INGEZONDEN. Stichting Paardenmarkt. STOEL SPREE. Zoo zijn onze manieren Binnenlandse!) Nieuws. heeft aan een kanaal. De heer Menrs wijst den heer Bnis op die marktplaatsen, die in 't bezit zijn van spoor wegen en geen vervoer te water hebben, tegen over die plaatsen, die èn spoor èn water wegen hebben en dan liggen die plaatsen, die in het bezit van goede vaarwaters zijn, ver boven. Mijnheer Bnis, kijkt u maar naar Hoorn en Purmerend. Pnrmerend met zijn magnifieke vaarwaters slokt alles op. Vooraleer het voorstel-Meurs in stemming komt vraagt de heer Vader, of het de bedoe ling isalleen f 60000 subsidie, nooit geen onderhoud of uitvoering van werk Alleen f 60000, wordt beaamd. Het voorstel-Meurs wordt verworpen met B tegen 5 stemmen. Vóór de heeren Meurs, Roggeveen en Vader. Tegen de heeren Hoog - schagen, Smit, Buis, Asjes en Bijpost. Voorz. vestigt er de aandacht op, dat door het verwerpen van dit voorstel onaangetast blijft de f 60000, toegestaan voor Stolpen— Schagen—Kolhorn. Tot leden van de commissie voor het Riet bosch worden herkozen de heeren Smit, Asjes en Bijpost. Tot leden van de Plaatselijke Schoolcom missie worden met algemeene stemmen her kozen de heeren Nobel en Timmerman. Het snppl. kohier hondenbelasting wordt vastgesteld op een bedrag van f 13.—. De rondvraag levert niets op en de Raad gaat in comité, ter behandeling suppl. kohier Hoofdelijken Omslag. Maandagmorgen werd het stoffelijk overschot van den heer 0. N. Vlaming naar zijn laatste rustplaats gebracht. Dat geen onbekende en onbeminde ter aarde werd besteld, bleek wel uit het feit, dat een 20-tal koetsen den lijkwagen volgden. Nadat de kist de Roomsch-Katholieke kerk was binnengedragen, nam de dienst een aanvang. De plechtige Requiem-mis werd opgedragen door den Zeereerwaarden heer Koopman, deken en pastoor der parochie, terwijl de weleerwaarde heeren Hendricx en Dulle, kapelaans alhier en te 't Veld, als diaken en sub-diaken fungeerden. Na dezen plechtigen dienst werd de doode ten grave gedragen, gevolgd door familie en vrienden en een groote schare belangstellen- den. Onder de aanwezigen merkten we op den burgemeester, de beide wethouders, de raads leden, den gemeente-secretaris en de heeren Peisser en Oudenhoven als voorzitter en vice-voorzitter van de Vereeniging Algemeen Belang. Velen brachten nog een laatst en groet aan den doodè, die in menig opzicht, zoowel in zijn intiem als publiek leven, een ledige plaats zal achterlaten. Aan het examen inde wapen oefeningen, Maandag te Den Helder gehouden, namen van den cursus alhier 7 jongelui deel. - 6 Slaagden voor theorie en praktijk, 1 voor theorie en 1 voor praktijk. Bij het in December j.1. ge- houden examen Boekhouden vanwege de Ver eeniging van Handelsbedienden „Mercurius" te Rotterdam, is geslaagd de heer K. Kerk- meer alhier. Door den Notaris Abr. Sloos te Winkel werd j.1. Maandagavond in 't lokaal van den heer Langenegger verkocht een heerenhuis op de Laan alhier, bewoond door den heer Demmers en een perceel wei land aan het Noord alhier, groot 1 heet., 1 are en 80 cent., tezamen voor f 6521. aan den heer J. C. de Vries alhier. Een huis met erf en tuin, te Lagedijk, voor f 665. aan den heer Jb. Bakker. Het Bestuur van Algemeen Belang besloot in zijne vergadering van Dinsdag j.1., den entreeprijs voor den Feestavond niet op f 1. maar op f 0.75 per persoon te stellen. Op veler verlangen zal de uitvoering ook niet op Dinsdag den 17en, maar op Zondag den 22sten Februari, in het Noord-Hollandsch Koffiehuis worden gegeven. Het programma zal nader worden vastge steld. Medewerking is echter reeds toegezegd door de Harmoniekapel, door Euphonia met .het ten tooneele brengen van een nieuw zangspel, ,,De Juni-Paardenmarkt" getiteld, en door eenige dames en heeren, die een paar mooie tooneelstukjes in studie hebben genomen. Kunstliefhebbers wacht een aardigen avond. Dinsdag 20 Januari zal door het Tooneel- gezelschap Stoel en Spree te Amsterdam, in het Noord-Hollandsch Koffiehuis alhier, worden opgevoerdhet meesterstuk van Friedrich von SchillerMaria Stuart, treur spel in 5 bedrijven. De hoofd- en titelrol zal mevr. Jeanne Spree- Mönch vertolkende heer Spree, die zich vorigen zomer zoo onderscheidde als „Mottige Janus", zal optreden als Mortimer. De directie bericht ons, dat aan de voorbe reiding van dit werk veel zorg besteed is, zoodat het een zeer artistieke uitvoering belooft te worden. Nu, we hebben van het gezelschap Stoel Spree steeds iets goeds gehad, zoodat we wel met Tertrouwen haar a. s. uitvoering hier kunnen afwachten. Aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant van Zaterdagavond j.1. was uit Alkmaar het vol gende bericht gezonden „Naar gisteren op de kaasmarkt alhier ver luidde, zou de commissie, in 't leven geroepen met het oog op de nieuwe markt te Schagen, teneinde aldaar aangevoerde, doch niet ver kochte kaas op te koopen, waartoe een fonds zou zijn gesticht van f 25.000, ontbonden zijn en zou de kaasmarkt te Schagen voor den tyd van drie jaar worden opgeheven." Hoe gevaarlijk dergelijke berichten zijn en welk een invloed zij kunnen hebben, blijke onzen lezers uit het feit, dat de Voorzitter'der Kaascommissie alhier reeds een telegram ont- ving uit Rotterdamof er heden kaasmarkt was Burgemeester en Wethouders onzer ge meente en de Kaascommissie hebben alle stappen gedaan, om den invloed, dien dit leugenbericht kan hebben, te niet te doen. De onwaardige en kleingeestige wijze,waarop onze markt van den beginne af vanuit Alk maar is tegengewerkt, wordt door dit berichtje voor de zooveelste maal bevestigd. Een nauwer aaneengesloten actie van den kant der boeren-kaasmakers is het eenige gepaste en verdiende antwoord. KAASMARKT. Op de Kaasmarkt werden heden aangevoerd 24 stapels kleine kaas, waaronder 11 stapels van f o rieken, en 1 stapel Commissie. De hoogste markt was voor kleine kaas f 25.50, laagste markt f 24.Commissie f 24.—. Aan gewicht 12.294 K.G.; alle kaas werd verkocht; de handel was vqj goed. STATISTIEK, betreffende den dienst der POSTERIJEN in het arrondissement Schagen, over het jaar 1902: Ontvangen: Gefrankeerde brieven 166888 Ongefrankeerde brieven 9*0 Briefkaarten Briefkaarten met betaald antwoord 141 Drukwerken en couranten 611074 Monsteis en stalen van koopwaren 1501 Dienststukken Toic Aangeteekende stukken Idem met aangegeven geldswaarde tot een bedrag van f 199421.50 Postpakketten Idem verzonden onö7 Aan postwissels werd ontvangen f 213087.53 Idem uitbetaald ra905.7 Aan quitantiën ontvangen 3I3i3b.<u Idem uitbetaald 36023.18 Op de Rijkspostspaarbank werd ingelegd 195043.15 uitbetaald 166284.08® Er werden uitgegeven 427 boekjes 't laatst uitgegeven boekje droeg het nommer 5627. Aan den Betaalmeester werd afgestort f 345270. De balans bedroeg in ontvang en uitgaaf f 1.279.937.87®. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven.) Geachte Redactie Uw verslag omtrent de te Kolhorn opge richte Kiesvereeniging is minder juist. Het reglement, waarin aanvaard werden de begin selen van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, wat ouderdomsverzekering betreft, de begin selen van den Bond voor Staatspensionneering, gaf in 't minst geen aanleiding tot debat. Alleen omtrent den naam (niet de begin selen) der Vereeniging had debat plaats. Zijnde eene vereeniging van kleine luidjes, meerendeels arbeiders, zoo werd Volkskies- vereeniging, Kiesvereeniging Kolhorn en Eensgezindheid een meer passende benaming geacht. De beslissing viel anders, toch zal in den volksmond Kiesvereeniging Kolhorn boven liggen. Achtend, W. OUDT. HARINGCARSPEL, 10 Jan. 1903. Staat der Schoolspaarbank te Waarland over het jaar 1902. 1 Januari 1902 in kas f 132.60, ingebracht f 148.60, samen f 281.20; uitbetaald f 121.—, 1 Januari 1903 in kas f 160.20. Te goed ge maakte rente f 2.72. Aantal spaarders 26. Geslaagd voor Fransche Handelscorrespondentie de heer G. A. Even wel Jr. te Lier (België), vroeger te KOLHORN. Het examen werd afgenomen door de Handels- vereeniging „Mercurius" te Rotterdam. Een lief dochtertje! Een Hoornsch meisje, te AMSTERDAM woon achtig, kreeg, toen ze haar ouders te Hoorn bezocht, zulk een hevigen twist met haren vader, dat ze een hamer opnam en hem daarmee te lijf ging. Den vader werd daar door een pols gebroken. Slim overlegd. Zaterdagmiddag vervoegde zich bij een der voornaamste firma's in de Kalverstraat te AMSTERDAM iemand, die een prijscourant vroeg. Een der employés gaf hem deze, waarop een enveloppe werd gevraagd. Ook dit voorwerp werd hem verstrekt, bedrukt met den naam der firma. Zaterdagavond werd aan het bestelkantoor van een der spoorwegen alhier een kist bezorgd, voorzien van de enveloppe van de firma en eischte brenger f 27.60 rembours, welk bedrag hem, zonder eenig vermoeden van kwade trouw, werd uitbetaald. Eenige uren later werd het be drog door een toeval ontdekt en bleek de kist niets anders te bevatten dan stroo en een paar metselsteenen. Op 't platteland in de o in streken van HOORN schijnt de veiligheid te wenschen over te laten. Nabij Hauwert werd de Rijksveearts te Hoorn aangehouden door een 2-tal mannen met den uitroep „je geld of je leven." De heer De Leur gaf een der mannen zulk een klap, dat deze over den grond rolde. De andere maakte na die trac- tatie, dat hij weg kwam. Raadsvergadering te BARSIN- GERHORN, Dinsdag j.1., te 2 ure. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van de gehou den kasverificatie bij den Gemeente-ontvanger. De ontvangsten hadden bedragen f 20335.32'/2, de uitgaven f 15642.97, dus 't kassaldo be droeg f 4692.35Vj. Ingekomen stukkenSchrijven van Mej. D. Slot, dat zij hare benoeming tot onder wijzeres te Haringhuizen aanneemtMis sive van heeren Ged. Staten, ten geleide van het goedgekeurde besluit tot betaling uit den post van onvoorziene uitgaven Een adres van het Fanfarekorps Crescendo te Haringhuizen, waarbij het verzoekt om hem bij wijze van proef nog voor 1 maand toe te staan gebruik te maken van het schoollokaal. Het korps neemt dan op zich het lokaal te reinigen na eiken repetitie-avond. De Voorz. zegt., dat B. en W. hebben gemeend, dat het niet aangaat, het gebruik van het schoollokaal door het fanfarekorps te bestendigen. B. en W. zijn van oordeel, dat een schoollokaal alléén en uitsluitend voor het onderwijs mag dienen. De heer Jonker zegt, dat het hoofdmotief om het korps het gebruik van het lokaal niet langer toe te staan, was, dat de lucht den volgenden dag niet frisch was. En nu heeft spr. van den heer De Boer ver nomen, dat met openzetten van ramen enz. het lokaal den volgenden dag nog niet frisch is! De Voorz. antwoordt, dat dit ook een reden was. Doch het hoofdmotief heeft spr. zooeven genoemd. Indertijd is aan het fanfarekorps toestemming verleend, omdat toen het lokaal niet gebruikt werd, maar nu de onderwijzeres is aangesteld, wordt het voor 't onderwijs gebruikt. Met algemeene stemmen wordt het verzoek afgewezen. Goedgevonden wordt het voorstel van den Voorz., om de koopsom van den grond van den heer Breebaart (f160) te betalen uit den post onvoorziene uitgaven dienst 1903. Verder I deelt de Voorz. mede, dat B. en W. zich zullen bezighouden met een plan tot verbete ring van den toegang tot d!e Oosterbegraaf- pi&GtS. Rondvraag: De heer Beers vestigt de aandacht op een zeer gevaarlijke plaats op de Oude Streek te Kolhorn, vooral bij glad heid zooals bij den voorwinter. Toen was het daar heel gevaarlyk loopen. 't Is daar nog al smal, en door 't uitgevoerde werk aldaar helt de straat af naar den slootkant, terwijl er geen richel of iets dergelijks is, dat bij a glijden tegenhoudt. De heer Beers vestigt op dezen toestand de aandacht van den Raad en wil trachten er iets op te vinden, dat er ver betering komt. Hij beveelt verbreeding aan op de plaats, door hem aangeduid, en ver legging van de straat. De Voorz. doet de toezegging, dat er van de opmerkingen van den heer Beers nota geno men zal worden. Nadat geen der heeren meer het woord verlangt, deelt de Voorz mede, dat hij uit zijne betrekking van Burgemeester ontslag heeft aangevraagd bij de Koningin tegen 1 Mei a.s. Hij gaat de gemeente alsdan metter woon verlaten, om zich in Baarn te vestigen. Deze mededeeling treft den Raadsleden allen geheel onverwacht. Voorz. zegt nog, dat hij dit besluit geheim heeft gehouden tot deze vergadering, omdat hij 't zijn plicht achtte, er geen bekendheid aan te geven voor i bij den Raad officiëel er mede in kennis had gesteld. Voorts geeft hij nog de verzekering dat het hem niet gemakkelijk viel, dezen stap te doen, en zich terug te trekken uit de be trekking en uit de gemeente, die hem zoo lief is. Doch ten slotte moet men er toch toe overgaan. Hierna sluiting der vergadering. ANNA PAULOWNA. Het lokaal „De Hoop" van den heer P. Kreijger was stampvol, toen de Rederijkerskamer „Door oefening grooter" er Zondagavond haar tweede uitvoering gaf. Al dadelijk viel op te merken dat men er, j wat het decoratief betreft, zeer op vooruit was gegaan sedert de vorige maal. Als no. 1 van 't programma kregen we te hóóren (maar daarom nog niet geheel te ver- staan, doordat drie van de vijf spelers wel j wat al te zacht spraken)„Kort van Memorie", blijspel in één bedrijf, door A. A. van den Stempel Jr., waarin niet onverdien stelijk gespeeld werd door Van Dingen, ren tenier, August, kantoorbediende en vooral door Doris, den knecht. Wanneer Doris'zich echter voor een klein beetje overdrijving weet te hoeden, zal hij een volgenden keer stellig j nog beter spelen. No. 2 was„Het spreekuur van den Dok ter", een aardig blijspel van Servaas de Bruin, waarin wel is waar niet minder dan negen persoiren voorkomen, maar waarvan er wel zeven van ondergeschikte beteekenis zijn. De middelpunten van het stuk zijn Theodoor, broeder van Dr. Adelaar, maar vooral Jan Spreeuw de knecht. Nu, Theodoor speelde lang niet slecht en Jan Spreeuw, de man, waar alles op aankomt, die het stuk kan doen vallen, ook al spelen de anderen nog zoo mooi, of die kan maken dat het móói gevonden wordt, ook al brengen de anderen niets van hun rol terecht die Jan Spreeuw was gelukkig uitstekend! Houding, spreken, oogopslag, gelaatsuitdrukking, alles was mooi, heel mooi, en het is ons inderdaad een zeer aangename taak, hier openlijk onzen dank te mogen brengen aan den heer L. Tjittes, voor het genoegen, dat hij ons Zon dagavond als Jan Spreeuw heeft verschaft. Ook als boer Dropsteen in „Neeltje Pater" gaf hij een heel mooi type te zien, in welk stuk echter ook niet onverdienstelijk speel den Krulhoepel, de zaakwaarnemer, zijn klerk Pieter Pukker, en Griet. En enkele maal ook de souffleur. De heer Muller, als dilettant-grimeur, had de verschillende karakters beel aardig ge typeerd. Met een „vrij bal" werd de uit voering besloten. Het program van de Gebr. Wilson, die Zondag a. s. te KOLHORN zul len optreden, bevat een achttal nummers, die den hoorders een genotvollen avond beloven, daar ernst en luim op waardige wijze afge wisseld zullen worden. Een dubbeltal violen, versterkt met een koper instrument en piano begeleiding, zullen in de pauzeeringen eenige nummers ten beste geven. De dubbele moord in de Czaar Peterstraat te AMSTERDAM. Men leest in het N. v. d. D. Eenige dagen geleden deelden wij mede, dat de justitie in het bezit was gekomen van belangrijke gegevens omtrent de vermoede lijke daders van den moord op den 60-jarigen Pieter Brouwer en zijne 30-jarige nicht Jo- hanna Maria Smaal, die in den nacht van 9 op 10 April in hunne woning, Czaar Peter straat 37, op gruwelijke wijze zijn om het leven gebracht. Men herinnert zich de geheimzinnige om standigheden, waaronder deze misdaad geschiedde. De moordenaar heeft blijkbaar door overklimming van een muur in de Con- radstraat, het plaatsje der woning bereikt en is daarna door het privaatraampje naar binnen geklommen. De toestand, waarin na den moord het huis gevonden werd, wees er op, dat hij helpers heeft gehad, voor wie hy, eenmaal binnen zijnde, de deur moet ontsloten hebben. Inderdaad zijn dan ook meer dan één per soon in hechtenis genomen. Er zijn vijf verdachten, op het oogenblik allen in verzekerde bewaring. Zij zijn J. de Wolf, een beruchte Amsterdamsche inbreker, in de dievenwereld bekend als „Blommetje", Klaas Portengen, de gebroeders A. en C. i Donker en L. Holdorp, de drie laatstgenoem- I den woonachtig te Bussum. Portengen is dezer dagen door den inspec- I teur van de Amsterdamsche recherche, D. i Schaafsma, in België opgespoord, en wordt J thans gevangen gehouden te Brussel, vanwaar i hij eerlang naar Amsterdam zal worden over- I gebracht. De aanleiding, dat op dit vijftal de verden king viel, is de volgende geweest. I In de Nieuwstraat te Bussum bevindt zich een bierhuisje, dat gedreven wordt door de I vrouw van zekeren Verhoef. Holdorp eD de Donkers waren daar bekende bezoekers. In Mei van het vorige jaar zijn zij daar gekomen vergezeld van twee andere personen, die later bleken De Wolf en Portengen te zijn geweest. Wegens de kleinheid van het vertrek moest de vrouw, haars ondanks, een gesprek aanhooren, dat, hoewel 't op gedempten toon gevoerd werd, toch bijna in zijn geheel door haar werd opgevangen. Zij begreep er uit, dat de sprekers een inbraak beraamden, die in of nabij het dorp zou worden uitgevoerd. In het gesprek werd gezinspeeld op een misdaad, die kort tevoren in Amsterdam was geschied en die geen andere kon zijn dan de moord in de Czaar Peterstraat. Ér werden uitdrukkingen gebezigd, welke der vrouw verband deden vermoeden tusschen de aanleggers van het uit te voeren nieuwe misdrijf en de daders van dat uit de Czaar Peterstraat. Toen kort daarop werkelijk in Bussum werd ingebrokon in de villa van den heer Drees- man en één van het clubje, nl. C. Donker deswege werd veroordeeld, beschouwde vrouw Verhoef dat terecht als een bevestiging dat zij goed had verstaan, en werd nu ook 'haar vermoeden, dat ditzelfde vijftal meer van de Czaar Peterstraat-zaak wist, aanmerkelijk ver sterkt. Zy was echter te bevreesd voor het gezel schap, dat haar herberg bleef bezoeken, om iets van hare verdenking aan politie of justitie mede te deelen. De lieden hadden namelijk by haar verte ringen gemaakt met geld van de inbraak by Dreesman, weshalve ook zij in deze zaak als getuige gehoord was. Zij had in die dagen ongeteekende dreig brieven ontvangen, waarin zij en haar eenig dochtertje met moord bedreigd werden, in dien zij ongewenschte mededeelingen deed. Er schijnt reeds een begin van wraakoefe ning beproefd te zijn. In September name lijk is een man in het bierhuis gekomen, die haar met een mes een snede over het gelaat toebracht en daarna vluchtte, in wel ken man zij Do Wolf meende te herkennen. De arme vrouw trok zich het geval dermate aan, dat haar gezondheid er merkbaar onder leed, doch zij bleef zwijgen. Toevallig echter lekte ook elders iets van de moordzaak uit. 'tWas der justitie teroore gekomen, dat in de gevangenis aan den Amstelveenschenweg, waar C. Donker zijn straf ondergaat, door dezen en een anderen veroordeelde, L. van 't Veldt, een Hilversum- schen inbreker, over den moord in de Czaar Peterstraat gesproken was. Beiden kenden De Wolf en waren 't er over eens geweest, dat deze de man was geweest, die door het privaat raampje geklommen was. In dat gesprek was ook hét bierhuis van vrouw Verhoef genoemd en zoo was de justitie er toe gebracht haar een verhoor te doen ondergaan. Hare mede deelingen bevestigden op merkwaardige wyze hetgeen bekend was geworden uit het gesprek in de gevangenis, welk gesprek door Van 't Veldt, die daarna door de justitie onder vraagd werd, niet werd geloochend. Integen deel bevestigde hij, dat De Woli zelf hem indertijd het gebeurde had meêgedeeld. Donker echter ontkende, dat een dergelijk onderhoud tusschen hem en Van 't Veldt gevoerd was. Allengs ontstonden voldoende termen tot de inhechtenisneming van de verdachten en sedert wordt de instructie onafgebroken voortgezet. Alle vijf blijven hardnekkig ontkennen, maar de justitie w anhoopt niet, gegevens te kunnen bijbrengen, die de verklaringen van vrouw Verhoef en den gedetineerden Van 't Veldt bevestigen zullen. Enkele aanwijzin gen zijn reeds aanwezig. - ANNA PAULOWNA, 13 Jan. Vergadering van het Begrafenisfonds Alge meen Belang, in het lokaal van den heer G. Volder. De Voorzitter opent de vergadering en brengt in herinnering, dat het fonds nu juist 10 jaar bestaat en, ofschoon onder de neteligste omstandigheden opgericht, op 't oogenblik kan wijzen op 416 leden. Alleen in het afgeloopen jaar waren er weer 64 leden bijgekomen. Vervolgens worden de notulen gelezen en goedgekeurd, en alsnu is aan de orde de rekening en verantwoording van den penningmeester over het afgeloopen jaar. Hieruit blijkt, dat de oqtvangsten geweest zijn aan contributiën f 400.32Vjrente f 27.72; polissen f5.40; totaal der ontvangsten f433.44V». Daarentegen hadden de uitgaven beloopen aan bodeloon f 120.48uitkeering bij over lijden f60.—; zaalhuur f3.75; advertentiekosten f 3-35; schrijfbehoeften f'3.90; porto's f0.45; onvoorziene uitgaven f0.15; quitantiën f3.—; totaal der uitgaven f 195.08. Alzoo een batig saldo van f 238.36®, terwijl het batig saldo van 1901 bedroeg f 1311.48®, zoodat thans in kas is f 1549.85. De heeren Jes en Volder, bij stemming gekozen om de rekening na te zien, verklaren, dat zij deze in orde hebben bevonden. Alsnu is aan de orde het verkiezen van een secretaris, daar de heer IJzendoorn als zoodanig moet aftreden. De heer IJzendoorn wordt herkozen met algemeene sten: men op één na, en laat zich deze keuze welgevallen. Vervolgens wordt de heer P. Slikker, die als commissaris moet aftreden, als zoodanig herkozen met meerderheid van stemmen en neemt eveneens zijn herbenoeming aan. Met het oog op den gunstigen toestand der kas stelt de heer Kuiper voor, om aan Secre taris en Penningmeester, die jarenlang geheel belangeloos hun functie hebben waargenomen, eenig salaris uit te keeren. De heer Volder, ofschoon voorstander,wijst er op, dat dit niet kan geschieden zonder reglementswijziging. De heer Vogelenzang is dit met den vori gen spreker eens en stelt daarom voor, zoo geen salaris, dan toch een kleine tegemoet koming aan beide personen toe te kennen. Verschillende heeren voerden hierover nog het woord, waarna het voorstel vsn den heer Vogelenzang in stemming wordt gebracht en aangenomen met meerderheid van stemmen. Daar echter de vergadering geen bepaalde som durft uit te keeren, aangezien het be doelde voorstel niet op de convocaties ver meld was, wordt besloten, het aan te houden tot de eerstvolgende vergadering. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voor zitter onder dankzegging voor de trouwe opkomst enz., de vergadering. - WIERINGEN J1. Zaterdag- en Zondagavond gaf ten lokale van den heer M. Tijsen aan Den Oever de zangvereeniging „Excelsior" haar eerste winteruitvoering voor de gehuwde en onge huwde kunstlievende leden. Beide avonden was de zaal flink bezet. Behalve eenige zangnummers en bijdragen van een strijk orkest, werd nog een tooneelstuk opgevoerd getiteld„Epidemisch", blyspel in 4 bedrijven door Dr. J. B. von Schweitzer. Zang, muziek en tooneel, alles viel goed in den smaak. - WIERINGEN. Tot lid van het Kiescollege bij de Ned. Herv. Kerk te Hippolytuehof c. a. (vacature de heer P. J. Mulder, wegens diens benoeming tot diaken) is gekozen de heer A. C. Toet. - Weer overvloed. Men schrijft aan de Telegraaf: Gedurende de laatste jaren was er in FRIESLAND gebrek aaD boerenknechts. De boeren in Rheinland en Westphalen trokken door hooge loonen de beste melk knechten uit Friesland tot zich en weinig flinke boerenknechts bleven over om bij den Frieschen boer te gaan dienen. Natuurlijk was dit „gebrek oorzaak, dat de loouen der boerenknechts a! hoogei en hooger werden en een knecht, die volgens zijne bekwaam heid en werkkracht f 100 verdienen kon, een loon erlangde van f 180 's jaars. Het was voor den boer „gedwongen nering" hij was bly na „herhaalde advertentie" een knecht te kunnen krijgen, ai was het ook „duurkoop. Nu de trek naar Duitschland is afgeloopen, is dat gebrek opgehouden en zijn er meer sollicitanten dan vacatures. Althans een boer, die één knecht vroeg, kreeg op deze aanvraag 36 liefhebbers. Het gevolg is, dat de opgedreven loonen ook weder dalen en weer tot het normale komen Daarentegen stygen de loonen der boeren meiden in deze provincie. Die meiden zijn er zeer schaarsch, omdat de jongedochters uit den arbeidenden stand veel liever bij de bur- gery gaan dienen, dan by den greidboer. Het melken 's morgens vroeg en 's avonds iTvnn 00 de? Zondtt88 gebeuren moet! VT1 k6 °°rI' vitn den teSenzin in het „by den boer dienen." Vroeger stonden de ouders er op, dat hunne dochters het melken leerden, nu merkt men daarvan zoo goed als niets meer. Ontsporing. Zondagmorgen omstreeks kwart voor tien ontspoorden te EINDHOVEN aan den over weg naar Wamel, de twee laatste wagons van den goederentrein Amsterdam Venlo. De remmer, die in een der laatste wa gens zat, werd daaruit geslingerd en bezeerde zich ernstig. Door dit ongeval en het defect raken der wissels ondervonden de personentreinen, die omstreeks 10 uur te Eindhoven aankomen en vertrekken, vertraging. Naar wij vernemen is het ongeval ontstaan door het te vroeg om leggen van den wissel. Men meldt uit ENKHUIZEN De draadlooze telegraphische gemeenschap tusschen hier en Stavoren is verbroken. Van den beginne af heeft men hier met moeilijk heden te kampen gehad, die door plaatselijke omstandigheden werden in den weg gelegd o. a. schijnt een rij hooge boomen op het overkomen der electrische golven storend te werken. Misschien zullen deze boomen eer lang gerooid worden. Thans is ook de toestel niet geheel in orde voor het herstellen is de overkomst van een deskundige uit Duitsch land noodzakelijk. HEER HUGOWAARD. De prijzen, welke de laatste dagen voor de producten worden besteed, zijn als volgt roode kool van f5 tot f 12.50; gele kool van f5 tot f 13; Deensche witte van f 6 tot f 12 per 100. Uitschot van roode kool wordt opgekocht voor z. g. zakkenkool en geldt f 1.30 a f 1.60 per 50 K.G. In den uienhandel nog steeds geen leven prijs f 0.75 tot f 0.90. Bapen gelden tot f 3.25 per 100wortelen f 2.50 a f 3 per baal, terwyl voor bieten prijzen worden besteed tusschen f 10 en f 15. Nu opnieuw de vorst is ingetreden, hopen sommige landbouwers nog weer iets te maken voor de nog te veld staande kool. Eet smakelijk Heeft nog niet zeer lang geleden te SINT PANKRAS diphteritis geheerscht, thans doet zich opnieuw een geval voor. Maandagavond 1.1. vergader de bij den heer Greeuw te ST. PANCRAS de afd. alhier van de Landbouw- en Handelsver- eeniging „Langedijk en Omstreken". Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat in 1902 de ontvangsten hadden be dragen f219.40® en de uitgaven f209.84®. Als lid van het bestunr werd het aftredend lid, de heer A. Nobel, met bijna algemeene stemmen herkozen. Door den heer J. Madderom werd voor gesteld, het verzoek tot de handelaren te richten om, opdat de bouwers bij de levering van groenten niet zoo lang zullen behoeven te wachten, bij de lossing voor iederen wagon twee werklieden beschikbaar te stellen. De Voorz., de heer A. Nobel, achtte het beter, hiermede tot den a. s. zomer te wach ten en dan, indien het noodig was, te reques- treeren. Hiermede vereenigde zich de ver gadering. Besloten wordt, op voorstel van den heer D. Kloosterboer, om nogmaals bij het polder bestuur van Geestme-Ambacht aan te drin gen, dat dit de rattenverdelging voor zijne rekening neme. De Voorzitter doet nog enkele mededeelin gen omtrent den toestand der vereeniging en doet mededeeling van een schrijven van den heer Mr. E. Fokker, in zake de toltarieven i Hieruit blijkt, dat de heer F. van meening is, dat met liet oog op ds vernieuwing der handelstractaten, de toltarieven voor den Langedijk misschien nog minder bezwarend zullen zijn, dan het zich laat aanzien. - LUTJEWINKEL. Dinsdag 13 dezer hield de Land- en Tuin- bouwvereeniging „Lutjewinkel-Weere" haar jaarlijksche ledenvergadering, ten huize van den heer W. Fijnheer te Lutjewinkel, i De Voorz., de heer J. Breebaart Dz., opent deze bijeenkomst met een woord van welkom en met den wensch, dut dit jaar even gun stig moge zijn voor de vereeniging, als het afgeloopen jaar, er op wijzende, dat door de ontbinding van de Groentenvereeniging „De Niedorper Kogge", de vereeniging onder een anderen naam geheel zelfstandig is opge treden met Koninklijk goedgekeurde statuten. Hoewel de aangenomen Duitsche toltarieven tot nadenken stemmen, hoopt Sprdat deze van niet te nadeeligen invloed zullen zijn. De notulen der vorige vergadering werden na lezing goedgekeurd. Een ingekomen schrijven van „Nieuw Leven" wordt voor kennisgeving aangenomen. Tot leden der commissie voor het nazien der rekeningen werden benoemd de heeren P. Sohoorl, P. Smit Gz. en D. Otzen. De penningmeester, de heer J. Korff, deed rekening en verantwoording van zijn gehou den beheer. De ontvangsten hadden bedragen f 191.34®, de uitgaven f 118 34, znodat de kas dus sloot met een batig saido van f 73.00®. De finauciëele toestand der vereeniging mag dus bijzonder gunstig worden genoemd. De aftredende bestuursleden, de heeren K. Boekei, P. Kooijman Pz. en P. Wit Cz., werden als zoodanig herkozen. Over de werkzaamheden van keurmeester, afslager en boekhouder vraagt niemand het woord, zoodat het bestuur aanneemt, dat de leden tevreden zijn met de wijze, waarop deze titularissen hun werkzaamheden behar tigen. Op voorstel van het bestuur werd het marktgeld weer op 2% gesteld en de contri butie op f 0.60 per jaar. Besloten wordt, een tweede bascule met gewichten aan te schaffen. Wegens afwezigheid met kennisgeving van den heer K. Boekei, kon deze geen verslag uitbrengen van het verhandelde op de ge combineerde vergadering van land- en tuin- bouwvereenigingen te Alkmaar, het vorige jaar belegd door de Landbouw- en Handels vereniging „Langedijk en Omstreken," naar aanleiding van de toen voorgestelde en nu aangenomen Duitsche toltarieven. De heer Jb. Spaans bracht rapport uit van de proeftuinen, aangelegd bij den heer Jb. Spaans te Zoutkaag en by den heer M. Witsmeer te Lutjewinkel. Er was een proef genomen met de teelt van vroege en late bloemkool. De vroege was gezaaid in den kouden bak en later verplant naar het vrije veld. De late, die als tusschenplanting dienst zou doen bij de vroege, werd gezaaid op den kouden grond, maar werd vernietigd door de aardvloo, zoodat men genoodzaakt was reuzenplanten te laten komen van Broek op Langendijk. Wegens het tekort aan planten vulde men de tusschenruimten gedeeltelyk aan met slaboouen en mangelwortels. De oppervlakte der veldjes bedroeg 673 M2. De totale opbrengst was f 61.12, dat is per H.A. berekend f 760 ongeveer. Door de vorst was een gedeelte van den oogst verloren gegaan. De heer G. Nobel leidde het puntAan schaffing pootgoed in. De inleider vestigt de aandacht op de Juli. Bé

Schager Courant | 1903 | | pagina 2