Zondag I Februari I £K>3 47«U iM£gug No. 3806. EERSTE BLAD. SAMENSTELLING RADEN VAN BEROEP, Binnenlandsch Nieuws. Staking in het Transportbedrijf te Amsterdam. ROT. mui iiIIiitUiL en Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTËNT1EN in het eerstuitkomend nummer geplaatst INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: SCHJLGElü, £<aan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W 1 K E L. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTBNTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. WemeeDte süscliagen. BEKENDMAKINGEN. o POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een op de weekmarkt j.1. vermist stierkalf. O DER voor geschillen,voortvloeiende uit deODgevallenwetl901 —o—— Artikel 5, derde lid, van het Koninklijk beslnit van 8 December 1902 (Staatsblad No. 212). o—0—-"O—-O—- De Burgemeester der Gemeente Scüagen brengt ter openbare kennis, dat gedurende de maand Febru ari ten gemeentehuize voor ieder ter inzage liggen lo. de formulieren betreffende het aantal werk- gevers en werklieden, die in de in deze gemeente gevestigde verzekeringsplichtige ondernemingen werk zaam zijn of geweest zyn, en die bevoegd zijn werk gevers of werklieden te machtigen tot het opmaken van eene voordracht voor benoeming tot lid of plaats vervangend lid van een Raad van Beroep 2o. de uittreksels uit formulieren betreffende werkgevers en werklieden, die, hoewel in eene andere gemeente gevestigde onderneming werk zaam, in deze Gemeente hunne woonplaats hebben. De formulieren en de uittreksels uit de formulieren liggen gesorteerd naar de letters? waarmede de namen der werkgevers aanvangen. Schagen den 30 Januari 1903. De Burgemeester, H. J. POT. o~— Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente Schsgen, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat het kohier der grondbelas ting over het jaar 1903 op den 24en Jannari j.1. door den Heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam is executoir verklaard en op heden aan den Heer Ontvinger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezetene, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechteljjke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voort vloeien, te ontgaan. Schagen, den 28 Jannari 1903. Het Hoofd van het Plaatseljjk Bestuur voornoemd, H. J. POT. o Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter algemeene kennis, dat door Th. Bij post alhier vergunning is verzocht, in het perceel wyk E. no, 12a, kadastraal bekend sectie E no. 373, te mogen oprichten eene koek- en banketbakkerij en dat door hen tot het onderzoek der tegen dit verzoek ingediende bezwaren een zitting ten raadhuize zal worden gehouden op Vrjjdag 13 Februari 1903, des voormiddags van 11 tot 12 ure. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren inbrengen, kuDnen vanaf 10 Februari 1903, op de secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen Schagen, 30 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. WIERINGEN. Tot lid van 't Kiescollege bij de Herv. Gemeente van Hippolytushoef c.a. is in de plaats van den heer Jb. Land man (die tot ouderling is gekozen), be noemd de heer G. Keijzer, die deze benoeming aannam. WIERINGEN. Onze nieuw opgerichte Ilengsten- Vereeniging heeft alle kans, dat haat doel verwezenlijkt zal worden. Het reglement is opgemaakt en in een alge meene vergadering vastgesteld. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren der voorloopige commissie, n.1. J Her mans, Voorzitter; O. J. Bosker, Vice- Voorzitter Jb. Landman, Secretaris Jb. M. Keijzer, Penningmeester, en de heeren J. M. Rotgans, P. J. Keijzer, C. P. Kooij, J. P. Mulder, S. S. Mulder, S. P. de Vries en C. Jb. Kool, die allen hunne nieuwe functie hebben aanvaard. Het nemen van aandèelen gaat uit stekend, zoowel van particuliere zijde, als van paardenfokkers. Wegens den korten tijd, die nog restte, kon geen hengst worden gekocht op de verkooping van hengsten in het rijks- hengstveulendepot te Bergen-op-Zoom (29 Januari 1903), doch zal elders een hengst worden aangekocht, b.v. aan de rasveefokkerij van den heer Pauwen te West-Pannerden. Poging tot moord en b e— rooving. Donderdagmorgen zou de looper der Dordsche Bank te ROl- TERDAM, J. W. Smit, een wissel gróót 750, incassecren bij den heer W. van der Horst aan den Spoorsingel 14. Wel trok het zijn aandacht, dat het huis er verlaten uitzag, doch men was misschien aan de schoonmaak en hij helde aan. Mijnheer zoo hij dacht deed zelf open en vroeg, of de looper van een bankbiljet van f 1000 terug had, dan zou hij betalen. Hij noodigde hem daartoe uit even in het sousterrain te komen. Nauwelijks had Smit daar den wissel aangeboden, of de mijnheer haalde een zak met peper voor den dag en gooide den inhoud op Smit. Gelukkig kreeg deze de peper niet in de oogen maar over zijn jas. Smit greep toen zijn belager bij de keel en er volgde een strijd op leven dood. Verloor Smit, hij zou er zeker het leven bij ingeschoten zijn, doch hij hield vol en slaagde er in, zijn belager de trap op te slepen en een ruit in te slaan. Door de opening schreeuwde hij moord en dieven, doch de Spoorsingel is een eenzame weg en niemand kwam opdagen. Nu begon echter de belager in te zien dat het voor hem gevaarlijk werd, rukte zich eens klaps los en vloog de deur uit. Smit vloog hem echter achterna roepende moord help dieven Voorbijgangers schoten toe en nu volgde een algemeene jacht. Op de Schiekade werd hij door een burger gegrepeu, maar hij riephier heb je f 5, laat me los, eu deze burger gaf daaraan gehoorEen oogenblik later werd hij echter toch gegrepen en naar het bureau aan de Pauwensteeg gebracht, j waar de kranige gelddrager hem den wissel weder afnam. Thans bleek, dat hij niet met Van der Horst te doen had gehad, maar met zekeren Martens, die blijkbaar op de hoogte was geweest van de verhuizing van den heer Van der Horst. Het is een geluk, dat Smit zoo kor daat is opgetreden en de dader zich in handen der justitie bevindt, want wel licht zou anders aan nog meerdere loopers dezelfde strik gespannen zijn. „Het Witte Kruis," A f d. HEER IIUGOWAARD en Omstreken. Donderdag 29 dezer werd ten huize van den heer J. C. Hofdijk door boven genoemde afdeeling hare gewone voor jaarsvergadering gehouden. Bij afwezigheid van den Voorzitter presideerde het oudste bestuurslid, de heer P. D. van Rhjn. Na opening der vergadering, lezing der notulen, waarop door de heeren S. Brugman en P. Wonder Pz. eene recti ficatie werd verzocht, wat geschiedde door middel eener aanvulling. Alle ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, uitgezonderd het present-exemplaar van een register voor de magazijnmeesters, waaromtrent op voorstel van den Secretaris besloten werd, twee stuks aan te schaffen, en het verslag der Nederl. Vereemging „De Stuers", wat den heer D. de Boer aan leiding gaf tot het voorstel, dat de afd. lid zou worden dier vereeniging. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Thans werd aan de orde gesteld de rekening van den Penningmeester, den heer D. de Boer De heel-en B. Kamp en D. Tjalsma werden benoemd tot commissie voor liet nazien der rekening. Deze sloot met een batig saldo van f 89.945, te weten 'uitgaven f502.605 en inkomsten f 542.55. De commissie rapporteert tot goedkeuring, waartegen de vergadering geen bezwaar maakt. Door den heer Brugman wordt opge merkt, dat de post voor verplcgiugsma- teriaal vrij wat hooger is, dan 't bedrag 1 op de begrooting daarvoor uitgetrokken. Door het Bestuur wordt hierop geant- 1 woord, dat dit het gevolg is van het aanschaffen van artikelen voor het pas opgerichte hulpmagazijn. De Voorzitter dankt don Penningmeester voor zijn bemoeiingen. Door den heer P. Wonder Pz. wor- deu inlichtingen gevraagd omtrent 't gebruik v11n den verbandtroinmel. De heer Sieffers deelt mee, dat deze nog al een8 dienst doet, doch ook, dat, naar 't hem toeschijnt, er zich voorraad voor Vele jaren in bévindt. De Penningmeester deelt meê, dat op de begrooting een bedrag is uitge trokken voor een tweeden verband- trommel, terwijl de Secretaris meedeelt, dat door Dr. Post, wellicht nog in deze vergadering, mededeelingen zullen wor den gedaan omtrent 't aanleggen van snelverband, wat 't misschien wensche- lijk maakt, de discussie over dit punt op te schorten. De heer Jb. de Geus, secretaris, be komt 't woord voor het jaarverslag. Spreker acht zich gelukkig, te inogeu getuigen, dat de afdeeling zich mag verheugen in een krachtig voortbestaan; 't ledental is in den loop des jaars nog weei' vermeerderd, en beloopt 313 ge wone leden en 5 donateurs. De finan- ciëelo toestand is tamelijk goedver sterkende middelen en ijs werden eenige malen verstrekt, terwijl de verplegings- middelen goed werden onderhouden en tevens aangevuld. Niet minder dan 87 keer werd een artikel uitgereikt uit het hoofd-, 10 keer uit het hulpmaga- zjn 2 woningen werden ontsmet, ter- wjl 5 maal goederen ter ontsmetting werden gezonden naar Alkmaar. Hierna had de verkiezing van bestuurs leden plaats. Doordien de heer C. Appel voor 't voorzitterschap heeft bedankt, moet een andere voorzitter worden ge kozen, benevens drie bestuursleden in de plaats van de heeren W. Semeins, (overleden), en D. en T. de Jong. Door den Voorzitter wordt meege deeld, dat het gewoonte is geworden, èn te Oude Niedorp èn te Veenhuizen twee bestuursleden te hebben, Door den heer Tjalsma wordt gevraagd, of de vergadering zich daar heslist aan moet houden, wat ontkennend wordt beantwoord. De heer Brugman, vooropstellende dat hj beslist geen zitting wil hebben, maakt de opmerking, dat de billjkbeid voor de Noordelijke helft van Heer- Hugowaard ook vertegenwoordiging in 't bestuur eischt. Dr. Post is van oordeel, dat twee bestuursleden te Veenhuizen en twee te Oude Niedorp wel gewenscht is. Tot Voorzitter wordt gekozen de lieer A. Wonder Pzburgemeester van Oude Niedorp, tot bestuursleden de heeren D. Appel en G. Smit Az. te Veenhuizen en de heer C. de Jong te Oude Niedorp. De Secretaris bekomt de opdracht, de gekozenen aan te schrijven. Daar de overige stemmen zeer ver deeld waren over verschillende personen, besluit men bj eventueel bedanken, de volgende vergadering af te wachten voor aanvulling van het bestuur. Uitgeloot worden de volgende aan deden in het renteloos voorschotNos. 93, 76, 68, 104, 15, 1, 81, 64, 20 en 16. Op 7 aandeden na is nu de leening afgelost. Hierna bekomt Dr. Post 't woord tot 't doen van mededeelingen omtrent het aanleggen van snelverband. Spreker deelt meê, dat indertjd cursussen zjn geopend ter opleiding van personen voor 't aanleggen van verbanden. Over 't algemeen voldeed deze oplei ding niet aan de verwachting, er werd toen gezocht naar iets practisch, wat gevonden werd door Dr. Utermühlen, namelijk een verband, dat in een mini mum van tijd door iedereen kan worden aangelegd. Dit verhand werd getoond, alsmede de wjze van aanlegging, Spr. merkt nog op, dat de prjs per verband 30 cent bedraagt, en dat het hem wen- schelijk voorkomt, ze aan te schaffen naast de verbandtronunels, die dan wel licht wat kleiner kunnen zijn, dan de reeds aangeschafte. Na eenig debat wordt aan 't bestuur opgedragen, verbandtrommels aan te schaffen voor de scholen 1, 2 en 4 te Heer Hugowaard en de school te Oude Niedorp, en tevens daar, en ter plaatse, waar vanwege Het Witte Kruis dreggen zijn geplaatst, een paar snelverbanden te deponeeren, bij voorkeur die in carton. Nog deelt de Secretaris meê, dat twee kisten zijn aangekomen voor de verzon ding van besmette goederen, alsmede een windkussen met luchtpomp. Zoowel 't een als 't ander voldoet zeer goed. Voorts zijn 51 circulaires verspreid met 't oog op 't aanwinnen van leden. Door den bode zal een rondgang worden ge maakt voor deze werving. Hierna sluiting der vergadering. WIER1NGERWAARD, 30 Jan. Hedenavond hield de Afd. „Wierin- gerwaard" van de Holl. Maatsch. van Landbouw eene vergadering iii de zaal van Mej. de Wed. Boon. Na opening, enz., werden de prjzen, getuigschriften en medailles uitgereikt, welke op de Alkmaarsche Tentoonstel ling in 1902 werden behaald. Uit de rekening en verantwoording van den j Penningmeester bleek, dat het batig saldo f 19.88 bedraagt. Tot afgevaardigde naar de vergadering van Holl. Noorder kwartier wordt benoemd de heer K Zjp. B j de rondvraag wordt de aandacht ge- vestigd op de verg., welke Donderdag j.1. te Schagen werd gehouden door het Comité tot vorming van een Weer- standskas voor de Schager Kaasmarkt. Besloten wordt, vanwege de Afd. alhier eene som van f 10 toe te kennen voor b. g. weerstandskas. Een zestig-tal houders van automobielen hebben aanschrjving ontvangen van de Regeering, hun automo bielen af te staan voor het postvervoer, zoo de staking van het spoorwegpersoneel een feit wordt. Ook de heer J. P. Backx te WIERINGER WAARD ontving een dergeljke aanschrjving. Op de Ijst van benoem- baren tot Hoofd aan eene openbare lagere school te Amsterdam is o.a. ge- I plaatst de heer G. Kempers, hoofd der school te SINT PANKRAS. Tot Juli 1904 zullen uit deze Ijst hoofden van scholen worden benoemd. In het lokaal van den heer Greeuw te SINT PANKRAS werd Woensdag 1.1. door den Notaris Mr. A. P. H.de Lange ten verkoop aangeboden 2 19.90 H.A. bouwland (97^2 snees). De opbrengst was den eigenaar, den heer N. Zipp, niet voldoende (f 5814), zoodat alle perceelen werden opgehouden. De brood- en koek bakker ij en Land van den heer C. Bruin, te ANNA PAULOWNA, Donderdag- jl. aldaar door den Notaris Abr Sloos ten verkoop gepresenteerd, is opgehouden. ANNA PAULOWNA. Aan het Breêzand is iemand lijdende aan typhus, na vier dagen aaneen te hebben doorgeslapen. HARINGCARSPEL, 31 Jan. Dat de wenscb, om in het Zuideljk deel dezer Gemeente een brandspuit te stationneeren, algemeen is, bi ijkt daaruit, dat het adres te dier zake door bjna alle ingezetenen werd geteekend en van ruim 80 handteekeningen voorzien, aan den Raad is opgezonden. WINKEL. De vrjwillige brandweer heeft gekozen als commandant den heer R. Rczelman, tot onder-commandant den heer L. Koelman en herkozen als officieren de heeren H. Joffer, T. Beumkes, C. Strjker en J. Brouwer. Bj acclamatie werd de oud-comman dant, de heer Albert Sloos, benoemd tot eere-commandant. WINKEL. Tot molenmeester van den Nederlands polder is herbenoemd de heer G. Vis. D e levering van pl.m. 20000 1 K.G. superpliosphaat (merk Do Leeuw) J voor rekening van de Groentenvereeni- ging „Waarland en Omstreken", is bj onderhandsche aanbesteding gegund aan den heer Joh. P. Morra te Alkmaar f 2.90 per 100 K.G. Door een dollen hond gebeten! Het 6-jarig zoontje van den heer W. L. Dam, aan don Zwammerdamschen straatweg te BODEGRAVEN,werd gehe ten door den hond van zjn vader. Men vermoedde dadelijk dolheid bij den hond; het dier werd terstond afgemaakt en tot onderzoek naar de veeartsen jschool te Utrecht gezonden, waar de dolheid geconstateerd werd. Do vader is nu met zijn zoontje naar Parijs vertrokken, om het daar in het daarvoor bekende instituut-Pasteur onder geneeskundige behandeling te stolleu. Sinds eenige dagen was er een staking uitgebroken in het transportbedrijf, die nu een kolossalen omvang kan aan nemen, doordat ook het spoorwegbedrjf er in dreigt te worden betrokken. Woensdagmiddag werd een machinist, in dienst bj de Hollandsche Spoorweg- maatschappj, bevel gegeven, een goede rentrein, welke wagens bevatte van „Blaauw hoeden veem", te rjden van de Rietlanden naar de Handelskade. Den» wagens worden geladen en ontladen door het personeel, in dienst bj Blaauwhoe- denveem, niet door personeel verbonden aan de H.S.M. De machinist echter weigerde het hem gegeven bevel op te volgen, zich solidair verklarende met de staking tegen „Blaauwhoedenveem", en dus geen enkele daad willende doen, welke in verband staat hoe ver ook met deze staking. Na hem, weigerden meerdere collega's. Door de Directie der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappj werd aan de werklieden last gegeven, overeenkomstig hare verplichtingen, die geen aanzien des persoons inzake goederenvervoer kennen, doch alleen rekening mogen houden met „geadresseerden", eenige wagens met goederen voor het „Blaauw hoedenveem", staande aan de Rietlanden, naar het terrein van dit veem op de Handelskade te rangeeren. Weer werd geweigerd, waarop de schorsing van den machinist volgde. Dit was het teeken voor het geheele vaste personeel, ten getale van ruim 300 man, om het werk neêr te leggen. De machinisten brachten de rangeer locomotieven nog voor de draaischjven der loodsen. De werklieden in de loodsen werden overgehaald ook het werk neer te leggen, en met succes. En weldra stond het geheele goederenvervoer aan de Rietlanden stil. Zelfs de seinwachters op dit rangeerterrein liepen van hun posten weg. Donderdagmiddag te 5 uur legden alle rangeerders en stationsarbeiders, die aan de oosteljke ljnen (richting Hil versum) werkten, den arbeid plotseling neer en verlieten het station. De treinen ondervonden vertraging van hoogstens een half uur. Op een conferentie tusschen de directie der Holl. Spoorwegmj. en rangeerders verklaarde de directie zich bereid tot het weder in dienst nemen van hen, die reeds ontslagen waren, maar zj eischte de uitvoering volgens reglement van alle den arbeiders op te dragen diensten. Donderdagavond is in 't gebouwPlancius te Amsterdam een vergadering gehouden van de Spoorweg-stakersdeze verga dering was zeer druk bezocht. Met 702 stemmen vóór, 31 tegen en 28 blanco is besloten te 6taken, zoodra het hoofd bestuur van den Ned. Bond van Spoor- en Trampersoneel (in Utreoht zetelend) en daartoe strekkend berioht zond. Alsdan staakt het geheele Nederland- sche Spoor- en Tramwegwezen, 17000 man omvattende. Voorts is besloten, dat het reeds sta kende Spoorwegpersoneel van de Holl. Spoor zal blijven staken en dat geen der arbeidenden het werk der staker» zal overnemen. Aan de beide stations ondervond d« treinenloopDonderdagavond groote vertra ging. Van het Weesperpoortstation ver trokken vele treinen drie kwartier te laat, terwijl de aldaar aankomende treinen na halfzes dien avond niet meer naar het Centraalstation doorgingen, maar bj de Weesperpoort weer voor vertrek gereed gemaakt werden. Slechts énkele Staatsspoortreineu ver trokken vanaf het Centraalstation, i Allo troepen te Amsterdam .in garni zoen, bestaande uit een eseadron cava- lerie, 3 bataillons infanterie en 8 com pagnieën vesting-artillerie, zjn gecon signeerd om, zoo noodigj uit te rukken. Door den plaatseljken commandant is opgave verzocht van het aantal be schikbare plaatsen in de Oranje-Nassau- kazerne voor de huisvesting van meer troepen. Tiet garnizoen te Amersfoort is eveneens geconsigneerd en staat ge-

Schager Courant | 1903 | | pagina 1