DE STAKING. 9 u'en t 0.60 p. 60 K.G.; wortelen f 2.60 a f 3 p. 50 K.G. In uien nog steeds hoege- naamd geen handel. Plaatselijk Nieuws^ ferv Zondag en Maandag is tot dusverre alles afgeloopen. Eén l_ is gesloten. De andere stallen zijn nog daar wordt met het overblijvend m» srkt. Het bericht, als zonden de doktoren gewei- Ti„JAWO niet den minsten vrijwel verdeeld. Vooral niet tegen 'Koetsiers te HILVERSUM. k Nu de door de patroons gestelde termijn is verstreken, blijkt het, dat een twintigta koetsiers zich niet aan den eisch der stal houders hebben willen onderwerpen en dus ontslag hebben gekregen. J~~ L kalm afeeloopen. Een stal op het Stations plein geopend VHi personeel gewerkt. 6UUUV.U gerd hebben, te rijden met andere koetsiers dan hun gewone, is geheel onjuist. De docto ren hebben bij het rijden <,Qn minsten overlast ondervonden. De publieke meening is de stalhouders zeggen, dat zij er zijn, dat de koetsiers eene veree- niging oprichten, doch er wel tegen zijn, dat eene vereeniging gesticht wordt onder sociaal democratische invloeden en waarin andere elementen dan koetsiers hun stem laten hooren, is deze meening vrijwel ten gunste der stalhouders gekeerd. Deze laatsten ebben besloten, hun eisch te handhaven, zoodat de tegenwoordige toestand nog wel eenige dagen kan duren, daar nu ook het bestuur van de afd. der S. D. A. P. alhier zich met de zaak gaat bemoeien. Eene Kenau onzer eeuw! Tijdens de staking der spoorwegen in Januari heeft, naar het Vad. meldt, een dame uit den omtrek van HAARLEM niet enkel, op verzoek van den Minister, haar automobiel afgestaan, om de post van Haarlem naar Amsterdam en omgekeerd over te brengen, maar dien tocht persoonlijk uitgevoerd. Vier keer per dag reed zij heen en weder. —Tengevolge eeneraangegane geldleening, groot f 1000,heeft de Raad der gemeente OUDCARSPEL besloten, den Hoofdei. Omslag met een bedrag van f250. te verhoogen. Aan de gemeente OUDCARSPEL is vergunning verleend tot aansluiting aan het Rjjks-telegraafnet, door middel van Rijks-telefoon. Kort en krachtig. De aannemers te 's-GRAVENHAGE schijnen voornemens, wanneer een stakings- besluit der werklieden mocht afgekondigd worden, zich eenvoudig daarbij neerteleggen en voor onbepaalden tijd de werken af te sluiten. Reeds sedert 1901 bestond tusschen het Kerkbestuur, der Doopsgezinde Gemeente te HOORN en den predikant dier gemeente geen goede verstandhouding, door dat de laatste naar zijn idee veranderingen wenschte aan te brengen, waarmede zich het bestuur niet kon vereenigen. In de Zondag gehouden godsdienstoefening werden door den predikant van den kansel zijne grieven aan de gemeente bekend gemaakt, met het gevolg, dat het Kerkbestuur in het openbaar zijn ontslag heeft genomen. Droevig verloop. Een heer, wiens hoed Zondagavond op de Marnixkade te AMSTERDAM in het water woei, geraakte zelf te water toen hij trachtte zijn hoofddeksel te krijgen hij werd bewus teloos opgehaald en in een huis binnenge bracht. Nadat de levensgeesten weer waren opgewekt, is hij per rijtuig naar zijn woning op den Haarlemmerweg gebracht, maar Maandagnacht is hij overleden. Een duistere zaak. Nader vernemen wij omtrent de beide sterf gevallen van de dames M., wier erfenis, be- loopende ruim f80.000, door haar vermaakt is geworden aan een magnetiseur te 's-GRA- VENHAGE Sedert eenige jaren woonden beide dames met haar broeder, vroeger woon achtig aan den Haringvliet te Rotterdam, ten huize van een magnetiseur aan de Daen- delstraat te 's-Gravenhage, onder wiens be handeling beide dames waren wegens een inwendige ziekte, waaraan zij meenden te lijden. Den 21en December 1902 overleed plotse ling de 37-jarige A. A. M., die haar nalaten schap vermaakte aan haar zuster G. P. M., oud 46 jaar, die 14 dagen later, den 5en Januari 1903, plotseling overleed. Bij de opening van haar testament bleek, dat zij alles vermaakt had aan den magne tiseur. Een en ander verwekte argwaan bij den vader der beide ongehuwde dames, die eveneens te 's-Gravenhage woont, zoodat de justitie in den arm werd genomen. Beide dames werden respectievelijk den 24 December en den 8 Januari j.1. in den familiegrafkelder op de algemeene begraaf plaats te Crooswijk (Rotterdam) ter aarde besteld, en thans zijn beide lijkkisten uit den grafkelder te voorschijn gebracht, in tegen woordigheid van den rechter van instructie en den officier van justitie. In een gesloten lijk wagen zijn beide lijkkisten overgebracht naar de sectiekamer van het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam, alwaar de lijkope ning en lijkschouwing heeft plaats gehad. Het rapport der deskundigen wordt dien aangaande nog tegemoet gezien. Naar men evenwel verneemt, zijn geen sporen van geweldpleging op de beide lijken der dames aangetroffen, doch demogelijkheid is niet uitgesloten, dat de dood door middel van electriciteit heeft plaats gehad. Naar verluidt, werden beide dames meermalen onder hypnose gebracht. De bewuste magnetiseur een gelukkig erfgenaam woonde in tegenwoordigheid der justitie met „ontbloot hoofd" de opening van den grafkelder bij. In de sectiekamer, waar de lijkkisten ge opend werden, was hij mede tegenwoordig ter vaststelling der identiteit en confrontatie. Arrestatiën hebben niet plaats gehad, De lijkkisten zijn thans weder in den familiegrafkelder bijgezet. Ongeluk. Gisternamiddag maakten kinderen in het land nabij de Willem Kuiperstraat te SCHE- VENINGEN een brandje, wat dagelijks ge beurt er is daar veel afval aanwezig toen een jongen van 10 jaar, baldadig of uit onbezonnenheid, de kleertjes van een kleinen jongen in vlam stak. Door den wind wak kerde de vlam spoedig aan en alvorens eenige personen de brandende kleertjes van den knaap haddon gebluscht, had hij reeds brand wonden aan rng en achterlijf bekomen, zoo dat het knaapje nu in de ouderlijke woning onder geneesku. li ge behandeling is. zonderling geel uiterlijk, dat in vele opzichten herinnerde aan het voorkomen van den damp kring eenige dagen na de aardbeving van Krakatau. De laatste dagen heeft het te g veel gewaaid, en Zondag zelfs gestormd. 11 na de De laatste dagen Middelburg veel gewaaid, en gestormd. In den nacht tusschen 22 en 28 bedaarde de wind en is het stof, dat de lucht vervulde, op daken en tuinen neergeslagen, zoodat alle voorwerpen, het eene meer, het andere minder, daarmede bedekt waren. Het stof scheen te bestaan uit fijne aarde of misschien lava-asch, vermengd met stukjes van plantaardigen oorsprong. En volgens het „Dagblad"zagmenMaandag- morgen over een groot deel van 't Westland een dikke stof- en aschlaag liggen, welke voornamelijk op het glas der broeiramen te zien was. Menschen, die nog laat op 't pad waren, hadden die asch op hun kleeren na een geweldige regenbui. Uit Vreeswijk schrijft men Ook hier werd tegen ruiten en deuren op Zuiden en Westen en op de ramen der broeibakken, dat zelfde stof gevonden kwam asch gelij- Maandag isel voor- kwamen ver van het uuiu^u broeibakken, dat zelfde stof gevonden, naar alle waarschijnlijkheid door den regen, die den storm vergezelde, er op neergeslagen. Zou het ook grondstof, door den storm opge nomen, kunnen zijn van de steenfabrieken, waarvan er ook bij ons in die richting juist een staat Oppervlakkig beschouwd de kleur van het laagje, op f' kende, daarmee goed overeen. Uit Assen schrijft men In den nacht van Zondag op heeft zich hier een vreemd verschijnsel voor gedaan. In den morgen van Maandag kwamen verschillende ingezetenen, in vrij ver van elkander gelegen gedeelten der gemeente wonende, tot de ontdekking, dat het regen water, in open vaten bij hun woning bewaard wordende, een witte kleur had aangenomen, alsof daarin zeepwater was geworpen. Het schijnt, dat dit veroorzaakt is door een wind hoos, die elders het eene of andere stof heeft opgezogen en dit hier weer heeft laten vallen. Uit de Engelsche bladen zien wij, dat het verschijnsel van don aschregen of stofregen van Zondagmiddag zich niet tot ons land bepaald heeft. Ook te Etchingham in Sussex, te Swansa (Wales) en zeker nog op veel andere plaatsen, is dergelijk stof gevallen. CENTRAAL-BUREAU uit het NederlandschLandbouw- Comité voor het aanschaffen van Landbouwbenoodigd- heden, voor geheel Nederland. AFDEELING NOORD-HOLLAND. Wij nemen de vrijheid, de aandacht op onze afdeeling te vestigen Het Centraal-Bureau is eene instelling, niet opgericht met het doel om winst te behalen, doch daartoe, dat den landgebruiker eerste kwaliteit goederen wor den geleverd tegen den laagst mogelijken prijs. In de eerste plaats heeft het Centraal- Bnreau zich toegelegd op den aankoop van kunstmeststoffen. Het heeft contracten afge sloten met de combinatiën van groote fabrikanten in Duitschland, het heeft zich de gelegenheid verzekerd, om die meststoffen, als chili-salpeter en andere dergelijke beurs- artikelen, tegen de voordeeligste voorwaarden te verkrijgen. Door den inkoop in het groot te doen, worden gunstige conditiën bedongen de gekochte goederen worden In Amsterdam werd Zaterdag het alar- meerend bericht verspreid door het social. dagblad „Het Volk", dat j.1. Maandag in Amsterdam de staat van beleg zou worden afgekondigd, waar natuurlijk niets van waar was. 't Is te begrijpen, dat dit bericht grooten indruk maakte en de zenuwachtigheid van velen deed toenemen. Hetzelfde blad heeft nu weer een ander bericht „Samenzwering van boven. Van absoluut vertrouwbare zjjde wordt ons het volgende gemeld Aan alle stationschefs is door de directies een geheim pakket gezonden, dat ze niet mogen openen dan in drie gevallen lo. als een staking op het punt uit te breken vóórdat de chef den alge- meenen dienst in kennis heeft kunnen stellen 2o. als een staking uitgebroken is 3o. als de chef van de directie een tele gram krijgt, inh >udende een mondeling medegedeeld woord. Het pakket in kwestie bevat stukken, die hij ingeval van staking noodig heeft, formules voor bewijzen van toegang en dergelijke, alsmede een geheime instructie voor de stationschefs. Daarin komt o. a. voor, dat, ingeval iemand van het personeel dienst weigert, hij dadelijk termijn van 4 uur staat allerhande woord is geschorst wordt, en een krijgt voor schriftelijke verantwoordingdat zelfs zij, die staken en in woningen der maatschappij wonen, die op het terrein van den spoorweg staan, tot die terreinen en dus tot hun woningen niet mogen worden toe gelaten dat zij, die werken, op de stations zullen worden gelogeerd en gevoed, indien zij dat verlangen. Enz. enz. enz. Zoodra het bewuste telegram ontvangen is, moet de stationschef de hulp van den burgemeester inroepen tot handhaving der orde. De manier waarop, is geheel in de geheime instructie voorgeschreven, Het mondeling medegedeelde „autoriteit". De eenige gevolgtrekking die uit een en ander te halen is, is deze, dat men daar boven den aanval organiseert op het per soneel." Aldus „Het Volk." Wat er van al dit nieuws waar is, zal de toekomst wel leeren. Maatregelen worden er door de regeering op de meest uitgebreide manier genomen. Zoo lezen we Alle burgemeesters van gemeenten, alwaar spoorwegstations zijn, hebben van regeerings- wege bericht ontvangen, den 24sten dezer en de volgende dagen, tot nadere kennis geving, hun gemeente niet te verlaten. Zaterdagnamiddag kwam uit Assen te Meppel aan een detachement infanterie, sterk 59 manschappen, onder bevel van den len luitenant Lucardie. De bewaking van het stationsgebouw en van de toegangen tot het emplacement c.a. werd aangevangen Zondag in den vroegen ochtend, en daaraan werd ook deelgenomen door de sedert een paar dagen versterkte brigade marechaussee. De militairen zijn van een bijzonder soort welker uitwerking minder van de gewone oorlogs patronen voorzien, krachtig is dan A s ch r e ge n. Te LOOSDUINEN is een soort asch regen gevallen, die vooral op de broeiramen der warmoeziers te zien was. Toen het droog was, kon men het stof slechts met moeite verwijderen. Het blijkt, dat dit stof het vorig jaar ook waargenomen werd in de streek 's-Gravezande Hoek van Holland. Ook te Arnhem, evenals in een aantal an dere plaatsen, werd de aschregen opgemerkt. Dat de stofregen over het geheele land is opgemerkt, blijkt uit het volgende, over genomen uit de „M. C." Te Middelburg had Zondag de lucht een D zonder «instaande vereenigingen van land-of tuin bouwers overgedaan. Het Centraal-Bureau heelt het belang van den landbouw op het oog, het is geene handelsonderneming, doch eene coöperatieve, van landbouwers in geheel Nederland. Onze afdeeling heeft het hierna te noemen bestuur Herman F. Bultman, Haarlemmermeer, R. Visser, Berkhout. Voorzitter, C. Kooij, Haringcarspel. B. Kooihaas, Twisk, 2de Voorzitter. G. Brands, Anna Paulowna, Secretaris. A. Weeshoff, Schermerhorn. C. Jonges, Schermerhorn. R. Bronkhorst, Haarlemmermeer. D. de Boer, Stompetoren. W. van Slooten, Hugowaard. De afdeeling tracht evenmin voordeelen te behalen anders, dan de zoodanige, die aan alle afnemers ten goede komen. De omzet van het Centraal-Bureau is hoogst belangrijk. In 1901, het eerste werkjaar der coöperatie, werd ver over het millioen gulden aan kunstmeststoffen aangekocht. In Noord-Holland is de werkkring van het Bureau en zijne afdeeling gering. Verschil lende omstandigheden werkten daartoe samen. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw is er in geslaagd, eene wijziging in hare statuten te vinden, waardoor het aan hare afdeelingen mogelijk zal zijn, tot de coöperatie van het Centraal-Bureau toe te te treden. Op 4 Maart e.k. is daartoe de buitengewone vergadering der Maatschappij te Amsterdam belegd Voor iedere belangstellende vereeniging is de prijs-courant voor Noord-Holland verkrijg baar. Daarbij zij echter opgemerkt, dat alleen aan coöperatieve en dergelijke vereenigingen, aan afdeelingen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw of andere erkende Maatschap pijen, vereenigingen, boerenbonden, enz., mag geleverd worden, en niet aan particulieren of kooplieden. Oorzaak daarvan is gelegen in de coöperatie, met uitsluiting van het behalen van winst. De aankoop blijft niet bepaald tot kunst meststoffen, maar mede tot het verschaffen van voedermiddelen en zaaigoed, enz. Reeds is eene overeenkomst getroffen met de Delftsche fabriek, om tot billijken prijs Grondnotenkoek te leveren. De enorme omzet van Kunstmeststoffen neemt in den eersten tijd echter zoodanig de werkkracht in beslag, dat de gelegenheid tot aankoop van worden ingesteld. Het Centraal-Bureau levert op dezelfde wjjze als de handelaren, op die plaatsen waar coöperatieve vereenigingen werken.Alles wordt natuurlijk onder eontröle van Rijks-proefsta tions geleverd. Het is zeker voor den landbouwer voordee- lig, om tot lagen prijs aan te koopen, en nergens elders kan hetzelfde goed tegen gelij ken prijs worden gekocht, als bij het Cen traal-Bureau Grooter voordeel echter biedt het Centraal-Bureau door de zekerheid, dat het door het Bureau geleverde is, wat het zijn moet, en dus de kwaliteit, van het geleverde verzekerd wordt, hetgeen het natuurlijk gevolg is der coöperatie, die winstbejag bui tensluit. Het bevorderen van het belang van Land en Tuinbouw staat op den voorgrond. Daar waar andere Provinciën ons zyn voorgegaan en belangrijke hoeveelheden inslaan, mag de verwachting worden gekoesterd, dat het patronen. Aan de stations der spoorlijnen m friesland wordt door de rijksveldwacht en gemeente politie toezicht gehouden. Hier en daar is rijks politie gedetacheerd. In Friesland worden alle bruggen in de spoorlijnen door politie bewaakt. De bewakingsposten moeten betrokken zijn vóór het passeeren van den eersten ochtend trein na het passeeren van den laatsten avondtrein mag ingerukt worden. In Amsterdam en ook te 's-Gravenhage en andere stations, is aan alle ambtenaren en beambten van de spoorwegmaatschappijen door de directies gevraagd, of ze zullen staken, of niet bij voorkomende gelegenheden. Uit Den Haag wordt gemeld Het moet een feit zijn, dat alle maatregelen zijn voorbereid, om, indien de omstandigheden mochten meebrengen van regeeringswege krachtig op te treden, dadelijk of in den kortst mogelijken tijd gereed te zijn met de uitvaardiging van alle noodige wettelijke in- structiën en bevelen. De herhaaldelijke verplaatsing van troepen van de eene naar de andere garnizoensplaats houdt, naar wij vernemen, alleen verband met het gebrek aan ruimte in de verschillende kazernes, te meer nu in het begin van Maart ook de miliciens van de lichting 1903 moeten opkomen uit den dienst verwijderd. De quaestie is zeer ernstig, zooals wij aan een naburig land heb ben gezien, waar niet zooveel energie aan- wezig was, verklaarde de minister. De con- servatieven, nationaal-liberalen en ultramon- tanen waren het met hem eens namens de vrijzinnige volkspartij protesteerde de afge vaardigde Oeser op de scherpste wijze tegen 's ministers houding te dezen opzichte. Zijn partij zou wellicht later nog op dit onderwerp terugkomen. Daarop antwoordde de Minister: Hier gaat het om ae vraag, wie meester in huis zal zijn: de sociaal-democraten, die den dienst onmogelijk zullen maken, zooals in een naburigen staat is geschied, of ik als minis terIk heb slechts het huisrecht gehand haafd, tot welzijn van het vaderland en van den publieken dienst. Reuter seint uit Berlijn Van verschillende kanten, zoo schrijft de National-Zeitung, wordt het bericht verspreid dat in Nederlandsche regeeringskringen opzien is gewekt door een in krachtige termen vervatte nota van de Duitsche regeering aan de Nederlandsche, protesteerende tegen het feit, dat deze laatste regeeiing gedoogde, dat tengevolge van de staking te Amsterdam de internationale spoorwegverbinding gedurende een etmaal verbroken was. Naar wij van ingelichte zijde vernemen, is dit bericht uit de lucht gegrepen. Men meldt uit Haarlem, dat in de kazerne alles in gereedheid is, om, mocht het sein daartoe komen, aan het station of op de lijn de noodige hulp te verleenen De politieposten aan sommige spoorweg bruggen in Friesland zijn verdubbeld. Van sommige brigades maréchaussee, niet aan de lijn gelegen, zijn alle manschappen nu op geroepen en elders gedetacheerd, om dienst te doen ter bewaking van den spoorweg. Uit Uitgeest wordt van 23 dezer gemeld Aan het bestuur van de „Volksweerbaar heid" alhier is van hooger hand de vraag gesteld, of de led6n van 't corps de spoorweg directie zouden willen steunen, ingeval het tot eene staking mocht komen. Het antwoord hierop luidde bevestigend. Nu zijn heden van wege de spoorwegarbeiders biljetten verspreid, waarbij de burgers worden uitgenoodigd, de leden van „Volksweerbaarheid" te boy cotten. Een dezer leden, een z.g. koude bak ker, en pas sedert weinige dagen lid van 't corps, kwam vandaag op de gewone wijze aan de spoor brood venten, maar kreeg tot bescheidwe moeten van jou geen brood hebben. Door het bestuur van den centralen bond van gemeente-werklieden te Amsterdam is een nieuw manifest tot de werklieden ge richt, waarin wordt gezegd„de regeering zelf bereidde zich door de samentrekking eener kolossale militaire macht op mogelijke conflicten voor." Verder wordt vermeld „Uw plicht is, dat ge uw eigen organisatie en de verschillende organen daarin, zult erkennen, en dat ge de leiding zult overlaten aan hen, die daartoe door u zelf werden aangewezen. Niemand is gerechtigd op eigen gelegenheid tot de een of andere daad over te gaan. Wie iets op eigen gelegenheid mocht ondernemen, zal den bond niet naast, maar tegenover zich vinden. Ge blijft allen aan uw werk en wacht op de beslissingen van het bondsbestuur. Moet er gehandeld worden, dan zullen we niet in gebreke blijven." welwillende zijde aan Men schrijft „De Tijd" „Groote geheimzinnigheid heerscht in de regeeringskringen en daaromheenzelfs de eenvoudigste ambtenaar is voorzichtig in zijn uitlatingen. Ik kan mij begrijpen, dat pers mannen met wantrouwige blikken worden aangezien, waar zelfs leeken in het couran ten vak niets te hooren kunnen krijgen. Vooral omtrent de wettelijke maatregelen, die deze week de Tweede Kamer in ontwerp zullen bereiken, lekt niets uitalleen vernam ik, dat bij de samenstelling ervan drie departe menten betrokken zijn geweestJustitie, Waterstaat en Oorlog. De regeeringsmachine heeft nog nooit zoo vlug gewerkt als in den laatsten tijd, en 't ontwerp moet er 'goed uitzien ook, indien ik tenminste op de onder- handsche loftuitingen mag afgaan.'t Is anders werken geweest, zoowel voor de betrokken ambtenaren, als voor de boven hen staanden, de ministers niet te vergeten natuurlijk. En zelfs de Raad van State heeft er Zondag 't bericht is juist voor vergaderd. Als een bewijs, hoezeer de Regeering tot in bijzonderheden haar verweer geregeld heeft, indien ordeverstoringen een buitengewoon Volgens het Hbld. moet de discussie op de optreden noodzakelijk maken, diene, dat er groote stakersverg. van Vrijdag te Amsterdam ambtenaren zijn in dienstvakken, die met het verbazend warm zijn geweest.Er bestond vooral publiek verkeer in betrekking staan, aan verdeeldheid over de vraag, of onmiddellijk wie een geheime instructie is uitgereikt de algemeene werkstaking zou worden ook aan veldwachters, zelfs in kleine gemeen- geproclameerd, dan wel getracht zou worden het vermeende gevaar af te wenden door een gedeeltelijke staking. De uiterste partij heeft het op de verga dering niet kunnen winnen. Echter werd aan haar wenschen in zooverre tegemoet gekomen, dat aan het Comité van Verweer een zeer uitgebreide volmacht werd gegeven. De bevoegdheid van het comité wordt slechts beperkt door de beslissing, dat bij een moge- lijke „aanranding van de vrijheid van den arbeider" onmiddellijk de staking zal worden geproclameerd voor het spoorwegpersoneel en alle transportarbeiders. ten, is zulk een opdracht gegeven." Door de directie der H. IJ. S. M. is thans een schrijven aan de overwegwachters op haar lijnen verzonden, waarin wordt gezegd, dat zij streng moeten toezien, dat geen bur- 1 gers en geen personen in rijksbetrekkingen j uitgezonderd rijksveldwachters zich meer langs de spoorbaan begeven. Het spreekt van zelf, dat ten slotte velen teleurgesteld werden, daar de tribune een 6ol a 80-tal menschen kan bevatten. Van buitengewoon machtsvertoon, bij deze gelegenheid blijkbaar door velen verwacht bleek niets. Zooals reeds gezegd, handhaaf' den enkele agenten de orde bij den toevloej naar de tribune, terwijl het gewone militaire detachement, dat bij Kamerzittingen dienst doet, met geen man méér was versterkt. De nieuwsgierigen bleven echter tot aan het einde der zitting op het Binnenhof ronddolen. Ook de gereserveerde tribune in de verga, derzaal der Tweede Kamer was door een overgroot aantal belangstellenden bezet, die met onstuimigheid binnendrongen. Op de publieke tribune werden de belang stellenden, naar een sedert de vorige bijeen- komst toegepasten maatregel, slechts bij twee tegelijk binnengelaten. In de zijloges werden enkele mannen, bekend op politiek gebied opgemerkt. Aan de ministerstafel hadden alleen plaats genomen de ministers van waterstaat, kolo niën en oorlog. De meeste Kamerleden waren tegenwoordig. Er heerschte groote levendig, heid in de Kamer, welke echter spoedig na opening der zitting plaats maakte voor een plechtige stilte, toen door den voorzitter Kamerleden en regeering woorden van hulde werden gebracht aan de nagedachtenis van dr. Schaepman. Degenen, die de vergadering waren komen bijwonen om iets te hooren, betrekking hebbende op de staking, en de geruchten die in verband daarmede de ronde deden, zagen eerst tegen het einde der vergadering hunne' nieuwsgierigheid bevredigd. De heer Mees vroeg verlof, om op een nader te bepalen dag enkele vragen tot de" Regeering te richten naar aanleiding van de gedeeltelijke staking in het spoorwegverkeer, die in de laatste dageD van Januari heeft plaats gehad. Het verlof wordt verleend. De dag der interpellatie zal later worden bepaald. De heer Troelstra vroeg verlof, om de regeering te mogen interpelleeren over de buitengewone oproepingen van miliciens, en om te vernemen, of de regeering naar aanlei ding der jongste werkstaking wettelijke maat regelen denkt te nemen, en zoo ja, welke Het gevraagde verlof wordt 'verleend. De dag der interpellatie zal later worden bepaald. De directeu r-g- eneraal der posterijen en telegraphie vestigt de aandacht van het publiek op de wenschelijkheid, om op de brieven en andere stukken,' welke ter post worden bezorgd, steeds den naam en de woonplaats des afzenders te vermelden, opdat die stukken, indien zij om eenige reden niet aan de geadresseerden kunnen worden uitge reikt, aan de afzenders kunnen worden terug gegeven. VERKIEZING TWEEDE KAMER. Bij de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het district EDE,(vacature jhr. mr. L. H. J. M. v. Asch v. Wijck), zijn uitgebracht 3810 st., waarvan geldig waren 3729. Van deze kregen mr. W. H. de Beaufort 1292 en dr. M. A. Brandts 2437 st., zoodat gekozen is Dr. M. A. Brandts (A.-R.) Station NOORD-SCHARWOUDE. Hoewel sommige landbouwers bezig zijn het restantje der dorschkool, al is het dan ook tegen vrij wat lageren prijs dan ze ge hoopt hadden, opruimen, vooral ook omdat de arbeidskrachten te kort schieten, anderen hebben nog een voorraad, die bij duizenden geteld moeten worden. De prijzen zijn tegen woordig als volgt: ®°°d® k°o1 f 3 tot f 9; gele kool f4 tot f 9.5°Deenscbe witte f4 tot f 8bieten f10 a f 12.50 per 1000; rapen f3 a f3.25 p. o rdr acht voor onderwijzer aan de Openbare School te SINT PANKRAS: ir TT Jansen Bergen-op-Zoom. 2. H Volger te Winkel. 3. H. Scholma te Uudkarspel. Het weder is den LANGEDIJKER bouwers met gunstig; veel werk beeft men, om het bederf uit de kool te weren. Daarbij zijn de prijzen dalende. Was door den vroesr ingevallen winter veel kool verloren gegaan en was daardoor algemeen de verwachting, dat de prijzen hoog zouden worden, tot heden is men hierin teleurgesteld. Vele bouwers, die in het begin van den winter hooge pi ijzen konden maken voor hun kool, maar ze met het oog op de te verwachten huoge prezen met wilden geven, willen nu gaarne voor aanmerkelijk lager prijs de groente van de hand doen. Voor roode kool wordt tot In JT. gr o k°01 t0t fa6°' voor Deenscbe witte tot f8 per 100 stuks besteed. Uien kunnen slechts f0.60 k f0.60 per baal gelden. Schagen, 25 Februari 1903. Het Bestaar onzer Schiet- vereeniging heeft thans ook een aanschrijving aci raiigo uc spuuruaau uegeven. j ontvangen, om de geweren zoo spoedig moge- Alleen personen, in het bezit van een kaarthii de door de directie afgegeven, mogen zich op de 1 spoorbaan begeven. Wordt iemand aangetroffen, die niet in het bezit is van een dergelijk bewjjs, dan zal Ijjk bij de militaire overheid in te leveren, aan welk verzoek is voldaan. De Gymnastiek- en vereeniging „Lycürgüb" gaf in Scherm- het lokaal tegen hem proces-verbaal worden opgemaakt,«Cérès" j.1. Zondagavond haar jaarlijksche Leidt deze staking niet tot het gewenschte en tevens zal de wachter, die dit niet heeft resultaat, of geeft ze aanleiding tot een krachtig optreden van overheidswege, dan zal ze worden uitgebreid tot de bedrijven, j welke voorzien in de dagelijksche levensbe hoeften en zal zoo noodig ten slotte de alge- ucoiac. uae uo cotcKcuuctu ivu -ï j andere artikelen eerst later zal j me®ne werkstaking worden geproclameerd - De vergadering, Zondagavond m Amster dam gehouden door de afgevaardigden van de afdeelingen van de vereeniging van het spoorwegpersoneel bepaalde zich hoofdzakelijk tot huishoudelijke zaken. De post- en telegraafbeambten hebben offi ciéél meegedeeld, niet te zullen staken uit hoofde van hunnen ambts-eed, Ook de Bond van Ned. Onderwijzers heeft zich onthouden van stemming over een alge meene staking. Van verschillende kanten wordt door spoor wegarbeiders geprotesteerd tegen een nieuwe staking. Door B. en W. van Arnhem zijn H. Geerts- ma, K. Geertsma en N. van Putten, onder wijzers aan de openbare lagere scholen aldaar, geschorst voor den tijd van een maand, ter zake van het stellen en verspreiden van een gedrukt stuk, strekkende tot opruiing der militairen. Artikel 80 der wet L. O. bepaalt, dat de schorsing geschiedt zonder stilstand dar jaarwedde. Tegen een spoorwegstaking in Duitschland. Berlijn, 23 Febr. Bjj de behandeling der begrooting van spoorwegen liet minister Budde zich heden op zeer scherpe wijze uit tegen de socialistische spoorwegarbeiders en beambten. Wie zich aan socialistische propa ganda schuldig maakte, werd onherroepelijk verhinderd, zwaar worden beboet. TWEEDE Men meldt uit Den KAMER. uitvoering voor kunstlievende leden en ge- noodigden. 't Was een teeken van nieuw leven, van nieuwen bloei, deze uitvoering onzer gymnas- tiekvereeniging. 't Vorig jaar was zy niet in staat, voor het front te komen, 't Deed 7 "j i. J U-. Wons daarom dubbel genoegen, dat Lycurgus Het was vooruit te zien, cUt de byeenkoms i „oed kaar rentrée heeft gemaakt en daar van de Tweede Kamer Dinsdag op he mede ket bewijs leverde, de waardige plaats Binnenhof met eene belangstelling, groo erweer jn te nemenj die ze reeds zoo lange dan bij een gewone eerste verga i «aren jn de turn wereld heeft vervuld. De reces, zou worden gadegeslagen o eigen y vergcbillende nummers, zooals staafoefeningeUt belangstelling en nieuwsgierig ei naar Si gemengde vrije- en staafoefeningen, brug,paard die zouden kunnen gebeuren De nieuws-r ffin w»den allen met C0Krre;theiS'Pafge. gierigen dan bestonden uit een aantal ontlokten gteeds een personen, die reeds van een uur of tien j en 's morgens af begonnen e nrrpweede i brug en een tweetal lichttableaux, die een Binnenhof, en belangstelling uitstekend slot waren van het flink geheel. Kamer met een buitengewone belangstelling ft vereerden, door telkens de toegangsdeur goed Ue zaa as De8t Dezet- in 't vizier te nemen, en de menschen, die Op algemeen verzoek heeft in of uit het gebouw kwamen, te monsteren, het bestuur van „Algemeen Belang" nog groeide aan naarmate het uur, I eens een dito uitvoering gegeven als Zondag (rftderintr 1 H "EVV. nu proefondervindelijk goed gebleken voor beeld ook in onze Provincie navolging zal vinden. De afdeeling Noord-Holland doet daartoe een beroep op alle land- en tuinbou- wers, die in vereenigingen zijn verbonden. Namens het Bestuur der Afd. Noord-Holl., BULTMAN, Voorzitter. G. BRANDS, Secretaris. Haarlemmermeer,) Anna Paulowna, Hun aantal groeide aan voor de opening der vergadering bestemd, naderde, zoodat tegen 2 uur gezegd kon worden, dat zich eenige honderdtallen van die menschen op het Binnenhof bevonden. Tot de belangstellenden kunnen dan gere kend worden de velen, die oen anderhalf uur vóór het begin der zitting zich oppropten voor de deur der publieke tribune, in de 16 Februari, en nu op Dinsdag jL, eveneens in het lokaal van den heer J. Vader Az. Het programma was als de vorige maal, alleen was het verschil, dat nu hare gewaar deerde medewerking verleende mejuffrouw Louët Feisser van Amsterdam. We hoorden deze jeugdige zangeres voor de eerste maal, maar we willen er dadelijk Februari 1903. - o brachten eenige agenten van politie een weinig orde in den chaos en werd een queue gevormd, bedui dend grooter nog dan op den dag van de plechtige opening der H. M. de Koningin. Eenige flauwe pogingen om een tribune- het laatste maal, want de zang van mejuffrouw Feisser heeft op ons een groote bekoring uitgeoefend. Zij zong eerst een drietal liederen„Blonde plaatsen-handeltje te beginnen by gebrek aan gegadigden. Staten-Generaal door Ann'ie", „Wiegenlied" en „Lente" van" c! van der Linden. Vooral in het laatste hebben we mooie, warme geluid van mej Feisser mislukten, leeren bewonderen en haar gevoelvolle voordracht leeren waardeeren. Ook „Wiegen-

Schager Courant | 1903 | | pagina 2