ihgezohdëhT WEERSTANDSKAS. Binnenlandsch Nieuws. vereenigd geslagen" hebben, óók vereenigd eaan marcheeren. DE NEDERLANDER noemt het anarchie. Zij betoogt, dat in omstandigheden als we nu beleeft hebben, een klein groepje stout moedige, doch niets wagende mannen feite lijk heel Nederland in zijn macht heeft Niet slechts op dit oogenblik, mam- onop houdelijk. Elk oogenblik toch kan hetzelfde spelletje werden herhaald. En de lieden, die door hun plichtverzaking aldus een on noemelijke schade, en in sommige gevallen ellende teweegbrengen, kunnen niet worden gestraft, daar de arbeiders kunnen weigeren aan hét vierk te gaan, zoolang de straffeloos heid der plichtverzakers is verzekerd. Wij hebben hier te doen met een revolutie, waarbij meer dan ooit macht gaat boven r6Lntusschen hopen wij, dat het Kabinet thans zal toonen, tegen de regeeringstaak te zijn opgewassen. Dat deze toestand rechtens onhoudbaar, en bovendien voor den Staat zelf levensgevaarlijk is, springt in het oog. j Zonder verkeersmiddelen kan geen maat schappij bestaan. Geeft men aam particulieren de uitsluitende en vrije beschikking daarover, dan kan men evengoed aan die particulieren geheel het gouvernement in handen geven. De sociaal-democraten kunnen zich er dan ook op beroemen, gedurende eenige oren in Nederland eene dictatorieele macht te hebben uitgeoefend. Z j hebben over ons den baas ff6Ondèr' het opschrift „Ongeoorloofde Inmen ging" schrijft de „O. H. Ct." „Het zal weinigen ontgaan zijn, dat de leiding van d6n stationsdienst op eenige stati ons van de H. IJ. S. M. tijdens de staking werd gevoerd door heeren, die geheel buiten het spoorwegwezen staan en veel minder iets met de genoemde Maatschappij hadden te maken. Een dier heeren, die de lakens op het station Haarlem uitdeelde, was de heer Hugenholtz, het lid van de Tweede Kamer van dien naam. Het gebeurde zelfs, dat de stationschef van het zoo voornaam station Haarlem, al of niet willekeurig, een zeer geestig beeld van den toestand leverde, door op een gegeven oogen blik tot den heer Hugenholtz af te dalen als de meest ondergeschikte, gehoorzame en plichtsgetrouwe beambte, en als 't ware met de roode pet met gouden band in de hand dezen heer te vragen Vindt u 't goed, mijnheer Hugenholtz, dat de trein vertrekt En meneer Hugenholtz, 'tzij de vraag als fijne scherts opvattend, 'tzij du haut de sa grandeur, antwoordde kortweg: Ja. Schreit 't niet ten hemel, vraagt het blad, dat een particulier zich verstout den recht- matigen deskundigen ambtenaar op zij te zetten en zich in zijn plaats te stellen En waarover ons meer te verwonderen Over den euvelmoed en de driestheid van een zich, als ware bij lid van een Comité du Salut public opwerpend burger, of over de zwakheid om geen ander woord te noe men van den Haarlemschen stationschef Ten slotte, aan wie zou de verantwoorde lijkheid zijn gebleven, wanneer door de bevelen van chef Hugenholtz spoorwegonge lukken waren voorgekomen Uit een en ander 'ziet men, hoe verkeerd hier is gehandeld en hoe ernstig de grond is voor de algemeene verontwaardiging, welke dit éénig geval heeft opgewekt." (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven.) Geachte Redacteur! Naar aanleiding van het verslag over het optreden van de heeren Staalman en De Vries, voorkomende in uw blad van den len Febru ari, verzoek ik beleefd voor het volgende plaatsing. Uw verslaggever deelt daarin mede, dat ik den heer Staalman heb gevraagd, om een „uitgewerkt" plan te willen geven, aangaan de pensionneering voor de ouden van dagen, en verderop, dat de heer Staalman verklaarde, zich te gelegener tijd gaarne over dat onder werp te willen uiten. Noch het een, noch het ander is waar.Het woord „uitgewerkt" is niet over mijne lippen gekomen, doch met opzet heb ik tot driemaal toe her haald dat ik in het kort, heel in het kort, des heeren Staalmans beginselen omtrent die zaak wenschte te hooren. Van een u i t- gewerkt plan is geen sprake geweest. Ieder voelt het onderscheid tusschen de vraag naar beginselen, en die naar een uit gewerkt plan. De eerste kon dien avond beantwoord worden, de laatste niet. De heer Staalman heeft mij volkomen begre pen, want tot op zekere hoogte heeft hjj aan mijn verzoek voldaan, door als bron van inkomsten voor dat doel verhooging van directe-belastingen te noemen en verder te verwijzen naar „Proeve van pensioenregeling voor werklieden en huns gelijken door Dr. A. Kuyper." Hij had dit werk bij zich en kon den inhoud wel onderschrijven. Waar ik nu met overleg strenge be perking in mijne vraag legde, om te ont komen aan de gewone tactiek van sprekers, die niet kunnen of willen antwoor den en daarom zich verschuilen achter de te verre strekking der vraag, daar is het mij 1 o n b e g r ij p e 1 ij k, dat dit nw verslaggever niet alleen ontgaan is, maar erger, dat juist het tegenovergestelde in hem kon opkomen. Verder, wat het andere betreft, heeft de heer Staalmar. beloofd, te zullen komen spreken over Lcndbouw-vertegenwoordiging, maar geenszins over pensionneering voor de ouden van dagen. U, mijnheer de Redacteur, bjj voorbaat dankende voor de opname, heb ik de eer te zijn, Uw Dienstw. K. L. van Gorkom. o— Algemeen Belang. Naar aanleiding van geruchten, het bestuur ter oore gekomen, en ter voorkoming van onjuiste gevolgtrekkingen, wenscht het be stuur van A. B. dankbaar gebruik makende van de toegestane plaatsruimte in dit blad onderstaand antwoord aan een onzer plaatse lijke vereenigingen op een door haar gedane vraag, ter algemeene kennisse te brengen „In beleefd antwoord op den uwen van 81 Jan. hebben wij de eer u te berichten, dat het Bestuur van Algemeen Belang door de algemeene vergadering werd' vrij gelaten in de keuze van de voor medewerking voor de uitvoering op 16 Febr. a s. te vragen ver eenigingen. Het bestuur, de groote moeilijk heden hebbe-ide overwogen, verbonden aan het vragen ,an alle vereenigingen voor het geven van b. v. twee uitvoeringen in twee lokalen (in één lokaal op één avond was dit geheel ondoenlijk) besloot na rjjp beraad, alleen de muzikale vereenigingen daartoe aan te zoeken, d. z. Harmonie, Euterpe en Euphonia. Toen Euterpe tot haar spijt voor mede werking moest bedanken, besloot het bestuur geen enkele vereeniging reden tot mis noegdheid willende geven geen met- muzikale meer te vragen, maar in de ont stane leemte zelf te voorzien door met medewerking van buiten elke vereeniging staande personen een paar tooneelstukjes in te studeeren. Hopende met deze mededeeling U geheel overtuigd te hebben van de goede bedoelin gen van het bestuur van A. B., dat natuur lijk in de lijn der beginselen van de vereeni ging willende blijven, geen enkele Schager vereeniging in deze eenige reden tot onte vredenheid wilde geven, hebben wij de eer te zijn, Uw dw. Dnrn. H. FEISSER, Voorz. M. VISSER, Secret. U nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, mijnheer de Redacteur, Uw dw. De Secret. van A. B. o—o—o Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik n, het volgende in uwe courant te willen opnemen. Aan de Commissie tot afzet van kaas bui ten hooge wik- en weegloonen. M! Uit het verslag van uwe vergadering, ge houden 29 Jan. j.1blijkt me, dat uw doel is het bevorderen eener verlaging der wik- en weegloonen te Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Edam. De geschiedenis leert, dal van de besturen dier steden geene medewerking is te ver wachten (immers drie der besturen weigerden zelfs een conferentie) en ze eerst een lager tarief zullen vaststellen als de Regeering zulks voorschrijft, of als gevaar dreigt voor eigen markten. Van de Regeering is echter geen afdoende tusschenkomst te ver wachten reeds vroeger werd de Boerenstand met 10 a 20 cent. verlaging voor langen tijd in rust gedompeld. Wil men bet doel: een b i 11 ij k tarief, bereiken, dan moet zulks geschieden door dwang; u begreep dat, en aanvaardde den strijd. Hulde daarvoorThans, nu het gevaar dreigt, dat te weinige concurrentie de Schager markt zal vermoorden, tracht u een weer- standskas op te richten. PrachtigGeen middel moet onbeproefd blijvenIk wensch van harte, dat u ondub belzinnige bewijzen van steun zult ontvangen. Ik heb een warm hart voor uwe zaak en zou daarom gaarne een paar denkbeelden voor zoover noodig onder uwe aandacht willen brengen. Ik vrees, dat u teleurstelling wacht. Uwe vergadering was niet druk bezocht en de circulaire wordt ontvangen op koude dagen door voor het meerendeel koude Hollanders. Me dunkt, bespreking kan veel meer uit werken. Het komt me voor, dat u, bij al het vele, dat ge reeds hebt gedaan, nog te weinig hebt verricht voor een krachtige orga nisatie. Een elk kan niet naarSchagen gaan vergaderen. Daarom schijnt het mij toe, dat u moet trach ten in elke gemeente een comité te vor men. In elk dorp moeten de belangen be sproken en een afgevaardigde naar uwe ver gadering worden benoemd. Een krachtige organisatie wij hebben pas gezien wat die vermag kan uw doel mogelijk maken. Niet alleen zuivelbereiders moeten steunen, maar ook landbouwers en alle andere plattelandsbewoners. Waar land bouw en zuivelbereiding het hoofdbestaan van het platteland uitmaken, mag men zich zeker overtuigd houden van algemeene medewerking. Mijn bedoeling is niet alleen geldelijke, maar ook moreele steun. Als éénheid is verkregen, zal het platteland een macht vertegenwoordigen, die veel vermag. Ik behoef niet te bewijzen, dat het platte land het hoofdbestaan levert voor de steden Alkmaar, Hoorn, en Purmerend, en de be woners dier steden voor het meerendeel af hankelijk zijn van de plattelanders. Bij eenig nadenken zal ieder dat toestemmen. Weet u, waar ik heen wil? Niet? Welnu, ik zou het hoofdbestaan dier steden willen aantasten. Meermalen heb ik hooren zeggen: „dehuur- boeren over 't alcemeen kunnen niet te Schagen blijven markten, want de schade wordt voor hen te groot." Ook meerdere zuivelbereiders zijn gedwongen, elders de kaas te verkoopen. Laat die menschen gerust gaan, maai wekt allen op, om zoo weinig mogelijk in stad te verteren, geen inkoopen bij kruideniers, manufacturiers of dergelijken te doen. Geen vrouw of kinderen meê naar stad, geen gezeJligen dag verlangen, etc. Niet alleen de zuivelbereiders hebben zich daaraan te houden. Neenalle plattelands bewoners moeten zich stellig voornemen niet anders, dan in noodzakelijke gevallen die steden te bezoeken en dan op ovengenoemde wijze. Noodzakelijke artikelen, welke op het platteland niet voorradig zijn, koopt men te Amsterdam, Enkhuizen, Medemblik, Helder of Scbagen. Beroept uw leverancier zich b.v. op vriend schap en jarenlange soliede bediening, ant woordt dan: „zoodra uw gemeentebestuur de wik- en weegloonen overeenkomstig onze wenschen heeft verlaagd, zijt ge weer mijn leverancier. Weet uw Commissie een dergelijken striid naast de Schager markt aan te binden, dan zal de overwinning niet uitblijven. Een bekend koopman in galanterieën verzekerde mij bij gelegenheid, dat een slecht voorjaar of een ongunstige St. Nicolaastijd het geheele jaar voor zijn winkel bedierf. Treft de ingezetenen, en zij zullen, hetzij uit vriendschap, hetzij uit nood, of om beide redenen, storm loopen naar het stadhuis en hun gemeentebestuur dwingen om in te gaan op uw verzoek. Er zal geen conferentie worden geweigerd integendeel, uwe commissie zal worden uité genoodigd. De uitzonderingswet geldt tot 1904. Voor dit jaar kan men dus niets verkrijgen. Wèl kunnen de betrokken besturen reeds nfi ver ordeningen, regelende de wik- en weegloonen vaststellen om met 1 Jan. 1904 in werking te treden. 6 Als u georganiseerd kunt zijn 1 April a.s. en allen getroosten, zich een beetje last en onaangenaamheden om hetgoedkoope middel toe te passen, dan twijfel ik niet of vóór 1 Juni d.a.v. zal een zoo billijk tarief zijn vastgesteld, dat een Uitzonderingswet geheel overbodig zal zijn. Eendracht maakt machtooral waar het betreft deze recht vaardige zaak, zal algemeene medewerking zijn te verkrijgen. Hiermede meen ik te kun nen eindigen. ~Vil--S'Tj?' over de uitvoerbaarheid miin idéé denken. Blijkt het onpractisch te bezwaarlik, dan laat u het by een overdenking en ik, die alle. respect heb voor uw edel streven, wensch u met alle andere middelen het beste succes. Een plattelandsbewoner. van of ANNA PAULOWNA. Vergadering van het Begrafenisfonds „Algemeen Belang in het lokaal van den heer Gr. Volder. De Voorz opent de vergadering en brengt ter tafel het voorstel van den heer Vogelen zang, om den secretaris en penningmeester, die 10 jaar lang hun functie gratis hebben waargenomen, een gratificatie te verleenen, gedurende de 2 jaar, die nog aan de regle mentsherziening voorafgaan. De heer P. Kuiper vraagt het woord, en stelt voor, niet alleen aan secretaris en pen ningmeester, maar ook aan Voorz. en Com missarissen een kleine vergoeding te schen ken. Hij wil in 't geheel daarvoor uittrekken een som van f35. De heer Jes merkt op, dat dit misschien wel zeer wenschelijk zou zijn, maar dat de vergadering met de behandeling van een dergelijk voorstel buiten haar boekje zou gaan, aangezien het niet op de convocatie- biljetten is vermeld. De heer Vogelenzang sluit zich hierbij aan. De heer Volder geeft in overweging, daar men niet kan voorzien hoe het fonds er over 2 jaar zal bijstaan, de gratificatie voorloopig te verleenen voor één jaar. Het voorstel van den heer Vogelenzang, om aan secretaris en penningmeester een gratificatie van f10 te verleenen wordt nu in stemming gebracht en aangenomen met algemeene stemmen op 2 na. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorz. de vergadering. ANNA PAULOWNA. Daar de Rederijkerskamer „Trou moet Blijcken" tot nog toe niets van zich heeft doen hooren, was zij door velen reeds ten doode opgeschre ven. Zondag 15 Febr. zal zij echter „De Werkstaking" van Rosier Faassen en „De sleutel van de secretaire" ten tooneele brengen. Door het departement OUD KARSPEL van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal op 11 Febrnari a.s. een zang en reciteerwedstrijd worden gehouden, waar van het programma als volgt is samengesteld 1. Mannenkwartet (Z. S. Woude), „Via crusis, via lucis"2. Gemengd kwartet (Br. op Lan- gendijk), „Goeden nacht", muziek van Kolk man3. Kluchtspel voor 3 personen (Z. S. Woude), „Een lastige Klant' 4 Vrouwen kwartet (Br. op Langendijk), „Aan de Lente" muziek van J. Grobe5. Gemengd kwartet (Z. S. Woude), „Herders morgenlied." Vervolgens zullen vrije voordrachten wor den gehouden. -De Afd. ALKMAAR der Holland- sche Maatschappij van Landbouw heeft in hare Vrijdag gehouden vergadering beslo ten, dit jaar geen Paaschtentoonstelling te houden, doch in September eene tentoon stelling te organiseeren. Als afgevaardigde naar de dit jaar te hou den vergaderingen van „Hollands Noorder kwartier" werd gekozen de heer IJ. Oldenburg. Men schrijft uit BREDA Nauwelijks behoort de duelgeschiedenis tot de historie de justitie heeft er het bijltje bij neergelegd of een andere gebeurtenis doet hier van zich spreken. Nu is het een scheikundige wraakneming, 't Is ook al weer cherchez la femme. Zekere meneer, wie is niet bekend, had om een of andere reden een ran cune tegen mevrouw v. d. W. of, waarschijn lijker, tegen haar dochter. Deze week is hij 's nachts naar haar woning geslopen en heeft in de brievenbus laten zakken een fleschje, gevuld met pyriet en zoutzuur, zoodat zich het beruchte zwavelwaterstof ontwikkelde. Zooals men weet, verspreidt dit een alleron- aangenaamsten geur,die levendig herinnert aan sterk riekende riolen of mödderslooten. De stank door het geheele huis was dan ook onhoudbaar en men was verplicht, trots het vrij gure weer, den geheelen dag alle vensters en deuren zomerachtig geopend te houden. Iets nieuws! In het Handelsblad lezen we het volgende Aan de Regeering zullen nu ook adressen worden gezonden van boeren uit „Hollands Noorderkwartier," die daarbij melden, dat zij volstrekt niet instemmen met de beweging tot verdere verlaging der „wik- en weeg- I loonen." Zij achten die heffing niet onbillijk, en meenen dat er veel overdrijving is in de klacht, dat 60 crnt per 50 K.G. te hoog moet worden geacht. Uit de rechtszaal. Te HEERENVEEN stond iemand uit Drachten terecht wegens bloedende verwon ding. De president vroeg den mishandelde: „zijt ge ook bloedverwant van beklaagde?" „Ja, ik bloedde wel wat," luidde het bescheid. ENKHUIZEN—STAVOREN. De veerdienst Enkhuizen—Stavoren is volledig hervat. Een kantoorbediende van de winkelvereeniging Eigen Hulp in de Van Baerlestraat te AMSTERDAM heeft een onaangenaam avontuurtje gehad. Hjj had zich Zaterdagavond omstreeks half zes in de brandkluis begeven, toen de deur daarvan uit aardigheid door een 16-jarigen jongen dichtgegooid werd. De deur schoot in het slot en de bediende zat gevangenhem be vrijden ging niet, daar hij zelf den sleutel in den zak had en de tweede sleutel in 't bezit was van een bestuurslid van de ver eeniging, woonachtig te Bussum. Goede raad was duur. Gelukkig bedacht men bijtijds, dat de brandweer er nog was deze werd gealarmeerd en in den 36 c.M.' dikken muur der kluis werd door haar een gat gemaakt, groot genoeg om den gevange ne in staat te stellen den sleutel naar buiten te steken. Toen (het was inmiddels bij tienen gewor den) kon de bediende uit zijn neteligen toe stand bevrijd worden. Poging tot berooving. Omtrent den man, die Donderdagmiddag een aanslag pleegde op een gelddrager, ver neemt de „N. R. Ct." nog het volgende: Een paar dagen geleden kwam dit individu, dat zich Henri Martens noemt, en zegt in 1865 te 's-Gravenhage te zijn geboren, ten kantore van de Dordtsche Bank, met de vraag, voor hem een crediet te openen. Dit werd geweigerd. Men maakte echter geen bez waar om een wissel, door hem aangeboden te incasseeren. Deze wissel was onderteekend Martens, groot f750, en afgegeven ten i name van den heer P. W. van der Horst, bpoorsmgel 14. Hierdoor wist hij, dat men in pand öpoorsingel 14 zou komen, waar hij zich nu in afwachting van de komst van den incasseerder, verdekt opstelde. Dit huis vroeger bewoond door den heer Van der 31' dle met deze geheele zaak niets te maken beeft was te voren door den zich noemenden Martens gehuurd. Ook had hij zich in het bezit van een hamer vermoedelijk met misdadige bedoelingen indien hij den geldlooper J. W. Smit had kunnen overmannen. In het Zuid-Hollandse Koffiehuis, waar hij verblijf gehouden heeft, stal hij vermoedelijk de peper. Het gerecht heeft met den inspec teur van politie, den heer Holtzapiel, ter plaatse een onderzoek ingesteld. De arres tant heeft volledig bekend en is Vrijdag middag naar het huis van bewaring overge bracht. Men is overtuigd, dat hij een valschen naam opgeeft; zijn waren naam wil hij niet noemen. Dr. G. C. van Balen Blanken. T Zaterdag is dr. G. C. van Balen Blanken op 75-jarigen leeftijd gestorven. De overledene oefende van December 1850 af te BEN- NINGBROEK (gemeente Sijbekarspel) de geneeskundige practijk uit, waar hij in 1900 onder zeer veel blijken van belangstelling zijn 60-jarige ambtsvervulling herdacht. Daarna legde hij de practijk neder, hoewel tot aan zijn dood velen zijn raad kwamen inwinnen. Als lid van het hoofdbestuur der Ned. Mij. van Geneeskunst, was hij een der drie op richters (met Penn en Ramaer) van het Hulp- en Ondersteuningsfonds dier Maat schappij (1872), van welke nu bloeiende in stelling hij bestuurslid bleef tot aan zijn dood. Ook Het Witte Kruis hielp hij in 1876 op richten .en was er eenigen tijd hoofdbestuur der van. Ook op ander gebied wist hij zich zeer verdienstelijk te maken. Zoo was hij oprichter en geruimen tijd voorzitter van de aideeling Wognum, Nibbixwoud en Omstreken der Holl. Mij. van Landbouwvoorzitter der liberale kiesvereeniging, enz., zoodat zijn ge mis in de gemeente en haar omgeving wel gevoeld zal worden. DE STAKING. Het groote nieuws, dat natuurlijk reeds wel overal is doorgedrongen, is, dat de staking van het Spoorwegpersoneel en ook van de Veemarbeiders is geëindigd en dat de eersten zoowel als de laatsten, een geheele overwinning hebben behaald. Tusschen de directie der Hollandsche IJze ren Spoorweg en de Ministers had Zaterdag een conferentie plaats gehad, en de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid had de directie der H. IJ. S. M. vrijheid gelaten, die aan een particuliere maatschappij toekomt, daar van exploitatie der spoorwegen recht streeks door den Staat hier te lande nog geen sprake is. 't Gevolg van deze opvatting zou zijn, zelf standigheid van handelen van de maatschappij binnen de door de wet en reglementen ge stelde voorschriften. Als gevolg daarvan heeft de H. IJ. S. M. verklaard, dat haar personeel niet gedwongen zou worden goederen te rangeeren bestemd voor het Blauwhoedenveem en anderen. De feitelijke aanleiding voor de staking was opgeheven en er werd besloten Zondag morgen om 6 uur aan het werk te gaan. In Amsterdam was alles ongeveer 10 uur Zondagochtend weer zoo goed als geregeld, maar op andere plaatsen als 's-Gravenhage, Haarlem, Rotterdam, Zaandam enz., waar Zaterdag eveneens de staking werd geprocla meerd, ging dat niet zoo vlug, doordat men niet wilde gelooven, dat de staking was op geheven, zoodat nog tot 2 uur 's Zondags werd gestaakt. Toen werd het misverstand opgeheven en trok alles weer aan 't werk. Welk een ontzagwekkende schade deze strijd tengevolge heeft gehad, zal wel niet spoedig, misschien nooit worden meegedeeld. Op allerhande wijze gingen de menschen die te Amsterdam zijn moesten, vanuit Haar lem en elders, naar de groote hoofdstad. Som migen te voet, anderen per fiets, weer anderen per automobiel, de motorschuiten deden kapitale diensten, sommige hadden een goe derenwagen afgehuurd,daarin stoelen geplaatst en vooruit ging het. In Rotterdam is tengevolge van de staking een opera opgevoerd als nooit te voren. De artis- ten moesten ergens in den Delftschen polder den trein verlaten, de machinist wilde niet verder. Costuum en instrumenten bleven achter en zoodoende moest Fidelio opgevoerd worden in confectie-kleeding met begeleiding van een afgespeelde piano. Hoe onverhoeds de staking uitbrak, blijkt ook wel uit het feit, dat te Rotterdam een locomotief kwam binnenrijden met niet minder dan drie onbemande machines op sleeptouw die waren in de buurt van Schiedam maar opgepikt. Wanneer de H. IJ. S. M. niet had toege geven, was de staking beslist, over geheel Nederland uitgestrekt geworden. Als in Zwolle het sein gegeven was, zou alles in het Noor den stop zijn gezet. Tot welke buitensporigheden deze staking leidde, kan wel bewezen worden uit het volgeide In Groningen werd heftig geprotesteerd tegen de genomen beslissing. Maandagmorgen heeft zich het volgende incident voorgedaan: Iu den roes der overwinning waren de machi nes der treinen voor Zwolle, Nieuwe Schans, Harlingen en Delfzijl met groen en linten versierd. Door de hoofdopzichters werd gelast, die versiering weg te nemen, hetwelk door de machinisten werd geweigerd, zoodat de locomotieven toch in feestgewaad vertrokken. Met spanning werden nadere berichten van het Hoofdbestuur van den Bond afgewacht. Zooals hierboven reeds gemeld, is de sta king in het verder transportbedrijf ook geëin digd. Een nieuwe staking is er voor in de plaats gekomen, n.1. die van de koetsiers in Amsterdam. Men gaat daarin zóó ver, dat zelfs geweigerd wordt dokters te rijden. In eene Dinsdagnacht gehouden, zeer talrijk bezochte vergadering van spoorwegpersoneel is bij acclamatie besloten, een aantal eischen der afdeeling GB ON IN- GEN ter kennis te brengen van het hoofd bestuur, met het verzoek, deze eischen in verband met die van andeie afdeelingen, als ultimatum te stellen aan de spoorwegdirecties. Voorts werd een motie van vertrouwen in het hoofdbestuur en in het afdeelingsbestuur aangenomen. Ook Zwolle nam een dergelijk besluit. b J Werklieden te AMSTERDAM. ^rw!nsdagav0Dd vergaderden ongeveer een 4000 gemeentewerklieden van Amsterdam in de koopmansbeurs, om te spreken over hun grieven tegenover het Gemeentebestuur. Het resultaat der vergadering was, dat ®n w- van Amsterdam in kennis zullen worden gesteld met de eischen der werklieden lot a.s. Maandag wordt tijd tot beslissing gegeven. Wordt de eisch der werklieden verworpen dan de volgende week in Amsterdam tewL8"' g6en- Water' Reen trams, geen telefoon, geen reiniging, enz. Naar verzekerd werd, zou, waneer B. en dit Van. de werklieden inwilligen, dit een nieuwe uitgave beteekenen voor dé gemeente van 2 k 3 ton. ^e^D?1eldt nit ZAANDAM. onvi ?J'A''na een verblijf van g vier weken dezer dagen uit Moe renburg ontslagen en alhier teruggekeerd heeft zich vanmorgen in een nieuwen aapl val van krankzinnigheid op straat den haL afgesneden bjj de vleeschbouwerij van met een door hem daar weggenomen slager8„' mes. Onmogelijk was het, de daad te verhip deren. Na enkele stappen te hebben gedatt0" viel A. dood neder. Hij was half gek]eeH de deur van zjjne woning uitgeloopen e beproefde eerst met een zakmesje liet fejt te plegen. Zijn moeder was hem nagelo0rien en was dus ooggetuige van het ontzettend voorval. J.1. Zondag gaf de Rederijkers kamer „De Onderneming te SINT MAAR TENSBRUG, na een geruimen tijd van rust een uitvoering in 't lokaal van den heer j' Swarthof aldaar. Opgevoerd werden „Stille Jan", oorspron kelijk tooneelspel in 2 bedrijven, van A Wijnstok, en „Het Boerinnetje van Wom brugge", Blijspel met zang in 2 bedrijven van J. K. de Regt. Na het zakken van 't scherm na ieder be drijf klonk een warm applaus, waaruit mag worden opgemaakt, dat het vrij talrijke pu bliek zich uitstekend amuseerde. De rollen waren, zoowel bij de oudere leden, als bij hen, die voor 't eerst de planken betraden blijkbaar goed ingestudeerd en wij kunnen dé vereeniging de verzekering geven, dat de avond heel goed is geslaagd. Dinsdag j.1. werd ten oven staan van Notaris Sloos te WINKEL in 't lokaal van den heer C. Schoen aldaar, ge. veildhet recht van erfpacht op een perceel grond, met den opstand van een huis, groot 31 c.A., eigendom van den heer C. Kaaij. Kooper de heer H. Bakker te Groetpolder voor f440. Ais lid van het Bestuur van het Polderdistrict WINKEL is gekozen in plaats van wijlen den heer C. Koomen de beer J. Boots, voorz. van den Braakpolder onder Winkel. WINKEL. Zaterdag 31 Januari j.1. eindigde de heer J. H. Bergman zijn onderwijzersloopbaan. Velen hadden gemeend, dezen dag niet voorbij te mogen laten gaan zonder een bewijs te geven van waardeering van den scheidenden leermeester en vriend. Namens de oud-leerlingen werd den heer Bergman uit dankbaarheid en ter herinne ring een fraaie boekenkast aangeboden met een naamalbum der gevers. De tegenwoor dige leerlingen schonken hem een photo- graphie. Verder ontving hij nog verschillende cadeaux van collega's en andere vrienden. Het hoofd der gemeente, mede een oud leerling, dankte, ook namens den Raad, den heer Bergman voor alles, wat hij voor het onderwijs en de gemeente, welker lief en leed hem steeds ter harte ging, gedaan heeft en wenschte hem nog vele jaren van wel verdiende rust toe. Zwaar zal het den heer B. valleu, den werkkring en de plaats te verlaten, waar hij door zijn wijze van optreden zich vele j vrienden had verworven, maar evenzeer j zullen velen onzer langen tijd een leegte gevoelen, nu wij den man missen, wiens belangstelling en arbeidsveld zich verder j uitstrekte dan zijn eigen woning. HARINGCARSPEL. De heer J. de Jongh alhiei is benoemd tot gemeente-geneesheer te Duiven bij Arnhem. I D e n 2en Febr. w e rd te DIRKS- HORN vergaderd door het Bestuur van het Veefonds voor Haringcarspel. Over de laatste drie maanden waren 1196 stuks vee verze kerd. De schade, met inbegrip van diverse rekeningen en kosten, bedroeg f440.—. Vijf runderen waren gestorven of afgemaakt. Voor 't een en ander werd de omslag per rund berekend op 37 cents. Benoemd tot lid van het bestuur van den Derg- en Kerkmeerpolder te OUDKARSPEL, de heer K. Blom Dz. te Sint Maarten. Station NOORD-SCHAR WOUDE. Nog steeds weinig leven in den handel, hoewel er iets meer wordt verzonden. De onderstaande prijzen worden besteed roode kool le en 2e soort f 8 a 10, 3e en 4e f 6 a 7.60, kleinere f 3 a 6, gele kool le en 2e f 9 a 10, 3e en 4e 1 6 50 a 8, kleinere f 4 a 6, Deensche witte le en 2e f 8 a 9.50, 3e en 4e f 5 a 7, per 100. Voor uitschot worden prijzen besteed van f 1.40 tot 1.75 per 50 K.G. Bieten gelden f 9 a 12 per 1000, rapep f 2.76 a 3.25' per 100, uien f 0.70 a 0.80 per baal, wortelen f 2.50 a 3. B0 bekende Solser Hesse uit Amsterdam traden Zondagavond te NIEUWE NIEDORP op in het lokaal van den heer P. Haringhuizen. Er was eigenlijk maar matig publiek. Over t algemeen had het publiek zeer veel schik in wat het te zien en te hooren kreeg. Het is voor humoristen altoos moeilijk, zoo niet onmogelijk, om het iedereen naar den zin te maken, maar reeds de eerste voordracht „Wip en Snip" bracht herhaaldelijk een daverenden schaterlach te weeg, die zich den ganschen avond telkens opnieuw deed hooren, en de zeer verschillende en vele - j creaties gaven de overtuiging, dat de beide heeren in hun genre inderdaad eenig zijn. Het tot weerziens van Solser aan 't slot zal wel instemming gevondeD hebben. Het prettig bal deed het spoedig 2 uur worden, de winterbedklok te Nieuwe Niedorp. Maandagavond sprak in het lokaal van den heer C. Kooiman te NIEUWE NIEDORP de bekende Luitjes, die in de kolonie van Kielstra te Blaricum is geweest [of er misschien weer is] over een heel ge wichtig, lang, geleerd en moeilijk te ont houden „onderwerp I Onze correspondent is niet in de gelegen- I ileld «eweest, verslag van het gesprokene te geven. Naar wat hij hoorde, voldeed de spreker zijn klein auditorium - circa 30 man - zeer goed. In hoofdzaak bepleitte 1J onthouding van al wat niet bep»»,d noodig of nuttig was voor den mensoh, ten einde de behoeften tot een minimam te oeperken, een en ander in het belang van de algemeene vrijmaking, zoowel ten opzichte van den medemensch, als van eigen natuur lijke aandriften. t ~j?8D ^en Rehruari e. k. zal de Landbouw- en Handelsvereeniging „Lange- dijk en Omstreken" in het lokaal van den heer Greenw te SINT PANKRAS hare jaar- Rjksche Algemeene Vergadering houden. Van de verschillende afdeelingen zullen voorstellen in behandeling komen aangaande de ratten verdelging, contante betaling van op de markt gekochte groente, de bacterie- j ziekte in de kool. Voorts stelt het hoofdbestuur wijziging der statuten voor, noodzakelijk door de af scheiding der afd Broek o./L. Ook zal op deze vergadering door Prof. Bitzema Bos mededeeling worden gedaan van de resultaten der proefnemingen in 1902 aangaande de ziekte in de kool, terwijl goe

Schager Courant | 1903 | | pagina 2