Uit en voor de Pers. POSTER IJ EN. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Een slaap van 20 jaren. maatschappij bracht meer dan 30.000 van en naar Zaandam, en de „Alkmaar Packet was eveneens telkens stampvol. Van de gemeentelijke stoomponten werd zeer druk gebruik gemaakt, in het geheel door 85.430 personen. Van dezen werden over het IJ gezet 67.890; over den Amstel 27.611 (buiten de gewone abonnementen]. De stoomtram naar Scheveningen van de Hollandsche Spoor vervoerde op den len Pinksterdag 29.200, op den 2en Pinksterdag 39.426 personen, totaal 68.626 personen, ter wijl Zaterdag het vervoer reeds bijna 11000 beliep. Er reden niet minder dan 456 trams. Aan het Hollandsche Spoorstation werden op Zaterdag en de beide Pinksterdagen aan de loketten voor de verschillende treinklassen 32.440 plaatskaartjes uitgegeven. Het aantal aangekomen reizigers wordt op ongeveer hetzelfde cijfer geschat. De stoomtram der Staatsspoor vervoerde op de beide Pinksterdagen naar Scheveningen resp. 16.000 en 19.000, totaal 34.000 personen. De „busjes" der Haagsche Omnibusmaat schappij vervoerden resp. op derP len en 2en Pinksterdag 2200 en 2700 personen. Op de Wandelpier waren den len dag 16.648, den 2en dag 24.401 bezoekers. Totaal 41.049 betalende bezoekers, abonnementen niet meegerekend. Oudjes. Te SCHEVENINGEN overleed Zaterdag avond de laatst overgeblevene der zes kinde ren van het echtpaar A. Hoogeveen en Dina vac der Lnbbe, n.1. mej. de wed. Vierling ge boren Hoogeveen, in den ouderdom van 83 jaar. Voor een paar jaar overleed een zuster, eveneens 83 jaar, en de beide anderen op 65- en 79-jarigen leeftijd. De beide zoons, Jacob en Piet, bereikten resp. den leeftijd van 89 en 90 jaar. De stamvader zelf, A. Hoogeveen, werd 88 jaar, terwijl twee ooms aan moeders zijde, Gerrit en Jan van der Lubbe, stierven 92 en 93 jaar oud. Een ongeluk bij den arbeid. Een ongeval had Zondagochtend plaats bij de firma B. J. Nijkerk en Co. te AMSTER DAM, in oud ijzer, koperwerk enz. In een van de bergplaatsen waren werklieden bezig vlampijpen op te stapelen. Door een nood lottig toeval viel de zware massa om en geraakten twee werklieden er onder. Toen de beide mannen van onder het ijzer waren weg gehaald, bleek, dat een van hen, L. Emmerik dood was. De andere werkman, L. Engelander, was ernstig gewond aan het achterhoofd en aan de armen. Hij werd naar het Israëlietisch Gasthuis overgebracht. Maandag vernamen wij, dat de toestand van den gewonde bevredigend was. De overledene was jaren in dienst bij de firma en een oppassend huisvader. Hoog en steeds hooger steeg Maandag den 2en Pinksterdag het kwik in den thermometer, maar hoog en steeds hooger steeg ook het algemeen verlangen, zoowel te NIEUWE NIEDORP als in omliggende of zelfs verder liggende plaatsen, om Maandag avond de tooneelvoorstelling van Stoel en en Spree, die „Mottige Janus" zouden geven, bij te wonen. Zoo warm kon het niet zijn, of 360 menschen achtten zich gelukkig, witte boorden en katoenen „lijfi's" ten spijt, in de kolfbaan van „de Prins Maurits," als de steentjes aan een walmuur, een plaatsje te krijgen, en misschien wel 50 anderen moesten teleurgesteld weer heengaan, omdat voor hen geen plaats beschikbaar was. Waarlijk, de belangstelling voor „Mottige Janus" was zeer groot. Wat een bittere teleurstelling, toen bij het ophalen van het scherm de mededeeling gedaan werd, dat door plotselinge onge steldheid van den heer Spree, die met de titelrol belast was en niet vervangen kon worden, „Mottige Janus" niet gespeeld zou worden, maar in de plaats daarvan het blijspelletje voor Dinsdagavond „Mijn naam is Lehman." Van die ongesteldheid werd niet veel geloofd, en nagenoeg de gansche zaal was vol verontwaardiging. Te drommelwat waren de lui op „die jodenboel" gebeten, de kastelein niet het minst. Een deel van het publiek, voor zoover het na het eerste bedrijf van het blijspel niet heenging, bleef dan ook den heelen avond rumoerig en van applaus was geen sprake. De stemming van de menschen was niet geschikt om „Mijn naam is Lehman" een gunstig onthaal te bereiden, het geen voor een groot deel wel de oorzaak zal zijn, waarom de meesten er „niks an" vonden. An deren daarentegen genoten van het vlotte, j losse spel, de grappige mimiek en natuur- j lijke bewegingen, en vermaakten zich met i de vele comische, ofschoon misschien niet voor iedereen even duidelijke uitvallen en dialogen, tenslotte nog blij, dat ze het huilen (bij Mottige Janus] maar tot den volgenden avond of nog later hebben mogen uitstellen. Maar met dat al zijn er een groote massa menschen, die vooreerst naar Stoel en Spree niet hard zullen loopen, en ook de heer Ha ringhuizen zal wel lang wachten, eer hij dat gezelschap weer engageert. Voor hem was het wel dubbel onaangenaam, want hij is, door de vele uitvoeringen van de dorpsver- eenigingen maar zelden in de gelegenheid iets dergelijks te presenteeren en nu hij meende iets gevonden te hebben, dat den menschen bepaald aangenaam zou zijn, moest hij ervaren, dat zijn publiek, al was het dan ook maar een klein deel, zoo nijdig als een spin wegliep, of wel, al pruttelend, het eind afwachtte. De minder welwillende houding van het publiek gaf het gezelschap aanleiding, Dins dagavond maar in het geheel niet op te treden, hetgeen nog zooveel mogelijk bekend gemaakt werd. „Mottige Januë" kon ook Dinsdag niet gespeeld worden en voor andere stukken [ter vervanging waren aangekon digd „De millioenen-erfenis" en „De Werk staking"] verwachtte men, en terecht, heel weinig bezoek. Enfin, we zullen maar weer op beter hopen - WINKEL. Voor degenen, die er prijs op stellen, met eigen oogen de resultaten der proefvelden na te gaan, deelen wij mede, welke rijks proefvelden onder leiding van den heer G. Nobel, in deze gemeente zijn aangelegd. Onder de rubriek proefvelden, aan gelegd met het doel, aan te too- nen, dat bemesting met kunst mest zeer winstgevend kan zijn, kunnen we vinden bij de heeren 1. A. Nobel, Weerepolder, kleigrond, gras. Een veldje van 1 Are, bemest met 600 K.G. superphosphaat en 200 K.G. Chilisal- peter, op dezelfde plaats, waar in 1901 en 1902 een dito veldje lag. 2. P. Wit Cz. Groetpolder, kleigrond, vroege aardappelen. Een veldje van 1 Are, bemest met 600 K.G. superphosphaat en 800 K.G. Chilisalpeter. 3. D. Otzen, Oosterpolder, kleigrond, Blauwe aardappelen na witte boonen en mosterd. Twee veldjes elk van 1 Are, ieder bemest met 600 KG. superphosphaat en 300 KG. Chilisalpeter. Het eene veldje is aangelegd op aardappe len, afkomstig van beste stoelen, en het andere op dito van slechte afkomst. 4. K. Slotemaker, Oosterpolder, kleigrond, vroege aardappelen na kleine groene erwten. Een veldje van 1 Are bemest met 600 KG. superphosphaat en 300 KG. Chilisalpeter. 5. G. Keijzer, Oosterpolder, Winkel, lichte zavelgrond, vroege aardappelen na bloem bollen en suikerbieten. Een veldje van 1 Are bemest met 600 KG. superphosphaat en 300 KG. Chilisalpeter. Verder zijn ei controleveldjes aangelegd met het doel te onderzoeken, aan welke stof fen de meeste behoefte bestaat en te laten zien dat bemesting met kunstmest weinig of niets uitwerkt, als men verkeerde stoffen gebruikt, terwijl op dezelfde plaats met andere meststoffen dikwijls eene zeer groote uitwerking wordt verkregen, bij de heeren: 1. J. Spaans, Weerepolder, kleigrond, hooiland. 2. G. Keijzer, Oosterpolder, lichte zavel grond, hooiland. 3. S. Pluister, Weerepolder, kleigrond, hooiland. Deze proefvelden bestaan uit 4 veldjes van 26 M'. Eén daarvan is bemest met alle drie voedingsstoffen in groote hoeveelheid, n.1. met 600 K.G. chilisalpeter, 800 K.G. super phosphaat en 600 K.G. patentkalieen tweede is evenzoo bemest, doch zonder stikstofmest (chilisalpeter); een derde evenals het eerste, doch zonder kalimest (patent kali)een vierde evenals het eerste, doch zonder phos- phorzuurmest [superphosphaat.] Als de grond, met zoutzuui overgoten, niet of weinig opbruist, moet de helft van elk der vier veldjes worden bemest met 2000 K.G. kalk. Bij den heer D. Otzen te Lutjewinkel is bovendien nog een aardappelproefveld aan gelegd, met het doel, het nut aan te toonen van het kiezen van poters van beste planten. Bij den oogst in 1902 zijn 800 poters gekozen van beste stoelen en 800 poters uit den geheelen voorraad. Schouwburgbrand te ROT TERDAM. Te halfacht Dinsdagmorgen is brand uit gebroken in den Grooten Schouwburg, ont staan boven achter in het gebouw, waar zich de bergplaats van tooneelbehoeften, verfwaren enz. bevindt. De brand breidde zich vlug uit; toch ge loofde men dadelijk, den eigenlijken schouw burg te kunnen sparen. De le-brandmeester van de stoomspuit, de heer Bougenon, is door een glazen lantaarn gevallen op een ondergelegen verdieping en met een ernstige hoofdwond naar het Zieken huis gebracht. De brand in den schouwburg liet zich bij het uitbreken ernstiger aanzien, dan hij in werkelijkheid ten slotte is gebleken. Het vuur ontstond in een requisiten-berg- plaats achter het tooneel, op dezelfde hoogte als de galerij gelegen. Het eigenlijke gebouw is daarvan gescheiden door een brandmuur met hermetisch gesloten ijzeren deuren, doch de vlammen sloegen over door een raam in dien muur, waardoor de kap van het tooneel licht ontvangt. Daar kon de stoomspuit even wel gemakkelijk bijkomen, zoodat die kap spoedig buiten gevaar was, natuurlijk ten koste van veel waterschade aan het tooneel. Onder het brandende magazijn bevonden zich nog andere requisiten-kamers, die eveneens veel van het water te lijden hebben gehad. Het magazijn brandde geheel uit.. Van eenigszins ernstigen aard is de schade, daar er een volledige Japansche decoratie was opgesteld, die dienen moet voor de op de helft dezer maand te houden groote fancy-fair ten behoeve van de Wijkverpleging. Deze deco ratie, de clou van genoemd feest, is geheel verloren. De eigenlijke schouwburg heeft geen oogenblik gevaar geloopen, daar hij, als be kend, door een ijzeren scherm van het tooneel is gescheiden. De decorateur, de heer Poutsma, tot wiens gebied de schade meerendeels be hoort, was verzekerd. Da brandweer kon volstaan met het ge bruik van één stoomspuit en 7 handspuiten. De wond, die de eerste-brandmeester van de spuit opliep, doordien hij door een lantaarn boven den corridor zakte en op de steenen terecht kwam, is niet van ernstigen aard. Maandagmiddag zagen eenige kinderen uit den toren van de Herv. Kerk te BROEK OP LANGENDIJK rookwolken ko men. De koster werd gewaarschuwd en nu bleek, dat er werkelijk in den toren een be gin van brand wasgelukkig van weinig omvang nog. Met emmers water kon het kwaad nog worden gestuit. Effectendiefstal. Dinsdagochtend is op een der bankinstellingen te AMSTERDAM diefstal gepleegd. De looper van eene andere bankvereeniging was in de vestibule van de bedoelde instelling en had ontvangen 63 certificaten voor aandeelen Nat. Railroad Cy. of Mexico a 1000 dol lars, en 6 certificaten Rock Island Company. De looper legde even zijn tasch nêer om nog eenig geld in zijne portemonnaie te bergen, nam zijn tasch naar hij dacht op, maar ont dekte dadelijk dat het voorwerp was verwis seld. In de tasch die hij in de plaats van de zijne vond, zaten slechts eenige hier ter stede verschijnende couranten. Onmiddellijk maakten de looperen een van de jongere bedienden bekend wat geschied wasmen zocht buiten het gebouw, of er ook iemand zich haastig verwijderde, maar er was geen spoor te vinden. Op den achtergelaten zak stonden de letters M., zoodat nog een oogenblik werd gedacht E aan eene vergissing, maar toen in den loop van den dag daarvan niets bleek, was dief stal zeker. Het bedrag van het gestolene is in Hollandsch geld ongeveer f 40.000. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in maar zonder resultaat. De bedienden, die de stukken hadden ont vangen, kunnen niets opgeven omtrent signa lementen, daar het tijdens hunne aanwezig heid verbazend druk was. Merkwaardig is nog, dat de diefstal is ge pleegd, niettegenstaande door de bankin stelling twee bedienden waren uitgezonden om den post effecten te ontvangen, zooals door dit huis als extra voorzichtigheidsmaat regel geschiedt, telkens wanneer het posten betreft boven een bedrag van f 30.000. De eigenlijke looper, een man van omstreeks 50 jaar, is reeds gernimen tijd bij de firma in dienst. Het jonge mensch, dat hem verge zelde, is bediende op een der afdeelingen. Het Bestuur van den p o 1- der WOUDMEER heeft de leverantie van 15.000 straatsteenen, benoodigd voor het leggen van een gedeelte paardenpad in den Woudmeersweg, gegund aan de firma W. F. Stoel en Zoon te Alkmaar, voor f 19.76 per duizend. De heer J. Spanjaard te HAARLEMMERMEER is benoemd tot post bode te Oudcarspel. In de herberg van C. Pee toom aan de Rreil werd Maandag de nieuwe Kaasfabriek aan den Meeldijk te Barsingerhorn aanbesteed. Aantal inschrijvers 8begrooting f3450. M. Groen, Schagerbrug f 3990P. Voor man, Schagen f 3687 J. Levendig, Dirkshorn f 3750P. Nieman, Keinsmerbrug f4150; J.Kos- sen en N. Dubbelman, Barsingerhorn f 3760 H.Moerbeek,Kreil f3880; S. Overtoom,Schagen f 3800 A. Droog, Kolhorn f 3900. Na een kleine wijziging is het werk gegund aan de heeren J. Kossen en N. Dubbelman. Voor de vacante betrekking van organist aan de Doopsgezinde Kerk te BARSINGERHORN hebben zich 6 sollici tanten aangegeven. Men schrijft aan de N. R. C. Ondanks de hooge prijzen, die tegenwoor dig voor het rundvee betaald worden, komen Belgische kooplieden op onze markten steeds belangrijke inkoopen doen. De reden hiervan is, dat op de Vlaamsche markten weinig slachtvee aangeboden wordt en dan nog j tegen prijzen, veel hooger dan waarvoor het Hollandsche vee te verkrijgen is. In de maand April werden uit ons land naar België gezonden 6262 stuks rundvee tegen 6700 in April 1902 en 5611 in April 1901. Onze uit voer is dus sterk toenemend. Dit blijkt nog beter, als men den gezamenlijken invoer der vier eerste maanden van dit jaar vergelijkt met de beide vorige 4 eerste maanden van 1903 bedroeg de invoer 21.302 stuks 4 eerste maanden van 1902 bedroeg de invoer 18.566 stuks en de 4 eerste maanden van 1901 18.257 stuks. Deze vermeerdering betreft voornamelijk het slachtvee en wel het meest de vette ossen. In de vier eerste maanden van dit jaar werden namelijk ruim 1200 ossen uit ons land meer naar België gezonden dan in hetzelfde tijdvak van 1902. Van de 6262 runderen, in April ingevoerd, waren 4900 stieren, ossen, koeien en vaarzen en 412 hokkelingen en kalveren. De andere waren melkkoeien en werden na eene quaran taine van 10 dagen in de gezondheidsstallen aan de grenzen in België toegelaten. Besmet telijke veeziekten kwamen in April niet voor bij runderen, uit ons land aangevoerd. Wel werden weder een honderdtal melkkoeien als verdacht van tuberculose met gaatjes in het oor naar ons land ternggezonden. Uit België werden in April slechts 9 run deren verzonden. Daar de invoer van levende varkens uit ons land in België verboden is en ook ons land den invoer van Belgische varkens verbiedt, werden langs de grenskantoren uit ons land geen levende varkens vervoerd. Wel gingen in April 289 geslachte varkens en circa 40.000 kilogram gezouten spek, hammen en worsten uit ons land naar onze zuidelijke naburen. Eveneens verzonden wij 16.720 kilo gram wild en gevogelte en een groot aantal konijnen. Evenals het rundvleesch in België, doet ook het schapevleesch in België een buiten gewoon hoogen prijs, hetwelk vooral voort spruit uit den geringen aanvoer van schapen uit Duitschland. De invoer van Duitsche schapen is sterk afnemend. In de vier eerste maanden van 1903 werden er 7242 Duitsche schapen minder inBelgië ingevoerd,dan in het zelfde tijdvak van 1902. Het gevolg hiervan is, dat Nederland in het tekort zooveel mogelijk moet vooozien en het aantal schapen uit ons land naar België gevoerd, steeds toeneemt. Jammer dat ook het aantal scha pen in ons land niet zeer groot is. In April werden naar België gezonden 5618 schapen en 7716 lammeren. In de vier eerste maanden van dit jaar bedroeg de invoer 29.700 schapen en 28.494 lammeren. Van de schapen kwamen er 10.422 uit Duitsch land, de andere uit ons land. Men ver wacht, dat door den invoer van Argentijnsche schapen, die thans weer toegelaten is, de toe stand wat zal verbeteren en de prijzen van het wolvee zal doen dalen. Tot heden zijn echter nog geen Argentijnsche schapen aange komen. Wel eenige bevroren schapen uit Aus tralië. De Sociaal-Democratische Arbeiderspartij heeft met de Pinksteren haar congres gehou den. Zooals was te begrijpen, was daar de jongste werkstaking het punt van debat, en, wat evenzeer is te begrijpen, er vielen harde woorden men was het lang niet eens. Intusscben, zegt Het Centrum, is mr. Troelstra den dans weer weten te ont springen. Een aardig stukje werd daarbij afgespeeld, dat zijn talent als politiek partij-regisseur in het helderste licht stelt. Een zijner meest geduchte tegenstanders, de dichter Gorter, van Bussum, had hem ook nu weer op vinnige wijze bestookt en hem o. m. een „diplomaat" genoemd. Dat was te veel Solidair moest de partij uit den strijd te voorschijn komen, eD daarom noodigde hij [Troelstra] Gorter uit, op het podium te ver schijnen en hem de hand te reiken, opdat de bourgeoisie zou weten, dat zij de tanden stuk zal bijten op de rots der solidariteit. Tegen zulk een invitatie was de gevoelige Gorter niet bestand. Onder daverende bravo's voldeed hij aan de uitnoodiging, waarop de vergadering opstond en den socialistenmarsch aanhief. En de tegen Troelstra gerichte resolutie werd daarop ingetrokken, iets waarom het den slimmen aanvoerder wel voornamelijk zal zijn te doen geweest. Met de meeste stemmen werd hjj vervolgens tot lid van het partijbestuur herkozen, zoodat het zelfs schijnt, dat zijn positie is versterkt, en Oudegeest als zondebok allen last zal moeten dragen. Dat echter de „intellectueelen" hiermede den strijd tegen bem zullen opgeven, is niet te verwachten en kan ook Troelstra zelf al lerminst gelooven. Ondanks alle comedie-vertooningen heeft ook dit congres der S. D. A. P, maar al te zeer aan 't licht gebracht, dat de elementen van verdeeldheid talrijk zijn in deze partij. In het belang van de controle op het afgeven van aangeteekende stukken en het uitbetalen van postwissel gelden aan de post- I kantoren, wordt aan hen, die in het bezit f1 zijn van een naam-, handels- of firmastempel j beleefdelijk verzocht, om dien stempel op de voorzijde van de kennisgeving, wegens aan geteekende stukken en op de achterzijde der j postwissels bij de handteekeDing af te drukken. Schagen, Juni 1903. De Directeur van het Postkantoor, OUDENHOVEN. Sohaöen, 8 Juni 1903. Maandag z o u e e n g e z e 1 s c h a p van negen personen uit onze gemeente een tochtje per rjjtuig maken. Aan de Langerels schrikte het paard voor een zandhoop, met het gevolg, dat het rijtuig weldra omsloeg waarbij 7 personen te water geraakten. Ge lukkig wisten allen spoedig op het droge te komen, zoodat het ongeval geen ernstige gevolgen had. In de plaats evenwel van het gezellige rijtoertje te vervolgen, ging het met een nat pak zoo spoedig mogelijk naar huis. De heer Jb. Groot, bankwer ker, reserve-machinist aan de Tram alhier, is door dezelfde directie aangesteld als machi nist aan de Tram LeidenDen Haag. In zijne plaats is tot bankwerker alhier aangesteld de heer C. J. Schilder van Den Helder. In het Heerenbosch alhier werden Dinsdag door den heer W. Rogge veen de eerste nieuwe aardappelen gerooid. Harmoniekapel. In de jaarvergadering, Dinsdag gehouden, werd de heer W. Vader als voorzitter her kozen en eveneens als commissaris de heer J. Rotgans. Wegens het bedanken van den heer Gielens als bestuurslid en lid wegens vergevorderden leeftijd, werd als nieuw be stuurslid gekozen de heer J. de Vries. B urgemeester en Wethouders onzer gemeente hebben besloten voorloopig als proef de boerenkaas bij warm weder onder de boomen op de Laagzijde te plaatsen. KAASMARKT. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 40 stapels kleine kaas hoogste prijs f24. 5 stapels Commissie f24.— en 1 stapel middelbare f24.—. Aan gewicht 16788 KG. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 30 Mei 2 Juni 1903. GeborenMaria Geertruida, d.v. Pieter Bregman en Louina Jacomina Christina de Groot. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. OverledenNeeltje Schoorl, 62 jaren, echtgenoote van Arie Kant. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 22 29 Mei 1903. GeborenPieter Cornelis, z.v. Cornelis Schrijver en Johanna Veter. Jan, z.v. Cornelis van der Oord en Pietertje Delver. OndertrouwdGeene. Getrouwd Jan Zijdewind, jm. arbeider 31 jr. te Zijpe en Aaltje Mulder, jd. zonder be roep 29 jr. te Zijpe, onlangs te Velsen. Pieter Kraakman, weduwnaar van Anna Heddes, landman 50 jr., te Akersloot en Maria Petro- nella Clasina Nelis, jd. zonder beroep 30 jr. te Zijpe. OverledenSijbregt, 6 jaar, d.v. Tamis Rampen en Neeltje Harp. Levenloos aange geven kind van het mannelijk geslacht van Johannes Bay en Catharina Wilhelmina Beertsen. Gemeente BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven van 1 31 Mei 1903. Geboren Aafje d.v. M. Hart en Ne. Hoog land. Gerrit z.v. M. Smit en Ne. Waijboer. Janna d.v. J. Kouwen en Me. Verhage. Gehuwd: Pieter Hopman 27 j. en Jantje Molenaar 23 j. Pieter Frans van Heilo 34 j. en Maartje Slot 21 j. OverledenCornelis Glas 14 j. Jan Pik 4 m. Griezelige dood. Te La Louvière was Vrijdagavond in eene smederij zekere Anciaux aan het werk, een man van 65 jaar. Plotseling viel hij, vermoe delijk door de hitte overweldigd, over zijn aanbeeld en op hetzelfde oogenblik kwam de voorhamer van zijn kameraad neer, vlak op zijn hoofd. De hersens spatten rond, en de ongelukkige gaf den geest toen hij in het hospitaal werd binnengedragen. In Kansas, Missouri, Nebraska en Iowa hebben de hevige regens overstroo mingen teweeggebracht. Zaterdag werd in de berichten uit New-York reeds gesproken van veertien dooden, terwijl 20.000 menschen zon der dak waren, en kolossaal veel schade was aangericht. Volgens nadere berichten uit Topeka in Kan sas zou de ramp daar verreweg het ergste ge weest zijn ten minste 200 menschen worden vermist. De Kansas is drie duim in het uur gewassen. Tot overmaat van ellende raakte later het noordelijke stadsgedeelte, dat door de overstrooming was afgescheiden van het overige deel, in brand. Dientengevolge kon men geen hulp bieden, en de stroom was zoo he vig, dat een groot aantal, 8000 naar men zegt, in het brandende stadsgedeelte opgesloten ble ven. Wat er van hen geworden is, meldden de telegrammen nog niet. Te Paterson in Ne w-J e r s e y woont een zekere John Firman, van wien door medisch onderzoek is vastgesteld, dat. hij twee harten bezit. Deze anatomische bijzonderheid is het eerst bij hem ontdekt toen hij in 1898 dienst nam bij het leger der Unie om den Spaansch-Ame- rikaanschen oorlog mede te maken. Later is met Röntgen-stralen elke twijfel opgeheven aangaande zijn „dubbelhartigheid". Beide har ten werken regelmatig en kloppen gelijktijdig. Een nieuwe Coöperatie. Te Boston trachten eenige invloedrijke da mes de dienstboden-kwetsie door coöperatie op te lossen. Te dien einde hebben zij een soort maatschappij opgerichtdeze heeft een groot hnis aangekocht, waarin aan dienstboden op zeer billijke voorwaarden kost en inwo ning wordt versterkt, terwijl haar tevens practisch onderricht in eiken huishoude- lijken arbeid wordt gegeven. Huisvrouwen kunnen nu deze dienstboden van de maatschappij huren per uur, tegen een matig loon. De meisjes keeren, zoodra haar arbeid afgeloopen is, naar haar „huis,, terug en zijn verder volkomen onafhankelijk. Kringstorm in Georgia. Atlantic, 1 Juni. Een kringstorm woedde hedenmiddag boven Gainsville in den Staat Georgia. Eenige huizen werden totaal vernield, andere werden door den wind opgenomen om een eind verder neer te komen. Geheele daken zeilden als boombladeren door de lucht. Vele menschen werden meegesleept door de kracht van den storm, over de huizen en boomen gevoerd, afstanden ver. Men schat het aantal dooden op 200. Tachtig werklieden, die aan den arbeid waren in een katoenmolen, welke door den wind vernield werd, verloren het leven. Merkwaardige ziekte. In ons vorig nummer deelden we het een en ander mede over merkwaardige ziekten in Oost-Pruisen. Maar merkwaardiger nog is de ziekte, die aan den Congo en ook elders in Afrika heerschteen slaapziekte, die bijna zonder uitzondering doodelijk eindigt en die, blijkens eenige gevallen, vermoedelijk ook door besmetting kan worden overgebracht, Na een periode van eenige weken tot eenige maanden, waarin de ljjder die door de ziekte is aangetast, rondloopt met een opgezet ge laat, hangende oogleden, hoofdpijn, slechte eetlust en een weinig koorts, overvalt heia een vreeselijke loomheidelke bezigheid doet hij met tegenzin en hij krijgt plotseling aan vallen van slaap. De zieke slaapt nu bij elke gelegenheid in elke houding, bjj elke bezig heid, op elk uur. Hij valt te midden van het spel in slaap, loopt als een dronken man spreekt met weerzin en wanneer hij eten in den mond brengt, vergeet hij dit door te slikken, omdat hij in slaap gevallen is, voor hij het gekauwd heeft. Langzamerhand neemt de slaperigheid toeer komen spiertrillingen ifl de tong en trekkingen in de ledematen hier en daar komen plekken koud vuur; het speeksel vloeit door de opgezwollen lippen, het lichaam vermagert, en eindelijk sterft dè lijder aan uitputting en de dood treedt zon der schokken tijdens den slaap in, of onder stuipachtige trekkingen. De duur der slaapziekte is verschillend4 a 6 maanden is snelverloopende, 2 a 3 jaren in sleepende gevallen. Genezing is zeldzaam. Uit Engeland is eene commissie van ge neeskundigen naar Oeganda gezonden, eu een van de leden, dr. Aldo Castellani, heeft in het British Medical Journal van 14 Maart verslag uitgebracht. Hij meende als de oorzaak der ziekte eene bacterie gevonden te hebben, be- hoorendé tot familie der steptoceccen en die hij hypnococcus noemt. Hij kon dien coccus zoowel uit het cerebrospinaal vocht, als uit het bloed kweeken. Ook uit Portugal was eene commisie van geneeskundigen tot bestu deering der ziekte naar Afrika [Loande] gezon den. Deze commissie heeft nu in de „Lan- eet" het bekende Engelsche geneeskundige tijdschrift haar voorloopig rapport gepu bliceerd, en blijkt tot dezelfde resultaten ge komen te zijn als dr. Castellani. In ons vorig nummer hebben we iets meegedeeld omtrent een Fransche juffrouw die 20 jaar heeft geslapen en die in den morgen van 28 Mei jl. is overleden. Dit is de afloop van een ziektegeval dat in de mate zooals het zich hier voordeed, uiterst zelden voorkomt, vooral niet, omringd door alle middelen van wetenschappelijke controle, welke hier aanwezig zijn geweest. Het geval der slaapster van Thenelles genoot ook reeds sinds jaren eene algemeene bekendheid in de medische wereld en daar buiten, zoodat de geschiedenis telken jare werd verteld wanneer de zomervacantie de Parijzenaars weder door het land verspreidde. Marguérite Boyenvalle is 29 Mei 1861 geboren. Zij was de dochter van boeren arbeiders in het kleine plaatsje Thenelles, een dorpje in het departement de 1'Aisne, niet ver van St. Quentin gelegen. Toen zij 21 jaar was, werd zij, ofschoon ongehuwd, moeder van een kind, dat zeer kort na de geboorte stierf. Booze tongen in het dorpje beweerden dat zij niet onschuldig was aan dien vroegen dood; het volledig bewijs is later geleverd dat dit laster was, maar Marguerite maakte zich, niet geheel ten onrechte, bezorgd voor de gevolgen; die het praatje voor haar kon hebben. Toen zij nu op 21 Mei 1883, twee gendarmes in de richting van hare woning zag naderen, meende zij dat dezen, die inderdaad gekomen waren om, naar aanleiding van het gerucht, een onderzoek in te stellen, reeds de opdracht hadden, haar gevangen te nemen, en kreeg zij zulk een geweldigen schrik, dat zij stijf neerviel. Hare moeder meende eerst mét eene bewusteloosheid te doen te hebben en trachtte haar bij te brengen, doch dit gelukte niet. Zij was in een slaap geraakt, die onaf- broken 20 jaren zou voortduren. In de eerste tijden was die slaap min of meer geagiteerd, in de eerste jaren merkte men zelfs op, dat zij om de twee maanden crisissen van benauwdheid had, waarbij zij heftige bewegingen met de ledematen maakte, en hare handen met geweld naar gezicht en borst bracht. Langzamerhand hield ook dit op, haar lichaam werd geheel stijf en bewe gingloos, de kaken waren vast op elkaar ge klemd, en de oogen verdraaid. Zij was geheel ongevoelig, althans alle krachtige pogingen door knijpen of electriciteit' eenige reactie op te wekken,bleven geheel zonder uitwerking. Zij geleek een wassen beeld, ook wat betreft de kleur, die haar huid langzaam aannam. Het animale leven ging echter ongestoord voort, zij ademde zwakjes en behield eene zekere warmte, van onderen werd zij door inspuitingen met peptone gevoed, later toen een harer tanden uitgevallen was, was het mogelijk door die opening een buisje te bren gen, en ook van boven te voeden, maar men slaagde er niet in, haar mond te openen. Spijsvertering, werking der nieren en men struatie hadden regelmatig plaats, maar geen der zintuigen werkte waarneembaar. Hare moeder wijdde zich langzamerhand I geheel aan de verzorging der slaapster, die I eene groote bekendheid verwierf, waarvan 1 geheel Thenelles voordeel trok. De meest be kende geneesheeren gingen dit geval bestu- deeren, en ook leeken, die in den omtrek kwamen, verzuimden niet de slaapster to gaan zien, zooals zij daar zindeljjk onderhouden, reeds sinds jaren in de bedstee lag. Ofschoun het lichaam buitengewoon mager was ge worden, waren de trekken der jonge vrouw niet onaangenaam en haar rijke blonde haar- I dos, gepaard aan de absolute rust, die zij ver toonde, namen het nare van het schouwspel j weg. Men ging niet heen zonder de moeder eene gift te hebben achtergelaten, waarom deze evenwel nooit bepaald vroeg. Toch was geleidelijk de zieke dochter haar voornaamste bestaansmiddel geworden. Dr. Charlier, die van den aanvang haar be- i handelde, bezocht haar geregeld en vond eenige maanden geleden, teekenen van verandering. Marguerite scheen pijn te hebben. Iets latei- kreeg zij een zweer, die geopereerd werd. Bij die operatie gaf zij eenig teeken van te voelen, doch slechts zeer kort. Zij was tuberculeus geworden, en het is waarschijnlijk dat deze ziekte, waaraan zij is overleden, ook de oor zaak geweest is van haar ontwaken kot t voor den dood. Zaterdag 28 Mei vertoonde zich een crisis, waarbij voor het eerst na zoovele jaren de ledematen zich weder bewogen. De doctor die haar nu aanhoudend gadesloeg, üam geleidelijke afneming der verstijving waar, en ook terugkeer van het bewustzijn. Zij zucht te, bracht de hand aan de zieke borst, enz. Dinsdag 26 Mei des morgens ontwaakte zij geheel. Zij was uiterst zwak en haar geheugen I wel een weinig in de war. Zij vroeg ter stond naar haar grootvader, die reeds lang dood is, en ook naar den dag in de week waarin men zich bevond, maar zij herinnerde zich niet meer nauwkeurig welke dag markt dag was. Toen de doctor haar arm aanraakte zeide zij Jij knijpt mij, maar men heeft haar niet veel durven vragen, zoo uiterst zwak bleek zij te zijn, en nog geen 48 uur na haar ontwaken is zij kalm gestorven, juist den dag voor haar 42sten verjaardag. Het lichaam was geheel tot een geraamte afgeteerd, maar de spieren bleken na haar ontwaken, ondanks de ongelooflijk lange stjjfheld, nog te kunnen werken. Op het ver zoek der geneesheeren, door autopsie haay

Schager Courant | 1903 | | pagina 2