ThgezondëhT" MM nwiici! der ieeL Buitenlandsch Nieuws. Uit en voor de Pers. Plaatselijk Nieuws. Weerstand skas. Burgerlijke Stand. Binnenlandse!) Nieuws. De vriend, die mij de vergadering be schreef, vertelde er bij, dat, toen de ver gadering uitging, het een haar scheelde, of een der bestuursleden van den anti- stoomtrambond was onder den stoomtram geraakt Het is zeker het beste, om zich bij het lezen van een opkomend politiek onweer, voor het inslaan van den bliksem maar niet al te ongerust te maken. Bijna altjjd ziet de lucht er veel dreigender uit, dan ze werkeiy k is. Zoo ongeveer is het óók geweest tusschen Duitschland en Amerika. Het scheen een oogenblik, dat er in de betrekkingen tusschen die landen een ern stige breuk zou komen. Nog kort geleden oefende Admiraal Dewey een scherpe cri- tiek uit op de Duitsche vloot, wat in Duitschland lang niet kalm werd opge- genomen. Jammer voor den praatgragen zeeman, dat hij bij die gelegenheid wel den splinter in eens anders oog, maar niet den balk in eigen oogen heeft gezien. Want wè.t is gebleken Het Amerikaansche eskader, dat bestemd was voor een bezoek aan Europa, moet thuis blijven, omdat er maar drie schepen geschikt voor die reis zijn. Het oude Europa behoeft dus voorloopig niet bevreesd te zijn, dat zijn havens door eene Ameri kaansche vloot geblokkeerd zullen worden. Tóch zal het Amerikaansch bezoek aan Marseille doorgaan, maar thans op andere wijze. De betooging is nu opgedragen aan het Amerikaansche Middellandsche Zee eskader. Dat eskader kruist reeds geruimen tjjd in de Turksche wateren, teneinde pressie uit te oefenen op de regeling der geschil len, die er tusschen de Unie en Turkije bestaan. Heette het eerst, dat aan het verzoek van den Duitschen Keizer, om ook een bezoek aan Kiel te brengen, niet voldaan kon worden, thans is het onweer in zooverre weer afgezakt, dat ook Kiel de sterrenvlag in zijn haven zal zien wapperen. Natuurlijk worden voor dien ommekeer in de gevoelens te Washington, allerlei redenen opgegeven. Zoo wil men weten, dat het president Roosevelt is geweest, die de toenadering tot Duitschland heeft gewild. Hii zou tot president van de Unie herkozen willen worden en heeft daarvoor de stem men van de vele Duitschers in Noord- Amerika noodig. 't Zou best mogelyk kunnen zyn Met den anderen angel-Sak- sischen neef is Duitschland niet zoo spoedig klaar. Het aantal twist- en geschilpunten tus schen Duitschland en Engeland is thans wéér met één vermeerderd. Het is een economisch geschil van den eersten graad. Eigenlijk zijn het bijna altijd economische belangen, die de Rijken met elkander in botsing brengen. De kwestie loopt nu over den Bagdad-spoorweg, voor Engeland den kortsten weg naar Indië. Duitsche kapitalisten, gesteund door de Duitsche diplomatie, hebben concessie ge kregen voor de lijn, die de Middelland sche Zee met de Perzische Golf za! verbinden. Deze lijn moet door streken loopen, die schatten aan delfstoffen in den grond verbergen, zoodat de lijn in de toe komst eene rijke bron van inkomsten be looft te worden. Deze concessie is lang niet naar den zin van Engeland. En daar heeft het ook wel eenige reden voor. Want door den nieu wen spoorweg wordt Engeland's positie in de Middellandsche Zee en aan het Kanaal van Suez zeer verzwakt. Tot aan de grenzen van Indië kan welhaast eene vreemde troepenmacht worden gebracht, zonder dat zijn machtige vloot in staat zal zjjn zulks te verhinderen. Ook uit een ander oogpunt baart de Duitsche concessie aan Engeland eene bittere teleurstelling. Sedert eenigen tijd was men in Engeland druk bezig een spoorwegplan in elkander te zetten. Deze lijn zou uit Egypte, loopen door Syrië en Arabië tot Bagdad en haar eindpunt krijgen te Korveit, in het noorden van de Perzische Golf. Daarom werd een sterke Engelsche propaganda ge maakt in Arabiëdaarom werd bij herha ling gepoogd, Korveit onder Engelsch protectoraat te stellen daarom werd in de Perzische Golf een machtig Engelsch eskader geposteerd. En nu is deze geheele berekening mislukt, Wel heeft het Duit sche oonsortium het Fransche en Engelsche kapitaal uitgenoodigd zich voor de onder neming te interesseeren, doch de voorwaar den, waarop zulks plaats kan hebben, zyn door de Engelsche regeering onaannemelijk verklaard. Frankrijk schijnt de Duitsche plannen te willen steunen, wat in Engeland met leede oogen wordt aangezien. Misschien vindt koning Edward bij zijn bezoek aan Parijs gelegenheid, over dit zaakje nader te spreken. De ontvangst van den Koning te Parijs heeft den fakkel der tweedracht in het kamp der Nationalisten geworpen. Een deel, met Roehefort aan het hoofd, wenscht een anti-Eogelsche manifestatie op touw te zetten. De heer Déroulède, die nog altijd als banneling in het Noorden van Spanje vertoeft, heeft zich daartegen ten sterkste verzet. Hij meent, dat de partij, die in den Parijschen Gemeenteraad de meerderheid heeft, Engeland's Koning met alle hulde moet begroeten, „want", zoo zegt Déroulède, „Engeland kan ons een maal behulpzaam zijn bij de herovering van Elzas-Lotharingen." Koning Edward's reis werd tot heden zonder noemenswaar dige ongevallen voortgezet. Karakteristiek mag het heeten, dat de vorst, die met een stoet van bedienden den tocht aanvaardde, reeds zijne geheele bagage heeft verspeeld. Bij vergissing bleef ze in een Italiaan- sche haven achter en nu is ze totaal zoek. Aan dezen weluitgevoerden aanslag op des Konings kleedjj wordt er een op zijn lijf en leven vastgeknoopt. Wat wy er van lazen, was vrij duister en onbegrijpelijk, waardoor wij den indruk kregen, dat een fantastisch journalist voor dit verhaal wel aansprakelijk kan zijn. Vrijdag j.1. is de koniDg te Napels aange komen, waar hij door den hertog der Abruzzen, oom des koDings, den Duitschen kroonprins en den hertog van Braganza, begroet werd. Van hier gaat de tocht naar Rome. Of de Koning eeD bezoek aan het Vaticaan zal brengen, is nog vrij onzeker. Het schijnt, dat koning Edward zich nan enkele formaliteiten niet wenscht te onder werpen Men eischt op het Vaticaan, dat de koning uit het Engelsche gezantschaps gebouw met eigen rijtuig tot den Paus komt. Dat moet dan zooveel beteekenen als dat de koning met een Engelsche equi page van Engelschen grond komt, zoodat hij het gebied van den „roover-koning" niet heelt betreden. Tegen dezen equipage-eisch moet de vorst zich beslist verzet hebben. Terzellder tijd, dat 's koniDgs jacht de blauwe wateren van de Middellandsche Zee doorsneed en hij misschien ver aan den horizont de donkere kustlijn van Alrika kon zien, vermoedde hij misschien niet, dat in datzelfde werelddeel zijn leger een gevoelige nederlaag leed. Pe expeditie in Somaliland overkwam die ramp. Een kolonne van 220 man is door de Somairs plotseling overvallen In het gevecht sneuvelden 180 soldaten en al de officieren. Men vreest, dat andere af- deelingen een gelijk lot staat te wachten. Wie aan imperiale staatkunde doet, moet en kan echter geen bloed ontzien. Andere mannen zullen optrekken, zoo noodig tien maal meer, en zoo zal ten slotte toch de macht zegevieren over het recht. Eigenlijk zijn macht en recht in de tegenwoordige staatkundige wereld woorden van gelijke beteekenis. Wie de macht heeft, heeft ook het recht, en daarmeê is 't uit De toepassing is voor 't grijpen. Rusland en Oostenrijk hebben samen meer macht dan Turkije, en ze hebben zich dus ook het recht aangematigd, den Sultan de wet voor te schrijven. En zoo moet de Sultan nu tegen zijn eigen gelóofsgenooten, tegen het volk waaruit hij zijn lijfgarde recru- teert, optrekken, omdat de Albaniërs niet gediend zijn van de voorgeschreven her vormingen. De Porte hoopt nog door een groote militaire machtsontplooiing een ge wapend verzet der Albaneezen te voor komen. Of 't gaan zal, zullen wij spoedig weten (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven.) Mijnh. de Red. Naar aanleiding der Oranjestrikjesge- schiedenis onzaliger gedachtenis had ik eens een gesprek met iemand uit onze gemeente, en deze veroordeelde al dat twistgeschrijf uit zoo'n kleine plaatshij meende, dat men het vuile goed niet buiten, maar in eigen huis moest wasschen. Ik gevoelde hier wel iets voor, maar maakte de opmerking Nimmer ben ik in een blad een persoonlijken strijd begonnen en zal dat ook nooit doen, doch ik geloof niet, dat ik ook in het vervolg zwijg, wanneer ik meen, dat in een persoonsquaestie on eerlijkheid of onrechtvaardigheid gepleegd wordt. Dit is thans weer het geval. In het jongste tooneelstuk van ds. Scher- merhorn maakt de schrijver propaganda voor geheelonthouding, anarchie en toepas sing der vrije liefde. Betreffende de laatstge noemde twee zaken sta ik vierkant tegen over ds. S., en het is mij heel duidelijk, dat er personen zijn, die lust gevoelen ds. S. op dit terrein te bekampen. Wanneer men dit deed, dan was het, dunkt me, niet noodig, dat de strijders met hun ge schreven meeningen hun naam publiek maakten. Waar men beginsel tegenover beginsel stelt, doet het er weinig toe, door wien dit gedaan wordt. Maar waar men een persoon, die bjj bet lezend publiek be kend is, aanvalt met een masker voor 't gezicht, m. a. w. in anonyme couranten artikelen, daar toont men gebrek aan moed, of aan iets anders. Ik vraagwaarom onderteekent „Een vriend van Cicero" zijn ingezonden stuk niet met zijn naam Vreest hjj voor échec in den strijdis zijn levenswandel niet zuiver en is hij bang, dat zijn manier van doen en leven op de kaak gesteld zal worden Wat beweegt hem in dezen strijd zijn naam te verzwijgen Er worde niet gezegd „Een V. v. C." bestrijdt de beginselen van ds. S.dit doet men met geheel andere motieven dan metwat een burgervrouwtje, een guitige jongeman, een onderwijzer, een zegt, aan te voeren. Het bewuste ingezonden stuk is te door zichtig het verraadt duidelijk de bedoe ling ds. S. een trap, neen erger, een prik een knauw te geven. „Een V. v. C." is van bevriende zijde gevraagd een oordeel over „Lid van den Raad". Hjj vraagt daarvoor het oordeel van anderen, (dit kan zjjn nut hebben), deelt dit meê aan „bevriende zijde" en daarmeê is de zaak uit, zou men denken. Neen, waarlijk nietdit moet als naald, als priem dienen, om ds. S. te prikken, te pjjnigen. Zonderling dat „Een V. v. C." alleen personen gevraagd heeft, waarvan hij een door hem gewenscht oordeel ontving hy kent zijn Pappenheimers. Maar dan is dat oordeel toch eenzijdig en dit wilde „Een V. v. C." immers niet Of wordt de onbevangen meening van anderen verzwe gen Gedurende de uitvoering was het stil in de zaalhet publiek luisterde met aandacht. Een eeresaluut aan de leden van „Cicero" voor de vertolking van „Lid van den Raad" maar zelfs de minst beschei dens onder hen zal niet zeggen wij en wij alleen wisten de aandacht zoo te boeienons spel en ons spel alleen was oorzaak van die stilte. Och komIk weet, dat er o. m. zóó geoordeeld ieAnarchie kan ik niet ver dedigen, wel verklaren als men ziet, welke valsche verkiezingsleuzen vaak dienst moeten doen hoeveel voorbeelden er zijn, waaruit blijkt, dat in den politieken strijd velen er hun eerlijkheid bij inboeten hoe partijzucht en persoonlijke eerzucht de roerselen van de politiekers zijn als men opmerkt, hoe diep treurig de gevolgen zijn van gebruik van alcoholische dranken en dit alles treedt in „Lid van den Raad" voor 't voetlicht dan begroet ik dit stuk van ds. S. als een tendenz-stuk, dat zijn verdiensten heelt en natuurlijk ook zijn gebrekendaarvoor is het men- schenwerk. Ik hoop, dat dit schrijven over de per soonlijke aanvallen tegen ds. S. van mijn kant het laatste is, waarvoor ik de gast vrijheid der Schager Courant inroep. In geen geval antwoord ik op wat „Een V. v. C of wie ook, die met gesloten vizier strijdt, te zeggen heeft. B. SIESWERDA. Nieuwe Niedorp, April 1903. De slachtoffers der staking. Het „Weekblad van het Recht" schrijft de volgende zeer behartigenswaardige woor den „Door mannen van gezag en invloed is ge nade gevraagd voor de velen, die ten gevolge van hun meer dan lichtzinnig handelen in de dagen van 6 tot 10 April kommer en ellende hebben gebracht over zichzelf en hunne gezin nen. Daartegenover is beweerd, dat genade- oefening op gioote schaal de preventieve kracht zal verzwakken, welke in strenge rechtshandhaving gelegen is en die uit een maatschappelijk belang niet kan gemist wor den. Wij antwoorden, dat eene rechtstoepas- sing, welke voor honderden en nog eens honderden armoede en gebrek beteekent, voor de gemeenschap een kwaad is van grooten omvang en diepe werking. Werkloosheid van den man voert tot physieken en zedelijken achteruitgang van alle leden van het gezin tot verwaarloozing van de kinderen tot dron kenschap, straks misschien tot misdaad van den man zelf. Vereenigingen voor Armenzorg, Pro Juventute, het Genootschap tot zedelijke verbetering, zullen na korteren of langeren tijd de gevolgen voelen, welke noodwendig uit de werkloosheid van zoovelen zullen voortvloeien. Wederaanneming van diegenen onder de ontslagenen, die deze guDSt niet geheel onwaardig zijn, is dus niet slechts een daad van barmhartigheid, maar van maat schappelijk behoud tevens. Bovendien mag gevraagd, of zoovelen, die in zwakke volg zaamheid de slachtoffers werden van eene leiding, waaronder zjj zich ter kwader ure hadden gesteld, niet te streng worden ge straft door een ontslag, dat misschien eene straf voor het leven zal kunnen worden. Wellicht kunnen ook deze overwegingen van eenigen invloed zijn bij de zoo moeilijke beslis singen, nog door de besturen der spoorweg maatschappijen te nemen. Wij zouden er ons over verheugen." V Eene schoone nabetrachting! In eene „nabetrachting" over de staking schrijft de heer H(enri) P(olak) in het Week blad van den „A. N. D. B." o. a. „Walgelijker vertooning dan de gansche burgerpers, daaronder begrepen de christe lijke en soortgelijke zoogenaamde arbeiders bladen, thans dag in dag uit te zien geeft, is bezwaarlijk denkbaar. „Zulke schandelijke laster, zulke scheeve voorstellingen en moedwillige leugens, zoo veel domheid en boos opzet, zooveel afschu welijk gehuichel en dolzinnige ketterjagerij zijn alleen mogelijk in een klein land, met een grootendeels kleinburgerlijke, kleinzielige, i enghartige bevolking, verleugend door de naamlooze middelmatigheden en nulliteiten, die in de pers voor haar denken, en met een doodschrik op het lijf, nu de arbeiders even gerammeld hebben aan hunne ketenen. „De giftigste aanvallen op de leiders der beweging, en meer nog op degenen, die de grpote pers met politieke doeleinden daar voor wil laten doorgaan, volgen elkander onafgebroken op. Het vuilste is onzen dag bladschrijvers niet te vuil. In hare afschu welijkste gedaante vertoont zich de bourgeoisie in deze dagen. Niets is er te bemerken van hare „idealen". „In geen enkel harer organen is ook maar één woord te vinden, dat blijk geeft dat al thans enkelen van haar sycophanten iets voelen, dat lijkt op eenig begrip van de ge voelens, die de arbeiders dreven tot hun wan- hopigen stap. Het is alles modder en drek, dat uit die bladen stroomt. Geen greintje edelmoedigheid is er te bespeuren in de ge heele papieren wildernis onzer vaderlandsche krantenschrijverij. Niets dan de verachtelijk- ste laagheden, niets dan gemeen gejouw, niets dan smaad en hoon voor de over wonnenen." En dan verder, na gezegd te hebben dat hij thans geen kritiek wil leveren op het gebeurde „Neen, ik heb er geen trek in, dien laffen ploertentroep, dien miserabelen victorie-par venu's materiaal te leveren voor hernieuwde aanvallen. Kritiek op het gebeurde mag slechts dienen om in eigen boezem leering te trekken uit de begane misslagen niet om door „persmuskieten" te worden omgezet in te tegen de arbeidersklasse uit te spuwen venijn. „Kritiek zal worden geleverd, de ontleding zal plaats hebben, als rust en kalmte zijn wedergekeerd, als de geslagen wonden zijn geheeld, als de slachtoffers van den strijd weder aan het werk, of op eenigerlei andere wijze uit den nood geholpen zijn." Schagen, 26 April 1903. Voor een groote voorj aars- markt was het Donderdag niet druk. De aanvoer, vergeleken bij andere jaren, was ook belangrijk minder. Of het de gestoorde treinenloop, of het slechte weer, of misschien eene nog grooter combinatie van ongunstige invloeden was, is moeilijk te zeggen, doch een feit is het, dat er veel minder vee was. De handel in rundvee kwam vrijwel met dien van voor acht dagen overeen. Trekkend duur. 't Hooi raakt op, dus liever niet op stal; in de weide gaat ook niet, daar is 't geen weer voor, en dus nog maar wat gewacht. Zoo zijn er tenminste velen. Volgens de noteeringen gingen de varkens iets vooruit, doch in werkelijkheid was 't volstrekt niet beter dan vroeger. De aanvoer was ook wel wat groot. In schapen was meer handel. Voor heele goede werd tot 30 gld. besteed. De overige aanvoer onderscheidde zich door niets bijzonders, zoodat wjj daar stilzwijgend meê kunnen sluiten. Mejuffrouw A. Dekker, onder wijzeres te Wieringen, vroeger alhier, staat op de voordracht voor onderwijzeres te Sint Maarten en te Den Burg op Tessel. De kaasfabriek te Schoorldam (J. Bos) geeft tot wederopzeggens elke maand f10. Wognum teekende voor f21, Nibbixwoud voor f 63.50. Gepasseerden Vrijdag was het 60 jaar geleden, dat de St. Vincentius- vereeniging alhier werd opgericht. Dezen dag wilde men niet onopgemerkt laten voorbij gaan, ofschoon geen feestelijke herdenking zou plaats hebben. Men achtte dit minder in overeenstemming met het doel der vereeni- ging. Besloten werd daarom eene bedeeling voor de algemeene armen te houden, bestaan de in krentebrooden en bons. Dat de ver- eeniging nog vele jaren met haar goed werk moge voortgaan! In navolging van verleden jaar zullen ook nu de leerlingen van de 6de klasse van de openbare en R.K. bijzondere scholen een uitstapje naar Amsterdam maken. Op het programma staan de bezichtiging van een Suezboot, een bezoek aan het Tolhuis, bezichtiging van de Groote Kerk en het Koninklijk Paleis en een kijkje in den Dieren tuin. Overvloed van stof dus voor een pretti- gen dag. De tocht is voorloopig vastgesteld op 10 Juni. De 4e en 6e klassen gaan waarschijnlijk naar Den Helder en Huisduinen, terwijl de 1ste en 2de en 3de klassen een feest in de kermis staat te wachten. Onze p 1 aatsgenootde heer J. Vader, ontving deze week niet minder dan 66 prentbriefkaarten tegelijk. Op dit aardig idéé was de Zangvereeniging Crescendo te Alkmaar gekomen, die hier Paschen in de zaal van Vader eene uitvoering had gegeven. Alle prentbriefkaarten waren verschillend en toonden toch elk een Alkmaar's Stadsge zicht. Woensdagavond vergaderde de afdeeling Schagen van den Bond voor Staatspensionneering, in het lokaal „Cérès." Opgekomen waren 19 leden. De Voorz., de heer H. Feisser, opent de vergadering en de heer C. Brouwer leest daarna de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van den Bond, te Apeldoorn te houden, wordt behandeld. Over het punt op de agendavoorstel Kolhorn om van het maandblad een weekblad te maken, en over den daaruit voortgevloeiden maatregel van het Hoofdbestuur om van een blaadje, „Omtrekken van Arnhem" geheeten, de 4e pagina dienstig te maken voor mede- lingen, den Bond betreffende, ontspon zich een uitvoerig debat. Algemeen was men van oordeel, dat deze maatregel van het Hoofdbestuur geen toe juiching verdiende. Men oordeelde een maand blad voldoende, en zeer ongewenscht dat belangrijke mededeelingen in een ander blad zouden worden gedaan en zoodoende het eigenlijke Bondsorgaan zeer zou verminderen van inhoud. Ook was men er tegen dat dit hulpblad alleen onder het oog van enkelen zou komen, want wilden alle leden het lezen, dan moest ieder f 1.60 per jaar abonnement betalen. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer H. Feisser, tot plaatsvervanger de heer Oudenhoven. Vanwege de afdeeling zal een propaganda- artikel, van de hand van den heer Feisser, worden uitgegeven. Hierna sluiting. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 22—24 April 1903- Geboren Geene. OndertrouwdAlbert de Boer, kok bij de Koninklijke Nederlandsche Marine, 30 j., te Helder en Catharina Blok, zonder beroep, 32 j., te Schagen, onlangs te Vlissingen. Daniël de Jong, broodbakker, 30 j., te Zijpe en Trijntje Berkhout, zonder beroep, 26 j., te Schagen. Getrouwd en OverledenGeene. Gevaarlijk. Te ROZENDAAL wilde een jongen eenige spreeuwen schieten. Bij het afgaan van het schot sprong het geweer uit elkaar en verwondde den onvoorzichtigen knaap zóó hevig, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Ontslagen spoorwegper soneel. Door het gezamenlijk ontslagen machine-per soneel van het station HAARLEM is aan H. M. de Koningin een adres gericht met het verzoek of H. M. Haren invloed bij de directie der H. IJ. S. M. wil aanwenden tot hunne weder-indienst-neming, daar hunne vrouwen en kinderen en zijzelf [ongeveer 160 personen] gezamenlijk tot broodeloosheid zijn gedoemd. Aan een der financieele instellingen te AMSTERDAM is, naar het N. v. d. D. meldt, een effectendiefstal ont dekt. Men brengt dit in verband met de verdwijning van een der bedienden. Het ver miste moet een waarde vertegenwoordigen van f 80.000. In FRIESLAND is tegenwoordig veel vraag naar mollen om de huidjes. Was gewoonlijk de prijs per stuk een stuiver, nu wordt al U/2 cent betaald. Een koopman kocht er reeds ver over de 1000. Men zegt, dat men de velletjes gebruikt om er hooge hoeden van te maken Lichtingen 1900 en 1901. De miliciens der lichting 1900 zijn Vrjjdag, 24 dezer, in het genot van onbepaald verlof gesteld. Zij, die in de nabijheid der garnizoenen wonen, of op eigen kosten reisden, vertrokken reeds Donderdag 28 dezer huiswaarts. De miliciens der lichting 1901 zullen, naar wij vernemen, eerst na het bezoek van H. M. de Koningin aan Amsterdam in het genot van groot verlof worden gesteld. —Wij vernemen, dat de stations chefs der spoorwegmaatschappijen gemach tigd zijn tot intrekking der maatregelen, hun bij geheime instructie voorgeschreven, met het oog op de werkstaking van het spoorweg personeel. Aan de chefs is overgelaten, in overleg met de militaire autoriteit, de bewaking der stations en omliggende spoorbanen geheel of gedeel telijk op te heffen. Deuitgeslotenen. Volgens inlichtingen, die wij van goede zijde 1 ontvingen, bedroeg het aantal werklieden, die wegens de gebeurtenissen der laatste weken buiten werk zijn,teAmsterdam660,met ongeveer 1300, vrouwen en kinderen. Vanwege ver schillende vereenigingen enz. is hun na 21/, week gemis van verdienste, ongeveer f 6 per gezin als ondersteuning uitgekeerd. ]H. bid.] De laatste hand wordt aan de nieuwe Beurs te AMSTERDAM gelegd o. a is men nu bezig aan het voltooien van het uurwerkreeds zijn de uurwijzers op de beide wijzerplaten aangebracht. Een definitieve dag voor de opening is nog niet vastgesteldwel spreekt men van 16 Mei, doch de datum staat in verband met het bezoek van H. M. de Koningin aan de hoofdstad. Men hoopt nl., dat de Koningin bij de plechtige opening tegenwoordig za[ wezen. [Hbld] Uit AMSTERDAM meldt men. Twee politieagenten troffen op den Sparre- weg [Oosterparkkwartier] een 14-jarigen jon gen aan, die in kennelijken staat van dronken schap verkeerde. Hij deelde mede, dat hij en nog drie andere jongens in de buurt van het Weespérpoortstation van een onbekende sterkedrank hadden gekregen een van dezen is thuis gekomen, ineengezakt en naar het Lieve Vrouwengasthnis gebracht. De jongste der knapen was ternauwernood 10 jaren oud. De politie tracht den man, die den drank gaf, op te sporen. Hollandsche Kaas. In La France Militaire vestigt de Fransche minister van oorlog de aandacht der garnizoens commandanten op de kaas. Er wordt tegen woordig kaas gebruikt zoo luidt het afkomstig uit Nederland, die niet van de beste soort is en het zou niet ondienstig zijn die voortbrengselen voortaan niet meer aan de soldaten te vertrekken. Voor onze zuivelfabrikanten is dit geen aangenaam bericht. Kindermoord. De justitie te BREDA heeft zich naar Sprundel (N.-B.) begeven, om een onderzoek in te stellen naar een aldaar gepleegden moord op een kind, waarvan de vrouw van zekeren A. beschuldigd wordt. Na verhoor is de vrouw in hechtenis ge houden. Het schijnt dat zij het kind, aan hare zorgen toevertrouwd, voor eene aanzienlijke som gelds uit den weg heeft geruimd. Te OOSTBURG (Zeeland) heeft een 80-jarige grijsaard den burgemeester, dien hij even alleen wenschte te spreken, afge ranseld. De secretaris hoorde 't kabaal, waarop hij toesnelde en den burgemeester ontzette. De strijdlustige oude moest met geweld uit het ge meentehuis gezet worden. Er is procesverbaal opgemaakt. Dat nooit meer! Bij een der groote inrichtingen in het haven bedrijf te AMSTERDAM kwam een der werk lieden met f 60 aandragen, die hij wenschte te storten overeenkomstig de voorwaarden, na de staking door de werkgevers vastge steld. De patroon maakte de opmerking, dat de man evengoed zijn garantiebedrag kon stor ten door wekelijks wat van zijn loon te doen inhouden. Doch hij was niet van zijn plan af te brengen, o.a. aanvoerende, dat hij van de spaarbank nog niet eens 3 pCt. krijgt en nu 4 a 5 pCt. kan maken. Toen de werkgever opmerkte, dat hij, als het geld op de spaarbank is geplaatst, er eigenaar van is, terwijl hij bij storting aan het kantoor gevaar loopt het te verliezen, hetzij door een nieuwe staking, of andere omstandigheden, begon onze man hartelijk te lachen. Dat nooit, meneer! Men meldt: In de ALBLASSER- en TIELERWAARD zijn vele runderen tengevolge van het koude weer in de weide gestorven. Een beslissend antwoord voor het ontslagen spoorwegpersoneel. Vrijdagmiddag werd aan een commissie, bestaande uit 5 personen, die 11. Dinsdag door de ontslagenen bij de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij is gekozen, het ge vraagde onderhoud met den heer Van Has selt toegestaan. De besprekingen liepen over de mogelijkheid van weder-indienstneming van het ontslagen personeel. De heer Van Hasselt deelde der commissie mede, dat voor het meerendeel van het per soneel nimmer kans zal bestaan, weder bij de Maatschappij in dienst te komen, doch dat nog niet kan bepaald worden, wie èl en wie niet in aanmerking komen. De zaak van hen, die in aanmerking komen, wordt aan een grondig onderzoek onderworpen. Het in Amsterdam wonend personeel, dat eventueel weder tot den dienst zou worden toegelaten, aldus merkte de heer Van Hasselt op, zou in geen geval hier kunnen gevestigd blijven. Overwegingen van ernstigen aard hebben de Maatschappij geleid, hiertoe te be sluiten. De heer Van Hasselt gaf der commissie den raad, aan de ontslagenen mede te deelen, hun hoop niet op de Maatschappij te bouwen, maar zoo spoedig mogelijk zich van een andere positie te voorzien. Van het ontslagen personeel, dat werkzaam is geweest in de Rietlanden, zouden weinigen meer in aanmerking komen. (Tel.) - Het Katholiek comité van actie heeft tijdens de jongste gebeurtenissen in ons land 60 vergaderingen gehouden, waarin behandeld werden „de staklngs wetten" en „de invloed van socialisme en anarchisme." Verspreid werden 20.000 platen van P van Geldrop, 100 000 brochures getiteld: „Wie heeft redding te verwachten van de sociaal democraten en „De drie wetsontwerpen," door Mr. P. J. M. Aalberse, benevens 400.000 manifesten. Het comité besloot ook na de aanneming der wetten krachtig te blijven tegenwerken de oproerige beginselen, welke zoo veelvoudig onder het Ned. volk worden gepropageerd. Hoezeer de prjjzen der kool de laatste dagen gestegen zijn, moge daaruit blijken, dat een bouwer te HARINGCAR- 8PEL, die voor 14 dagen zijn geheelen voor raad verkocht voor f7.— per 100 stuks, nu zeker ééns zooveel zou hebben bedongen. De man lijdt daardoor een schade van pl. m. f500. Echte windhandel alzooevenals die in uien, die den geheelen winter waardeloos waren en waarvan de prijs nu tot f 2.60a f3 per baal van 100 K.G. gestegen is. HARINGCARSPEL, 24 April 1903. Evenals de Groentevereenigiug „Waarland en Omstreken", heeft nu ook het Bestuur van polder Waarland in zijn laatste vergade ring besloten, het adres van „Nieuw Leven" aan Gedeputeerde Staten der Provincie, ter zake van een gewijzigde richting van den ont worpen tramweg Dirkshorn—Broek, in het belang der Ingelanden met een adres van adhaesie te steunen. -De AM8TERDAM8CHE gemeente- werklieden, die gestaakt hebben en zich niet voor het aangegeven uur weder hadden aan gemeld, zijn door het scheidsgerecht gehoord. Er waren er 430, waarvan er 346 zjjn ge hoord, en wel één voor één. Behalve voor een tiental, was de uitspraak ongunstig. Zjj luidde, dat de werklieden uit den Ge meentedienst kunnen weggezonden worden met verlies van de voordeelen, in art. 28 van

Schager Courant | 1903 | | pagina 2