Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Het drama aan het Saksische hof. Onderzoek geoefendheid der lotelingen van de lichting 1902. Marktberichten. Nu met 1 Jan. 1.1. de afd. BROEK OP LANGENDIJK en OUDKARSPEL zich van de Landbouwvereeniging „Langedijk en Omstreken" hebben afgescheiden, trad daar mede het geheele Dagelijksch Bestnur (leden van de afd. Broek) af. Door de overige Hoofd bestuursleden zijn nu achtereenvolgens als Voorzitter, Secretaris en Penningmeester ge kozen (tijdelijk) de heeren A. Nobel te Sint Pankras. C. de Geus te Noord-Scharwoude en S Zeeman te Zuid-Scharwoude. E r is nog steeds weinig leven in den groentehandel aan den LANGEDIJK. Dagelijks worden 10 k 12 wagons groente verzonden. De prijzen zijn nog steeds hoog, voor de roode kool tot f 13, gele tot f 15 en Deensche witte tot f 14 per 100 stuks. Uien worden nog weinig verzonden enkele dagen geleden werd een wagon uien verzonden, welke gekocht waren voor f 0.75 per 50 K.G.; een zeer lage prijs alzoo. Te BROEK OP LANGENDIJK is de typ bus aan het afnemen en heeft gelukkig slechts één slachtoffer geëischt. Het vermoe den ligt voor de hand, dat de ziekte veroor zaakt is door het gebruiken van melk van een zieke koe. In de gezinnen toch, waar de ziekte voorkwam, werd melk geleverd door denzelfden melkboer, terwijl deze kort te voren eene zieke koe had. WIERINGEN. Het door deze gemeente te dragen aandeel in de Nationale Militie, lichting 1903, be draagt 12 manschappen, waarvan 8 voor vol ledige oefening en 4 voor korte oefening. HEER HUGOWAARD. Op initia tief van onzen Burgemeester is door eenige jongedames voor weduwen en weezen in Zuid- Afrika (Transvaal en Oranje-Vrijstaat) gecol lecteerd de som van f 188.46. In 1902 werden van het eiland TEXEL naar elders uitgevoerd 32614 lam meren, 8259 schapen, 1062 koeien, 486 kal veren, 54 paarden en 384 varkens. Tegen besmetting. Er is ook hier te lande wel eens bedenking geopperd tegen de gewoonte, die bij kerke lijke plechtigheden bestaat, om uit één beker velen te laten drinken. Te Kopenhagen hebben thans de hoofdambtenaren van het genees kundig Staatstoezicht en de voorzitters van geneeskundige vereenigingen een gezamen lijke waarschuwing openbaar gemaakt tegen het gebruiken van éen beker bij het Heilige Avondmaal, als leidende tot het overbrengen van besmetting. Tevens wijzen zij er op, dat men tot voorkoming van dergelijke schadelijke gevolgen, gebruik kan maken van een beker soort, die onlangs voor dat doel is uitgevonden. Daarbij zijn om den rand een aantal kleine bekertjes aangebracht, die men door middel van een eenvoudig toestel, dat in den deksel zit, gemakkelijk kan vullen. Goedkoope zedelessen. Twee personen M. B. en H. H., te MAAS TRICHT, ververs van beroep, doch nu in het slappe seizoen, zagen Zaterdagmiddag bij den overweg van het station, dat een officier zijn gouden horloge met dito ketting verloor. Zij raapten het horloge uit een plas water op, liepen den officier achterna en overhan digden hem het uurwerk, dat aangenomen werd zonder dank-je te zeggen. Op een belooning eigenlijk gerekend hebbende, spraken zij den officier aan Een belooning kregen zij echter niet, wel een zedelesZe zouden dieven geweest zijn, wanneer ze het niet hadden teruggegeven. De officier verwijderde zich dan. (L. K.) Men meldt: Een niet onvermakelijke jachtscène had verleden week onder WASSENAAR plaats. Een welbekend landheer was ter jacht ge weest, vergezeld van een arbeider, tevens on bezoldigd rijksveldwachter. Toen de jager met eenige hazen, patrijzen en verder dien dag geschoten wild terug keerde, zag de heer een paar wildstroopers op zijn jachtterrein. Onmiddellijk werd het wild neergeworpen en men ging de stroopers achterna, die het op een loopen zetten en ontsnapten. Teruggekeerd op de plaats waar men het wild zoolang had neergelegd, was er niets meer te vinden. Zeer waarschijnlijk hadden een paar kameraden van de vluchtelingen het meegenomen en had men met een truc te doen gehad, die dan prachtig was gelukt. Voederproef. Als vervolg op proeven, het vorig jaar op kleinere schaal genomen, is thans door den Minister van Oorlog bepaald, gedurende het le halfjaar 1903 proeven op groote schaal te nemen met melassevoeder. Bij het 3e regiment huzaren, le en 2e regiment veld artillerie, alsmede de rij- en hoefsmidschool, zal de M el as s eb o s t el merk B, van de Suikerraffinaderij voorheen Spakler en Tette rode, worden geleverd. Hoofddepöthouder voor Noord-Holland, bureau Alkmaar,is de heer P. Meurs Pz. te Schagen. Achtergelaten vrienden. Een vermakelijke vergissing had te HEUSDEN bij een begrafenis plaats. Een der aansprekers vergat bij het vertrek naar de begraafplaats de vrienden enz., die in een andere kamer dan de familie zaten te wach ten, te waarschuwen. Toen de begrafenis stoet reeds eenigen tijd was vertrokken, werd de vergissing bemerkt. De achtergelaten vrienden vonden het toen echter maar beter naar hun woningen terug te keeren. Inbraak te ROTTERDAM' De antiquaar Joachim Davids, wonende in de Groote Pauwensteeg te Rotterdam, vlak naast het bureau van politie, is het slachtof fer geworden van een brutale inbraak. Maan dagavond laat zich met zijn gezin ter ruste begevende, bemerkte hij, dat in zijn slaapver trek op de tweede verdieping een kast was opengebroken met een breekijzer, dat de dief of dieven hadden achtergelaten, terwijl uit die kast bleek verdwenen een ijzeren geld kistje, waarin zich een bedrag van circa f 13.000 bevond aan effecten en bankpapier, benevens levensverzekeringpolissen eigen domsbewijzen van panden en eenige vreemde wissels. Vermoedelijk hebben de dieven zich toegang verschaft door de badkamer naast het slaapvertrek, waar sinds 's middags nie mand was geweest, terwijl ook niets ver dachts was bespeurd. De nummers van de bankbiljetten, waaronder 8 van f 1000, zijn bekend. Onder de wissels was er een van 35, een van 44 en de overige van 25 pond ster ling. De vermiste effecten zijn een Common Wabash Spoorwegmaatschappij B 10394 van duizend dollars nominaal, 2 Peruanen Nos. 362 en 270 elk van 500 pond nomiaal, een Brusselsch lot van 100 frs. No. 10851, bene vens enkele Weerbaarheidsloten. De heer Davids heeft een premie gesteld op het aan houden van de daders. Uit DE LEMMER schreef men Maandag: Is bijna overal het ijs verdwenen en dien tengevolge de scheepvaart weder geopend, hier is dit niet het geval. Langs de kust strekt zich, nu reeds sedert vele dagen, een haast onafzienbaar ijsveld uit, dat door den aanhoudenden Zuiden- en Zuidwestenwind, vrijwel onbewegelijk blijft liggen en den toe- gang tot onze, anders zoo drukke, haven, zelfs voor stoomschepen, geheel afgesloten houdt. Slechts een flinke noorderstorm, ver gezeld van een hoog getij water, zou dat ijsveld spoedig kunnen doen verdwijnen. Snel recht. Op een erf te WINSCHOTEN staat reeds sedert Mei 1901 een partij steen onder protest opgeslagen. Elke maand is er f 16 standgeld voor verschuldigd. De steen was bestemd voor een klinker weg, maar de aannemer van dien weg weigerde ze, op grond dat ze niet aan t monster voldeed. Een minnelijke schikking met den steenfabrikant (uit Gelderland) was niet te vindennu is de zaak aanhangig voor de Rechtbank te Utrecht, maar daar heeft men het zoo druk, dat het nog een langen tijd zal duren, voor de zaak behan deld kan worden. („N. Ct.") O u d-s t r ij d e r s. In FRIESLAND waren op 1 Januari nog 13 oudstrijders van 183031, allen van 91 tot 98 jaar oud, die in behoeftige omstandig heden veikeeren en onderstand genieten. De zaak Mutsaers is nog al- tijd niet tot rust gekomen. De Tilburgsche Courant van Donderdag 1 Jan. bevat onder het opschriftAttentie s. v pl. Protest tegen den Commissaris van Politie, een ingezonden stuk, ondertecberd H. Pan- huijsen, waarin wordt medegedeeld, dat pro test is aangeteekend bij den Hoogen Raad tegen den commissaris van politie wegens diens leiding in zake den moord in den Noord- hoek, en dat een nieuwe instructie wordt ge vraagd tegen den vroegeren verdachte Mut saers, volgens artt. 109, 40 en 399 Wetboek van Strafvordering. Mazelen. Van de 500 leerlingen der O. L. School te URK waren er Maandag 240 ziek, terwijl een aantal jongere kinderen eveneens zijn aangetast. De gemeente-geneesheer aldaar, die tegen 1 Jan. j.1. als zoodanig te Amsterdam benoemd werd, heeft de bevolking niet aan haar lot behoeven over te laten, maar kreeg vergun ning, nog deze maand op 't eiland te blijven. De vacature kon tot heden niet vervuld wor den, wijl de vorst zulks belemmerde. V e e-u itvoer naar Zui d-A f r i k a. Ter uitvoering van de in de algemeene ver gadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw van 19 Sept. jl. aangenomen motie van den heer Loopuyt, heeft het hoofd bestuur den 15 Oct. d. a. v. de zustermaat schappijen uitgenoodigd tot het bijwonen van een bijeenkomst te AMSTERDAM, alsmede het dagelijksch bestuur van het Ned. Land- bouw-Comité, dat reeds een stap in gelijk soortige richting had gedaan, om den uitvoer van vee naar Zuid-Afrika te bevorderen. Als gevolg der besprekingen aldaar zijn de navolgende heeren als hoofdcommissie be noemd P. J. A. de Bruine te Zwijndrecht, voorzitter; jhr. mr. P. van Foreest te Heilo, en W. Teengs, te Alkmaar (voor Noord-Hol land) P. Loopuyt te Schiedam (voor Zuid- Holland); H. A. Hanken te Wilhelminadorp (voor Zeeland]G. J. van Poppel te Gilse [voor Noordbrabant]A. Staring te Lochem [voor den kring der Geld.-Overijselsche M. van Landbouw] mr. E. B. Bavink ten Cate te Almelo [voor dien der Overijsselsche Landb.- Maatsch.]J. Blom. te Meppel [voor Drente] J P Wiersma te Ferwerd [voor Friesland] mr. H. J. Doude van Troostwijk te Nieuwer- sluis [voor Utrecht] mr. A. Ferf te 's-Gra- venhage, secretaris. Deze hoofdcommissie heeft thans, bij circu laire, zich gewend tot allen, die belang heb ben of belang stellen in steeds meerdere bekendheid van onzen Nederlandschen vee stapel, in verband met de algemeene begeerte om onze stamverwanten in Zuid-Afrika de behulpzame hand te bieden bij het streven naar herstel van hun economischen bloei, hen verzoekende krachtdadig het denkbeeld te bevorderen, om te beginnen met aan de Boeren kosteloos jong vee te verstrekken. Permanente comité's zijn in het leven geroe pen, wier taak het zal zijn, zich direct tot alle belangstellenden in hare provincie te wenden. De Z.-A. Vereeniging voor Land bouw en Veeteelt juicht het denkbeeld van het zenden van jong fokvee zeer toe. Het vee moet omstreeks half Augustus 1903 voor het eerst van hier verzonden wor den, Het tijdstip zal wellicht echter ook vroe ger kunnen worden gesteld. Het einddoel is een geregeldan handel in vee tusschen Zuid- Afrika en Nederland in het leven te roepen. Men zal aan een der leden van de commissie uit de provincie, waarin men woont, vóór 1 Maart 1903 moeten opgeven, hoeveel en welk vee ter beschikking gesteld wordt en aan welk adres dit vee te zijner tijd kan opgevraagd worden. Alle belangstellenden zijn uitgenoo digd, zoowel landbouwers als niet-landbou- wers en ook vereenigingen, om een of meer stuks jong fokvee (vaars of stier gebo ren in 1902) ter beschikking der commissie te stellen. Een of meer personen kunnen ook gezamenlijk een of meer stuks vee aankoopen en aanhouden tot den tijd van aflevering. Men schrijft aan de Telegraaf: De Friesche greidboer staat vroeg op. Niet, omdat hij nog niet vaak eens een poosje langer zou willen slapen, als de herfstwinden loeien, de wintervorst met zijn kouden adem overal doordringt, en het opstaan in het duister in eigen huis zelfs ietwat „zeer heimisch" maakt, maar omdat het werk hem roept. „De vriend met metalen stem" wekt hem het vee op den stal wacht hem om gemolken te worden. Vroeger kon het nog eens een half uurtje lijden, maar sinds de booten of wagens der zuivelfabrieken de melk komen afhalen, is „vertraging" contrabande ook in den winter. Toch staat tegenwoordig menig Friesche boer nog te laat op en wordt hjj gewekt door het geklop of getik op deur en venster. Dat „matineuze" bij vaak stikdonker komt van de zijde der opkoopers van nuchtere kalveren, gedreven door een vurigen geest van concurrentie. Men wil de eerste zijn bij den boer, om te koopen wat des nachts misschien in den stal geboren is, wel wetende, dat de boer reeds verschillende bezoeken van concurree- rende opkoopers heeft gehad, als de klok 6 of 7 uur wjjst. Al pruttelt de boer eerst wel eens een beetje, dat men hem zelfs des nachts geen rust gunt, toch is hij als hjj over de bed- deplank gestapt is monter, omdat hij al dadelijk begrijpt, dat hier werkelijk „de mor genstond goud in den mond heeft." De lantaren wordt ontstoken, in negligé wordt de stal bereikt, waar hij altijd genoeg klompen vindt, om „in te schieten", en de reis naar den buitenstaldeur te vervolgen en den „opkooper" binnen te laten. Bij het lantaren-schemerlicht wordt het jonggeboren rund aanschouwd, beschouwd, beknepen en betasttusschen boer en op kooper wordt „handjegeklapt" als op de markt en het einde is meest, dat de boer een extraatje maakt voor den zuigeling, die vaak direct meegenomen meestal nog denzelfden dag als „bout" op reis is naar Engeland. Voor een gewoon burgermensch is aan geen bontje te komenze zijn peperduur, die zuigelingen! De prijs variëertvan f8 tot i 11 per stuk. In vroegere tijden kocht men een nuchter kalf voor een daalder. Kom daar nu eens om Werden vroeger enkel de mannelijke kal veren verkocht, thans gaat ook een deel der koekalveren naar den export-slager, wijl door de aanhoudende sluiting der Duitsche gren zen, de Friesche boer veel minder doet aan den aanfok en het „melken" de hoofdzaak geworden is van zjjn bedrijf. De Engelsche markt toont zich gunstig voor het kalfsvleesch en daardoor^„doodende concurrentie onder de opkoopers." Het gaat zelfs zoover, dat sommigen hunner van den boer in voorkoop alle kalveren gekocht heb ben, die in zijn stal het eerste levenslicht zul len aanschouwen. „Nog niet geboren en al verkocht het teekent de concurrentie op het stuk van kal- verenhandel, die werkelijk nu al een „rage" is geworden. HEER HUGOWAARD. tlsopval- leud stil in den handel van landbouwpro ducten. Daar er door 't zachte weer veel werk aan de kool is, zonden de landbouwers gaarne zien, dat er wat meer leven in de brouwerij kwam. De prijzen zijn trouwens ook eer dalend dan stijgend. Roode kool geldt van f 4 tot 12, gele f 4 a 14, Deensche witte f 7 a 14, per 100, bieten gelden f 10 a 13 per 1000, rapen f 2 a 3 per 100, uien f 0.75 a 0.90 per baal, wortelen f 2.60. Ook in uien is hoegenaamd geen handel. Schagen, 7 Jannari 1903. De G y m n a s t i ek v e r e e n i gl n g „Lycurgus" alhier heeft hare uitvoering voor kunstlievende leden en genoodigden bepaald op 15 Februari a.s. De heer P. Hoogschagen, werkzaam aan het Rijks-Telegraafkantoor te Amsterdam, slaagde voor het examen radicaal telegrafie. Gedurende de maand Decem- ber 1902 werd aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren ingelegd f 12117.286, terugbetaald f 21687 60. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6723. In 1902 werd totaal terugbetaald f 166384.085 en ingelegd f 195034.16 —Zondag j.1. hield het Schager Ziekenfonds zijn 12e jaarvergadering in het lokaal „de Roode Leeuw." Tegen woordig waren 43 leden. De bijeenkomst werd met een hartelijke toespraak geopend door den Voorz., den heer Th. Roep. Uit de jaarverslagen bleek, dat over het ie kwartaal aan den dokter f 61.75, over het 2e f 64, over het 3e f 74.25 en over het 4e f 72.25 was betaald. Voor den apotheker bedroegen die cijfers f 88.90, f 66.85, f 74.20 en f 58.85. In 't geheel werden er 36 uitkeeringen k f 2.60 uitbetaald. Aan het einde van 't jaar telde de vereeniging 51 huisgezinnen en 34 enkele personen als leden; met inbegrip der kinderen waren ruim 250 personen bij de vereeniging aangesloten. Gezinnen betaalden 20 cent, enkele personen L0 cent per week. De ontvangsten bedroegen f 773 83, de uitgaven f 738.16. Dit jaar leverde alzoo een saldo van f 35.67 op. De rekening en ver antwoording werd in handen van een commissie gesteld, waarvoor de vergadering de heeren R. Boersen, C. Aij en T. Boorsma verkoos. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H.Feisser, D.Roggeveen en Th.Roep, van wie de laatste opnieuw tot Voorz. werd aangewezen. Over de vraag, of het 12l/2-jari^j bestaan op 13 Jan. a.s. herdacht zou worden, uitspon zich een levendig debat. Tenslotte werd met op 3 na algemeene stemmen daartoe besloten en werd Zaterdag 17 Jan. daarvoor als dag bepaald. Het bestuur zal io overweging nemen, of de uitkeering bij ziekte iets verhoogd kan worden. Daarna werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. KAASMARKT. Op de markt van heden aangevoerd28 stapels kleine kaas, hoogste prijs f 28.50, laagste f 23.50; 2 stapels middelbare f 25. Gewicht 13354 K.G. - Postverkeer. De Kerstdagen hebben als gewoonlijk bui tengewone inspanning van de posterijen ge vorderd, vooral bij den pakketdienst. Te Ber lijn werden van 12—25 December 2.084 000 pakketten behandeld (125.000 meer dan in 1901). Van 18—25 December waren behalve 6800 postbeambten en 3000 bestellers, nog 454 militairen en 1743 andere extra-helpers aan het werk en voor de bestelling dagelijks 2129 paarden in dienst. Vulkanische uitbarstingen in Qhili. Santiago, 8 Jan. Vijf vuurspuwende ber gen, waarvan men niet wist dat zjj werken de vulkanen waren, zjjn thans in volje wer king en braken ontzaglijke hoeveelheden lava en gloeiende asch uit. Bijzonderheden ont breken nog. Electrische spoorwegen. In Zweden zal een proef worden genomen met electrische trekkracht op de spoorwegen. Het bestuur der Staatsspoorwegen heeft de vorige week aan den Koning daarover een verslag uitgebracht, waarin wordt betoogd dat de toepassing daar te lande zeer wordt bevorderd door het groot getal watervallen en de uitgestrekte turfstreken, welke goed koope brandstof leveren voor do electrische inrichtingen. In den loop van dit jaar, stelt het verslag voor, reeds de plannen voor een proeflijn gereed te maken, maar vooraf nog een deskundige in andere landen van Europa en in Amerika een onderzoek te doen instellen. In den eersten nacht van het nieuwe jaar is te Berlijn een inbreker door een brandkast in handen der politie gevallen. Met een kameraad had hij zich toegang ver schaft tot het kantoor van een papierfabriek, Daar trachtten zjj de zware brandkast van den muur af te schuiven om van achteren aan te tasten. Maar het jjzeren gevaarte viel voorover op de beenen van den inbreker. De andere ging aan den haal. Tegelijk kwam de nachtwaker der fabriek op het gedruisch aanloopen en vond den ongelukkige in zijn benarden toestand. De Wet ziek te Kaapstad. Men meldt aan de Telegraaf dat generaal De Wet sedert zijne aankomst te Kaapstad ziek ligt en zijn reis nog niet verder heeft kunnen vervolgen. Koning George van Saksen is tegenwoor- dig geweest bij de vergadering van den laat- J sten ministerraad, waar de scheiding van ta- I fel en bed van den kroonprins en diens ge malin ter sprake is gekomen De berichten, die over den toestand van den koning ver spreid worden, zijn niet gunstig, ofschoon de laatste berichten niet van levensgevaarlijk spreken. Hij moet zeer zwak en koortsig zijn en eenige dagen geleden openbaarde zich een begin van een ouderdomskwaal. 's Konings slechte toestand brengt het hof schandaal verder van een oplossing, omdat door een eventuëel sterven van koning George de kroonprins feitelijk koning en de prinses koningin zou worden. In verband met een eu ander haast men zich dus zooveel mogelijk om een rechtsgeleerde uitspraak te krijgen over de toekomstige verhouding van kroon prins en kroonprinses. Prinses Louise's vlucht neemt bij den zorg- wekkenden toestand, waarin koning George verkeert, meer en meer de aandacht van het Saksische volk in beslag. Rondom het konink lijk paleis te Dresden verdringt zich sedert Zaterdag eene groote menigte die in de grootste spanning de publicatie der officiëele bulletins afwacht en acht geeft op alles wat voor haai- waarneembaar aan het hof voorvalt. Het gerucht doet de ronde, dat kroonprins Friedrich August voor nemens is, van zijne rechten op de kroon ten behoeve van zijri oudsten zoon afstand te doen. Men beweert, dat de publieke meening zoo zeer tegen den kroonprins is, dat beslist een politieke reactie zou intreden, zoo hij zijn vader opvolgde. Naar de „Neue Freie Presse" uit hofkrin gen verneemt, is de kroonprins nog steeds volkomen bereid, zijne vrouw alles te verge ven. Hij is overtuigd dat haar onverklaarbare vlucht alleen aan den invloed, welken haar broeder Leopold Ferdinand op haar heeft, moet worden geweten en ook gelooft de kroonprins, dat de betere gevoelens van prinses Louise de bovenhand zouden verkrij gen, zoo zij niet onder den geheimen invloed van Giron stond. „In dat geval", aldus bericht men aan de „Neue Freie", zou de moederliefde beslist die andere liefde verdringen, want 't is een teit, dat prinses Louise hare kinderen als 't ware vergood. Nooit kan zjj in Saksen terugkeeren, noch als kroonprinses, noch als koningin, doch een dergelijke schikking zon kunnen worden getroffen, dat zij, de moeder der prin sen, haar kinderen kon zien, maar dit zou haar ook alleen dan worden vergund, wanneer zij er in toestemt, geheel teruggetrokken te gaan leven, niet in een klooster of sanatorium, doch in een stille, rustige streek in de nabij heid der Saksische grenzen. Uit Rome wordt geseind, dat men aan het Vaticaan verzekert, dat prins Maximiliaan van Saksen thans bevel is gegeven, voorloopig alle verdere pogingen tot verzoening der echtgenooten op te schorten, opdat daardoor het door koning George ingestelde gerechts hof niet in zijn arbeid worde belemmerd. Intusschen gaat prinses Louise steeds voort brieven te schrijven aan de gouvernante harer kindoren en verzoekt dringend haar betreffen de hen toch niet geheel onwetend te laten. Een drama in den spoortrein. Op Nieuwjaarsdag bevonden zich een vijftal reizigers, waaronder een soldaat, in een coupe van den trein tusschen Parijs en de Belgische grens. Zij kenden elkaar niet, maar weldra waren zij in een druk politiek gesprek gewikkeld, dat ten slotte op hooge woorden uitliep. Zij kwamen echter over een, het er bjj te laten, dronken een paar liters wijn en legden zich toen te slapen. Even voorbij het station te Compiègne weerklonken twee revolverschoten. Een der vijf reizigers had op zijn gezellen vuur ge geven. De soldaat wierp zich op hem, maar hun worsteling had slechts ten gevolge, dat juist bij het binnenrijden van het station Noyon, beide mannen door het openslaande portier op het perron vielen. Hier werd de moordenaar, die, evenmin als de soldaat, eenig letsel had bekomen, gearresteerd, terwijl de beide gewonden in veiligheid werden gebracht. Eén hunner, de 36-jarige Machanel, die één zijner kinderen te Brussel ging bezoeken, is hoogst ernstig gewond. De dader van den aanslag bleek te zijn de machinist Singeló uit Parijs, die voor het overige als een rustig, ijverig werkman bekend staat. Builenpest te Mexico. Een telegram uit Mazatlan meldt, dat aldaar de builenpest verschrikkelijk heerscht. Een groot aantal personen is er door aangetast, de helft 4aaryan zijn vrouwen. Door de regeering werden verscheidene hulp-hospitalen opge richt en krachtige maatregelen tot bestrijding der epidemie zjjn genomen. Geheele rjjen huizen, waarin slachtoffers hebben gewoond, ziin verbrand, andere ontsmet. Reeds 5000 inwoners hebben de stad ver laten en nog dagelijks nemen honderden de vlucht. In geheel Mexico heerscht een ware paniek en rondom verschillende steden zijn gewapende posten uitgezet niet het doel vluchtelingen uit Mazatlan te beletten *de gemeenten binnen te trekken. Mer, gelooft, dat de epidemie voornamelijk door ratten is' verspreid een ware verdelgjngs-oorlog wordt thans tegen deze dieren gevoerd. Mazatlan is een stad van 16000 inwoners en dreef een belangrijken uitvoerhandel met de Vereenigde Staten, Hoe een reuzenkabel ontstaat. Nu de groote kabel door den Stillen Oceaan is gelegd en daarmede de telegrafische omgording van den aardbol voltooid is, is het niet onbelangrijk, eens na te gaan, hoe zulk een reuzenwerk tot stand komt 7Q?Q6 t0tme le?Tgte, van deu kabel ^draagt 78o8 zeemijlen. Het leggen er van liep af tus schen 18 Maart en 17 October 1.1., zoodat per dag gemiddeld een afstand van niet minder dan 198 zeemijlen werd afgewerkt. En dan is niet eens onafgebroken doorgewerkt, want de geweldige kabel was te zwaar, om hem op één enkel schip, in eens te vervoereu Het langste gedeelte, nl. 3468 zeemijlen, ligt eiland'*^onver"eiland en bet Fanning- Deze kabel zelf moest op bijzondere wijze vervaardigd worden, want hoe verder de elec trische stroona zich voortbewegen moet, des te grooter ipoet de kern van den kabel, noo- dig ter overwinning van den electrischen weerstand, wezen. De voor den genoemden afstand vervaardigde kabel woegt voor iederen zeemijl aau koper alleen 300 K.G en aan gutta-percha 170 K.G. Behalve den eigenlij" ken, uit zeven draden bestaanden geleidings draden DOg V'er vlakk,! koPer" Voor de overige, korte afstanden der liin kon do kabel zwakker wezen, zoodat zijn ge wicht aan koper slecht 110 tot 65, dat aan gutta-percha slechts 90 tot 65 K G per zeemijl bedroeg. Een belangrijk deel van den zeekabel is zjn bewapening tegen storingen van buiten In dit geval bestond deze uit 18 gegalvani seerde, in elkander gewikkelde draden. De wederstand van den kabel tegen trekken bedroeg ongeveer 1200 K. G. Zijn gewicht in de lucht schatte men op ruim 300 K. G. en in water op 180 K. G. per zeemijl. De bewapening moest nog bijzonder gekozen worden naar de diepte en den toestand van den zeebodem. Men begrijpt dus, dat voor het leggen van den kabel een onderzoek van den zeebodem langs den ganschen afstand der Ijjn ondernomen moest worden. Daarbij komt men dikwijls tot verrassende ontdekkingen, die ook in dit geval niet zijn uitgebleven. Op een afstand van 100 mijlen van het uitgangspunt in Australië af, ontdekte men een hoogen onderzeeschen berg, die voor den kabel noodlottig geworden zou zijn, als men hem niet tijdig ontdekt en vermeden had. De genoemde burg bezit namelijk zulke steile hellingen, dat vroeg of laat de kabel onver- mijdelijk stukgesneden zou zijn. Deonderzeesche berg heeft den naam van Brittannia-heuvel j bekomen. I Gedachtig aan wijlen Mc. Kin- ley's lot, was het bij de Nieuwjaarsreceptie van president Roosevelt aan niemand toege staan, den President te naderen zonder beide handen ontbloot en geheel zichtbaar te houden. Hield b.v. een der bezoekers de hand in zijn zak, dan werd hem de doortocht door een detective belet, tot hij aan den gesteldon eisch voldeed. Chamberlain in Pretoria. Minister Chamberlain en zijn gezelschap Milner was er natuurlijk ook bijzijn Zaterdag te middernacht in Pretoria aange komen. Niettegenstaande het late uur, weid hij door een geestdriftige menigte opgewacht. De „onverzoenlijke" Hollandsche bevolking heeft besloten van Chamberlain's bezoek aan deze stad niet de minste notitie te nemen. Pretoria, 6 Jan. Heden werd hier een vergadering gehouden van de leiders der Boeren en de voornaamste burgers, waaron der Botha, De la Rey, Cronjé en Smuts. ter bespreking van een ontworpen adres, dat Chamberlain zal worden aangeboden. Schalk Burger presideerde. In her ontwerp-adres wordt gevraagd, de amnestie uit te si rekken tot allen, die aan den oorlog deelnamen en verlof tot terugkeer te geven aan alle oud burgers, ook aan de leden der deputatie, die naar Europa werd gezonden na den val van Bloemfontein. Verder wordt de verzekering gegeven van trouw en van de oprechtheid der onderwer ping aan de regeering, maar tevens gezegd, dat er weinig kans op samenwerking bestaat, zoo lang mede-landgenooten in verbauning zich bevinden en anderen in de gevangenis. Het adres, dat in zeer gematigde termen is gesteld, merkt op, dat toen bekend werd, dat Chamberlain naar Zuid-Afrika zou komen de zending naar de vreemde mogendheden, die anders zou zijn doorgezet, werd gestaakt Kitchener in het bijzijn van Milner had zelf beloofd een algemeene amnestie bij gelegen heid der kroning te zullen bepleiten. C^emeente Schagen. BEKENDMAKINGEN. De Burgemeester van Schagen, brengt ter openbare kennis, dat Zijne Excel lentie de Minister van Oorlog heeft goed gevonden, alsnog te bepalen dat lotelingen van de lichting 1902, die in 1903 ingelijfd worden, mede kunnen worden toegelaten tot: het in den loop dezer maand te houden onderzoek naar de geoefendheid van lotelingen der lichting 1903doch dat het eventueel door hen te verwerven getuigschrift hun geen recht kan geven op inlijving tot korte oefening, maar wel aanspraak op indeeling bij het korps en plaatsing in het garnizoen hunner keuze. Het onderzoek van de lotelingen dezer gemeente is bepaald op Maandag 12 Januari a.s. des voormiddags ten 10 ure, in de infanterie-kazerne, in het fort Erfprins te Helder. Schagen, 7 Januari 1903, De Burgemeester voornoemd, H. J. POT, HOORN, 3 Jan. 1902. Aangevoerd H.L, Gerst f 4.75 a 5.— Rogge 0. - a 0.— Haver 3.50 4._ Tarwe 7.50 a 8.— Vale Erwten 18.— a 20.— Groene 14, a 15._ Grauwe a BruineBooneu 8.— a 12.50 Witte 13.- a 15,— Paarde Mosterdzaad 15.5U a Karivijzaad 11. a 8 Paarden 80.— a 175.— 135 Schapen 17.50 a 27 11 Kalveren 8.— a 18.- 8 Varkens 19,... a 77 Biggen 6.... a 1().50 Kipeieren per 100 5.— a 5.25 2425 koppen boter. p. kop,, —,55 a —.75'. ALKMAAR, 3 Jan. Aangevoerd 4 Paaide a f 60.- e, 90.— 3 Koeien en ossen ,,200 -*. a 220.-- 18 nucbt. Kalveren a 20.— 0 E:iel a - 172 magere Schapen 12, - a 22.—. 43 magere Varkens; 15.— a 18— 154 Biggen 8.- a 13. 4 Bokkeg en Geiten 3.— a 5.— 3908 poiu} Boter, p. pond -~,5Ga .60 Kipeleren per 25 1.35 a 1.50 ALKMAAR, 5 Jan. 1002. Aangevoerd 17 Koeien en ossen f200.— a f280.-, Ttt Vette kalveren I 40.a 120.per Kg ion a nuchtere idem f 8,— 1 33 vette schapen f 2Ü.a 32. 0 laminereu fa 84(vette varkens per Kg. f ,43 a f ,46, 38 magere idem, f 14. a f 17, bokken en geiten fa f URM KR EN D, 6 Jan. Aangevoerd 2-0 runderen, waaronder 198 vette id., 1 0.64 0.67 p, K.G., pry'sh. m. 2 stieren, 85 vette kalveren f .76 af.95 p. Kg., 104 nucht,. f 10.a f22.beiden vlug, 18 paarden, 674 schapen pry'sh. vlug, 345 lammeren. 332 vette varkens f .43 af .46 p, K.G.. stug, 79 magere id 14.— a f 22. vlug, 152 biggen f 6. a 10.m. 33 zak appelen f 1 90 a 68 ganzen i8. a t 3.25. 27 zwanen 15. Kleine kaas f 29.— middelbare f Goudsche f t aangevend 66 stapel wegende K.G., 9Ö5 kg. boter f 12(k a f 1.30, kipeieren 14 60 a f 5.50, eendea dito f i {o,- per 100.

Schager Courant | 1903 | | pagina 2