F. ïai BS Dienstbot|e. L e e r 1 i n g. Jtedaarsfotffht, Boerenknecht, m eet. MEISJE of VROUW, Wrakhout. DE YRÖÜffENffERELB Broche, gr. (JIuil, Tweede Groote ïerloti^ I GESLOTEN ZIJN. Gemengd Nieuws. Predikbeurten. Marktberichten. ANNA PAULOWNA. ADVERTBNTIEN. Bevallen van een Z O O n, M. C. DIJIJP-Roggeveen. 4 Mei 1903. Nog treurende over het verlies van mijn geliefden Echtgenoot, trof mij heden opnieuw een gevoelige slag door het afsterven van mijn geliefd jongste Dochtertje M A SI E, in den leeftijd van circa 10 jaar. Zij, die de overleden lieveling gekend hebben, zullen beseffen wat ik in haar verlies. Wed. C. GRIN. Dirkshorn, Mei 1903. Met een gevoel van innige erken telijkheid betuigen wij onzen dank aan Familie en Vrienden, voor de belangstelling, ons betoond bij gelegenheid van ons 30-jarig Huwelijksfeest. Bovendien onzen dank aan onzen Patroon en Echtgenoote, alsmede aan zijn Zoon en Dochter J. J. van Balen Blanken en Echt genoote, voor hun ondubbelzinnig bewijs van achting en waardeering, bij gelegenheid mijner vijf-en-twintig jarige Dienstvervulling. Verder onzen dank gebracht aan het Departement Anna Paulowna Tot Nut van 't Algemeen", voor de onderscheiding, ons daarvan te beurt gevallen voor de toezegging van een Herinnerings- Medaille. R. BOERMAN en Echtgenoote. Anna Paulowna, 1 Mei 1903. Geboren dochter van H. RAVEN en T. RAVEN - Govers, Schagen, 5 Mei 1903 Getrouwd: CHRISTINA BLAAUBOER en J. WAGEMAKER, die mede namens wederzijdsche Fa milie, hunnen har tel ij ken dank betuigen, voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk onder vonden. Haarlem, 2 Mei 1903. Getrouwd WILLEM METZELAAR en ALIJDA KAAN, die, ook namens wederzijdsche Familie, dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. J. C. PETERS, Med. Docts. Arts te Het Zand, vraagt zoo spoedig mogelijk een flinke Terstond gevraagdeen nette Schildersleerling, tegen genot van kost en inwoning, voor een jaar vast, bij J. D IR K M A A T, Mr. Schilder, te Noord-Scharwoude, Gevraagd bij J. LODDER te Nieuwe Niedorp. Wordt gevraagd, een goed kunnende melken, loon naar bekwaamheid, bij P. Bijvoet, Kolksluis, nabij 't Zand. Wordt gevraagd om op marktdagen in een Koffiehuis te Schagen te bedienen en behulpzaam te zijn in het werk. Zich aan te melden aau het Bureau Schager Courant. De Burgemeester van VVIERIN- GERWAARD zal op Woensdag 13 Hei 1903, des voormiddags ten 10 ure, aan de Nieuwe Sluis, in hst openbaar vsrkoopan: een Amerikaansch grenen Mast, lang 13 M., een Boegspriet, Eiken Planken, verder Wrakhout en eenig Touwwerk Van het Mod blad begint weer een nieuw kwartaal. Voor het leveren hiervan beveelt zich aan Boekhandel P. TRAPMAN, Hoofdgracht 28, Den Helder, is podoren Donderdag des morgens van half 9 tot half 12 uren te spreken: Laagzijde, SCHAGEN, adres firma Wed. J. Heddes. ftPERATlfflf PIJNLOOS. VERLOREN gaande vanaf de Leeuwenkuil tot den Kneesweg. De vinder kan op belooning rekening. C. HU1BERTS PzAnna Paulowna. Overgang Zaken De ondergeteekende geeft bij deze kennis aan zijn geachte Cliëntèle, dat hij vanaf 15 Mei zijn zaken heeft overgedaan aan den Heer Joh. van der Steen, dien hij beleefd in de gunst van het geachte publiek aanbeveelt. Tevens gevoelt hij zich gedrongen zijn oprechten dank te betuigen voor de genoten gunst en het buitengewone vertrouwen, dat hij gedurende eenige jaren heeft genoten. A. J. vao Rijswijk. Mij refereerende aan bovenstaande advertentie, heb ik de eer mij beleefd aan te bevelen V00f al de zaken, door mijn voorganger behandeld. Door een prompte en nette bediening hoopt de ondergeteekende zich de gunst te verwerven, door den Heer Van Rijswijk zoo ruimschoots genoten. Joh, van der Steen. Houthandel en Stoomzagerij, SPANBROEK. Eiken-, Dennen-, Amerikaausch Grenen-, Grenen- en Vuren Bestek- hout. Buitenlandsch gezaagd en ge schaafd Hout, Sneedelen voor Kisthout, i Paalbalken, Ellens, Kolders, Juffers, Sparren, enz. Uit de haod te Koop of te Huur op billijke voorwaarden, etti llentemmtwmmg ssiet Bijgebouw, staande en gelegen te Barsinger hor n, aan den Meeldijk. Te bevragen bij den Makelaar DE KIEVIET te Wieringerwaard. Muzieklief hebbers Te koop een in besten staat zijnde mooie toon, voor den spotprijs van f 7.50 Te zien en te bevragen bij G G. VELDT Jr, 2e Molenstraat 102, Helder. T KOOP aangeboden evraagd in een fatsoenlijk gezin, voor een jongen van 14 jaar. Inlichtingen bureau van dit blad Leest dit! Weêr geen nitstel! te OPMEER (N.-H.), te houden in 't openbaar, in het logement „de Zwaan" van C. Pelt, onder toe zicht van een daartoe bevoegd ambtenaar, op VRIJDAG 15 MEI 1903. Iedere 20 Loten een Prijs. Elk Lot heeft 2 kansen. Prijs per Lot 20 ets. Hoofdprijs 150 Gulden. 2e pr. 100 gld. j 4e pr. 50 guld 3e 75 i/ 5e 50 Verder nog 758 flinke Geld prijzen. VoortsRijwielen, Naai machines, Meubelen, Kachels, Dekens, Karpetten, enz., enz., te zamen 3335 prijzen, waarvan de minste 1 gld. is. Prjjs per Lot 20 cent. Loten verkrijgbaar bij A. v. TWUIJVER, Noord, Schagen. onder 't toezicht van //Algemeen Belang", van Wieringerwaard op Schagen. Te aanvaarden 1 Juni. Wegens Familie-aangele genheden zal mijn Winkel Zaterdag 9 Mei te 6 uur Schagen. J. A. de Roofj. „DE TIJDGEEST." Leveren en malen tegen on navolgbaar concurreerende prijzen alle soorten Graan. Eenig en nieuwste machines in Neder land op dit gebied; behaalde de hoogste bekroning te Grahamstown, Zuid-Afrika. JLlITJffil WIMRKIi. De ondergeteekende bericht, dat idtx ühiiwfs in pakjes van en 1/4 kilo tot origi- neele prijzen bij hem verkrijgbaar is. Neem een proef W. FIJNHEER. en Heintje Beenken. Klaas, z. v. Dirk Zwak- man on Elisabeth Bronwer. Theodorns, z. v. Dirk Brnijn en Maartje Bijvoet. Klaas, z. v. Volkert Koning en Antje Smit. Gehuwd: Maarten Zeegers en Aaltje Vries man. Dirk Fijnheer en Gnnrtje Biesboer. Willem Duijs en Trijntje Bekker. K'aas Bekker en Aagtje Prins. Overleden: Wilhelmina, d. v. Cornelis Duijs en Cornelia Bet, ond 7 jaren. Cornelia Rus, eehtg. van Pieter van Exter, oud 73 jaren. Nicolaas, zoon van Jacob de Boer en Antje Hoogendijk, ond 8 mnd. Henrie Willem, zoon van Willem van Loo en Henriette Sophia van Wulven, ond 18 jaren. Gemeente NOORD-SCHARWOUDE. Ingeschreven van 1—30 April 1903. Geboren 6 April, Nanne, z. v. Arie Groot en van Guurtje Egmond. 10 idem, Reiudert, z. v. Eva Stam. 15 idem, Cornelius Gerbran- dus, z. v. Franciscns van Straaten en vim Geertrude Dnyves. 20 idem, Nicolaas, z. v. Jan Barten Klaaszoon en van Anna Catharina Levendig. 28 idem, Johannes Nicolaas, z. v I. de Zijp en van Cornelia Bolten. Ondertrouwd Jacob Strijbis te Zuidschar- wondo en Neeltje Ootjers te Noordscharwoude. Cornelis Kuiper en Antje Borst, beiden te Noordscharwoude. Anthonie Peijs te Noord scharwoude en Arientje Schouten te Haring- carspel. Arie van Twuijver te Znidscharwoude en Maartje Roos te Noordscharwoude. GetrouwdJacob Strijbis, oud 26 jaren, te Znidscharwoude en Neeltje Ootjers, oud 26 jaren, te Noordscharwoude. Overleden Geene. Gemeente BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven van 130 April 1903. GeborenJan, z. v. Jb. Smit en Antje Speets. Trijntje, d. v. P. Koedijk en Naatje Tromp. Neeltje, d.v. Klaas Groen en Gr. Smit, Maria, d. v. G. Engel en N. Smit. Beins. z. v. Jan Koedijk en Ge. Heertjes. Anna Margaretha, d. v. P. Hagenaar en Tr. Eiland. Weintje, d. v. Klaas de Boer en A. Bor sten. Maartjed.v. G. Glas en G. Leijen. GetrouwdGerard Petrus Lodder te Sint Pancras, 23 j. en Ge. Noordwest. 22 j. Jan Cornelis Kouwen, 23 j. en Bijtje Keizer 26 j. Cornelis Gootjes te Heer Hugowaard, 22 j. en Maartje Wagenaar, 21 j. OverledenG. Blokker, 4 md. Meindert Hart, echtg. van M. Klingeier, 72 j. Antje Deugd, wed. van Jb. Kostelijk, 71 j. In het buitenlandsch over zicht van ons laatste nummer is het een en ander meêgedeeld over onlusten te Saloniki. De Bulgaarsche revolutionnairen zijn met groote brutaliteit opgetreden en waren zelfs zoo vermetel, reeds een week van te voren hun plannen om bommen te werpen in ver schillende gebouwen, aan te kondigen, en de Turksche regeering deed niets. Woensdagavond reden drie rijtuigen bij de Ottomaansche Bank voor. Uit het eerste stapten vier mannen, die de niets kwaads vermoedende schildwachten met revolver schoten neervelden. Met acht mannen, die uit de beide andere rijtuigen stapten, traden zij vervolgens het bankgebouw binnen, open den de gaskranen en staken den boel in brand. Toen wierpen de mannen nog een paar bommen in het gebouw en begaven zich naar het tegenoverliggende kantoor van de Bank van Mytilene, waar ze hetzelfde program afwerkten. Vervolgens kwam het hotel „Colombo" aan de beurt, daarna de Duitsche kegelclub en de voornaamste restau rants. Eenige personen moeten zwaar ge wond zijn. De Times-correspondent te Weenen zegt, dat het aantal dooden, bij de troebelen in Saloniki gevallen, zeer verschillend wordt geschatop 100, 300 of 500. Een Waalsch Zwitser en een Italiaan zijn gedood, zeven Europeanen, waaronder twee Duitschers, werden gewond. De Bulgaren, die 295 bommen geworpen hebben, waren grootendeels als vrouwen of als monniken verkleed. Op het oogenblik, dat de aanslagen werden gepleegd, werd de hoofdbuis van de gasleiding doorgesneden, zoodat de stad in het duister werd gehuld. Zondag is de staat van beleg te Saloniki afgekondigd. Over de ontploffing aan boord van de boot „Guadalquivir," ook het gevolg van een bom van een Bulgaar, nog het volgende De aanslag werd gepleegd door een Bul- gaarsch passagier. Mede-passagiers hebben hem zich, enkele oogenblikken vóór de explosie, met een groot pak in de hand zien begeven naar de plaats, waar de ontploffing geschiedde dat was vlak bij de machinekamer. Daar heeft men ook het vreeselijk ver minkte lijk van den onbekenden reiziger teruggevonden. De „Guadalquivir" is zoo goed als geheel vernield door den brand, die op de ontploffing volgde. Men schat de schade op ongeveer een millioen gulden. Men maakt melding van het heldhaftig gedrag van den heer Steeg, consul van Frank rijk, en van den heer Masi, tweede machinist aan boord van het stoomschip. Beiden zijn er, met gevaar voor eigen leven, in mogen slagen, vijf matrozen te redden die in het kolenhok gevlucht ware», en daar langzaam werden gebraden, tengevolge van de buitengewoon groote hitte der wanden. De heer Steeg en de heer Masi wierpen eerst aan het vijftal natte doeken toe, waar door dezen in staat werden gesteld beter de hitte te trotseeren daarna gelukte het hun een der wanden open te breken en de onge- lukkigen uit hun brandend heete gevangenis te verlossen, In Rusland heeft'weer eens een echte Jodenvervolging plaats gehad en wel te Kuscherew. In particuliere brieven uit die stad wordt het volgende gemeld: De onlusten begonnen den 19en April tijdens het orthodoxe Paaschfeest, met het plunderen der Joodsche winkels. Dit gebeurt meer in Rusland, maar ditmaal was het ge durende 4 dagen een waar bloedbad het volk doodde de kinderen, verminkte de vrouwen, andere personen opende men den buik, en verving de ingewanden door vederen. De Joden werden in hunne kelders gesmoord, of wel van de daken, waarop ze gevlucht waren, naar beneden geworpen. I De straten waren bezaaid met vingers, neuzen, ooren en andere lichnamsdeelen. j Meer dan 100 personen werden gedood, 400 zwaar gewonden bevinden zich in de hospi talen. Men schat het aantal mannen, wiel banden of beenen werden afgeslagen of de oogen uitgestoken, op meer dan honderd. Anderen werden krankzinnig van den schrik. Vrouwen en kinderen, met bijlen, messen of stokken gewapend, zoowel als studenten en leerlingen van het lyceum en ambtenaren, bevonden zich tusschen de moordenaars. De groote magazijnen in de stad werden even eens geplunderd, en het bloedbad hield niet op voor den 4en dag, 24 uur nadat de Czaar een telegram had gezonden, waarin het ne men van de noodige maatregelen werd voor geschreven. Een aanvaring. New-york 5 Mei, De „Evening World" meldt, dat twee Amerikaansche kust- stoombooten, „Hamilton" en „Saginaw" bjj Hay Island dicht bij de kust, ten gevolge van den mist, in aanvaring zijn gekomen. De laatstgenoemde boot, die twintig passagiers aan boord had en een bemanning van veertig koppen, zonk twintig of dertig menschen kwamen om. Do ramp in Canada. Het blijkt thans, dat er 56 personen bij de ramp te Frank zijn omgekomen. De geldelijke schade w ordt geschat op f 3.600.000. Men be rekent, dat er twee duizend man noodig zullen zijn, die verscheidene maanden znlien moeten werken om de twee mijlen spoorweg, welke door de instorting bedolven is, weer te herstellen. Nog steeds rollen er groote rotsblokken, waarvan sommige honderden tonnen wegende, naar beneden. Óp het oogenblik is het nog zeer gevaarlijk een onderzoek in loco in te stellen. Personen van de andere zijde van den Tnrtle-berg kwamen berichten, datj er aan dien kant een groote scheur in de rots is van drie vierde mijl lang en eenige voeten breed. Kinderen in pand. Te Parijs heeft een vrouw, die reeds wegens diefstal en oplichting gestraft was, een zonder ling middel te baat genomen om in letterlijken zin aan den kost te komen. Zij sprak op straat een paar kleine meisjes, die naar school gingen, aan, en vroeg of deze met haar meê wilden gaan om snoepgoed te koopen. De kinderen vonden dat heerlijk, maar eerst ging de vrouw met hen een klein eethuis binnen, waar zij een flink maal nam. Toen het op betalen aankwam, zeide rij aan den waard dat ze haar beurs had vergeten en van huis ging halen de kinde ren liet ze zoo lang achter. De waard zag in dit pand geen kwaad, daar hij ze voor haar kinderen hield maar weldra bleek de waarheid toen de vrouw niet terugkwam en de meisjes vertelden wat er gebeurd was. Den volgenden dag liep de bedriegster in de val. Zij beproefde toen hetzelfde kunstje met een ander kind, maar toevallig ontmoette onderweg de vader haar en liet haar aan houden. D e t o r p e d o f a b r i e k van Kohl te Cleveland in Ohio is Zaterdagavond geheel vernield door een ontploffing, die bovendien 25 tot 50 huizen in den omtrek min of meer ernstig beschadigde. Binnen een kring van een halve mijl sprongen alle vensterruiten stuk. Op het oogenblik der ontploffing bevon den zich 30 personen, grootendeels meisjes, in de fabriek. Er moeten in 't geheel ten minste 12 menschen gedood en een 50-tal gekwetst zijn. Nieuwe uitvinding. Edison heeft een nieuwe uitvinding gedaan, om goud af te scheiden, die na genomen proe ven inderdaad van practische waarde moet zijn gebleken. De nieuwe behandeling kost meer dan het hydraulische systeem, maar onttrekt eene grootere hoeveelheid goud, en schenkt bovendien waarde aan streken, waar thans geen voldoende massa water kan worden verkregen, en die daardoor waardeloos bleven. Edisons's systeem berust in hoofdzaak op sterken luchtdruk. Men roemt het geniale dezer vinding, waarbij slechts zeer weinig menschelijke arbeid noodig is. Opschroeving van huizen. Te Halfweg Haarlem staat een laag huis met het opschrift„dit huis is verrold". Veel i sterker is 'tgeen de bouwmeester Rückganger uit Stuttgart herhaaldelijk m de laatste jaren heeft verricht door hooge gebouwen, die scheef staan, recht te zetten. Zoo heeft hij dezer dagen het gymnasium te Tubingen, zoo wordt van daar aan de „Frankf. Ztg." geschreven dat sterk naar één zjjde over helde, zoodat alle vloeren scheef stonden, ver dieping voor verdieping waterpas gezet. Dit geschiedt met 20 betrekkelijk kleine hefboo- men uit hard phosphorbrons Elders heeft hij een hotel twee verdiepingen hoog opgeheven, zoodat er een onderbouw onder kon worden aangebracht, zonder dat een enkele dakpan afviel. De kamers be hoefden niet te worden ontruimd en de be woners konden in huis blijven. Het hotel kon doorgaan en er werd zelfs gedanst, terwijl het in de lucht hing. De bouwmeester laat nu hefboomen van tienvoudige kracht ver vaardigen, waarmee hij in Frankrijk gelijksoor tig werk zal verrichten. 224 vette varkens f .38 a f .40 p. K.G., stug, 135 magere id, f 16.a f 23.matig, 416 biggen f 6.a 10. stug, 00 mnd appelen f 0.a 0. Kleine kaas f 27.50 middelbare f Goudscbe f aangevoerd 113 stapek, wegende K.G., 1354 kg. boter f 1.05 i a f' 1.15, kipeieren "f 2.80 a f 3.10, eenden i dito f3.10, 5000 kievitseieren f 0.12 afO.10 per stuk. HOORN, 2 Mei 1903. Aangevoerd H.L. Gerst f 4.50 a 5. Haver 3.50 a 4.— Tarwe 7.— a 8. Vale Erwten a Groene 13.a 15. Grauwe 18.50 a 20. BruineBoonen 12.— 15.50 Witte a 12. Paaide 6.75 a 7 Mosterdzaad 16.a Karwijzaad 11.621 a 4 Paarden 80.a 120. 45 Koeien „170.— a 240. 360 Schapen 24.a 29. 10 8.— a 14.— 20.— 12.— a 20.— 6.a 10. 1.30 a 3.50 3.- a 3.10 -.55 a .57® 684 Lammeren 75 Kalveren 12 Varkens 300 Biggen 12 Bokken en Geiten Kipeieren per 100 2950 kop Boter Handel stug. ALKMAAR, 2 Mei, Aangevoerd 2 Paarden 1 70.— a 100. 50 Koeien en oasen 60 a 250. 154 nucht. Kalveren 8.a 20. 493 Lammeren 7.a 14 476 magere Schapen 14.a 28. 143 magere Varkens 15.a 20. 296 Biggen 7.— a 12.75 28 Bokken en "Geiten 2.a 6. 19 Bokjes —.80 a .60 4292 pond Boter, p. pond —.50 a .55 Kipeieren per 25 .75 a .87® ALKMAAR, 4 Mei 1903. Aangevoerd 2 Koeien en ossen f150,a f200—, 223 Vette kalveren f 35.a 108.per Kg. f—,70 a -.90, 45 nuchtere idem f8.- f 20.4 magere schapen f 20.a 24. 0 lammeren f a 263 vette varkens per Kg. f —.36 a f —.41, 52 magere idem, f 15.a f 17. PURMEREND, 5 Mei. Aangevoerd 268 runderen, waaronder 145 vette id. f 0.56 a 0.76 p. K.G., 19 stieren prjjsh.stug, 290 vette kalveren f .60 af—.80 p. Kg., matig, 489 nucht. f 10.a f 20.vlug, 1 paarden, 1658 schapen f 20 a 32, 1050 lammeren f 16 a f80, prjjsh. matig, Hervormde Gemeente SCHAGEN. Voortaan beginnen de morgen-gods dienstoefeningen weder om half tien. 10 Mei, Ds. v. Kluijve. Doopsgezinde Gemeente ZIJPE. 10 Mei, v.m. uur, Oudesluis. Hervormde Gemeente HARINGCARSPEL. 10 Mei, v.m. 9% uur, Kerkebuurt. Hervormde Gemeente NOORD-ZIJPE. 10 Mei, v.m. 91/1 uur, Schagerbrug. Hervormde Gemeente CALLANTSOOG. 10 Mei, n.m. Ds, Boers. Hervormde Gemeente BARSINGERHORN. 10 Mei, Ds. Vi Meurs. Hervormde Gemeente KOLHORN. 10 Mei, v.m. 91/2 uur, Doop Ds Briedé. Doopsgezinde Gemeente BARSINGERHORN. 10 Mei, Barsingerhor-», Ds. Kooiman. Hervormde Gemeente WINKEL. 10 Mei, Geen dienst. Hervormde Gemeente SINT MAARTEN c. a. 10 Mei, v.m. 9y2 uur, Valkoog. Hervormde Gemeente 10 Mei, n.m. 11/2 ure, Ds. Nouta, van Den Helder. Antje Maartje Anna Paulowna, 1 Mei 1903. een flinke SCHAGEN. Uw dw. dn., Wieringerwaard, Mei 1903. Na minzame aanbeveling, Uw dw. dn.) Wieringerwaard, Mei 1903. Zie de Loten, icaarop ALLE prijzen zijn vermeld. Op iedere tiointig Loten een Prijs D. STEEN.

Schager Courant | 1903 | | pagina 3