Te Koop BIJVOEGSEL der van Donderdag 5 Februari 190a* 48ste Jaargang. No. 3807. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. ADVKRTENTIBN. Violoncel met. kist en methode, Mleine Trom, 9taal§peB (2 octaaf, heele en halve tonen), A-li Èariesef, alles eerste kwaliteit, bij P, FELKERS, Wierin- gerwaard, Aan he!zelfde adres: 1 stoelt J eg- li lok, meer dan 200 jaar oud, accuraat loopend, met kwartierslag, maan en datum, loopt op snaren en dus zonder ketting. Korenmolen „0E HOOP," WIERINGERWAARD. NOTEERING op 1 Februari 1903 van gebroken Aisierikaaa^che ILijllkoefcciF, merk S. K. (Spencer Kellogg), f 89 per 1000 K.G. bruto, tegen contante betaling van den molen afgehaald. Per 50 K. G., a contant, franco thnis Gebroken Amerik. Lijnkoek f 4.60. Gemalen idem (lijnmeel) 4.80. Berichten uit Menton aan den Petit Bleu, niet zonder voorbehoud aan te nemen, zeggen, dat Kruger's gedruktheid al boezemt zij geen onmiddellijko viees aan zijn omgeving in toeneemt. De oud- President zou in een staat van halve ver- dooving verkeeren, wijzende op vermoeienis en neerslachtigheid. Hij moet nog maar ééns buiten het hek zijner villa, de villa Q-ena, zijn gekomen, en hij ligt urenlang, gedachten- loos, op een gemakkelijken stoel, onder een grooten palmboom. Zijn dochter, mevrouw Eloff, dr. Hoymans en de twee secretarissen, Bok en Bredell, zijn de eenigen, die met hem spreken alle bezoeken wijat men af om hem niet te vermoeien. Zelfs het dagelijksch bestu- deeren van deD Bijbel wordt nagelaten. De correspondent van het Brusselsche blad verhaalt verder het volgende vermakelijke incident. Een Engelsch kolonel, die een kleine villa bewoonde in de buurt van villa Gena, is verhuisd, zeggende, dat het hem een onmo gelijkheid was, in de buurt van Kruger te blijven wonen. En hij heeft een proces aan den eigenaar van villa Gena willen aandoen, omdat deze een huis aan Kruger had verhuurd. Hij eischte schadeloosstellingDe Britsche consul is tusschenbeide moeten komen om hem van het dolzinnige plan af te brengen. Dagelijks gaan er optochten van werkeloozen door Londen. Jongens loopen er naast en bieden de voorbijgangers bussen aan en halen alzoo geld op. Verscheiden bladen beweren, dat de meesten van die werkeloozen leegloopers van beroep zijn. An dere bladen spreken dat tegen, al geven zij toe dat er minderwaardig volk onder is. Maar wat zou dat? zeide een bekend sociaal-demo craat tot een verslaggeverhet kan geen kwaad de magere niets-doeners uit het Oost- eind eens te laten zien aan de vette niets doeners van het West-eind. De bladen, die ontkennen, dat de nood groot, is en er geen werk is voor die waarlijk werken willen, ver langen, dat de overheid die optochten zal tegengaan, waarop weer verontwaardiging van de andere zijde en het plan, om op het Trafalgarplein een monsterbijeenkomst te houden. Intusschen is tegen 27 en 28 Febru ari te Londen een vergadering belegd van afgevaardigden uit gemeentebesturen, om middelen tegen de werkeloosheid te beramen, want Londen lijdt er niet alléén onder. Ineen werkliedent rein tus- schen Dillingen en Primswinter is, volgens een bericht uit Saarlouis, Zaterdag een blik ken kan met benzine ontploft, die een van de werklieden te dicht bij de kachel had gezet. Een aantal werklieden kregen brandwonden. Sommigen wierpen de portieren open, om aan de vlammen te ontkomen en sprongen op goed geluk uit den trein, voor deze zijn vaart verminderd had. Dientengevolge werd het aantal gekwetsten nog grooter. Men vreest ervoor, of sommigen wel van hun wonden zullen opkomen. Een Scheepsongeluk. Korfoe, 31 Jan. Terwijl de Britsche oor logsschepen Pioneer, Tyne en twaalf torpedo jagers dezen nacht in de wateren van Korfoe manoeuvreerden, kwam de Pioneer in botsing met den torpedojager Orwell. De torpedojager werd in den boeg getroffen en zonk in diep water. Twee mannen werden gedood, dertien worden vermist. Zij zijn waarschijnlijk ver dronken. Athene, 31 Jan. Berichten uit Korfoe be vestigen, dat een aanvaring plaats had tus- schen den Engelschen kruiser Pioneer en den torpedojager Orwell. De torpedojager die dreigde te zinken, werd door andere schepen boven water gehouden, maar 17 man van de equipage, onder wlo 1 officier, zijn veronge lukt, waarschijnlijk ten gevolge van do ont ploffing der ketels. De rest der equipage ge raakte te water. Verdere bijzonderheden ontbreken. Men meldt: Een jongeman uit Bochum (Pr.) was voor lange jaren naar Noord-Amerika vertrokken, zijne vrouw en zijn eenig zoontje achterlatende. Dezer dagen ontving de politie in zijn voor malige woonplaats van het gerecht te Phila- delphia het bericht, dat de man aldaar was overleden en hij zijne vrouw tot erfgename van zjjn nagelaten kapitaal, groot 180.000 dollar, had gemaakt. Daar de vrouw reeds overleden is, valt het geheele vermogen ten deel aan den zoon, die met bergbouw een sober stukje brood verdient. Jaurès hoeft in een bijeen- komst, die door verscheiden leiders zijner partij werd bijgewoond, nadrukkelijk ver zekerd, dat binnen enkele maanden de Dreyfus-zaak weder opgevat zou worden. De familie moet bewijzen gevonden hebben voor nieuwe misdaden in verband met de Zaak en er zou alle reden zijn voor een revisie van de uitspraak van Hennes. Znivelbelangen in Denemar ken. In Denemarken bestaan sedert 1895 ook contröle-vereenigingen over vee, waarbij niet alleen de hoeveelheid melk, welke iedere koe geeft, en het vetgehalte wordt riagegaan, maar tevens, wat iedere koe aan voeder kost. Dit laatste kan daar gemakkelijker geschie den dan hier, omdat daar het voederen van de melkdieren voor een groot gedeelte met aangekochte krachtvoedermiddelen geschiedt, terwijl hier de dieren voor een half jaar in de weide loopen. Door na te gaan, hoeveel iedere koe in het jaar gebruikt, kan door eene kleine bereke ning vastgesteld worden, hoeveel elk pond boter, dat eene koe produceert, aan voeder kost. Is dit beneden of weinig boven de geldende boterprijzen, dan is het geraden eene dergelijke koe uit het beslag te verwijderen. Toen de eerste jaarverslagen van die con tröle-vereenigingen verschenen, kon men zien, dat in vele verslagen koeien voorkwamen, welke per jaar een aanzienlijk verlies ople verden. Zoo leverde de beste koe in eene vereeniging een pond boter voor 35 cent, terwijl de slechtste daarvoor niet minder dan voor 203 cent gebruikte. Zulke getallen brach ten de veehouders tot nadenken en dit leidde tot het oprichten van meer contröle-vereeni gingen, zoodat hun aantal van jaar tot jaar toeneemt en thans reeds 243 bedraagt. Siberische koude. In Siberië heerscht felle koude, die zelfs den ijsberen te kras wordt en hen bij duizenden landinwaarts drijft. Voor de Samojeden zouden zij een welkome jachtbuit zijn, waren dezen ook niet door de koude derwijze verkleumd, dat zij geen lust meer hebben om te jagen, en zelfs hun rendierkudden aan hun lot overlaten. Te New-York is zekere heer Sheppard vrijwillig den hongerdood gestor ven, niet omdat hij zelfmoord wilde plegen, maar omdat hij dacht zonder voedsel te kunnen leven en dat toch niet ging. Zijn leven had hij zoo vergeestelijkt, zeide hij, dat hij het zeer goed zonder eten kon uithouden. Door te vasten, had hij zich verre boven het peil van zijn omgeving verheven en hij was in staat mysteries, voor het ster felijk oog ontoegankelijk, te doorgronden. Zijn zoon, zjjn dokter en nog anderen ver klaarden, dat hij volstrekt niet gek was. Jarenlang at hij niet anders dan zulke vruchten en groenten als in het zonlicht groeien. Daarop hield hij op met water drinken en nam hij slechts nu en dan een teugje lichten wijn. Geleidelijk verminderde hij zijn porties groenten om eindelijk tot een diëet van heele kleine hoeveelheden rijst te geraken. Tot op dat oogenblik ging alles goed. De laatste maanden echter gebruikte hij in het geheel geen vast voedsel meer. Enkel nam hij om de twee of drie dagen een slokje wijn met een beetje honig. Zelfs voor een gespiritualiseerd mensch schijnt dit niet genoeg geweest te zijn en de heer Sheppard legde het tegen de natuur af. Hij was 66 jaar oud, Engelschman van ge boorte, en vrij bemiddeld. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 31 Jan. 3 Febr. 1903. Geboren Gerrit, z.v. Korst,iaan Bijpost en Neeltje Bakker. Johanna Maria, d.v. Johannes Groothuis en Anna Maria Flumans. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: Geene. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 23—30 Januari 1903. Geboren: Elmert, z. v. Gerrit de Boer en Antje Rademaker. Henderikus Cornelis, z. v. Pieter Ruis en Eiisabeth Bro3ns. Grietje, d.v. Pieter Kreijger en Cornelia do Leeuw. Ondertrouwd: Jan Schuijt, jm. metselaar, 26 jr. te Zijpe en Jantje Kossen, jd. zonder beroep, 20 jr. te Alkmaar. Overleden Rens, 1 dag, z. v. Jan Bos Renszoon en Antje Zwart. Jan Jongerling, 63 jr., echtgenoot van Dieuwertje Blom, eerder weduwnaar van Jaantje de Jong. Petrus Adrianus, 6 dagen, zoon van Fran- ciskus Xaverius Yeul en Cornelia Keizer. Gemeente WIERINGERWAARD. Ingeschreven van 131 Januari 1903. Geboren Maartje, d. v. Willem Frederik van der Ham en Jannetje Klos. Elbert Gerrit, z, v. Teunis Wonder en Antje Rijkes. Hen- drika, d. v. Douwe van Noggeren en Sjirkje Hoekstra. OndertrouwdPieter Kooij en Crelisje Kaptein. GehuwdGeene. Overleden: Klaas Witsmeer, echtgen. van Trijntje Bestevaar, oud 70 jaren. Gemeente OUDE NIEDORP. Ingeschreven van 1 31 Januari 1903. Geboren, Ondertrouwd en Gehuwd Geene. OverledenAagje Leek, echtgenoote van Pieter van Leijen, eerder wed. van Frederik Moeijes, 67 jaar. Gemeente BARSINGERHORN. Ingeschreven van 1 31 Januari 1903. Geboren Aagtje, d.v. Pieter van der Kloos ter en Maartje Bakker. Floris, z.v. Floris Korver en Aaltje Beers. Aris, z.v. Jan Wie- dijk en Antje Vel. Lena, d.v. Simon War denaar en Hendrina Kaashoek. Cornelis, z.v. Dirk Landman en Eiisabeth Nieuwenburg. Ondertrouwd en Getrouwd: Jan Zeehuizen en Sara van der Woude. Overleden: Maartje Groen, wed. van Louw- ris Hoogland, oud 63 jaren, overleden te Amsterdam. Guurtje Fraai, echtg. van Arie Stins, oud 52 jaren. Abraham Kossen, ongeh., oud 18 jaren. Maartje Roos, echtg. van Pieter Kater, oud 26 jaren. Simon Vis, ongeh. oud 24 jaren.

Schager Courant | 1903 | | pagina 5