Politiet (mém te veel. PAUS LEO XIII. Zoiiti&g 8 Maart 1903. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Uit en voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws. SE flAG ER A Kieiiws-, 47.sU JjuurgAAg No. 3816. COURANT. Alïeriootie- k Lailbuwbla Hit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADV ËRTENTLEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. ÜSureatiftCHAÖERf, lituin, Ei 4. UitgeverP. TRAPMAN. fólcttewerker J. W 1 E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. (iemeente ^chaeen, BEKENDMAKINGEN. o Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeens kennis, dat aan Thijs Bijpoat vergunning is verleend tot het oprichten eener Koek- en Banketbakkerij in h«t perceel wijk E no. 12a, kadastraal bekend in sectie E, no. 373. Schagen, 4 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. De Pruisische regeering ligt overhoop met den bisschop van Trier. De bisschop heelt den strijd tegen de neutrale 'staats school aangebonden, door in een vlug schrift de volgende stellingen te verkondigen: „Blijkens herhaalde beslissingen der Kerk is het aan katholieke ouders niet geoor loofd, hunne kinderen naar de neutrale staatsscholen te zenden", en verder: „Wan neer katholieke ouders hunne kinderen naar die scholen zenden, dan begaan zij zware zonde en kunnen zij bij de biecht geene absolutie krijgen." Deze woorden hebben den liberalen aan leiding gegeven, de regeeriDg te vragen, welke maatregelen zy tegen dit drijven der geestelijkheid dacht te nemen. De Pruisische minister-president be treurde de wijze, waarop door de confessio- neele partij de vrede in gevaar werd gebracht en hoopte, dat de bisschop zijn mandement terug zou trekken, en hij verklaarde ver der, dat, zoo de geestelijkheid gegronde klachten had, zij zich daarmee tot de regeering had te wenden. Natuurlijk heelt dat lauwe antwoord de liberalen verre van voldaan. De heer Von Bülow hoopt dit, en hoopt dat, maar zoo hij nu in die hoop eens bedrogen wordt, wat dan Volgens eere rede, die de bisschop na zijne terugkomst uit Rome heeft uitgesproken, denkt hij er volstrekt niet aan, een woord terug te nemen. Integendeel heeft hij zijne zienswijze nog eenigszins verder uitgewerkt, waarbij de macht van den staat tegenover de rech ten van de kerk nog meer verzwakt wordt. Daar bisschop Korum van vele geeste lijken bewyzen van instemming ontvangt, wordt Pruisen met een nieuwen „Cultur- kampf" bedreigd. De ultra-clericale beweging die in Pruisen wordt waargenomen, vertoont zich ook in andere deelen van het keizerrijk. In Beieren heeft zij aan den protestantschen minister-president reeds zijn portefeuille gekost. Reeds lang was het het Beiersche Centrum een doom in het oog, dat deze hooge waardigheid door een ketter werd bekleed. Na herhaalde aanvallen ia het haar thans mogen gelukken, den gehaten man uit het kabinet te verwijderen. Ten opzichte van den strijd tusschen kerk en staat, mag men wel zeggen, dat hij van alle eeuwen is. En niet alleen van alle eeuwen, maar ook in alle vormen en gedaanten wordt hij waargenomen. Frankrijk wordt thans mede door een bisschopskwestie beroerd. Daar is het wezen van den strijd even wel eene gansch andere. Volgens het con cordaat heeft de Fransche regeering het recht van de benoeming der bisschoppen. Langzamerhand heeft de kerk dit recht aan zich getrokken. Het verzet, dat vele bisschoppen tegen de wet op de congre gaties en op het sluiten der kloosterscholen prediken, heeft de regeering aanleiding gegeven de Curie (Pauselijke regeericg) er op te wijzen, dat Frankrijk bij voor komende gelegenheid van zijne rechten by de bisschopskeuze gebruik denkt te maken. Onderhandelingen, die de Curie daarover wenschte te openen, zijn door minister Combes van de hand gewezen. Voor de kerk is deze quaestie hoogst lastig. Daar zij zoo min mogelijk den velen voorstanders van eene scheiding tusschen kerk en staat een nieuw wapen in de hand wil geven, zal zy waarschijnlijk zich stilzwijgend bij de kennisgeving der Fransche regeering nederleggen. Zij weet zeer goed, dat andere tyden weer andere wetten geven. De tegenwoordige stroomiog is in Frank rijk beslist anti-clericaal en het is van de Curie zeker eene wjjze politiek, om de dingen te nemen zooals ze zijn. In vele gevallen echter valt het hoogst moeilijk, ja, is het schier ondragelijk, om zich steeds in het onvermijdelijke te schikken. Dat ondervindt de kloeke bevolking van het vertrapte Finland dag in, dag uit. Al zijn vrije instellingen zyn het stuksgewijze ontnomen. Zijn taal, zyn school, zijn leger, zijn admi nistratie, zyn wetten, en nu ook zijn recht werd het vrije Groothertogdom door Rus sische willekeur ontnomen. Dat dwingt de Pórte, om rechten en hervormingen voor Macedonië; dat bereidt zich ten oorlog, om Turksch absolutisme onder de Christenen van den Balkan te kortwieken; en dat pleegt zelf het grootste onrecht dat denkbaar is, tegenover een vry, ontwikkeld Christenvolk. Dat doodt en vermoordt iu Finland alles, wat den Fin dierbaar is. Dezer dagen waren tegen hooggeplaatste Russische ambtenaren klachten ingediend, wegens misbruik van gezag en schending der wetten. Op hoog bevel werd het Finsche Hof verboden, van deze beschuldigingen nota te nemen. Toen evenwel het Hof zich daaraan niet stoorde, werd den getuigen door Rus sische soldaten onder Russische officieren de toegang tot het gerechtshot geweigerd. De Finsche raadsheeren hebben daarop allen ontslag uit hunne betrekking geno men. Voortaan zal nu recht worden ge sproken naar Russische begrippen en in zichten, dat wil zeggen, dat er voor de Finnen geen politiek recht mter zal zijn. En de bondgenoot van het rijk, dat de vrijheid en de rechten van den mensch door het slijk haalt, is het land, dat die zelfde stellingen als de fundamenten van den Staat beschouwt. De politiek delft wel het graf voor alle moraliteit 1 Haat en nijd, leugen en laster, list en bedrog zijn de giftige paddestoelen, die op het veld der hooge politiek welig groeien. Wie nauwkeurig het terrein opneemt, ziet de kiemen dezer giftplanten in het politieke veld, waarop Duitschland en Engeland zich bewegen. Kunstmatig worden beide volken tegen elkaar opgehitst, en zelfs de regee ringen kunnen zich niet meer aan deze opstekende verbittering onttrekken. Engeland ziet in Duitschland den con current van het heden en den vijand van de toekomst. De Duitsche wereldhandel en Duitschland's aangroeiende oorlogsvloot zijn doornen in der Engelschen oogen. „Zich wapenen tegen Duitschland" is het wacht woord in en buiten het parlement. Daarvoor eischt men een vast Noordzee-eskader, bene vens een marine-station aan Engeland's oost kust. De regeering is thans met dien eisch van het oogenblik meêgegaan en heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat zij besloten had, aan de Noordzijde van de Forth in Schotland een marine-station en oorlogs haven aan te leggen. Frankrijk poogt van de atemmiog in Engeland partij te trekken, door het naar de zijde van het tweevou dig verbond te lokken. In eene tafelrede heeft de Fransche gezant te Londen, de heer Cambon, in zeer doorzichtige woorden deze gevoelens laten blijken. Hy sprak van de gewichtige belangen, welke beide landen kunnen en moeten vereenigen, van den wederzijdschen handel en industrie, die elkander geen concurrentie aandoen, wijl de producten niet van dezellde soort zijn, uitdrukkingen die voor elk goed hoor der geen nadere verklaring behoeven. En op den verren achtergrond van dit alles ligt voor Frankrijk: de revanche 1 —o-o-o— Duizenden en duizenden trokken Dinsdag al heel vroeg op naar de Pieterskerk, om den 25 sten kroningsdag van Leo XIII te vieren en den Paus te zien. Zoo groot was de toeloop, dat de kerkdeuren om 10 uur al gesloten moesten worden, omdat de ontzagwekkende rnimte overkropt waseen vierdubbele baag van troepen voor de trappen der kerk hield alle laatkomers terug. Het weder was meer dan slechtde regen stroomde onafgebroken neer en maakte de straten tot een alles behalve benijdenswaar- digen verkeersweg voor de ongelukkige voet gangers. Maar des te overweldigender was de indruk, dien men binnen de muren der schitterend versierde basiliek kreeg. De reuzenzuilen onder den koepel waren van boven tot onder behangen met purperen, goudgestikte, damasten bekleedingenvan de hooge bogen hingen zijden tapijten neer, terwijl ontelbare lampen zacht lichtten tot in den he- melhoogen,wereldberoemden koej>el,als sterren aan hot firmament. Boven het graf van Petrus stegen onder het bronzen baldakijn bloemen geuren opin het geheimzinnig halfduister lichtte even het bronzen gelaat van het beeld van den eersten stedehouder van Christus, dragende een prachtige tiara op het hoofd en omhangen met kostbare gewaden vol edelge steenten. Alle oogen zijn gericht op den hoofdingang der basiliek, naar de capella della piëta, van waar men den Paus verwacht. Eensklaps verschijnen de eerste lansendragende suisses en onmiddellijk schalt het vandaar door de onme telijke ruimte„Do Paus De Paus Maar I het is ijdel geruchtnog een unr zal het du- j ren, voor Paus Leo zich zal vertoonen. Lang- zaam-aan keert het publiek terug in zijn berustend kalme afwachting men klimt weer van de stoelen en leuningenkinderen, die boven de hoofden der volwassenen waren opgetild, om ze een blik op den Heiligen Vader te gunnen, worden weer neergezet. In de capella della piëta wordt inmiddels de feeste lijke processie opgesteld en de Paus met zijn plechtgewaad omhangen. Dan eindelijk klinken van hoog boven den ingang als een jubelkreet uit zilveren trompetten do tonen van den triomfmarsch een koor heft plechtig aan het „Tu es Petrus" en plechtig doemt in de verte, hoog gezeten op de prachtige sedia gestatoria, vaag, onduidelijk, de figuur van den Paus das Bild des müden, zitternden Greises, zegt de correspondent van de Berliner Lokal Anzeiger. Als een hier en daar met goudpunten bezaaide witte vlek lijkt de Heili ge Vader uit de verte langzaam nader te zweven geleidelijk neemt die witte vlek vorm, gestalte, persoonlijkheid aan, totdat hij voorbijgaat, met bevende hand de menigte onder hem zegenend, om den mond een glim lach van eindeloos welbehagen, alsof een hartsverlangen van den grijsaard op dit oogen blik eindelijk in vervulling gaat. Op den Paus volgen in een indrukwek- kenden stoet 46 kardinalen in hnn scharlaken kleedij; dan in schitterende kleurenpracht het bont gevolg. Eindelijk ziet men de sedia dalen onder het baldakijn. Kardinaal Lange- nieux draagt de mis op, terwijl de Sixtijnsche kapel de Missa papae Marcelli met het Sanc- tns en de Missa brevis van Palestrina doet hooren. De mis, die door een heele reeks van vorstelijke personen, ook niet-kathoiieke, wordt bijgewoond, eindigt om 1 uur, waarna de Paus op een sedia voor het altaar wordt gedragen. Dan komt oen geweldig oogenblik zwijgend zinkt allts op de knieën, terwijl de Paus de onafzienbare menigte zijn zegen schenkt. Maar nauwelijks is dit moment voorbij, of ais een donder rollen eindelooze, geestdriftige Evviva's door de kerk, terwijl de Paus steeds zegenend zich terugtrekt. Het Berliner Tageblatt beschrijft de binnen komst des Pausen in St. Pieter aldus Ter wijl de Paus in het geweldig gouden trireg- num en de met goudbestikte, witzijden pluviale in den Dom wordt gedragen, breekt de meest nabijstaande menigte in een bruischenden jubel los, die zich als de golven eener branding door de geheele ruimte voort plant. Als geëlectriseerd door dien jubel, plotseling als met nieuwe kracht bezield, rijst de grijze Paus op en deelt naar alle kanten ziju pauselijken zegen uit. Zijn gelaat schijnt door een hemelschen glans overgotenzijn oogen stralenalleen de waskleur van het gezicht wijst op de doorstane ziekte. Hoe meer de stoet des Pausen het hoogaltaar nadert, hoe wilder de toejuichingen worden. De dames zwaaien haar zakdoeken, de man nen hun hoeden, anderen klappen in de handen en uit duizenden kelen galmt de kreet„Evviva il papa", met nu en dan er door„Evviva il papa re" (leve de Paus koning) Terwijl de plechtigheid in St. Pieter plaats had, werden alle klokken van Rome geluid. Maar meer dan de jubelklanken dier honder den klokken maakte indruk op de menigte de krachtige stem, waarmede de Paus eerst van den troon, toen van het hoogaltaar den zegen gaf. 's Pausen taaie natuur deed een wonder op zijn hoogen feestdag van gisteren, den hoogsten wel van zijn gansche leven. [N. R. Crt.] De aanvulling van het W. v. Strafrecht De „Nieuwe Arnhemsche Ct." doet een be roep op de natie, om, ter voorkoming van het dreigend gevaar van een algemeene werkstaking en de uiterste middelen, daar tegen door de Regeering aan te wenden, te verkrijgen de intrekking van de voorgestelde aanvulling en uitbreiding van het W. v. S. „Er bestaat aan beide zijden (bij de regeering en bij de arbeiders) misverstand", merkt het blad op. „De Regeering verkeert ten onrechte in do meening dat de bestaande ontevredenheid het werk is van onruststokers, die rust en vrede willen verstoren. „De werklieden daarentegen zijn van oor deel dat zij met gematigdheid en zelfbe- heersching gebruik hebben gemaakt van een hun toekomend recht. Eerst na het ge roep van een deel der pers om dwangmaat regelen, na de indiening van het wetsontwerp, is de steun aanvaard van buiten de eigen organisatie staande elementen. Indien men thans in een toestand van opwinding ver keert en zich schijnt voor te bereiden op ver zet, geschiedt dit alleen, omdat de werklieden meenen geen steun, wel tegenstand te vinden bij hun streven naar vrijheid, betere arbeids voorwaarden en handhaving van hun recht. „Men overtuige hun van het tegendeel men bewijze hun dit met de daad, ener bestaat geen twijfel, of de vroegere gematigdheid en zelfbeheersching zullen weder de houding en de daden van de leiders der beweging ken merken zij zullen met dankbaarheid de tus- schenkomst aanvaarden van wie hen willen behoeden voor de gevolgen van een tot op de spits gedreven verzet. „De vraag is thans niet, of eene wet als de voorgestelde gewenscht isevenmin, of zij kan beantwoorden aan de door den wet gever vooropgestelde bedoeling. Zij wordt veroordeeld door het tijdstip waarop, en de omstandigheden waaronder zy werd ingediend. Zij zal terecht of ten onrechte steeds het karakter behouden van een dwangwet, van een uitzonderingsmaatregel. „Daarom moet o. i. de Regeering bewogen worden het ontwerp in te trekken, of indien dit niet geschiedt, getracht worden te voorko men, dat het tot wet worde verheven. „Den besten dienst,welken het ooit zal kannen bewijzen, heeft het reeds gepresteerd, nl. het bewijs te leveren dat de Regeering, zoonoo- dig, over de middelen zal kunnen beschikken om het gezag te handhaven. „Daarentegen bohoort met krocht aange drongen te worden op aanneming en spoedige tenuitvoerlegging van het wetsontwerp „tot het instellen van een onderzoek ten aanzien van de rechtsverhoudingen en de voorwaar den waaronder het personeel by het spoor wegbedrijf in dienst is." Toch zal daarop niet mogen worden ge wacht, om zooveel mogelijk tegemoet te komen aan billijke grieven van het spoor wegpersoneel. Reeds thans, ook zonder voor afgaand onderzoek, kan veel worden gedaan om de oorzaken der bestaande ontevredenheid weg te nemen. „Wij zijn overtuigd, stelliger nog, wij heb ben de zekerheid, dat langs dezen weg het thans dreigend gevaar bezworen en rust en orde hersteld kunnen worden. „Daarom doen wij een beroep op alle per sonen van invloed, van welken rang, stand, geloof of richting ook, om het initiatief te nemen tot eene algemeene beweging, met het doelaan de Regeering te verzoeken het ontwerp tot aanvulling en wijziging van het Wetboek van Strafrecht in te trekken aan de Staten-Generaal, hunne goedkeuring daar aan te onthouden aan H. M. de Koningin, dit ontwerp eventueel niet te willen bekrach tigen. „Voorts, om tot de Regeering de uitnoodi- ging te richten, reeds thans, afgezien van de uitkomsten van het voorgestelde onderzoek, maatregelen te willen nemen, welke er toe kunnen leiden om sommige oorzaken der be staande ontevredenheid weg te nemen. „Laat er uit den boezem der natie een krachtige stem opgaan, welke der Regeering herinnert aan het woord van Tolstoï, dat nimmer dwangmiddelen eene rechtvaardig geachte beweging kunnen onderdrukken dat al wat noodig is om verbetering aan te bren gen, gelegen is in het begrijpen van de oor zaken der ontevredenheid en het nemen van maatregelen om deze te verwijderen. „Men bedenke evenwel dat spoed dringend van noode is." Aan bovenstaanden oproep is gehoor gegeven en een adres is aan de Tweede Kamer inge diend. Daarin wordt beweerd dat de wijziging van het Wetboek van Strafrecht, indien het onverhoopt wet worden mocht, naar het oordeel van adressanteu, gerechtvaardigde verbittering wekken zal bij een groot deel der arbeiders, wet en rechter in de oogen van een niet gering aantal hunner stempelen tot aan hen, arbeiders, vijandige machten. Daarmede zou het de regelmatige, rustige en gezonde ontwikkeling onzer maatschappe lijke toestanden bemoeilijken, lijnrecht in strijd met het doel, waarmede het ingediend werd, n.1. bevordering van rust en orde. Niet minder ernstig zijn de grieven van adressanten tegen het tweede artikel van het wetsontwerp, inzonderheid gericht tegen werkstakingen bij het spoorwegverkeer. Geheel in het midden latende, of de plaats gehad hebbende spoorwegstaking te recht vaardigen was, willen adressanten er toch op wijzen, dat, indien de grieven van het spoorwegpersoneel een wat williger oor had den gevonden by de directies en deze de organisaties van het personeel niet. zoo grie vend ter zijde hadden gesteld, de staking niet zou zijn uitgebroken. Adressanten vragen niet-aanneming van het genoemde ontwerp van wet. In een begeleidenden oproep aan mede- burgers in stad en lande zeggen de ouder- j teekenaars „Een reusachtig petitionnement zal door het hoofd van ons kabinet moeten erkend wor den als het meest rechtmatig middel, om de Regeering te waarschuwen voor een stap, die tegen de consciëntie van een overgroot J deel des volks gaat. „Daarom onthoude niemand zich van mee werken, wien de geleidelijke ontwikkeling I onzer maatschappelijke verhoudingen ter I harte gaat. „Overal in den lande moeten nu adressen ter teekening worden neergelegd en rondge- gevendoor te vormen plaatselijke comité's, door besturen van vereenigingen, door per sonen die zich aan de goede zaak willen I wijden. „Wie nog geen adres ontving, wende zich onmiddellijk, ook om instructies, Secretariaat Adres-Comité, Eensgezindheid, Spui, Amster- i dam. „Ook al zal het minstens een week, zoo niet 14 dagen duren, eer de ontwerpen in openbare behandeling komen, er moet nu i met spoed gewerkt worden." Vergadering van den Raad 1 der gemeente WIERINGEN, gehouden op Donderdag 6 Maart 1903, 's nam. 2 uur. Afwezig de heeren P. P. Tijsen en J. Hermans. Na opening door den Voorzitter, den heer Cavaljé, wordt aan den heer J. Briml eervol ontslag verleend als Gemeente-Secretaris, met ingang van 5 Maart 1903. Door B. en W. was opgemaakt een voor dracht van 2 personen voor de benoeming van een nieuwen Secretaris. No. 1 was de heer W. Bruul, no. 2 de heer M. Jb. Mostert. Tot stemming overgaande, werd de heer W. Brnul met algemeene stemmen gekozen. Deze wordt met zijne benoeming in kennis gesteld, en versehijat ter vergadering. Voorz. heet den nieuwen Secretaris welkom en hoopt dat hij met dezelfde nauwgezetheid en ijver als hij tot heden als candidaat-Secretaris heeft gewerkt, zijn nieuwe betrekking zal waar nemen, waarna in handen des Voorzitters de bij de Wet vereischte eeden worden afgelegd. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Voorz. deelt mede, dat door den heer Rijks-Ontv. te Anna Paulowna aan den ge meente-ontvanger is betaald f92.671 en door den hesr Betaalmeester te Amsterdam f350. Goedgekeurd was van heeren Gedeputeerde Staten terugontvangen het bestek der her bestrating en verlenging van den straatweg in de Belt. Van de Commissie tot wering van school verzuim was bericht ontvangen, dat zij tot Voorz. en Secretaris had gekozen de heeren A. C. Toet en J. Bruul. Tevens werd het verslag van de werkzaamheden der commissie over 1902 voorgelezen. Ter inzage wordt neer gelegd de maandstaat der zeegras-exploitatie over Januari 1903. Wordt gelezen een verzoek van den heer M. Jb. Mostert, gemeente-ontvanger, om van 2 zitdagen per maand te worden ontheven en wel den len en 3en Donderdag der maand, wat met algemeene stemmen wordt toege staan. Was ingekomen een reclame van den heer J B. van den Berg te Bleiswijk, verzoekende om, wegens vertrek uit de gemeente, ont heffing van hoofdeüjken omslag. Toege staan. Voorz. deelt mede, dat door B. en W. de aanbesteding van de herbestrating en ver lenging van den straatweg in de Belt was gehouden. Ingekomen waren 5 inschrijvings biljetten en wel van de volgende aannemers N. J. Poel, Wieringen, voor f1157; C. Kroon, idem, voor f 1140; G. Timmerman, idem, voor f 1110; C. Rutsen, idem, voor f 1100 C. Roomeijer, Helder, f 1097. B. en W. stellen voor, om aan den heer C. Rutsen alhier het werk te gunnen, wat wordt goedgekeurd. Een suppletoirs begrooting voor 1903, wordt in ontvangst en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f 1325. De voorwaarden voor de verpachting van gemeente-eigendommen worden met eenige wijzigingen goedgekeurd. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten en gaat de raad in comité. Na heropening worden de kohieren van den Hoofdelijken Omslag en Hondenbelasting vastgesteld tot de bedragen van f 5151 en f 317. Bij de rondvraag niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. V ergadering van de afdeeling Noord-Holland van Het Nederlandsch Paar- den-Stamboek, op Vrijdag 6 Maart 1903, des middags 12 ure, iu het hotel „De Toelast" te ALKMAAR. De Voorzitter, de heer J. Breebaart Kz., opent de vergadering, waarna de heer W. Teengs, Secretaris, de notulen leest, die onveranderd worden goedgekeurd. Voorz. deelt mede, dat door den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid het plan der verdeeling van de rijkssubsidie, zoo als dat in den beschrijvingsbrief is meegedeeld, is goedgekeurd. De subsidie van de provincie Noord-Hol land bedraagt dit jaar f 6255, tegen f 5015 verleden jaar. Aangaande de subsidieverdeeling, maakt de heer Coliju de opmerking, dat hengsten, uit het buitenland ingevoerd, in gunstiger con ditie zijn, dan de in ons land gefokte, b.v. die van het Hengstendepot te Bergen op Zoom worden gekocht. De eersten toch kun nen krijgen boven de f 400 nog een premie van f 200de laatsten evenwel niet meer dan de f400. Dit oordeelt Spr. niet billijk. 1 Voorz. zegt, dat de regelingscommissie bij meerderheid van stemmen deze verdeeling heeft aangenomen en op deze vergadering daarin geen verandering kan worden gebracht. De meerderheid dier commissie was van oor- deel, dat het invoeren van hengsten uit het bui tenland moet worden aangemoedigd door daarop een premie te stellen. De opmerking van den heer Colijn zal evenwel in de notulen worden opgenomen en dit punt kan in de volgende vergadering worden besproken. Door den heer K. Breebaart Jz. werd een zeer uitvoerig en helder verelag geleverd van de algemeene vergadering der Vereeniging te Rotterdam. Tot leden der Commissie tot onderzoek der rekening over 1902, worden gekozen de heeren Cornelissen, Jb. Kaan en Colijn. Te Schagen zal de volgende vergadering worden gehouden. De beido Begrootingen werden goedgekeurd. De heer N. Kaan gat in overweging, dat voor jaarlingen koudbloed ook premies wer den beschikbaar gesteld. Dat soort paarden achtte Spr. als trekdieren voor den land bouw van het hoogste belang. Voorz. zegt, dat de Commissie dit jaar is begonnen met een premie beschikbaar te j stellen voor oudere koudbloedige hengsten later kan men dat doen voor de afstamme lingen daarvan. De heer Kaan meent, dat het met jaar- j lingen gemakkelijker zal gaan. Als een derge lijk koudbloedig veulen eeu premie krijgt, 1 zal men spoediger genegen ziju, het aan te houden. Nu zyn deze buitengesloten. De Voorz merkt op, dat dit niet het geval is. Naar alle premies kannen net zoo goed de koudbloedige, als de warmbloedige meê- dingen. Bij de 2- en 1-jarige hengsten kunnen de koudbloedige ook do premiën van f 160.— en f 100.— behalen. Do heer N. Kaan meent, dat de concur rentie voor de koudbloedigen dan wel wat zwaar zal zijn. Voorz. zegt, dat, als het blijkt dat er voor deze fokrichting meer animo bestaat, dat dan

Schager Courant | 1903 | | pagina 1