Zondag 19 April i9U3. 47ste Jaargang No. 3828 EERSTE BLAD. Buitenlandse!) Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. DE STAKING. fSssreauICHAGM, liaan, O 4. Uitgever: P. TRAPMAN. onderhoud met de directie der H. IJ. S M. SGHAGë Nieuws- RAAIT AtnNSllliB- LilHllltllI Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTKNT1EN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Medewerkerfl I X K E L. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTÏ5NTÏEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer öct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. MM oniit Ér «t, Aan de Balkan-berichten kan men feite lijk geen touw vastknoopen. Ze zijn zoo vol tegenstrijdigheden, dat men er totaal de kluts in kwijt raakt. Nu eens komen over Macedonië kalmeerende berich ten; dan weer heet het, dat alles voor den grooten opstand klaar is. Vrij zeker mag men aannemen, dat in de provincie een toestand van anarchie heerscht, en dat Bulgaren, Macedoniërs en Turken in de verschillende districten een waar terrorisme uitoefenen. Al naar de banden de over hand hebben, wordt er onder de bevolking als wilde dieren huisgehouden. Wat wij over Albanië lezen, komt in vele opzichten met het nieuws uit Macedonië overeen. De Arnauten en hunne hooiden zullen in geen geval afstand doen van de voor rechten en privileges, die zij ten koste van de Christenen in Albanië bezitten, zoo dat zij zich met geweld tegen de hervor mingen der mogendheden zullen verzetten. Rusland en Oostenrijk hebben Turkije evenwel hun stelsel voorgeschreven, en daarin is van uitzonderingen voor Albanië geen sprake. De Porte weet in dit geval van beslui ten, noch handelen. Zij ziet geen kans, Albanië de wet voor te schrijven, ja, ze wenscht dit zelfs niet. Er gaan geruchten, dat juist het verzet van Albanië uit ge- j heime instructies van Abd-ul-Hamid voort vloeit. Op die manier zou de paleisregee- ring het nóch gevraagde, nóch gewilde hervormingsplan voor Macedonië zich van den hals willen schuiven. I Intusschen heeft de Sultan een bewijs van zijn goeden wil willen geven en eene commissie naar Albanië gezonden, die in opdracht zou hebben, de hoofden tot mee gaandheid te bewegen. Ten einde den wensch des Sultans de noodige kracht bij te zetten, zou die com missie ruim van ridderorden en geld zijn voorzien. Of Albanië door den gouden sleutel een gewillig oor voor het plan der mogendheden zal openen, is bijna ondenk baar. Men zou haast mogen aannemen, dat de met veel vertoon aangekondigde com missie eene nieuwe acte in het comedie- stuk van den Sultan is. En wordt daarbij reeds gemeld, dat de heeren in Albanië gevangen zitten. Sedert de laatste dagen zijn weder aller oogen naar Rusland gericht. De consul van Rusland te Mitrowitza, Sehterbina, toch is aan de gevolgen der wonden, hem toegebracht door een Turkschen soldaat, overleden. Voor het prestige van Rusland eischt die aanslag eene schitterende vol doening. Men wil weten, dat de eischen zouden bestaan in eene schadeloosstelling van 1.200.000 francs aan de familie van den vermoorden consul, en de oprichting van een kapel op de plaats, waar de mis daad is gepleegd. Ook spreekt men er van, dat de Czaar zekere rechten in Klein-Azië verlangt. Voor de Porte is dit bijkomend geval zeer lastig. Zij doet alles, wat zij kan, om Rusland welwillend te stemroeD. Turksche autoritei ten woonden de zielmis voor den vermoor den consul by; de Turksche minister van oorlog bracht een bezoek van rouwbeklag aan den Russischen gezant. Over den moordenaar werd een streng vonnis uitge sproken. Toch vreest men ook te Konstan- tinopel, dat dit alles den Czaar niet zal kunnen verteederen. Rusland en Oostenrijk moeten over verdere plannen thans van gedachten wisselen. Welke die plannen zijn, is onbekend. De Oostenrüksche en Russische gezanten heb ben zich naar Jildiz-Kiosk begeven, doch van hetgeen daar behandeld is, weet oo Reuter niets te melden, 't Is hl les onzeker. Mogen wij op de woorden van graaf Von Bülow ingaan, die zich tijdens zijn zonne bad te San Remo, door een redacteur van de Temps heelt laten ondervragen,dan is de toestand niet zoo donker, als hij ge schilderd wordt. Hij noemde de Oosterscbe kwestie wel geen storm w een glas water, doch een dreigend gevaar voor den vrede was hü evenmin. Hij vertelde, dat de regeenngen over eengekomen waren, de gevaarlijke streek te begrenzen, en te beletten, dat e iewt- ging zich uitbreidt. Deze begrenzing zou volgens vroeg r berichten moeten beteekenen, dat, zoo de Sultan van de beweging geen meester kan blnven, Oostenrijksche troepen in de ric ting van Macedonië op zouden trekken. Dat zou den Sultan dan weer nieuwe landstreken kosten, want waar eenmaal een groote mogendheid voet heeft gezet, wee zij van geen teruggaan. Oostenrijk in de richting van Salonika, en Rusland straks aan de boorden van den Bosporus't zou geheel in de lijn der landhongerige rijken liggen. En de keffende hondjes, Bulgarije, Servië en Griekenland, niets. Gehesl eene oplossing van onze eeuw. Graaf Von Bülow was ook op andere punten zeer openhartig. Zoo noemde hij de betrekkingen tueschen Duitschland en Frankrijk uitstekend. Donkere plekken lagen er niet tusschen beide landen en de rijkskanselier kwam dagelijks meer tot de overtuiging, dat beide volken bestemd zijn om met elkaar in goede verstandhouding te leven. Aan deze goede verstandhouding wenscht men te Müuchen vorm en gedaante geven, door de stichting van een Duitsch-Fransche liga. Als devies heeft men gekozen de woorden van Victor Hugo De vereenigiDg van Duitschland en Frankrijk zou het heil van Europa, de wereldvrede zyn. Jammer, dat aan dat schoone ideaal een groote hinderpaal in den weg ligt: Elzas—Lotha ringen. In het hart van eiken Franschman, ook in dat van het jongere geslacht, ligt de hoop opgesloten, dat Elzas en Lotharin gen eenmaal tot Frankrijk zullen weder- keeren. Vele malen is ook voor deze kwestie eene oplossing aan de hand ge daan. De nieuwste is deze, dat de provin ciën volgens taalgrenzen verdeeld zouden worden. Op dezelfde manier zco ongeveer, als voor Bohemen en Moravië is besproken, en door Denemarken voor Sleeswijk is ge- wenscht. Duitschland zou dan voor zjjne offervaardigheid eene Fransche kolonie als schadeloosstelling kunnen krijgen. Zeker mooi bedacht, maar praetisch onuitvoer baar. Van Fransche koloniën gesproken Algiers geniet op dit oogenbiik de eer van het bezoek van president Loubet, Wel vreemd, dat juist op den vooravond van dat bezoek, den gouverneur-generaal van Algiers, den heer Revoil, ontslag is gegeven. Men brengt dat ontslag in ver band met eene persoonlijke kwestie tus schen den heer Revoil en den minister president Gombes. Daar de heer Revoil in Algiers zeer gezien is, komt deze zaak zeker ter sprake in de Kamer. Een deel der radicalen zou over de handelwijze zeer vertoornd zijn. Profeten voorspellen het Kabinet eene nederlaag. In het Zuiden heeft de heer Loubet de gewone toespraken gehouden. In Mar- seille gaf hij te kennen, dat de havenstad niets anders behoeft dan eene goede ver standhouding tusschen arbeid en kapitaal. Als antwoord daarop is nu onder de trans- portarbeiders aldaar eene algemeene staking uitgebroken. Ook te Dantzig hebben de havenarbeiders eenparig daartoe besloten. Te Osnabrück hebben de timmerlieden het werk neergelegd, terwijl eene alge meene staking in de bouwvakarbeiders verwacht wordt, 't Onweer is nog niet van de lucht. De Regeering en de ontsla- genep. Dr. F. van Eeden heeft Donder dag een audiëntie bij den minister van waterstaat gehad. Omtrent den uitslag seinde hij aan „Het Volk" „De Regeering is nog niet voldoende inge licht, is zich volkomen bewust dat het lands belang er bij betrokken is dat zooveel moge lijk goede werklieden weer in dienst komen, i erkent dat de maatschappijen, ondanks alle gevoelens van teerheid, de belangen van den dienst moeten behartigen, maar vertrouwt, dat zij bij de liquidatie der staking zooveel mogelijk zachtmoedigheid zullen betrachten." De staking der Amsterdam- sche gemeentewerklieden. Naar de „Federatie van Gemeentewerklieden" te AMbTERDAM per bulletin meedeelde, is de staking van gemeentewerklieden opgeheven. De stratenmakers, die, zooals men weet, gedeeltelijk ontslagen zijn, zijn hieronder niet begrepen. Men schrijft uit HOORN: Zeer veel schade van de staking hebben de Zuiderzee-visschers ondervonden. Door de storing in het goederenvervoer kon geen haring naar binnen- of buitenland worden verzonden. En dat, terwijl de haringvangst in vollen gang is J —Een groot gedeelte van het personeel der Centrale Werkplaats te HAAR LEM, dat aan de staking heeft deelgenomen, doch op wier gedragslijn anders niets aan te merken viel, heeft bericht gekregen, dat het Vrijdagmorgen om 9 uur weder m dienst kon komen. Echter zullen zij worden beschouwd als opnieuw te zijn aangesteld, zoodat bun vroegere dienstjaren ongerekend blijven. 148 Personen bljjven ontslagen. Zij, die in de stakingsdagen gearbeid heb ben, ontvangen 4 dagen extra loon. Benoemd tot Kerkvoogd te OUDKARSPEL, de heer U. Hart. Ca. Tengevolge bedanking van den heer Jb. Pranger als Kerkvoogd, werd in zqjne plaats gekozen de heer A. Kroon Pz. wordt aan! Een. Uit DINXPERLO de Arnh. Ct. gemeld Dinsdagavond had hier bij het grenskan- toor een relletje plaats, waarvan de aanleiding wel der vermelding waard is. De commiezen moeten op dit punt een waakzaam oog houden, dat geen jenever en andere waren uit Pruisen worden binnengesmokkeld. Men- schen, die van het smokkelen een gewoonte maken, vinden dit toezicht lastig en bemoei lijken de commiezen. Telkens komen ze van Pruisische zijde aanloopen, dan eens met een j leege flesch, dan eens met een flesch pomp- 1 water, maar als de kans schoon is, met jenever. Bij eiken overgang moet de commies visiteeren. Dinsdagavond maakte een arbei der, die pas voor de Munstersche rechtbank voor een dergelijk feit gedagvaard was, het den commiezen zoo lastig, dat de rust aan de grenzen dreigde verstoord te worden. Met medewerking der politie werd de rustver stoorder in arrest genomen. Men schrijft uit den OELDER- SCHEN Achterhoek aan de Arnh. Ct. Toen de klompenmakers begonnen waren het Russische hout coöperatief aan te koopen, wilde men de klompenmakers van dit hout afkeerig maken door de bewering, dat het voor klompen al zeer weinig geschikt was. De klompenmakers hebben zich daaraan weinig gestoord en telkens als het Russische hout op is, vereenigen zij zich weer om nieuw hout te bestellen, omdat dit goedkoo- ppr blijkt dan het inlandsche. Maar ook de grondeigenaars zitten niet stil en gaan voort, elk stuk grond, dat ze missen kunnen, met peppels te beplanten. Het is de meest ge schikte geldbelegging, omdat geen boom zoo spoedig tot wasdom komt en zooveel tegen spoed verdragen kan als de peppel. Ook de burgerlijke gemeenten beplanten de bermen der wegen met peppels, wat op den duur een flinke baté voor de gemeentekas opleve ren zal. De inlandsche peppels zijn uitstekend te gebruiken, al brengen ze niet meer de hooge prijzen van vroeger op. KAAS. Onze consul-generaal te New-York, de heer J. R. Planten, heeft, naar aanleidiDg van tot hem gerichte aanvragen, aan zijn verslag over 1902 nog de volgende mededeelingen toege voegd Mijne mededeeling, dat de vraag naar Holiandsche kaas levendiger geworden is, sedert sommige der greote bazars [„Depart ment Stores"] alhier dat artikel in hunne afdeeling „comestibles" in voorraad hielden, moet, tot mijn leedwezen, nu eenigszins worden gewijzigd, omdat mij later bleek, dat de vraag naar die kaas weder afnam, hetgeen te wijten was aan het bezwaar, dat voor de groote magazijnen evenzeer gold als voor de kleine winkeliers, nl. het uitdrogen der aan gesneden kazen. Edammer kaas is alhier reeds voldoende bekend en geïntroduceerd, maar wat ik met de mededeelingen in mijn jaarverslag beoogde, was, ook voor de Leidsche en Goudsche kaas een ruimer débouché te verkrijgen. De Leidsche is nog te weinig bekend, en daar die variëteit zoo radicaal verschillend is van de inbeemsche kaassoorten, moeten de vooruitzichten daar voor als minder goed beschouwd worden. De Goudsche [zoetemelksche] kaas evenwel valt algemeen in den smaak, en het komt mij voor, dat een poging, om die kaassoort in meer couranten vorm en formaat hier in te voeren, mag worden aanbevolen. Zooals reeds gemeld werd, was er eenige vraag naar Goudsche kaas, verpakt in kleine, platte, ronde blikjesmaar daarbij werd ook aan gestipt, dat het bij de bereiding gevolgde procédé den eigenaardigen en zeer fijnen smaak van dit artikel geheel veranderde, zoodat de importatiën weinig konden bijdra gen tot het scheppen van eene vraag naar Holiandsche Goudsche kaas. Mocht het echter mogelijk zijn om die kaas zonder korst, in kleine blikjes te verpakken, zonder den smaak te schaden, dan zon misschien, vooral wan neer die blikjes voorzien waren van den „patent can opener" [een soort van sleutel, die ook bjj sardineblikjes gebruikt wordt], het zoo verpakt artikel populair kunnen worden kaas wordt vooral als toespijs ge* bruikt hier te lande, en met het oog daarop zon het formaat niet grooter moeten zijn dan dat, waarin de „Camenbert" wordt te koop geboden met korst [die verloren gaat] zonden deze kaasjes niet profitabel zijn, maar zonder korBt, in perkamentpapier gewikkeld en in spanen doosjes verpakt, zon de Goudsche kaas [mits, evenals de Fransche soorten, wekelfjks versch aangevoerd] misschien lang zamerhand ingang kunnen vinden, maar de prijs in het klein zon niet hooger moeten zijn dan 20 of 25 dollarcents. Kaasjes in porceleinen potjes, in welken vorm de Cana- deesche en eenige Amerikaanscbe soorten („Cl'nb-Cheese"] voorkomen, genieten ruime vraag en komen in verschillende grootten voor. Ik mag niet verhelen, dat de introductie van een nieuwe kaassoort, of van eene nienwe wijze van verpakking, met velerlei moeilijk heden zou gepaard gaan, en dat ook hier wederom reclame op groote schaal bijna onvermijdelijk zijn zon. Hdbl. Eenige boeren uit WIERINGER- WAARD en BARSINGERHORN zyn voor nemens, aan den Meeldijk oen kaasfabriek te bouwen. De nieuwe fabriek kan reeds op de melk van 171 koeien rekenen. Het ontvoerde kind. In een woning aan de Dijkstraat te OUD- KRALINGEN is aangehouden het 7 jarig meisje uit Amsterdam, dat den 9 April daar na schooltijd werd ontvoerd en volgens de eerste berichten in Duitschland werdgezecht. Vrijdagochtend werd een verzoek van het ontslagen spoorwegpersoneel tot herplaatsing overhandigd door eene commissie, bestaande uit de heeren prof. G. A van Hamel, prof. D. Josephus Jitta, prof. J. te Winkel, mr. J. A. Levy, D. Beerends. Bedoelde commissie werd ontvangen door den heer Nierstrasz, lid*- van den Raad van Administratie. Haar woordvoerder, prof G. A. van Hamel, zeide het volgende „Hier zijn twee gewezen beambten van het spoorwegpersoneel, die aan uwe directie overleggen een adres geteekend door onge- veer 420 personen. Ik zou gaarne dat adres voorlezen. [Voorlozing.] De adressanten hebben aan eenige medeburgers gevraagd, op dat stuk hun naam te stellen tot adhaesie, en zij hebben ons verzocht met hen mede te gaan. Wij geven aan dat verzoek gehoor en ik zal n zeggen waarom. Wij beseffen volkomen, dat de ver antwoordelijkheid voor de beslissing op deze verzoeken geheel berust bij uwe directie. Wij zijn natuurlijk vervuld, als zoo velen, van een ontzaglijk medelijden met het lot van heD, die de slachtoffers zijn geworden van de noodlottige gebeurtenissen, waartoe zij onder zoo veel misleiding gekomen zijn, maar wij beseffen ook volkomen, dat mede bij uwe directie overwegingen van barmhartigheid zullen gelden naast de overwegingen betref fende de belangen van het verkeer, waar voor u te zorgen heeft. „Doch wij zijn medegekomen om twee redenen. „Omdat deze smeekelingen zich tegenover het overweldigend zware van hun lot te zwak gevoelen alleen. Het zou te vergelijken zijn met een kind, dat tot iets den moed niet heeft, wanneer het alleen moet gaan, of met een klein volk dat verslagen is en de goede diensten vraagt van een ander, om den weg naar den vrede te banen. „Daarom zijn wij medegegaan en ook dan nog, opdat zij weten, dat, indien zij goeden raad willen vragen buiten hun bedrijf, er anderen zijn die voor hen voelen, dan de op ruiers die zonder zeiven risico te loopen, hen tot deze daden hebben aangezet." De heer Nierstrasz antwoordde in sub stantie „Bij de overwegingen, die de directie zullen leiden tot de beslissing omtrent het ontslag van het stakend personeel, zal tot grondslag dienen een speciaal onderzoek waarmede be last zijn eenige daartoe aangewezen ambte naren. „Men mag wel aannemen, dat niet met noodelooze gestrengheid daarbij te werk zal worden gegaan, doch moet tevens in het oog houden, dat er met het oog op de noodzake lijke eischen van den dienst reeds tal van plaatsen zijn bezet, waardoor algeheele her nieuwde plaatsing onmogelijk is. „Ook laat 't zich begrijpen dat er slachtoffers zuilen moeten vallen bij eene zoo ernstige j overtreding als waarvan wij getuigen waren". Intusschen stelt spreker op prijs de tus- schenkomst van personen uit de burgerij en hoopt, dat de bij spoorwegpersoneel en burgerij bestaande band door dezen stap nauwer zal worden toegehaald. Naar wij nader vernemen is dezelfde stap gedaan bij de directiën vaD den Staatsspoorweg en de Gooiscbe Stoomtram. Hdbld. De Reder ij kerskamer „Onder linge Oefening" te St. MAARTEN heeft met Paschen weer een uitvoering gegeven. Die avonden van onze jonge Kamer komen in trek, want er was ook ditmaal weer vrij veel publiek. Die waardeering van den kant van het publiek heeft de Kamer bepaald te danken aan de ambitie en ijver, waarmede de dames en heeren hun taak vervullen. Ook nu weer werd in „De Vondelinge", „Gemeubileerde kamers te hnnr" en „Deftige lui" het beste beentje voorgezet, en zoowel menige ernstige, als luimige scène kwam uitstekend tot haar recht. Waarlijk, zoo gaat het goed. 't Was een afwisselend programma, dat blijkens het daverend applaus zeer in den smaak der aanwezigen is gevallen. Wij hopen, dat de jéugdige Kamer op den ingeslagen weg mag blijven voortgaan dan zal zij spoedig met eere een plaats in de rij liarer zuster-vereenigingen innemen. In het Stoomvijzelgemaal van den polder SCHAGERWAARD zal een nieuwe ketel worden geplaatst. Bestek en teekening van het werk zal worden opgedra gen aan de ingenieurs-firma W. C. K. de Wit te Amsterdam. De thans gebruikte ketel dateert van 1879. Het is een Cornwold-ketel met een ver warmingsoppervlakte van 50 M2. - Brand te UTRECHT Donderdag ontstond te Utrecht brand in een bakkerij aan do Varkeusmarkt, bewoond door den bakker Vogelpoel. De bakkerij brandde geheel uit. Do belendende perceelen werden door het krachtig optreden van de brandweer behouden. Op den zolder sliepen twee knechts. Een sprong uit het raam en brak een been, doch de andere is bljjkkaar niet wakker geworden, want toen men weer op den zolder kon komen, vond men den i ongelukkige dood opzijn bed. Hij was verkoold. Nader schrijft men De knecht, die hedennacht bij den brand hot leven verloor, heette G. Lntterman en was pa6 16 jaar oud. i Volgens een andere leziDg heeft de onge lukkige zich nog trachten te redden, doch i werd hy door den rook genoodzaakt terng te gaan. De oorzaak van den brand is onbekend. oo—o— 't Is niet oninteressant, in zijn geheel mee te deelen de redenen, die het Comité van Verweer er toe hebben geleid, de staking op te heffen. Het stuk daarop betrekking hebbend luidt Het Comité van Verweer, door verschillende arbeidersorganisaties aan gezocht, in het publiek te verklaren, welke de redenen zijn, die den doorslag hebben gegeven bij het nemen van zijn besluit tot opheffing der algemeene werkstaking, meent daaromtrent de volgende hoofdredenen te moeten pabliceeren le. het meer dan zwak staan der spoor wegstaking. Om met een spoorwegstaking dien invloed uit te oefenen, die noodig was, moest in de groote centra het verkeer kunnen worden stopgezet, zooal niet geheel en al, dan toch voor het overgroote deel. Daarmede nn was het op Donderdagavond, 10 April, aldus gesteldTe Leeuwarden, Almeioo, Zutfen, Deventer, Kesteren, Apel doorn, Geldermalsen, Nijmegen, Leiden, Gouda, Delft, Schiedam en in de geheele drie pro vinciën Zeeland, Noord-Brabant en Limburg staakte niemand, of bijna niemand, behalve te Maastricht, van welke plaats wij echter later vernamen, dat dit nog maar alleen het geval was, omdat men de stakers niet meer had willen aannemen. Zwak stond het te Am sterdam, Zwolle, Arnhem, Winterswijk, Hen- geloo, Enschedé, Groningen, Zaandam, ter wijl Ondegeest naar Rotterdam vertrokken was, juist omdat het daar zoo hachelijk stond. Goede berichten waren op dat oogenbiik alleen uit Den Haag, Amersfoort en Utrecht. Het comité had reeds besloten, een hoofd besturen vergadering nit te schrijven op Vrij dagavond, teneinde daar voor te stellen de staking op te heffen, toen er bericht kwam uit Utrecht, dat daar de zaak voor don vol genden morgen hopeloos stond. Het comité meende, met het oog op de schromelijke gevolgen, die het omvallen van Utrecht, dat tot dat oogenbiik een prachtig voorbeeld gegeven had, noodzakelijk den volgenden dag hebben moest, niet langer te mogen wachten, doch de staking nog dezen nacht op te moeten heffen. Een bijkomend bewijs van groote zwakte der staking was, dat de hoofdbesturen der spoorwegorganisaties een brief hadden ge schreven aan de directiën, waarin o- a. ge vraagd werd, of bij werkhervatting allen weer aan het werk konden gaan, welke vraag met de andere vragen de directie weigerde te beantwoorden. Dit is het hoofdmotief voor het besluit tot opheffing der staking. 2de. Het zwak staan van bijna alle an dere stakingen. Behalve onder de havenar beiders, was de werkstaking te Amsteidam alleen algemeen in de bouwvakken, in de metaal- en de diamant-industrie. De bakkers staking stond zoo slecht, dat het hoofdbe stuur aan het comité reeds verlof was komen vragen, om de staking op te heffen. 1 )e typo- grafenstaking was totaal misluktalle dag bladen verschenen, alsof er niets aan de hand was. Zoo was hef. in deze beide vakken te I Amsterdam buiten Amsterdam was, op een enkele nitzondering na, in deze beide vakken j van staken geen spoor. De staking der ge meentewei klieden, op welke groote verwach tingen werden gevestigd, had, behalve de gasfabrieken en reinigingsdienst, heel gebrek kig ingezet. De andere stakingen oefenden weinig of geen invloed uit. 3e. Da Tweede Kamer had de wet reeds aangenomen; de Eerste Kamer was voor Vrijdagmiddag 3 nur bijeengeroepen. Men moest er op voorbereid zijn, dat de wet nog Vrijdagavond in werking kon treden. Inge wonnen juridisch advies had het comité als de onmiddellijke gevolgen van die invoe ring voorgesteld, dat a. alle spoorwegarbeiders, die georgani seerd weigerden aan het werk te komen, indien zij daartoe geroepen werden, strafbaar zonden zijn met ten hoogste twee jaren ge vangenisstraf. b. alle leiders der spoorwegstaking en dus niet alleen het Comité van Verweer, maar ook alle leden van plaatselijke comité's; ver der niet alleen de hoofdbestuurders, maar ook de afdeelingsbestuurders der spoorweg organisatie strafbaar zouden zijn met ten hoogste 4 jaren gevangenisstraf. Sprekers in vergaderingen en schrijvers in de pers, die de spoorwegarbeiders tot staking aanspoorden, zonden strafbaar zijn aan op ruiing tot een strafbaar feit, waarop ten hoogste 5 jaar staat. Het aantal strafbare personen zou minstens 2 a 300 bedragen. En met het oog op de groote moeite, die men overal had om de spoorwegarbeiders staande te houden, zon het aantal strafbare gevallen ontelbaar zijn ge weest. Terwijl te verwachten was, dit' de justitie in deze omstandigheden met de grootst mogelijke hardheid deze wet zou toepassen. Ware dit alles misschien nog te aanvaar den geweest, indien de spoorwegstaking rots vast had gestaan, in de medegedeelde orn- i standigheden ware het pure krankzinnigheid i geweest. I oen het Comité beraadslaagde, was het naar aller meening niet meer dan een nur of 15, 16 voor de afkondiging der wet. Het was dns de uiterste tijd om de betrokken personen te waarschuwen. In geval de staking had doorgegaan, hadden de besturen toch gewaarschuwd moeten worden, geen daden van leiderschap meer te verrichten, waaïdoor

Schager Courant | 1903 | | pagina 1