BIJVOEGSEL der Burgerlijke Staod. D nderdag U> Januari 190a. 48ste Jaargang. No. 3801. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Een aanslag te Madrid. van WINKEL. Bij den heer A. Warkum alhier is een put geslagen, die 174 L. water per minuut geeft. „Dat mag wel iu de Schager Courant", zei ons een goede kennis, „want ik heb er drie en die geven samen nog niet eeDS zooveel, en toeh ben ik goed tevreden met de hoeveelheid gas, die ik krijg." Het groote voordeel b j zulk een sterken watertoevoer zit 'm niet alleen in de geriDge kosten van aanleg, omdat op deze wijze het maken van meerdere putten overbodig is, maar ook in de gemakkelijke wijze, waarop bij zoo'n sterken stroom het gas van het water gescheiden wordt. Het gebruik van brongas is in de laatste jaren steeds toenemende in onze gemeente. Het spreekt vanzelf, dat de geschiktheid van onzen bodem hierbij een rol speelt. Maar wij moeten ook niet ver geten, dat de aanwezigheid van bekwame handwerkslieden in onze omgeving er ook veel toe bijdraagt. Wijzer geworden door de ervaring, wordt deze zaak tegenwoordig met veel meer kans op succes aangepakt en uitgevoerd, dan vroeger. WINKEL. Maandagavond vergaderde het departe ment Winkel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, bij den heer A. Wit. Tot beheerder der Spaarbank werd her kozen de heer J. Koomen Hz Verder waren er door het aanstaand vertrek van den heer J. H. Bergman verschillende vacatures ontstaan, die nu vervuld werden. Als secretaris penningmeester koos de vergadering den heer E. Kluijver, ais be heerder der Spaarbank den heer S. Vonk en als commissaris der Bibliotheek den heer L. Beijneveld. De Voorzitter, de heer Onnekes, wijdde aan den scheidenden secretaris, den heer Bergman, die het departement Winkel ge durende een reeks van jaren in verschil lende functies zulke belangrijke diensten heeft bewezen, eenige woorden van hulde en waardeering en bood hem, namens alle aanwezige leden, het eerelidmaatschap van het departement aan. De heer Bergman aanvaardde dit en dankte in gevoelvolle bewoordingen voor deze voor hem zoo aangename en eervolle onderscheiding. Verder deelde de Voorz. mede, dat er Vrijdagavond vanwege het departement volksvoordrachten zullen worden gehouden tegen vrij entrée. WINKEL. Maandag j.1. werd het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer H. W. Melchior, die de vorige week in den leef tijd van 91 jaren overleed. Niet alleen als geneesheer, maar ook in vele andere zaken is de heer Melchior meer dan een halve eeuw in onze gemeente werkzaam geweest. Tot voor korte jaren was hij nog lid van den raad en wethouder. De heerJ. Porte te LUTJE- V INE EL zal op Zaterdag 7 Febr. a.s. etn levicg houden voor de Afdeelirg Assen- delft der Holl. Mij. van Landbouw, over bemesting van weiland, bouwland en moes groenten. WINKEL. Den 23 Maart a.s. is de heer H. Boer man 50 jaar op een en dezelfde plaats werkzaam geweest bij de familie Siooves. Voor de betrekking van veldwachter en bode der gemeente WIN KEL, salaris f 450.en vrije woning, hebben zich 80 sollicitanten aangemeld. Tot Bestuurslid der te OUDKARSPEL bestaande Kiesvereeniging is in de plaats van den heer M. Êootje3 Cz. gekozen de heer J. S vager Cz. Aan het hulpkantoor te DIRKSHOBN werd in 1902 in de Rijks postspaarbank in 1864 inlagen ingelegd f 14247.72 en in 255 terugbetalingen uit betaald f 15684.98, en 25 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Benoemd als agent van politie te Alkmaar W. Pool Dz. te KOL- HORN, Dr. Schaepman. Bj „Het Centrum" werd het volgende telegram uit Rome ontvangen van 5 uur 10 min. DinsdagDam. „Dr. Lapponi, 's Pausen lijfarts, bevond zooeven dr. Schaepman buiten gevaar. De pols was beter. Krachten nemen toe en de beterschap, hedenmorgen geconstateerd, houdt aan". L.l. Zondag trad de rederij kerskamer „De blauwe Vaan" in het lokaal van den heer C. Kooiman te NIEUWE NIEDORP voor de 2de maal op met het tooneelstuk „De Rooie" geschre ven door den heer N. J. C. Schermerhorn. Een groote schare belangstellenden van onderscheidene plaatsen was opgekomen, om de vertolking daarvan bij te wonen. Met de meeste aandacht werden de verschillende bedrijven aangehoord en met luid applaus begroet. Bij de vele en ellendige gevolgen van zich te bedrinken en daardoor het ver stand te benevelen, werd mede helder in beeld gebracht, hoe heerschzucht en uit buiting veeltijds samengaan. Vooral het derde bedrijf, dat in de ge vangenis werd afgespeeld, gaf een treffend beeld van do helaas nog heerschende rechts verkrachting. De kleine Kapel met z'n joBge muzikan ten zorgde weer voor een opgewekte afwisseling tusschen de verschillende be drijven. Een genoegelijke danspartij besloot den avond. (Van particuliere zijde ons gezonden.) D onderdagnacht is eengroote brand uitgebroken in de petroleumputten van Borislav in Galicië. Niet minder dan 32 putten zijn verwoest mët de bijbehoorende gebouwen, terwijl 23 woonhuizen in de asch zijn gelegd. Een meisje van 20 jaar is in de vlammen omgekomen. Gisterenavond duurde de brand nog steeds voortde schade werd toen reeds op f 300.000 berekend. De Boeren-oproeping aan Europa. De „Standard" verneemt uit Johannesbnrg, dat de Boeren een meeting hielden na het vertrek van Chamberlain, waarin besloten werd, het beroep op Europa, ten behoeve der weduwen en weezen voort te zetten. Een sprekend cijfer. Uit Pretoria wordt gemeld, dat er in Transvaal en Transoranje 2000 weduwen en 14.000 weezen zijn. De paardevleesch-maaltijd te Berlijn is een groot succes geweest. Er zaten 600 gasten aan van de Vereeniging tot bescherming van dieren die, zooals men weet, paarden voor een moeilijken ouden dag wil bewaren, door ze bijtijds als men- schelijk voedsel te laten dienen en op de spijskaart kwamen voor: bouillon van paardebeendoren, paardetong, merrie-filet in Madeira-saus enz. In het geheel werd 600 pond vleesch opgediend. Politieke, commer- ciëele en artistieke kringen waren gelijkelijk vertegenwoordigd. O. m. aten 38 loden van den Rijksdag en het gemeentebestuur mee. Geheimraad Von Seefeld, die den toost van den avond hield, zeide, dat het feestmaal een geweldige prikkel zou zijn voor het doel van de vereeniging, die eigenaars van paarden wilde bewegeD, om den ouden dag van hun dieren zoo gemakkelijk en gezond te maken, dat zij hun bestaan konden eindigen op de eettafels van hun meesters. Tien menschen, gezond van lijf en leden, die nooit ander vleesch dan paardevleesch aten, werden vertoond om propaganda voor de goede zaak te maken. Een van de sprekers beweerde nog, dat in 1902 30.000 paarden in Berlijn waren geslacht en opgegeten, en hij hoopte, dat dit aantal nog eens tienmaal zoo groot zou worden. Toen de Koning van Spanje Vrijdagavond uit de kerk naar het paleis reed, is er een revolverschot gelost op het tweede rijtuig van den stoet. De dader heet Eeito. Eeito, overgebracht naar de groote gevan genis, herhaalde telkens krachtig zijn ver klaring, dat hij niet de bedoeling had, op eeu der leden van de koninklijke familie te schieten. De agent, die Eeito arresteerde, deelde mede, dat, toen het rijtuig van den koning voorbij was, een man langs hem heen sprong en een revolver afvuurde op het tweede rijtuig. De agent gaf hem een slag met den sabel, om een tweede schot te voor komen. Eeito riepgij wilt mij dooden, maar ik wilde Sotomayor dooden, die de oorzaak is van al mijn ongeluk. Intusschen, de hertog van Sotomayor was niet in het tweede rijtuig; hierin was gezeten de opperstalmeester, markies Mina en nog twee hofdignitarissen. In een interview bevestigde minister-pre sident Silvela, dat de pleger van den aanslag meende, in het tweede rijtuig den opperkamer heer te zullen vinden. Toen de Koning het schot hoorde, stak hij het hoofd buiten het rijtuig, maar de Koningin trok hem terug. Eeito zeide, gehuwd te zijn met oen Fran- <;aise, die hem in een krankzinnigengesticht liet opsluiten. Hij ontkent anarchist te zijn. Eeito legde voor den rechter van instructie zijn verklaringen zeer kalm af, maar er bleek toch uit, dat hij in zijn geestvermogens ge krenkt is. De laatste verhooren van Eeito hebben de meening bevestigd, dat hij lijdende is aan vervolgingswaanzin. In het jaar 1902 zijn uit ons land langs de grenskantoren naar België gezonden 55.693 runderen tegen 60.246 in het jaar 1901. Deze verminderde invoer moet voornamelijk worden toegeschreven aan het feit, dat in de maanden Juni en Juli uit ons land veel geslacht vee naar Engeland werd gezonden, waardoor de verzending van vee naar België in die maanden minder was dan in hetzelfde tijdvak van 1901 De vermindering betreft alleen het slachtvee. De invoer van melkvee voor dit jaar was zelfs grooter en bedroeg ruim 1000 stuks meer dan in 1901. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 2 9 Januari 1903, GeborenMaria, d.v. Cornelis Besteman en Jansje Dekker. Maartje, d.v. Simon Schermer en Élisabeth Delver. Aafje, d.v. Dirk Ridder en Trijntje Duinmeijer. Alida Anna, d.v. Tamis Commandeur en Trijntje Hommert. Jan, z.v. Jan Slikker en Geertje van der Ham. Jan, z.v. Klaas Slikker en Pietertje Blaauboer. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden: Jan, 6 jr., z.v. Jan Schermer en Elbregt Plevier. Gemeente WINKEL. Ingeschreven van 1—31 December 1902. Geboren17 Dec. Grietje, d.v. P. Schoorl en T. Spaans. Ondertrouwd19d. Jb. Vetman, oud 34 jr. en M. Hoogland, oud 29 jaar. GetrouwdGeene. Overleden 8d. Aafje Eijnheer, echtg. van J. Dovas, oud 63 jr. 9d. Pieter Maat, ongeh. z v. H. Maat en A. Vader, 57 jr. 23d. Jan Bloemendaal, ongeh. z.v. R. Bloemendaal en D. Ham, oud 24 jaar. 27d. Maartj6 Spaans, echtg. van K. Bakker, oud 56 jaar.

Schager Courant | 1903 | | pagina 5