Plaatselijk Nieuws. Algemeen Belang. Schager Vee-verzekeringfonds. Burgerlijke. Stat d. Gemengd Nieuws. ven, hadden de opkomst beter verwacht, doch door de koude waren velen zeker thuis gebleven. De heer Bosker zette het nut van een hengstenvereeniging helder uiteen, hen eigen goedgekeurde dekhengst was voor Wiericgen zoo noodig. Wel werd telken- jare een goedgekeurde hengst beschikbaar gesteld maar een uitstekende mooie hengst was nu en altijd de leus der Wieringer p ai denfokkers. Volgens een opgemaakte be grooting zou men hiervoor een bedrag van f2000 noodig hebben. Om aan dit bedrag te komen, zou men de gelegenheid openstellen dat ook, behalve paardenfokkers, andere lief hebbers aandeelen konden nemen, k f 10 per stuk De heer C. Kroon bracht in 't midden dat op 't eiland Ameland ook een allerbeste dekhengst beschikbaar staat, en dat Ameland dien op verzoek, van onze Koningin-Moeder had gekregen. Ook wij moesten dat eens vragen, zegt de heer Kroon, vragen kost niets Doch de Vergadering wilde hier niet aan. en was van oordeel, met eigen krachten te probeeren, en dan kon men later, a,ls t noodig was, altijd nog vragen. Allen verklaar- den zich er dan ook vóór, dat men een voor loopige commissie zou benoemen, om een concept reglement in orde te brengen, en vervolgens te probeeren, om het gewecschte bedrag in aandeelen te plaatsen. Mocht dit gelukken, waaraan bijna niet te twijfelen valt, dan zal Wieringen spoedig een vereeni- ging rijker zijn, die zal trachten het paardenras te verbeteren. Tot leden van de voorloopige commissie werden benoemd de heeren C. P. Kooij, J. P. Mulder, P. J. Keijzer, J. N. Rotgans, Jb. Landman, S. S. Mulder, Jb. Keijzer Nz., S. P. de Vries, J. Hermans en C. Kool, terwijl de heer O. J. Bosker nog werd aangesteld om de leden met correspondentie, schrijfwerk enz. te helpen. Voorts werd den leden op het gemoed gedrukt, om met spoed de zaak in orde te brengen, zoodat, mocht men slagen, men dan op de verkooping in het Rijks- hengst-veulendepót te Bergen op Zoom in 't laatst dezer maand, een prachtig, aan alle eischen voldoend exemplaar zal kunnen koopen. Onder dankzegging voor aller mede werking, werd de vergadering gesloten. De Gebroeders Wilson, die Zondagavond te KOLHORN optraden, had den niet te klagen over gebrek aan belang stelling, daar ruim 200 personen de zaal van den heer Kist vulden. Hoorbaar was de stilte bij de weergeving der dramatische poësie van Jan van Beers, Gerard Spoor, Goteling Vinnes en anderen. De humoristische voordrachten, die steeds tot afwisseling dienden, gaven geregeld aan leiding tot algemeene hilariteit. Met elkander was het een bijzonder schoóne avond. Open lijk ook een woord van lof voor de aange name wijze, waarop het muziekgezelschap, geheel belangeloos, de pauzen aanvulde. —Zaterdag den 17en hield de IJsclub te KOLHORN een vergadering in de Kolfbaan van den heer Kist. Uit de rekening en verantwoording van den penning meester bleek, dat de ontvangsten en uitgaven in 1902 respectievelijk hadden bedragen f 243.235 en f 162.77, zoodat er een batig saldo bleef van f 80.465. Op advies eener Commissie, met het nazien der rekening belast, werd tot goedkeuring besloten. Aan de orde kwam het al of niet toetreden tot den IJsbond Hollands Noorderkwartier. Voorz. las de statuten van den Bond voor en vulde die aan met de voornaamste artikelen uit het huishoudelijk reglement, waarna hij op ver schillende gedane vragen dermate licht ver spreidde over doel en wezen van den Bond, dat met op één na algemeene stemmen tot toetreding besloten werd. Indien de leden binnen 8 dagen in 't bezit kunnen zijn van de benoodigde kaarten, dan zal de aansluiting dezen winter nog plaats hebben; zoo niet dan besloot men te wachten tot een volgend boekjaar. Op verzoek van enkele leden las daarop de secretaris de in 1896 ontvangen missive nog eens voor, behelzende de voor waarden, waarop de ijsclub over de Kolk mag beschikken. De inhoud gaf wel aan leiding tot debat, maar men besloot, om op duidelijker omschrijving der hoofdpunten niet aan te dringen. Verder werd in beginsel aangenomen, alle wedstrijden op „De Kolk" te doen plaats hebben. Daar echter bleek, dat op 'toogen- blik het ijs aldaar onbetrouwbaar was, besloot men den volgenden dag een wedstrijd voor jongens te houden op een zeer goede baan in de Onderhuurt. Bij het groote wak bij de schoolbrug, dat gepasseerd moet worden om die baan te bereiken, zouden de noodige I veiligheidsmaatregelen genomen worden. Na j eindelijk besloten te hebben, dat de schoon- rijderij van Dinsdag gevolgd zou worden door een hardrijderij voor mannen op Donderdag en een ringrijderij voor paren op Zondag den 26sten, werd de vergadering gesloten. Het voorstel van den Voorz., om voor weduwen te rijden, zal op de volgende vergadering be handeld worden. Aan den wedstrijd met hin- dernissen, die Zondag voor jongens te KOL HORN gehouden werd, namen 20 knapen deel, waarvan 16 tusschen de 10 en 12 jaar en de overigen tusschen de 12 en 15 jaar. De prijzen werden toegewezen aan R. Beers, Jb. Pool, Gr. Kistemaker, Cs. de Boer, Ms. v. d. Klooster Jz., O. Holwerda, P. Blaauboer, Mn. v. d. Klooster Jz., Jb. Gons en Abr. v. d. Welle. Hoogste prys was f 1.75. Er was vrij veel publiek, te veel bijna voor de draagkracht van het ijs. Aan den wedstrijd in het schoonrijden te KOLHORN, Dinsdag j.1. ge houden, namen 11 paren deel. De baan was aangelegd tusschen Waard- en Groetpolder- brug. Het hoogste aantal punten bedroeg 76, het laagste 33. De zilveren medaille werd gewonnen door den heer C. Blaauboer en mej. T. Blaauboer. De bronzen medaille als tweede prijs werd toegekend aan den heer A. Waiboer en mej. T. Kaan, terwijl om den 3en prijs (kleine bronzen medaille) geloot moest worden tusschen J. Vis en mej. J. Vis en J. Portegjjs en Echtgenoote, daar beide paren hetzelfde aantal punten behaald hadden. Het laatstgenoemde paar was het lot gunstig. Te KOLHORN zjjn tot ouder- lingen herkozen de heeren A. Visser J. Timmerman en tot diakenen de heeren L. Bruin en Cs. Eriks. Te SINT PANKRAS is bij de laatstgehouden collecte tot leniging van den nood in Zuid-Afrika bijeengebracht f 43.65. Vanwege de afd. KOEDIJK is in het Hoofdbestuur der Landbouw- en Han- delsvereeniging „Langedijk en Omstreken" gekozen de heer J. Zwetsman, ter vervanging van den heer P. de Geus, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. De hoofdprijzen der eerste grooteEGMONDSCHE verloting zijn gevallen le hoofdprijs (tilbury met paard" en tuig of f 600 in contanten) op uo. 5650 2e hoofdprijs t.paard of f 300 in contanten) op no. 4716 en 3e hoofdprjjs (kamer-ameublement) op no. 298. Vergadering van den Gemeen teraad van ZIJPE, gehouden den 20en Jan. 1903. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig de heeren Van Beusekom met kennisgeving van ver hindering, en Mann. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat deze verga dering met eenigen spoed is belegd, omdat het hoofd der school te St. Maartensbrug zijn eervol ontslag aanvraagt tegen 1 Mei a s. en het met het oog op zijn leeftijd gewenscht is, dat er een tijdelijk onderwijzer aan die school benoemd wordt en waarvoor B. en W. de medewerking van den Raad noodig hebben. Hierna wordt het adres van den heer Wind voorgelezen. De Voorz. vraagt, of een der leden daar over het woord verlangt. Spr. brengt hulde aan den heer Wind, die gedurende 49 jaren de school met ijver heeft waargenomen. Dit gevoelen wordt door de leden gedeeld, waarna met algemeene stemmen aan den heer H. Wind ontslag wordt verleend, met dankzegging voor de uitmuntende diensten, aan de gemeente bewezen. De Voorz. stelt daarna namens B. en W. voor, aan den heer Wind een gemeente-pen sioen te geven, groot f 200.en vraagt of iemand daarover wenscht te spreken. De heer De Moor zegt, dat de gemeente niet beter kan toonen, het werk van den heer Wind te waardeeren, dan door het voor stel aan te nemen. De heeren Francis en Schni|t laten zich in denzelfden geest uit, waarna uiet algemeene stemmen het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De Voorz. deelt mede, dat door B. en W. met den heer Schoolopziener is gesproken, die het goedkeurde, dat de heer Teensma tijdelijk als H. d. S. werkzaam zou wezen, en tevens, dat een tijdelijk onderwijzer zou worden benoemd, waarna met algemeene stemmen wordt goedgekeurd, dat B. en W. daarin voorzien. De Voorz. vraagt nu, of in de advertentie voor sollicitanten H. d. S. te Sint Maartens brug, het gewenscht is een taalacte als aanbeveling te vragen. De heer De Moor is voor acte Fransch, doch daar bij de vacature-Schagerbrug er zijns inziens niet genoeg waarde aan werd gehecht, vreest hij er weinig resultaat van. Na nog eenige vrij algemeene discussie stelt de heer Nieuwland voor, in de advertentie Fransch als aanbeveling op te nemen; dit voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. De rondvraag levert niets op, waarna de Voorz. de vergadering sluit met de mede- deeling, dat, zoo er geen belangrijke reden voor is, de gewone vergadering in Febr. niet zal worden gehouden. Vergadering van den Raad der gemeente WINKEL, gehouden op Dins dag 20 Januari 1903, 's voormiddags 10 uur. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen van de vorige bijeenkomst en voor-voorgaande zitting worden gelezen en vervolgens met een woord van dank aan den Secretaris voor de juiste weergeving, onveranderd vastgesteld. Hierna stelt Voorz. aan de orde de beschik king op het adres van den heer Bergman, houdende verzoek om tegen 1 Febr. a. s. hem eervol ontslag te verleenen uit zijne betrek king van hoofd der school, welk adres tot heden steeds aangehouden is gebleven. Wordt met algemeene stemmen besloten, den heer Bergman op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen uit zijne betrek king van hoofd der school en zulks met in gang van 1 Febr. a. s., met dankbetuiging voor de vele en goede diensten, die hij de gemeente gedurende zijn veeljarigen werk kring heeft bewezen. De ontslagbrief zal tevens van een woord van lof en waardeering vergezeld gaan, met een afscheidsgroet en den wensch, dat het den heer Bergman in zijn verder leven moge welgaan. Voorzitter deelt vervolgens mede, dat de nieuwjaarsrekeningen zoo langzamerhand weer binnenkomen en houdt Voorz. zich overtuigd, dat, evenals vorige jaren, de kas ook dit jaar niet toereikend zal blijken te zijn om het totaal bedrag der vorderingen, als deze straks allen ingekomen zijn, daaruit te kunnen voldoen. De ontvangsten zijn n.1. in den aanvang van het jaar altijd zeer gering, terwijl de uitgaven daarentegen nogal beduidend plegen te zijn, tengevolge waarvan de kasmiddelen regelmatig van dien aard zijn, dat een tijde lijke leening noodig is om ze op gemeld tijd stip te versterken, teneinde, zooals voorge zegd, de nieuwjaarsrekeningen daaruit te kwijten. Het advies van B. en W. is, om ter voor ziening in de tijdelijke behoefte aan kasgeld, een tijdelijke geidleening aan te gaan, tot een bedrag van ten hoogste f 2500.—, tegen een rente van hoogstens 6 Hiertoe wordt met eenparige stemmen be sloten. Nu is er nog een voorstel van Burg. en Weths., zegt Voorz., om een geidleening te sluiten ten bedrage van f 400.—. De gemeenteschuld bedraagt op het oogen- blik nog f 3300, waarvan dezen zomer volgens overeenkomst f 700 moet worden afgelost, blijvende alsdan pro resto nog f 2600. Wanneer nu een geidleening wordt aangegaan van f 400, dan zou de gemeente een schuld houden van f 3000, welk© dan door een jaarliiksche aflossing van f 1000, zooals steeds is gedaan, in 3 jaar tijd zoude zijn gedelgd. Set besluiten tot een leening tot genoemd bedrag van f 400 schijnt B. en W. onver mijdelijk toeer zijn nl. onderscheidene herstellingen dit jaar te doen in de eerste plaats zal de onderwijzerswoning van binnen moeten worden opgeknapt; in de school zullen wellicht door eene wijziging in de klassenregeling een paar schotten moeten worden verzet of iets anders van dien aard het raadhuis en de toren dienen geverfd te worden en de goten vernieuwd. Ook op de secretarie moeten doozen tot berging van het materieel worden aangeschaft en tevens een brandkast(je) ter bewaring van de loopende registers van den Burgerl. Stand en last not least moeten er dubbeltjes zjjn om het aan den veldwachter en bode toegekende pensioen te kunnen uitkeeren. Dit zijn allemaal dingen van kosten, waarop bij de begrooting van 1903 feitelijk niet is gerekend kunnen worden om de eenvoudige reden, dat toen deze, thans noodzakelijk geworden uitgaven, niet waren te voorzien. liet is nog wel de vraag, of men met een som van f 400 zal kunnen volstaan, doch B. en W. vleien zich met een zuinig beheer daarmede te kunnen rondkomen. De uiting van den Raad is, dat men zich liever met in nieuwe schulden moest steken, dat 't Talgevoelig genoeg te beseffen, dat t bier gold, wanneer men niet kan zoo w!fd T T me,n willen 200 men kan, en werd diensvolgens het voorstel van B. en W. met alle stemmen aangenomen, in beschou- I g' dat de Ananciëele positie der gemeente inderdaad nog geenszins diep-trenrig is te 11 °ILerna wordt het naar aller verwachting cardinale puntbeslissing omtrent den ge meente-bode, in bespreking gebracht. Voorz. deelt mede, dat voor de betrekking van veldwachter en bode zich maar liefst 80 sollicitanten hebben aangemelder zijn dus wel liefhebbers in overvloed. Een ruime keuze is daarom echter nog niet een gemak kelijke keuze, men geraakt soms in de keuze V evbooSrz.r heeft de sollicitatiestukken weshalve in hoopjes gerangschikt, nagenoeg onder benaming van slecht, minder slecht, tamelijk, goed, zeer goed en best. Omtrent deze laatste twee catagorieên, meest allen vakmannen in de politiewereld, heeft Voorz. informatiën bij de superieuren doen inwinnen, welke de heeren raadsleden bij de sollicitatiebrieven gelieven aan te treffen. Geen der heeren schijnt evenwel lust te gevoelen, om dien papierberg in zijn geheelen omvang ter inzage te nemen en wordt over eengekomen, alleen nota te nemen van die sollicitanten, van wie door den voorz. infor matiën zijn ingewonnen. In het kort kunnen hiervan genoemd worden Van Dijk te Bloemendaal, A. Oudt te Hilversum, Kamp te Tiel, Bakker te Am sterdam, Hoogland te Haarlem, Van der Vreede te 's-Gravenhage, Kliffen te Zaandam en meer anderen. Daar de betrekking van bode is gecombi neerd met die van veldwachter, heeft voorz. den heer Commissaris der Koningin mede- deeling van het aantal sollicitanten gedaan, met de vraag, op welke wijze Z.Exc. de benoe ming wenschte te zien geregeld, doch hier omtrent is nog geen bericht ingekomen. Zeer waarschijnlijk, dat de heer Commis saris een benoeming doet uit een drietal perso nen, bepaaldelijk daartoe aangewezen door den Burgemeester, doch eenige zekerheid daarom trent heeft voorz. ook niet, het zou kunnen zijn dat alle sollicitatiën ter inzage werden gevraagd. Wordt goedgevonden, dat voorz. drie of meer sollicitanten, al naar gelang noodig zal zijn of wordt gevorderd, ter benoeming zal voordragen, voor zoover de verkregen inlich tingen van die sollicitanten gunstig luiden. Nog wordt goedgevonden aan De Leeuw een som van f 2.60 te betalen ter tegemoet koming in de kosten van uniform-kleeding enz. over de maand Januari. De rondvraag volgt daarna, waarbij de heer Over mededeelt, dat de nieuw aange brachte lantaarn bij de Weere zeer slecht brandt en waarom hjj verzoekt den heer P. Smit die lantaarn eens te laten opnemen en zoo moge lijk verbeteren. Voorz. belooft, Smit naar die lantaarn te zullen laten kijken en sluit deze vergadering met dank aan de leden voor de getrouwe opkomst. - HEER HUGOWAARD. De hout veilingen zijn weder in vollen gang. De koop lust schijnt echter gaandeweg te verminderen, zoodat van de nog in wezen zijnde bosschen slechts matige rente wordt gemaakt. Werden voor het uitrooien der stompen geen gelde lijke offers geëischt, dan zouden zeker wel spoedig alle bosschen in bouwland herschapen zijn. Geschiedde 't blokkenrooien aanvanke lijk voor het hout, later werd er een jaar gebruik van den grond bij gegeven, terwijl tegenwoordig nog bovendien loon moet worden uitgekeerd. - OUDKARSPEL. Het bestuur van den polder Geestmer- Ambacht (Oosterdijk en Molengeerzen) heeft besloten, den alhier staanden watermolen, te sloopen en het molenerf als bouwterrein ten verkoop aan te bieden. Het aantal molens van genoemden polder bedraagt thans nog 8, terwijl vroeger 11 molens voor de maling waren bestemd. - HARINGCARSPEL. De loop van de bevolking dezer gemeente in 1902 is als volgtOp 31 December 1901 telde de gemeente M. V. Totaal. 1107 1049 2156 in 1902 geb. M. V. Tot. 43 38 81 ingek. 92 93 186 in 1902 overl. 16 21 36 vertr. 70 77 147 135 131 266 1242 1180 2422 85 98 183 Bcvolkirg op 31 Dcc. 1902 1157 1082 2239 Aantel huwelijken 16. Levenloos aangeg. 4. Ter waarschuwing voor ouders. De arr.-rechtbank te MID DELBURG veroordeelde een vader, die zijn kind tegen den wil des onderwijzers uit de school haalde, tot 10 gld. boete, subs. 10 dagen hechtenis. (Overgenomen uit„DeBode"van 16 Jan.1903.) Station NOORD-SCHARWOUDE. De koolhandel blijft maar steeds ver be neden de verwachting, 't Rechte leven wil er maar niet inkomen. De prijzen blijven vrijwel op dezelfde hoogteer moet eer daling, dan rijzing worden vermeld. Roode kool wordt verhandeld tegen f4 a f 11.60, gele kool tegen f6 a f 12, Deensche witte f6 a f 12 per 100. Voor uitschot, dat per 50 KG. wordt verkocht, betaalt de handelaar fl.26 a fl.60 per baal. Uien rijst nu eens iets, om daarna ook weer te dalen de prij zen variëeren tusschen f0.75 en f0.90 pér baal. Bieten zjjn de laatste dagen ook iets minder gewild; ze gelden f10 tot f13 per 1000 voor wortelen wordt f 2.60 a f 3 be taald voor rapen f2 tot f3 per 100. Goederenvervoer op spoor wegen. Naar wij vernemen is de Holland- sche IJzeren Spoorweg Maatschappij er thans toe overgegaan, de voor het vervoer van ledig teruggaande pakmiddelen geldende gunstige bepalingen—volgens welke o.a., bij vervoer als vrachtgoed, de vracht berekend wordt tegen de helft van het werkelijk ge wicht ook toe te passen op mandén of kisten enz., gevuld met ledige kannen en kruiken, flesschen, doozen en sigarenkistjes. Door dezen maatregel wordt aan een door handelaren in wijn, sigaren enz. reeds vaak geuiten wensch voldaan. Men meldt van TEXEL De hoofdadministratie der posterijen heeft een waardeerend schrijven gericht aan kapitein Mets, van de Ada van Holland, voor de buitengewone toewijding en ijver, tijdens den winter van December 1.1. betoond bij het overbrengen der post tijdens den zwaren ijsgang met zijne ijsvletten. Voor ieder der 14 opvarenden Tan deze ijsbooten was eene gratificatie van f 6 aan dit schrijven toege- Niet den 23 Maart, maar 13 Maart a.s herdenkt de heer H. Boerman zijn te WINKEL8tvervnlling b« de famille Slooves -Stoomketel gesprongen. De ketel in de stoombranderij van de firma H. Jansen en Co. te SCHIEDAM is gespron gen. De stoker werd met hevige brandwonden bedekt naar het stadsziekenhuis vervoerd en is reeds overleden. Men vermoedt, dat zich ontplofbare stoffen in de steenkolen bevonden. Volgens het blad „Het Paard" gaat de tentoonstelling vanwege deVereeniging tot bevordering der Nederlandsche paarden fokkerij in DEN HAAG te houden, door. Zoo althans is in de eenige dagen geleden gehouden vergadering besloten, in de stellige verwachting, dat 't aan het bestuur en de leden dezer Vereeniging zal gelukken spoedig het waarborgkapitaal volteekend te krijgen. Van Maandag 14 tot en met Vrijdag 18 September zal op de Maliebaan de le tentoonstelling met concours-hippique zijn Maandag alleen keuring, Vrijdag alleen concours-hippique. Dr. Schaepman. De Tijd ontving de volgende telegrammen: „Rome, 19 Januari, 4 u 60: Toestand belangrijk ernstiger geworden. Lijder verkeert in ernstig gevaar. Rome, 20 Januari, 10 u. 15 Gisteravond is de toestand plotseling zeer verergerd door complicaties van jicht en nu en dan ijlende koorts. Heden was de lijder weer helder van hoofd. De koorts is ver minderd en de toestand was niet verergerd. Rome, 20 Januari, 12 uur Hedenochtend heeft dr. Sampa wederom consult gehouden met dr. Lapponi. Gecon stateerd werd, dat er geen groot gevaar bestaat. De lijder werd wat beter bevonden en koorts was verminderd." Eene vergiftiging? Men meldt uit ZWOLLE dato 19 Jan.: Hedenmorgen werd in het Sophia-Zieken- huis te Zwolle het lijk gebracht van de vrouw van den veearts Philipson te Avereest. Genoemde vrouw is eenigen tijd ziek geweest en toen vrij plotseling overleden. Het ver moeden, dat eene vergiftiging de oorzaak van den dood was geweest, had het vervoer naar Zwolle ten gevolge. De waarnemend officier van justitie en de burgemeester van Avereest vergezelden het lijk. Hedenmiddag om 2 uur werd tot de schouwing overgaan. De doctoren vermoedden een arsenicum-ver giftiging. Met zekerheid valt evenwel niets te zeggen. Ook is het totaal onbekend of de dood aan opzet, dan wel aan vergissing is te wijten. Men meldt uit VELSEN Naar aanleiding van het gebeurde met de locomotief der stoomtram Haarlem—Alkmaar op Donderdag j.1., heeft de inspecteur van het stoomwezen een onderzoek ingesteld en daarom de geheele locomotief doen uiteen nemen, om te zien of door verslijting van een dei deelen het ongeval veroorzaakt kon zijn. Daar alle deelen in orde zijn bevonden, kon alleen moedwil de oorzaak zijn. De moord op slager Schut. Naast de moorden in de Dubbele Buurt en in de Czuar Peterstraat komt, naar het schijnt, nu ook weer de moord op den slager Schut aan de Ceintuurbaan te AMSTER DAM op den voorgrond. Naar ons verzekerd werd, moet een inge zetene, de heer H., den officier van justitie belangrijke mededeelingen gedaan hebben omtrent een te Antwerpen wonend Neder lander, die in den moord betrokken zou zijn. Tijdens de heer H. te Antwerpen ver toefde, moeten bij een twist tusschen bedoel den uitgeweken landgenoot en anderen uitingen zijn gedaan, welke de heer H. genoeg van belang achtte om de justitie er mede in kennis te stellen. Drie personen zouden de daders zijn. Een daarvan zou bedoelde persoon zijneen moet overleden zijn, terwijl de verblijfplaats van den derde onbekend zou zijn. Dr. Kuyper te P a r ij s. Onze premier houdt veel van reizen de laatste uitvlucht is geweest naar Parijs. Daar heeft Dr. Kuyper een bezoek gebracht aan het Höpital Necker, rue de Sèvre 213, om kennis te nemen van een nieuwe methode, om door het gebruik van X-stralen inwendige kneu zingen, enz., te constateeren. Deze methode, door dr. Contremoulkis uitgevonden en door hem metroradiographie genoemd, stelt in staat op de meest nauwkeurige wijze alle in het lichaam ontstane verwondingen of inge drongen vreemde voorwerpen haarfijn te onderzoeken en hun plaats tot op een milli meter te bepalen. —In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te AMSTERDAM onder zeer bijzondere omstandigheden een brutale inbraak plaats gehad ten huize van den heer P. H.van der Lee, Jacob van Lennepkade 191. Terwijl de geheele familie, bestaande uit man. vrouw en twee kinderen en do moeder van Van der Lee, zich reeds te bed hadden begeven, werd de voordeur, vermoedelijk met valsche sleutels geopend en wist de inbreker zich langs dezen weg toegang tot de woning op de tweede verdieping te verschaffen. Aldaar gekomen, sloot hjj, eveneens met een valsclien sleutel, de keukendeur open en kwam daarna in de achterkamer, waar hij uit een kastje, dat aan den muur hing, een sigarenkoker wegnam, waarin een muntbiljet van tien gulden en een groen beursje met twee rijksdaalders. Daarna liep hij door de alcoof, waar het geheele gezin sliep, nam van een stoel een winterjas, die later in de voorkamer werd teruggevonden en kwam in de voorkamer, waar hij uit de linnenkast, waarvan de sleutel in het slot stak, twee dames-horlogekettingen, een dames- savonet-horloge, twee gouden ringen en oen paar zilveren oorknopjes wegnam, om zich vervolgens met den buit uit de voeten te maken. Geen der huisgenooten heeft iets bemerkt. Toen 's nachts omstreeks 4 uur de moeder ontwaakte, om een der kinderen te helpen, zag zij de linnenkast openstaan en verschillende goederen op den grond liggen. Onmiddellijk waarschuwde zij haar man, die op zijn beurt dadelijk de politie met een en ander in kennis stelde. Schageu, 21 Januari 1903. Vergadering van de afdeeling Schagen van den Bond voor Staatspension- 1903lng' ln °P Maandae 19 Januari De door een 20-tal leden bezochte verga dering werd geopend door den Voorzitter den heer H. Feisser. rer, J.e °otul,en enJ daarna het Jaarverslag werden gelezen door den heer Brouwer secretaris. Uit het laatste vermelden we' dat het aantal leden 101 bedraagt en dat spoedig te Sint Maarten een lezing Za worden gehouden, om tot het oprfchten Kote a f6 g te geraken. Ds. Briedé van Kolhorn is ongesteld, anders had de lezing reeds plaats gehad. lezing De heer W. Bossen van Schagerbrue- ver zocht eveneens om een lezing te Schage^ brugook dMr zou dan bepaald wel een afdeeling worden opgericht. Voorzitter doet gaarne toezeggiug, ook daar vauwege onze afdeeling een lezing te doen houden De heer G. Metselaar, penningmeester, doet. rekening en verantwoording. De ont vangsten bedroegen f67.86; uitgaven f67.89, in kas f9.96 De commissie, bestaande uit de heeren Ds. Van Kluijve en M. Visser, advi seerde tot goedkeuring der rekening, wnartoe de vergadering besloot. Tot bestuurslid werd gekozen de heer C. Aij, aftredend de heer T. Boorsma, niet herkiesbaar. Punt 4, eventuëele voorstellen voor den beschrijvingsbrief voor de eerstvolgende Al gemeene Vergadering van den Bond, gaf aanleiding tot een paar opmerkingen, die door den afgevaardigde in huishoudelijke vergadering van den Bond zullen worden gebracht. Hierna sluiting. Op een avond in de week een volle zaal voor een tooneeluitvoering, is in Schagen wel een bijzonderheid en tevens een bewijs, dat het gezelschap, dat optreedt, goed staat aangeschreven. Nu, dat is met Stoel en Spree hier wel het geval. Bij het laatste optreden van dit gezelschap met ker mis, hebben velen met ons van „De Fabrieks baas", „Madame Sans-Gêne" en „Mottige Janus" genoten. Dinsdagavond gaf men „Maria Stuart", treur spel in 5 bedrijven van Friedrich von Schiller. En heeft het gezelschap de gunstige repu tatie van weleer met dit stuk bevestigd 't Doet ons genoegen, hierop ja" te kunnen zeggen. 't Geheel was met zeer veel zorg behan deld. Het stuk was keurig aangekleed, kortom overal was te bemerken, dat men het publiek wat goeds wilde voorzetten. Dat stemt reeds dankbaar. Mevrouw Spree heeft wederom iets uitste kends geleverd. Haar uitbeelding als Maria Stuart was treffend. Vooral mooi was haar spel in haar ontmoeting met Koningin Elisa- beth, en niet minder voldeed ze ons in de slotscène, waar ze afscheid neemt van haar getrouwen. Bepaald vooral ook dit laatste was een met mooie schakeering gespeeld tooneeltje. Hoewel mevrouw Mijtelaar-Grader geen sympathiek orgaan heeft, moet het gezegd worden, dat ze van Koningin Elisabeth een te loven creatie heeft gegeven. Haar houding en allures hadden de noodige hoog heid. Gaarne ook een compliment aan me vrouw Rafaël-Belder voor haar Hanua; we vonden die vei tolking sober en van den be ginne tot het einde mooi in de lijn blijvend. De heer Spree was een goede Mortimer, die aan zijn rol het noodige relief wist te geven, maareven soberder schaadt niet En dan ja, de overige dames en heeren bleven beneden het middelmatige. Een groote moeilijkheid voor een tooneolgezel- schap als dat van Stoel Spree (de goeden niet te na gesproken) is het verzen zeggen. De meesten hebben den ganscben avond den dreun er niet uit kunnen krijgen, dat geeft zoo iets eentonigs aan het geheel. Als de rijmwoorden zoo als deksel en pot -op elkaar gaan passen, dan komt men onwillekeurig in de verzoeking, de maat met den voet te slaan, en dat moet toch niet We zullen het gezelschap Stoel Spree gaarne dit seizoen nog eens zien optreden we hopen, dat de heer Vader ons daartoe in de gelegenheid zal stellen. Den 17en Januari werd het '2Vs-jarig bestaan van het Ziekenfonds op de bovenzaal van De Posthoorn alhier feeste lijk gevierd. De voorzitter, de heer Th. Roep. hield eene toespraak, voordrachten werden er gehouden, toasten uitgebracht en een flinke verloting gehouden. Het was een ge zellige avond. De algemeene vergadering wordt gehouden op Vrijdag 23 Januari a. s., in het lokaal „Cérès". De agenda bevat: opening en mededeelingen notulen; jaarverslag; rekening en verant woording van den penningmeester; bespreking viering Junimarkt, (vooistel van het bestuur) rapport Kaascommissiebespreking weer- standskas inzake Schager Kaasmarkt, (voor stel van het bestuur)adres vrachtrijders verkiezing bestuursleden; aftredend Dr'. A. C. Melchior, J. de Veer, C. Zijdewind en vaca ture bedanken De Gierrondvraag en sluiting. De algemeene vergadering dezer vereeni ging heeft plaats op Donderdag 29 Januari a. s., in het koffiehuis „de Beurs" van den heer W. Roggeveen Cz. te Schagen. De werkzaamheden lestaan in Notulen ingekomen stukken; Jaarverslag over 1902; o n'D^ en verantwoording over het jaar 1902, (rapport van de Commissie van Toe zicht) Voorstel van het Bestuur, om de restitutie te bepalen op 26 ets. voor elk door de leden in 1902 verzekerd rund Vooistel van het Bestuur, om ter gelegen heid van het tienjarig bestaan der Paasch- tentoonstellings-vereeniging voor de in 1903 te houden tentoonstelling, behalve do jaar- lijksche contributie van f 10.—, aan te bieden vwee prijzen, van f 10.- en f6.-, voor de aanvoerders van vet rundvee op bedoelde tentoonstelling, die dien dag het grootste aantal runderen verzekeren bij het Fonds Vaststelling bedrag van het 'inleggold dei' nieuwe leden Verkiezing van een bestuurs lid periodiek aftredend lid de heer J. de Veer (herkiesbaar.) KAASMARKT. Op de kaasmarkt waren heden aangeveerd stapels kleine kaas waaronder 12 fabrieken en 1 stapel middelbare. De hoogste prijs voor dot f24 B8 A25 60' laaf£e Pri]8 ^24, mid- 10.415 K&. Ds I rj'.t „V"»*' Gemeente SCHAGEN Ingeschreven van 17 - 20 Januari 1903 Geboren: Wilhelm Cornelis zv rt. OndCht The'),d°r ^chmalz en MarijHe^is Geene tr°QWd' Getl'°nw<1 *n Verleden: Gemeente ZIJPE. Gebote6 n T 9 16 Januari 19°3- Get n f Gndertrouwd Geene. 26 jaar Te d® Graaf' 'm' ar,ieider, Slikker i,l Wio!jlnS>er waard, en Catharina n I'1- «onder beroep, 28 jaar te Zijne van PietertV ^rrit Koss«n' 'Jw' wX 74 ion !e Zeeman, buurtje Timmerman Jaar' wed. van Gjjsbertus Plevier. aanKename ontmoeting De Daily Crt. meldt het volgende legenover het residentie-kantoor, een wes- oorzTakt Udoor b°°m 5 del,kelÜk is <üt ver- geschoten wer,i gr°0t?D vogel- di« 8 cüoten werd en een vleugel uitgestrekt-

Schager Courant | 1903 | | pagina 2