Plaatselijk Nieuws. Mr. Sybrandy te Schagen. Burgerlijke Stand. Predikbeurten. ADVKRTBNTIKN. Ondertrouwd s WILHELM H. NIESTADT en MAAIKE VAN RIJSWIJK. Schagen: 3 April 1903. Nog treurende over het verlies onze geliefde Dochter en Zuster Maartje, trof ons heden opnieuw een zware slag door het afsterven van onze geliefde Dochter en Zuster NUL T J E, van bijna den jeugdigen leeftijd jaren. Hare diepbedroefde Vader, Broeders en Zuster, J. ROOS Kinderen. Kolhorn, 4 April 1903. en Marktberichten. jKMAAR' 8 APril- Gr^eÏ Tarwe Op den 12en April aanstaande f Aauge-i'! ^Unne 40-jarige Echtvereeniging <j G te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, \l Behuwd- en Kleinkinderen Anna Paulowna, April 1903 Verder rechtvaardigde spreker de heftige agitatie der arbeiders tegen de oorspronke lijke ontwerpen, waarin zij niets anders za gen dan een gewelddadigen aanslag op hun vrijheid. Ook kwam spreker er tegen op, dat van Christelijke zijde de actie der sociaal democraten als valsche munt is voorgesteld. Bij vergelijking der oorspronkelijke en der nieuwe ontwerpen, constateerde spreker dat de Regeering eenigszins redelijker is gewor den echter zullen de bepalingen toch leiden tot een aanslag op het stakingsrecht, dat ongerept moet blijven. In de zitting van Vrijdag was de heer Schaper de eerste spreker, die de houding ctitiseerde van de leiders der christelijke organisaties bij de staking. Hij ontkent, dat de spoorwegstaking was een anarchistische beweging en beweert, dat zij alleen plaats had uit solidariteit en om lotsverbetering, waarin toch zeker iets chris telijks ligt. En daarom betreurt hij, dat de Regeering en de Christelijke leiders die soli daire beweging zoo hebben afgekeurd. Had het spoorwegpersoneel geen grieven, de werkstaking ware uitgebleven, maar zij hadden grieven tegenover de nalatige spoor- wegdirectiën, grieven waarop geen acht is geslagen. En dan spreekt men van contract- breuk, vergetende dat een lid dezer Kamer, bekend voorstander van sociale verbetering, na zijn verkiezing zijn draai nam en zich dus aan woordbreuk schuldig maakte. Spreker roept mr. Aalberse, zijn medelid, op zich over die woordbreuk te verdedigen. En waart i hebben de Christelijke partijen dan niet de Staatsexploitatie der spoorwegen gevraagd, dai niddel tegen werkstakingen in den spoorweg oi st Neen, dan was houding der Dnitsche Christelijke arbeiders egen de dwangwetten in dat land, anders, en beschamend voor de Christelijken hier te lande. Maar hier te lande vragen de Christelijke partijen niet, wat recht is, maai wat plicht is tegenover dr. Kuyper, die, zat hij nog in de oppositie tegenover een liberaal Ministerie, zeker een andere houding zon hebben aange nomen. De verzachting der wetten acht spr. al zeer gering. Zijn indruk is, dat de Christelijke vakbe weging moreel heeft geleden en baar leiders den naam verdienen van politieke onderkrui- pers, die zoo spoedig mogelijk bun democra- tische beginselen als ballast over boord wier pen, zoodra 't gold, met het Ministerie door dik en dun te gaan. De heer Talma verklaart de wetten te aan- vaarden, omdat zijns inziens de indiening van j de strafrecbtsberziening in verband staat met het gebleken anarchistische optreden, waar tegenover de Staat zich moet verweren. Spreker werd eenige malen geïnterrom- peerd door Mr. Troelstra, die daarvoor tot de orde werd geroepen. Uitvoerig bestreed spreker de bewering der socialisten, dat door de wetten de arbeiders beweging wordt geknakt, en betoogde voorts, dat in de wetten geen zweem is waar te nemen, die de beschuldiging wettigt, dat de voorstanders het kapitaal boven de arbei dende klasse hebben bevoorrecht. Ten slotte verklaarde spreker de wetten gewenscht, omdat de arbeiders bij hnn recht matig streven naar lotsverbetering, moeten blijven binnen de grenzen van recht en wet. De heer Drncker beweerde, dat het soli dariteitsgevoel wel wat overdreven werd, vooral ten opzichte van het verbod om voor een patroon goederen te vervoeren. De ware oorzaak lag z. i. in lang opgekropte grieven van het personeel, die de Regeering thans zelve erkent, zonder nochtans het gedrag der spoorwegdirectiën af te keuren. Dat zij rust en orde wilde handhaven, acht spr. geheel gerechtvaardigd, en daarom steunt hij de Regeering in haar voorstellen, om in het Rijksbelang herhaling van het gebeurde te voorkomen. Nooit is ie wenscbelijkheid van Staats exploitatie krachtiger aangetoond, maar zoolang deze niet is te verkrijgen, behooren de grieven te worden onderzocht. Tóch werden strafwetten ingediend, maar spr. meende, dat daarbij niet zooveel baast washij althans is niet zoo overtuigd van de noodzakelijkheid en had liever willen wach ten tot een algemeene strafwetsherziening. Maar de oppositie, welke deze wetten deden ontstaan, acht spr. gegrond, want zij brach ten onrust in de gemoederen. De indiening getuigt niet van wijs be leid en spr. handhaaft volkomen zijn vrijheid van beslissing. Intnsschen, wel staat hij toe de feitelijke machtsmiddelen die de Reg. be hoeft, maar de strafbepalingen kan hjj nog niet steunen, hoe ordelievend hij en zoovelen in den lande ook z\jn en hoe gaarne zij het gezag willen steunen. Spr. vestigde de aandacht op de beteekenis van de aangebrachte wijzigingen, onder mede- deeling, dat hij vooralsnog ernstige bezwaren heeft tegen de beide strafwatartikelen. Het beste middel tegen stakingen is het arbeids contract tusschen werkman en patroon en de verhooging van de kracht der nog te veel in partijen gesplitste vakvereenigingen. Z.i. zullen de strafartikelen aan die ont wikkeling hinderlijk zijn. In beginsel aannemende het recht tot straffen van contractbreak, wil spreker ech ter geen exceptioneelen maatregel voor spoor wegbeambten, althans zoolang de wet hun rechtspositie niet heeft geregeldHij vroeg, of er over den toegezegden bestuursmaatregel overleg is gepleegd met de spoorwegdirec tiën, wat iets nieuws zon zjjn. Zoolang die rechtspositie niet voldoende is verzekerd, wil spr. geen strafbepalingen. Zijn oordeel sedert de behandeling in de afdeelin- gen is nog niet gewijzigd. De heer De Visser beschouwde het gebeur de als een daad, niet van vakvereenigings- actie, maar als een daad van onbezonnenheid, roekeloosheid en willekeur en als uiting van anarchie, waartegen maatregelen noodlg zijn ter bescherming van den arbeider en ter ver zekering van het publiek verkeer. Ook juichte spreker de wetsontwerpen toe in het belang eener gezonde ontwikkeling der vakbeweging. Spreker dankte de Regeering voor de indie ning der .ontwerpen, waarbjj tegemoet wordt gekomen aan grieven, maar tevens het gezag wordt hoog gehouden. De heer Kolkman ontkende, dat hier spra ke is van uitzonderingswetten, er de socia listen op wijzende, dat hun partijgenooten in Frankrijk wèl uitzonderingswetten hebben aangenomen tegen Katholieke geestelijken en nonnen. De staking, zegt spr., is alleen toe te schrijven aan revolutionnaire elementen socialisten en anarchisten streden om de eer. De Regeering had een moeilijke taak en de fevaarlijke klippen heeft zij goed omzeild, pr. erkent de vakorganisatie als noodzake lijk en zal deze aar vermogen bevorderen. Spr. noemt a e w-tten geen uitzonderings wetten als ze t .ren zou spr. zich verzet ten want daarvan hebben de Katholieken reeds te veel zelf te üjden gehad. J)e heer Rink noemt de wetten geen uit- zonderings-, maar wel gelegenheidswetten. 1 Zij zijn niet in de troonrede aangekondigd, j zijn ook geheel gevolg van de spoorweg- staking. Daarom keurt spr. de indiening niet af buitengewone omstandigheden kunnen dergelijke wetten rechtvaardigen. Maar dan is 't plicht, om niet eenzijdig te zijn en een goede redactie te waarborgen. Dat was het bezwaar tegen de oorspronkelijke ontwerpen van politieke oppositie was geen sprake. Het recht van de Regeering om straffen te stellen, ontkent spr. niet, maar wel be twist hij de opportuniteit voor een regeling der rechtspositie. De bezwaren tegen de redactie der artikelen zijn na het gewijzigde ontwerp weggenomen, i Tegen art. 284 bestaan nog eenige bezwaren, ook tegen art. 358bis. Bij wegneming zon spr. misschien, evenals de heer Mees, zijn stem aan de regeering kunnen geven, maar in elk geval niet, vóórdat de inhoud van den i algemeenen maatregel van bestuur bekend zal zijn. Toch is de Regeering in dezen reeds i een heel eind tegemoet gekomen. Zou de Regeering in haar mondeling antwoord geen bijzonderheden over dezen algemeenen maat regel kunnen mededeelen De heer Passtoors geeft de schuld der staking aan den heer Troelstra en zijn vrien den en gaat ten bewijze daarvan bet verloop der staking na, welke niet voor hongerloon is uitgebroken, al wilde men het zoo voor stellen. De staking is in eene politieke bedreiging outaard en in een poging van de socialisten, om de Christelijke werklieden over te halen naar de neutrale vakorganisaties. Vele cijfers, door Troelstra genoemd, vindt spr. overdreven en door den heer Troelstra daartoe gevergd, somt hij vele staaltjes op van terrorisme van den kant der arbeiders. Overigens zegt spreker, dat hem onbegrijpe lijk is, hoe een jurist kan spreken van een recht van staking en hoe de heer Troelstra zoo heeft kunnen oordeelen over de waarde van een contract. Wat zou de heer Troelstra wel zeggen, wanneer morgen zijn huisheer hem zeide, dat hij nu ook het recht had zijn huurcontract op te zeggen Ten slotte zegt spreker, dat hij en de zijnen met kracht de arbeidersbeweging zullen steu nen, doch alleen In den zin van rust en orde in het vaderland, De heer Staalman wil rekening houden met de moeilijke positie waarin de Regee ring werd gebracht, doch zegt, dat zij een font heeft begaan met de indiening der wetsontwerpen, omdat het gebeurde daartoe geen afdoende reden was, want het is niet bewezen, dat de staking anarchistisch was. Intusschen waren de militaire maatregelen der Regeering gerechtvaardigd, en komt spr. op tegen al wat van socialistische zijde ge zegd is ter verdediging of verklaring van wat bij en na de staking heeft plaats gehad. Waar ook hij wil de volle vrijheid van staken, wil hij vooral ook de vrijheid om te werken. Intusschen kan hij niet meegaan met hen die hier contractbreuk als een misdrijf willen straffen Is het dit, dan moet alle contract breuk gestraft worden. Doch men vergete niet, dat het hier is een economische strijd en dan moet men niet komen met strafbepa lingen, ook niet tegen spoorwegpersoneel. (Wordt vervolgd.) DE STAKING. Amsterdam is weer bet slachtoffer van verschillende stakingen. Nauwelijks is het leed eenigszins vergeten, dat de vorige trans- portstaking bracht, of nu al weer een nieuwe staking, die Amsterdam een grooten slag zal toebrengen. Het transport te water ligt zoo goed als stilde schuitenvoerders eischen meer loon. Alle scbnitenvervoer door de grachten en in de haven heeft zoo goed als opgehouden, en 't kan wel wezen, dat uit deze staking tal van andere voortkomen. Reeds is kennis ge geven aan de Voerlieden, dat zij geen „besmet" goed moeten vervoerendus vandaag of morgen zullen we ook daar de poppen wel aan het dansen krijgen. Te Amsterdam liggen nog ongeveer hon derdduizend pakken tabak, die omgezet moeten wordende Delimaatschappij heeft pas 15.000 pakken aangevoerd, waarvoor in schrijving moet plaats hebben, maar of deze inschrijvingen al dan niet zullen doorgaan, is nog niet besproken. „Wat bet gevflg zal zijn, als de staking aanhoudt, is licht te begrijpen", antwoordde een der groote tabaksfirma's op een vraag, door Hbld. gesteld. „De handel zal verplaatst worden, aanvankelijk misschien naar Rotter dam, later desnoods naar het buitenland. Het vertrouwen in den Amsterdamschen handel gaat op deze wijze verloren. De vorige staking in de transportbedrijven heeft Amsterdam bijv. voor vier jaren tijds het vervoer der Twentsche fabrikaten naar onze koloniën doen verliezen. Onmiddellijk na het uitbreken van de staking zijn expediteurs uit Gronau naar Twente gekomen en hebben daar voor drie tot vier jaar voordeelige contracten voor bet transito-vervoer der producten over de Duitsche Noordzeehavens en Engeland naar onze koloniën afgesloten. Dit vervoer is Am sterdam op zijn minst voor vier jaar kwijt." Wat de smedenstaking aangaat, de bazen helpen elkander zooveel mogelijk en de knechts patrouilleeren door de stad. Naar men meldt, hebben de patroons zich op gezegeld con tract verbonden, het ingenomen standpunt te handhaven, vooral wat betreft het bepalen van loon naar bekwaamheid, niet naar leeftijd. Ook hebben de patroons zich onderling verbonden, naar aanleiding van het goed geslaagd lossen van een schuit ijzer, wat door patroons geschiedde, dat voortaan spoed- eischende reparatiën, zoogenaamde „haast werken", zullen worden verricht door de vereenigde patroons. Eene werklijst en indeeling is reeds opge maakt. Aan de rijwielenfabriek „Simplex" duurt de staking onverminderd voort. Natuurlijk houden de grondwerkers eveneens vol, en in verband met deze staking liggen verschillende bestratingswerken stil. De gemeentelijke stratenmakers, die niet met „besmet zand" wilden werken, zijn voor- loopig geschorst doch weigeren een beroep te doen op het scheidsgerecht, zoodat ontslag wel zal moeten volgen. Daaruit kan groote moei lijkheid ontstaan. Hetzelfde is het geval bij de gasfabriek, waar ook velerlei „grondwerk" moet worden verricht, en waar meD van daag of morgen ook wel een staking kan zien uitbreken, Over het algemeen is de toestand zoo, dat het best mogelijk is, dat de gemeentewerk lieden in de volgende week „uit solidariteit" voor een groot deel den arbeid neerleggen. We hebben nu in Amsterdam een staking van metselaars, straatmakers, grondwerkers, koristen van de Ned. Opera, burgert-meden', metaalbewerkers en schuitenvoerders Deze laatste is 't ergst. Het vervoer van petroleum voor de Ame rican Oil Co. is op het oogenblik bijna totaal onmogelijk gemaakt door de staking der schuitenvoerders. Het gevolg ligt voor de hand uitvoer van zijn Amsterdam ont- N., voor enkele dat Amsterdam waarschijnlijk binnen eenige dagen zonder petroleum zal zitten, want ook de voerlieden wenschen, in opdracht van hunne organisatie, geen goederen of anderszins te vervoeren. De werklieden der Ned. Scheepsb.-Maatsch. hebben Vrijdag te 12 unr gedaan gekregen, omdat zij door de staking niet meer kunnen voortwerken. Naar het Hbl. verneemt, zijn groote par tijen rails, voor China bestemd, die oorspron kelijk over Amsterdam zouden worden uit gevoerd, door de exporteurs naar Embden gezonden. Ook het Duitsche kolensyndicaat zal, tegen het oorspronkelijke plan, niet Amsterdam, doch Embden voor den kolen kiezen. Een voorname firma te ving, volgens het N. v. dagen van het bestuur der vereeniging, waar van haar personeel lid is, een schrijven, dat, als zij niet in haar dienst vijf werklieden terugnam, die twee jaren geleden - in April 1901 waren ontslagen, allen het werk zouden neêrleggen. Het gestelde „ultimatum" liep beden af. Daar wij zegt het blad niet in gevaar willen brengeD de mogelijkheid, dat dien werklieden het onzinnige van hun eisch als nog aan het verstand wordt gebracht, noemen wij de firma, hier bedoeld, heden nog niet, maar het feit is zooals wij het hier mede deelen. Een actie tegen de stakingen Naar de Tel. verneemt, is er bij de werk gevers op scheepvaartgebied en den bond van veemen te Amsterdam ernstig sprake, de reederijen en daarmede in betrekking staande groote zaken, gedurende eenige weken stop te zetten, wijl de voortgang der werkzaamheden door de tegenwoordige sta kingen te veel belemmering ondervindt. Gisternamiddag hebben de besturen van de werkgeversvereen. (expediteurs, scheepvaart maatschappijen en veemen) vergaderd. Er is echter nog geen besluit genomen. Intrekking der muntbiljetten. De Regeering beeft tegelijk met het wets voorstel tot verlenging van het octrooi der Nederlandsche Bank na 1 April 1904, een tweede ontwerp ingediend, strekkende om met dien dag de muntbiljetten, die van rijks wege zijn uitgegeven, te doen ophouden, „wet tig betaalmiddel te zijn". Zij zullen dan nog tot 1 April 1905 by alle rijkskassen in beta ling worden genomen en tot 1 April 1909 bij de betaalmeesters en bij de Ned. Bank kunnen worden ingewisseld. In de behoefte aan klein papieren geld wordt dan voorzien door de bevoegdheid aan de Ned. Bank te verleenen, om bankbiljetten uit te geven tot een bedrag van ten minste f10 [thans ten minste f25] elk. Het Volk deelt mede, dat ook tegen hare administratie door de politie proces-verbaal is opgemaakt wegens het uit geven van de plaat, waarop dr. Kuyper wordt voorgesteld, een werkman worgende. ANNA PAULOWNA. W.Tiesen is geslaagd voor 't toelatingsexamen aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg. Een tweede Appeltern? Te COEYORDEN worden sedert eenigen tijd bijeenkomsten gehouden, welke een gods dienstig karakter dragen en welke o.a. ook door dienstboden worden bezocht. Naar men aan het Nieuws mededeelt, hebben deze bespie gelingen op godsdienstig gebied zulk een sterken invloed gehad op sommige toehoor deressen, dat bij eenigen in meerdere of min dere mate verstandsverbijstering is voorgeko men, zoodat de gemeentelijke autoriteiten aanleiding gevoudpn hebben om een onderzoek in te stellen. HEER HUGOWAARD. Door de kiesvereeniging „Burgerplicht" wordt met het oog op de herstemming van Dinsdag a.s. propaganda gemaakt voor Jhr. Mr. P.v.Foreest. Station NOORDSCHARWOUDE. Waren een goede week geleden gele en Deensche witte kool min of meer gewild, thans zijn de prijzen weer dalende. Wat roode kool betreft, voor le en 2e soort wordt een enkele maal tot f 10 bestred, doch de kleinere soorten en die zijn jnist nog bij duizenden in voorraad gelden zeer weinig. Dezer dagen werd voor een partij 2e, 3e en 4e soort f 3 per 100 geboden. Roode kool geldt van f 1.50 tot f 9, gele f 4 tot f 10, Deensche witte f 6 tot 12. Voor rapen wordt f 2.50 a f 3 besteed, voor bieten f 12 tot f 15, voor uien f 0.40, voor wortelen f 2.50 a f 3.50. Bij de beden gehouden ver kiezing van twee Hoofdingelanden voor den polder WIERINGERWAARD zijn met alge meene stemmen herkozen de heeren D. Kater Kz. en J. M. Koelman. Schagen, 4 April 1903. Woensdag trad in het N.-H. Koffiehuis alhier als spreker op de candidaat der anti- revolutionnairen en katholieken, Mr. Sybrandy. Nadat het Bestuur der Centrale zijne ver ontschuldigingen had Ingebracht over den gekozen avond het bestuur wist niet, dat er juist Paaschtentoonstelling was geweest en de aanwezigen had welkom geheeten, werd het woord gegeven aan den heer Sybrandy. Spreker zeide zich te willen voorstellen aan de kiezers en met dezen kennis te willen maken. Gaarne trad hjj op om zijne beginse len eerlijk en trouw bloot te leggen, ieder daarbij gelegenheid willende geven met hem van gedachten te wisselen, of vragen te stellen. Het district Alkmaar had gesproken en wel in dien geest, dat het vóór de stakingswetten was Over deze meende spreker dus gerust te kunnen zwijgen, te meer daar ze heel wat verzacht waren en ook voor andere partijen dan de zijne meer aannemelijk waren geworden. Ook de heer Foreest is voor aan- neming der wetten. Waarin spreker echter van de conservatief-liberalen verschilt, wilde hij kort en krachtig zeggen de conservatief- liberalen voelen weinig voor de mindere klassen des volks en zjjn volgens han be ginsel niet voor verbetering en uitbreiding der arbeidersorganisaties; spreker's partij wel. Deze spreekt ook als hare overtuiging uit, dat de sonvereiniteit van God is; de liberalen kennen alleen de volkssonvereiniteit. De sociaal-democraten spreken nooit anders dan van de mindere arbeidersklasse en schijnen te meenen dat er geen andere verdrukte klasse is. Van den middenstand wordt, bij ben nooit gerept dan met de aanduiding dat deze verdwijnen moet. Spreker is juist van het tegendeel overtuigd en met hem ook prof. Treubde middenstand neemt toe. Ook déze eischt de zorg van den staat in hooge mate. Naast de belangen van de arbeiders, moeten de belangen van den middenstand, van de burgerij ten zeerste behartigd worden Oneer lijke concurrentie moet worden tegengegaan een octrooiwet weer gemaakt, vervalsching van levensmiddelen voorkomen, enz. enz Handel en nijverheid zjjn al jaren en jaren gesteund, thans is het zeer zeker de beurt van de arbeiders en het klein bedrijf. Een wetboek op den arbeid is in voorbereiding, j ZelR een socialist als de heer Vliegen roemt j in deze Knyper's werk. Het arbeidscontract moet herzien worden, vooral in bet belang van den arbeider. Ook een pensioenwet is noodzakelijk Nog meer wetten werden door spreker te berde gebracht, als de wet der Zondagsrust, pen- sionneering van onderwijzers-weduwen, vrij making van het onderwijs, enz enz. Langen tijd bleef hjj stilstaan bij de bespreking van de landbouwbelangen. Niet uit de hoogte moest de landbouw verbeterd worden, maar van onderen op. Daarom was hij voor land bouwraden met practische mannen. De heereu hadden reeds te lang den landbouw geregeerd. De mannen der practijk moesten nu sprekeu. Dit ministerie, meende de beer Sybrandy, was eigenlijk een ministerie voor het platteland. Vaart verbetering, aanleg van spoor en tram staat op het program. En ook, om aan geld te komen voor velerlei dingen, beschermende rechten In zijn hart verklaarde spreker voor vrijhandel te zijn, maar de practijk dwingt tot bescherming, tot het heffen van invoer rechten. Reeds Cort v. d. Linden bad het gezegd Nederland, herzie uw tarieven Dit. was dringend noodzakelijk. Het Duitsche toltarief zal beslist den landbouw hier druk ken. Als er nog iets te voor komen is, moet dit spoedig gebeuren. Aan het einde van zijne reile zeide de heer Sybrandy, dat hij als lands vertegenwoordiger nooit voorbij zou zien, dat er ook districis- belangen waren en dat het hem aangenaam zou zijn, mocht hij ooit tot kamerlid worden verkozen, dat hij dan de vertegenwoordiger zou zijn van een landbouwdistrict. Dit lachte hem het meeste toe. Ondanks herhaald vragen bood zich niemand voor het debat aan, waar uit do voorzitter meende te mogen consta- (eeren, dat niemand in de zaal zoo conser- vatief was, dat hij het voor de beginselen j van dea conservatief-liberalen tegencandidaat durfde opnemen. Voorzitter beval de candidatnur-Sybrandy om diens democratiscbe beginselen met warmte aan. Vette koeien waren er Don-| derdag j.1. heel weinig. De reden was, dat op den dag der Tentoonstelling een belang- rijke handel in vet vee plaats had, [ons fonds verzekerde 85 stuks], zoodat de vrees voor j weinig vraag alleszins gewettigd was. Van geldekoeien en kalfkoeien was een flinke j en over 't geheel goede collectie voorhanden. De hooge prijzen maakten den handel wel wat stug. Toch werden er nog belangrijke zaken gedaan, vooral in kalfkoeien. De overbouders waren trekkend duur. De beste koppel kon f30.50 gelden, dat is f2.50 meer dan hetofficiëele marktbericht vermeldt. Varkens gaan steeds meer naar beneden. Zij 'OflS - Gemeente SCHAGEN Ingeschreven yan 1 8 April 1908. Geboren: Catharin» Anthonia, d.v. Petrus Adria: Klaver en Naatje Ligthart Ondertrouwd: Wilhelm Heinrich Niestad», 24 jaar fotograaf, en Maaike van Eijswjjk, 22 jaar, zonde] beroep, beiden wonende te Schagen. Getrouwd: Geene. Overleden: Arie Kos, 2 maanden, z.y. Klaas Kos en Neeltje Bronder. Gemeente WIER1NGERWAARD. Ingeschreven van 1 31 Maart 1903. Geboren: Dieuwertje, d.v. Hendrikns Koster e„ Catharina Rezelman. Trijntje, d.v. Jan Kok en Maar(je Bakker. Grietje, d.v. Cornelis Keesman en Wilhelm;,,, Kaper. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Lonrens Wit en Dieuwertje Bas. Overleden: Cornelis. i.v. Dirk de Jong en Necltje Kooij, oud 18 jaren. Gemeente BARSINGERHORN. Ingeschreven van 1—31 Maart. GeborenCornelis, zoon van Jacob van Eeten en Maartje Beenken. Klaas Lonwris, zoon van Arie Droog en Trjjntje Hoogland. OndertrouwdJacob Meuleveld en Teuneina Hen driks Akkerman. Gerrit Gaijaard en TrjjntjeVieser. Jacobus Cornelis Gloudemans en Geertje Vink. Getrouwd: Arien Jonk en Dieuwertje Hoogland. Jacob Meuleveld en Teuntina Hendrika Akkerman, Gerrit Gaijaard en Trjjntje Vieser. OverledenArien Kan, oud 66 jaren, echtgenoot van Geertje Renooij, wonende te Zuid- eu Noord- Schermer. Simon Wit, oud elf weken, kiDd van Gerrit Wit en Trijntje Leeuw. Grietje Bakker, oud 4 maanden, kind van Frederik Bakker en Catharina Wittebol. Gemeente HAR1NGCARSPEL. Ingeschreven van 131 Maart 1903. Geboren: 24 Maart. Johannes, z. v. Simon Jas pers en Jantje Kooij. 29 dito, Barend, z v. Aatje Kistemaker, wed. Jan Biesboer. 29 dito, Simon, z.v. Pieter Borst en Naatje Ligthart. Ondertrouwd: 19 Maart, Arien Mijts 26 jr. te Onde Niedorp en Jansje Pereboom, 23 jr. te Haring- carspel Gebnwd: Geene. Overleden26 FebrChriatina Bakker ond 43 jr., eehtgenoote van Jacob Molenaar, overleden te Amsterdam 13 Maart, Elisabeth Houtman, ond 70 jr. eehtgenoote van Willem Keesom. Gemeente ANNA PA0LOWNA. Ingeschreven van 1 31 Maart 1903. Geboren, Gerardina, d.v. Cornelis Wit en A. van j Brederode. Guurtje, d.v. J. Mnntjewerf en T. Hartog. Aafje, d.v. L. Keezer en A. Bakker. Willem, z.v. j J. H ter Bnrg en M. Muntjewerf. Prederika Maria, j d.v, P. Mulder en C, M. Gaardbuis. Klaas, zv. i S. de Groot en N. Slikker Jantje, d.v K. Kindt en M. de Graaff. Pieter, z.v. G. van Zandwijk eu w. 1 Woudenberg. I Ondertrouwd en Getrouwd Geene, Overleden Pieter Rentenaar, oud 43 jaren, echtg. j van Grada van der Vliet. Dirkje Kos, oud 1 jaar en i 3 maanden, d.v. Jacob Kos en Gunrtje Keppel. zijn nu, al dalende, ongeveer 1/a in waarde verminderd. Ook in 't buitenland is dat zoo. Wij maakten kennis met de cijfers, die de Minister van Landbouw in den Duitschen Rijksdag gaf. Ook daar werd een waarde vermindering van 30 a 35 geoonstateerd. Nuchtere kalveren bleven prijshoudend, zonder neiging tot verhooging. Zuivel en eieren ondergingen geene veranderiug. De eerste prijs onzer ver loting, op no. 6759 gevallen, viel ten deel aan den heer Klare te Anna Paulowna, de tweede, no 14215, aan mej. A. Kos te Am sterdam, de derde, no. 372, aan den heer W. v. d. Oord te Barsingerhorn. Met zeker heid is het van de 5 volgende groote prjjzen alle koeien, nog niet bekend wie de geluk kige winners zijn. Tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Breda is benoemd de heer C. G. Bannier ontvanger derzelfder middelen te Bergen- op-Zoom c.a., vroeger alhier. Paaschtentoonstelling. Na afloop der tentoonstelling, te laat om nog In het vorig no. te wordeD vermeld, kwam een telegram in van Prins Hendrik' der Nederlanden, dat ook Zijne Hoogheid een zilveren medaille beschikbaar stelde. Het van bestuur beeft deze medaille toegewezen aan den 3-jarigeu stier van den heer C. Posch te Binnenwijzend. Van H. M. de Koningin-Moeder is een brief ingekomen van den volgenden inhoud „Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, heb ik de eer den dank van Hare Majesteit over t« brengen aan het bestuur der Vereeniging, voor het telegram van hulde, dat Hare Majesteit door genoemd bestuur aangeboden werd ter gelegenheid van de gisteren geopende tentoonstelling der Vereeniging, Intendant van het huis van H. M. de Koningin-Moeder, DE RANITZ. We moeten even een abuis herstellen: 2e! prijs, rubriek: vette os met zes breede tanden is behaald door den os van den heer C Meuis te Wiukel. De prijs van f 10, uitgeloofd door het Schager Veeverzekeringsfonds, is behaald door de heeren Schermer en Koster te Hoog woud de prijs van f 6 door den heer J. de Veer te Schagen. Hervormde Gemeente WIEBINGER WAARD. 5 April, Geen dienst. Hervormde Gemeente SINT MAARTEN c. a. 5 April, v.m. 9V2 uur Valkoog. Hervormde Gemeente WINKEL. 5 April, Ds. Onnekes. Bevestiging van Lidmaten. m 20 SCHAGEN, 2 April. 7 Paarden 7 Stieren 76 Galde Koeion 10 Vette Koeien 80 Kalfkoeien 7 Pinken 150 Nuchtere Kalveren 225 Overhonders 25 Varken" (magere) 6 Tdem (vette) p.K.G. 80 Biggen 4 Bokken ca Geilen 20 Konijnen 30 Kippen 400 Kilogr. Boter 150 kilogram Kaas 14000 Kipeieren 3000 Eendaieren ALK MAAR, 3 April, voerd 126 partijen, wegende Kleine f 28.—. f 25—-, Middelbare f 1903. Aangev. f 85. - a 800— 70—. „130.- „180.— „170. 60- 8— 18— 13— 84 8— 4- 50 - .70 1.00 - 30 2.60 3 25 200— 200 260— 240. - 1ÜQ— 18— 28. 15. - - - 86 10 - 6. - V Heden ontvingen wij uit Noord-Amerika de treurige tijding van het overlijden van onze innig geliefde Zuster TmiJM'ÏJjK, Echtgen. van Docter A. v. Westrienen, in den ouderdom van 26 jaar. Zwaar valt ons deze slag, want slechts 5 maanden mochten zij zich in den echt verheugen. Uit naam van hunne geliefde Zusters en Broeders, J. BAS. M. BAS-PALS. L. PALS. T. PALS-SCHOIilEN. M. STAP. J. STAP-PALS. L. WELLING. K. WELLING-PALS. H. STAP. J. STAP-Pals. Anna Paulowna, 3 April 1903. Kenacha, Noord-Amerika. a - Kaas. 60763 K.U. Commissie öerst ""»'d-0hev- 5-20 a f 5.60 r 13.4», nieuwe f £0o;. a nieuwe f Blauw a Paardeb f 5 80 f 12 50. 5 70 a t 6 f4.85 a f I ia ver f 3.05 zaad f maanzaad t af Bruine i 10 1.25 i hopen onze geliefde Ouders ujj |i SIMON SMIT 86en 3.00 ï)lErWERTJI5 WIT l' l! Karrvijzaad f f 9.- af 16 a f' f r, 1 Kanariezaad Grauwe id. f 15.... a f 20 - HOORN, 2 April 1908. Kleine kaas, hoogsto «ril Commissie f 25-, Middelbar, ngev. 92 stapels, wegende 35348 küo Bij het einde van den \vtaictl füUS betuigen on- dergeteekenden haronhaKrt.t?HF*e>ï Groene Erwten dank aan Mej. A.tema, en de Dames Fiisser—Spaan en Pot-Vos, voor de nuttige lessen, die zij zoo belangeloos mochten ontvangen. Namens eenigen der Meisjes. Schagen, 30 Maart 1903. i 27 50 i -

Schager Courant | 1903 | | pagina 2