~TH6EZ0NDEH. Marktberichten, Plaatselijk Nieuws. Weerstand skas. Hoog water. S'tL6 '6Verinf opgedragen van f 4.25 5.— 1) 3.25 4.— 6.— 7.60 12.— 18.— 12.— 16.— a 26.— Gras. In geen jaren is er tegen Mei zoo weinig gras geweest als heden. Sommige veehouders, die gewoon zijn het jonge vee in April buiten te doen, moesten het ook vanwege de kou weer binnenhalen, of bij voederen. Hoe dit met Mei zal gaan, zullen wij zien, maar dit is zeker dat er groote verandering moet komen of er komt schaarschte. Op 't oogenblik staat geen enkel weiland er roos kleurig bij. Ook de lammeren, die buitens huis het best gedijen en aan hunne markt waarde moeten komen, hebbe* het hard te verantwoorden gehad en bijzondere maatrege len moesten in April getroffen worden, om hen voor sneuvelen te behoeden. Kolonie te BLARICUM. Naar wij vernemen, zal de kolonie uit Blaricum verplaatst worden naar Hardegarijp (Fr.). Eerst moet de keuze gevallen zijn op het dorp Knijpe, maar door de minder goede gelegenheid voor verzending naar de ochtend groentemarkt te Amsterdam, werd de voor keur gegeven aan Hardegarijp. De bekende drukkerij „De Vrede" zal van Blaricum worden overgebracht naar Amers foort, waar 3 perceelen aan de Schimmel- penninckstraat voor haar zijn gehuurd. O ngeregeldhedente BLAHICUM. In verband met de op 2en Paaschdag te Blaricum plaats gehad hebbende ongeregeld heden, is een inwoner van Eemnes, Malestein genaamd, door de politie uit zijn huis gehaald. Door hem werd een zekere Arents, een in woner van Blaricum, aangewezen als degeen die het huis van De Vries in brand heeft gestoken. Hij werd daarop gevankelijk naar Amsterdam gevoerd. Door het dagel ij ksch bestuur van het Nederlandsch Landbouw-Comité is eene missive gericht aan de hoofdbesturen der tot dat Comité toegetreden maatschappijen, waarin hun in overweging wordt gegeven de aandacht hunner afdeelingsbesturen te ves tigen op het bestaan en den inhoud van het K. B. van 21 November 1902 (Stbl. No. 190), houdende bepalingen ter bevordering van den uitvoer van deugdelijk vleesch door faculta tieve officiëele keuring, ten einde zooveel doenlijk te voorkomen dat vleesch worde geëxporteerd van dieren, lijdende aan tubercu lose of welker vleesch minder geschikt is voor consumptie. Aanleiding tot deze missive vond het be stuur in een schrijven van den heer A. van Wieringen te Alkmaar, waarin deze de aan dacht van het bestuur vestigde op het feit dat varkens, welke op de veemarkten te Alkmaar en te Purmerend gekocht zijn en naar Londen verzonden, dikwijls aldaar afge keurd worden als lijdende aan tuberculose of als gevoederd zijnde met visch of vischafval, waardoor niet alleen aan de afzenders, maar ook aan onzen handel in 't algemeen groote schade wordt betrokkend. Dinsdagavond ongeveer elf uur werden de bewoners van BURGER- BRUG opgeschrikt, velen uit hun eersten slaap, door brandgeroep. De broodbakkerij van den heer E. stond in volle vlam. 't Vuur tastte zoo snel om zich heen, dat in zeer korten tijd ook het naaste woonhuis, dat door vier gezinnen bewoond wordt, in lichte laaie stond. Gelukkig, dat er geen wind was, anders ware de ramp grooter ge worden, aangezien het magazijn van brand stoffen van den heer S. onmiddellijk aan de brandende perceelen grensde. De brandweer, die zich uitmuntend van haar taak kweet, had dan ook de voldoening, den brand tot de genoemde perceelen te kunnen beperken. De panden, aan verschillende eigenaars toe- behoorende, waren voor brandschade ver zekerd bij de Tielsche Brandw. Mpij., even zoo, op een enkele uitzondering na, de ver schillende inboedels der huurders. Door de heeren Bos en Kril- ler te Mennonieten buurt is te Delfzijl een driemaster aangekocht, metende ruim 400 ton, met het doel, om op de gewone plaats te BURGER VLOTBRUG gesloopt te worden. —Te LAREN had dezer dagen een droevig ongeluk plaats. De voerman J. F. H., van de firma A. Vierkens, stoomgrutterij te Hilversum, liep naast zijn zwaar met graan beladen wagen, toen een rijtuig hem passeerde, waardoor zijn paard schichtig werd. Hij viel en geraakte met zijn beenen in de leidsels verward, werd een eind medegesleurd, wist echter weder op de been te komen, viel nogmaals, doch onge lukkig geraakte hij thans onder de wielen, welke hem dwars over de borst gingen, ten gevolge waarvan hij onmiddellijk dood was. Het was een nog jeugdig man van 28 jaar en laat eene weduwe met een kindje na. Zoo nu en dan wordt ereen staaltje van de gehardheid van den vermaar den bewoner van den „huize Slangenvecht" Kees de.Tippelaar, medegedeeld. Thans bericht men dat hij Donderdag 28 April, 's nachts half drie, niettegenstaande het hevige noodweer, naar AMERSFOORT, een afstand van 82.8 K. M„ is getippeld, na te voren, te 2 uur, zijn bad in de Vecht, dat hij nooit zal verzuimen, genomen te hebben. Ditmaal kwam hjj niet sain et sauf te be stemder plaatse aan, doch arriveerde nat als een poedel bij den burgemeester, zjjn gastheer, wien h(j beloofd had, dien dag te komen. Tweeledige opvatting. Dinsdag had te EINDHOVEN op de gehouden Dinsdagsche markt een leuk geval plaats. Een koopman, staande op een tafel, gooide bij wijze van begin allerlei artikelen, als messen, portefeuilles, portemonnaies enz. op een hoop, het bekende gezegde roepende „Alles maar 5 cent." Een zekere S., welke zich onder de verzamelde toeschouwers be vond, roept in eens't Is allang genoeg", gooit B cent op de tafel en neemt den gehee- len boel, tot groote verbazing en hilariteit der omstanders, mede. Natuurlijk werd hier de politie mede gemoeid en werd proces-verbaal opgemaakt, zoodat binnenkort een curieus geval te beslissen staat. In WAARD EN GROET heeft het er in de meer dan gure Aprildagen treurig uitgezien. Enkele ochtenden vond men het jonge gewas, dat zich al zoo mooi in regels aan het oog vertoonde, eenvoudig onderge- hageld. En daar wieden in het ijs tot nog toe niet beleefd is, hadden de arbeiders slechte, bitter slechte weken. Ook beleefde men dagen, dat het land blank stond, zoo overvloedig viel het hemelwater neer. De nachtvorsten gaven aan het geheel een rood-gele tint, zoodat de bouwer met be langstelling den barometerstand volgde, daar alleen zonnewarmte de gewenschte heistel ling aan kan brengen. Tot heden wijst het weerglas nog steeds onder de 760, hoewel verandering van temperatuur al aan alles merkbaar is. Te KOLHORN zijn tegenwoor dig tal van handen in de weer, om voorberei dende maatregelen te nemen voor de a. s. Ansjovisvangst. Ook het geepwant wordt in orde gebracht. Alle booten zien er keurig netjes uitflink in de verf of glimmend van teer met helder witte cijfers aan de boeg. De vloot mag gezien worden. Een verkennings tocht is al gemaakt, maar leverde geen resultaat. Slechts een paar vischjes werden gevangen, zoodat allee tot heden vrij rustig bleef. Uit Bergenopzoom en uit de Noordelijke gaten komen ook nog geen goede berichten. Intusschen, 't is nog April. En de groote verwachtingen komen in Mei. Benoemd bij Kon. Besluit tot burgemeester van de gemeente BROEK OP LANGENDIJK, de heer A. Slot. De lichting 1900. Naar het „Centrum" uit goede bron ver neemt, is de lichting 1900 dit jaar vrijgesteld van de gewone jaarlijksche inspectie voor den militie-commissaris. Geknipt. F. Matthijsen, de man, die in het laatst van de vorige maand door middel van valsche wissels de Nederlandsche Bank te AMSTER DAM oplichtte voor een bedrag van f12.000, is te Marseille aangehouden. Hij was aan vankelijk, in gezelschap van een vrouw, naar Athene vertrokken, waar hij, omdat er tusschen Nederland en Griekenland geen tractaat van uitlevering bestaat, door de Nederlandsche justitie niet achterhaald kon worden. De bovenbedoelde dame echter scheen 't in het klassieke Grieksche land niet al te zeer te bevallen, zoodat 't paar onder beschutting van de noodige vermomming en onder aan genomen namen, naar 't meer moderne Marseille stoomde. Ook hier was echter de aandacht der politie op 't tweetal gevestigd, tengevolge waarvan ze al spoedig ontmaskerd werden. Eerstdaags wordt de opzending van Mat thijsen naai Amsterdam verwacht. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven.) Mijnh. de Red. Een klein plaatsje s. v. p. nogmaals voor „Lid van den Raa d." De heer Sieswerda schijnt boos, erg boos, en waarom Omdat het tooneelstuk „Lid van den Raad" van zijn vriend Schermerhom doorden schrijver van het ingezonden stuk, onder teekend „een vriend van Cicero", op verschil lende punten werd aangevallen op een manier, die den heer Sieswerda niet beviel. Schrijver noemt dat: het toedienen van prikken en priemen, vooral omdat een V. en C. niet den moed heeft gehad zijn naam te noemen. De heer Sieswerda tast in 't duister en daarom gebruikt hij misschien verdachtma kingen en zinnen, die vermoedelijk moeten beduidenIk en mijn vrienden durven wel. Wij hebben de deugd en de braafheid in pachtWelnu, laat den man dat eens meenendergelijke uitingen laten ons koud. Intusschen kan ondergeteekende aan den heer Sieswerda verklaren, wel te weten, wie het stuk, onderteekend V. en C., niet heeft geschreven, maar geenszins, wie dat wel heeft gedaan. Het eerste bericht „van particuliere zijde" in het nummer van 16 April, was van ondergeteekende, en waarom Er was voor het stuk verbazend veel reclame gemaakt. Overal zag men groote biljetten, in allerlei kleuren, waarop met groote letters de opvoering van „Lid van den Raad" werd aangekondigd, zooals men dat gewoon is van een troep kermisreizigeis, en door die reclame en ook nog door het gebruik maken van andere middelen, werd het publiek geprikkeld en daardoor ligt het voor de hand, dat de uitgever van de Scha- ger er graag iets van wilde weten. De gewone verslaggever was beslist ver hinderd, de opvoering bij te wonen, en iets moest er van vermeld, al was het dan ook van particuliere zijde. De ondergeteekende heeft toen zijn in drukken gedeeltelijk weergegeven, en ofschoon het alzoo eene beoordeeling op verzoek ge noemd mag worden, had steller er niets op tegen gehad, als zijn volle naam er onder ge plaatst was geweest, want buiten hetgeen ondergeteekende en een Vriend van Cicero er van hebben gezegd, waren er tal van din gen, die ons niet bevielen en die wij onna tuurlijk vonden, b.v Vrouw Leenderts was huisvrouw en moeder van 3 kinderen en leefde gelukkig in vrije liefde met haren man. Zij was anarchiste en dus heel lief en braaf. Als Leenderts, een kleine timmerman, zich voor het een of ander even moest verwijde ren en haar alleen moest laten, hoorde men haar zeggen„Ja heel liefheel liefen dan ga ik nog eens lezen in dat mooie boek van Tolstoi, hé Dat zijn immers uitdrukkingen tehuisbe- hoorende in de kinderkamer bij meisjes van pl.m. 9 a 10 jaar, maar niet op het tooneel. En dan scheen het, of voor huisvrouwen en moeders uit dien stand de nuttigste bezig heid is, eens te lezen in die mooie boeken van Tolstoi. Wij herhalenheel lief en braaf, maar een huisvrouw en moeder om wat men noemt meê door de wereld te komen, ho maar Een degelijke opvoedster voor hare kinderen, ho maar Enfin, met Brugman zeggen wij„de smaken verschillen." De inzender van het stuk, onderteekend „een V. v. C." en ondergeteekende vinden het stuk blijkbaar niet mooi en onnatuurlijk. De aandacht en de stilte van het publiek, waarop door den heer Sieswerda wordt ge wezen, schrijft ondergeteekende meer toe aan de verbazende reclame, voor het stuk ge maakt Het publiek verwachtte blijkbaar te vergeefs, aan 't einde toe, nog iets spannends, iets interessants. Welnu! een tooneelstuk is zeer zeker niet gevallen of verloren te beschouwen door een paar ingezonden stukjes. De heer S. Brugman vond het stuk goed. De heer Sieswerda noemt het zelfs een ten- denz-stuk. Het meest wenschelijke achten wij dus, dat de heer Schermerhorn zijn stuk „Lid van den Raad" laat drukken en uitgeven, opdat het groote publiek in de gelegenheid wordt gesteld, te oordeelen. J. KUILMAN. Nieuwe Niedorp, April 1903. Schagen, 29 April 1903. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen, op Dinsdag 28 April 1903, des voormiddags 10 ure. Voorz. de heer H. J. Pot, Burgemeester. Afwezig de heer P. Buis Jz. Voorz. opent de vergadering en deelt mede, dat de Secretaris, de heer Jb. Denijs Jz., wegens ongesteldheid afwezig is en dat er nu volgens de wet een waarnemend Secreta ris moet worden benoemd. B. en W. stellen voor die functie voor, den heer A. C. Rogge. veen, len ambtenaar ter Secretarie, die daarna met algemeene stemmen wordt benoemd. De heer Roggeveen wordt daarna binnen geleid en legt de vereischte beloften in han den van den Voorz. af. Daarna worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken le. missive Ged. Sta ten, dat de wijziging in de instructie gemeente ontvanger voor kennisgeving is aangenomen; 2e. rapport toestand onderwijs; zal circuleeren bij de Raadsleden. Tot leden van het stembureau voor de a.s. verkiezing van een lid Prov. Staten worden gekozen de heeren W. Vader en P. Buis Jz., tot plaatsvervangend Voorz. de heer W. Rog geveen Cz., en de andere hoeren tot plaats vervangers. De heer C. Asjes wordt nog gekozen als 2e plaatsvervangend Voorz. voor de a.s. Raads verkiezing. Worden voorgelezen een drietal missives van de gemeentebesturen van Alkmaar, Purmer end en Hoorn, als antwoorden op de vraag van B. en W. naar een veebascule aldaar. In geen der drie gemeenten was een veebascule op de wekelijksche markten aanwezig en ook de behoefte daaraan werd niet gevoeld. Na een korte discussie wordt met alge meene stemmen besloten, aan de afd. Scha gen van de Holl. Maatsch. van Landbouw te berichten, dat de Raad vooralsnog geen termen heeft kunnen vinden om op het verzoek om een veebascule te plaatsen op de wekelijksche markt, in te gaan. Wordt besloten, f 10 te betalen aan de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeente belangen, voor het onderzoek naar de moge lijkheid van algemeene pensionneering van gemeente-ambtenaren De rondvraag levert niets op, zoodat de Raad in comité gaat ter behandeling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag. Bij de zomerdienstregeling der motorboot KolhornSchagen,aanvangende 1 Mei, zal de dienst hoofdzakelijk als tot op heden bestendigd blijven. Er zal enkel op Zon dag en Donderdag een kleine uitbreiding en wijziging plaats hebben, namelijk Zondags door een vierde reis, vertrek van Kolhorn 12.46, van Schagen 2 uur n.m., waardoor de 2e boot van Schagen zal vertrekken 11.30 in plaats van om 12.10; en des Donderdags door een vroege reis, vertrek van Kolhorn 5.30 v. m., van Schagen 6.4B v. m., en zal dientengevolge de 2e boot van Kolhorn ver trekken 8 uur inplaats van 7.30 v.m. De afdeeling Enkhuizen en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft ook f 10.— toegestaan voor de Weer- standskas. Door den Commissaris der Koningin in Noord-Holl. is de verkiezing van een lid der Provinciale Staten voor het kies district Schagen bepaald op Donderdag 14 Mei e. k., de stemming op Woensdag 27 Mei en de herstemming indien noodig, op Dins dag 9 Juni. In den nacht van Zondag op Maandag hebben eenige nachtbrakers op de Nieuwe Laagzijde op zeer baldadige wijze huisgehouden. Bij een tweetal bewoners dier stiaat zijn de ruiten ingeslagen of hoogstwaar schijnlijk ingetrapt, want roeden en al waren verbrijzeld.De daders zijn bekend- We achten het hoogst nuttig dat een flinke straf hun deel wordt, maar ook, dat eens goed onderzocht wordt, uit welke localiteit de heeren zoo laat vandaan komen, om dan tegenover den houder van dat café eens streng op te treden. De heerJoTh. Merz alhier is benoemd tot Jurylid van de Exposition inter nationale du travail, commerce, industries, arts et sciences te Parijs. Mejuffrouw A. Dekker, onder wijzeres te Hippolytushoef op Wieringen, vroeger alhier, is benoemd tot onderwijzeres te St. Maarten. KAASMARKT. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 30 stapéls kleine, hoogste prijs f 25.— 1 stapel middelbare f 24.—; aan gewicht was er aan gevoerd 13218 KG. Regen- en stormvlagen hebben geducht gewoed en de gevolgen zijn niet uitgebleven. Vrijdag is tusschen Schiedam en het dorp Kethel een polderdijk doorgebroken, zoodat het water met geweld het omliggende land overstroomde. Een kolossale uitgestrektheid staat geheel blank, zoodat de reizigers, die met de laatste treinen rflt Rotterdam kwamen, voorbij Schie dam niets dan een onafzienbare watervlakte aanschouwden, met hier en daar een boeren woning of hooiberg er boven uitstekende. Ook de spoorbaan was door den gewel digen vloed aangetast, waardoor het spoor wegverkeer tusschen Schiedam en Delft slechts over enkel spoor kon plaats hebben. Het vee werd in veiligheid gebrachtslechts enkele lammeren verdronken. Door middel van de noodklok werden de inwoners van Kethel opgeroepen de breuk te herstellen met zakken zand en grint. Een aak, die daar toevallig lag, heeft men voor het gat gebracht, doch zjj werd er tot op de helft doorgeslagen. De plaats des onheils was langs de ge wone wegen niet te bereiken, daar men door het stroomende water werd tegengehouden en men geen onderscheid kon zien tusschen wegen en slooten, De school en de aldaar staande R. K. kerk zijn niet te naderen. Door de overstrooming van den Noord- Kethelpolder heeft het water in de Schie te Schiedam een zeer lagen stand gekregen. Schepen van eenigen diepgang kunnen dan ook niet door de Schie varen, terwijl men bovendien bevreesd is voor de zuiging van het water ter plaatse van het onheil. En al dat van de Schie komende water stroomt nog maar steeds op de overstroomde lan derijen. Dat de schade voor hen, die daar hunne woningen, stallen of landerijen hebben, groot zal zjjn, laat zich denken, want vooreerst is men niet van dien overlast bevrijd. Eerst zal de bezweken kade hersteld dienen te worden, wil men het water kunnen wegmalen. In den spoordijk is een groot gat geslagen, dat met zakken zand is gevuld, terwijl de dwarsliggers door stevige palen worden geschoord. Zoover het oog reikt, naar Delft, ziet men niets dan water. In den trein tusschen Schiedam en Delft heeft men er een goed gezicht op. Sommige woningen staan met de ramen in het water, van sommige boomen ziet men alleen den kruin een spoelingkar in het land staande, steekt ongeveer 20 cM. boven het water. De Noord-Kethelpolder is 610 H.A. groot. De landbouwers leven er van veeteelt; het is een rijk zuiveldistrict. Doch gelukkig was met het slechte weer alle vee op stal, en de stallen zijn hoog gelegen. Met de alarmklok werden de menschen gewaarschuwd. De bur gemeester zelf ging rond. Schapen en varkens werden naar zolder gebracht, enkelen voerden hun koeien per koppels naar Schiedam, waar veel stallen leegstaan. Maar van verliezen is gelukkig nog geen sprake, want het water is nog niet tot de stallen gestegen. De groote schade wordt echter toegebracht aan het grasland, dat onder het water verzuurt. Het groote meer stond reeds zóó hoog, (gemiddeld wel één meter), dat vele boeren hun hoeven slechts met schuitjes konden verlaten, om levensmiddelen te halen voor zich zelf en voor het vee. Uit Den Haag De doorbraak bij Schiedam is oorzaak dat het Haagsche Kanaal zich in den zonder lingen toestand bevindt van half leeg te zijn geloopen, nu men juist, na de langdurige regens, een hoogen waterstand had kunnen verwachten. Het water is zeker een halven meter, zoo niet meer, gezakt en schijnt nog steeds te dalen. De schepen liggen half op 't droge en hellen overzij. In één opzicht is de toestand gelukkig Er wordt nu door de natuur eens gespuid zoo radicaal, als het nooit door polderbe sturen is aangedurfd. Geheel het westelijk gedeelte der gemeente Rozendaal (N.-B.) staat onder water. De be woners kunnen hunne huizen niet meer ver laten, het water stroomt bij eenigen reeds door de woning. Aan weerszijden van de spoorlijnen Ant werpen en Vlissingen staat alles blank. Ruim 3000 bunders welland zijn overstroomd. Door den hoogen waterstand in Friesland komen de boeren in ongelegenheid. Het water staat zoo hoog als nooit te voren en vooral in de polders heeft men nog nooit zooveel water gehad als nu. Dag aan dag regen, ter wijl de molens door het stormachtige weder niet konden malen. In de polderlanden is het zoo drassig, dat men door de graszoden trapt. Gras is er niet, de nachtvorsten deden het verdwijnen, en zoo mooi de weilanden in Maart lagen, zoo slecht liggen ze nu. De zon kan in vier dagen wel gras geven, maar al geschiedt dit, dan nog zal het wel 14 dagen duren eer de koeien het in de weide zullen kunnen banken. Het vee zou in één dag het land zwart maken. De boeren verlangen het vee uit te laten, het hooi is in menige boerderij op en er moet meer kort- voer gevoederd worden, dat natuurlijk den boer extra kost. Dat er gebrek is, blijkt wel hieruit, dat een stoomolieslagerij Zondag doorwerkte, om in de bestellingen van lijnkoeken te voorzien. De nog deze week schrijven we Mei Men meldt uit Zuidwest-Brabant Hagel, sneeuw, strenge nachtvorst, aan houdend regenachtig weer zijn oorzaak, dat de weiden bruin beginnen te worden en de enkele boer, die tegen Paschen zijn koeien in de weide had, heeft deze weer op stal moeten halen bij gebrek aan voedsel. Het hooi is reeds aanzienlijk in prijs gestegen. Ook de vruchtboomen, jonge groenten en aardappelen hebben veel schade geleden en gaan sterk terug. Geheele blokken tarwe zijn niets meer waard en zullen omgereden moeten worden, om dan plaats te maken voor beet wortelen. Was het zaaien hiervan om dezen tijd anders in vollen gang, de meer dan natte toestand der akkers maakt dit thans onmoge lijk. Nergens kan er op het veld iets verricht worden. Dat het slechte weer ook het werk in de talrijke boomkweekerijen onmogelijk maakt, behoeft nauwelijks gezegd te worden. Het D. v. Nbr. meldt omtrent den water stand te Breda en omstreken het volgende De kalme riviertjes als De Mark en de A of Weerijs, die zich in gewone tijden als zilverende linten tusschen de verschillende landstreken doorslingeren, zijn als woeste stroomen geworden, die wiid-bruisend en schuimspattend den overvloedigen neerslag naar hier stuwen, het vereenigingspnnt dier beide afwateringsstroomen. Zoo steeg de waterstand al hooger en hooger, het water trad buiten zijn oevers en thans staan vele weilanden en landerijen rondom onze stad blank. Tusschen Ginneken en Prinsenhage is het één waterspiegel, in tweeën gedeeld door den boulevard Breda Mastbosch. Van de achterzijde van den Ginnekenweg uit, dezen uitgestrekten waterplas beschou wend, is het, alsof Prinsenhage ligt aan den voet van een groot blauw meer en lijkt het Mastbosch een donker gebergte, dat zich uit den waterplas omhoog beurt. Groot is de schade, die het water vooral op het terrein tusschen deze twee plaatsen heeft aangericht. Verschillende boerderijen worden geheel door water omgeven. Land bouwers moésten met hun vee de vlucht nemen, daar het water de si allen is binnen gedrongen. De meeste tuinen der hoveniers zijn geïnundeerd, hetwelk ontzagljjke nadee- len met zich brengt met 't oog op de voor jaarsgroente. Do prachtige tuin met broei bakken van den hovenier Ballintiju in Boei- meer staat geheel blank. Den geheelen dag is door verschillende per sonen gisteren langs de rivier de A de dijk op vele plaatsen opgehoogd, om toch de over- strooming en de doorbraak te voorkomen. De wielerbaan ie niet meer te genaken, om dat het water den Boulovardweg bespoelt. Meer lijkt het thans op een zweminrichting of eendenkooi, dan op een wielerbaan. Ver schillende sportmannen zullen er veel schade door ondervinden aan hun stalen rossen en motors, die zjj daar hadden achtergelaten, en thans alle in het water staan. Eveneens was daar opgesloten een veeren bed van een Bportman, dat thans ook drijft door de boks. Ook tusschen Ginneken en Ulvenhout en vooral ten westen daarvan, is het een on al water, waar men 't oog ook wendt. Tuinen, stallen en werkplaatsen van huizen langs de dorpsstraten in Ginneken zjjn onder geloopen. Meizoentjes op opgehoogde bloemperken ste ken hier en daar haar kopjes boven de waterplassen u}t en vragen om hulp tegen dezen ongewonen vijand het water. Rondom Prinsenhage en vooral tusschen deze plaats en Rijsbergen, water, niets dan water. Hier is het vooral de Bijloop, die in honderden slingeringen de verschillende landerijen deed overstrooraen. Hier zijn zelfs de wegen niet gespaard geblevendie onder Rith, Boeimeer en Overa staan geheel onder en zijn daardoor, wat begaanbaarheid betreft, niet van gevaar ontbloot. Te Breda wordt met alle kracht, wild bruischend, het vereenigde water door den nauwen doorgang bij de ambachtsschool ge drongen en vult onze haven tot een onge- kende hoogte. De dukdalven aan de Tolbrug komen nog juist even met hun koppen boven de oppervlakte uitkijken, doch peilschaal als anderszins is reeds onzichtbaar. Aan den Nieuwen weg werd gisteren gewerkt om het water moester te blijven. In de stadsgrachten staat de wateropper vlakte gelijk met de singels. Op 't terrein der K. M. A. werden gisteren dijkjes gemaakt om het water te beletten, dat het dekenkens binnenliepook in de stad zjjn verschillende tuinen ondergeloopen, zelfs die van den heer Oomes by het postkantoor staat blank. Het treurigste evenwel ziet het er uit ten Westen van Breda, in de richting van de stoomboot. Daar is het druk bebouwd door de vele hoveniers, die er wonen. En alles staat er onder water over de geheele opper vlakte van even achter het Duitenhuis tot aan de Emer. Het water is in de huizen en schuren binnengedrongen, en één bewoner zag zich des nachts genoodzaakt met zijn gezin naar den zolder te vluchten. Onmoge lijk is het voor die menschen langs den ge wonen weg de stad te bereiken, waar zij toch minstens een paar malen per dag heen moeten, hetzij met melk of groenten. Thaus kiezen zij een grooten omweg; langs de Emer bereiken zij met moeite de stad, doch blijft het water wassen, dan zal ook deze weg hun ontnomen worden, en de menschen zullen óf wel geïsoleerd zijn, óf wel zij zulleu onze stad moeten gaan bereiken met de plat boomde vaartuigen uit don goeden, ouden tijd. dateerende van 't ontzet van Leiden. Nader wordt nog gemeld De toestand in de Emerefcraat is diep, diep treurig. Het dijkje, dat de Mark binnen zijn grenzen moet houden, is een eind achter de Suikerfabriek, ongeveer tegenover het Speelhuis, doorgebroken. Het water gulpt kolkend er door en heeft, zoover 't oog reikt, tot aan 't üuitenhuis alles onder water gezet. In de Emerstraat wonen enkel arbei dersgezinnen, veel spoorwegpersoneel onder anderen. Deze straat nu staat geheel onder water on alle huizen zijn ondergeloopen. Door het midden der straat zjjn planken gelegd, met dwarsleggers naar de woningen. Struische kerels met hooge kaplaarzen aan, waden door het water, kinderon plassen blootsvoets over de, door 't water zwiepende lanken, vrouwen en jonge meisjes gaan lootsvoets in de schoenen. Maar als men de straat inkomt, in gezel schap van eenige mannen een onderzoek waagt, langs de geïmproviseerde bruggen, dan vergaat al heel gauw de eerste indruk, om plaats te maken voor diep medelijden met de arme slachtoffers. Het water staat ongeveer 75 cM. in de huizen. De eerste verdiepingen zijn daardoor natuurlijk onbewoonbaar. En alles wat erin aan meubels en huisgerei is, staat te bederven, voorzoover het niet gebracht is naar de zolders. Zooals we zeiden, gaan de bewoners over planken langs de straat, en bereiken dan, langs stellages, de zoldertrappen. Maar ieder is zoo gelukkig niet. Een huis o.a. is zóózeer door het water ingesloten, dat het niet meer te bereiken is. De bewoner heeft een plan kenopgang gemaakt naar een, achter zijn huis liggenden tuinmuur. Vandaar bereiken nu de bewoners met een ladder door een gat in het dak den zolder, hun tegenwoordig verblijf; Anderen hebben hun huis heolemaal ver laten, omdat het óf wel niet meer te berei ken is, óf wel onbewoonbaar werd. By iemand zagen we in een bedstee 20 kippen. Wij hebben dezen middag een bezoek ge bracht aan den overkant van den grooten plas, die door de doorbraak van den Mark- dijk is tot stand gekomen. Even voor de scheiding der spoorlijnen Roosendaal en Rotterdam ligt een rij boeren huizen van ongeveer een half uur lang, de meesten aan een lange straat en afgescheiden door akkers waar de hoveuierderij wordt be oefend. Kwakkëlhut heet het daar. Die heele streek staat onder water. De straat is een kanaaltje geworden, waarlangs de menschen in platboomvaartuigen elkander bereiken. Een boerenhuis, dat 't dichtst aan het meer stond, is ontruimd moeten worden. De andere huizen zijn door inderhaast opge worpen dijkjes omringd en aldus tegen het water eenigszins beschermd. Maar alle akkers zijn ondergeloopen. ttu de boeren vreezen, dat er van de aardappelen, aardbeziën en frambozen, die nu onder water zitten, dezen zomer niets zal terecht komen. Tegenover de terreinen der gemeente-reini ging staat een rij huisjes welke in den volks mond schijnen te worden aangeduid als de huisjes aan de mestvaalt. Twee ervan zijn ontruimd, de bewoners zijn gevlucht naar hooger streken. Blijven nog drie over. Het. middelste is door stellages met den hooger gelegen weg verbonden, en de bewoners uit de twee andere huisjes komen naar buiten, door hun weg te nemen langs een gat ia den muur, dat hen verbindt met den middelsten, buurman. Men moet zich weten te redden. De bewoners wonen overigens ook daar op den zolder. Ook de fabriek vau watergasmachineileën staat onder water. Men kan er niet inkomen, teuzij per schouw. En ook binnen in de fa briek vaart men per deze gelegenheid. Van Texel meldt men Door de overvloedige regens vftn de laatste dagen zijn vele landerijen geheel onder water geraakt. Vooral de polders In het Noorden en Walenburg staan blankzee.. Vele vogelnesten zijn hierbij verloren geraakt. Uit Nieuwe Niedorp wordt gemeld Door de veelvuldige regens is fcpt water ip den boezem van Noord-Holland tot een schrikbarende hoogte geklommen, tengevolge waarvan een belaugrjjk slootwerk onder Nieuwe Niedorp door een doorbraak dei- dam men weer is ondergeloopen. Ook het water vau Geastmerambacbi, was zóo hoog, dat de dijk vau den Kerktneerpol- der, groot 166 H. A., onder Oudkarspel, is doorgebroken, zoodat de gansche droogma kerij is ondergeloopen. Onder Beverwijk zjjn vier koeien dood in het land gevonden. De beesten waren van de koude en door het water omgekomen. Op de heden gehouden groote voorjaarsmarkt te DEN HELDER waren aangevoerd pl.m, 25 beesten. De uitslag der keuring van 1-jarige stieren wasle prijs f 15, Joh. O. Maters, Helder. 2e prijs f10, J. Verfaille. Helder, 3e prijs f5, G. de Beurs Den Helder. Aangeboden 4 stuks. De keurings commissie bestond uit de heeren W. Scher merhorn, Schermer, P. v. d. Oord, Zand, en G. Muijs, Schagen., - HEER HUGOWAARD. Bjj publieke aaubesteding is dooi- het pol- ÖÜUÜO straatstoenen aan den heer C. de Wilde te Alkmaar voor f 17.90 de 1000 600 M3 grint aan de hr. W. F. Stoel en Zn. te Alkmaar, voor f 2.47 de M" en 300 M3 zand aan den v' Wonderen te Oudorp, voor fl.40 de M3. r Doordat de Watermaohine te KOLHORN het water ver beneden Peil heeft gebracht, kon de motorboot Dinsdagavond en Woensdagmorgen geen dienst doen. HOORN, 25 April 1903. Aangevoerd H.L. Gerst a Haver a Tarwe )J a W Vale Erwten a Groene n 9.— a Grauwe M

Schager Courant | 1903 | | pagina 2