Donderdag 23 April liKtö. 47ste Jaargang No. 3.829. BureauICHAGEJI1, Laan, D 4. Uitgever P. TRAPMAN. MedewerkerJ. WINKEL. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. DE VROUW VAN DEN BOEKHOUDER. SCHA Aliewi Nienws-, RAAIT AinrlsiliB- Hullnvllil Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AÜVERTENTIEN in bet eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60. Afzonderliike nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. -Raadsvergadering te HARING- CARSPEL, 20 April 1903. Afwezig de heer J. B. Boekei. De Voorzitter opent de vergadering, de Secr. leest de notulen der vorige, die onver anderd worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat het kohier van den H. O., in de vorige vergadering opge maakt en vastgesteld op een bedrag van f 3630 85, door Ged. Staten is goedgekeurd. Gelezen worden de verslagen van de hoof den van het herhalingsonderwijs voor jongens, dezen winter gehouden. Uit die verslagen blijkt, dat de 19 leer lingen, die zich te Kerkbuurt hadden aan gemeld, den cursus tot het einde hebben ge volgd, zonder noemenswaard schoolverzuim; de cursus te Dirkshorn ving aan met 10 leerlingen en eindigde met 6; in 't Waar land waren die cijfers resp. 11 en 6. Een stemmig spreken de Hoofden als hun oordeel uit, dat het onderwijs voor de leerlingen, die den cnrsus trouw hebben gevolgd, vrucht heeft gedragen. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ter tafel wordt gebracht een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat deze gemeente in de kosten der Gezondheids commissie, gezeteld te Schagen, voor "c ge heel begroot op f 1656.30, in evenredigheid der bevolking f 77.605 moet bijdragen, met verzoek een raadsbesluit uit te lokken, waar bij de betaling dier som wordt geregeld. De Voorz- deelt mede, dat deze som, als gevolg van de invoering der Gezondheidswet, ten laste der gemeente komt, en een jaar lijks wederkeerende post op de begrooting van uitgaven zal worden. Met algemeene stemmen wordt besloten, bovenvermeld bedrag aan de Commissie te voldoen. Gelezen wordt een verzoek van de afd. Haringcarspel van „Het Witte Kruis", om bij gemeenteverordening te verbieden, dat kinderen uit gezinnen, waar mazelen heer- schen, de scholen bezoeken. Ter motiveering van dit verzoek wijst adressant er op, dat, sedert de mazelen geschrapt zijn uit de wet op de besmettelijke ziekten, het aantal sterf gevallen aan die ziekte onrustbarend is toe genomen, dat zelfs in den laatsten tijd epide mieën zijn voorgekomen dat volgens advies van geneeskundigen, mazelen oorzaak kunnen zijn van blijvende organische gebreken, en ten slotte, dat scholen broeinesten van besmetting zijn, waarom dan ook reeds op verschillende plaatsen verbodsbepalingen als door adressant bedoeld, zijn uitgevaardigd. De Voorz. verklaart, voorstander te zijn van eene verbodsbepaling als door adressant bedoeld, en wijst op enkele gemeenten, die reeds dergelijke bepalingen maakten. De ver gadering verklaart er zich eveneens voor, en besloten wordt dan ook, eene verordening te ontwerpen en die in de eerstvolgende verga dering te behandelen. De Voorz. deelt nog mede, dat de ligger der wegen met bijbehoorende kaarten thans goedgekeurd van Ged. Staten zijn terugont vangen, zoodat tot ter-visie-ligging kan wor den overgegaan. Hierna leest de Secr. het jaarl. verslag voor van den toestand der gemeente over 1902, hetwelk voor kennisgeving wordt aan genomen. De Voorz. stelt nu aan de orde de benoe ming van onderwijzend personeel voor het herhalingsonderwijs voor meisjes. Benoemd worden de onderwijzeressen voor de nuttige handwerken en de hoofden van scholen voor de andere vakken. Medegedeeld wordt nog, dat zich te Kerk buurt 12, te Waarland 9 en te Dirkshorn 16 meisjes voor dat onderwijs hebben aangemeld. Ter voldoening van de kosten van de veldwachterswoning is het noodig, eene geld- leening van f 1600 aan te gaan. Voorz. stelt voor, deze som te leenen van de Maatsch. voor Gem.-Crediet, tegen eene rente van 4°/o 's jaars, en de aflossing te doen aanvangen na de aflossing der thans nog bestaande schuld. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. In verband met de binnenkort te verwach ten stemming en herstemming voor de Prov. Staten, wordt goedgevonden thans reeds over te gaan tot benoeming van stembureaux. Benoemd worden voor stemdistr. I nevens den Voorz., de heeren Schoorl en De Jongh en Groot als plaatsverv., en voor stemdistr. II de heeren Keesom voorz., Bijpost en Boe kei leden, en Plaatsman, plaatsverv. Bij de nu volgende rondvraag brengt de heer De Jongh ter sprake een schrijven van den onderwijzer Visser te Kerkbuurt, over de uitbetaling van diens jaarwedde gedurende den tijd, dien hij onder de wapenen is. In de vorige vergadering is n.1. besloten, die jaar wedde uit te betalen na aftrek van het kostgeld, doch aangezien Visser tijdens zijne afwezigheid kamerhuur moet betalen, wat de heer De Jongh trouwens zeer billijk vindt, is het noodig die bepaling in zooverre te wijzigen, dat ook de kamerhuur zal worden uitbetaald door de gemeente. Nader wordt nu besloten, van de jaarwedde in te houden f 4.50 per week, zijnde het kostgeld na aftrek van de kamerhuur. De rondvraag verder niets opleverende, wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad in geheime zitting over. Zondag 19 April, 's middags ten 12 uur, juist na het uitgaan der R. C. Kerk in 'T V ELD, ontstond plotseling brand aan den Rijderweg aldaar, in een perceel bewoond door de wed. Bijwaart en Molenaar. De laatste had petroleum gebruikt om haar fornuis aan te maken en daarbij was de vlam in den schoorsteen geslagen. In een oogen- blik stond het gebouw in lichte laaie, zoo dat letterlijk niets kon gered worden dan een pak mannfacturen van de wed. Bijwaart, die in het perceel een winkelnering uitoefende. Door den hevigen wind beliepen ook de aangrenzende gebouwen links en rechts groot gevaar. Deze werden echter door do spoedig ter plaatse aanwezige brandweer van Zijdewind, zij het ook met groote water schade, behouden. Iets anders was het echter met de boerenplaats van den heer J. Ligt- hart,bewoond door den hr. J.Pronk.Deze plaats, die in de richting van den wind aan de andere zijde van den weg stond, ging ook al spoedig in de vlammen op. Hier had men evenwel gelegenheid, het vee, de rijtuigen en eenigen inboedel nog te redden. Met een paar uren lag alles in de asch. Huizen en inboedels, behalve wat de laat6te betreft die van de wed. Molenaar, waren tegen brand schade verzekerd. Gelukkig dat een en ander bij dag plaats had. Was het ongeluk in den nacht gebeurd, dan hadden er stellig ontzettende ongelukken plaats gehad. De Algemeene Ned. Levens verzekeringmaatschappij .heeft besloten een verzekerde te royeeren, omdat hij geen premie meer betaalde. We zouden dit niet vermelden, wanneer de verzekerde niet was Z. M. Alexander, koning van Servië. Roman van A. 0. KLAUSZMANN. 11, 0-0-0 De voorbereidingen voor het uitstapje naar het Reuzengebergte werden door de jonge vrouw met allen ijver getroffen. En het was haar zeer aangenaam, dat Martba niet mede van de partij zou zijn. Want de jonge onder wijzeres had van de ouders van een leerling, van wie zij zeer veel hield, de uitnoodiging ontvangen, haar vacantie op een bij Leignitz gelegen landgoed te komen doorbrengen. Zij had dat gaarne aangenomen, want het samen wonen met haar schoonzuster werd haar steeds zwaarder en zwaarder, daar Hermin e met den dag norscher en onaangenamer word. Advocaat Schröder had Martha sedert den laatste keer dat hij het middagmaal ten hunnent had gebruikt, nog maar eenmaal op straat ontmoet. Maar zij behoefde zich nu niet wijs te maken, dat hij deze ontmoe ting had gezóchtomhaar te kunnen spreken. Want hjj was haar met zeer stijven groet voorbijgegaan. Zijn blik had haar nauwelijks geraakt en de uitdrukking van zijn gelaat was van dien aard geweest, dat haar bepaald de moed om hem aan te spreken, ontvallen zou zijn, wanneer zij die bedoeling had gehad. HOOFDSTUK VI. Middernacht was voorbij, maar in de zoogenaamde schatkamer brandde nog licht. Met ingang van 27 April a. s. zal door den ondernemer den heer A. Prins te ZUID-SCHARWOUDE, een inotordienst worden geopend van Zuid- en Noord-Schar- woude, Broek op Langendyk en Oudkarspel, langs Krommenie en de Zaan naar Amsterdam. Te SCHOORLDAM is Zaterdag avond eene vrouw door een fiets aangereden en op de plaats doodgebleven. De lichtingen. Naar men meldt, bestaat het voornemen, de miliciens der lichting van 1900 nog in den loop dezer maand, vermoedelijk reeds tegen het einde der volgende week, met groot verlof te zen den. De lichtingen 1901 en 1902 zouden voorloopig nog onder de wapenen blijven. Men bericht nader uit DEN HAAG De militaire spoorwegbewaking wordt ge leidelijk opgeheven. Dezer dagen in Noord- Brabant, vervolgens in Limburg en tegen het laatst der week in de noordelijke provinciën. Daardoor komt een gedeelte militie vrij voor groot verlof. Te Amsterdam blijft de militaire versterking voorloopig gehandhaafd, en maat regelen worden overwogen tot blijvende uit breiding van het garnizoen aldaar. De diensttijd der lotelingen. Zijn wij wel ingelicht, dan is 19 Mei aan gewezen als de dag van opkomst der mili ciens van dit jaar. De diensttijd dezer lotelin gen zal aanmerkelijk bekort worden men spreekt van 6V2 maand in plaats van 8 als gevolg der buitengewone legeruitgaven in den jongsten tijd. „N. v. N." Wij kunnen met zekerheid melden, dat ex-president Kruger in de volgen de maand zijn zomerverblijf te HILVERSUM zal vestigendaartoe is bereids een villa aan den Hoogen Naarderweg gehuurd. Ook eene advertentie! Een bakker te GOUDA beveelt zich bij advertentie beleefd aan tot de levering van spoorbrood en brood om op te staken en brood om op te werken. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Gem. te CALLANTSOOG Ds. Briedé te Kolhorn. Aan den LANGEDIJK is de prijs der uien de laatste dagen enorm gestegen. Werd eene week geleden slechts f 0.50 per baal van 50 K.G. besteed, thans geldt dit product reeds f 2 per 50 K.G. Doch alle zich aan de hoopen bevindende uien zijn niet leverbaar. Daar zijn bouwers, die uit een hoop van 10 balen nog 4 balen kunnen zoeken, welke voor den handel geschikt zijn, doch daar zijn er velen, die van een hoop uien nog niet één baal overhouden. Al zijn dus thans de prijzen hoog, dan kan dat toch den geheelen nienoogst niet meer goed maken. De eerste vrouwel ij ke recht s- gelesrde. Heden werd door de Rechtbank te ROT TERDAM als advocaat beëedigd mejuffrouw Adolphine E. Kok, die de eerste vrouwelijke pleitbezorger in Nederland zal zijn. Tegelijk werd beëedigd haar verloofde Mr. A. van den Hoek. Een mistklok. Men schrijft uit STAVOREN Geen grooter vijand van den schipper op zee, dan de mist. Zelfs de veerbooten Stavo ren—Enkhuizen hebben daarmede te kampen, hoe goed overigens de waterweg bekend mag zijn. Vooral de reis naar Stavoren biedt bij mist moeilijkheden, wijl het vaarwater naar de Stavorensche haven minder scherpe aanwij zingen geeft dan het geval is met de haven van Enkhuizen, 't Is dan ook meermalen Men schreef den dertigsten Juli en zoo als steeds op de beide laatste dagen van de maand, wanneer de boeken moesten worden afgesloten en de maandstaten opgemaakt, moest Winter voor een groot deel van den nacht doorwerken. Voor den klerk Bartel was het niet verplichtend, om na de gewone bureau- uren nog over te werken, maar daar deze geen gelegenheid liet voorbijgaan om zijn ijver te toonen, stelde hg zich ook bij dergelijke gelegenheden disponibel. Dat ook de naaste kaïner verlicht was en niet alleen de schatkamer, had zijn oorzaak daarin, dat Bartel de gewoonte had de cijfers, die hij moest optellen, luid op te noemen, een eigenaardigheid die de zenuwachtige Winter onmogelijk kon ver dragen. Daarom moest Bartel in de andere kamer zoodra hij moest optellen, en de verbindingsdeur, die anders steeds open stond, was nu gesloten. Sedert acht uur in den avond zat Bartel te tellen, zonder dat hij een enkele maal zijn plaats had verlaten of zijn arbeid on derbroken. Maar nu begonnen de rijen cijfers toch voor zijn oogen te dansen en alles liep door elkaar, en daarom legde hij den penhouder neer om zich een korte rust te gunnen. Een der vensters, die op den tuin uit zagen, was voor de warmte wijdgeopend en in de behoefte om zijn stjjfgeworden leden eens te rekken, bleet Bartel, nadat hjj een paar maal zachtkens op en neer had geloopen, voor dat open raam staan. Het was een van die heerlijke, heldere zomernachten, dat men de gansche omge ving duidelijk overzien kan. Hot kerkhof met zijn kruisen en steenen voorgekomen, dat de boot, tot niet geringe teleurstelling der reizigers, bq mist het spoor bijster raakte. Om afdwalen te voorkomen, bedient men zich tot nog toe van een misthoren, die van tijd tot tijd zijn eentonig geluid over de zee doet klinken, maar uit deD aard der zaak slechts op geringen afstand hoorbaar is en daardoor niet geheel aan 't doel beantwoordt. Daarin zal nu verbetering gebracht worden. Voor rekening van de Holl. Spoorwegmaat schappij wordt op 't uiteinde van den Noor- derhavendam een door middel van een uur werkmechaniek zelfwerkende mistklok aange bracht, welke 10 uren aaneen zal kunnen luiden. De klok zal worden opgehangen in een solied bewerkt steenen gebouwtje ter hoogte van 5 M. met torentje daarop van 4 M. Dit gebouwtje alleen zal ongeveer f 1500 kosten. De klok en het uurwerkmechaniek worden geleverd door de Bredasche machine fabriek. Niet alleen veerbooten en pont zullen er van kunnen profiteeren, maar ook den vis- schers, die op zee door mist worden overval len, zal de nieuwe mistklok uitstekende diensten kunnen bewijzen. Niet schuldig. Aan de beide schildwachten, aan wie op verzoek van den auditeur militair t« 's-GRA- VENHAGE voorloopig arrest in het kwar tier was opgelegd wegens het bij de staking schieten op den spoorwegarbeider De Jong te Rotterdam, die daarbij doodelijk werd getroffen, is na onderzoek Vrijdag volledige vrijheid toe- I gestaan, nu gebleken is, dat zij geheel volgens het consigne gehandeld hebben, terwijl bovendien geen van de twee kan worden aangewezen als degeen, wiens schot De Jong zoo noodlottig heeft getroffen. „Vad." Een Slakkengangetje. Half Eebruari dient een gehuwde onder de wapenen geroepen verlofganger te 's-HER- TOGENBOSCHeen request in aan deKoningin, om ondersteuning ten behoeve zijner vrouw, die nu zonder eenige verdienste is en met haar kind aan alles gebrek heeft, i Gistermiddag dus 2 maanden later ontvangt de vrouw eene beschikking van den i minister van Oorlog, waarin haar wordt I medegedeeld, dat zij zelve een request aan H. M. moet indienen om ondersteuning, zoo aan haar man geen ontheffing uit den dienst kan worden verleend. Tot het nemen dier beschikking was de Minister reeds gemachtigd door den Directeur van het Kabinet der Koningin den 2en Maart j.1. dus anderhalve maand geleden. Als alles dus goed gaat, zal misschien de vrouw, die met haar kind zelfs aan het hoogst noodige gebrek heeft, over een maand in het genot van de haar bij de wet verzekerde 1 ondersteuning zijn. „N. B." -De kolonie te BLARICUM. Uit Hilversum schrijft men De kolonie zal uit Blaricum verdwijnen, niet tengevolge van de jongste gebeurtenis sen, evenmin uit vrees voor herhaling, naar de kolonisten verzekeren, maar enkel om dichter te komen bij een markt van afzet voor de producten der kolonie.De hr. Kylstra is, naar men zegt, reeds bezig elders grond te zoeken. Maandagmiddag zijn eenige kolonisten vertrokken. Bij den heer N. de Jong te BARS1NGERHORN werd Zondagavond door het rederijkersgezelschap „Liefdadigheid" op gevoerd het blijspel van v. Moser en Schön- than, getiteld „Inkwartiering." Hiermede werd de rij van uitvoeringen voor het winterseizoen weder gesloten. Het ontbrak ook dezen keer niet aan be langstelling, zoowel van de zijde van het publiek als van anderen, die hun steun ver leenden aan de opvoering van het tooneel- stuk. Ook het fanfarecorps nam weder welwil lend de rol op zich om afwisseling te bren gen in de onvermijdelijke pauzen. De opvoering van „Inkwartiering" voldeed zoo wèl, dat de leden van het rederijkersge zelschap zich voor een volgenden keer met gegronde hoop op succes kunnen gereed maken. - WIERINGEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks 3 uur, werden de bewoners van Hippolytushoef uit den slaap opgeschrikt door het geroep van brand brand De klokken werden geluid en het duurde niet lang of heel het dorp was op de been. Waar is de brand klonk het angstig vragen. Op Stroe was het antwoord. Velen begaven zich naar de plaats des onheils, waar zooveel droevigs was geschied. De nieuwe boerenwoning van den heer S. A. Klein stond in lichte laaie en door den feilen wind viel aan blusschen niet te denken. De geheele plaats met daarachter gelegen schuur brandde tot den grond toe af. Het treurige is evenwel, dat 2 menscheu in de vlammen omkwamen. De bewoner en diens dochter zijn in hun slaap door het vuur overvallen en hebben zich, wakker geworden, den weg naar buiten zien afgesneden. Hun verkoolde lijken werden later gevonden op de plaats, waar de huiskamer was geweest. De 24-jarige zoon wist nog door de vuurzee heen te worstelen en de buren te wekken. Tevens kon hij nog een vijftal varkens, 2 paarden en 2 mestkalveren uit de schuur achter het huis redden, doch had bij dat alles reeds zooveel brandwonden bekomen, dat de onge lukkige bewusteloos neerviel en men hem moest wegdragen. De verdere veestapel, zijnde 14 koeien, 3 kalveien, 2 paarden, 4 schapen en 4 lammeren met een hond, kwam in de vlammen om. Men kan zich voorstellen, hoe geheel Wieringen onder den indruk is van dit aller treurigst feit. Honderden menschen bezochten Zondag de plaats des onheils en een elk keerde weemoedig gestemd huiswaarts. Huis en inboedel waren geassureerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Een incident. Een APELDOORNSCHE correspondent schrijft Maandagmiddag, kort voor de aankomst van den koninklijken trein, waren op het perron alhier, voor de wachtkamer, waar het Koninklijk Echtpaar zich bevond, een paar bemodderde straathonden ongegeneerd aan het ravotten, aan welk minder hoffelijk tooneel de dienstdoende inspecteur van politie, eenigszins ontsteld, een eind maakte door de diertjes naar het achterpeiron te jagen. Terzelfder tijd ongeveer stoomde de konink lijke trein statig het station binneo, en enkele oogenblikken later was het aanwezige publiek getuige van een allerhartelijkste om- helziDg tusschen onze Koningin en hare ge liefde Moeder. Wie stelt zich echter de verbazing en ont steltenis voor van politie en publiek, toen men ontdekte, dat een der vieze hondjes, een onooglijke poedel, zich familiaar naast de Koningin op den looper had gezet en deze eensklaps, ziende de teedere begroeting, waar schijnlijk in vriendelijkheid niet onder wil lende doen, heel vertrouwelijk op de Koningin- Moeder toesprong en, zonder op de algemeene ontsteltenis te letten, aanstalten maakte om H. D. ook nog andore lieikoozingen te bren gen. teekende zich dan ook scherp af en de klerk, wiens neiging tot gelooven aan fantastische en bygeloovige dingen zonder twyfel een erfdeel was van zijn zigeunersbloed, had deze stomme teekenen des doods nooit anders dan met geheimen afkeer kunnen zien. Maar vandaag was zijn geest met gansch andere dingen bezig. Hartstochtelij ker dan ooit te voren verhieven zich in zijn binnenste de verlangende, begeerende weDSchen, die al zijn denken en doen in j beslag namen. Hij wilde rijk worden, on- i metelijk rijk, zooals reeds zoovelen vóór hem rijk en groot geworden waren, die I hun loopbaan in armoede en ellende waren j begonnen. Hij wilde allen, voor wie hij zich nu moest buigen en vernederen, in het stof aan zijne voeten zien. En niet alleen de zaligheid van die macht, die alleen de rijkdom vermag te geven, maar ook het geluk der liefde wilde hij in volle teugen genieten. Ja, de betooverende voor stelling van deze hoogste aardsche verruk king beheeischte vandaag, evenals reeds de laatste veertien dagen, geheel zijn ge- dachten. "Want de gebeurtenissen en voor vallen der laatste veertien dagen hadden hem bijzonder levendig doen bezighouden met Martba en die hadden tegelijkertijd zijn geheime liefde tot een hartstocht doen opvlammen, waartegen geen verzetten meer hielp, nadat zij met overweldigende kracht van zyn gansche zijn en wezen bezit ge nomen had. In droomen, zoowel als in waken, dacht hij nog slechts aan haar, en wanneer hij zich heden vuriger dan ooit rijkdom en aanzien wenschte, geschiedde dat vóór alles, omdat bij er zeker van was, dat het aanzoek van een aanzienlijk man niet door i Martha zou worden geweigerd, al stond de afstamming van het zigeunerdom hem dan ook nog zoo duidelijk op het gelaat gedrukt. Dat hy haar bezitten moest en dat hij de ellendigste aller menschen zou zijn, wanneer zij aan een ander de voorkeur geven zou, was hem een onomstooteljjke waarheid geworden. Met den aangeboren speurzin, aan zijn ras eigen, zonder zich bloot te gaven, was hij alles wat op Martha en de familie Winter betrekking kon heb ben, te weten gekomen. De laatste dagen, dat de liefde in zijn binnenste in haar felsten gloed was ontvlamd, was hjj niet kieskeu rig geworden in de middelen, om zich op de hoogte te stellen van haar doen en laten. Josef Bartel had er zich niet mede tevre den gesteld, zélf Martha zooveel hem mogelijk was te bespieden, maar lijj had zelfs een zekere vriendschap gesloten met het dienstmeisje van mevrouw Winter, die hem getrouw alles overbriefde, wat er binnen werd afgespeeld. En al waren hare mededeelingen nóg zoo vaag, Josef bezat scherpzinnigheid genoeg, om daaruit met hetgeen hij al wist ot gehoord had, het een en ander te distilleeren, dat bom een juisten blik in de zaken schonk. De ver houdingen in de Wintersche woning waren de laatste dagen van dien aard geweest, dat die hem zeer verontrustten, en al de daemonen van zijn hartstocht hadden ont ketend. Het optreden van den plotseling verschenen Amerikaan, die door den boekhouder Winter met zulk een groote voorkomend heid werd behandeld, had daartoe aan leiding gegeven. Dat Martha's groote aan trekkelijkheid op dezen Milier van den eersten dag af een groote macht had uit geoefend, zouden reeds minder scherpe oogen dan die van Bartel dadelijk hebben be merkt. Bijna dagelijks had Bartel met moeilijk verbeten woede moeten zien, boe beiden tot gemeenschappelijke uitstapjes, waarvan hij het doel niet kende, het huis verlieten, en hoe de Amerikaan daarbij alle moeite deed een aardig, onderhoudend cavalier te zijn. Van het dienstmeisje wist hij, dat de Amerikaan, die zoo opgewekt babbelen kon, steeds om en hjj de juffrouw was. En daar in zijn fantasie een man, die naar Amerika was gegaan, zich daar in een dollarkonicg moest hebben veranderd, was George Milier in Bartel's oog een zeer ge vaarlijke medeminnaar, dien bij in zijn hart evenzeer vreesde als haatte, en dagelijks het allerergste foewenschte. Dat de advocaat Sohiöder, wiens bezoeken z.jjn ijverzucht óók reeds hadden opgewekt, de laatste twee weken niet meer verscheen, was vcor den scherpzinniger] Bartel het zooveelsto bewijs meer voor zijn vermoedens. Martha's hinkende vereerder hield zich zonder twijfel om geen andere redeD veraf, dan om den begrijpeljjken tegenzin in dien nieuwen minnaar, tegen wiens rijkdom en manne lijke schoonheid hij niet btstand was. Als een verlossing vaD ondraaglijke pijn, had Bartel eindelijk Miller's vei trek begroet. Hij had van het dienstmeisje gehoord, dat het tot een verloving en zelfs tot een verklaring tusschen Martha en den Ame rikaan niet was gekomen, en bij was ijdel genoeg, daaruit voor zichzelf nieuwe hoop te putten. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1903 | | pagina 1