K AMER VERKIEZIN G Correspondentie. Plaatselijk Nieuws. STICHTING GASFABRIEK. Paaschtentoonstelling Weerstandskas. Burgerlijke SténcL GEMKNG'D NIEUWS. Binnenlandsch Nieuws. Door de Centrale Anti-revolutionnaire Kies vereniging te Alkmaar is tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geteld de lieer mr. J. G. Sybrandy van 's-Gravenhage. In verband hiermede is de antirev. kies- vereeniging „Nederland en Oranje, die den heer N. Oosterbaan heeft gesteld, op haar besluit teruggekomen en met de „Centrale meegegaan. Ook door de katholieke kiesveieenigingen in het district Alkmaar is, naar wij vernemen, mr. J. G. Sybrandy tot candidaat gesteld. De Centrale Liberale Kiesvereeniging stelde in haar vergadering van Maandagavond tot candidaat den heer Jhr. Mr. P. van Foreest. In de vergadering van Zaterdagavond was can didaat gesteld de Oud-minister De Beaufort, maar deze wenschte de candidatuur niet te aanvaarden. Stormaanval! Voor den socialistischen candidaat zal er een stormaanval op ons district worden gedaan. Door het verkiezingscomité der S. D. A. P. zijn de volgende vergaderingen uitgeschreven met de erbij genoemde sprekers, die zich voor die avonden beschikbaar hebben gesteld Maandag 23 te Alkmaar, Mendels Woensdag 25, Heilo, Van der Waerden Donderdag 26 Schagen ('s middags) Van Kuykhof en Hu- genholtz Kolhorn ['s avonds] dezelfdenN. Scharwoude, Schaper en R. Vos; Vrijdag27, Barsingerhorn, Helsdingen en V an Kuykhof; Oude Niedorp, GerritzKoedijk, Melchers; Zaterdag 28, Broek op Langendijk, Melchers; Schoorldam, Van Kuykhof en R. Vos; H. Hugowaard, Helsdingen en Van der Waerden; Maandag 30, Alkmaar, Van Kuykhof met Troelstra Z. Scharwoude, Mendels N. Nie dorp, Broek en Ter Laan Kolhorn, Gorter Koedijk, Gerritz en HermansSt. Pancras, R. Vos en Wijnkoop, en Schagen, Melchers. Een verkiezingsblaadje zal worden ver spreid in de laatste dagen, en zoo zullen wij zien, of de heeren het zoo heel gemakkelijk met ons zullen hebben, zegt Het Volk. Voor de Tweede Kamer zjjn thans candi daat gesteld de heerenJhr. Mr. P. van Foreest, lib. te Heiloo, J. G. van Kuykhof, soc.-dem. te Amsterdam, Mr. G. JSybrandy, ant.-rev. te 's-Gravenhage en C. A. Zelvelder, vrijz.-dem. te Heerenveen. De kiesvereeniging „Burger plicht" te OUDKARSPEL heeft in hare laatst gehouden vergadering als candidaten voor notabelen der Ned.-Duitsch Herv. Kerk aldaar gekozen de heeren Alb. Borst Az. en W. v. Loo. ANNA PAULOWMA. Naar we zoo van verschillende kanten hoorden, blijkt het jongste „Volksnut" recht in den smaak gevallen te zijn. Een bewijs, dat er met eigen krachten zeer goed een gezellige avond te organiseeren is, mits er maar de noodige ambitie bestaat. Na opening door den heer Van Gorkom werd allereerst opgevoerd het geestige too- neelstukje„Zangvogeltje", gespeeld door mejuffrouw G. DekkerTeer en de heeren G. Blom, P. Visser en P. Rezelman. Daarna gaf de heer K. A. Kaan als lezing Van Maurik's „In den Engelenbak" ten beste, die zeer veel bijval mocht verwerven. Niet minder was dit het geval met de bijdragen van de heeren Rezelman en Oostra. Na de pauze volgden nog twee succesnum mers „De Chocolade-meeting" en „De Won derdokter" die de aanwezigen deden schudden van lachen, inweerwil dat een hoogst enkele bij 's mans sensationeele maag-operaties het hoofd moest afwenden, om het niet te kwaad te krijgen. Ja, de avond was recht gezellig, veel is er gelachen en wanneer we hier nu nog bijvoe gen, dat de „Harmonie" op een aangename wijze de hiaten vulde, dan zal uit een en ander duidelijk genoeg blijken, dat geheel met eigen krachten een volksbijeen komst gegeven is, die alleszins geslaagd mag heeten. De vorige week is een groot deel der groente aan den LANGEDIJK op geruimd deze week is de verzending ge ringer. Eerste soorten kool zijn nagenoeg verkocht, de nog aanwezige brengen flinke prijzen op roode kool tot f 9, gele tot f 14, Deensche witte tot f 15 per 100. De kleinere soorten roode kool zijn bijna waardeloos. Zoo wordt voor 3e soort roode kool slechts f 3 betaald, terwijl de 2e soort nog wel f 8 kan gelden. De uitslag der verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad van BARSINGERHORN, gehouden op Dinsdag, is als volgtVacature-D. Spaans. Uitgebracht 274 stemmen, van onwaarde 5 stemmen. W. Kooijman verkreeg 109 en P. de Zeeuw 160 stemmen, dus gekozen de heer P. de Zeeuw. Vacature-G. Beers Cz. Uitgebracht 274 stemmen, van onwaarde 7 stemmen. K. Breebaart verkreeg 135 en C. Schoorl 132 stemmen, dus gekozen de heer K. Bree baart. (Reeds per bulletin bekend gemaakt aan onze abonné's in Barsingerhorn en Kolhorn.) Wegens gelijktijdige vergaderingen van de gemeenteraden van Schagen en Anna Pau- lowna, was het ons niet mogelijk de Raads vergadering van Callantsoog bij te wonen en daar verslag van te geven. Schagen, 25 Maart 1903. In de „Cérès" treedt met Paschen een specialiteiten-gezelschap op, waarvan de heeren Solzer en Hesse de hoofdpersonen zijn. Waar deze bekende namen genoemd worden, is eene nadere aanbeveling zeker wel overbodig. In het lokaal van den heer J. Vader Az. gaf de heer Th. Roep met de leerlingen van de Dept. Zangschool Dins dagavond een uitvoering. Dit is steeds een aardige, prettige avond. De kleinen hebben genoegen, amuseeren zich opgewekt en dat is reeds voldoende om inge nomen te zijn met deze jaarlijksche uitvoering. Maar we mogen toch, al vinden we het gedoe der kleinen zoo aardig en leuk, ook wel eenige eischen stellen aan den zang, en 't spijt ons 't te moeten zeggen, maar een gunstigen indruk ontvingen we Dinsdag avond van de zangschool van den heer Roep niet. We vragen niet veel, geen zangkunst in optima forma, alleen maar zuiver zingen, en dat is, dunkt ons, niet te veel gevergd. Dat moet de heer Roep de kleinen in de eerste plaats trachten te leeren. En dan nog ietsforceer die kleine keeltjes niet. We hopen, dat de Commissie voor de Zangschool haar aandacht hieraan zal schenken. Door Antoon Overtoom is met gunstig gevolg examen afgelegd als kweekeling voor R. K. Kweekschool te Amsterdam. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen, gehouden op i Dinsdag 24 Maart 1903, des morgens te 10 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer H. J. Pot, burgemeester. Na opening der vergadering volgt lezing en goedkeuring der notulen. I Ingekomen is een missive van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, met de mede- deeling, dat de regeling aangaande lokaal commissie Ongevallenwet werd goedgevonden. Met betrekking tot het drinkwater voor de Gemeenteschool deelt Voorz. mede, dat met den heer P. Dekker, koster der kerk, een regeling is getroffen. Deze zal water uit den kerkebak verstrekken voor f5 vergoeding per jaar. Van Scheijen ontving f 175 voor het schoonhouden der schoollokalen en kreeg f 10 voor het vullen der filters; hij zal nu f 5 extra ontvangen voor het halen van het water, dus kost het de gemeente f 10 per jaar. Algemeen goedgevonden. Van Ged. Staten is de mededeeling ont vangen, dat het deel, dat de gemeente in de kosten voor de Gezondheidscommissie moet bjjdragen, op f 102.61 is geraamd. B. en W. stellen voor, dit bedrag uit den uitge trokken post van f 1. te betalen en later voorstellen te doen voor af- en overschrijving. Algemeen goedgevonden. De laatste kasopname bij den gemeente ontvanger gaf een ontvangst van f41847.64', een uitgaaf van f36766.34', dus in kas was en moest zijn f 6081.30. Van Gemeente-crediet was bericht ont vangen, dat het aandeel in het dividend voor de gemeente bedroeg f201.50. Voorz. deelt mede, dat het Grootboek een raadsbesluit verlangde tot machtiging van de opzegging eener inschrijving groot f 1000, ten name van den oud-gemeente-ontvanger, den heer Ph. de Heer. Algemeen is men voor het geven van een dergelijke machtiging. B. en W. stellen voor, de instructies van den gemeente-ontvanger, van den waagmeester en van den marktmeester zoo te wijzigen, dat dezen bij ziekte, onstentenis of afwezigheid zelf hun plaatsvervangers aanwijzen, ten genoegen van B. en W., maar ten hunnen koste. Het doel daarvan was, dat er geen band kwam tusschen den plaatsvervanger en de gemeente, dat de eigenlijke titularis aan le. dat de heeren Claassen en Wolters beslist van oordeel zijn, dat het nemen van een gas fabriek in eigen beheer fiuauciëel te verkiezen is boven de verlenging van de concessie 2e. dat de stichting van een nieuwe gas fabriek meer in 't belang is der gemeente dan de overname van de bestaande. Het bui zennet is te gebruiken 3e. dat in de berekening van kosten der stich ting eener fabriek alles begroot op de ronde som van f 60.000, geen overwegend verschil tus schen de beide heeren bestaat en dat zij een stemmig van oordeel waren, dat een steen- kolengasfabriek voor de gemeente het meest gewenscht was. En daar in de twee rappor ten der beide heeren geen noemenswaardig verschil voorkomt, meenen B. en W. als resul taat den Raad te moeten adviseeren le. de bestaande concessie niet te ver; lengen. 2e. de bestaande fabriek van den tegen- woordigen concessionnaris niet over te nemen, maar een nieuwe fabriek te bouwen op een aan te wijzen plaats. 3e. B. en. W. te machtigen onderhande lingen te openen over den aankoop van het buizennet, met geschikte meters. 4e. B. en W. te machtigen onderhande lingen te openen, of de concessionnaris ge neigd is, vroeger de overdracht van de con cessie te doen plaats hebben, dan de akte bepaalt. 5e. den concessionnaris te berichten dat de gemeente op het ingezonden adres en ver dere explicaties van hem niet ingaat. 6e. B. en W. te machtigen, een ontwerp en teekening van een nieuwe fabriek te laten maken door den heer Claassen. De heer Hoogschagen zegtHeb ik goed begrepen, dat de heer Van Rossem genegen is de bestaande fabriek voor f20.000 aan de gemeente af te staan en dat hij ook genegen is de concessie met 10 jaar te verlengen, maar j dat dan de gemeente toch verplicht is zijn fabriek voor dat bedrag over te nemen? (Ja). Dat cijfer van den heer Van Rossem vindt j ik niet aannemelijk en daarom ga ik met j B. en W. mee. Voorz. deelt mede, dat het plaatsen van een nieuwe fabriek ook geen bezwaar zal ontmoeten. Met den heer S. Keet zijn bereids onderhandelingen aangeknoopt en is een voor- sprakelijk bleef voor de handelingen van zijn loopig contract opgemaakt waarbij hij zoo plaatsvervanger tegenover de Gemeente, De heer Roggeveen kan hiermede méégaan, maar zou gaarne zien, dat de kosten bij ziekte niet door den gem.-ontvanger, markt- of waagmeester werden gedragen. Dat acht spr. niet billijkmen zou die bepaling dan voor alle gem.-ambtenaren en -werklieden moeten maken. De heer Vader meent, dat in een dergelijk geval de gemeente een vergoeding kan geven. Na een zeer breedvoerige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, met die bedoeling, dat bij ziekte vergoeding zal worden gegeven. Van de afd. Schagen en Omstr. van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw was een adres ingekomen, met het verzoek, wekelijks een veebascule op de markt te plaatsen en zoodoende koopers en verkoopers van gemeentewege tegen een billijke ver- goeding in de gelegenheid te stellen vee te wegen. B. en W. stellen voor, afwijzend op dit adres te beschikkenals motief voeren zij aan,dat de koopers, de slagers, met zulk een weegtoestel minder zullen zijn ingenomen, en ook, dat een handel op gewicht hier zoo goed als niet voorkomt. De heer Bijpost houdt een warm pleidooi voor de plaatsing van een dergelijk weeg toestel. Spr. noemt het „coöperatie in den eersten graad", „een weerstandskas voor den geheelen landbouw in optima forma", en als de gemeente het nu niet doet, dan zullen anderen voorgaan en onze gemeente straks moeten volgen. Alles wordt tegenwoordig, zegt spr., per gewicht verkocht, zelfs een ei; wat is er dan tegen, het eene koe te doen 't is hier niet de vraag van een enkele centime, maar van tal van guldens. De heer Hoogschagen vraagt, of het ook elders geschiedt Moeten wij, zoo vraagt de heer Bijpost, dan juist anderen volgen Maar ik kan u zeggen, dat op de Paaschtentoonstelling te Alkmaar jarenlang zoo'n weegtoestel is geweest, wat voor die enorm zware beesten zeer gewenscht is, omdat men dat gewicht moeilijk nauwkeurig kan bepalen. De heer Asjes wijst er den heer Bijpost op, dat in Alkmaar dkt vee werd gewogendat reeds verkocht was en het is hier de bedoeling eerst het gewicht te weten. Spr. heeft op de vergadering van de Afdeeling het bezwaar geopperd, dat het een aanleiding zou kunnen worden de vetmarkt minder te doen bloeien, omdat de koopers van het vee, de Amsterdam- sche slagers, met zulk een weegtoestel minder zullen zijn ingenomen en het een reden kan worden, dat die slagers, die we hier zoo geducht noodig hebben, weg zullen blijven. De heer Bijpost zegt, dat dat bezwaar reeds ondervangen is door de opmerking, dat men niet verplicht is te wegen, het blijft vrij. Als het later blijkt verkeerd te werken, wat Spr. niet mogelijk acht, welnu, dan ruimen we het ding weer op. De heer Roggeveen zegt, geen verstand te hebben van deze kwestie, en hij er daarom met een deskundige over heeft gesproken en die heeft beweerd, dat een weegtoestel voor de koopers geen bezwaar is, want de kwaliteit van het vleesch blijft' altijd nog over te beoordeelen. Spr. stelt voor, een onderzoek in te stellen, hoe of een weeg toestel op een andere markt werkt en dan op de zaak terug te komen. (Spr. meende, dat te Purmerend een weegtoestel is of zal worden geplaatst.) Allen voor. Aan de orde is nu B. en W zeggen in hun advies, dat in de vergadering van 3 September 1901 hun de opdracht is verstrekt, een onderzoek in te stellen met het oog op de omstandigheid, dat 7 Mei 1906 de concessie afloopt en dat men tijdig diende gereed te zijn. B. en W. hadden f 300 crediet gekregen voor dat onder zoek en de daaraan verbonden kosten. Het onderzoek was in de eerste plaats voortgezet met inlichtingen te vragen bij gemeenten van gelijken omvang, en de alge- meene indruk daarvan was, dat eigen exploi tatie van steenkolengas de voorkeur ver diende. B. en W. kregen de zekerheid, dat deze inlichtingen onvoldoende waren en heb ben zich toen gewend tot een deskundige, deskundige was de heer Claassen, gas- Die directeur te Winschoten, vroeger concession naris der gasfabriek alhier. Die mijnheer was niet alleen deskundige, maar ook met den staat der verlichting alhier op de hoogte. De uitkomsten van het onderzoek van den neer Claassen zijn ter kennisse van den Raad gebracht en door hem mondeling uitvoerig toegelicht. Om geheel verantwoord te zijn, hebben li. en W. een 2en deskundige om advies ge vraagd en wel den heer Wolters, gasdirecteur te Zaandam en hebben het rapport van den heer Claassen aan een onderzoek onderworpen. B. en W. vestigen er de aandacht op: veel van zijn land zal afstaan, als de gemeente noodig heeft. De heer Hoogschagen zegtde berekenin gen van de heeren Claassen en Wolters geven immers aan als resultaat, dat bij de oprich ting van een gemeente-gasfabriek jaarlijks de rente en aflossing en dan nog een over schot van f 500 a f 600 kan worden opge bracht Dat is, meent Spr., zeer voordeelig, en al wordt alles niet geheel verwezen lijkt, kunnen we toch, zooals het er nu voor staat, het voorstel met gerustheid aannemen. De heer Roggeveen kan zich geheel bij den heer Hoogschagen aansluiten. Op voorstel van Spr. is destijds besloten, den heer Wolters als 2en adviseur te vragen, dat is iemand, die ook aan het hoofd van kleine fabrieken heeft gestaan, dus is deze geheel bevoegd tot oor- deelen. En nu volgens de gegevens, door de beide adviseurs verstrekt, is het 't voordeel der gemeente, zelf een fabriek in exploitatie te nemen. Electrisch licht is gebleken, in de naaste toekomst althans, niet gewenscht te zijn. Te meer is Spr. vóór steenkolengasver- lichting, omdat verschillende burgers voor licht, verwarming enz. reeds in dien geest toestellen etc. hebben. Voorz. zal dan het voorstel van B. en W. in stemming brengen. De heer Meurs vraagt, of het niet wen- schelijk is, van het convocatie-biljet af te wijken en eerst het adres van den heer Van Rossem in behandeling te nemen, want wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, dan is het adres van den heer Van Rossem over bodig. Voorzitter: Wat hindert dat? 't staat toch in ons advies? De heer Meurs't staat er in, maar de beslissing valt er toch over eer het behan deld is. Voorz.'t blijft buiten behandeling. De heer Meursdat is toch het paard wel wat achter den wagen spannen. Want als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen is het adres onnoodig, en dan zijn we, dunkt mij, bezig het adres dood te zwijgen. Voorz. we kunnen het dan voor kennis geving aannemen. Het adres is volstrekt niet ontkend, het is genoemd in het advies van B. en W.; de inhoud ervan is den heeren toch bekend en er is besloten, het in behan deling te nemen, zoodra de zaak der gas fabriek daartoe aanleiding gaf. De heer Roggeveen is het met den heer Meurs eens; het adres van den heer Van Rossem behoort vooraf te gaan. De heer Meurs zegt, dat de heeren inzage van het adres hebben kunnen nemen en zoo doende is het hun bekend, maar de gelegen heid wordt toch ontnomen om over het adres te spreken. Voorz.het adres is den Raad bekend. De heer Meurs't is nooit in publieke zitting behandeld. De heer Bijpostik was ook wel wat verwonderd over de volgorde op het convo- vatiebiljet, maar ik meende, dat daarvoor B. en W. hunne redenen zouden hebben en die heeft Voorz. zooeven meegedeeld. Voorz.: B. en W. achten het niet noodig behandeling te nemen. Als er geen is, kan men eerst toch niet delibe- reeren over de aanvraag van een man, die met een draaimolen wil komen. Na nog eenige discussie wordt eerst het adres van den heer Van Rossem gelezen, waarin de concessionnaris met de vraag komt, op welke voorwaarden de Raad verlenging der concessie wil, of voor welke som de Raad fabriek en woonhuis wil overnemen. Daarna werd door Voorz. voorgelezen een gedeelte van een rapport [van wien is ons onbekend, werd niet meêgedeeld] en waarin men zich zeer ongunstig over de gasfabriek en de voorgestelde voorwaarden van den heer Van Rossem uitliet. Daarna vroeg niemand het woord en werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Voorz. deelt mede, dat met den heer S. Keet was opgemaakt een voorloopig con tract, waarin staat, dat de gemeente zooveel grond kan koopen «als zij noodig heeft, hoogstens 2500 M2., voor f 1 per M2. De heer Keet doet dan tevens afstand van grond ten oosten van het perceel, aan heer J. de Vries behoorend, en van de groote brug over de Nieuwe Lagezijde. Mochten daartegen onvoorziene bezwaren rijzen, dan zal de heer Keet de steeg van den heer Van Thijn afstaan en de brn** daartegenover, en gedoogen, dat door zijn land gasbuizen worden gelegd. De gemeente h™ v, j verK°eding moeten geven aan den huurder van het land. Met den heer C. Visser is een overeenkomst w£?naan; 200 noodl& zijn huis op de Spoorbuurt aan te koopen voor f 2000 de grond voor dat perceel staat de heer Visser de gemeente af; eveneens de heeren D. Ranke, J. Smit on M. Kroone, zoodat de toegang tot de gasfabriek alleszins verze- kcrci is Tot leden van de stembureaux worden gekozen 2e Kamer de heeren Asjes en Smit, plaatsvervangend voorzitter de #heer Buis gemeenteraadde heeren Meurs, Bijpost en Koggeveen, plaatsverv. voorz. de heer Hoog schagen. De andere heeren tot plaatsver vangers. Een post hondenbelasting wordt oninbaar verklaard. Daarna gaat de Raad in comité. Door Hare Majesteit de Koningin is voor de a.s. Paaschtentoonstelling alhier een ilveren medaille geschonken. De Nederlandsche Slagershond schonk voor het rund, 't meest geschikt voor de slachtbank, prijzen van f 25.f 16.en f 10. Op de lijst voor de Weerstandskas werd o.m. door de gemeentenaren van Wieringer- waard voor een bedrag van f 190.getee- kenddoor Abbekerk voor f 34.50door Wijdenes voor gelijk bedrag, en door het kleine Callantsoog voor niet minder dan f 62.60. Ook werden door een paar kaasfa- brieken weer bijdragen toegezegd. Den 24en hield de Commissie eene verga dering te Schagerbrug. De opkomst was klein, doch blijkbaar zeer met het streven der Commissie ingenomen. De heer Hulst, burgemeester van de Zijpe, deed een enkele vraag en sprak een hartelijk woord ter aan beveling van de goede zaak. KAASMARKT. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 18 stapels kleine kaas, wegende 7700 K.G. Hoogste prijs f27.— Handel goed. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 1320 Maart 1903. Geboren: Hermanus Jan, z. v. Jan de Graaf en Johanna Scholten. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. OverledenWillem Muntjewerf, 71 jr., echtgenoot van Antje Kossen. Jacob Zeeman, 49 jr., ongehuwde zoon van Hendrik Zeeman en Antje Smit. het in kermis den den aan j Ken trein van de Grand Trunk Maatschappij is bij Guelph op den weg naar Toronto van een hoogte gestort in een kreek. Bijna alle reizigers, 150 on geveer, bekwamen min of meer ernstige verwondingeneen meisje verdronk en vijf reizigers verkeeren in hopeloozen toe stand. Eenigen tijd geleden stierf te Solingen een arbeider in een gasthuis. De kist, gevolgd door de familieleden en gedekt door kransen, werd naar het kerk hof gebracht en reeds was de priester bezig met de gewone gebeden uit te spreken, toen een bediende van het gasthuis adem loos kwam aanhollen en de tijding bracht, dat men vergeten had het lijk in de kist te leggen. De lijkwagen, de familie, enz. moesten dus weer terug. Scheepsramp. Een passagiersboot, de Plymouth, en een goederenboot, de City of Taunton, zijn Don derdagnacht aan den ingang van de haven van New-York met elkaar in botsing ge komen. Er hiDg een zware mist, en de City of Taunton liep met haar voorsteven recht in de stuurboordzijde van de PJymouth. Beide schepen zjjn vreeselijk gehavend en werden in zinkenden staat in de haven gebracht. Er zijn vele doodec en gekwets ten. Zes schepelingen van de Plymouth verdronken in hun kooien. De materiëele schade is ontzaglijk groot; het juiste aantal dooden en gewonden kan nog niet worden opgegeven. In sommige gemeenten van het Zwitsersche kanton Bern zjjn regle menten vastgesteld betreffende een oorlog, 1 dien men daar dit jaar voeren wil tegen de meikevers. Meestal wordt bij deze regle menten het verzamelen en dooden der meikevers voor het heele grondgebied der gemeente verplichtend gesteld. Per hectare moeten 5 kgr. kevers worden verzameld, op het kilo gaan ongeveer 2000 stuks. Voor het inleveren van meikevers boven de 5 kilogram per hectare worden premies uit gehold wie daarentegen de voorgeschreven hoeveelheid kevers niet inlevert, vervalt in een boete en moet bovendien voor elk kilo, dat hij te weinig heeft, 40 rappen in de gemeentekas storten. De pest in Britsch-Indië. De vreeselijke pestziekte woedt hard nekkiger dan ooit in Engelsch-Indiëin één week tijds zijn daaraan 25.870 men- schen bezweken, terwijl in de eorrespon- deerende week van het vorige jaar dit ge tal 10.000 minder was Natuurlijk is het sterftecijfer in de groote steden 't hoogstzoo overleden er in die week te Bombay 600, te Calcutta 150, te Poona 850; dit laatste cijfer is vooral zeer hoog als men bedenkt, dat Poona een stad van ongeveer 100.000 inwoneis is. Amerikaansche humor. Een ongeruste passagier van een stoom- i boot vraagt aan den kapitein„Zijn hier op den Mississippi in den laatsten tjjd veel stoomketels gesprongen „Yes, sir I' „Zjjn daarbij veel menschen om j 't leven gekomen „Yes, sir„U hebt, naar het schijnt, ook een slechten ketel „Oh, yes„Hoe lang zult u dien ketel nog gebruiken „Tot I hij springt". Oud en weibedaagd. De neger Norman Argo, die gehouden werd voor het model van „Oom Tom" in Beecher Stowe's „Negerhut", is thans te Lancaster, Kentucky, overleden, in den j ouderdom van 111 jaren. Pr ij zen van Belgische! j paarden. Velen denken nog altijd, dat Belgische hengsten en merriën niet zoo duur zijn Dat dit niet juist is, bewijst een vër- kooping van Belgische paarden, de vorige week in België gehouden. Def «£erriën brachten gemiddeld meer dan f 3000 op, en een hengst werd ver- kocht voor f 17000. Een 2-jarige bracht f5500 veulen merrie f 12.000 en f 17.000. Een electrische stroom. In de vorige week verscheen in de ver gadering van den geneeskundigen kring te Weenen een jong werkman, die door twee artsen werd voorgesteld als een merkwaar dig voorbeeld van de electrische schokken, die een mensch kan verdragen. Hij was werkzaam aan een toestel, dat een sterken stroom van 5500 volts overbrengt in een van veel lagere spanning (ten hoogste 200 volts). Bij ongeluk raakte hy met de lin kerhand den draad aan, waardoor de hoogste spanning geleid werd en kreeg dus den stroom door zijn lichaam. Vlammen sloegen terstond uit die hand en uit zijn voeten door welke de stroom naar den grond trok. Het duurde ongeveer 5 minuten alvorens zijn kameraden door middel van een ladder, die dichtbij stond,den draad kon den opzij duwen.De getroffene was niet dood, maar bewustelooshij ontwaakte eerst na twee uur, klagend over hoofdpijn en ver moeidheid. Alleen de linkerhand, waarmeê hij den draad had gegrepen, vertoonde zeer zware brandwonden, maar aan de voeten kon men enkel bij de groote teenen een bleeke rimpelige plek waarnemen. In de zolen der laarzen was echter een gat gesla gen ter grootte van een rijksdaalder. Thans gevoelt de getroffene, op de langzaam genezende brandwonden na, zich zeer wel. Een zoo sterke stroom van 5500 volts doodt in den regel menschen en groote dierenhij levert dan ook 9000 watts of j ongeveer 11 paardekracht. Dat in dit geval i het anders is afgeloopen, wordt toegeschre ven aan den grooten weerstand van de zware, droge zolen. Station NOORD-SCHARWOUDE. De gele kool is weer eer dalende dan rjizeilde. De prjjzen zijn als volgt Roode kool f 1.50 a f7.gele kool f6 a f 14. Deensche Witte f6 a f 13, rapen f2 50 a f3.50 per 100; bieten f 10 a f 14 per 1000uien f 0.35 a f 0.45, wor telen f 2.75 a f 3.50 per baal. Prijzen voor uitschot zeer laag. Werkstaking. Volgens de „Shipping Gazette" zouden verscheidene stoomschepen, voor ROTTER DAM bevracht, order hebben gekregen te Antwerpen te gaan lossen met het oog op de mogelijkheid eener algemeene werksta king in Nederland. Grondwerkers. Door de stakende grondwerkers te AM STERDAM is besloten, dat geen hunner den arbeid zal hervatten, alvorens de eischen door de groote patroons zijn toe gestaan. De kleine patroons, niet vereenigd, beschouwen zij als „onderkruipers", met wie niet mag onderhandeld worden. Nader meldt men uit Amsterdam Door de particuliere stratenmakers is besloten, zich solidair te verklaren met de stakende grondwerkers. - ANNA PAULOWNA. Den tweeden Paaschdag geeft het Har monie-gezelschap alhier haar tweede concert in dit seizoen. Naar wij vernemen, zal dit concert worden afgewisseld door de opvoe ring van een tooneelstuk, getiteld „Roode Sander", van Justus van Maurik. Brand te MEPPEL. Maandagnacht had te Meppel een hevige uitslaande brand plaats in 't huis van den heer B. van Gelder. De vlammen ver spreidden zich dermate, dat de dienstbode, die boven sliep, niet naar beneden kon en poogde zich door een dakglas te wringen. Het was onmogelijk haar van uit het bran dende huis te redden. Een Zondag ont slagen kolonist klauterde als een kat tegen een looden pijp van 't belendende huis op, sprong op het dak en bracht het meisje ongedeerd beneden. Het huis is geheel uitgebrand. Vermoedelijk is het vuur ont staan in het magazijn van mode-artikelen, alwaar eenige doozen bij de vulkachel te drogen stonden. Alles is, hoewel laag, een op, eene dekhengst verzekerd. - Te WINSCHOTEN had Maan dag een ongeluk plaats, dat de ernstigste gevolgen had kunnen hebben. Terwijl de trein van Groningen in aantocht was en de wisselwachter de spoorhekken juist had gesloten, kwam een paard, dat op hol was geslagen, in razenden galop met een rijtuig waarin 3 vrouwen en 2 mannen zaten, in de richting der gesloten hekken aanhollen. Nadat eerst een der mannen uit het rijtuig was geslingerd, kwamen paard en rijtuig met een geweldigen slag tegen de heikeu terecht. Het paard geraakte met de pooten door het latwerk en sloeg onderste boven, waardoor het gelukte de beangste passa giers uit hun benarde positie te verlossen. Niemand kreeg, als door een wonder, letsel, ook het paard niet. Alleen het rijtuig werd vernield. Als niet alledaagsch voor beeld van dienstijver, onverschrokkenheid en gehardheid deelt men mede, dat de rijksveldwachter Van Waarde te 's-HER- TOGENBOSCH Maandag j. 1. verscheiden malen, en naar het zich laat aanzien zonder eenigen hinder voor zijn gezondheid, de breede wetering in den polder, De Vliert op ongeveer uur gaans van Den Bosch gelegen, is overgezwommen, teneinde een strooper, die er op kieviten jacht maakte en zich op een eilandje volkomen veilig en ongenaakbaar waande, te bekeuren en diens netten en lokvogels te kunnen in beslag nemen. Bond van Voorzitters en secretarissen van waterschappen. In het Hotel Krasnapolsky alhier werd Maandag eene bijeenkomst gehouden van eenige voorzitters en secretarissen van wa terschappen, met het doel een Bond van Bestuurderen van Waterschappen te vormen. Deze vereeniging kwam tot stand en een reglement werd door de aanwezigen goed gekeurd. Het doel der vereeniging is het bevorderen der belangen van waterschap pen en waterschapsbesturen. De contributie is bepaald op f 4 'sjaars, terwjjl het bestuur gevormd wordt door de heeren L. de Oude te Broek in Waterland, jhr. mr. P. van Foreest te Heilo, Kaaskooper, G. Vas Vis ser en Van Tienhoven. Besloten werd den

Schager Courant | 1903 | | pagina 2