Donderdag 14 Mei 1905 47ste Jaargang No. 3835. SSureaul&CIIA©KJfcT, laaan, B 4. Uitgever J P. TRAPMAN. MedewerkerW I X 81 E L. Bionenlandsch Nieuws. FEUILLETON. 1)E VROUW VAN DEN BOEKHOUDER. ACER I RAAIT AlmltMi6- k LulliiilM Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. C^em<?eiat;e Sclingen. BEKENDMAKINGEN. o Burgemeester en Wethouders van Sehagen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, wegens bet invallen van den Hemel vaartsdag op 21 Mei a. s., de gewone Donderdagsche markt aldaar in die week zal worden gehouden op Woensdag 20 Mei a.s. en dat de alsdan gehouden wordende kaas markt op den gewonen tijd zal aanvangen. Schagen, 12 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De loco-Secretaris, ROGGEVEEN. - DIRKSHORN. Zaterdagavond vergaderde alhier de afdee- ling Harenkarspel van „Het Witte Kruis", waartoe een buitengewoon groot aantal leden waren opgekomen. Na voorlezing van de notulen der laatstgehouden vergadering, werd door den Secretaris mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, als bericht van 't H. B., dat der afd. op haar verzoek een bui tengewone subsidie van f 65.— wis toege staan (deze subsidie is inmiddels ontvangen); jd. van B. en W. van Haringcarspel, dat de Raad dier gemeente, ingevolge een daartoe door de afdeeling gedaan verzoek, besloten heeft bij verordening te verbieden bet bezoe ken der scholen door kinderen, afkomstig uit woningen, waar mazelenlijders zijnid. van de beeren C. Kooij en Jb. de Groot, dat zij aannemen bun benoeming tot lid van 't bestuur der afd.; een schrijven van de afd. Assendelft, ter toelichting van een voor stel aan de Alg. Verg., om het quotum der afdeelingen van 25 ets. op 16 ets. per lid terug te brengen, en ten slotte een id. van de afd. Bennebroek, met een verzoek om steun bij de indiening van een amendement op een der voorstellen tot wijziging der sta tuten. De beide laatste stukken zullen behan deld worden, als de beschrijvingsbrief aan de orde komt; alle andere stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. stelt hierna aan de orde de be schrijvingsbrief voor de Alg. Verg. De pun ten I—IV worden stillekens gepasseerd. Bij V verzoek aan de 2e Kamer der St. Gen., om 'c ingediende vaccinewetje niet aan te nemen, vraagt de Voorz., of ook iemand der aan wezigen zich tegen dit voorstel verklaart. Neen, niemand. De beer Plaatsman wil, ten opzichte van dit voorstel, den afgevaardigde een bindend mandaat gegeven zien, waarop door den Voorz. wordt opgemerkt, dat de afgevaardigden steeds bij bet uitbrengen van bun stem bet oordeel der afdeeling volgen en alleen dan naar eigen inzicht bandelen, wanneer de afd. zich onbevoegd acht een oordeel nit te spreken over eenig voorstel. Toch acht de heer Plaatsman bet punt in kwestie van genoeg belang, om in dit spe ciaal geval den afgevaardigde den bepaalden last op te dragen, vóór 't voorstel te stem men. De vergadering acht dit echter blijkbaar niet noodig en de beer P. gaat er dan ook niet verder op in. Punt VI, voorstel van 't H. B., tot het uit schrijven van een prijsvraag voor een popu lair geschrift, handelende over de belang rijke beteekenis van melk als volksvoedsel. De afd. verklaart zich vóór dit voorstel. Punt VII. Statutenwijziging. Slechts en kele der wijzigingen, door de commissie tot wijziging der Statuten voorgesteld, geven aanleiding tot discussie. Bij de verandering in art. 6 voorgesteld, komt ter sprake de missive van de afd. Assendelftmen is het er echter over eens, dat, mocht al door ver mindering van bet quotum, de kas der afdee lingen bevoordeeld worden, bet H. B. toch, de ondervinding heeft dit geleerd, bereid is afdeelingen, die buitengewone geldelijke hulp noodig hebben, die te verleenen. Men is daarom tegen 't voorstel Assendelft. De wijziging van art. 11, één algem. vergadering in plaats van twee, door onze afdeeling voorgesteld, vindt natuurlijk instemming. Dat pas opge richte afdeelingen in 't eerste jaar van haar bestaan geen recht op subsidie zullen heb ben en afdeelingen, die in de tweede helft van 'tjaar zijn opgericht, zelfs 't volgende dienstjaar niet, gelijk de commissie aan art. 84 wil zien toegevoegd, kan de afdeeling niet goedvinden. Pas opgerichte afdeelingen heb ben juist eenigen geldelijken steun noodig om zich wat in de „spullen" te kunnen zetten, want 't aantal leden is dan in den regel nog niet zoo groot, dat er veel geld voor materiaal kan worden uitgegeven. De afgevaardigden zullen daarom tegen deze wijziging stemmen. Tot afgevaardigden worden hierna benoemd de beeren J. Keijser en L. Reuvers, tot plaats vervangers de beeren T. de Boer en K. Kuiper. Om tot een begin van uitvoering te komen van een vroeger genomen besluit tot aanschaffing en plaatsing op verschillende punten in de gemeente van dreggen, stelt de Voorz. nu ter bezichtiging een dreg, door hem „op zicht" ontvangen. Algemeen wordt deze niet zoo doelmatig gevonden als een andere, door den beer N. de Waard ter tafel gebracht, en waarvan de afdeeling reeds een exemplaar in eigendom beeft. Van deze laatste soort wordt besloten, eenige aan te schaffen. De heer J. Keyser stelt ter bezichtiging eenige aseptiscbe snelverbanden en geeft eene verklaring van 't gebruik er van. Bij eenigs- zins zware verwondingen kan, zonder genees kundige hulp af te wachten, zoo'n verband op een gemakkelijke wijze worden aangebracht door ieder, die d® aanwijzing volgt, welke op het doosje, waarin 't verband zich bevindt, is aangegeven. Op voorstel van den heer J. Keijser wordt besloten, eenige doosjes aan te schaffen en die hier en daar in de gemeente te deponeeren. Bij de rondvraag vestigt de heer D. Plaats man de aandacht der vergadering op 't gemak van ijskistjes, zooals die bij de afd. Nieuwe Niedorp in gebruik zijn, en vraagt, of men ook hier niet enkele van die kistjes zou kun nen aanschaffen. Het bestuur zal een onderzoek instellen naar den prijs en naar de wijze van gebruik en naar bevind van zaken handelen. Hierna sloot de voorzitter met dankbetui ging aan de opgekomen leden deze belang rijke vergadering. 't Aantal leden dezer afdeeling is sedert 1 Pebrnari met ongeveer 40 vermeerderd en bedraagt thans 218. - DIRKSHORN. Zondagavond hield de Lib. Kiesvereeniging alhier een vergadering, die werd bijgewoond door 16 leden.In een vorige vergadering was het reglement herzien en besloten, dat de kiesver eeniging zich in 't vervolg ook zal bezig houden met het stellen van candidaten voor lid van den raad. Een nieuw bestuur was benoemd, dat thans bestaat nit de heeren C. Bijpost, J. Homan, A. Hoogland, O. Kooij, C. Nierop, J. Swan, P. Schermerhorn, D. P. Plaatsman en K. IJff, en nit zijn midden tot Voorzitter gekozen heeft den hoer C. Nierop, tot Secretaris den heer K. IJfif en tot Pen ningmeester den P. Schermerhorn. Een opwek king, tot de kiezers gericht om zich bij de Roman van A. O. KL AUSZMANN 17. o-o-o „Het garnizoenskerkhof is 's nachts", zoo ging de rechter voort, „zeer eenzaam, en de muur is gemakkeiyk genoeg over te klimmen. De dieven konden dus van dien kant het huis en de schatkamer zyn bin nengedrongen en zoodoende den boekhou der verrast en gedood hebben, vóórdat hy tyd had, om hulp te roepen. Mogelyk hebben ze hem naar buiten gelokt en hem daar van kant gemaakt. „Wy hebben daar geen voldoende aanwij zingen voor, dat geef ik toe, maar het is toch een combinatie, evenals elke an dere. Is het waarheid, wat ik veronderstel, dan hebben we het lijk van den boekhou der nergens anders te zoeken dan op het kerkhofdie plaats moest de moordenaars als 't ware aanlokken, om hun offer daar te verbergen. En daarom acht ik het door zoeken van dat terrein zeer gewenscht, ja gebiedend." „Het zal met de grootst mogelijke nauw gezetheid gebeuren. Ook ik heb er in 't voorbijgaan aan gedacht, dat Winter bij zijn nachtelijken arbeid vermoord is gewor den en dan verstopt, ofschoon alles fègen zulk een oplossing spreekt. Maar ik zou de moordenaars dan toch nooit onder de gewone dieven hebben gezocht vereeniging aan te sluiten, heeft goede resul taten gehadeen groot aantal zijn er toe getreden, zoodat het aantal leden thans ruim 60 bedraagt. Do vergadering, saafageroepen tot het stellen van candidaten voor het lid maatschap der Prov. St., vacature-v. d. Vijzel, koos met algemeens stemmen tot candidaat der kiesvereeniging den heer H. Feisser te Schagen. Na eenige besprekingen in verband met de a.s. verkiezing van raadsleden, werd de vergadering door den Voorz. gesloten. - WIERINGEN. Jl. Vrijdagavond vergaderde onze afdeeling van „Het Witte Kruis." Aanwezig waren 19 leden. Na opening door den Voorz., Db. Bax, werden door den Secr., Dr. Schagen, de notulen der vorige bijeenkomst en 't jaar verslag gelezen, en deze goedgekeurd. Hierna werd door den Penningm., den heer P. Asjes Lz., rekening en verantwoording gedaan. De ontvangsten bedroegen f 376.44, de uitgaven f 262.17, batig saldo f 114.27. Een commissie, bestaande uit de heeren Ratsen en Gorter, onderzocht de rekening en rapporteerde, dat alles in de beste orde was, waarna met algemeens stemmen tot goedkeuring werd besloten. Aan de orde ia verkiezing van het bestuur. Volgens reglement moesten alle leden aftre den. Tot stemming overgaande, werden allen herkozen, nl. Ds. Bax, Voorz., Dr. Schagen, Secr., P. Asjes Lz., Penningm., Jb. Mostert en P. Kaan, Commiss. De heeren Schagen en Asjes, ter vergadering aanwezig, namen hunne herbenoeming aan. De heer Ds. Bax echter bedankte. De vergadering drong nogmaals er op aan, doch zonder resultaat. Bij nieuwe stemming werd nu gekozen de heer Ds. Haars, die de functie aanvaardde. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd Ds. Haars en als plaatsvervanger de heer A. Zomerdijk. Den afgevaardigde werd vrij mandaat verleend. Rondvraag. De heer Asjes stelt voor, met 't oog op den goeden stand der kas, dit jaar f 100 schuld af te lossen. Aangenomen. Aan Dr. Schagen vergunning te geven tot aankoop van benoodigdlieden tot een bedrag van f 75. Aangenomen. De heer J. Metselaar vraagt, of de ijskelder nog in orde is, waarop door een der leden wordt meegedeeld, dat de kelder tot heden toe nog vol ijs is. De heer C. AI. Koorn wenscht een adres aan den Gemeenteraad te richten, omtrent de slechte rioleering in de Nieuwstraat. Dien overeenkomstig wordt besloten. De heer Ds. Haars stelt voor. om den timmerman, den heer N. J. Poel, aan te schrijven, de noodige reparatiën aan den ijskelder, hem in de vergadering van 11 Nov. 1902 opgedragen, te willen volbrengen en bij niet-voltooiing aan een ander het werk op te dragen. Aangenomen. De heer S. B. Gorter vraagt, of niet-leden ook gebruik mogen maken van de goederen der afdeoling. De Voorz. deelt mede, dat aangaande 't gebruik der goederen is bepaald, dat leden gratis gebruik hebben, niet-leden tegen betaling van huur, en onvermogenden kosteloos. De heer Peereboom stolt voor, om circu laires te laten drukken en hierin het nut der afdeeling uiteen te zetten, teneinde meerdere leden te verkrijgen. Aangenomen. De heer H. Bakker brengt, namens de vergadering, zijn dank aan den afgetreden Voorz., voor de vele en goede diensten, der afdeeling bewezen, welke woorden met applaus worden begroet. Een voorstel van 't bestuur, om aan behoeftige menschen versterkende middelen te verst-ekken, wordt, met 't oog op de onder-afdeeling zich zou moeten ten doel stellen, aan onvermogende patiënten verster kende middelen te verschaffen. Dit denkbeeld van den Secretaris, aldus toegelicht, vindt nu groote sympathie bij de vergadering, zoodat pogingen zullen godaan worden, om het tot verwezenlijking te brengen. Hierna sluit de Voorz. de vergadering. - ANNA PAULOWNA. Vergadering van het departement Anna Paulowna der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, in „Veerborg", op Zaterdag 9 Mei. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen worden gelezen en goedgekeurd, onder dankzegging voor de nauwkeurigheid en de zorg, waarmee ze gesteld zijn. Als bestuurslid wordt vervolgens gekozen de heer Jb. Bakker, die zijn benoeming aanneemt. Daarna is aan de ordeBallotage van den heer J. Blaauboer, die mot algemeene stem men tot lid wordt aangenomen. Als nieuwe leden worden voorgehangen de heeren H. Kaan, J. A. Kaan, R. Waiboer, G. J. J. Goertsema, K. A. van Gijtenbeek en O. 1). Rezelman. De heer N. Raap, als aftredend bestuurs lid, bedankt zyn medebestuursleden voor de aangename samenwerking en hoopt, ook als gewoon lid het zijne te mogen doen tot bloei der afdeeling. De voorzitter dankt den heer Raap voor het gesprokene, alsmede voor hetgeen door hem als bestuurslid werd gedaan, en slnit hierop de vergadering. - WIE RINGERWAARD. De afdeeling van den Bond voor Staats- pensionneering hield in het lokaal van den heer Vlaar een algemeene vergadering. Tegen woordig waren, met het bestuur mee, 14 leden, terwijl de afdeeling thans 103 leden telt. Na opening der bijeenkomst werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ook het jaarverslag verwierf applaqs en dus goed keuring. Hierna volgde de bespreking dsr agenda voor de algemeene vergadering. Hoewel de afdeeling gaarne een afgevaardigde zou wil len zenden, de toestand der kas laat dit niet toe. Wel wordt f6 disponibel gesteld voor hem of haar, die de afd. op eigen kosten verschillende armbesturen, verworpen. Verder niemand het woord verlangende, wordt de vergadering, onder dankzegging voor de medewerking, gesloten. - WIERINGEN, 12 Mei '03. Hedenmorgen te 10 uur had, vanwege de Provinciale Commissie tot bevordering der Veefokkerij in Noord-Holland, op 't markt plein te Hippolytushoef eene stierenkenring plaats. De premie groot f 150, werd door de afdeeling der Holl. Mpij. van Landbouw verdeeld als volgt: le prijs f75, 2e prijs f60 en 8e prijs f25. Ter keuring werden aangeboden 7 stuks len prijs verkreeg de stier „Pieter" van den heer S. Koorn, 2en prijs de stier „Oom Paul" van den heer S. J. Bakker, 3en prijs de stier „Klaas" van den heer 8. Koorn. - WIERINGEN. Te beginnen met 20 Mei 1903, zal alhier geregeld eiken Woensdag de lammerenmarkt worden gehouden. - ANNA PAULOWNA. Vergadering van „Het Witte Kruis", op Zaterdag 9 Mei, in „Veerburg". Tegenwoordig 16 leden. Na opening der vergadering en het lezen der notulen, die worden goedgekeurd, doet de Secre taris voorlezing van het jaarverslag,waaruit wij aanstippen, dat het aantal leden van 273 tot 284 is geklommen, dat aan 48 personen 87 stuks verplegingsartikelen zijn uitgeleend, en door mevrouw Waller een hartverkoeler aan de afdeeling werd geschonken. De Secretaris besluit zijn verslag met den wensch, dat ook hier, gelijk elders, wat moge gedaan worden om aan onvermogenden ver sterkende middelen te verstrekken. Daarna wordt, bij monde van den heer Raap, het verslag uitgebracht van de vroeger benoemde commissie tot nazien dor rekening over 1902, welke rekening door de Commissie in orde was bevonden. Blijkens dat verslag waren de ontvangsten geweest f 439.2972, de uitgaven f 429.4472, zoodat het saldo be draagt, f 9.85. De beschrijvingsbrief ontlokt geen debat. Aan den afgevaardigde wordt vrij mandaat gegeven. Als zoodanig wordt gekozen de heer J. Oost,ra en tot diens plaatsvervanger de heer R. Dekker. Vervolgens wordt als bestuurslid herkozen wenscht te vertegenwoordigen. Niettegen- de heer K. L. van Gorkom. j staande dit, worden de ponten één voor één Uit de mededeel ingen blijkt dat a. een nagegaan en besproken. schrijven is ingekomen van Dr. Bax uit Wie- ringerwaard, om de afd. te bedanken, dat zij een patiënt van hem een verpleegde heeft gegeven b. een dito schrijven van mej. E. Prins, betreffende hetzelfde feit, en waarin door mevronw Prins aan de afdeeling een lucht bed wordt aangeboden. Naar aanleiding hiervan volgt het bestuurs voorstel, om mevrouw Prins het eerelidmaat schap der afdeeling aan te bieden. c. De heeren Oostra en Dekker zijn naar den Langedijk geweest en betuigen hun ingenomenheid met de ijskist, die ze daar gezien hebben. Ook voor de afd. zal zoo'n kist gemaakt worden en voorloopig zal het ijs verstrekt worden tegen 16 cents per portie van 3 K.G. Bij rondvraag vraagt de hoer Raap, of het slot van het jaarverslag een ontboezeming was zonder meer, dan wel, of den Secretaris daarbij een bepaald plan voor den geest zweefde. Deze licht nu in, dat het laatste het geval was. Nu eenige dames leden der afdeeling zijn geworden, zou spr. dit aantal graag ver meerderd zien en daarna een onderafdeeling wenschen te stichten, enkel uit dames be staande, met dames tot bestuursleden, welke „En wien, mijnheer de commissaris, hadt u dan tot zoo iets in staat geacht „Tegen den portier Nitschke zou ik sterke verdenking opvatten, en ook tegen Bartel, want die waren met de gewoonten van mijnheer Winter voldoende bekend, om de snoode daad te kunnen uitvoeren en de sporen ervan uit te wisschen met meesterlijk talent." „En de man dan, die de woning van Winter heeft verlaten, met den koffer in de hand Wie moet dat dan geweest zyn De klerk Bartel „Wel neen. Want voor znlk een hande ling zou elke reden ontbreken. En ik her haal, dat het mij nog steeds het meest waarschynlyk voorkomt, dat de boekhouder Winter deze persoon is geweest. Willen we echter aan den opzet,van een moord opWinter vasthouden, den kunnen we ook nog aan andere personen denken aan den schoon zoon van den portier bijvoorbeeld, die vol gens mijn onderzoek in het Waldenburger district als mijnwerker arbeidt en wiens medewerking men voor doelmatig gehou den hebben kon, om den boekhouder vlug en zeker te overweldigen." „Dat is een gedachte, die we riet van de hand mogen wyzen. Zond dadelyk met den eersten trein een beambte naar Waldenburg, die eeis nauwkeurige inlich tingen vraagt, waar of de schoonzoon van Nitschke gedurende de laatste acht-en- veertig uren is geweest. En laat dadelyk den portier en den klerk Bartel scherp in het oog houden." „Dit bevel is reeds gegeven. Die twee kunnen geen stap doen. of we zyn er da delyk van onderricht. Ook op de vrouw van mijnheer Winter zal ter dege worden gelet,.'1 „Natuurlyk. Ik heb wel den indruk ge kregen, dat ze op geen enkele manier deel heeft genomen aan de zaak, maar de vrouwen zijn zulke uitstekende tooneel- speelsters, dat het goed zal zijn, ook haar niet uit het oog te verliezen. Het gewich tigste lijkt mij evenwel het doorzoeken van het kerkhof. Ik weet, dat ik me ten opzichte daarvan op uw scherpzinnigheid en erva ring kan verlaten en dat, als daar iets verborgen is, gij het wel zult vinden. Maar laat het nu voor vandaag genoeg zijn. Myn krachten zyn op en ik moet noodzakelijk een paar uur slaap hebben. Van zeven uur at ben ik weer voor u te spreken. Maar ik verzoek u, mij niet te wekken, of het moet voor iets ernstigs zijn." HOOFDSTUK X. Zoo lang Bartel bij de vennootschap in dienst was, was hem nog niet over gekomen, wat vandaag herhaaldelijk was geschied, n.1. dat hy zich by het optellen der verschillende kolommen zoo herhaaldelijk had vergist cn dat hij dan langen tyd noodig had om de touten te kunnen vinden. Want al vermaande hy zichzelf telkens en telkens weer; „kalm, rustig toch, niet er aan denken," toch vlogen zyn I gedachten terug tot de vragen„Wat is er toch gebeurd na mijn vertrek Wie heeft het geld gestolen En wat is er l geworden van het lijk van den boekhouder?" Bij het herhaalde verschijnen van den rechter, evenals van den directeur-generaal, die nieuwsgierig was hoe hoog het bedrag wel zou zijn dat gestolen was, had hy zich steeds goed weten te beheerschen. En zijn opgewondenheid was niet grooter dan van eenig ander geweest. Maar sedert het oogenblik, dat mevrouw Winter in onmacht was gevallen, had hij telkens doodsangsten uitgestaan, dat ook zijn zenuwen hem zouden kunnen over meesteren. Slechts de vrees om geen verdenking op te wekken, had er hem toe gebracht, zich niet ziek te melden. Het was een ware verlossing voor hem, toen de oude heer tegen negen uur uit eigen bewegiDg verklaarde, dat het nu voor vandaag genoeg was. Trots dat, hield Bartel het voor zijn plicht te verzekeren, dat hij gaarne nog wat wilde blijven. Zyn patroon wees dit aanbod kortweg af. „Maak geen praatjes. Wanneer het niet noodig geweest was, had ik je al reeds lang weggezonden. Je ziet er uit, of je in geen dagen naar bed bent geweest." Daarop had Bartel gezwegen, had boeken en papieren byeen gepakt en was been- gegaan. De politie-agent, die hem volgde, kon den volgenden morgen melden, dat hy rechtstreeks naar zyn woning was gegaan en die geen oogenblik meer had verlaten. Inderdaad voelde Bartel op dat uur geen j anderen wensch, dan in den slaap eenige I uren rust te vinden voor zyn geplaagde I zenuwen. Hy ontkleedde zich haastig en zocht zyn bed op, zonder zelfs gekeken te hebben of zijn schat er nog was. Want bjj had op dat oogenblik een grooten hekel aan dat geld hij was er als voor den dood zoo bang van, dat, als hij het weer zag, dan ook het beeld van den dooden Winter Het idéé, een commissie te zenden naar Denemarken, teneinde daar de toestanden te bestudeeren betreffende staatspensioen, vond geen bijval. Ook zou men liever niet meê gaan met de voorstellen Kolhorn en Perio, om het maandblad in een weekblad te her scheppen. Bij de verkiezing voor een lid van 't hoofd bestuur zou men heel graag Ds. Briedé can didaat willen stellen. Een artikel, in de wet in te lasscben, strek kende om de politiek geheel buiten de be weging te stellen, vond algemcenen bijval. De rekening en verantwoording van den penningmeester wees op een batig saldo van f 7.75b Hoewel niet ter vergadering aanwezig, had de heer Kruiten een voorstel ingediend om als propagandamiddel dezen zomer met afdeelingen uit omliggende gemeenten een openluchtoaeeting te houden. Besloten wordt, hierover van gedachten te wisselen met ge noemde afdeelingen. Hierna sloot de voorzitter onder dankzeg ging aan de aanwezigen voor bun tegen woordigheid en belangstelling de vergadering. Aan den LANGEDIJK is eene afdeeÜDg opgericht van de Centrale Liberale Kiesvereeniging in 't kiesdistrict Alkmaar. voor zijn geestesoog zou opstijgen Maar was hij wel werkeljjk doodKon de toestand, waarin Bartel hem bad gevonden, niet een diepe onmacht, een voorbijgaande bewusteloosheid zyn geweest Hij, Bartel, was immers geen doktor en hy had gehoord, dat d i e zelfs den dood nog niet goed konden constateeren. Bjj dacht aan die leelijke geschiedenissen, die by gelezen had van levend begravenen, en aan die byzondere ijselijkheid van eeD tot het leveu weer ontwaakten schyndoode. Dat hadi hij eens in een wassenbeeldenspel gezien. Het koude zweet parelde hem op het voorhoofd. Hoe langer hij aan de zaken dacht, hoe onmogelijker leek hem alles toe. Er was toch eigenlyk geen andere verklaring voor te vinden. De boekhouder had, toen bij uit zijn machteloosheid was ontwaakt, bij het Dazicn van de kae het groot» tekort ontdekt en was toen bet hoofd kwijt ge raakt. Omdat bij id zijn eerste opwelling gevreesd had, voor den dief te worden gehouden, was hij werkelyk de dief ge worden. Een zoo waanzinnig cn misdadig besluit, als het besluit tot de vlucht geweest was, beantwoordde eigenlijk in het geheel niet aan het karakter van Winter. Daartoe was hij evenmin in staat, als tot een moord. Maar kon l ij niet gehandeld 1 ebben in een oogenblik, da.t hij niet toerekenbaar was Had Bartel het niet aan zichzelf er varen. hoe een mensch onder den drang van buitengewone cmstardigheden in wei nige seconden van een eerlijk man een dief worden kan WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1903 | | pagina 1