Aanstaande Gemeenteraadsverkiezingen. Plaatselijk Nieuwst Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Op de vergadering van de af- deeling NIEUWE NIEDORP van den Boud v. Staatspenaionneering. Zaterdagavond 11. in het lokaal van den heer P. Haringhuizen gehou den, waren 22 leden tegenwoordig. De Voor- ziitter, de heer D. Kuilman, opende met een welkomstwoord de bijeenkomst. De notulen der vorige vergadering werden door den Secreta ris, den heer D. van Leijen, gelezen en door de vergadering goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van de aldeeling Winkel, waar bij het voorstel werd gedaan, om, ter bespa ring van kosten, gezamenlijk één afgevaar digde naar de Algemeene Vergadering te zenden [hetgeen in den Bond geoorloofd is]. Kon men met dat idéé meegaan, dan had de afd. Winkel geen andere voorwaarde, dan dat de afgevaardigde voor een lid van het Hoofdbe stuur zijn stem zou uitbrengen op den heer Ds. Briedé van Kolhorn. De vergadering kon zich met het idéé van één gemeenschappelijken afgevaardigde uit stekend vereenigen. Ook hier was de toestand van de kas van dien aard, dat een dergelijke „halve" maatregel alleszins aanbeveling verdiende. De heer B. Sieswerda was er evenwel tegen, den afgevaardigde vooruit opdracht te geven, te stemmen op een bepaald persoon Omstandigheden, die men pas op de alge meene vergadering te weten kwam, leidden er soms toe, van een bepaald voornemen in deze weer af te zien. Na eenige discussie werd niettemin goedgevonden, den afgevaar digde te doen stemmen op den heer ds. Briedé. Tot afgevaardigde werd na een paar stem mingen benoemd de heer J. de Vries Az. De vergadering werd daarna gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente OUDE NIEDORP, op Dinsdag 19 Mei '03, voormiddags 10 uur. Tegenwoordig alle leden. De Voorz., de Burgemeester, opent met wel kom de vergadering. De'notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd, Op verzoek van de heeren F. en A. Böttger wordt hun wegens vertrek naar Alkmaar voor 8 maanden afschrijving van Hoofdelijken Omslag en Hondenbelasting verleend. Ingekomen zijn een missive van den heer Rijksbetaalmeester te Alkmaar, mededeelende, dat op 10 April f 1054.90 aan den gemeente ontvanger is uitbetaald het verslag van den toestand der gemeente over 1902 en van de Ambachtsschool over 1902. De beide laatste stokken zullen ter lezing beschikbaar gesteld worden voor de leden, die dit wenschen, en het eerste wordt voor ken nisgeving aangenomen, evenals de mededee- ling, dat op 26 Maart kasverificatie heeft plaats gehad, waarbij overeenkomstig de be scheiden een bedrag van f 2455.21® in kas was. Verder worden aangenomen de voorge stelde besluiten tot het doen van af- en over schrijvingen en van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1902. Overgeschreven wordt een totaal van f 134.03, waaronder f 100 wegens tusschen- tijdsche verhooging van het tractement van den heer C. Baas, hoofd der school te Zijde wind, terwijl de geheele f 134.03 kan worden afgeschreven van den post voor onderhoud van schoollokalen en onderwijzerswoningen. Uit den post voor onvoorziene uitgaven, groot f 428.54, wordt betaald o.a. voor subsi die aan de Ambachtsschool f 20tegemoet koming woninghnnr onderwijzer f 50extra schoorsteenschonw f 24 en verbouwing z. g. oude school buiten aannemingsom f 54 enz., totaal f 172.38®. Tot leden van het stembureau voor de tegenwoordige Statenverkiezing worden be noemd de heeren Strijbis en Kriller en tot plaatsvervangers de heeren Van der Oord en Hille. In het stembureau, eventueel noodig voor de a.s. periodieke gemeenteraadsverkiezing, worden benoemd: tot leden de heeren Stam en Van der Oord en tot plaatsvervangers de heeren Ligthart en Over. De eventuëele stemmiDg en herstemming zullen plaats vinden op Maandag 13 en Maan dag 27 Juli a.s. Bij de hierop gevolgde rondvraag geeft de heer Strijbis in overweging, in de Leijen een brandzeil en een brandhaak te plaatsen. Voor een brandspuit is de buurt natuurlijk te klein, maar bij den jongsten brand werd toch deerlijk gevoeld, dat er zoo heelemaal niets was. Met deze voorwerpen zou men toch bij voorkomende .gelegenheden mis schien iets kunnen bewaren. De heer doet opmerken, dat bij den jongsten brand twee rijtuigen niet gered zijn, die buiten in de onmiddellijke nabijheid van het huis stonden, en veronderstelt, dat een aldaar neergelegd zeil of een brandhaak wel hetzelfde lot zouden hebben ondergaan, zoo dat men er toch niets aan gehad had. De heer Kriller meent, dat men aan een brandzeil dèn alleen iets heeft, als er ook een spuit is, die het kan nathouden een droog zeil verbrandt natuurlijk evengoed als het rieten dak waarop het ligt. De Voorz. is het eens met wat de heer Hille daarover reeds in de wethoudersver gadering zei, n.1. dat men, als in de Leijen zooiets gedaan werd, andere buurten evenzeer moest voorzien, zoodat in plaats van één, misschien wel 10 stel benoodigd zou zijn. De heer Hille wil er ook nog op wijzen, dat een brandzeil weinig of nooit gebruikt wordt; bij de spuit te Zijdewind is ook een zeil, maar Spr. kan zich niet herinneren, dat het ooit gebruikt is. De heer Stam daarentegen deelt mede, dat zijn huis indertijd alleen was te behouden en ook behouden is door gebruik van een brandzeil. De Voorz. is van oordeel, dat de zaak niet zoo'n haast heeft, of men zou er nog eens over kunnen nadenken. Dit wordt goedge vonden. De heer Strijbis verklaart evenwel van zijn wensch geen voorstel te maken. Daarna komt ter vergadering de heer K. Bos, die met de heeren Over, Stam en Ligthart het burgerlijk armbestuur uitmaken. Aan de orde is het nazien der rekening van die administratie over het afgeloopen boek jaar. De ontvangsten ad f 2260.40 '/i bestaan uitsaldo 1901 f 934.167j, huishuren f 90. Landhuur f 36.25, subsidie uit de gemeen tekas f 1200. De uitgaven bedragen totaal fl216.16'/j,waaronder voor verpleging in een ge sticht f21.13, geneeskundige hulp f 420.45, be deeling zuidelijke wijk f 162.86, noordelijke wijk f 672.15 Post voor post wordt de rekening nagegaan en tenslotte goedgekeurd onder dankzegging aan de beheerders. De vergadering wordt daarna gesloten. In den nacht van 9 op 10 Mei omstreeks halftwee liep zekere v. S. met zijn zoon op de Biltstraat te UTRECHT. Daar de laatste, die als milicien onder de wapenen is, met zijn vader druk over den dienst aan het praten was, bemerkten zij niet, dat achter hen twee heeren liepen. Eerst toen dezen hen op z^ waren gekomen, werden zij hen gewaar. Wat er toen is gebeurd, is nog niet met zeker heid bekend. Volgens den zoon was één der beide heeren onverwacht op zjjn vader toege treden en had hem met een paraplu eerst op het hoofd geslagen en daarna met dat zelfde voorwerp naar hem gestoken, waarbij zooals later is gebleken de punt van de paraplu door den rechterslaap in het hoofd is gedrongen, v. 8. was daarop onmiddellijk ineengezakt en kort daarna, op last van een dokter, naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij echter reeds den volgenden dag zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleed. De dader en diens makker, die, zoodra zij v. S. zagen vallen, de vlucht hadden genomen, bleven onbekend, tot de laatste, zich over het gebeurde bezwaard gevoelende, Zaterdagnacht aan de politie eenige inlichtingen heeft ge geven, tengevolge waarvan nog denzelfden nacht zekere F. B., ambtenaar bij de Staats- spoor, door de recherche werd gearresteerd. F. B., die bekende met een paraplu te heb ben geslagen, werd, na te zijn verhoord,- naar het Huis van Bewaring overgebracht. Volgens hem zou hij zich alleen verdedigd hebben, toen v. 8. en diens zoon hem aan vielen of dit echter waar is, zal uit het ver der onderzoek wel spoedig blijken. HARINGCARSPEL. In weerwil van de vervolging waaraan de rattenfamilie sedert eenige jaren hier en elders is blootgesteld, schijnt het aantal dezer dieren eer te vermeerderen, dan te vermin deren. Men zou zoo zeggen dat ze onder de verdrukking groeien. In de laatste twee weken werden alhier meer dan 500 gedoode exem plaren aangebracht en dus evenveel dubbeltjes uitbetaald. Arme gemeentekas, wat plunderen die ratten ook u Zondagnacht had een 22- jarige jongedame mej. N., gelogeerd bij de familie Van T. te HEEMSTEDE, het onge luk met haar kleederen in aanraking te komen met het nachtlicht, tengevolge waar van haar kleederen vlam vatten en zij ernstige brandwonden bekwam. Ter verpleging werd zij naar het Diaco- nessenhuis te Haarlem vervoerd. Omtrent den drievoudigen moordaanslag te KUITAART deelt de Midd. Ct. nog mede, dat de aanhouding van Salomon Koole een gevolg is van de bezwarende ver klaringen, afgelegd door de 27-jarige dienst bode der echtlieden Koole, genaamd W. V., tot wie de gearresteerde in een ongeoor loofde verhouding stond. Omtrent die verklaringen vernemen wij, dat zij beweert, dat Salomon voornemens was met haar te vluchten, doch dat daarvoor nog vele beletselen waren, o. a. gebrek aan geld, dat Koole, volgens haar zeggen, van een notaris dacht te zullen krijgen. Nadat een gerechtelijke schouwing had plaats gehad, is Donderdag het eerste slacht offer, de huisvrouw van den thans in het huis van bewaring vertoevenden verdachte, Louwerina de Visser, begraven. Onder de aanwijzingen tegen den verdachte die niet de zoon maar de stiefzoon is van vrouw Koole behoort o.a., dat op zijn vest bloedsporen werden gevonden, die, naar hij beweert, daarop kunnen gekomen zijn, door dat hij zijn vrouw heeft geholpen. Op zijn andere kleeren zijn geen sporen van bloed ontdekt. In het convent zijn ook roode vlekken ge vonden, die men vermoedt dat bloedsporen zijn. Een sleutel van de geopende brandkast wordt vermist. Omtrent de sporen van inbraak aan de woning meent men, dat die niet kunnen ver oorzaakt zijn in den nacht der misdaad, maar vroeger met overleg werden gemaakt. Toen Salomon Koole met het lijk van zijn vader werd geconfronteerd toonde hij een stoïcijnsche kalmte. De wijze, waarop hij zijn droefheid toonde, wekte het vermoeden aan huichelarij. Naar men beweert, verkeerde de overleden jonge vrouw in staat van zwangerschap. De verdachte blijft op de meest besliste wijze ontkennen, schuldig te zijn aan de drie voudige misdaad. De moorden moeten omstreeks halftwaalf des naohts gepleegd zijn en het schijnt de justitie nog niet gelukt te zijn, het juiste tijdstip te bepalen, waarop in den avond van den aanslag Salomon de herberg te Kuitaart, waar hij had zitten kaartspelen, heeft verlaten. Yan het gestolen geld is ook geen enkel spoor ontdekt. Het laatste slachtoffer, de oude vrouw Koole, is thans ook overleden. Bij bevelschrift der Rechtbank te Middelburg van 18 Mei is tegen den zoon Salomon Koole, 34 jaar, land bouwer te Kuitaart, gemeente Hontenisse, gedetineerd te Middelburg, rechtsingang met gevangenhouding en instructie verleend. Z a a k-H ugenholtz. Zaterdag werd voor de Haarlemsche Rechtbank de zaak-Hugenholtz behandeld. De heer Hugen- holtz, beklaagd van opruiing, had een 11-tal getuigen èt decharge laten dagvaarden. De getuige Nolthenius, inspecteur van po litie, hield vol, dat beklaagde woordelijk heeft gezegd Als er wordt gecommandeerd vuur te geven, dan zal ik u niet zeggen, wat gij dan doen moet, er zijn wetsartikelen, die mij dat verbieden, doch ik laat het aan u zelf over." Enkele getuigen-miliciens verklaarden op eene vraag van den president, dat zij dat zeggen hadden opgevat als beteekenende: schiet niet. Eenige bestuursleden van den bond voor miliciens en oud-miliciens, die de vergadering had uitgeschreven, meenden, dat elk streven om dienstweigering voor te staan, niet lag in het plan van wie de vergadering uitschre ven en daar spraken. De verdediger Mr. P. J. Troelstra, begon zijn pleidooi, nadat de officier van justitie wegens opruiing èèn jaar gevangenisstraf had geëischt, met zijn afkeuring te kennen te geven dat het O. M. de politiek in de rechtzaal had gebracht. Voorts hemelde hij ten zeerste het karakter van den beklaagde, tegen anderer verdachtmaking, op, waarvoor hem de heer H. dan ook bedankte, eindigde met te ont kennen, dat er sprake zou zijn van opruiing en vroeg daarom ontslag van rechtsvervol ging. De uitspraak is over 14 dagen bepaald. Harddraverijen en Wedrennen te Bergen. Den 24 zal de Kennemer Sportclub hare eerste races te Bergen houden, waarvoor zijn aangegeven 39 paarden voor de draverijen en 28 voor de rennen. Aan prijzen zal wor den uitbetaald f 8100, terwijl voor de Sweep- stakes daarenboven ook nog de inleggelden zullen worden uitgekeerd. Ongetwijfeld zullen we Zondag den 24 velen zich naar Bergen zien begeven, daar deze courses zich in eene groote populariteit van de sportwereld verheugen, en aan lief hebbers van heerlijke natuur eene ongezochte gelegenheid aanbieden, om met volle teugen te genieten van dat heerlijke Bergen, dat thans in zijn eersten lentedos onvergelijke lijk schoon is. Onbestendige liefde. Uit RAALTE meldt men aan de „Zw. Ct." Dat de'liefde soms van korten duur is' bleek ook hier. Zaterdagmorgen toch zou alhier een paartje in 't huwelijksbootje stap- Pen- ^-Hös l&g dan ook zeilklaar, maar wie verscheen, niet bruid en bruidegom. Van dezen laatste echter kreeg de burgemeester een briefje, dat we om der cuiiositeirswille in zijn geheel lateu volgen „Mijnheer. Bij deze gelegenheid meld ik u, dat het trouwen met ons Zaterdag niet doorgaat, want het is geheel vervallen wil mijnheer zoo goed wezen en schrappen maar door". (Volgt onderteekening). Aan zijn bruidje had hij echter in 't geheel geen kennis gegevendeze hoorde van de „veranderde gevoelens" van haar ex-bruide gom alleen bij gerucht, waarvan zij eerst ter secretarie de bevestiging vernam. Voor eenige Gemeenten in onze omgeving vermelden we hieronder de Leden van den Raad, die dit jaar periodiek aftreden en voor wie dus eene verkiezing moet plaats hebben Alkmaar. N. Glinderman. G. de Groot Jz. C. Janssen Cz. Mr. J. P. Kraakman. Mr. H. Boelmans ter Spill. Anna Pauiowna. G. Volder. J. Jelles. Jb. Stammes. Barsingerhorn. K. Jonker. G. Smit. Broek op Langend ij k. J. Slotema- ker. J. Wagenaar Klz. Callantsoog. J. Kruijsveld. Jb. den Das. H a r i n g c a r s p e 1. C. Bijpost. W. de Jongh. Heer Hugowaard. D. de Boer. P. Wonder Az. Helder. J. Verfaille. W. C. v. Breda. S. Krijnen. P. Kramer. I, Korver. E. G. v. Ede. J. Kuiper. Hoogwoud. J. Schermer. J. Hartog. S t. M a a r t e n. J. Gz. Bruin. G. Visser, (ontslag genomen). Nieuwe Niedorp. K. de Moor. J. Wit Cz. Noor d-S c h a r w o u d e. D. de Geus Dz. P. de Geus Az. A. Barten Pz. Oude Niedorp. C. Hille. A. Strijbis. Oudkarspel. H. Hart Cz. J. Pranger Jz. C. Borst. S t. Pankras. D. Kloosterboer. J. Wage naar. Petten. A Eriks. G. Peijs. J. de Beurs. Schagen. D. Smit Cz. P. Buis Jz. W. Vader Dz. Warmenhuizen. P. Pronk. K. Blom. C. Frans. Wieringen. P. Luijt. P. Koorn Jz. Wieringerwaard. C. Dz. Rezelman. A. Sleutel. Winkel. S. Over. J. Timmerman. P. Slooves Kz. Z u i d-S c h ar w o u d e. Jac. Greidanus. P. Hoogwater. Z ij p e. G. Schuijt. K. Francis. H. Jimmink. Het kin dj e te KOLHORN, dat zich de vorige week zoo deerlijk brandde, door zich een tobbe kokend water over 't lijf te halen, en waarvoor wijlen de heer Hol werda met zulk een noodlottig gevolg geneeskundige hulp ging inroepen, zal waarschijlijk de ramp te boven komen. De kansen op levensbehoud worden grooter. In de vorige weekverkocht een landbouwer onder de gemeente SCHIE DAM een koppel stieren aan een landbouwer in het land van Dordt. Den volgenden morgen zijne woningdeur openende, zag hij een der die ren voor zich staan. Het beest was des nachts over de Maas gezwommen en had een afstand van vier uur geloopen om weer thuis te zijn bij zijn vorigen meester. Deze was daardoor zóó getroffen, dat hij het dier niet meer wilde missen. HARINGCARSPEL, Werd voor eenigen tijd na afloop van de laatste gevallen, de smettelijke ziekte typhus, die vooral het vorige jaar in deze gemeente in nogal hevige mate woedde, als geweken beschouwd, thans heeft zich opnieuw een geval voorgedaan. HEER HUGOWAARD. Voor de betrekking van Penningmeester van Geestmer Ambacht, in de plaats van wijlen den heer L. van de Vijzel, hebben zich 8 sollicitanten aangemeld, waarvan op de voordracht geplaatst zijn de heeren J. Akker man, H. Hugowaard, C. Bijpost te Haring- carspel en M. J. Kroon te Oudkarspel. De heer Kruger is Dinsdag te 2.18 uur uit Mentone naar Hilversum ver trokken, in gezelschap van den heer Eloff, zijn lijfarts en zijn secretaris. De heer A. Olie te NIEUWE NIEDORP hield Zondagavond in het lokaal van den heer P. Haringhuizen met zijn leerlingen de elfde jaarlijksche openbare les.Die lessen of „voordrachtoefeningen", zooals ze op 't programma staan vermeld, verheugen zich steeds in een vrij talrijk publiek en, wat haast van nog meer belang is, in een publiek, dat met de grootste ambitie en aandacht volgt hetgeen er op het podium gebeurt. En daar is wel reden voor, want zijn voor een „buitenstaander" de gewichtige pogingen van de kiemen vooral van de kleinsten heel aardig om te zien en te hooren, voor ouders of familieleden, is dit een dubbel genoegen. Na elk nummer is er dan ook een levendig applaus. De een verdient het met zijn spel, de ander meer met zijn gebaren. Want al mogen dan ook een enkele maal bij de kleinsten de vingertoppen een dronkemans pasje maken, waarbij 't niet op een centi meter aankomt, wat nooddan let je meer op 't hoog gewichtige gezicht, dan op de tonen, en het succes is even groot, of grooter nog. Het spreekt van zelf, dat niet alles uiteen muzikaal oogpunt over één kam geschoren kan worden't is ook hier handicappen. Mooi was, zoover we ons op 't oogenblik herinneren, de vioolsolo van de dochter van Speets uit Lutjewinkel, en het groot ensemble [zullen we maar zeggen] aan 't slot. Ook het duo en de trio's onder no. 4 van 't pro gramma klonken over 't algemeen heel zuiver, evenals de liederen uit „Een Lentedag" van Worp, terwijl het Jagerskoor met 6 violen en de piano er snedig afging. Heel dapper en met veel succes zongen de jongstende vier liedjes „Mei," „Groote muis," „Paardje" en „Pianissimo." Ook de nos. onder 2 van het programma moeten, zooals we vernamen, goed gezongen zijn. Het dochtertje van Koelemeij van Schagen kweet zich uitstekend van haar gastrolletje. Zeer voldaan ging het eene deel van het publiek naar huis, toen 't andere het bal begon. ANNA PAULOWNA. Dappere daden dienen vooral vermeld te worden. Zoo hebben Zondagnacht eenige krijgshaftigen langs de Molenvaart hun heldenmoed betoond, door een aantal pasge- plante boompjes met wortel en tak uit te rukken, 't Is meer dan misselijk Op het Spaarne te HAARLEM had dezer dagen omstreeks 7 uur een woor denwisseling plaats tusschen eenige sjouwer lieden, weldra ontaardend in een vechtpartij. Een hunner, zekere J. Bouwmeester, trok daarop een revolver en loste drie schoten, waardoor niet zjjn tegenstander werd ge- troffon, maar een schippersknecht vati Gouda' die naar het gasthuis moest worden over gebracht. De dader werd door het publiek gegrepen en aan de politie overgeleverd. De heer Langeveid, sigarenhandelaar op het Spaarne, was met den brugwachter de eer6le, die den woesteling zijn wapen trachtte te ontnemen, waarop een langdurige worste ling volgde. De heer Langeveid deponeerde het vuurwapen, dat nog 3 scherpe patronen bevatte, in zijn brandkast, waarop onmiddellijk een sjouwerman kwam om het wapen te halen, dat echter niet afgegeven, doch door de politie in beslag genomen werd. De dader verklaarde, dat hij voordurend, evenals nu, ruzie had met de gebroeders v. d. M., waarvan het gebeurde het gevolg is geweest. Een uur later werden nog een tweetal sjouwerlieden, vermoedelijk in verband met het treurige voorval, gearresteerd. De wonden van den getroffene moeten niet ernstig zijn. Dinsdagavond 1.1. vergader de in het lokaal van den hr. A. Mijts te Verlaat de Protestantsche Kiesvereeniging te OUDE NIEDORP. Tegenwoordig waren 10 leden. In de plaats van den heer T.Hooiveld, die als bestuurslid bedankt had, werd gekozen de heer A. Mijts. Het bestuur koos toen tot Voorzitter den C. Over en tot Secretaris-Pen ningmeester den heer A. Mijts. In bespreking werd genomen het aanbevelen van een der candidaten voor deStatenverkiezing [vacature-Van de Vijzel]. Na discussie werd met 7 stemmen tegen 2 op den heer Feisser en 1 van onwaarde besloten, den heer J. van der Stok aan te bevelen. De aanbeveling zal bij advertentie geschieden. Nadat nog bepaald was, dat de eerstvolgen de vergadering te Verlaat zal plaats vinden, werd de vergadering gesloten. Debouwvaneensteenenwal- muur te MEDEMBLIK is gegund aan de heeren A. de Graaf, Moerbeek en H. Muller, Winkel, voor f 12000. „H et Witte Krui s." In het „American-Hötel" hield Dinsdag de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" haar 44ste algemeene vergadering. De voorzitter, dr. P. J. Barnouw, heette bij het openen der vergadering.de aanwezige afgevaardigden welkom en wenschte de af- deeling Velzen geluk met de aanwinst van haar 1000ste lid, welke gelukwensch in het bijzonder werd gericht aan den voorzitter dier afdeeling, dr. Wijnoldy Daniëls. Na het openingswoord werd overgegaan tot de behandeling van de verslagen der af- deelingen en het jaarverslag. Aan het door den heer P. J. van Eldik Thieme, secretaris, uitgebrachte jaarverslag over 1902 is het volgende ontleend De Vereeniging blijft steeds vooruitgaan. Op 1 Jan. 1902 telde zij 70 afdeelingen met 13.487, op 1 Jan. jl. 74 afdeelingen met 15.498 leden. Alzoo 2011 leden en vier afdee lingen meer, n.1. Bennebroek en Omstreken, Berkhout, Grootebroek, Bovencarspel en St. Pancras, terwijl Abbekerk en Lambertschaag, benevens Andijk dagelijks kunnen verwacht worden. Van enkele afdeelingen nam het ledental afvan de meesten toe. Waar onze provincie 134 gemeenten omvat, nadert de tjjd, waarop elke gemeente eene afdeeling rjjk zal zijn, vooral wanneer splitsingen plaats grijpen in afdeelingen welker werkkring zich over meer dan één gemeente uitstrekt. Na de pauze werd aan de orde gesteld het volgende voorstel van het Hoofdbestuur: „De algemeene vergadering draagt het hoofdbestuur op, zich te wenden tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal met het dringend verzoek, om het door de Regeering ingediende wetsontwerp tot wijziging en aan vulling der wet van 4 Dec. 1872, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, niet aan te nemen [Vaccine-wetje]." Dit voorstel van het hoofdbestuur werd aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van de afdeelingen Zaandam, St. Pancras en Langedijk. Aan de orde kwam daarna een voorstel van het hoofdbestuur „tot het uitschrijven van eene prijsvraag voor een populair geschrift, ongeveer van den omvang der bekende vlug schriften, door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen uitgegeven, en handelende over de belangrijke beteekenis van melk als volks- voedsel, met uiteenzetting van de groote ge varen, aan het gebruik van onbetrouwbare melk verbonden en met aanwijzing van de middelen om die zooveel mogelijk te voor komen." Het voorstel werd aangenomen. De vergadering ging daarna over tot de behandeling van een reeks voorstellen, strek kende tot statutenwijziging, en ingediend door een commissie, daartoe ter November- vergadering benoemd. Over het door de afd. af te dragen quotum ontspon zich een geduchte discussie, die hier mede eindigde, dat het voorstel-Assendelft tot verlaging werd verworpen. Het voorstel van de commissie voor statu tenwijziging, dat het bedrag, door een afdeeling per jaar uit te keeren, nooit meer dan f125 zou bedragen, werd eveneens verworpen. De heer A. van Doorn, klerk ten kantore van den Rijksontvanger te Nieuwe Niedorp, is als zoodanig vermoedelijk met in gang van 1 Juni a. s. benoemd te Loosduinen. Een ongeval heeft Maandag te NOORDWOLDE plaats gehad. Een met een woonwagen rondreizende scharenslijper had onlangs een hond gekocht van iemand uit Finkega, niet wetende, dat het een zeer gevaarlijk beest was. Deze hond scheurde zich los en wierp zich op een zeven jarig dochtertje van zijn meester, dat op verschillende plaatsen allerhevigst werd gebe ten. Het dier is Maandagavond op last van de politie doodgeschoten, doch heeft eerst nog een jongetje, dat uit nieuwsgierigheid wat dichtbij kwam, in de djj gebeten. [Leeuw. Ct.] Als Secretari s-P enningmees- ter van den polder Westbeverkoog is benoemd de heer G. Bos te OUDORP. Als Secretaris van het polder- district SINT-PANKRAS is benoemd de heer J. ten Hoeve aldaar. WINKEL. Het departement Winkel der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" ontvangt van het Hoofdbestuur een subsidie van f75 voor het completeeren en in orde brengen der Depar tementale bibliotheek. Als Secretari s-P enningmees- ter van den polder Vronermeer is benoemd de heer J. ten Hoeve te SINT PANCRAS. De Vrijzinnige Kiesvereeni- ging te Winkel zal bjj de a.s. verkiezing voor de Provinciale Staten de candidatuur van den heer H. Feisser steunen. Schagen, 19 Mei 1908. De vjjzelmolen aan het Wad alhier zal van een ijzeren beschoeping voor zien worden. Het uitstapje der schoolkin deren naar Amsterdam zal niet, zooals eerst is medegedeeld, op 10 Juni plaats hebben maar met 'c oog op 't bezichtigen van een Suez-boot op 3 Juni a.s. Z ondag waren de teekeningetl tentoongesteld, gemaakt door de leerlingen van onze Teekenschool. Nog al velen kwamen een kijkje nemen en die belangstelling werd beloond, want er was menige teekening zoowe' bouwkundig als liandteekenen, die het bekijken overwaard was. Het tentoonge stelde legde een uitnemende getuigenis af van den ijver der leerlingen, maar ook tevens van het onderwijs der heeren J. Roggeveen en F. Gielen. De prijzen werden bij monde van den heer W. Roggeveen uitgereikt, en de uitslag was Bouwkundig teekenen. Ie leerjaar, le prjj8 teekenhaak. J. Blad, Petten2e prijs, o, trek pen, N. Geel, Schagen2e prijs, b, duimstok A. Kalf, Eenigenburg2e leerjaar, le prij6' sponningschaaf, N. de Waard, Schagerbrug' 2e prijs, trekpen, G. Koomen, Schagen3e' leerjaar, le prijs, waterpas, D. Overtoom Schagen. Handteekenen le leerjaar, le prijs, haal mes D. Dam, Schagen 2e prijs, teekendoos, G. Rel zeiman, Noord-Scharwoude2e leerjaar, le prijs, letteralbum, S. v. d. Werf, Schagerbrug- 2e prijs, duimstok, H. Roggeveen, Schagen; 3e leerjaar, l leerling, niets toegekend; 4e leer jaar, meer-gevorderden, le prijs, letteralbum met handleiding, A. de Waard, Schagen. Daarna had de algemeene vergadering der Vereeniging plaats. Uit het jaarverslag bleek, dat 't le halfjaar 36 leerlingen den cursus hadden gevolgd, waarvan 23 bouwkundig en 13 handteekenen; 2e halfjaar, 27 leerlingen, waarvan 19 bouw kundig en 8 handteekenen. Het aantal leden was gestegen van 11 tot 26. De rekening sloot met een ontvang van f 480.80, uitgaaf f 370.63Vj, met een batig saldo dus van f llO.lö'/i- De heeren H. J. Pot en F. v. d. Kamp adviseerden tot goedkeuring; aldus werd besloten. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren W. Vader en C. Visser Az. en herkozen de heer W. Roggeveen Cz. Hierna sluiting. Ongevallenwet 190 1. Bij Koninklijk besluit van 16 Mei 1903 zijn, met ingang van dien datum, benoemd van de bij Koninklijk besluit van 26 Novem ber 1902 ingestelde plaatselijke commissie welke haren zetel heeft in de gemeente Schagen tot voorzitter de heer P. Buis Jz. wethouder der gemeente Schagen; tot plaats- vervangend-voorzitter de heer C. Asjes, grond eigenaar te Schagen. KAASMARKT. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 28 stapels kleine kaas, hoogste prijs f27.—, 1 stapel commissie f25.1 stapel middel bare f24.60aan gewicht was er 14995 K.G. Handel vlug. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 16 19 Mei 1903. GeborenElisabeth Grietje, d.v. Nicolaas Quax en van Dieuwertje Dekker. OndertrouwdGeene. GetrouwdGerardus Plukker en Elisabeth Maria Overtoom. OverledenGeene. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 8—16 Mei 1903. Geboren: Jan George, z. v. Pieter Watertor en Anna Helena Ludeke. Dirk, z. v. Johannes Dapper en Aafje Groot. Tiddo Petrus, z. v. Jacob Katoen en Reinouwtje de Cock. Neeltje, d. v. Klaas Paarlberg en Dina Maria Kiste- maker. Anna, d. v. Wardenaar Raven en Trijntje Kapitein. OndertrouwdJan Zijdewind, jm. arbeider 31 jr. te Zijpe en Aaltje Mulder jd. zonder beroep 29 jr. te Zijpe, onlangs te Velsen. Pieter Kraakman, weduwn. van Anna Heddes, landman 50 jr. te Akersloot en Maria Petro- nella Clasina Nelis jd. zonder beroep 39 jr. te Zijpe. Getrouwd: Simon Koegelbergjm. 29 jaar te Anna Pauiowna en Neeltje Brouwer jd. 24 jr. te Zijpe. Albert Dekker jm. landman 30 jr. en Aagje de Graaf jd. zonder beroep 25jr. beiden te Zijpe. Johannes Klaver jm. arbeider 20jr., te Zijpe en Anna Helena Ludeke jd. zonder beroep 20 jr. te Schagen. Arie Brommer jm. watermolenaar 28 jr. en Guurtje Klaver jd. zonder beroep beiden te Zijpe. OverledenEngeltje Jacoba Gootjes 26 jr. ongehuwde d. v. Jacob Gootjes en Dieuwertje Sip. Gemeente CALLANTSOOG. Ingeschreven van 1 30 April 1903. Geboren Wilhelmina, d. v. Nicolaas Bakker en Maria Clasina van Schaïk. Nicolaas, z. v. Casper Bellis en Maartje Kos. Getrouwd Alewjjn Bakker, j.m. arbeider, oud 30 jaren te Anna Pauiowna en Grietje Mooij j. d. zonder beroep, oud 22 jaren te Callantsoog. Maarten Mooij, j. m. vrachtrijder oud 27 jaren te Callantsoog en Trijntje Broekhuizen, j. d. zonder beroep, oud 26 jaren te Zijpe. Overleden: Jan Hoek, oud 21 jaren, z. v. Maarten Hoek en Aagje Vos. In een Engelsch stadje is dezer dagen een man overleden, die vijftig jaar lang in volkomen afzondering leefde. Hij zat meestal te lezen, kwam nooit de deur uit en sprak geeD sterveling, behalve een oude meid, die zijn huishouding deed. Als jonge man had hij op een vacantiereisje een jonge dame ontmoet, op wie hij smoorlijk verliefd geworden was. Weer thuis gekomen, vroeg hjj per brief haar hand, en toen die brief onbeantwoord bleef, trok hij zich voor altijd uit het leven terug. Bij zijn dood sloe gen de erfgenamen in zijn bibliotheek bij toeval een oud boek open en vonden daarin den brief met het huwelijksaanzoek, gelakt en gefrankeerd. De arme man had vergeten, hem op de post te doen. Uit Zuid-Afrik a. Dat in Zuid-Afrika nog lang niet alles is> zooals het behoort te zjjn, blijkt te meer uit een paar particuliere brieven, welke ons bereidwillig ter inzage werden gegeven. In een schrijven uit Kaapstad, verzonden en gedateerd 27 April, lezen wij o. m. het volgende „Er loopen hier circa 800 Hóllanders op permits te wachten en hun toestand is treurig. In Transvaal moet het nog erger zijnin Johannesburg b. v. loopen ongeveer 20.000 menschen zonder werk rond. Ik zal iedereen afraden naar hier te komen, want het is er nog slechter dan in Holland, ten minste over het algemeen. Voor de Hollanders wordt hier niets ge daan". Tel. - B jj een stierengevecht te Algericas zakte Zondag plotseling een deel van het amphitheater in, zoodat vele toe schouwers deerljjk in de knel geraakten. Er volgde een paniek, de afscheiding tusschen

Schager Courant | 1903 | | pagina 2