iden door Paren. H1 er k man, BAL BI Gemengd Nieuws. meer beschikbaar stelt A. BRAK. Op DINSDAG 20 J VN., BIL NA. H. VISSER. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Bondsafdeeling Schagen. Belia Visser, KIESELING KEELTJE B1ESEBOEK, Weggeloopen Gevraagd een Te koop (LJs en weder dienende.) op Zondag 18 Januari a.s., Nanvang half 8 unr. Entrée 50 cents. op Zondag 2!? Jan. 1903, zaak in Uurwerken, Goud eo Zilver, Brillen, etc.. benevens Reparatie-atelier Goede constructie Duurzaam werk! gevraagd, Gevraagd gevraagd, den duur allen ten goede komen. De aanwezige bouwers schijnen het zuivere sorteereu nogal lastig te vindon en achten strenge bepalingen daaromtrent minder ge- wenscht. Wel kan men zich daar volkomen mede veieenigen, wanneer de waar boven in den zak beter is dan onder en er dus sprake kan zyn van opzettelijk bedrog. Verlangende kooplieden een betere sorteering, dan moeten zij voor de beter gesorteerde waar maar zoo veel meer betalen, dat de verhoogde arbeids- loonen, daaraan besteed, vergoed worden. Verder bracht de beer J Korff de vraag te berde, of het niet wenschelijk zou zijn de aardappe.s voortaan per '25 K.G., in plaats van per 35 K Gr. te leveren. Dit zou voor den groothandel in vele opzichten gemakkelijk zijn, hoewel niet voor de kleinhandelaars, die hun waar doorgaans per zak van de hand doen. Verschillende leden waren mede van oor deel, dat per 25 K.G. veel voor had, maar men achtte het niet gewenscht voor een markt als de onze van den tot. nu toe vrij al gemeen en regel af te wijken. Bij de rondvraag hield de vergadering zich geruimen tijd bezig met de waarschijnlijke gevolgen der Duitsche toltarieven. Sommigen vreesden, dat deze zeer nadee- lige gevolgen zouden hebben voor onzen groent ebouw Door de verhoogde invoer rechten zouden de prijzen in Duitsehland zoo stijgen; dat men ze daar met meer voordeel kon verbouwen, zoodat aanvoer uit ons land overbodig werd. Anderen zagen de toekomst minder donker in. Had de Duitsche Rijksdag enkele artike len zwaar belast, bijv. alleen kool, dan zouden in de eerste plaats de consumenten naar goed- kooper voedsel uitzien en in de tweede plaats zou de teelt van dit product in Duttscbland meer loonend worden dan van andere, zoodat men zich hierop zou gaan toeleggen. Maar dit is niet het geval. Volgens besluit van den Duitschen Rijksdag worden meer dan honderd, met name genoemde artikelen zwaar getrof fen Bijvoorbeeld per 100 K.G. Aardappelen van 15 Febr.—31 Juli f 1.60, Roode, witte en savoije kool 1.50, Spinazie, rabarber, tomaten, enz. 12.—, Nagenoeg alle andere groenten 2.40, Appels en peren, onverpakt, 1.50, verpakt, 6.-, Aardbeien 12.—, Levende planten met aardkluit 9. zonder „12.—, in potten 18.—, Rozen 24.—, Kersen, r. bessen, frambozen, pruimen f 12.- Kruisbessen schijnen vrij te zijn. Enz. Door genoemden maatregel worden dus verscheidene producten getroffen, zoodat niet bet eene duurder zal worden ten koste van het andere. De Duitsche consumenten moeten dus nagenoeg alle artikelen duur der betalen, zoodat zij niet daarom het eene om bet andere behoeven te laten staan. Om dezelfde reden behoeft de Duitsche landbouw zich ook niet op een bepaald pro duct toe te leggen. 't Is evenwel mogelijk, dat deze tarieven liet eene onevenredig zwaar treffen in vergelijking met het andere, maar uit het feit, dat men zich vooral in ons land met zeer uiteenloopende producten ongerust maakt, zooals Westland en Betuwe, kan men opma ken, dat allen vreezen, zoodat dus eigen lijk niemand bang behoeft te zijn. De vergadering besloot dan ook, vooi loopig maar niet meê te doen aan de ontstane beweging in ons land, als zijnde bovendien waarschijnlijk toch van geenerlei nut. Verder werd er besloten, dat de lezing van den heer Hazeloop gehouden zal wor den bij den heer J. Korff, op Vrijdag 13 Febr., des avonds 6 uur aanvangende. Station NOORD-SCHAR WOUDE In den koolhandel wat meer leven, hoewel de prijzen iets terugloopend, op alle soorten ongeveer 1 gld. per 100. Voor uien wordt iets meer besteed, de prijzen variëeren tus- schen f0.75 en 0.90 per 60 K.G. Uitschot van roode kool wordt verhandeld voor f 1.25 en b.ooger per 50 K.G. Deze gaat geregeld weg als zakkenkool. Goede kool geldtroode f 4 tot 11.50, gele f4 tot 12.50, witte f6 tot f 12 per 1.00. Voor rapen wordt f3.26 besteed, terwijl bieten worden verhandeld voor prijzen van f 10 tot f 14een eDkel parljjtje zeer mooie kon iets meer gelden. Van handel in harde kool vernamen we tot heden niets. In de Vrijdag te SINT PANKRAS gehouden raadsvergadering werd beJoten, aan de openbare school een vierden onder wijzer aan te stellen. Besloten werd, aan het gemeentebestuur van Koedijk voor te stellen, dat deze gemeente in plaats van f 1000, zooals vroeger werd besloten, f 900 jaarlijks zal betalen voor de hier school gaande: kindereu. Moet echter te eeniger tijd vergrooting van het schoolgebouw plaats hebben, dan zal deze som moeten worden verhoogd. In de kosten van eene hulpbrug, door de gemeente Alkmaar te leggen, als de M'rake- lenbrug wordt vernieuwd, zal f 25 A orden bijgedragen. De loop der bevolking in de gemeente SINT PANKRAS was in 1902 als volgtOp 1 Jan. 1902 waren in de ge meente M. V. Totaal. 438 422 860 Er vestigden zich ^0 62 92 Er werden geboren 19 9 28 Vr ij dagavond vergaderde In 't lokaal van den heer J. Vader, onder lei ding van den Voorzitter, den heer H. Feisser, de Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier. De agenda bevatte weinig punten, alleen ingekomen stokken en beschrijvingsbrief bondsvergadering. De ingekomen stukken gaven geen aan leiding tot bespreking; voor het tweede punt werd den afgevaardigde vrij mandaat gegeven, Tot afgevaardigde werd gekozen de heer H. Feisser. De scherpe wind, met vriezend weer, moest wel uadeelig werken op den aanvoer op de markt. En zoo was 't ook. Er was Donderdag bij lange na niet zooveel aanwezig, als voor acht dagen. Dat was het geval bij koeien, schapen en varkens, dus bij heel de markt Daar kwam nog bij, dat de handel stug was, waardoor zoo wat alles iets lager noteerde dan verleden week.Bij een trekkenden handel, konden 1ste qualiteit vette koeien noode 35 cent halen, vette varkens gingen 1 a 2 cent achteruit. Alleen overhouders voor de weide bleven prijshoudend. Ditmaal was er voor Londen niets aanwezig. Geldekoeien en kalfkoeien waren prijshoudend stug. Verder niets nieuws. 497 483 980 Naar elders vertrokken 42 68 100 Overleden 455 426 880 9 10 19 Bevolking op 1 Jan. 1903; 446 4 5 861 Schagen, 10 Januari 1903. De afd. Schagen e. o. herkoos iu hare laa'st gehouden vergadering tot Voorzitter den beer M. Visser en benoemde tot biblio thecaris in de plaats van den heer Roep, den beer J. C. Visser. In 1902 was er aan oontri- butiën ontvangen f82.27de uitgaven be droegen f76 30. De afdeeling telt thans 28 leden en 1 voorstander. De gewone jaarlijksche col- lecte voor de R. K. Bar. School heeft op gebracht de som van f131. Door den Notaris Backx werd j.1. Woensdag in hotel Broersmn goveild het woon- en winkelhuis, met tuin, werkplaats en erf te Schagen, aan de Hoogzijde, groot 3.70 aren, eigendom van mej wed. Joh. Denijs. Het pand werd gekocht door den heer Th. Bijpost voor f7735.—In het perceel zal gevestigd worden de koek- en banket bakkerij van den heer K. Kol. Feest Jun i~P aa r denmarkt. Door onvoorziene omstandigheden kan de uitvoering in ons Woensdag-nummer gemeld niet den 22en Februari plaats hebben, maar zal dit den löen zijn. SCHAGEN, 15 Jan. 1903. Aangev. 3 Paarden f 80.a 200. Stieren a 7 Gelde Koeien „100.a 140. 63 Vette Koeien „170.a 270. 6 Kalfkoeien „130.a 190. Pinken a 21 Nuchtere Kalveren 9.a 28. Schapen, (vette) 24.a 29.— 230 Overhouders 14.a 23. 6 Bokken en Geiten 3.— a 5. 12 Varkens (magere) 12.a 15. 32 Idem (vette) p.K.G. .42 a .44 60 Biggen 7.a 10. 160 Konijnen .75 a 1.50 50 Kippen .50 a 1. 50 Eenden .60 a 1. Duiven a 360 Kilogr. Boter 1.10 a 1.20 150 kilogram Kaas .30 a .85 2500 Kipeieren 4.a 5. Eendeieren a ALKMAAR, 16 Jan. Kaas. Aange- v ierd 141 partijen, wegende 69128 K.G. Kleine f 28.50. Commissie f27.50. Middelbare f 27.Handel stug. ALKMAAR, 16 Jan. Granen. Tarwe 16.af Rogge f5.60af Gerst a f id. Chev. f 5.30 af. Haver f 3.a f 3.50, nieuwe t .- -. Kool zaad f a nieuwe f Blauw maanzaad f af Paardeb f a f Bruine f 8.— a f 12.Citroen id. f Witte id f a—Rood Mosterdzaad f-—.afGeel id. f af—.,Karwijzaad fGroene Erwten f 10.a f 16.Vale id. f a— Grauwe id. f a f Duivenboo- nen f af HOORN, 15 Jan. 1903. Kleine kaas, hoogste prijs f 29. Commissie f 27.Middelbare f 25.50, aangev. 77 stapels, wegende 32058 kilo. ENKHUIZEN, 14 Jan. 1903. De prij- j zen der zaden waren als volgt Karwijzaad f 11.a Mosterdzaad f 15.a 15.50. Maanzaad f 12.50 a Groene erwten f 10.a 11.75. Vale f 14. a f 17.50. Wijker Vale f 10.a 11..50 Grauwe erwten f 15.— a 18. Bruine booueu f8.— a f 11.50. Paardeboonen f5.a 6.Gerst f 4.50 a f 5. Haver f 3.25 a 4. Aangevoerd Vette Varkens f .21 a —.23 per '/j K.G. Magere Varkens f 15. a 23.Biggen f 7.— a 11.— Scha pen f a 0 Lammeren f af Konijnen 10.60 al.40. Kippen f 0.90 a 1.45. Eieren f5.— a 5.50 per 100 stuks. Boter f ,625 a .65 per kop, stapels kaas, f p. 50 K.G. De Franse he bladen be- vatten sinds eenige dagen treurige berioh- ten aangaande de armoede en ellende door de Bretonsohe sardijn-visschers ge leden, tengevolge van de onvoldoende resultaten van de vangst. Het viscbje dat, geconserveerd, als zeer smakelijk gerecht byna door de geheele wereld bekend is, schijnt het zeegebied, dat het placht te bezoeken, voor een poos ver laten te hebben. Sommige der fabrieken langs de kust, die de bekende blikjes in den handel brengen, hebben in het laatste seizoen geen derde deel van de gewone hoeveelheid afgeleverd. j De Bretonsohe zeeman is meestal Diet erg ontwikkeld, maar zeer trotsch en komt er niet spoedig toe, hulp te vragen. De nood moet dus wel boven besohrij- ving uijpend wezen, dat aan de Mat,in" gemeld kan worden hoe nu geheele familiën bedelen, hoe allerwege in vie- schersgezinnen broodsgebrek beerecht en de „mairies" bestormd worden met aan vragen om ondersteuning. Na den paardevleesc fa- maaltijd te Berlijn hebben alle deelne mers een biljet moeten invullen, waarop zij moesten antwoorden, hoe het eten hun gesmaakt had. Van de 342 ant woorden zijn alle op één na, gunstig uitgevallen. Het proefmaal heeft niet minder dan 1200 mk, gekost, niettegen staande de paardenslachters het vleesch om niet hadden geleverd aan de Vereeni- ging tot bescherming van dieren. Intus- sohen valt reeds een kleine overwinning op het algemeene vooroordeel tegen paardevleesch waar te nemen, daar de vraag naar paardevleesch, volgens de slagers, is toegenomen. Onder de antwoorden waren er, die geestdriftig gesteld zijn. Kommerzienrath Kühnemann, de voorzitter van de Berlijn- sche nijverheidstentoonstelling,antwoordde dat het maal „voortreffelijk" smaakte ook de leden van den Berlijnschen gemeente raad waren er over uit. Een hunner voegde er bij dat de vleeschschaarschte nu gedaan was. Een ander antwoordde „Smaakte buitengewoon In één woord alles goed!" enz. Een scheikundige con stateerde hetzelfde en betuigde verder zijn voldoening, dat er zoo min mogelijk kokskruiden bij de bereiding van de spijzen waren gebruikt. Regierungsrath dr. Stadthagen vond, dat de tong en het filet niet te onderscheiden waren van goed rundvleesch. „Ik kan niet inzien" schreef hij „waarom wij het vleesch van domme dieren, schapen, ossen en», moeten eten." Een afdoend middel. De Portugeezen zijn altijd vroolijk, zegt een Fransch spreekwoord, maar thans gaat de waarheid er van niet op. Integendeel, zij klagen steen en been over de belastingen, die weer met 2 3°/0 zijn verhoogd. Doch alle onder danen van Don Carlos laten het niet bij klagen die, welke het stadje Sabroaa bewonen b.v. hebben niet alleen ge- weigerd om belasting te betalen, maar hebben zich bovendien meester gemaakt van het stadhuis en daar alle belasting- registers vernield. Nu kan de fiscus er vooreerst niet aan denken vervolgingen in te stellen wegens niet betalen. De automobiel als kansel. Twee geestelijken van de Hervormde Kerk in Frankrijk, de heeren Fonliquier en Cerisier, te Parijs, hebben in een godsdienstig tijdschrift eene oproeping geplaatst, waarin zij een beroep doen op de mildheid der geloovigen, om hun de middelen te verschaffen tot aankoop van een automobiel. Met behulp daarvan willen zij het Woord Gods verkondigen onder de arbeidersbevolking van de afge legen voorsteden van Parijs. Een sportblad merkt naar aanleiding van dien oproep op: „Dat de automobiel dienst doet als snel verkeersmiddel en redenaarstribune bij de verkiezingen, is bekend. Nieuw is daarentegen het denk beeld hem in den dienst der kerk te stellen. Maar eigenlijkwaarom ook niet?" (Fiets.) De Czaar ongesteld. Londen, 15 Jan. De „Standard" ver neemt uit Kieff, dat volgens gezaghebben de bron de gezondheidstoestand van den Czaar zorgwekkend is. De geneesheeren trachten hem nu te overreden, hei hof van het noorden voor den tijd van eenige jaren naar de zuid kust van de Erim over te brengen. De Keizer volgt geen bijzondere leefwijze. Hij heeft een zwakke borst, die voor longaandoening vatbaar kan worden. Uit Japan. Een dame schrijft uit Japan aan haar vriendin „Ge hebt zeker gehoord, dat de Ja- pansche Kroonprinses een zoon gekregen heeft. Als deze jonge prins eenmaal op den troon komt, zal hij de eerste vorst zijn, die de zoon is van de wettige echt- genoote van een vorst. De tegenwoordige Keizer is evenals de kroonprins de zoon van een bijwijf. „De arme moeder mag haar kindje maar een maand bij zich houden. Dan wordt het naar zijn eigen paleis gebracht od aan andere handen toever trouwd. Een adellijke dame speelt dan moeder over hem, zij is een mooie Japan- sche met een gezichtje als een madonna. Onlangs was ik te dineeren gevraagd bij eenige Japansche dames, de echtge- nooten van rechters en ambtenaren. Gedurende drie uren verbeeld u zat ik op den grond. Wij waren in een groote kamer, met zachte zijden kussens, die in een halven cirkel lagen, en ik zat in het midden als de eere-gast. Na onze komst werd thee aangeboden met fijngestampte roode boontjes, gerold in een doorzichtige zelfstandigheid, gemaakt van rijstesap. Plechtig werd op den grond alles voor den maaltijd gereed gezet, en de kleine dienstmeisjes raakten, telkens als zij een blad binnenbrachten, met haar voorhoofd den grond aan. Eerst werd een zwart gelakte schaal met soep gebracht, 't was water, waarin iets ge kookt was daarbij kregen we een klein kopje van blauw en wit porselein, en terwijl de anderen zich voorzagen van stokjes, kreeg ik gelukkig een mes, vork en lepel. Na de soep kwam „.tai", de j beste viscb van het land, en gember Op een andere schotel lagen heel kleine viscbjes, op weer een andere gekookte kastanjes met geroosterde radijsjes en groenten. Ook waren er nog rauwe roode visschen, gestooide groene pruimen, rijsttaarten met eend en sla, komkommer en prach tige aardbeien. Ik at van alles, zelfs van de rauwe visch. Het was volstrekt niet naarDe dames zagen er allerliefst uit in haar kimono's. Daar de vrouw van den rechter, de gastvrouw, voor afschaffing is, dronken wij alleen limonade Na het eten vernam ik, dat het in Japan wel een voorrecht is, vrouw te zijn, want als er een heer aanwezig was geweest, zou de visch levend opgediend geworden zijn," Hbld. Ondertrouwd Albert vat Schep ii EN Pippa Wiltaliaa Broaier. Gouda11' 15 J"""an 1903- Huwelijksvoltrekking 28 Jan. 1903. Heden overleed, na een smar telijk, doch kortstondig lijden, onze gehelde Dochter HIL6ÖNDA, in den ouderdom van 20 jaar. Haar diepbedroefde Moeder, Broeder en Zusters, Wed. P. KAT. Twisk, 14 Jan. 1903. Eenige en algemeene kennisgeving Heden overleed onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder in den ouderdom van 71 jaren en 5 maanden, G. KUIPER. O. STRIJBIS. M. STRIJBIS-Kuiper. J. RENTENAAR, A. RENTENAAR-Kuiper. C. KUIPER. Nieuwe Niedorp, 16 Januari 1908. Heden overleed, na een kort stondig, doch smartelijk lijden, onze oudste Zoon ABRAHAM, in den ouderdom van 18 jaren en 7 maanden. Zijn diepbedroefde Ouders, A. KOS8EN. D. KOSSEN-Dikstaal, en Kinderen. Barsingerhorn, Jan. 1903. Voor de talrijke blijken van deel neming, ondervonden bij het overlijden van mijn dierbare Echtgenoote, betuig ik, ook namens mijne Kinderen, mijnen hartelijken dank. A. VAN STRAALEN. Schagen. Jan. 1903. De Vereeniging //Hulp in Nood" van Dirkshorn brengt bij deze haren dank aan het Fanfarecorps, genaamd /Onder Ons," voor de bijdragen, aan de kas geschonken. Namens de Bestuurderessen. Dirkshorn, 16 Januari 19G3. ryL>rX,<?fSJrxJ Den 24 Januari hopen onze t) geliefde Ouders, Behuwd- en hunne 40-jarige Echtvereeniging Grootouders HENDRIK en te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Klaas Kieseling. Aagje Kieseling-Wiering. Andries Kieseling. Anna Kieseling-Kuis. Hendrik Moras. Trijntje Moras-Kieseling Jan Barend Kramer. Anna Kramer-Kieseling. Wilm Kieseling. Schagen, Jan. 1903. een groote, blauwe HOND, (Reu), bles voor den kop, met witte pooten. Die hem terugbezorgt bij Jb ZANDER, te Nieuwe Niedorp, kan op een goede belooning rekenen. De ondergeteekende be- richt, dat hij zich WUBT als VEEVERLOSKUNDIGE. Tolke, Schagen. goed kunnende ploegen en melken, om met 1 Maart in dienst te treden, bij J. BLAAUBOËR, Kleiweg, Anna Paulowna ADVKRT8NTIEN. van Geboren f) O C ll t e r J. DOLSTRA en T. DOLSTRA-Berkhout. bij J. VAN WACHENDORF VAN Helder, 14 Jan. 1903. RIJN, Anna Paulowna. Tentwagen, ittl Kolhnn Prijzen: Medailles. Deelname vrij. Aanvang 2 ure aangifte voor dien tijd op de Kolk. Openbare Oilïoermo, der Gpastieberaaipt „0LYS1P1A" te 'QSiqraigpiaanl, in 't lokaal van Mej. de Wed. J. BOON, afgewisseld door een paar Tooneel- stukjes en door Muziek der K. N. M. van Den Helder. Plaatsen zijn te bespreken a 10 ct extra. bij L. W X A H, DIRKSHORN. BERICHT Ondergeteekende bericht door deze de geachte Cliëntèle, dat hij de voorheen Wed. Joh. Denijs, aan de HOOGZIJDE (oude adres), zul voortzettende verzekering gevende van reëel en billijk te zullen bedienen. Zich vleiende met uwe waarde orders en vertrouwen vereerd te zullen worden, teekent hij, Hoogachtend, Uw dw. dr., Eerstdaags opening. Reparatiën worden voorloopig aan genomen bij J. SLIKKER, Sigaren- handel, Hoogzijde, Polderbesturen die genegen mochten zijn hunne 10 U door staal te vervangen, kunnen zich voor verdere inlichtingen wenden tot het Bestuur van den KAAGPOLDER, gem. Barsingerhorn, alwaar een vijzelbeschoeping in wer king is te zien in den molen, die met succes voldoet. Geleverd door C. J. 0E BES, te NIEUW VEEN, bij Alfen. EGMOND. Ie prijs op No. 5650 gevallen te Petten; 2e prijs op No. 4716 gevallen in Zeeland3e prijs op No. 298 gevallen in de collectie VAn A, van Twuijver te Schagen. DE COMMISSIE k bij A. Willegrijp te Anna Paulowna. J! goed kunnende melken, om 1 Maart in dienst te treden, bij Jb, Smit Hzn Koegras, gem. Helder. tegen 1 Febr. a.s. Vakkennis geen vereischte. Kaasfabriek »De Hoop" te O u d e s 1 u i s.

Schager Courant | 1903 | | pagina 3