Het lid van den Raad. Plaatselijk Nieuws, Weerstandskas. Men verwacht, dat de Twee de Kamer in het begin van Mei weer zal worden bijeengeroepen tot hervatting der werkzaam heden waaronder het onderzoek der definitieve begrooting van marine. Het besluit van den Kaad der gemeente ZUID-SCHAR WOUDEom to', gedeeltelijke slooping van den kerktoren etc. aldaar over te gaan, wordt niet door allen met ingenomenheid begroet. Door ongeveer 1B4 personen uit die gemeente is aan Ged. Staten van Noord-Holland verzocht, het desbetreffende besluit niet goed te keuren. Een jongen, die Zaterdag te UTRECHT met bulletins liep, verkocht er een aan een heer, die hem, naar hij meende, twee centen daarvoor betaalde. De muntstuk- ken waren evenwel een cent en een goud- tientje. De jongen, dit bemerkende, maakte den kooper erop opmerkzaam, die direct zijn vergissing herstelde en den eerlijken jongen voor het tienguldenstukje één cent in de plaats gaf. Ons dunkt zegt net Utr. Dbi. dat hij voor zijn eerlijkheid wel wat meer had mogen hebben Open brief aan Zijne Excellentie Dr. A. Kuyper, Minister van Binnenlandsche Zaken, te 's-Gravenhage. Excellentie, U kent mij niet. En daar is ook geen reden voorU staat in talent en positie zeer ver boven mij. Dat ik toch in het openbaar het woord tot U richt, moge U tot bewijs strekken, dat mij het hart tot spreken dringt. 'In dezen ook voor U zeker zorgvollen tijd werd door U eene energie ontwikkeld, die het kenmerk was van uw gansche leven. Dezelfde taaiheid en volharding, die U groot hebben gemaakt onder uwe medeburgers, werd door U ontwikkeld waar het gold een streven te onderdrukken, in uwe oogen misdadig. Ik bewonder die geestkracht en ik eer biedig uwe meening. De strijd in het parlement is dan ook door U gewonnen en de middoleu zijn aan het gezag verstrekt, om voortaan het spoorweg personeel te verhinderen het verkeer te doen stremmen. Dat personeel, Excellentie, heeft thans allen tegenstand opgegeven en ondervonden, dat het de zwakste partij is, genezen van den ijdelen waan, dat het tegenover den ge- organiseerden Staat met al zijne machtsmid delen zou zijn opgewassen. Hoe Uwe Excellentie nu ook denken moge over het af keuringswaardige van dezen strijd der arbeiders op transportgebied, U zult erkennen, dat ook zij meenden te strijden voor een rechtvaardige zaak, dat zij daar voor alles in de waagschaal hebben gesteld, wat zij te verliezen hadden, hunne positie en daarmeê hun levensonderhoud voor zich en hun gezin. Die opoffering zal U misdadig voorkomen, Excellentie, het zij zooMisdadig in uw oog, omdat die opoffering gold een strijd aan te binden tegen het wettig gezag, misdadig omdat zoovelen onder die arbeiders niet alleen zichzelf er aan waagden, doch ook hunne vrouwen en kinderen. Toegegeven, Excellentie, maar niettemin blijft het van hunne zijde eene opoffering, zeer groot, omdat het alles was wat zij voor de zaak, die zij, zij het ook in nw oog diep afkeuringswaardig, rechtvaardig achtten, hadden te geven. Leiders en geleiden, zoo goed als allen hebben getoond met hunne geheele persoon lijkheid voor de door hen voorgestane zaak te staan. Ik begriip, Excellentie, ik herhaal het, dat die zaak ir uw oog misdadig is. Mag en k.m dat echter een reden zijn, om den overwonn strijder aan den honger prijs te geven? Ik heb te veel achting voor Uwe Excellen tie, dan dat U niet met mij die vraag onvoor waardelijk ontkennend zoudt beantwoorden. Ik doe dan ook een beroep op uw nobelen zin en Uw goede hart, om met den grooten invloed van uwe machtige positie te bewer ken, dat bij de spoorwegmaatschappij genade voor recht gelde. Honger is geen straf meer voor onzen tijd en als Uwe Excellentie er het hare toe bij brengt, om ook de spoorwegdirectiën daar van te doordringen, dan zult ge eene over winning hebben behaald, die U in de oogen van het Nederlandsche Volk grooter maakt en in die der geheele beschaafde wereld, dan die in de jongste weken door U in het par lement is bevochten. Met gevoelens van hoogachting teekent zich Ar,kmaAR. H. SIEBERT COSTER. Een baggerhut. Van alle kanten stroomt het werkvolk naar de OOST-DRENTSCHE veenkoloniën. Daar is werk en brood te vinden. Niet alleeD van uit Drente, r .aar ook tal van arbeiders nit Friesland, uit Oost-Friesland en nit de provincie Groningen trekken er op los. Ge deeltelijk gaat men te voet; voor een ander deel laat men zichzelf met inbegrip van werktuigen, plus leisbundel, per as vervoeren, terwijl verreweg het grootste deel met tram gelegenheid naar genoemde veenstreken gaat. Waar vinden al die honderden vreemden nachtlogies Wel, in de hutten, die overal hier en daar op de te vergraven veenplaatsen zijn verrezen, en die het eigendom zijn der respectieve verveners. D&zen hebben ze ten gerieve van hun werkvolk daar laten zetten. Des daags is men op het veld en eigenlijk is de hut dan ook alleen slaapplaats en kook plaats. Stel n voor een gebouwtje van omstreeks 6 M. lengte bij eene breedte van zoowat 4 Meter. De muren zijn laag, zeer laag zelfs, niet hooger dan 1.6 M. en het dak wordt gevormd door wat pannen. Een twee- of drietal raampjes, ieder niet grooter in opper vlakte dan een vel papier, moeten het noodige licht geven, terwijl aan 't eene eind van het dak een kort, maar van onder vooral wijd stuk schoorsteenpijp is aangebracht. Daar, in een halven cirkel om den haard, liggen de stroobedden. Tot dekking gebruikt men een enkele ruwe deken, een soort paardedeken. Want, denk er om, dat 't er 's nachts koud is in de hut, vooral vroeg in 't voorjaar. Het dagwerk is afgeloopen. Eenige mannen met baggerlaarzen aan, stappen de hut binnen. Het laatste maal voor dien dag wordt gewoon lijk in de hut genomen. Ook dat maal is ge bruikt. Eenige mannen nemen ieder een arm vol turf mede in de hut, of men voert een „krooi'' (kruiwagen) vol aan. En dat gaat al les tegelijk op den haard, zoodat al spoedig een hooge vlam in de schoorsteenpijp opslaat. En om dat vuur legt men zich neer op de ligplaatsen Denk nu niet, dat de meesten zich behoorlijk gaan ontkleeden. Wel neen. Dat ontkleeden is bij dergelijke hutbewoners geen gewoonte. Zooals men met de vuile kleeren uit turf- of baggerput komt, zoo strekt men zich neer. Meermalen werd ons verzekerd, dat tal van die luidj es zich niet eens van hnn baggerlaarzen ontdoen, ja, dat ze ze zelfs in dagen niet nit krijgeD. En van behoorlijke reiniging van aangezicht en han den is geen sprake. Praat nu niet van de atmosfeer, die in dergelijke hutten heerscht. Daarenboven, het ongedierte is er legio. Ja, dat wordt met den tijd van 't jaar en dus met de meerdere warmte, steeds erger en is dan ook niet zel den oorzaak, dat men gedurende eenigen tijd de hut tijdelijk moet verlaten. In zoo'n wereld verkeert de turfgraver of baggeraar van elders. Een groot aantal werklieden uit omliggende plaatsen, soms op meer dan een uur afstaDds gelegen, getroosten zich dan ook graag de moeite van 's morgens naar en 's avonds van het werk te loopen, want dat leven in butten lacht hnn geenszins aan. f®'- Boom-, tuin- en veldgewassen hebben veel te lijden van het aanhoudend koude en ruwe weer. De ontwikkeling van het jonge groen gaat zeer langzaam vooruit. Al in bloei staande hoornen moeten het t meest ontgelden. Zóndag is ten Paaschdag trad het Fanfarecorps „De Eendracht" te KOL- HORN op met een program wat de ver- deeiing betreft - vrij wel gelijk aan de vorigen. De tooneelwerkjes vielen zeer in den smaak, vooral het laatste ,;Op leven en dood, dat heel aardig in elkaar zit, vol humoristi sche trekjes is, en, wat het voornaamste is goed gespeeld werd. Aan het eerste stuk „Groote Veranderingen" van Wijker,mankeerde een passend slot. De Muzieknummers werden flink afgewerkt. Waren alle krachten aan wezig geweest, de vertolking was hoogst waarschijnlijk nog beter tot haar recht geko men. De zaal was niet zoo goed bezet als gewoonlijk. De KOLHORNER haringvis- schers, die de eerste proef genomen hebben of het de moeite zou loonen, dien tak van visscherij van uit Kolhorn in 't leven te roepen, zijn na weken lange afwezigheid uit de Zuiderzee teruggekeerd. Over den aan- vankelijken uitslag waren zij niet ontevreden. De laatste week was de groentehandel aan den LANGEDIJK wat vlugger. Er kwamen meer bestellingen uit het" buitenland, doch tengevolge van de spoorwegstaking konden en kunnen nog de handelaren niet aan alle orders gevolg geven. Gele en witte kool is nagenoeg uitver kocht. Met roode is dit nog lang niet het geval. Roode kool 2de soort, geldt f7 a f 8 3de en 4de soort f2 a f3.60 per 100. Voor uien wordt f 0.36 a f 0.60 per 60 K.G. besteed. Na een langdurig en smart e- ljjk lijden overleed Maandag 1.1. te SINT i PANKRAS, in den ouderdom van 66 jaren, de heer L. van de Vijzel, burgemeester dezer gemeente, lid van de Provinciale Staten van Noord Holland en secretaris of penningmees ter van verschillende polderbesturen. Van 1861 tot 1891 was de overledene als hoofd der Openbare School in deze gemeente werk zaam, in welke betrekking hij zich de liefde van leerlingen en ouders had verworven. Gedurende de 12 jaren, die daarna de achtenswaardige man aan het hoofd dezer gemeente stond, heeft hij met zooveel nauw gezetheid zijn taak vervuld en de belangen zijner gemeentenaren dermate behartigd, dat allen zonder onderscheid van rang en stand, van godsdienstige en politieke richting, zijn heengaan ten zeerste betreuren. Voor allen was hij een Burgervader bij uitnemendheid. Door zijn edel karakter stond de overledene ook buiten zijne gemeente bij allen die met hem iD aanraking kwamen, in hoog aanzien. WIEBINGEN. De laatste uitvoering van de muziekver- eeniging „Harmonie" voor hare ongehuwde kunstlievende leden, welke in Februari j.1. wegens ziekelijke omstandigheden niet kon doorgaan, zal nu plaats hebben op Zaterdag 26 April a.s. WIERINGEN. J. 1. Zondag is tot diaken der Doopsge zinde Gemeente, in de plaats van den heer P. Kreijger, die aan de beurt van aftre ding was, gekozen de heer A. Doves. WINKEL. De rederijkerskamer „Aurora" gaf den Tweeden Paaschdag een uitvoering in de kolfbaan van den heer P. Buij. De leden der Kamer hadden blijkbaar hun best gedaan. De verschillende karakters wer den goed weergegeven. Een dankbaar publiek volgde de voorstel ling met volle aandacht. Uit de houding der aanwezigen, de stipte orde en de stilte, die er heerschten, mogen we opmaken, dat het publiek geboeid werd. De uitvoering werd opgeluisterd door flinke muziek. Het bal duurde tot zeer laat in den nacht. Wel een bewijs, dat men zich amuseerde. Wij hopen en vertrouwen, dat „Aurora" op den ingeslagen weg zal voortgaan. Wij vinden het zoo'n gelukkig verschijnsel van den tegenwoordigen tijd, dat jongelui, die de kinderschoen ontwassen zijn, zich wij den aan dergelijke zakeD. Daardoor bezorgen zij het publiek menig aangenaam en nuttig uurtje en bevorderen de vorming en ontwik keling van zichzelf. Uit kindermond. Ie. dreumes: „Wat wil jij worden 2e. dreumes: „Conducteur bij 't spoor". Ie. dreumes: „Dan moet je eerst het staken leeren." [Historisch]. Voor de betrekking van on derwijzeres aan school no. 2 te ANNA PAU- LOWNA hebben zich 7 sollicitanten aan gemeld. Van particuliere zijde ont- vlngen wij het volgende uit N. NIEDORP Geheimzinnigheid trekt aan, Cicero trekt aan en de prachtige tooneelzaal van den heer Haringhuizen trekt aan, en door al die aan trekkelijkheid was de kolfbaan in de Prins Manrits, bij de opvoering van het tooneel- spel „Lid van den Raad" door Ds. Schermer- horn, op Maandag 13 April overvol; 't was er wat men noemt staand-vol. En geen wonder, er was iets geheimzin nigs. De opvoerenden kregen elk hun ge schreven rol thuis en van hetgeen een ander zou hebben te zeggen, scheen niemand iets te weten. Het stuk werd lang en breed besproken, maar men kon het niet verder brengen dan tot gissingen, en het lag dan ook voor de hand, dat men algemeen dacht, dat het stuk betrekking zou hebben op de laatstgehou den Gemeenteraadsverkiezing alhier. Ook de bekendmaking, dat de Burgemees ter, ingevolge artikel 188 van de Gemeente wet, het stuk had opgevraagd en geen termen had gevonden, de opvoering te verbieden, was een prachtige reclame. De brandende nieuwsgierigheid is nu natuurlijk bekoeld 1 Om te beginnen kunnen we zeggen, dat het stuk volstrekt niet in verband staat tot de bedoelde Gemeenteraadsverkiezing. Het is een dood-onschuldig stuk met zeer weinig handeling. Aan de namen van de opvoeren den, als Bokstra, Goudezel, Koehorst, enz., kan men wel zoo ongeveer den geest des schrijvers merken. Van het begiu tot het eiDde is het een verheerlijking van het Anarchisme, van de vrije lieide, enz., en eene verguizing van al wat anders denkt. Het geheele tuk laat het onpartijdig pu bliek koud. Er is slechts één spannend en goed gedacht gedeelte, n.1. in het begin van het 4de be drijf, waar de dronkeD veldwachter Halma met dronkemansgeweld zijne vrouw hare laatste spaarpenningen ontrukr. Vooral was dit gedeelte boeiend door de stem en het spel van vrouw Halma. Partij- digen noemen het een stuk naar 't leven, maar men honde het ons ten goede, als wij het van 't begin tot het einde onnatuurlijk vinden. Een Goudezel als dezen hebben wij b. v. nergens aangetroffen en het zal ook wel nimmer gelukken, zijn collega te ontmoeten Een dronken veldwachter, wiens kwaal in eenige dagen zóódanig toeneemt, dat hij nog vóór de stemming dronken te water geraakt en verdrinkt, schijnt ons ook niet heel natuurlijk. Op vele andere dingen zou den we kunnen wijzen, maar de smaken verschillen en daarover valt niet te twisten. Wij voor ons gelooven, dat eene even- tueele uitgave van het nieuwe tooneelstuk wel voor eigen rekening zou moeten geschieden. De opvoering viel over het algemeen zeer te roemen en Cicero heeft ook nu weder getoond, over uitstekende krachten te be schikken. Er kwamen zoo nu en dan in het spel prachtige momenten voor. W e zullen niet allen afzonderlijk bespreken. Het natuurlijke spel van Jan Werver be viel ons weder zeer en over het algemeen werd er, vooral ook misschien ten gevolge van den eenvoud van het stuk, zeer natuur lijk gespeeld. Alleen Goudezel zonden we ons anders voorstellen. Voor zoo iemand zou men verwachten dat het lezen b.v. hooge kunst is en dat een plattelandsche uitspraak aan hem zeer natuur lijk zou staan. Een verkiezingscirculaire in zijn belang las hij aan zijne vrouw en doch ter voor, zóó onberispelijk, dat een doctor in de letteren het hem niet zou verbeteren. Koehorst en Hamerlust waren in dit opzicht natuurlijker. We kunnen hiermede eindigen, want allen afzonderlijk te bespreken, zou te veel van uw ruimte vergen. Met een druk en gezellig bal eindigde het feest. WINKEL. Den Eersten Paaschdag gaf de Gymnastiek- school, met medewerking der Gymnastiek- vereeniging Sparta, een uitvoering in het lokaal van den heer A. Wit. De talrijke opkomst bewees, dat het pu bliek nog belang stelt in lichaamsoefeningen. De zaal was propvol. Het programma bestond uit1. orde-oefe ningen en vrije oefeningen op de plaats [jon gens], 2. Stokoefeningen [meisjes], 3. Brug- oefeningen [jongens en „Sparta"], 4. Hoog springen, 6. Ordeoef'eningen [meisjes], 6. Rek- oefeningen [jongens en „Sparta"]. De heer S. Vonk kon in alle opzichten tevreden zjjn met de wijze waarop de ver schillende oefeningen werden uitgevoerd. Tot slot werd een kindertooneelstukje in twee bedrijven opgevoerd [Beter laat dan nooit]. Een woord van waardeering voor degenen die hun best hebben gedaan, dit gedeelte van het programma te doen slagen, mag niet achterwege blijven. Het publiek was in alle opzichten tevreden. Een gezellig bal besloot de bijeenkomst. Stakings varia. Te FEYENOORD [gemeente Rotterdam] was gister aangeplakt de volgende kennis geving Heden overleed kalm en zacht TOONT-JE-SOLIDAIR, geboren 31 Januari 1903 en overleden na een kortstondig en kwijnend bestaan van 2 maanden en 14 dagen. Het zielsbedroefde COMITÉ VAN VERWEER. De uitvoering van Niedorp's Mannenkoor met Damesofdeeling Zondagavond in het lokaal van den heer P. Haringhuizen te NIEUWE NIEDORP, slaagde naar wenscb, ofschoon er meer publiek had kunnen zijn. De litjer G. Groen heeft zich opnieuw doen kennen als een uitstekend violist. In adem- looze stilte werd zijn keurig spel aangehoord en herhaaldelrk werd hij gebisseerd. Hij werd zeer verdienstelijk op de piano begeleid door den heer L. Glas van Aartswoud. De dames Floor konden door een lichte keelaandoening geen gevolg geven aan den wensch van het publiek, om een bisnummer- tje te geven. Het koor had in 't bijzonder veel bijval metDe Heemlcn verhalen de macht des Heeren, nit De Schepping, en „Lieve Buren" moest worden herhaald. Maandagavond 2en Paaschdag gaf het Fanfarecorps „De Vriendschap" van Schoorl eene uitvoering in het lokaal van den heer Biersteker te RURGERBRUG. Naar wij vernemen, voldeed het gezelschap zeer goed, en werden de operettes, die men ten beste gaf, met genoegen aangehoord. De opkomst was niet zeer groot. Brand te BLARICUM. Eenige dagen geleden werd algemeen beweerd, dat de kolonie der Internationale Broederschap te Blaricum binnen korten tijd het op de een of andere manier zou moeten ontgelden.Oorzaak hiervan was de wijze, waai op de leden van ge noemde Broederschap zich gedurende de laatste stakingsdagen hadden gedragen. Ijverig had den zij aan de propaganda voor de staking deel genomen en daardoor den wrok opgewekt van de bewoners der streek, die zjj tot domi cilie hebben gekozen. Gisterenavond werd aan dien wrok op mis dadige wijze uiting gegeven. Te ongeveer elf uur zag in het noordelijk deel van Hil versum de lucht vuurrood. Bij onderzoek bleek, dat brand was uitgebroken in de kolonie. Reeds den geheelen dag was het in dat dorp rumoerig, zoodat de burgemeester zich ge noodzaakt had gezien, eenigen van de te Hilversum gedetacheerde huzaren te tequi- reeren. Daar er echter niets van belang voor viel, konden dezen weder vertrekken. Doch nauwelijks te Hilversum aangekomen, kreeg men weder bevel naar Blaricum te vertrek ken. Het bleek nl., dat het woonhuis van een bekend kolonist, De Vries, in brand stond. Ook in de drukkerij der broederschap was brand uitgebroken, doch reeds gebluscht. Verder was een woonhuis van een ander lid der Broederschap vernield. Het woonhuis van De Vries brandde tot den grond af. De huzaren hielden de nieuwsgieri gen op een behoorlijken afstand. Dat hier aan kwaadwilligheid te denken valt, is bijna zeker, met het oog op de houding der bewoners van Blaricum. De justitie stelt een onderzoek in. Te onge veer twee uur was de brand gebluscht. DE STAKING. Het Comité van Verweer is ontbonden. Dit besluit is gevaJlen na het houden van twee op elkaar volgende nachtvergaderingen, waar van de eerste 8 en de tweede 11 uren heeft geduurd. Men begrijpt, dat er heel wat bittere woor den zijn gewisseld, eer dit besluit was ge vallen. Men heeft ten slotte met algemeene stemmen het besluit genomen, dat men nn op groote schaal moest gaan werken voor het verleenen van steun aan de gevallen slachtoffers in dezen strijd. Men zal trach ten, overal plaatselijke commissies op te richten, die gelden zullen inzamelen. Ook in het buitenland zal ingezameld worden voor de honderden werkeloozen. Teekenend was, dat de heer Domela Nienwenhuis hier weer de man was; deze werd vriendelijk ontvangen de heeren van het Comité geenszins. Uit een aantal personen van vakvereeni- gingen is eene commissie samengesteld, die moet onderzoeken, om welke beweegredenen de algemeene staking zoo eensklaps werd opgeheven en welke de oorzaken hiervan waren, en in hoeverre door sommigen verraad zon zjjn gepleegd. Vooral over de plotselinge en naar veler oordeel ongemotiveerde opheffing der alge meene staking werd heel wat gedebatteerd. De vakvereenigingsmannen waren van oor deel, dat, toen de staking werd opgeheven, de strijd eigenlijk pas kon begonnen zijn, daar niemand der arbeiders zich de illusie had gesteld, dat de stakingswetten niet door de Kamer zouden worden aangenomen. De staking tegen de „dwangwetteu" was van de baan, maar men was 't er over eens, dat de verschillende organisaties zelf verder moeten oordeelen,in hoeverre zij het dienstig achten den strijd voor het behoud hunner organisaties of lotsverbetering voort te zetten, wat in de eerste plaats slaat op de vereeni- gingen in de transportbedrijven en op de bouwvak-arbeiders, die do reeds vroeger door hen behaalde voordeelen, zoowel ten opzichte van de loonquaestie als de wijze van organi satie, niet wenschen prijs te geven en deze tot het bitter einde willen verdedigen. De strijd zal dus vooreerst nog niet geëin digd zijn. Neemt men verder in aanmerking, dat er nog steeds een 600 grondwerkers „op de keien" staan, zooals de term onder de arbei ders zelf luidt, dat een even groot getal smeden nog niet tot een overeenkomst met de patroons konden komen, dat de werklieden van de rijwielfabriek [Simplex" en koffie- verleesters van de firma Jonker al sinds weken staken voor hunne looneischen, dan kan men constateeren, dat de rust, waarnaar vele stsdgenooten zullen verlangen, nog niet weergekeerd is, zegt de Telegraaf. De slachtoffers zijn zeer veieD, vooral onder de spoorwegmannen. Daar zjjn er bij met dertig dienstjaren, die hun ontslagbrief thuis kregen. Van het stationspersoneel aan het Staats spoor tWeesperpoort) te Amsterdam zjjn ont slagen 86 manhet geheele losse personeel, 20 man sterk, trof hetzelfde lot. Van het machinepersoneel staat het aantal ontslagenen nog niet vast. Waarschijnlijk zal dat onge veer een vierde bedragen. Volgens de „N. R. Ct." zijn thans bij de Staatsspoorwegmaatschappij reeds ongeveer 600 man van het gestaakt hebbend personeel ontslagen. De „N. Ct." verneemt, dat de H. IJ. S. M. totaal duizend man heeft ontslagen, zijnde een achtste van het geheele personeel, onge acht het personeel der werkplaatsen. Ook de heeren Petter, Van den Berg en bijna alle bestuursleden van de Algemeene NederlandscheVereeniging van Spoor- enTram- wegpersoneel zijn door hunne respectieve maatschappijen ontslagen. L.l. Zaterdag werd het schrijven, inhou dende ontslag uit den dienst, bij de meesten thuis gezonden. Er heerscht in tal van gezinnen van ont slagen spoorwegmannen groote verslagenheid. Mannen, sommigen hoofden van groote gezinnen, zijn desperaat en verwenschen het oogenblik, waarop zij zich lieten verleiden om één te zijn met de stakers. Vrouwen doen hun mannen verwijten en omgekeerd, en alle dezen zien de toekomst bezorgd tegemoet. Zij hebben hun laatste geld van de maat schappijen, waarbij sommigen hunner jaren lang hun brood voor zich en de hunnen ver dienden, ontvangen. In Hengelo zijn 22 personen ontslagen. Het ontslagen personeel heeft de woningen der maatschappij vóór Dinsdag 12 uur moeten ontruimen. Kenschetsend, hoe warm het is toegegaan op de vergadering van Vrijdag jl. in het Paleis van Volksvlijt, is het volgende: Den piaatselijken commandant werd tele- phonisch gevraagd om militaire bescherming wil men weten door wie Door geen bakker, lantaarnopsteker, straatreinlger, stra tenmaker, door geen goedgezinde, geen aar zelende, geen onderkruiper maar door het Comité van Verweer zelf. De heeren waren ter vergadering ten Paleize [van Volksvlijt, wel te verstaaD en voelden zich ongerust worden bij de dreigende houding, die een deel van de vergaderden aannam. En men zocht zijn toevlucht tot... het gezag De Nederlandsche Scheepsbouw-maatschappü heeft 230 werklieden ontslagen. Men meldt uit Utrecht: Dr. Fredi rik van Eeden. de man van Wal den, heeft, nadat men den bestnurderen van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel geen gehoor wilde geven teneinde over het weder in dienst stellen van de ontslagenen te spreken, persoonlijk een conferentie met de S.8. Maatschappij en, naar wij vernemen, ook met de H. IJ S M. aangevraagd, eveneens met het doei voor dé ontslagenen t© pleiten. De conferenties werden den heer Van Eeden bereids verleend, doch tot clementie ten opzichte der ontslagen si akers werden de spoorwegmaatschappijen niet bereid gevonden. Hoe solidariteit soms gekweekt wordt 1 In de chirurgische polikliniek van het Binnen gasthuis werd toen de staking uitbrak een bootwerker verbonden, die een vrij leelijke wonde aan de knie had, doch zich daarmeê gelukkig prees, omdat hjj niet aan de staking behoefde deel te nemen, terwjjl hij, als hij gezond geweest was, wel „solidair" had moeten zjjn. Dat bjj het reizend publiek het vertrouwen in het spoorwegverkeer ongeschokt ie gebleven blijkt uit het feit, dat Zaterdag door dé treinen der H. IJ. S. M., behalve de abonnés 6300 reizigers naar Amsterdam werden vervuerd. Met Paschen was het verkeer bijzonder druk en moesten de passagiers trein en, die van Amsterdam vertrokken, zoo laDg mogoliik gemaakt worden. Naar men aan het U. D. meldt, moet een machinist van de H. IJ. S. M. te Utrecht op het vernemen vau zjjn ontslag, plotseling krankzinnig zijn geworden. In Rotterdam is het geheele havenbedrijf weer In orde. Het ontslagen personeel bij beide spoorweg, maatschappijen hield te Amsterdam [,èl Ieder ontslagene moest daar bij het bestuur naam en beroep op een Ijjst ut uteekenen eu men hoopte, dat daarna de Maatschappijn nog velen terug zouden kunnen nemen [)Q stemming onder de honderden, daar bijeen was verre van opwekkend. Aan de tusschenstations worden weder vracht- en bestelgoederen aangenomen. De Amstel-suikerfabriek te Amsterdam stop gezet wegens gebrek aan grondstof wegens de lock-out in haven- en dokbedrijf die nog niet teneinde is. Ook de Waskaarsen fabriek is stop gezet. De „Telegraaf" weet meê te deelen, ,i4t door de spoorwegdirecties, hoewel streng met de striktste rechtvaardigheid wordt op. getreden tegenover de stekenden, en ten op zichte van hen, voor wie dat eenigszins mogeljjk is, de barmhartigheid niet uitge sloten zal blijven. Als een bewijs hoe lichtzinnig gehandeld is bij de spoorwegstaking, kan dienen. dat ontslagen zijn menschen met 37, 36, 24, 23 22, 20, 19 en 13 dienstjaren. Een misdadig plan. Dindagavond is getracht den laatsten trein naar Luik, door het leggen van een zwaai ijzer op de rails nabij Maastricht te doen ontsporen. De toeleg is mislukt. Sedert wordt de liju bewaakt. 400 Ontslagbrieven zijn door het gemeente bestuur van Amsterdam aan haar stakende werklieden verzonden. De heer P. de Heer is benoemd tot organist te SINT MAARTEN. Daar de heer De Heer hot orgel te Eenigenburg be speelt, heeft hij thans voor die functie bedankt. Gedurende 27 jaar bediende de heer De Heer aldaar het orgel. Opmerkelijk is het dat de organist in al die jaren slechts eenmaal, en nog wel wegens ziekte, ontbrak. De os van den heer D. R e z e 1- man te ANNA PAULOWNA, die 4 malen bekroond werd met een eersten prijs, is door den heer B. G. Scholten te Deventer geslacht Het dier woog 1160 pond aan de vier bonten en 103 pond aan vet, samen dus 1268 pond, schoon. ANNA PAULOWNA, 11 April. Zaterdagavond vergaderde in 't lokaal van den heer J. J. v. d. Goes do afd. Anna Pculowna van den Bond voor Staatspension- ueering. Na oponiDg der vergadering door Voorzit ter, lezing en goedkeuring der notulen, kwam aan de orde I. Jaarverslag uitgebracht door den secre taris. Hieruit bleek dat de afd. in 't eerste jaar van haar bestaan zich krachtig heeft ontwik- keld.Zij telt thans 234 leden. Een woord van hulde en erkentelijkheid werd gebracht aan de heeren Brledé, van Kolhorn, Van Krevelen te Anna Paulowna en Prins van Aalsmeer, voor hunne krachtige medewerking. II. Rekening en verantwoording door den Penningmeester. De ontvangsten bedroegen f 108.76. de uitgaven f 104.97 batig saldo f 3.78. De bescheiden, nagezien door de heeren Brands en Van Krevelen, werden in orde be- vonden.waarna de rekening werd goedgekeurd. III. Verkiezing van een Voorzitter. Met bijna algemeene stemmen werd de heer K. L. van Gorkom herkozen, die de benoeming aanneemt. IV. Verkiezing van een afgevaardigde voor de algemeene vergadering. Gekozen werd de heer D. A. van Krevelen, die zich bereid verklaart. Tot plaatsvervanger werd gekozen de heer K. L. van Gorkom. V. Behandeling van een concept-adres aan de regeering. Niemand had eene wijziging voor te stellen, zoodat 't ongewijzigd werd goed gekeurd. Bij meerderheid van stemmen werd vervol gens besloten, in 't begin van Mei a.s. eene algemeene vergadering te houden aan de Kleine Sluis en den heer Prins uit te noodigen, als spreker op te treden. Deze vergadering zal tevens openbaar zijn. Na nog enkele besprekingen sloot de Voorz. de vergadering, de aanwezigen dankende voor hunne tegenwoordigheid. Schagen, 16 April L903. KAASMARKT. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 22 stapels kleine kaas, prijs f25 60, en 1 stapel middelbare f20.—. Aan gewicht was er 14049 K.G. De kaasfabrieken „Aurora" te Wieringer- waard en „Concurrent" te Anna Paulowna teekenden ieder voor f 60.de gemeentenaren van Heiloo voor f 11.60. Het tot heden ge- teekend bedrag voor de Weerstandskas heeft de som van f 3000.reeds overschreden. In het lokaal van den heer J. Vader Az. trad op den 2en Paaschdag op de Zangvereeniging „Crescendo" van Alk maar, mot de opora-couiique „De Klokken van Corneville", onder leiding van den heer J. M. Otto. Deze opera is voor velen een oude en een goede bekende en op degenen, voor wie zij onbekend was, heeft zij beslist bare oude bekoring wel uitgeoefend, daarvoor is de muziek opgewekt en prettig genoeg. Waarachtig, als de aanwezigen Maandag avond genoten hebben, is het hensch niet te danken aan de onberispelijke uitvoering, 't Spijt ons, het te moeten zeggen.maar 't geheel kenmerkte zich door groote slordigheid De heer Otto heeft een superieure begaafd heid getoond, om er de bent door te scheuren, maar hij bekommert zich blijkbaar weinig om de eischen, die gesteld mogen worden. Van ons gehoorvlies is duchtig veel gevergd. Wat jammer, wat jammer! Gaarne gunnen we een pluimpje aan Gas- gard: spel en zang waren verdienstelijk; ook Serpolette en de markies hebben con amore hun taak volbrachteen enkel koornummer slaagde ook vrijwel. De zaal was meer dan bezet en er is na afloop menig walsje gemaakt. Ia Cérès waren de heeren Solser en Hease en mevrouw Slauderoff. Wie deze beide heeren eenmaal heeft gehoord, weet, dat ze bij het publiek succes moeten hebben en zoo was het dan ook nu weer. Hot waB een afwisselend programma met echt aardige, leuke voordrechten, waar harte]jjjk om werd gelachen. De zaal was hier eveneens flink bezet, LAAGHARTIG, Bjj de eerste morgeninspectie werd Maan dag j.1. tusschen post 17 en 18, in de nabij heid van do Keins, op de rails dwarsliggend gevonden een spoorbiel; ook was een telegraaf- paal doorgezaagd. Aan het postkantoor Schagen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart ingelegd f 10928 17terugbetaald f 14577.085. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 6896.

Schager Courant | 1903 | | pagina 2