I AdïeriEDiifi- LiDdboDvblai Zondag 12 Juli 1903. 47$te Jaargang No. 3852 Bureau: ICHAGKAI, liaan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. VA I k L. EERSTE BLAD. Gemeente Schagen. bekendmakingen. Buitenlandsch Nieuws. Politiek overzicht der week. Binnenlandsch Nieuws. SGHAGER RAAIT Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 6ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. O—O Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente Schagen brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat het kohier no. 1 der Bedrijfsbelasting dienst 1903—1904 van de gemeente Schagen, op den 8 Juli 1903 door den heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam is executoir verklaard en op heden aan den heer Ont vanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij belang heeit, wordt alzoo vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 10 Juli 1903. Het Hoofd van het Plaatsel. Best. voorn., H. J. POT. POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente zijn inlichtin gen te bekomen omtrent een zwarten gladharigen hond. De steeds ernstiger geruchten, die uit het verre Oosten tot ons komen, kan men be zwaarlijk meer als loos alarm beschouwen. Én toch, als we de hartelijke ontvangst, die president Loubet te Londen genoot, in oogen- schouw nemen, dan kunnen wij haast niet «elooven, dat Engeland terzelfder tijd druk bezig is, Erankrijk's besten vriendin een oor log te wikkelen. Of zouden de betrekkingen tusscben Frank rijk en Rusland langzamerhand minder innig zijn geworden? Het zou kunnen zijn. De rol, die Frankrijk in Macedonië heeft gespeeld, en zyn deelname in den aanleg van den Bagdad-spoorweg wijzen er wel op, dat Frankrijk in Turkije en Klein-Azië er een eigen politiek op nahoudt. Hoe het dan ook zij, de toestand wordt in Oost-Azië als zeer ernstig voorgesteld. Alge meen zou men een oorlog tusschen Rusland en Japan als onvermijdelijk beschouwen. Ais bewijzen daarvoor worden verschillende be sluiten der Japansche regeering openbaar g6Zooa hebben de officieren, met groot verlof bevel gekregen, zich onmiddellijk naar hunne garnizoensplaatsen te begevenJapansche onderdanen in den vreemde zijn opgeroepen, om zich bij het leger aan te sluiten. Verder heeten de reserven opgeroepen te zijn en kan elk oogenblik de officiëele mobilisatie van leger en vloot verwacht worden. Indien .deze voorstelling geheel zuiver is, ja zeker, dan is eene botsing hoogst waarschijnlijk. Om de kwestie nog ietwat ingewikkelder te maken, wordt ook Korea in het conflict be- '"Behalve naar Mantsjoerije, schijnt Rusland viin lange grijparmen ook naar het Aziatische Italië uit te strekken. Dit blijkt uit de aan wezigheid van Russische troepen op Kore- aansch gebied en nit eene geëischte spoorweg- consessie naar Seoul, do hoofdstad van Korea. Om nu aan het Russische opdringen in die richting voorgoed een einde te maken, hebben Japan en Engeland aan Korea de volgende eischen gesteld Het keizerrijk Korea zal zijne grenzen juist vaststellen en zijn leger en vloot versterken. Indien voor de uitbreiding der verdedigings middelen eene leening noodzakelijk is, dan zal die in Engeland en Japan worden ge sloten. Korea zal verplicht zijn voor de inte griteit van zijn gebied te waken, terwijl het tevens zijn staatsbestuur voor vreemden in vloed, [uitgezonderd natuurlijk dien van Enge land en Japan) moet vrijwaren. Hoe Korea, en vooral Rusland, deze eischen zal opnemen, is nog niet bekend. Bij de onrustige berichten uit Üost-Azie sluiten zich die pit Turkije volkomen aan. Ook van daar komen mobilisatie-geruchten ook daér zou één enkele vonk voldoende zijn, om eene uitbarsting te doen ontstaan. Het nieuwe Bulgaarsche fcabjpet, dat ge roepen was, om de betrekkingen met urkye te verbeteren, heeft deze opdracht niet tot een goed einde kunnen brengen. De pers en de bevolking van Bulgarije onderwerpen de handelingen van het ministerie aan eene scherpe beoordeeling. Voortdnrend wordt zoowel vorst Eerdinand, als zijn ministers verweten, dat zy niets voor de verdrukte Macedoniërs doen. Daardoor geprikkeld, heeft het kabinet Petrof een dreigenden toon tegen Turkije aangeslagen. De Sultan beantwoordt dit door het zenden van meer troepen naar de Bulgaarsche greozon- Haar ook Bulgarije zijne grenzen voortdurend versterkt, behoort eene botsing zeer wel tot het mogelijke. Ondertnsschen hebben beide partyen hun stand punt te Petersburg en Weenen uiteengezet. Uit Rusland heeft men te Sofia een weinig troostend antwoord ontvangen.Bulgarije wordt beslist tot kalmte aangespoord. Mocht het toch tot een oorlog met Turkije komen, dan zal Bulgarije in geen geval op Rnsland's hulp kunnen rekenen. Mocht het bijna ondenkbare geval gebeuren, dat Bulgarije overwon, dan zal Rusland het toch Macedonië niet toestaan. Rnsland kan niet anders, dan alle pogingen aanwenden, om een oorlog op het Balkan- Schiereiland te voorkomen. Oost-Azië neemt thans al zijne aandacht in beslag. Maar daarom zal de Engelsche diplomatie niet schromenj een oorlog te forceeren, zoo het daardoor Rnsland in het nauw kan brengen. Natuurlijk kan deze gespannen toestand niet lang duren. Gelukkig worden Servië en Griekenland te veel met hunne binnenland- sche aangelegenheden bezig gehouden, om thans actief in den Balkangeschillen op te kunnen treden. In Servië is koning Peter druk bezig aan het hervormen en vervormen. Diplomatieke, regeerings- en militaire moei lijkheden nemen den verderen tijd in beslag. Van hem is dus voorloopig geen be moeiing met de zaken te duchten. In Grie konland worden volk en regeering geheel door het krenten monopolie in beslag geno men. Voor dit monopolie heeft Griekenland van drie zijden aanbod ontvangen en wel van een Engelsch syndicaat, van een consortium van Belgische kapitalisten, en van eeD Engelsch-Fransch-Amerikaansch syndicaat. Dit laatste kan over een kapitaal van 200 millioen francs beschikken. Volgens het Eugelsche syndicaat zullen de krenten naar do waarde in 8 klassen worden verdeeld en met 100 francs tot 250 francs per 1000 Vene- tiaansche ponden (1 V. P. is 0.48 K.G.) worden betaald. Daar de handel uitsluitend in handen van één compagnie zal komen, krijgt die de macht om den marktprijs overal vast te stellen. De verkoopprijs zon geregeld worden naar het invoerrecht, dat in de verschillende lan den geheven wordt. De krententeelt is voor den Griekschen boer de hoofdbron van bestaan. Van 16 Aug. 1902 tot 13 April 1903 werden in het geheel 232.030.000, dus ruim 232 millioen Ven. pon den uitgevoepd. Hiervan gingen naar Enge land rnim 117, naar Amerika ruim 40, naar Duitschland ruiin 31 en naar Nederland ruim 32 millioenen ponden. Komt nu het monopolie in handen van een syndicaat, dan is de vrije handel voor deze landen afgeloopen. Van Amerika, Duitschland en Nederland wordt de gunning van den alleenhandel aan één be paalde maatschappij als eene schending der handelstrajïtaten beschouwd, zoodat zij reeds bij voorbaat protest bij minister Delyannis tegen eene zoodanige overeenkomst hebben nangeteekend. De algemeene opinie in den lande en vooral onder de plattelandsbevolking is sterk vóór het monopolie. Zoo sterk zelfs, dat in vele streken met een gewapend verzet wordt gedreigd zoo het aanbod niet wordt aangenomen. De dubbele moeilijkheid, waarin het ministerie daardoor is gekomen, heeft Delyannis genoodzaakt, den koning het ont slag van het kabinet aan te bieden. Maar ook met een nieuw of gewijzigd kabinet blijven het buitenlandsch protest en de binnenlandsche drang bestaan. De oplossing der kwestie wordt in diplomatieke kringen met groote belang stelling gevolgd. Dinsdagmiddag 1.1. heeft er Raadsvergadering plaats gehad te CAL- LANTSOOG. Daar wij daarvan tot ons leed wezen geen mededeeling hebben ontvangen en er zoodoende niet tegenwoordig konden zijn, moeten wij ditmaal volstaan met zeer beknopt het verhandelde mede te deelen. Aanwezig waren alle leden. De notulen werden na lezing goedgekeurd. De Gemeenterekening over 1902 werd hierna aangeboden en na onderzoek goedge keurd. Vervolgens deden de Armvoogden, de heeren Boontjes, Buik en Zipp, rekening en verant woording van bun beheer in 1902. Ook deze rekening werd in orde bevonden. Het stembureau voor de a.8. Gemeenteraads verkiezing werd samengesteld uit de heeren. "T. Govers, VoorzitterBoontjes, Zipp en als 4e lid D- Buik. Rondvraag. De heer Den Das is het niet eens met den Burgemeester, volgens wiens mededeeling het Kerkhof thans netjes in orde is. Hy vindt, dat het Kerkhof hier een minder waardig aanzien heeft en waar op andere plaatsen het Kerkhof in zekeren zin een sieraad van het dorp is, is dat hier nog verreweg niet 't geval Spr. wilde er een ijzeren hek om heen hebben. De Voorzitter wijst op de hooge kosten, die hij schat op f 1500, waaraan de heer Den Das meent tegemoet te kunnen komen door elk jaar een gedeelte te doen en b.v. het werk over 4 jaar te verdeelen. Tot een beslissing komt men niet. Besloten wordt, op voorstel van den heer J). Buife Dz j het Raadhuis te laten schilde ren. Op aandringen yan den heer Den Das wordt besloten, aan den Brandmeester maph- J tiging te geven, om by brand aan hetdlenst- doende volk nit te betalen als volgtvopr het 1ste nnr f 0.25voor volgende uren f 0J6. Tot heden scheen hieromtrent geen regeling te bestaan. De heer Boontjes deelt aan den Raad mede, dat het verzoekschrift inzake het begrinten van den weg van Koegras naar Oallantsoog in de vergadering van den Polder Koegras van de hand gewezen is. Hij meent, dat 't nn verder niet op den weg vap de Gemeente ligt, zich hiermede bezig te bonden. Hierna sluiting. Postduif in functie, Door een aardappelenyracbtvaarder vap ANDIJK wordt dagelijks gebruik gemaakt van een postduif om bet marktbericht van Bovenkarspel zoo vlug mogeiyk op Andyk bekend te maken. Tot nn toe bevalt de vlugge bode uitste kend, die in weinig tyds het bericht op de plaats van bestemming brengt. Uitslag der Woensdag jl. ge- honden stemming voor twee leden van den Gemeenteraad 'van HARINGCARSPEL, we gens periodieke aftreding van de heeren C. Bijpost en W. de Jongh, welke laatste tevens de gemeente met der woon heeft verlaten. Uitgebrachtdistrict I, Dirkshorn, 233 gel dige stemmen, waarvan verkregen C. Bijpost [lib.] 141, J. Weel [R.C.] 102, en W. Znt [R.C.] 89 st.district II, Waarland, 109 geldige st. waarvan verkregenC. Bijpost, 33, J. Weel 69 en W. Zut 82 stemmen. Totaal 342 geldige stemmen, volstrekte meerderheid 172. C. Bijpost tezamen 174J. Weel 171 en W. Znt 171. Alzoo gekozen de heer C. Bijpost te Schagerwaard, en her stemming tusschen de heer J. Weel te Kerk buurt en W. Zut te Waarland, welke plaats zal hebben Woensdag a.s. Flinke kerels. Over de redding der bemanning van de Noorsche bark Nora, op weg van Frederiks- hald naar Bristol, meldt men aan de O. H. C. uit IJMUIDEN De stoomtrawler Holland III, schipper Pieter Krab, stoomde naar IJmuiden, toen Dinsdagmiddag 2lh uur, ongeveer 6 mijlen van de Haaksgronden, een bark bespeurd werd, die naar de banken dreef. Bij nadering werd als noodsein een vlag gezien, met een knoop er In. Pogingen werden aangewend, om het schip zoo dicht mogelijk aan de lij te naderen en de bemanning te beduiden, haar boot over boord te zetten. De bemanning was evenwel te zeer uitge put om de boot los te maken. De Holland III voer daarop weer boven het schip heen en na de eigen boot over boord gezet te hebben, vierde de bemanning deze met een lange lijn uit, in de hoop, dat zij naar het schip zon dryven. Door de on stuimige zee en het snelle afdrijven van het schip gelukte dit evenwel niet. De Holland III begaf zich toen opnieuw aan de lij, zorg dragende, niet op de brak te drijven. Schipper Krab vroeg nu vrijwilligers om de boot te bemannen. Alleen stuurman Ber- tus Krab, oud 23 jaar, en de 17-jarige matroos Cornelis Oldenburg hadden den moed het hachelijk reddingswerk op zich te nemen. Met hun tweeën slechts, kostte het buiten gewoon veel inspanning om aan boord van het wrak te komentoch werden hunne pogingen eindelijk met goeden uitslag be kroond en hadden zij de voldoening 9 menschen van een wissen dood te redden, nl. Kapitein Eliksen, stuurman Kok en 7 matrozen. Aan boord van den trawler viel den gered den een liefderijke ontvangst ten deel en werden zij zooveel doenlijk van droge kleederen en voodsel voorzien. Des avonds elf uur kwamen ze te IJnyiiden binnen, alwaar de schipbreukelingen in het Koning Willemshuis ter verdere verpleging werden opgenomen. Eere den heldhaftigen redders Helder, 8 Juli. De uitslag der stemming voor 7 leden van den Gemeenteraad is als volgt District IHerkozen S. Krijnen (lib.). Herstemming tusschen K. Wiersum (lib.), W. C. van Breda [r.-k.], P. Kramer [a.-r.] en P. de Geus [lib.] District II Herkozen P. Kramer [a.-r.l. Herstemming tusschen D. H. Grnnwald [lib.] en J. Harjer (lib.) District IIIHerstemming tusschen D. H. Grnnwald [lib.], D. Meijer [a.-r.], J. Harjer (lib.) en E. G. van Ede [a.-r.) - ALKMAAR, 8 Juli. In de Woens dag gehouden raadsvergadering, waarin een zestal leden afwezig waren, en die dus slechts door 10 leden werd bijgewoond [er is één va cature], was ingekomen een adres van de af- deeling Alkmaar van den Alg.Ned.Typografen- bond, waarin de wenschelijkheid wordt be toogd voor het verkrijgen van betere arbeids voorwaarden voor de typografen [minimum loon en maximum-arbeidsdnur], voorzooveel het gemeente-drukwerk betreft, welk adres, gesteund door een adhaesie-betuiging van de afd. Alkmaar van den Ned. Timmerlieden- bond,om bericht en raad werd gestold in handen van burg. en weth., met de bedoeling dat daarop zal worden gepraeadviseerd bij de be handeling der gemeentebegrooting. Het voorstel om de eierenmarkt, Ingaande 18 dezer, te verplaatsen naar de Koornbenrs en haar aldaar tegeiyk te honden met de boter markt, is, evenals bet voorstel tot verplaatsing der gioote paardenmarkt, bij wijze van proef, van den Dijk en omgeving naar den Bergerhout, aangehouden. B. en W. zullen, mede in ver band met een adres van belanghebbende be woners om niet tot de verplaatsing te beslui ten, een nader onderzoek instellen naar de njogelijkheid om de tegenwoordige marktplaats als zoodanig te behouden. Waar, in verband met uitgevoerde werkeD, de groentenmarkt tydelijk was verplaatst, werden B. en W. j meteen uitgenoodigd te willen bevorderen, dat de markt zoo spoedig mogelijk op de oude plaats worde hersteld. T e ALKMAAR worden pogingen aaDgewend, om ip den stillen tyd, zijnde van 15 Juni tot 15 September en van 15 Decem ber tot 16 Maart, eene gedeeltelijke sluiting j der winkels op Zondag te verkrijgen. Ben snuggere! Gisteren werd een fietsrijder voor het Ryksmaseum te AMSTERDAM door een hem onbekenden man aangesproken „Och, myn- heer", zeide deze, „leen me even uw fiets. Daar in de verte rijdt een kerel met myn fiets er van door en als ik nu maar even uw rijwiel mocht hebben, dan kon ik hem achter halen". De ander stemde er in toe, de onbe kende springt op de fiets, schiet als een pijl nit een boog naar den kant, waarbeen hij gewezen bad en de ander heeft hem voor het nakijken: van fiets noch fietsrijder heeft hij iets meer bemerkt, zoodat hem slechts restte zijn beklag bij de politie te doen. (N. v. N.) Als een verkiezin gsnov 11eit wilde de kiesvereeniging „Burgerplicht" te HAARLEM op de Groote Markt een lucht ballon oplaten, die op een gegeven oogenblik zou ontploffen en een groot aantal biljetten ter aanbeveling van haar candidaat over de stad zou doen regenen. De daartoe vereischte vergunning is echter door de politie geweigerd. Nog een aardige nienwe verkiezingsreclame is het volgende: Door de kiesvereeniging „Rijssen Vooruit" is o.m. voor den gemeente raad candidaat gesteld den heer G. ter Weel, chef-bediende bij de Coöp. Winkelvereeniging en Bakkerij te Rijssen. Het bestuur dier ver- eeniging heeft ter bevordering van diecandi- datnnr een eigenaardig reclamemiddel uitge dacht in elk roggebrood worden sedert eenige dagen de woorden„Stemt op Ter Weel" ingebakken. Bloedvergiftiging. Te MUNTENDAM is een jonge moeder aan bloedvergiftiging overleden. De vronw had een klein wondje aan de lip, waarin door de eene of andere omstandigheid smet stof is gekomen. De patiënt is naar Gronin gen vervoerd, maar kon niet meer geholpen worden. Inbrekers? Men schryft nit ALKMAAR In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn te Alkmaar twee personen aangehouden, die op verdachte wijze langs de straat slen terden. Naar het Commissariaat van Politie overgebracht, bleek al spoedig, dat deze nacht wandelaars in het bezit waren van inbrekers gereedschappen, waaronder een dievenlan taarntje, diverse sleutels en eenige beitels. Zeer waarschijnlijk zijn gevat de lui, die in den laatsten tijd alhier, te Heiloo en te Ber gen verschiliende diefstallen met braak hebben gepleegd. De op hen bevonden beitels althans zijn herkend als dezelfde, welke in den nacht van 26 op 27 Juni ontvreemd werden uit een in aanbouw zijnde villa aan den Kennemerstraatweg aldaar. Aangezien in laatstgenoemden nacht ook diefstal met braak werd gepleegd in het gebouw der buitensociëteit alhier, heeft dit materiaal hoogstwaarschynlijk dienst gedaan om een achterdeur van het gebouw open te breken. De verdachten, herkomstig nit Amsterdam, zijn in verzekerde bewaring gesteld de oud ste werd reeds bij herhaling veroordeeld wegens diefstal onder verzwarende omstandigheden, terwijl de jongste in April nit het Rijksop voedingsgesticht te Alkmaar werd ontslagen. Een merkwaardige zomer. Een der abonnés schrijft aan de Tel. In de huizen is met de schoonmaak de kachel verdwenen en zij komt niet terug vóór October, omdat de dames de mode volgen. Op de kantoren zijn echter de heeren der schepping baas, die zich aldaar niet storen aan de schoonmaakster, en zoo vond ik op 8 Juli een mijnheer, die de kachel had laten aanmaken, zijne voeten zat te warmen en onderwyi een bordje Meikersen oppeuzelde. Storm. Door den hevigen Noordwester storm werd het Zuiderzeewater tot groote hoogte opge zweept. De Gooische Meent bij Blaricum en de polders onder Eemnes zijn onder water ge zet. De buitenpolder staat geheel blank, ter wijl de binnenpolder over een groot gedeelte reeds onder water staat en het water nog steeds overkomt. Zeer groote schade is aan gericht. Meer dan 1600 voer hooi is verloren gegaan en overal in den binnenpolder zijn de boeren nog bezig te redden, wat te redden valt. Het vee, ongeveer 1500 stuks, dat in de Meent liep, is overgebracht naar het harde gedeelte en zal verder worden geleid naar de Hilversumsche Meent die ook wel drassig is, doch op het oogenblik hebben de boeren nog geen hooi genoeg binnen om de dieren op stal te zetten. Ongeveer 200 koeien, hoofd- zakelyk aan Laarders toebehoorende, zijn op last van den burgemeester van Eemnes, nog nit het water gedreven en in veiligheid ge bracht. De geleden schade wordt ruw ge- I raamd op meer dan een ton. Onder de getroffenen zyn verscheidene minder gegoeden, die al hun hooi of een groot gedeelte daarvan verloren. Te Laren heeft men daarom het plan op gevat, eene commissie te vormen, teneinde de arme boeren eenigszins tegemoet te komen. Men wil een verloting honden van gratis geschonken voorwerpen, waarvan de opbrengst geheel ten bate zal komen van de zoo zwaar beproefden. Uit Lemmer meldt men Door den hevigen noordwester storm was Dinsdagmorgen het zeewater hier opgezweept tot een hoogte van 16 d.M. boven (oud) A.P. Al de buitendijks gelegen landen zijn onder- geloopen, waardoor veel hooi en gras verloren Groentemark te BROEK OP LANGENDIJK. 8 Juli: 38000 bos wortelen f2.75 a f3.60 per 100 bos. 1205 manden aardappelen f0.70 a f 1.16 per 17'/j KG. 200 bos uien f 3.per 100 bos. 9 Juli: 94000 bos wortelen f 1.90 a f3.20 per 100 bos. 60 bloemkoolen f 13.50 per 100. 176 roode kooien f13 per 100. 768 manden aardappelen f0.75 a fl.15 per IÏ'/ï KG. 10 Juli: 36000 bos wortelen f2.60 a f3.80 per 100 bos. 1041 manden aardappelen f0.40 a fl.10 per 17'/i KG. Pensioen is verleend aan: J. H. Bergman hoofd der o. 1. s. te Winkel, f 1000; H. Wind, hoofd de o. 1. s. te St. Maartensbrug, gemeente Zijpe, f 800 N. v. Albada, hoofd der o. I. s. te Valkoog, gemeente St. Maarten, f 767P. Peetoom, hoofd der o. 1. s. te St. Maarten, f 767. Naar de O. Haarl. Ct. verneemt, bestaat er alle kans, dat binnenkort eenige uitgeslotenen door de H. IJ. S. M. weder in dienst genomen zullen worden. Zeldzame éénstemmigheid. Bij de gehouden verkiezing voor een lid van een Kamer van Arbeid te WIJK AAN ZEE werd in 't geheel. 1 stem uitgebracht. Marktbericht van LUTJEWIN KEL van 9 Juli 1903. Aangevoerd659 zakken groote muizen f 1.25 a f 1.65. 78 zakken kleine muizen f 0.60 a f 0.80. Voor deelname aan het Turn- feest te BARSINGERHORN heeft nn ook nog de vereeniging O. K. K. te Den Helder toezegging gedaan. De Jury ter beoordeeling van den wedstrijd in het polsstokhoogsprin gen bestaat uit de heeren Jb. Roggeveen en Th. Roep te Schagen en S. Prins teN. Niedorp. Vergeefs gespaard. Te WOUW hadden spaarzame lic m eene som van f5000 bij elkaar gegaard om een huis te bouwen, waarvan de aanbesteding dezer dagen zou plaats hebben. Giste-n^ echter zijn brutale dieven bij hen ingi .u en hebben het geld, benevens verscl -nde gouden en zilveren lijfsieraden, gestolen. De daders zijn niet bekend. Verloren hooi. Er drijft zooveel hooi in de Zuiderzee, dat Donderdag de haven van SPAKENBURG versperd was, zoodat de visschersschepen slechts met zeer veel moeite konden binnen komen of uitvaren. Kattentrouw. Iemand te VLISSINGEN had een kat ge geven aan een bewoner van het naby'gelegen Souburg. Vreemd keek eerstgenoemde op, toen hij poes enkele dagen later weer in zijn woning aantrof. Uit dankbaarheid voor zoo veel trouw heeft hij thans maar besloten, het beest zelf te houden. Trommelen op de Beurs. Zooals men weet, is door B. en W. aan den Gemeenteraad van AMSTERDAM voorgesteld het Raadsbesluit in te trekken, waarbij aan de jeugd werd veroorloofd zich gedurende eenige dagen in de maand Augustus met trommelen en andere spelen op de Beurs te vermaken. Dit voorstel is gegrond op het feit, dat de nieuwe Beurs voor deze spelen geene gelegenheid biedt wegens de daarin gevestigde kantoren. De firma Blopker heeft nn een overeen komst getroffen met de directie van het Paleis voor Volksvlijt, om indien het voorstel door den Raad wordt aangenomen, de groote zaal van het P. v. V. gedurende een paar dagen in de maand Augustus voor de jeagd beschikbaar te stellen, om zich, evenals voor heen op de Beurs, met trommelen te ver maken de toegang zal geheel vrij zyn. De Paus. o t uw* vu giao «UUUICLl gegaan is. Ook het uitgestrekte Friesche initendyksveld, waar voor duizenden guldens hooi aan oppers stond of nog op zwad lag, is geheel ondergeloopen. Op het eiland Rozenburg zijn de buiten polders ingevloeid. Koeien en paarden zyn met veel moeite gered. 50 Schapen zijn ver dronken. Wat gevreesd werd is, helaas, gebeurd. Marken is Dinsdagnacht geheel onder water gezet, waardoor, wegens bederf of wegdryven van hooi, een schade van plm. f 50.000 is toe gebracht. Liet het zich eerst aanzien, dat na de operatie de toestand van den Paus beter werd, de laatste dagen gaat het weer achteruit. De dokters zijn zeer bezorgd over Jiet alge heel uitblyven van urine-loozing. De Pans be gint overprikkeld te worden en vertoont ook zekere loomheidvaak slaapt de patiënt in. De vermindering, Woensdag en Donderdag ingetreden in den toestand van den Paus, heeft den kardinalen er toe geleid, een geza menlijk protest de wereld in te sturen tegen de schijnbaar verkeerde diagnose van den lijf arts Lapponi. Donderdagmiddag gingen de in Rome aan wezige kardinalen naar Rampolla om zich te beklagen over dr. Lapponi. Volgens hen heeft deze geneesheer nooit het gestel van den Pans doorgrond, en steeds, weken en maanden lang, door zyn optimisme de wereld iets op de mouw gespeld. Nog geen veertien dagen geleden, toen de Pans gezwollen voeten had, zei Lapponi tot een ieder die maar luisteren wilde, dat 's Pau sen toestand uitmuntend was. De kardinalen verlangden daarom, dat een specialiteit als Baccelli of Cardarelli gehoord zon worden vóór het te laat was. Rampolla weigerde echter Baccelli ln con sult te doen roepen omdat hij Italiaansch minister geweest is, terwijl professor Oegio- vanni te Padua niet om advies gevraagd mocht worden, omdat hij bestuurslid van de loge was. De hooge lijder is verschrikkelijk mager ge worden, en zijn gezicht is geheel verdroogd, zoodat het er uitziet als dat van een kind. De Deutsche Allgemeine Zeltnng zegt, nit hofkringen vernomen te hebben, dat Keizer Wilhelm van plan is de begrafenis van pans Leo XHI by te wonen, voor het geval dat de kerkvorst overlijdt. Het Berliner Tageblatt bevestigt dit be richt en voegt er aan toe, dat de Keizer zyn reis naar Noorwegen, welke hy Maandag jl.

Schager Courant | 1903 | | pagina 1