tscaappij Afi Gouda en Cmstr. BIJVOEGSEL der Donderdag 7 Mei 1903. Biranenlandsch Nieuws. ADVHRT8NTIBN. TREKKING 23 MEI a.s. 47ste Jaargang. No. 3833. 15e ftroote Terloting-, VA N Paarden, Rijtuigen en aanverwante Artikelen. Hoofdprijs 1 Rijtuig met 2 Paarden. Pr||s per lot 50 cents. Loten verkrijgbaar bij A. v. Iwuijver, Schagen, van Vergadering van den Raad der gemeente HEER HUGOWAARD, op Maandag 4 Mei 1903, voormiddags 10 uur. Afwezig bij de opening de beer J. van der Oord. De Voorz. opent de vergadering en doet voorlezing van de notulen der laatste ver gadering, welke onveranderd goedgekeurd en vastgesteld worden. Ingekomen zijn 1. Een missive van den heer Rijksbetaal meester, houdende mededeeling, dat. op 1 April aan den Gemoente-Ontvanger f 2070.48 is uitbetaald en twee missives van den heer Rijksontvanger, gelijke mededeelingen behel zende betreffende bedragen, groot f 105.42 en f 443.34®. 2. Het verslag van het herhalingsonder- wijs aan de school no. 2, hoofd de heer D. ïjalsma. 5 Leerlingen volgden de lessen, waarvan 4 zonder bezwaarin 't geheel werd 7 maal een schooltijd verzuimd. Het vak teekenen vond de meeste belangstelling. Het werd jammer gevonden, dat voor dit vak in 't geheel maar 16 uur beschikbaar gesteld was. Trouwens, 96 lesuren per cursus werd te gering geacht om goede resultaten van het herhalingsonderwijs te kunnen ver wachten. De heer Appel merkte op, dat in dit verslag ten opzichte van het teekenonder- wijs juist een tegenovergestelde meening verkondigd werd als in het verslag uit Veen- huizen. 3. Missive van Gedeputeerde Staten, hou dende kennisgeving, dat wegens het over lijden van den heer Van den Vijzel, op 14 Mei verkiezing van een lid van de Prov. Staten moet plaats hebben en zoo noodig op 27 Mei en 9 Juni stemming en herstem ming. 4. Het verslag van den toestand der ge meente over 1902. 6. Het verslag van de Ambachtsschool over 1902 alle welke stukken voor kennisgeving aan genomen worden. De beide laatsten zullen ter inzage gegeven worden aan de leden, die dit wenschen. De samenstelling van de stembureaux voor de a. s. Statenverkiezing heeft tot resultaat, dat wederom benoemd zijn in district 1 (school a. d. Jan Glijnisweg) tot voorzitter de heer J. van der Oord tot leden de heeren W. van Slooten en J. Hui- zinga, tot plaatsvervangende leden de heeren Jb. Hes en K. Hemke in district 2 (raadhuis) tot voorzitter de heer P. Wonder Az.tot leden de heeren K. Gelder en D. de Boertot plaatsverv. de heeren Jb. Smit Pz. en P. van Rijn in district 3 [school b.d. Donkerenweg] tot voorzitter de heer Jb. Swaag; tot leden de heeren G. Sieffers en S. Brugman; tot plaats vervangers de heeren P. Wonder Pz. en J. Stoop; in district 4 (school te Veenhuizen) tot voorzitter de heer D. Appeltot leden de heeren G. Smit Az. en J. Haringbuizentot plaatsvervangers de heeren N. Groot en C. Appel. Verder is bij B. en W. ingekomen een schrijven van de Gezondheidscommissie, geze teld te Hoorn, houdende mededeeling, dat de commissie in verband met de haar opgedra gen taak een technisch onderzoek wenscht in te stellen naar den toestand van alle wo ningen in haar district, aan welk omvangrijk werk zij, met het oog op den daartoe noodigen tijd, gaarne spoedig zou beginnen, waarom zij beleefd maar dringend den moreelen en finan- cieelen steun der gemeente inroept. Voorz. had met Dr. A. C. G. Post, lid der commissie, nog een oogenblik de zaak bespro ken en toen vernomen, dat het in de bedoeling lag, voor Hugowaard het blok woningen te onderzoeken, gelegen tuschen Hondenweg, Rustenburgerweg, Basseweg en zoo verder den dijk langs. In dat blok zouden ongeveer 120 woningen zijn, waarvan de opnemingen opmeting door een deskundige in tegenwoor- geeft heel digheid van het lid der Gezondheidscommissie Eer woning ongeveer f 0.60 zou kosten, laar dit een uitgaaf voor de gemeente ten gevolge zou hebben van f 60, brongt Voorz. het schrijven ter tafel in den Raad. De heer Appel meent, dat dit meer Rijks zaak is. Voor de gemeente ziet hij het nut van die opmetingen van alle woningen i niet in. De heer Swaag zou de zaak nog eens willen aanhouden. Ook de Raad is van oordoel, dat do wijze, waarop de Gezondheidscommissie haar taak meent te moeten opvatten, meer dan strikt noodzakelijk is de kassen der gemeenten be zwaart. In ieder geval zou men gaarne weten, hoe andere gemeenten hierover denken, waarom besloten wordt, het schrijven nog eens aan te houden. Op voorstel van den Voorz. wordt voorts algemeen goedgevonden, evenhIs vorige jaren aan de Rijksveldwacht te Alkmaar f 10 en aan den Rijksveldwachter te Zuid-Scharwoudo f 16 gratificatie uit te keeren over 1902, en verder, om aan den Rijksveldwachter Knol van Uitgeest voor surveillance op 2 kermis dagen f 3 gratificatie te verleenen. 'Hierna doet Voorz. voorlozing van een schrijven van den Taubor, onderwijzer aan school no. 2, waarbij deze wegens hoogen .leeftijd tegen 1 Juli a.s. ontslag vraagt uit die betrekking. Daar hij dan bij inwilliging van zijn verzoek veel vrijen tijd krijgt, zou hij zich na 1 Juli gaarne met meerdere secreta rie-werkzaamheden zien belast. De Voorz. zegt, dat er zeker wel geen be zwaar zal bestaan, dit ontslag op do meest eervolle wijze te verleenen. Voorts zal het nu wel des Raads bedoeling zijn, in de plaats van den heer Tauber eene onderwijzeres te benoemen. Naar de meening van den Voorz. zal dit èn voor het onderwijs, èn voor de financiën der gemeente het best zijn. De heer De Boer zou willen voorstellen, het ontslag van den heer Tauber zoo eervol mogelijk te geven. We kennen hem allen, zegt Spr., als een ijverig man, die steeds zijn beste krachten aan de gemeente heeft gege ven We weten ook, dat zijn besluit om heen te gaan, voor een deel oorzaak vindt in de zoowel hier in den Raad als elders geuite wenschelijkheid om aan de school no. 2 een onderwijzeres te hebben, niettegenstaande zijn heengaan voor hem een geldelijk nadeel heeft van f400 per jaar, daar zijn salaris tegen woordig f 760 plus f 50 voor huishuur is f800 bedraagt, terwijl hij volgens berekening ongeveer f 400 pensioen zal genieten. Wordt in zijne plaats eene onderwijzeres benoemd, dan zal de gemeente daardoor jaar lijks f326 minder uitgaven hebben, n.1. f200 salaris minder, geen tegemoetkoming in de huishuur ad f 60 en geen f75 meer voor het handwerkonderwijs aan school no. 2. Met het oog daarop zou Spr. graag zien, dat overeenkomstig het verzoek aan het slot van adressaut's schrijven, hem een aanstelling werd verleend tot ambtenaar ter secretarie op eene jaarwedde van f200, en dat de be zoldiging van f100 voor het behandelen van den burgerlijken stand en de bevolking, ver hoogd werd tot f 200. De zooveel omvang rijker werkzaamheden ter secretarie door in voering van vele nieuwe wetten rechtvaar digen een zoodanige aanstelling volkomen, en ook de reeds lang veel te slecht betaalde bij houding van burgerlijken stand en bevolking mag eindelijk wel eens betere bezoldiging vinden. Eene "Zoodaniere oplossing zou Spr. ook voor den heer Tauber zeer gewenscht achten en komt de gemeente op geene hoogere uitgaven te staan. Integendeel, de gemeente blijft nog f26 overhouden. De heer Van Slooten kan zich met het voorstel van den heer De Boer zeer goed vereenigen. Wil men, zoo vraagt de heer De Boer, ook die laatste f 26 nog aan den heer Tauber toe kennen, dan is dat Spr. wèl. De gemeente kan dan toch alles nog „met een dichte buul" bekostigen. De heeren Appel en Swaag meenen, dat 't zonder die f25 al voldoende is [wat de heer De Boer toegeeft] en kunnen zich ook met het voorstel vereenigen. Het wordt dan ook met algemeene stem men aangenomen. De Voorz. verklaart zich zeer met het be sluit ingenomen. Niet alleen toch is het voor den heer Tauber, wiens accuratesse en bereid willigheid algemeen bekend zijn, een mooie oplossing, maar dat een stem uit den Raad opgegaan is om een ambtenaar ter secretarie te benoemen, verheugt Spr. De secretarie veel en 6teeds meer werk tegen woordig, en ofschoon de kosten van admini stratie lang zoo hoog niet waren als in andere gemeenten van gelijk zielental, heeft hij nooit in deze richting iets willen vragen, maar nu de Raad uit eigen beweging een zoodanig besluit neemt, is Spr. daarvoor dank baar. Hierop gaat de Raad in geheime vergade ring om te behandelen het kohier van den Hoofdelijken Omslag, door Burg. en Weth. opgemaakt tot een bedrag van f5413.45. Het Duitsche eskader. De Duitsche gezant bij ons Hof, baron Von Schlözer, is voorkorten tijd naar Berlijn vertrokken in verband met de komst van hot. Duitsche eskader naar Nederland. Naar het Hbld.verneomt,zijn reeds plannen in voorbereiding in de kringen van hier te lande gevestigde Duitsche onderdanen, om, bij gelegenheid van de komst naar Holland van de Duitsche schepen, onder bevel van den broeder des Keizers, op feestelijke wijze uiting te geven aan de ingenomenheid der in Nederland wonende Duitschers met dit be zoek van de Vaderlandsche vloot. Deel van het program zou uitmaken een bezoek en corps vnn zooveel mogelijk leden dor Duitsche kolouicu in geheel ons land aan boord van de schepen van het eskader. De „Deutsche Elottenverein" te 's-Graven- hage zou zich aan de spits stellen van de verwelkomings- en verdere feestelijkheden. Nog niet genoeg van De Wet. Generaal De Wet moet oppassen, zegt „Onze Courant", daar iemand aan het komen is om hem af te ranselen. Een blad zegt, uit private bronnen vernomen te hebben, dat een zekere Kapitein, die vQorgeeft dat, toen hij prisonier was, generaal De Wet hem in het aangezicht geslagen had met een sjambok, thans zijn kapiteinschap in het Britsche leger nedergelegd heeft, en dat hij nu op weg is met het doel, generaal De Wet af te ran selen met een sjambok. Lichting 1903. De miliciens van de lichting 1903 van het regiment grenadiers en jagers, van de regimenten infanterie en van het korps genietroepen, die zich in afwachting van een nadere oproeping met verlof bevinden, worden thans voor eerste oefening op 12 Mei a.s. onder de wapenen geroepen. Zij zullen hiertoe van hunne korpscommandanten een rechtstreeksche mededeeling ontvangen. Men schrijft uit DELFT aan de „N. R. Crt." De schade, door den laatsten hoogen water stand in onze omstreken aangericht, laat zich niet op een ton gouds berekenen. Het gansche gewas van de komkommers is ver loren. Tuinders zijn er, die 8000 ramen dezer vrucht hadden staan, en elk raam op min stens f 1 stellende, zijn er dus voor deze men- schen per hoofd f 8000 door het water ver zwolgen. Rond Delft telt men op 't oogenblik 140.000 ramen komkommers, wat wil zeggen, dat alleen aan dézen tak van tuinbouw een schade is toegebracht van f140.000. D e aangekondigde uitvoering van het fanfarecorps „Eendracht maakt Macht" te Oudkarspel op Zondag 1.1. in het lokaal van den heer C. Kooiman te NIEU WE NIEDORP, is wegens gebrek aan belang stelling niet kunnen doorgaan. Goedgekeurd bij Kon. Besluit van 8 April 1903. Ai> oVo/1 A llrmoor mlaaio AAn insitellincr. die Se.hi.cren ten eoede maent gec

Schager Courant | 1903 | | pagina 5