar Dr. L. T. C. Schey zijn werkzaamheden vervult, heeren J. Timmerman en T. Beumkes en als is heden op plechtige wijze alhier geopend! regentesse mej. M. Beumkes-Smit __OI waarvan het bedrag precies gelijk staat aan '/,0 van de winst op het desbetreffende heele lot be haald. Onder winst wordt verstaan het batig saldo, nadat van de netto-opbrengst van een doorgefourneerd lot de oorspronkelijke in- koopswaarde afgetrokken is. Indien b.v. op het No. 3333 in de Neder landsche Staatsloterij de hoofdprijs valt van f 100 000 bruto is f85.000 netto, dan ontvangt de houder van '/so lot f4250.— waarvoor hij heeft betaald 8.60 blijft per saldo winst f4246.60 Deze winst wordt door de Vennootschap iu contanten uitgekeerd aan hem of haar, die op hetzelfde nummer verzekerd is. Bovengenoemd voorbeeld geldt voor alle andere prijzen en premiën, waarop winst gemaukt wordt. Elke uitkeering wordt op de keerzijde dor betreffende polis aangeteekend en in minde ring van het verzekerd kapitaal gebracht. Zoodra de uitkeeringen het totaal van f 10.000 hebben bereikt, eindigt de verzeke ring stilzwijgend en wordt de polis by de laatste uitkeering ingetrokken. Het bedrag eener uitkeering wordt betaal baar gesteld te 's-Gravenhage ten kantore der Vennootschap en voorts bij hare nader aan te wijzen gemachtigden in den lande. Eene verzekering volgens dit tariel betee- kent dus, dat de Verzekerde geen loten behoeft te koopen en toch de doorloopende kans geniet op de eventueele winst, welke op één-twintigste lot per lotery behaald wordt. Degene, die zich volgens bovenstaand tarief voor een kapitaal van f 10:000 ver zekert, heeft daarvoor eene premie te betalen van f 100 in eensgevend geld en is daar mede van elke verplichting tot bijstorting ontslagen. Wenscht hij dit bedrag niet in ééns te voldoen, dan kan de betaling ook in ter- dns alsof de verschuldigde betaald geworden was. Volgens supplement A i» de t. der verschuldigde premie betaalt- f'k> mijnen van f 25 per 3 maanden^16 C en administratiekosten bedragen i j -V f 2 50. Duur der afbetaling 9 m dit fc? Volgens supplement B ig de hoofd verschuldigde premie betaalbaar ir van f 10 per 3 maanden de rente t6rtM nistratiekosten bedragen in dit at. 'f Duur der afbetaling: 2 jaar en 6 Volgens supplement C is de hootd1S<"!'-t verschuldigde premie betaalbaar in 80lïl van f 6 per drie maanden. De 5e administratiekosten bedragen in j!61"* f 17.60. Duur der afbetaling t ft* 6 maanden. Volgens supplement D is de hoofd verschuldigde premie betaalbaar in 5 011 van f2 en de overige termijnen per maand; de rente en administmJ®11 bedragen in dit geval f26. Duur der .ri 10 laar. afb«alini Volgens supplement E is de hoofd verschuldigde premie betaalbaar in van f 5 per maand; de rente en adm-ermÜ°«i kosten bedragen in dit geval f 5 ï,stratie- afbetaling 1 jaar en 8 maanden De langdurige termijn van afi volgens supplementen C en D zal voor eenig bezwaar opleveren, omdat dere '''f®80'- dadelijk ingaat en omdat de in werkelijkheid veel korter duren ling uit het volgende blijkt: ?'v'itoonig Een ieder, die volgens een der sudd!.™ verzekerd is, heeft namelijk ten „u W het recht meerdere termijnen tegelat* het geheele saldo van de hoofdsom l,*1* verschuldigde premie, zonder verdere? 1 kening van rente of administratief eens te voldoenhij is daartoe wanneer zyne polis gedurende den $7: afbetaling in aanmerking komt voSM uitkeering, waarvan het bedrag groot(ff dan het saldo van de hoofdsom der noe t! betalen premie. Zoodra de laatste termijn afbetaald 1, wordt door den Verzekerde niets meergl> maar de polis blijft van kracht, toiR verzekerd kapitaal van tienduizend J geheel is uitgekeerd, tenzij de Vennoot," georuik maakt van haar hierna te noe'2 recht van opzegging. (Wordt vervolgd.) Schagen, 17 December 1902, onderafdeeling van „Het Witte Kruis" alhier —O-o-o— Binnen eenige dagen zal door de Commissie belast met de zorg voor „Ziekenverpleging"' een beroep worden gedaan op de offervaar digheid van de ingezetenen dezer gemeente, tot ondersteuning van bovengemelde onder afdeeling van „Het Witte Kruis" alhier. Alvorens daartoe over te gaan, wenscht de Commissie bovengenoemd het doel van „Ziekenverpleging" nader toe te lichten, ten eiDde, zoo mogelijk, de zoo zeer gewenschte belangstelling daaromtrent te doen toenemen. Duidt de naam „Ziekenverpleging" reeds aan, op welk gebied zij werkzaam is, toci is het zeker niet overbodig, er hier op te wijzen, dat het doel waarmede genoemde onder afdeeling is opgericht, bestaat in het ver schaffen van versterkende middelen aan behoeftige zieken, die zulks naar het oordeel van onzen plaatselijken geneesheer Dr. A. C. Melchior behoeven. Mogen wellicht sommigen van meening zijn, dat door armbesturen en lief dadige instellingen of particulieren in de ge meente, op voldoende wijze in die behoeften wordt voorzien, dan neemt de Commissie vrjj- heid er op te wijzen, dat de door bedoelde corporatiën verstrekte bedragen uitsluitend dienen tot ondersteuning in het onderhond der armen en hunne gezinnen, terwijl daar nevens te dikwijls de middelen ontbreken, om bovendien aan de arme zieken versterkende middelen te verstrekken, waaraan zij zoozeer behoefte hebben. En dat deze ondersteuning noodzakelijk i>. blijkt wel hieruit, dat vanaf Juni tot eind December 1901, aan een tiental behoeftige personen door „Ziekenverpleging" een belang rijk bedrag aan versterkende middelen werd verstrekt en ook in dit jaar (1902) weder verschillende behoeftige zieken ondersteuning genoten. Mocht twijfel bestaan, of de ver sterkende middelen wel juist aan die behoef- tigen worden verstrekt, die zulks het meeat noodig hebben, gaarne is de Commissie bereid, te dien opzichte de gewenschte inlichtingen te verschaffen. Met erkentelijkheid getuigende van de het vorig jaar verleende bijdragen, is het er Commissie tot haar leedwezen geblekgn, a die niet voldoende waren om in de >e "e te voorzien. t,„i„««0ri Zij neemt daarom vrjjheid, me ,avoel drang een beroep te doen op uw voor het lijden onzer arme ziek P dat door uwe bijdragen zal kuun voorzien in behoeiten, welke meer andere, dringend voorziening n „JLut de Want ziek te zijn en arm teven j8 middelen, noodig voor hers'tol' ®n toestsiii zeker een hoogst beklagenswaardige toesc De Commissie vleit zich, dat efg op Uwe offervaardigheid niet zal zijn. De Commissie van „Ziekenverpleg b 1 SMEDENVEREENIGING. Zondag hield de Afdeeling Schaj-,e!« Smedenvereeniging „Hollands Noorder» tier" hare jaarvergadering in het 1 - „Cérès" alhier. De voorzitter, de hc«r J Wissekerke van Kolhorn, opende de dering met een hartelijk welkom aan opgekomen leden der vereeniging, die in geheel 51 leden en 14 begunstigers telt. De notulen der vorige vergadering «re daarop gelezen en goedgekeurd. Volgens rooster moesten drie bestunrs aftreden, de heeren C. Bakker van C. Boon van Zuid-Scharwoude en A. vaii van Alkmaar. In hun plaats werden zoodanig Kolhorn, t Is het gebonw op het Breed, waar vroeger mynen geschieden, maar dan wordt de premie gekozen de heeren A. S'üt J. de Leeuw te Schoorldam T. van Straaten te Haringcarspel. De Slot werd tevens tot penningmeester betj'-'1 De overige bestuursleden zijn de J. L Wissekerke, voorzitter, te D. Roggeveen Lz., secretaris, eu B p te Schagen, C. Blom te Helder, J- Heer Hugowaard en J. Visser te Ouu Aan den door de afdeeling dlt dV opgerichten cursus in vakteekenen heden door 7 personen deelgenomen.

Schager Courant | 1902 | | pagina 2