H. Feisser TWEEDE KAMER Zondag 17 Mei 1903 SGHAGE 1 J 47ste Jaargang No. 3836. RAAIT. Aücruitie- k Luiliiilin Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTËNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Ilureau&CISA©ISi$r, Etaaa, S) 4. Uitgever: P. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I X K E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliilre nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. 5ct Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLADT Verkiezing Prov. Staten. o De candidaatstelling heeft plaats gehad 3 candidaten zijn gesteld, n.1. de heeren Gr. Bos Wz., burgemeester van Oudorp, J. van der Stok, burgemeester van Nieuwe Niedorp, en H. Feisser, Rijks-Ontvanger te Schagen. We achten de keus ditmaal niet moeilijk en den heer van deze drie candidaten als vanzelf aange wezen, om naar de Staten te worden afge vaardigd. De heer Feisser is in dit district niet alleen een bekend, maar ook een zeer geacht man, die door zijn optreden steeds heeft getoond, met ijver en energie het goede voor te staan; een man, die overal en bij elke gelegenheid den bloei zijner omgeving heeft trachten te bevorderen. Zulk een man naar de Staten af te vaardigen, is een aanwinst voor ons district. Daarom, kiezers, gestemd op den heer Feisser. Uemeeute Schagen. BEKENDMAKINGEN. o Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, wegens het invallen van den Hemel vaartsdag op 21 Mei a. s., de gewone Donderdagsche markt aldaar in die week zal worden gehouden op Woensdag 20 Mei a.s. en. dat de alsdan gehouden wordende kaas markt op den gewonen tijd zal aanvangen. Sohasen, 12 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De loco-Secretaris, ROGGEVEEN. O POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zjjn inlichtingen te bekomen omtrent Een schaap en twee lammeren, achtergebleven op de laatat gehouden weekmarkt. Een zakboekje, inhoudende geldswaardig papier, en een rozenkrans. Terwyl inlichtingen worden verzocht omtrent een op de laatst gehouden weekmarkt vermist lam. Candidatenlijst en Proces- Verbaal, bedoeld bij artikel 8, 6de lid, der Provinciale Wet Op heden 14 Mei 1903 zijn, (usschen des voor middags negen en des namiddags vier nnr, bij mij, Burgemeester der Gemeente Schagen, (kiesdistrict Schagen), ingeleverd de volgende opgaven van Candi daten voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten van Noord-Holland Bos Wz„ G, Oudorp-, Feisser, H., Schagen Stok van der, J., Nieuwe Niedorp. kanteekeniagen Op de lijst der candidaatstelling van den heer G. Bos Wz. te Oudorp komen voor de heeren K. de Groot en Jb. de Groot, beiden teHeer- Hugowaard, welke namen niet voorkomen op de kiezerslijst dier Gemeente. Ten vier ure ia drie ljjst door mg gesloten. En ia biervan onmiddellijk proces-ver baal opgemaakt. Gedaan te Schagen, den 14 Mei 1903. (üet.) H. J. POT. Voor afschrift. De Burgemeester, H. J. POT. Ter-visie-liggjioS' opgaven van CJandidaten. De Burgemeester der Gemeente Schagen maakt be kend dat de bjj hem ingeleverde opgaven van candi daten voor do op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van één plaats in de Provinciale Sta en van Noord-Holland, evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van sluiting der cacdidatenlijst, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afeehriiten dier stukken aangeplakt en tegen be taling der kosten verkrijgbaar zijn. Schagen, den 14 Mei 1903. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Stemming ter verkiezing van één lid van de PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester der Gemeente Schagen brengt ter openbare kennis, dat op W o e n 8 d a g, d e n 2 7 M e aanstaande, van des morgens acht tot des namid dag» vgf uren,de stemmingzal geschieden ter vervulling van één plaats in de Provinciale Staten van Noord- Holland voor hot kiesdistrict Schagen, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphsbetische volgorde, zyn BOS Wz., G., Oudorp; FEISSER, H., Schagen STOK van der, J., Nieuwe Niedorp. Tevens wordt de aandacht geveatigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij die opzettelyk zich voor een ander uitgevende, aan ecne krachtens wettelijk voorschrift uitgrichrevrn verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis- atraf van ten hoogste een jaar.» Schagen, den 16 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, H. J. Pot Buitenlandscb Nieuws. MM ovraüii iar ral. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister Ritchie de begrooting voor 1903-'04 ingediend. De uitgaven worden geraamd op 143.954.000 pond sterling of 12 maal zooveel guldensde inkomsten op 154.770.000 pond. Het vermoedelijk saldo zal dus 10.814.000 pond bedragen. Dit saldo zal gedeeltelijk dienen om de inkomsten-belasting te verlagen, terwijl een ander deel besteed zal worden tot afschaffing der graanrechten. Zoowel de verhoogde inkomstenbelasting, als die op het graan, waren gevolgen van den Zuid- Afrikaanschen oorlog. Eveneens werden toen, tot dekking der uitgaven, thee, suiker en steenkolen met een invoerrecht bezwaard. Alleen op thee en suiker bedioegen over 1901-'02 de invoerrechten 144 millioen gld. Uit mededeelingen van den minister blijkt, wat de Boeren-oorlog aan Engeland heeft gekost. Niet minder dan 217 millioen pond werd voor leger-uitgaven geëischt.De nationale schuld steeg daardoor tot 770.778.000 pond, of, in ons geld uitgedrukt, tot ruim 9249 millioen guldens. Eigenaardig mag het heeten, dat, terwijl deze minister tot een belangrijk batig saldo komt, de voorganger, de heer Hicks Beach, met zijne berekeningen op een tekort van 33 millioen pond stuitte. Vrij algemeen ziet men dan ook in deze begrooting met hare belangrijke baten eene partij- en verkiezings- manoenvre. De conservatieve partij raakt gaandeweg grond kwijt. Eerst heeft zij het door hare impopulaire belastingen, later door hare onderwijswetgeving, bij velen harer aanhangers verkorven. In verscheidene districten zijn de regeerings- candidaten in den laatsten tijd geslagen, zoodat door velen voorspeld wordt, dat dé dagen van het kabinet-Balfour zijn geteld. De trouwe lijftrawante van het kabinet, de machtige Jingo-pers, houdt echter nog altijd hare beschermende hand boven het hoofd van 't ministerie. In stede van de oogen der openbare meening op de misslagen der heeren ministers te vestigen, wordt die blik naar een andere richting gewend. Kunstmatig wordt maar immer wrok en wrevel tegen Duitschland gekweekt. 't Is evenwel niet alleen het groote publiek, dat op deze wijze wordt bewerkt, ook het ministerie buigt voor de machtwoorden van Times en Standard. Wij hebben het gezien bij de bespreking over den Bagdad-spoorweg in het parlement. Terwijl de heer Balfonr op 8 April beslist vóór de Duitsche voorwaarden was, verklaarde hij ze veertien dagen later voor onaanneembaar. Toch zal die spoorweg er komen. De Europeesche handel en nijverheid heeft Klein-Azië als afzetgebied noodig. Een uitgestrektheid,grooter dan Frankrijk,Duitsch land enOostenrijk-Hongarije,met een bevolking van meer dan 20 millioen zielen, wacht slechts op aansluiting aan het spoorwegnet, om de overproductie van Europa te betrekken. Hoe groot de handel nu reeds is met de enkele kustlij ntj es, kan uit de volgende cijfers blijken. De Anatolische spoorwegen voeren per jaar 250.000 ton graan, 100.000 ton klipzout en 40.000 ton wol nit. Zij brengen 9500 ton ijzerwaren en manufacturen nit Duitschland, 6000 ton petroleum uit Rusland en 4500 ton suiker uit Oostenrijk naar het binnenland. Duitschland heeft door de stichting der Levant-scheepvaartlijn een dienst ingesteld, die reeds met meer dan 20 schepen de Duit sche zeehavens met de Levant verbindt. Wanneer dat reusachtig gebied door den spoorweg voor den handel zal zijn ontsloten, dan zal weldra zijn productieve kracht eene groote omkeering op de Europeesche mark ten te weeg brengen. Als graanland neemt Klein-Azië een eerste plaats der wereld in. De gelegenheid om het daar verbouwde graan naar Europa uit te voeren, zal weldra aan de overmacht van Amerika een einde maken. Met katoen en wol zal dat mede het geval zijn. Doch nog grooter zal de invloed zijn, die de opensluiting der petroleumbronnen van Babyion zullen veroorzaken. Volgens deskundige gegevens overtreffen die bronnen de geheele Russische productie wel tienmaal. Al deze voordeelen zijn voor handel en industrie zoo aanlokkend, dat het kapitaal voor de Bagdad-lijn, volgens begrooting ge schat op 1000 millioen francs, wel gevonden zal worden. Is Engeland in staat, den aanleg tegen te honden Voor een korte poos mis schien. Grooter zal de te overwinnen tegenstand zijn, wanneer Engeland en Rusland gezamen lijk het Duitsche plan dwarsbomen. Nu is eene dergelijke coalitie volstrekt niet onmoge lijk. Zeker is Rusland Engeland's grootste tegenstander in Azië. Toch zal Engeland den worstelstrijd tijdelijk kunnen eindigen, zoo het den Dnitscher daardoor kan weren. Na den oorlog van '76 heeft Rusland vas ten voet in Aziatisch Turkije gekregen. Het op schuiven naar het Westen beschouwde men te Sint Petersburg slechis als eene kwes tie van tijd. Geen wonder, dat de Rus Duitsch- land's toenemenden invloed in Klein-Azië met leede oogen aanziet. Wordt nu nog de Bag- dadlijn aangelegd, dan vallen de Russische plannen geheel in duigen. Van dit standpunt bezien, is een tijdelyk samengaan der gezwo ren vijanden best verklaarbaar. Uit vele handelingen is op te merken, dat Engeland toenadering tot Rusland zoekt. Zoo heeft een der Engelsche ministers in het parlement verklaard, dat onderhandelingen met Rusland worden gevoerd, om de Engel sche post voor China met de Siberische lijn te verzenden. Deze mededeeling komt te sterker uit, nu diezelfde regeering van eene postverzending met de Bagdad-lijn naar Indië, zeker nog heel wat belangrijker dan die voor China, niets wet n wil. Van verschillende zijden doemen geruchten op, dat Engeland niet alleen Rusland voor zijne inzichten in Klein- Azië tracht te winnen, maar ook, dat het met Rusland omtrent eene vordeeling van China tot eene overeenkomst wenscht te komen. In dit geval zou dan Engeland Japan moeten opgeven. In Amerika worden daar over reeds harde noten gekraakt. Zulk een overeenkomst zal geen genade bij de neven in de Nieuwe Wereld vinden. Die gedachte heeft president Roosevelt laten doorschemeren in eene redevoering te Wat- sonville, in Californië. Daar zeide hij, dat de Stille Oceaan in de eeuw, die wij zijn ingetreden, geheel onder Amerikaanschen invloed moet komen te staan. Aan gene zijde van dien Oceaan nu ligt China. Het kan niet anders, of in die heerschappij over het water liggen innige betrekkingen met China opgesloten. Die kunnen op hare beurt weer niet bestaan, als Rus en Brit in het Hemelsche Rijk de lakens uitdealen. Deze Monroe-theorie van den heer Roosevelt over de Groote Stille Zuidzee, zal Rusland en Engeland wel scherp in de ooren klinken. 't Is voor Amerika zeker te wenschen, dat, wanneer het in Oost-Azië ergens opnieuw vasten voet mocht krijgen, dit minder bezwaren meebrengt, dan de bezetting van de Philippijnen. Do economische toestand is daar zeer treurig. De doorloopende oorlogs toestand, misoogsten en een groote sterfte onder de buffels, zoo noodig voor den rijst bouw, hebben den geheelen archipel in kommer en ellende gedompeld. De nood is zoo groot, dat in het afgeloopen jaar uit de Unie voor 36 millioen gulden aan eerste levensbehoeften ingevoerd is moeten worden. Verschillende middelen worden aan de hand gedaan, om de levensvoorwaarden der bevolking te verbeteren. Jaren zuilen er echter nog voorbij moeten gaan, voordat Uncle Sam dividenden van dit kapitaal kan trekken. Bioneolaodseh Nieuws. De Afdeel in g BARSINGERHORN van „Het Witte Kruis" hield hare jaarfijk- sche Meivergadering op Dinsdag j.L, ten huize van den heer N. de Jong. Aanwezig waren 16 leden. Na de gewone opening door den Voorzitter en het lezen dor notulen, bracht de Secretaris verslag nit over den toestand der Afdeeling over het jaar 1902. Hieruit bleek het volgende: Het aantal leden bedraagt 193, een getal, dat over den laatsten tijd vrij gelijk is gebleven. Van het verplegingsmaterieel is vaak gebruik gemaaktaan 80 personen zijn 123 voor werpen in bruikleen afgestaan. Hierna gaf de heer Dr. Beeker verslag van zijn bezoek als afgevaardigde op de Algemeene Vergadering, gehouden den 25 November te Amsterdam. Vervolgens werd door de daartoe benoemde commissie verslag uitgebracht van de rekening van den Penningmeester over 1902. Daaruit bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f364 09 en de uitgaven f366.365, zoodat er een nadeelig saldo was van f 1.26'. Tot afgevaardigde naar de eerstvolgende algemeene vergadering werd gekozen Dr. Beeker en tot zijn plaatsvervanger Ds. Van Meurs, terwijl als bestuurslid voor Kolhorn met bijna algemeene stemmen werd gekozen de heer A. J. T. Geertsema. De behandeling der agenda voor de Mei vergadering werd al mede beperkt tot enkele opmerkingen. Even anders ging het met pnnt 6aan wending van de subsidie. [Aangehouden voor stel van de vorige vergadering]. Zooals men zich zal kunnen herinneren, was er in de bedoelde vorige vergadering gesproken over de stichtiDg van een afzon derlijk gebouwtje, ingericht tot berging van omvangrijke stukken van het verplegings materieel, zooals kisten, kuipen, enz., die bezwaarlijk bij voortduring ergens elders kunnen worden onderdak gebracht. Het Bestuur nu stelde voor om, na daartoe bekomen verlof van het gemeentebestuur, het bedoelde magazijn te doen bouwen in den noordoosthoek van de speelplaats bij de school te Barsingerhorn en daarin te bergen de verplegingsmiddelen die thans tot het gewone magazijn van Barsingerhorn behoo- ren, met nog de groote stukken, waarvan slechts één exemplaar aanwezig is, terwijl die groote artikelen, waarvan twee stuks aanwezig zijn, over de beide magazijnen zullen worden verdeeld. De kosten zouden worden bestreden uit de subsidiën en jaarlijksche aflossingen van minstens f50. De aanbeste ding zon plaats hebben onder de timmer lieden in deze gemeente, en indien daarbij de begrooting werd overschreden, zou het werk worden geleverd door den heer N. Dubbelman, onder toezicht van een deskundige. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Na omvraag sloot hierna de Voorzitter de vergadering. Het aantal processen-ver baal, dat de politie te AMSTERDAM per dag opmaakt wegens verschillende overtre dingen, die voor het kantongerecht moeten behandeld worden, is pl.m. 60. Als een bewijs hoe druk de politie het in de stakingsdagen gehad heeft, zoodat zij niet zoo haar aandacht aan de gewone dagelijksehe overtredingen had knnnen schenken, kan dienen het feit, dat het aantal processen-verbaal, door haar in die dagen opgemaakt, niet meer dan 4 a 6 per dag bedroeg. Vergadering van den Raad van "WTERINGEN, Dinsdag 12 Mei 1903, n.m. 2 ,uur. Aanwezig alle leden. Na opening door den Voorz., den heer Cavaljé, Burgemeester, worden door den Secr., den heer W. J. Bruul, de notulen d6r vorige vergadering gelezen en door den Raad zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. 1. Mededeeling wordt gedaan, dat door den Rijks-Ontvanger te Anna Panlowna aan den Gemeente-Ontvanger is betaald f 169.47. 2. Ingekomeneen reclame van den heer P. Asjes Pz., tegen zijn aanslag in den Hoofd. Omslag. Hij verzocht, zijn aanslag van f3. op f 1.te willen brengen. De Raad beschikt afwijzend. Een reclame van den heer D. P. Mulder, om geheele ontheffing van Hondenbelasting. Daar Mulder abusievelijk op 't kohier is geplaatst, wordt geheele ontheffing verleend. 3. Op diens verzoek, wordt aan den heer A. C. Toet, onderwijzer te Hippolytushoef, wegons zijne benoeming tot hoofd der school te Cocksdorp, op Texel, met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend. Naar aanleiding van dit ontslag besluit de Raad, sollicitanten op te roepen met akte landbouw, op een salaris van f 700.met f 60.— voor vergoeding van huishuur en f 50.opklimmend voor 't aantal dienstjaren, volgens bestaande verordening. 4. Was ingekomen de rekening van de Armvoogden van Wieringen. Na deze onder zocht en in orde bevonden te hebben, wordt zij met algemeene stemmen vastgesteld. 5. Worden ter tafel gebracht eenige catalogi van brandspuiten. Vele modellen worden bekeken en tenslotte wordt besloten, om de spuit van Hippolytushoef te Westerland te plaatsen voor Hippolytushoef eene nieuwe, groote spuit aan te schaffen, deze te laten toezenden en te beproeven, en bij voldoende werkkracht aan te schaffen verder dan een kleinere spuit van dezelfde constructie aan te schaffen voor Stroe. 6. Voorz. deelt mede, dat een onderzoek is ingesteld naar de reparatiën aan het lijkenhuisje, kerkhofhek en stoep te Stroe, en dat de kosten van repareeren ongeveer f 60.zonden bedragen. De Raad keurt deze reparatiën goed en draagt 'het werk op aan den timmerman Boersen te Stroe. Rondvraag. De heer Heijblok vestigt de aandacht op de torengaten te Oosteriand, waar vele vogels hun verblijf in zoeken en daar een vuilen boel veroorzaken. Het dicht maken dier gaten met vlechtwerk zou zeer wenschelijk zijn. De heer Tijsen zegt, dat dit met den Westerlander toren hetzelfde geval is. Voorz. belooft, een onderzoek te zullen instellen. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. Hollandsch vee voor Zuid- Af r i lc a. Van bevriende zijde ontvingen wij weer een brief nit den Vrijstaat ter inzage. Het schrijven komt van een onvervalschten Boer en handelt over de vraag, of Hollandsch vee geschikt is voor Zuid-Atrika. Na te rade gegaan te zijn met oude Boeren en met eigen ondervinding, komt schrijver tot de overtuiging, dat Hollandsch vee in Zuid-Afrika zeer goed voldoet. Schrijver vervolgt dan„Ik zou gaarne voor een proef n geld zenden voor zoo wat 10 beesten, als gij ze voor mij kunt koopen en overzenden, want ik kan u mededeelen, dat het een artikel is, dat bij ons in Afrika zeer schaarsch is en daarbij onbetaalbaar duur. Schrijf mij spoedig wat de beesten mij moeten kosten, geleverd in Durban of Port Natal. Als het voor mij bestaanbaar is, zend ik het geld. Ik zon u raden om geen beesten te zenden naar Afrika voor het eind van October. Dan is de winter pas vóórbij en begint het gras nit te botten." („Z. Ct.«) D e m o o r d a a nslag te KUITAERT. Men schrijft omtrent de gruweldaad te Kuitaert [gem. Hontenissie] nog het volgende: De toestand van de 59-jarige Santina Koole is allerellendigst. Zij lijdt verschrikke lijke pijnen en ligt nog sprakeloos. Eten of drinken kan zij niet gebruiken, zoodat zij sinds Vrijdagmorgen niets genuttigd heeft. Men verwacht ieder oogenblik den dood. De landbouwer Frans Koole heeft Dinsdag voor het eerst gesproken doch daar hij zoo ernstig aan de hersenen gewond is, kan men aan zijne verklaringen niet veel waarde hech ten. Nu eens zegt hij „ja" en eenige oogen- blikken later op dezelfde vraag „neen". Daar bij noemt hij personen, die in de verste verte met de misdaad niet in betrekking kunnen staan waarschijnlijk menschen met wie hij vroeger zaken gedaan heeft. Volgens hem is hij door twee personen overvallen. Na weg neming van wat bloed uit de keel, heeft Koole Dinsdag ook een weinig melk gebruikt. Toch bestaat er weinig of geen hoop, dat de man zal blijven leven. [Hij is sinds overleden Van de daders is nog niets met zekerheid be kend. Er zijn er, die de misdaad in verband brengen met brieven, die de landbouwer Koole reeds voor sen paar jaar ontvangen moet hebben en waarin hem gelast werd op een bepaalde plaats geld te leggen, onder bedreiging, dat het niet goed met hem zou afloopen, als hij het niet deed. Hoe het zij, de zaak blijft duister en over het geheel ligt vooralsnog een geheimzinnig wans. Het hof wordt dag en -nacht door de politie be waakt. Woensdagmorgen is de zoon Salomon, echtgenoot van de overleden 80-jarige vrouw, gearresteerd op een bezwarende getnigenis van de dienstmeid. Hij is overgebracht naar het huis van bewaring te Middelburg. Zeer ernstige vermoedens zijn tegen hem ge rezen, doch hij blijft halsstarrig ontkennen zich aan de gruweldaad tehebben schuldig gemaakt. Dat er tusschen de dienstbode, die een bezwa rende verklaring aflegde, en den verdachte een intieme verhouding heeft bestaan, staat vast. en dit kan een der drijfveeren tot de misdaad zijn geweest. Nog kan gemeld worden, dat de familie den gearresteerde voor den dader houdt. Op voorstel van den Voorzitter wordt be sloten, een commissie van voorbereiding te benoemen voor het wetsontwerp tot wijziging en aanvalling der wet op het hooger onder wijs. De heer De Savornin Lohman licht daarna toe een voorstel, door hem en negen andere leden der rechterzijde gedaan, om ook voor het wetsontwerp betrekkelijk de vaccine een commissie van voorbereiding te benoemen. Het ontwerp op zichzelf heeft een be perkte beteekenis, maar de quaestie, daarbij betrokken, kan onmogelijk behandeld worden zonder het vaccine-vraagstuk in zijn geheel onder de oogen te zien en daar het ontwerp in zijn uitvoering van invloed kan wezen op de openbare volksgezondheid, is dit reeds een reden om de zaak grondig na te gaan. De heer Goeman Borgesius doet opmerken, dat tegen de benoeming van een commissie van voorbereiding voor het ontwerp betrek kelijk het hooger onderwijs geen bezwaar kan bestaan. Hij begrijpt echter levendig, dat de Voorzitter, daartoe het voorstel doende, niet tegelijkertijd een zoodanig voorstel deed voor het vaccine-wetje. Want commissiën van voorbereiding worden slechts benoemd voor eeu omvangrijk of gecompliceerd onder werp. Welnn, het vaccinewetje heeft dat ka rakter niet. Door den heer Lohman zelf is dit feitelijk erkend. En inderdaad, de quaestie van de vaccine is sinds lang uitvoerig be sproken en behandeld, ook bulten de Kamer. Meent de heer Lohman, dat, wordt een commissie van voorbereiding benoemd, speci aliteiten daarin zitting zonden knnnen nemen, dan wijst hij er op dat de Kamer, jammer ge noeg, geen enkelen geneeskundige telt. Het voorstel van den heer Lohman c. s. wordt echter aangenomen met 35 tegen 34 stemmen. De Kamer komt Dinsdag 26 Mei wederom bijeen. Herhalingsoefening van de miliciens-verlofgangers der lichtingen van 1900 en 1901, behoorende tot de regimenten infanterie en tot het korps genietroepen. De miliciens-verlofgangers der lichtingen van 1900 en 1901, behoorende tot de regimen ten infanterie en tot het korps genietroepen, die onder de wapenen zijn geweest, worden deswege geacht tevens eene herhalingsoefening te hebben volbracht van ééne periodo van vjjf weken, met dien verstande, dat die verlofgangers daardoor hebben vervuld die der lichting van 1900, de herhalingsoefening waartoe zij in dit jaar zonden moeten worden opgeroepen die der lichting van 1901, de herhalingsoefe ning, waartoe zij anders in 1904 zouden worden aangewezen. [St. Crt.] In Februari 1902 werd door d e marechaussee der brigade Roswinkel wegens fraude gearresteerd eeu zekere K.D., van wien toen bleek, dat hij was milicien-plaata- vervanger der lichting 1898 en van zijn korps, het 7e regiment infanterie, te Amsterdam als deserteur afgevoerd. De aanhouding deed hem voor den krijgsraad te Haarlem terecht staan en een vonnis ondergaan van twee maanden gevangenis. Na afloop werd hy weder ingelijfd, nu bij het. bataljon te Naarden in garnizoen, vanwaar hij zich in Juli d.a.v. verwijderde en naar Duitschland uitweek. De zer dagen evenwel over de grenzen komende, werd hij voor de tweede maal aangehouden, nn door de marechaussee te Nieuw-Amsterdam, en eergisteren te Assen gevankelijk binnen gebracht. Heden werd hij onder militair ge leide opnieuw Daar Haarlem getransporteerd om voor den krijgsraad terecht te staan. Gedurende het bezoek van H. M. de Koningin en Prins Hendrik zal ook H. M. de Koningin-Moeder AMSTERDAM bezoeken en dat wel op uitnoodiging van H. M. de Koningin. Een buitengewone Apel- doornscbe correspondent schrijft aan de Tel. Dat de gezondheidstoestand van H. M. zoo goed is als gewenscht kan worden, dien indruk ontvingen niet zy, die H. M. in de laatste weken van nabij konden gadeslaan. Integendeel ziet H. M. voortdurend zeer bleek en neemt men op het aanvallig gelaat een lijdenden trek waar. In het Apeldoorn's Dagblad" werd dezer dagen dan ook onomwonden opgemerkt, dat de ge zondheidstoestand der Koningin blijkbaar te wenschen overlaat. De sterke constitutie van H. M. in aan merking genomen, en het feit dat H. M. zich nog in het openbaar beweegt, behoeft men zich echter voor eon ongesteldheid van ern- stigen aard niet ongerust te maken. Na de staking. Naar men ons verzekert, is het bericht, dat do directie der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij aan het personeel, dat niet gestaakt heeft, een herinneringsmedaille zou uitreiken, niet juist. Als bewijs van erken telijkheid voor de goede diensten, vóór, tijdens en Da de staking bewezen, ontvangen de stationschefs als exlra-belooning '/i maand, de andere ambtenaren een kwart maand en de beambten [klerken en leerlingen] 7 dagen traktement

Schager Courant | 1903 | | pagina 1