KIEZERSLIJST. Biimenlandsch Nieuws. FEUILLE T O N. DE VROUW VAN DEN BOEKHOUDER. Donderdag 26 Maart 19* Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Rij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. UitgeverP. TRAPMAN. medewerkerJ. W IN K. 1L. Pr ij 8 per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte beVekend. (iemoeute ^clmaen. BEKENDMAKINGEN. Ko8teiooz0 Koepokinenting. 47 J «ai gang No. 3821. ROT fSureaukiao, B9 4. saEajtn^ahaaa^KC*£ü*% ■nam Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. o— V aststelling DER Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen maken bekenddat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1903-1904, benevens de alfabetische lijsten der namen en voornamen van hen, die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen, die daarop zijn gebracht, van den 23 Maart tot en met den 'disten April a.s. op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage worden nederge- legd en, tegen betaling der kosten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met den 15de» April a.s. is een ieder bevoegd, bij het Gemeentebestuur verbetering van de bovengenoemde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voor komt, niet voorkomt, of niet behoorlek voorkomt. Het verzoekschrift kan op otgezegeld papier worden gesteld Schagen, den 23sten Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I)e Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. -o-o 0-0 Burgemeester en Wethouders van Schagen bren gen ter algemeene kennis, dat gelegenheid tot koste- looze inenting en herinenting zal worden gegeven op Vrijdag 27 Maart e. k., des namiddags ten 3% ure, in de gemeenteschool, door den heer A. C. Mei- chior, gemeente-geneesheer alhier. Schagen, den 21 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. H. J. POT, De Secretaris, DENIJS Raads vergadering te ANNA PAULOWNA, op Dinsdag j.1., voorin. 10 uur. Aanwezig alle leden. 1 Vacature. 11e notulen worden gelezen en goedge keurd. De Baad onderzoekt vervolgens de geloofs brieven van bet nieuwgekozen, raadslid, den beer C. J. de Mazure, en daar geen bezwaren worden geopperd, wordt tot toelating beslo ten. De beer De Mazure legt do vereischte eeden af en neemt zitting, na felicitatie door den Voorz. namens den Raad. Tot wethouder in de plaats van wijlen den heer J. C. v. Wijk wordt vervolgens met 9 stemmen benoemd de heer D. C. Rezelman. De heer Rezelman zegt dank voor bet ver trouwen, dat de Raadsleden in hem stellen. Uit de stemming is gebleken, dat de beeren wenschen, dat hij de betrekking aanneemt, en bij zal ben niet teleurstellen en de benoe ming aannemen. De beer Rezelman geeft verder de verzekering, dat hij de betrekking zoo goed mogelijk zal vervullet in het be lang der Gemeente. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt met 9 stemmen benoemd de beer C. R. Waiboer, die de functie aanneemt. Voorzitter deelt mede, dat bij de gehouden kasverificatie kas en boeken in orde zijn be vonden en dat in kas was f 1461.32®. Inge komen zijnlo. een verzoek om ontslag van Mej. Poen, onderwijzeres aan school Roman van A. O. KLAUSZMANN. 3, -o-o-o Met aangeboren vrouwelijken tact, of mis schien ook tengevolge van vrouwelijk in stinct, stoof de meisjesschaar naar al'e kanten heen. En een minuut later was de voornaam er uitziende mynheer aan Martba's zijde. De zwarte lederen actenmap, die bij onder den arm droeg, en het feit, dat hij uit het gerechtsgebouw van over de brug gekomen was, deden in hem den advocaat vermoeden. Het flinke gelant met den energieken adelaarsneus en de scherpe grijs-blauwe oogen hadden veel meer een officier kunnen aanwijzen, zoolang hij ten minste stilstond. Op het oogenblik echter, dat de man de eerste schreden deed, 'werd het dadelijk begrijpelijk, dat hü voor soldaat nooit deugen kon, want hij was mank, zijn rechterbeen moest verlamd of door een ander gebrek onbruik baar zijn, daar dit been bij het loopen als een blok hout werd nagetrokken en de man zich zelfs met behulp van een stok nog moeilijk kon voortbewogen. Martha was dadelijk langzamer beginnen te loopen, toen ze zijn plan om haar aan te spreker, had begrepen. Maar ze wachtte tevergeefs op dat aanspreken, daar hij haar wel met een bewonderecden blik aankeek, maar nog g3en onkel woord sprak. „U komt van de rechtbank?'' vroeg no. II, tegen 1 Mei a.s. B. en W. stellen voor, eervol ontslag te verleenon tegen 1 Mei a.s. Oproepingen van sollicitanten zijn bereids gedaan 2o. schrijven van de heeren Oostra, Van Krevelen en Stoel, dat zij hunne be noeming tot leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim aannemen, en van Mej. Dekker-Teer idem in de Commissie van toe zicht op Nuttige Handwerken 3o. verslag der Commissie tot Wering van Schoolver zuim over 1902. Voor kennisgeving aan genomen. Van Ged. Staten is ingekomen een schrijven met verzoek een besluit te nemen om een bedrag uit te trekken ter uitvoering der Gezondheidswet. In dat schrijven wordt m xh - gedaeld, dat de raming van uitgaven der Gezondheidscommissie, gezeteld te Schagen, bedraagt f 1G56.30, welke raming G. S. niet te boog voorkomt. De bijdrage van bet Rijk in 't salaris van den Secretaris der Commissie is f 400, zoodat de Gemeenten, behoorendé tot het ressort der Commissie, hebben bij ta dragen f 1256.30, of ongeveer f .04 per hoofd. Voor de Gemeente Anna Paulowna wordt dat een bedrag van f 113.20. Burg. en Wethouders stellen voor, een besluit te nemen als Ged. Staten voorstellen. Allen voor. Goedgekeurd zijn torugontvangen van Gedeputeerde Staten de begroeting en bet besluit van den Raad om bet maximum van den Hoofdelijken Omslag te bepalen op f 7000 en bet te boffen percentage van het inkomen op 3 in plaats van 2. Vervolgens is aan de orde bet postkantoor. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. naar den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie zijn geweest en een conferentie hebben gehad met den Inspecteur. Daarbij is gebleken, dat voor oprichting van een postkantoor ongeveer noodig is f14.000. Het Rijk vergoedt 6 pCt. als buur, dus we krijgen jaarlijks f810 terug, en nu hebben B. en W. middelen beraamd, dat het oer gemeente geen geld kost. Spr. is daartoe geweest bij de Maatschappij voor Gemeeute-Crediet en beeft geïnformeerd na hoeveel jaren eene te sluiten geldieening van f 14000 zou afgelost zijn met eene jaarlijksche annuïteit [een vaste jaar- lijkscbe som, waarin reine en aflossing is begrepen], die de vergoeding yan het Rijk niet te boven ging. Na ruim 30 jaren zou de ieening dan afgelost zijn en de jaarlijksche annuïteit bedragen f812. De heer Van Mullem informeert, of de gemeente over de inrichting van 't gebouw beeft te beslissen, of dat we voorschriften krijgen van 't Rijk. I)e heer Rezelman licht in, dat de ge meente baar plan wel zal moeten doen goed keuren door den Directeur-Generaal, en dat bet gebouw aan de te stellen eiscken zal moeten voldoen. Maar we behoeven niet luxe te bouwen. Spr. vestigt er do aandacht op, dat het maximum, dat bet Rijk aon buur geeft, f850 is; verbouwen we nu f 17000, zooals eerst de raming was, dan komen we zonder kosten niet klaar. Maar voor f14.000 gaat bet wel. En in 30 jaren tijds zijn we dan van de schuld af. De beer Rezelman zegt verder nog, dat het voordeel van eene annuïteit is, dat dat elk jaar een gelijk bedrag is. Bij een gewone geldieening bedragen aflossing en rente den eersten tijd aanmerkelijk meer dan aan bet einde, en Spr. is van oordeel, dat zoo iets voor onze begrooting niet wenscbe- lijk is. We krijgen ten laste der Gemeente het onderhoud, de assurantie en wat grondbelas ting, maar daar staat tegenover bet voordeel van een postkantoor, en na 30 jaren is de schuld afgelost, maar gaat de Rijksvergoeding door. Martha, om maar iets te zeggen. „Ja, van mijn dagtaak, evenals gij. Maar ik wilde wel, dat mijn dagwerk zoo ge zegend en aangenaam was als 't uwe. Het is hartverkwikkend om te zien, hoeveel liefde ge kunt winnen". Ia oen verwarring, waarvoor eigenlijk geen reden was, sloeg Martha de oogen neer. „Ach, dat is niet moeilijk", zeide ze, „en geen verdienste. Die hartelijke kleinen zijn zoo dankbaar voor elk bewijs van eerlijke deelname sah haar vreugde en verdriet, dat het een waar genoegen is met haar om te gaan. Voor niets ter wereld zou ik mijn beroep voor een ander willen ruilen. Ik heb de ondervinding, dat men by dit voortdurend verkeer met de jeugd, zelf nooit ouder wordt." „Voor uw persoon zal dat wel waar zijn", stemde hij toe uit volle overtuiging om dan, daar ze niet antwoordde, na een kleine poos met veranderde uitdrukking er aan toe te voegen „Maar ik kan wel niet denken, dat u genoegen heett, in dit tempo naar huis te gaau. Het was alleen mijne bedoeling, u goeden dag te zeggen en naar de gezondheid van uw broeder te informeeren." Hij was staan gebleven. Doch zij sloeg de oogen vragend tot hem op. „Denkt u dat ik in deze hitte vlugger zou willen loopen dan nu vroeg ze. „Wanneer ik u over myn broeder vertellen zal, moet ge mij een stukje vergezellen." „Maar u brengt mi] een offer," hield hij vol. ,.Is het u dan niet pijnlijk, naast een zoo hinkenden kreupele, naar uien alle meis- schen met medelijden kijken, vcort te drentelen Martha bloosde, maar ditmaal dieper dan De beer Van Mullem vr est, dat di kosten van het bouwen niet mee zullen vallen, en dat f 14000 te weinig is. En Spr. twij elt ook nog, of het stichten van ee'i postkani oor wel is in 't belang van de G uneento ia baar geheel. Het zal veel ongei ieven ge. en, als de bestellers geen postzeg Is meer mogen meenemen, en geen postwiss Is, enz. De heer v. M. zou er zich beter bij ku men neei ieggen, als er hulpkantoren kwamen te Breezand en Ewijcksluis, maar hij vindt het op 't oogen blik moeilijk een beslissing te nemen. De Voorz. zegt den beer v. Mullem, dat de Inspecteur heeft gezegd, dat dat meene men van postzegels en post.vissels wel zal kunnen doorgaan. De beer Rezelman meent, d i.t bet i astellen van Hulpkantoren iets is van later z irg. Dat kunnen we later vragen, m ar we mogen daarvan niet laten afbangen bet oprichten van een postkantoor. De beer De Graaf zou in begin.sel een postkantoor zeer toejuichen, maar bij wil, vóór hij zich beslist uitspreek!, wet :n, waar bet kautoor gebouwd zal worden. Stel,'t werd gebouwd in Ewijcksluis of ara 't Breezand, dan was bij er beslist tegen. Voorz. antwoordt, dat het gebouw opgetrok ken zal worden m'tcentruci der Gemeente. B. en W. zullen voorstellen aa n de Klrinesluis. De lieor Van Mullem is er voor, te bouwen bij den spoorput. De heer Rezelman noemt de plailts weer no. 2een postkantoor te hebben, moet hoofdzaak zijn. De beer Volder vraagt, of er geen zeker heid gegeven kan word', n, dat de Gimeente mag bouwen zooals zij wil. Voorz. zegt, dat die 7 dierheid bestaat. Als bet gebouw maar aan de eiscben voldoet wat de inrichting betreft. Na nog eenige discussie doen B. en W. bet voorstel dat de Raad ben machtiging geeft om een bestek en teekening te lateu maken, niet gaande boven do f 14000, om daarna een definitief besluit te nemen, ook over de standplaats. De beer De Graaf meent, dat er nog geen besluit is genomen, of do Raad vóór een postkantoor is. Voorz. zegt, dat biertoe vroeger ree s in beginsel is besloten. Ook wenscht de eer De Graaf toch eerst to weten, waar gel mwd zal worden. De beer Rczelm m zegt van in elk geval in 't centrum der temeente. Met algomeeue S;emmen wordt vervolgens het bovengenoemd o voorstel van B. en W. aangenomen. De rondvraag lc vert niets op en wordt de vergadering lüerna gesloten. Vergader ng van den Raad der gemeente HE ËR HUGOWAARD, op Maandag 23 Maart 1903, 's namiddags 2 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorz. de Burge meester, de beer P. Wonder Az. De vergadering w ordt met her, gebruikel ijk welkom geopend. D notulen der vorige ver gadering worden gel >zeu en goedgekeurd. De Voorz. deelt mede, dat bij de beden gehouden kasverificat: j boeken en kaa in orde zijn bevonden. In kas was f 775.29', De ontvangsten bedroegen dierst 1902 f 21954.59 1903 f 679.76 totaal f 22634.35. De uitgaven dienst 1902 f 21093.15® 1903 f 765.90 iotaal f 21859.05®. Hierna wordt voorlezi :ig gedaan van zooeven. „Hoe kunt u zóó spreken. Eigenlijk moest ik u dsarop niet antwoo - den. Want u moet w 1 een zeer slecb'e meening van mij heblin, cm zulk era beleedigende vraag te stellen." Zij scheen werkelijk boos en hij dee l alle best, zijn onhandig' eid weer goed to makeD. „Wees maar niet boos, juffrouw Martha. Dat ik me liever de t ng afbeet dan u met opzet te krenken, dat behoef ik niet te zeggen. En welke meenii g ik over u heb, dat moet go ook ai re ds lang hebben gemerkt. Maar ik kan maar niet over de gedachte heen komen, dut een lichaams gebrek een inenseh lastig maakt voor anderen. Had ik het bij mijn ter wereld komen meêgobracht, ik zou er minder onder lijden, maar nu vervult het me met een onophoudelijk wantrouwen teD opzichte vau de oprechtbr 'd mijner mede- menschen." „Een wantrouwen, dat g i werkelijk niet moogt hebben", antwoordde zij met grooten ernst. „Want go doet daarmee uw vrienden een even bitter onrecht als u zelt. Iu dat, wat gij een lichaamsgebrek neemt, is niets lastigs voor een ander. E i bet verzekert u bovendien Dog van de hoogachting der genen, die er de reden van kennen." „Omdat ik in den oorlog kreupel ge schoten werd Nu, dat is toch een zeer twijfelachtige verdienste, zijn plicht doen. En op bijzon ere hoogachting kan zoo iets onmogelijk aanspraak raakeD 'Maar ik praat hier maar met u over mij en mijn kreupel bc n, alsof er op de wereld in 't geheel niets interessantere is. Zeg mij nu eens, juffrouw Martha, hoe het uw broeder ge t. By myn laatste le. verslag omtrent het herhalingsonderwijs aan school no. 1 (hoofd de heer Huizinga). 5 Jongens hadden tot het eind de lessen bij gewoond. In Nov. en Dec. wes ongeveer 12% verzuim voorgekomen, in hoofdzaak door de omstandigheid, dat een der leerlingen moeilijk kon komen omdat bij zijn vader moest helpen. 2e. idem aan school no. 3 [hoofd de beer Sieffers.] 9 van de 10 leerlingen hadden 't herb.-onderwijs trouw gevolgd. Verzuim was zoo goed als niet voorgekomen. Naar 't oor deel van bet hoofd kondeu do 16 uren per cursus voor teekenonderwijs beter besteed worden aan iets anders; 3e. idem aan school 110. 4 [hoofd de beer G. Smit Az.] Er waren 10 leerlingenniet allen waren even bevattelijk, vooral de leer lingen van boven 18 jaren waren 't geleerde van de dagschool zoodanig vergeten, dat 't herhalingsonderwijs, voornamelijk wat rekenen en Ned. Taal betrof, iu den eersten tijd meer inhalingsonderwijs was. 't Teekenonderwijs I werd weinig gewaardeerd en in Jan. en Eebr. 1 dan ook slecht gevolgd, 't Hcofd achtte tee kenonderwijs in deze landbouwomgeving van weinig nut 4e. verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim in wijk 1. Tweemaal was vergaderd om op aanschrijving van den arr.- scboolopz. een nalatigen vader te onderhouden over 't schoolverzuim van zijn kind 5e. idem van B. en W. als plaatselijke schoolcommissie over den toestand van bet lager onderwijs in 1902 6e. een schrijven van Ged. Staten, dat het dubbel vau den ligger der wegen is ontvan gen en dat een bedrag van f 325.uit de Provinciale fondsen in de kosten zal worden bijgedragen.Onder mededeeling van den Voorz dat van school no. 2 [tioofd de beer Tjalsma] nog geen verslag omtrent bet herbalingson- derwijs is ingekomen, worden genoemde stuk ken voor kennisgeving aangenomen. Bij schrijven van 2 Maart verzocht de beer G. Smit A.z. met ingang van 1 Mei eervol ont slag als klokkenist te Veenbnizen. Niemand maakt bezwaar hem dit te ver- leenen. De Voorz. vraagt, of men dit werk maar weer aan het nieuwbenoemde schoolhoofd den beer W. Molenaar, wil opdragen, als die er tenminste lust in beeft. De heer Van Sloofcen informeert, wat er allemaal aan de betrekking verbonden is en ontvangt van den Voorz. ton antwoord, dat de klok eiken dag moet worden opgewonden en dat gezorgd moet worden, dat Ze gelijk gaat. Het salaris is f15 per jaar. De beer Appel bad al een verzoek gehad van P. Groot Sz., om voor de betrekking in aanmerking te mogen komen. Spr. twijfelt niet, of deze zal bet werk naar bebooren doen, want hij nam al dikwijls de functie waar voor den beer Smit. Daar Groot tevens koster en doodgraver is, komt het den beer Appel voor, dat h'j meer de aangewezen man is voor een dergelijk baantje, dan bet hoofd van de school. Vroeger was deze met al dergelijke dingen belast, maar tegenwoor dig is dat anders en bet is trouwens door de betere jaarwedden minder noodig. Men is met den beer Appel van oordeel, dat tegenwoordig de betrekking van hoofd der school minder met die van klokkenist vereenigbaar schijnt en daar met het oog op de dagelijksche opwinding van de klok, niet te verwachten is, dat de beer Molenaar bij zonder op bet baantje gesteld zal zijn, wordt met algemeene stemmen de beer P. Groot Sz. tot klokkenist benoemd. Verder wil Voorz. gaarne bet gevoelen van den Raad vernemen omtrent de uitbetaling bezoek maakte ik me werkelijk ongerust over hem. Heeft hij zich dan nog nooit eens ernstig laten onderzoeken „Juist vanmorgen, toen ik heenging, was dokter Weisz gekomen om bet te doen. Ook ik ben zeer bezorgd voor Gerard, Maar u vreest toch niet, dat het iets heel ernstigs kan zijn „Dat verhoede de hemel. En wy behoe ven ons bepaald ook wel niet angstig te maken. Hy is nauwelijks vijf-en-dertig en tot dusverre was hij steeds gezond. In elk geval heeft hij zich overwörkt. Dat zich geheel overgeven, met al de kracht, die in hem is, aan wat hij zyn plicht noemt, was hem reeds in zyn jon gensjaren eigen. U kunt dat door het groote verschil in leeftyd tusschen u beiden zoo niet weten, maar ik horinner het me nog eer goed, hoe menigmaal het my verdro ten heeft, dat ik hem nooit, door welke belofte ook, aan zijn schoolwerk ontrouw k n doen worden." „Wel, wel", zeide Martha vroolijk, „wat vo >r dingen hoor ik daar Ik heb uit Gerard's vertellingen altyd geloofd, dat u was een voorbeeld van een leerling." D neen; het leeren viel my alleen maar een wmnig lichter dan hem. Hij moest altijd al zijn krachten inspannen om met ons in gelijken tred te blijven Hebt ge niets meer onthouden uit die jaren Zij schudde het hootd. „Ik was tien a elf jaar toen u weggiDg om officier te worden. En ik had de gedachte, dat ge u, ondanks uw vriendschap voor Gerard, om diens kleine zuster al heel weinig be kommerd;". „Dat kan waar zijn", antwoordde hy terug, nu eveneens vroolyk. „Uw persoontje van salaris aan den onderwijzer Mantel, die in militairen dienst is opgeroepen. Spr. beeft van een paar andere gemeenten gelezen, dat men in zoo'n geval bet volle salaris, vermiu- deid met betgeen aan kostgeld wordt betaald, heeft uitgekeerd. Spr. zon een dergelijke op lossing billijk vinden. De onderwijzer kan niet helpen, dat bij geroepen werd militaire dien sten te verrichten, maar daar bij in dien tijd geen kostgeld betaalt, is het niet onbillijk zijn salaris met dat kostgeld te verminderen. De Raad is geheel de meening van den Voorz. toegedaan, zoodat dienovereenkomstig gehandeld zal worden. Aan de orde is nu bet punt waarvoor deze vergadering eigenlijk is belegd: de benoeming der stembureaux voor de a.s. Kamerverkie zing [vacature-Pokkor], De uitslag is, dat de stembureaux zijn samengesteld als volgt: district I. Voorz. de beer Van der Oord, leden de beeren Van Slooten en J. Huizinga, plaatsvervangers de beeren K. Hernpe en Jb. Hes; district II. Voorz. de Burgemeester, leden de heeren De Boer en Gelder, plaatsvervan gers de beeren Jb. Smit Pz. en P. D. van Rijn district III. Voorz. de beer Swaag, leden de beeren G. Sieffers en S. Brugman, plaats vervangers de beeren P. Wonder Pz. en J. Stoop district IV. Voorz. do beer Appel, leden de beeren G. Smit Az. en J. Haringbuizen, plaatsvervangers de beeren N. Groot en C. Appel. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. WIERINGERWAARD. - Zondag 29 Maart a.s. zal de zangschool onder leiding van don beer Stadt weer een openbare les geven in de kolfbaan. Terwijl oud:rs en voogden vrijen toegang bobben, zal van andere belangstellenden een kleine entree worden gevraagd. Het leesseizoen is voor de KOLHORNER Nuts-bibliotbeek weer geslo ten. Een ongewoon groot aantal lezers maak te er dezen winter gebruik van. Er werden tusschen de 11 e.n 12 honderd boeken afge geven. Voor bet volgend jaar is vooral de jongelieden-bibliotheek met zeer veel scboone i werkjes verrijkt. —Mejuffrouw M. Ploeger te KOL- HORN [tijdelijk te Den Helder] is geslaagd bij bet te 's-Gravenhage gebonden examen voor Nuttige Handwerken. - HARINGCARSPEL. j De lijst van kiezers voor de 2e Kamer der St.-Gen. en voor de Prov. St. bevat 435 namen. Die voor lid van den Gemeenteraad 381. In I 1902 waren deze getallen respectieveliik 375 l en 347. - HARINGCARSPEL. De typhus, die eenige jaren achtereen onze gemeente geteisterd heelt, schijnt nu geheel geweken te zijn. Sedert 't begin des jaars hebben zich althans geen nieuwe gevallen voorgedaan. -Te BARSINGERHORN beeft de zangvereeniging „Caecilia" tot haren direc- teur, als opvolger van den heer C. Spaans Dz., gekozen den beer W. de Boer van Haring buizen. Oproeping van sollicitanten bad bierbij niet plaats gehad. De op 23 Maart 1,1. vastge stelde kiezerslijst der gemeente NIEUWE N1EDORP telt 302 kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten en 298 voor den gemeenteraad. Het vorige jaar waren er 283 kiezers voor Tweede Kamer en Prov. Staten en 281 voor den Gemeenteraad. was toen juist niet van dien aard, dat het een mensch lang in de gedachten bleet. En ik weet heel goed, dat gij mij met uw lang haar en vroolijk lachen, dat be stendig liet heele huis doorklonk, als een kleine boschelf voorkwam. Toen ik drie jaar later terug kwam, was alles heel anders geworden. Uw moeder was gestor ven, vreemde menschen woonden in het huis, waarin ik zoovele vroolyke uren had doorgebracht, en gij hadt de stad verlaten." „Ja... ik was by mijn bloed meiwanten, die mijn opvoeding zouden voltooien. Maar omdat we nu toch over die oude geschie denissen babbelen weet ge wel, myn heer d.j advocaat, dat ik toen een niet beRe raeeniog over u bad Werk dijk En wat had. ik gedaan, dat ik uw goedkeuring niet kon wegdragen?" „Mijn broeder heeft my in zyn brieven allerlei over u meegedeeld, wat mij er toe bracht, u zeer hoogmoedig te vinden. Hy was toen boekhouder bij den vader van zijn tegenwoordigs vrouw, den grooten koopman Müller, en hij schreef me, dat oen vroegere schoolkameraad, luitenant Sckröder, een zeer geziene gast in den huize Müller was." „Daarmede schreef hij de waarheid. Maar ik weet niet, hoe ge daarin een be wijs van mijn hoogmoed kunt zien „Niet daarin natuurlijk. Wat mij tegen u innam, waren eenige biltere opmerkingen van Gerard, over het verschil tusschen uw schitterende positie en zijn eigen bescheiden plaats. Ik had daarvoor geen andere ver klaring, dan dat u bij de eene of andere gele genheid hem dat had laten voelen. En ik ver heel het u niet, dat ik daarover zeer boos op u ben geweest." WORDT VERVOLGD

Schager Courant | 1903 | | pagina 1