Gemengd Nieuws. De macht der liefde. Plaatselijk Nieuws. Posterijen. Burgerlijke Stand. Binnenlandse!! Nieuws. dacht te aanvaarden, voor onbepaalden tijd heeft uitgesteld. De ziekte van K. H. den Paus heeft op keizer Wilhelm II een diepen indruk ge maakt. De keizer moet gelast hebben, dat hem dagelijks omtrent don toestand van den hoogen lijder telegrafisch bericht zal worden gesonden. Kardinaal Rampolla,dit vernemende, sou onmiddellijk last hebben gegeven, dat twee- of driemalen daags, al naar omstandig heden, den Duitschen keizer bericht zal wor den geseind omtrent het verloop der ziekte. Wilhelm II aond den Paus een telegram, waarin hij de bede tot God richt, dat Hy den Paus nieuwe levenskracht zal schenken en nog vele jaren Voor zijn volk zal behouden. Keizer Wilhelm zou voorts zijn reis naar het Noorden onbepaald hebben uitgesteld. De „Lokal-Anzeiger" beweert echter, dat diaee berichten onwaor zyn. Het blad zegt, dat de ziekte des Pausen geen directen in vloed zal hebben op 's keizers reisplannen. Onder de bladen, die vermelden, dat Wilhelm H van plan is eventuëel naar Rome te gaan, is ook het „Berl. Tageblatt." Dit besluit van den keizer zou een zonder linge verwarring teweeg brengen in de Itali- aansche officiëele wereld. Want de vraag wordt gedaan waar zal de keizer verblijven, tijdens zijn bezoek. Op het Quirinaal zai moeiljjk gaan daar hij uitsluitend voor den Pans komt, kan hij ook bij don koning niet logeeree. Bovendien woonde de keizer de be grafenis van koning Umberto niet bij, en men gevoelt het als een gebrek aan defe rentie voor den koning, dat hij thans wèl voor de begrafepis van den Paus zou over komen. Maar ook voor de kerkelijke autoriteiten, zegt de Paris-Nouvelles, zou dit keizer lijk bezoek niet aangenaam zijn. Voor eerst is de Pauselijke begrafenis zeer een voudig, en van geheel kerkelijken aard. Doch wat meer is dit bezoek zou strijden met de politieke convenancesgedurende den tijd tusschen het overlijden van den Paus en de kenze van zijn opvolger berust de kerkelijke souvereiniteit bij het Heilig College. En in dien tijd is het ieders plicht, om vreemde invloeden zooveel mogelijk te weren. Zelfs de omgang met de gezanten wordt in dien tijd tot het allernoodzakelijkste be perkt. Aan die gewoonte zou niet de hand kunnen gehouden worden, wanneer de keizer te Rome was. En daarom gelooft men te Rome niet, dat de keizer zijn plan volvoeren zal. Bij de begrafenis van den vorlgen Paus [herinnert „Paris-Nonvelles"] was geen enkele souverein aanwezig. De Duitsche keizer zou het eerste staats hoofd zijn, die dit voorbeeld gaf. Terwijl de H. Vader daar in zijne zieke- kamer ter neder ligt, wordt reeds de vraag besproken wie zijn opvolger wezen zal. En van meer dan één zijde wordt gemold, dat de Paus zijn plaatsvervuller zelf heeft aan gewezen. De „Italia" meldt, dat de Paus aan de om hern verzamelde kardinalen heeft ver- Bocht, kardinaal Gottl te benoemen tot hoofd der Roomsche kerk. Hot is niet voor het eerst, dat kardinaal Gotti als een zeer ernstig candidaat voor het Pausschap wordt genoemd. Toen Leo XIII nog gezond en in zijn schijnbare zwakheid krachtig was, benoemde hij den Carmeliet Gotti tot generaal-prefect der propaganda; en menig blijk gaf de Paus, dat hij Gotti het liefst tot zijn opvolger aangewezen zag, zoo zelfs, dat verzekerd werd dat Paus Leo XIII in zijn testament kardinaal Gotti tot zijn op volger had benoemd. Karilkiaal Gotti is een man van zeer een voudige afkomst, die door groote geleerdheid, scherpte van geest en strengheid van levens- wandal een grooten naam verwierf. Hij wus lid van de orde der ongeschoeide Carmeliters, en werd door Pons Leo XIII bijzonder hoog geacht en meermalen onderscheiden. Zijn ver heffing tot kardinaal was voor vele outsiders een verrassing en de groote vriendschap die Leo XIII hem toonde, eveneens. Kardinaal Gottl is iemand, die geheel op gaat in zijn godsdienstige plichten, en die nooit als politiek persoon op den voorgrond getreden is. Door zijn benoeming zou dus het Heilig College blijk geven, in den Paus uit sluitend den kerkvorst te willen zien, en geen politieke beteekenis aan de Pauskeuze te wil len hechten, iets wat juist in deze dagen wel licht de beste politiek wezen zou. Opmerkelijk is het, dat de naam van Ram- pollu onder de Papabili bijna niet genoemd wordt. Het schijnt, dat deze machtige man meer gevreesd, dan bemind is, en dat zijn aanhang zich bepaalt tot de Eranschen, Por tugeezen, Spanjaarden en enkele Italianen. Niets is echter zoo moeilijk te voorspellen als de uitslag van een Conclave. De best- geoordeelde combinaties worden daarbij om vergeworpen, en vaak werd een kardinaal tot Paus gekozen, wiens naam zelden of nooit genoemd was. Het laatste telegram over den toestand luidde de Paus bracht den middag rustig door. Dr. Rossoni verklaarde aan de „Italia," dat de toestand bijzonder ernstig is. Het blad „Giornale dell Italia" meldt, dat de geneesbeeren verklaarden van oordeel te zijn, dat een genezing onmogelijk is. Zooveel staat nu vast, waar het een week geleden is, dat Leo XIII de eerste ziektever schijnselen vertoonde, dat óf de wetenschap den ernst van 's Pausen toestand van den beginne af aan heeft ovei schat, óf dat de 93-jarige grijsaard een gestel heeft, dat alle wetenschappelijke berekeningen en gevolgtrek kingen op losse schroeven stelt. Het is verklaarbaar, dat de medische wereld in Italië 's Pausen geneesheeren vooraan de laatste opvatting is toegedaan. Naar wetenschappelijk oordeel had, zeggen zij, de Paus al lang dood moeten zijn. Dat dit oordeel heeft gefaald, valt slechts te ver klaren door 's Pausen taaie lichaamskrachten en reuzen-energie, die hem tot een „nitzonde- ringsmeosch" stempelen en hem in den strijd tegen het langzame afsterven staande houden. Dit neemt niet weg, dat Mazzoni, hoewel erkennende de voorbarigheid van aller vrees voor een plotseling einde, overtuigd blijft, dat, zelfs al komt de patiënt nog weer van dit ziekbed op wat Mazzoni nauwelijks aannemelijk acht zijn leven toch aan een zijden draad hangt. smidse den nachteliiken wandelaar tegemoet. Al meer dan vijftien jaren bracht hij de nachten werkende door, niet, omdat hij dat noodig had om zijn dagelijksch brood te ver dienen, nog veel minder om een spaarduitje bij elkaar te schrapen, maar alleen omdat hij zich een moeilijke en bijna onmogelijke taak had gesteld. Deze smid, die dag en nacht werkte in het zweet zijns aaüschijus, heette eigenlijk niet Jan Brongers, maar Henry Voorman, en was ééos schatrijk. Inderdaad, deze arbeider, wiens rug men tot diep in den nacht over hot aambeeld ge- bogen zag, wiens gelaat zwart was en wiens handen door hot vuur waren gebruind, kende eens aanzien en rijkdom en een onuitsprekelijk geluk. Van een voorname familie afstammend, sloot hij op betrekkelijk jeugdigen leeftijd j oen rijk huwelijk, dat hem niet alleen een schitterend vermogen bracht, maar dat twee gelukzalige menscheukinderen aan elkander bond. O, die kleine, verrukkelijke mevrouw VoormanIedereen, die haar zag, was als j hetooverd door haar lieftalligheid, haar hemel- j schen glimlach, haar kinderlijke, zonnige vroolijkheid. Doch helaas, zij was een teedere bloem, die alleen kon gedijen in zonneschijn en go- luk» Haar echtgenoot deed die beide in ruime mate haar deel zijn. Hij verwende haar, I droeg haar op de handen en wist letterlijk niet, wat te doen om het zijn aangebeden 1 jonge vrouw naar den zin te maken. Zij bezat alles, wat de gelukkigen dezer wereld i slechts wenschen kunnen, en haar leven was j als 't ware een onafgebroken reeks van feest dagen. Aan dat leven was zij gewoon geworden J en zij genoot het lachend en stralend van j geluk, niets vermoedend van het lijden en de bekommernissen dezer wereld, waartegen zij op geenerlei wijze was toegerust. Vrienden en bekenden merkten somwijlen opMoeten man en vrouw niet evengoed de zorgen deeleu, als het geluk Wel mogelijk, gaf Henry Voorman ten antwoord, maar zij, die ik tot mijn levens gezellin heb verkozen, is niet voor zorgen geschapen. Zij kan alleen leven in onverstoord geluk en één onweersstorm zou liaar vernie tigen. Wij hebben ook niets van hot leven te vreezen. Laat mijne lieve vrouw het daarom zooveel mogelijk genieten. Vijf jaar lang bleef die onweersstorm ook nit. Maar op eenmaal bracht een onvoorziene slag den heer Henry Voorman aan den rand van een bankroet. Deze catastrophe trof hem als een donder slag uit onbewolkten hemelaan zooiets had hij nimmer gedacht. Hij was dan ook onder den eersten indruk als versteend, on machtig om iets te denken of te doen. Maar dan bad hij al zijn vrienden en be kenden O, laat mijn vrouw toch niets van dat alles gewaar worden En men vervulde zijn wensch. De kleine, teere bloem bemerkte niets van het ongeluk dat haar man had getroffen. Henry Voorman had den moed, den ver- schrikkelijken moed, te liegen, voortdurend te liegen, en elke toespeling op de ramp voor zijn echtgenoote te vermijden. Niets word er in het leven der jonge vrouw veranderd. Als voorheen bracht zij haar dagen in zorgelooze vroolijkheid door. Het ontbrak haar aan niets, zij was evenals altijd door weelde omgeven en haar wenschen werden alle bevredigd. Voor Henry Voorman was dit leven een ware hel. Hij nam zijn toevlucht tot wan hopige middelen en nam voortdurend geld op tegen hooge rente. Het was werkelijk een wonder, dat hij in staat was zyn positie te bewarenom hem heen ging alles te gronde. Niettemin streed hij voort, ondanks den naderenden ondergang. En het gelukte hem, alles voor zijn teedere bloem verborgen te houdenhaar vroolijke lach klonk als altijd door zijn stil huis. Maar achzij was slechts een ademtocht, en nadat zij nog twee jaar in denkbeeldig geiuk geleefd had, veroorzaakte op een win teravond een gevatte koude datgene, wat de heer Voorman door zijn opofferende liefde zoo lang verhoed had De kleine, teedere bloem scheidde van het leven, maar zij ging heen met een glimlach op de lippen, omdat het leven haar niets dan vreugde en geluk had gebracht. Maar voor den heer Voorman lag nu de reuzentaak, den prijs te betalen, waarmede hij twee jaar lang het denkbeeldig geluk zijner vrouw had gekocht. In 't eerst gevoelde hij de terugwerking van de inspanning, welke de laatste jaren van hem hadden gevorderd. Korten tijd scheen hij geknakt, scheen hij zelfs elke poging om te strijden opgegeven te hebben. Maar hij was van een rechtschapen ka- 1 rakter en wilde de schulden betalen, die hij uit liefde voor de doode had gemaakt. Alles maakte hij te gelde, voor zichzelf redde hij niets uit de schipbreuk. Helaas, hoeveel onverbiddelijke schuldeischers bleven er nog niet over En nu geschiedde het bewonderenswaar dige, het grootsche. Deze man, die meester over zoovelen was geweest, die in rijkdom en weelde had gebaad, werd een nederig, een voudig handwerksman. Hij was met den arbeid als smid vertrouwd en vatte het moedige besluit, zijn bekwaamheid te benutten, zoo noodig gedurende zijn gansche leven, om alle schulden tot den laatsten cent te betalen. Doch de taak, die hij zich gesteld had, scheen hem niet te zullen gelukken. Het loon van een smidsknecht was te gering. Daar kwam hij op do gedachte, werk voor zichzelf te zoeken. Hij verstond zijn vak goed, men gaf hem de handen vol. En spoedig had hij het zoo druk, dat hy het overdag niet afkon. Ook den nacht nam hij er nu bij. Men raakte er aan gewoon de lamp van Jan Brongers zooals hij zich voortaan noemde, tot het aanbreken van den dag te zien bran den. Wat een schraperzeiden sommigen. Waarschijnlijk spaart hy ijverig om spoedig te kunnen trouwen meenden anderen. Maar niemand kende de waarheid. Toen men hem, na tienjarigen, moeizamen arbeid, dood naast het aambeeld vond uitgestrekt, verwonderde men zich algemeen, dat er in zijn geheele huis geen enkel goudstuk te vinden was. Hij kon met een gerust geweten uit dit leven scheiden, de moedige smid zyn werk was volbracht. De week vóór zijn dood had hy de laatste zijner schulden betaald, die hy voor bijbel van Generaal Cronjé welke na Panrde- berg door de Britten „gebuit" werd, enkele weken later in een der bijzaleD van het Lager huis werd tentoongesteld. Een andere familie-bijbel, die meer dan tweehonderd jaar in het bezit was geweest van eenzelfde Boeren-famille, heeft zijn weg gevonden naar de bibliotheek van Trinity- College te Dublin. Het blad hoopt, dat ook deze belde bijbelg aan de rechtmatige eigenaars zullen worden teruggegeven. Lynchen. In een vorig nummer hebben we reeds het een en ander meegedeeld over het verfoeilijke kwaad, dat in de Vereenigde Staten van Amerika bestaat, n.1. het lynchen. Na de lynch-wet ook laatst in den staat j Delaware hare intrede heeft gedaan, zijn er nog maar enkele staten in Noord-Ameriks, waar men het lynchen niet kent, namelijk Massachusetts, Rhodelsland, New Hampshiro eu Utah. De meeste lynchpartijen zijn in de laatste twintig jaar in Mississippi, Texas, Louisiana, Alabama, Tennessee en andere znidelijke Staten geweest. Van de 2516 lynch partijen, voorgekomen tusschen 1885 en het vorige jaar, kwamon er alleen 2080 voor rekening van N a te volgent ij herstemmingen. In het lersche stadje Limerick moest dezer dagen een voorzitter voor den rand van beheer van het stedelijk weeshuis worden gekozen. Bij de stemming verkregen echter beide candidaten evenveel stemmen, fn plaats echter tot een herstemming over te gaan, besloot men een hardloopwedstrijd te organi- seeren tns6chen beide candidaten en den wiDner tot voorzitter te proclameeren. En aldus geschiedde. Een onweer. Een heftig onweer heeft de vorige week te Osnabrüok en omstreken ontzaglijke schade aangerichtde raming is 4 5 millioen mark. In de stad zelf werden 150.000 vensterruiten j door den hagel vernield. De groote nood in Noord-Zwe- don, een gevolg van de mislukking van don oogst in hot vorige jaar, kan thans als geëin- digd worden beschouwd. De door do regee- ring ingestelde ondersteuningscommissie is nu !ontbonden. Ondanks don omvang der ellende, I die zich over geheel noordelijk Zweden uit breidde, heeft een eigenlijke hongersnood, waarvan indertijd enkele bladen wisten te berichten, volgens de Voss. Ztg. niet plaats wamon er alleen itu»u voor j g-eEad. Ook was de gezondheidstoestand in do het Zuiden. Onder do slacht- orofBismrHe streken zonals oewoonliik. Overi- offers waren 1678 negers, 801 blanken, 21 Indianen, 19 Cbineezen en 7 Mexicaansche halfbloeds. In 1901 overtrof het aantal lynch- moorden dat van de wettelijke terechtstellin gen met 17, want tegenover 136 lynchpartijen stonden maar 118 voltrekkingen van dood vonnissen. Moord en verkrachting zijn de misdrijven, die het meest door het volk gewroken wor- geteistorde streken zooals gewoonlijk. Overi- I gons leerde de nood zeer duidelijk, hoe gevaar- j lijk een misoogst voor afgelegen landstreken I kan zijn. De hoofdoorzaak van den toestand was het gebrek aan veevoeder, waarvan de misoogst millioenen schade veroorzaakte. Niettegenstaande uit de zuidelijke landstre- ken duizenden tonnen hooi en stroo werden gezonden, kon toch niet worden voorkomen, dat door een gedwongen slacht de veestapel don. In het Westen wordt paardendiefstal voor een deel werd vernietigd. Vele jaren er ook onder gerekend, echtei is daar ook al j nullen noodig ziju om den veestapel weer aan opgeknoopt, omdat hij een j te vullen. eens een kind geoorvijgd hadtwee werden gelyncht, omdat zij beruchte spelers waren en een be lofte om zich te beteren niet gehouden had den, drie werden opgeknoopt „omdat zij tot niets nut waren," en twee negers vonden door de hand van hun rasgenooten den dood, omdat de arme zondaars van tooverij beschul- digd werden. Er zijn sedert 1885 meer dan 50 vrouwen gelyncht. Bijna alle negers, op wie het volk zich wreekt, worden beschul digd van het verkrachten van blanke vrouwen. Dut misdrijf wordt, evenals alle geweldple ging jegens vrouwen, in de Unie ook door den gewonen rechter strenger gestraft dan in Europa. Eenvoudige verleiding van een meisje, on verschillig of zij beneden of boven de zestien is, wordt alleen reeds crimineel gestraft. Op geweldpleging staat als minste straf vijfjaar strenge opsluiting, in het Zuiden meestal de doodstraf. Over de in den aanhef vermelde lynch-partij in Delaware, waar het volk den moordenaar van een zeventienjarige onderwijzeres levend verbrandde, wordt nog gemeld, dat een metho distisch predikant er middellijk toe heeft aangespoord. Hij had op den dag na den moord een preek gehouden over de vraag, of het lynchen geoorloofd was. Voor den vorm ontkende hij dit, maar uit zijn betoog viel duidelijk op te maken, dat hij aan den kant van de lynchers stond. Ook schijnt het volk verbitterd geweest te zijn, omdat de rechters van het crimineele hof geweigerd hadden, de zaak vóór de vacanties af te doen. Te Evansville in den staat Indiana hebben ook weer ernstige onlusten plaats gehad, die weer in verband staan met een lynchsclian- daal. Het volk bestormde er de huizen van negers, omdat men een gekleurd moordenaar niet wilde uitleveren. Zes negers werden daarbij vermoord. Later heeft het granw, ter sterkte van tweeduizend man, opnieuw op de gevangenis storm geloopen, om 16 andere gevangen ge zette negers te lynchen. Dezen schreeuwden uit doodsangst. De militairen schoten met scherp, zoodat zeven aanvallers gedood en dertig gewond werden. Ook verscheidene sol daten zijn zwaar gewoond. De gouverneur heeft den staat van beleg afgekondigd en alle negers hebben, met achterlating van hun have, de wijk uit de stad genomen. Volgens een later bericht, heeft de burge meester van Evansville een proclamatie laten aanplakken, inhoudende, dat de bandeloos heid van de menigte een schande was voor een beschaafd volk en dat een herhaling van de schandelijke gebeurtenissen niet ge duld kon worden. Het volk is echter nog niet tot kalmte gekomen en dreigt nu de verlaten negerwijk plat te branden. Uit Vin- cennes is een compagnie militie aangekomen, verder zijn troepen ontboden uit Albany, Terrehaute en Indianapolis. Naar de meening van den gouverneur, zouden de troebelen te vermijden zijn geweest, als de sheriff dadelijk krachtig was opgetreden. Een erfenis. Aan het „Berl. T." wordt nit Ulm geschre ven, dat den leider der sociaal-democraten Bebel een erfenis van 400.000 Mark is ten deel gevallen. Bijna 25 jaar geleden heeft een luitenant Kollmann, wien Bebel een belangrijken dienst had bewezen, hem tot erfgenaam benoemd van de helft van zijn vermogen, dat grootendeels in een hoogen loterijprijs zijn oorsprong vond. Thans is de erflater overleden en heeft Bebel van de vermaking kennis gekregen. Er wordt bijge voegd, dat hij haar nog niet heeft aanvaard, maar eerst wil onderzoeken of de nabestaan den van den erflater, die de andere helft er ven, niet te zeer door het gemis der 400.000 Mark worden getroffen. Dit jaar verwacht men een goeden oogst. Hitte in Ne w-Y o r k. Londen, 10 Juli. Do temperatuur in New- York is 102 graden in de schaduw. Vele kinderen en volwassenen bezwijken. Men spreekt van 20 dooden en 60 ernstige zieken. Hongerstakingen. Het is van algemeene bekendheid, dat de Russische gendarmes, enkel om een bewijs van sympathie aan het een of ander revolu- tionnair blad gegeven, vaak honderd of twee honderd personen arresteeren studenten, onderwijzers,dokters,kortom out wikkelden van beide seksen, in de hoop dat de schuldige zich wel onder hen bevinden zal. Natuurlijk duurt het meestal geruimen tijd, vóórdat de zaak van zulke verdachten in be handeling komten in afwachting dat zij schnldig verklaard zullen worden, hebben zij de meest afschuwelijke plagerijen van de be wakers te dulden. Vandaar dat men in het Tsarenrijk zoo vaak van govangenisoproer hoort. Sedert vele jaren reeds hebben politieke gevangenen, die de plagerijen en mishandelingen van de bewakers moede zijn, een nieuw middel bedacht om recht te verkrijgen zij verkiezen den honger dood boven het leven in de gevangenis en weigeren das beslist, eenig voedsel te ge bruiken. Dit middel blijkt doeltreffend, w-ant aange zien de dood van een zóó groot aantal per sonen noodzakelijk „schandaal" zou verwek ken, begint men werkelijk naar hun klachten te luisteren en voortgang met hun zaken te maken. Een tweehonderdtal gevangenen te St. Pe tersburg, die een hunner makkers gedurig het slachtoffer van öumenschelyke wreedheden zagen, verklaarden zich solidair en weigerden beslist al het voedsel, dat men hun voorzette, net zoo lang tot de bewakers den ongelukkige, Afansieff genaamd, uit een vervuild hok, waarin hij met vijf anderen opgesloten zat, bevrijd hadden tevens moesten de autoritei ten beloven, dat voortgang gemaakt zon worden met de behandeling van hun zaak. Of deze hongerkuur op zijn Russisch gezegd golodovka op den duur het ge- wenschte sncces zal hebben, is te betwijfelen, maar dat ze nog heel wat slachtoffers zal maken, is zeker. o—O— Ziet gij ginds dat oude gebouwt je wel, dat berookt en vervallen zulk een schilderach- voor ^et geluk en de gemoedsrust van zijn tigen indruk maakt tusschen het helder groen aangebeden vrouw had gemaakt, der boomen Dat was weleer de smederij van Jan Brongers. Zijn gestalte staat mij Een woekerproces te Dnssel- dorp heeft weer een treurig licht doen schij nen op het financiëele gescharrel in Duitsche officierskringen. Terecht stond zekere Wcls- lau, van beroep herbergier en koopman, maar winstgevender zaken makende met woeker, dien hij reeds vele jaren stelselmatig bedreef. Aan een minderjarig adellijk luitenantje leende hij langzamerhand 11.000 mk. nit, waarvoor deze wissels over een bedrag van 28.000 mk. gaf. Door voortdurende prolongatie steeg de schuld tot 42.000 mk., waarvoor de luitenant 19.000 mk. in baar geld had gehad. Ten slotte bleef het slachtoffer ook nog borg voor zijn j vriend baron Von Löw en een anderen wa- j penbroeder, met het gevolg dat hij eindelijk bij den woekeraar voor 87 000 mk. in het krijt stond. Van verschillende kooplui nam Welslau ook 50 percent rente. Uit de in be slaggenomen papieren bleek dat de woekeraar met ongeveer duizend menschen groote en kleine zaken van dezen aard gedaan had. De rechtbank veroordeelde Welslau tot een jaar gevangenisstraf en 4000 mk. boete. Onze vriend Top doet toch alles zoo kort mogelijk af, zei iemand. Weet je, hoe hij zijn liefdesverklaring deed Neen. nog duidelijk voor den geest: een door den ouderdom vergrijsd man met een kalm, zwaar moedig gelaat. Meermalen ben ik s nachts voorbij zyn werkplaats gegaan, heel laat soms, maar al tijd vond ik Jan Brongers aan den arbeid. Reeds van verre scheen de vuurgloed zijner B ij bels der Boeren. Dezer dagen heeft lord Roberts den voor het Britsche leger, dat den Zuid-Afrika-veld- tocht heeft medegemaakt, vernederenden wensch uitgesproken, dat de in den oorlog gestolen bijbels den Boeren zouden worden teruggegeven. In verband daarmee deelt de Weatminster Gazette mede, dat de familie- Schagen, 11 Juli 1903. Bij de op 7 en 8 Juli ge- houden overgangsexamens aan de Rijks Hoogere Burgerschool te ALKMAAR zijn bevorderd: van de le naar de 2e klasse: M. W. v. d. Wal alhier, J. Koomen van Winkel van de 2e naar de 3e klasseP. de Veer, W. Nobel en W. E. L. Oudenhoven alhier, S. de Moor, Zijpe, J. E. Keijser en J. C. de Boer, Dirkshorn, G. W. Stöve te Schagerbrug en E. Buisman en A. C. G. Post te Heer Hngowaardvan de 3e naar de 4e klasse mej. N. Breebaart te Winkel, S. v. d. Maaten alhier, R. E. Wierenga te St. Maartensbrug. Het zoontje van den heer P. V. alhier had Vrijdagavond het ongeluk van een drie wiel de kar te vallen met het ongelukkig gevolg, dat een der wielen het ventje over het hoofd ging, en een geduchte hoofdwond ontstond. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen. Bij Koninklijk besluit be- noemd tot Griffier bij het Kantongerecht alhier, Mr. A. van Haarlem, oud-rechterlijk ambtenaar, thans wonende te Amsterdam. De tweede Coöp. Vereen, tot aankoop van Veevoeder, enz., alhier, zal hare algemeene vergadering houden op Donderdag 23 Juli a s. in het „Noord-Hollandsch Koffie huis" van den heer J. Vader Az. Aan de orde is rekening en verantwoor dingjaarverslag; verkiezing van een com missaris, wegens periodieke aftreding van den heer Jb. Stammes [niet herkieskaar] benoeming administrateur (herkiesbaar)be- noemiDg commissie van onderzoek voor de rekening van het volgend jaar. De geheele vetmarkt was j.1. Donderdag vlug. Men behoeft slechts de cijfers van het marktbericht na te gaan, om tot die overtuiging te komen. Hoofdoorzaak was de groote vraag. Er waren dan ook ver scheidene slagers, die lang niet konden krij gen, waarvoor zij gekomen waren. Dat gaf natuurlijk wrijving. In vette schapen was de handel al bijzonder levendig. Het geheele gilde was zoowat present, wat voor den doorslag van het laatste verschil niet kwaad was. Onze plaatsgenoot de hr. P. H. verkreeg de hoogste markt, zijnde 83 gulden. In vette varkens kwam ook eene flinke verbetering, 't Zal evenwel de vraag zijn, of Donderdag noteerden deze stand zal houden. - Hij hield zijn uitverkorene een verlovings- yan "Lolde ko^LT'isVèen ring voor en zeideHebben En wat antwoordde zij Zij knikte van ja. Fijn gezegd. SergeantNou, Meier, als de domheid be- Van gelde koeien is geen markt te zeggen, daarvoor was de aanvoer te gering. Kalf- koeien bleven prijshoudend. In tegenstelling met andere .jaren gelden de eieren dit jaar gemiddeld 50 cent per 100 meer. Wij hebben j er meermalen met vergelijkende cijfers op kroond werd, zou jy geen raad weten met gewezen, dat de markt hier werkelijk te laag is. En dan nog, wat een uitstekende waar je medailles. Voor do toenemende hoenderfokkerij is deze verhooging van groot belang. De afdeeling Schagen van het Noderl. Onderw. Gen. besloot in hare vergadering van Donderdag jl. tot de uitgave van een scheurkalender ten voordeele van de liefdadige instellingen der onderwijzers- vereenigingen. De oplage van dezen kalender werd bepaald op een getal van 5000. Het voorstel om de vergaderingen niet langer op den tweeden Donderdagmorgen der maand te houden, werd verworpen, omdat velen juist den Donderdagmorgen den meest ge- schikten tijd voor de buitenleden vonden om de vergadering te kunnen komen bijwonen. De Directeur van het postkantoor te Schagen, maakt bekend, dat met ingang van 12 dezer, het hulpkantoor te BURGERBRUG op Zon en Feestdagen zal geopend zijn van 8.10—9.10 's morgens [spoortijd]. De Directeur voornoemd, OUDENHOVEN. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 710 Juli 1903. Geboren Pietertje Margaretha, d. v. Mar- tinus Houtkooper en Trijntje Brouwer. Ondertrouwd Pieter Posker, oud 35 jaren, van beroep koopman, wonende te Schagen, en Haartje Peereboom, oud 30 jaren, zonder beroep, wonende te Heiloo. Gerbrand Snijders, oud 19 jaren, van beroep arbeider, en Hendrika Grootes, oud 18 jaren, zonder beroep, beiden wonende te Schagen. Fredericus Franciscus Keet, oud 36 jaren, van beroep zadelmaker, en Catharina Maria Baars, oud 27 jaren, zonder beroep, beiden wonende te Schagen. Getrouwd en Overleden Geene. Gemeente NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven van 1 30 Juni 1903. GeborenWillem, z. v. Simon Wit en Geertje Schardam. Jacob Jan, z.v. Dirk van der Stok en Geertje van der Wulp. Petrus, z. v. Pieter Schilder en Grietje Kuijper. Ondertrouwd Cornelis Breed van Wieriu- gerwaard on Neeltje Maats. GehuwdGeeDe. Overleden Leentje Pancras, echtgenoote van Jan Tesselaar, 41 jaren. Teunis Sijts, 66 jaar, echtgenoot van Trijntje Stoop, eerder van Geertje Kaag. —Uitslag der heden guhouden aanbesteding van het onderhoud enz. der gemeente-eigendommen der gemeente ZIJPE Timmerwerk. H. Bregman f 685, W. da Leeuw, f 615, C. Klerk, f 603, en M. Groen, f584 [gegund]. Metselwerk: 0. Volder, f247, [gegund] J. Schuit Gz., f335, H. Doorn, f290, K. Schuit f330. Verfwerk K. Rezelman f 420. P. Swarthof f 453. C. Prins f 443. P. M. Visser f 419.40. S. Renooij f 879 [gegund]. M. Baltus f 399. Te NIEUWE NIEDORP hebben zich 22 jongelieden aangemeld voor deelne ming aan het voorbereidend militair onder richt. Zonder twijfel zal das ook den komen den winter een cursus gehouden worden. V r ij dag 10 Juli werdte BROEK OP LANGENDIJK de gemeenteraadsverkie zing gehouden. Uitgebracht 238 geldige stemmen. Gekozen de heer Jb. Wagenaar aftr. met 136 stemmen Herstemming tusschen de heeren A. Glas met 117 en K. Ven met 95 st. De heer R. Slot verwierf 92 st. Woensdag 8 Juli werd te KOEDIJK gemeenteraadsverkiezing gehou den. Uitgebracht 140 geldige stemmen. Ge kozen de heeren P. Geus Cz. [aftr.], met 105 en H. Kramer [aftr.] met 85 stemmen. De heeren J. Schipper en Jb. Visser ver kregen resp. 47 en 33 stemmen. Door de a f d. „L a n g e d ij k" der Algem. Nederl. Geheelonthouders-vereeniging zal op Zondag 19 Juli des namiddags half twee een Openluchtmeeting worden gehouden te NOORDSCHARWOUDE, waar als sprekers zullen optreden de heeren T. Luijtjes te Blaricum, F. H. Schmidt te Amster dam, Ds. A. H. Scholte te Zuidscharwoude, G. W. Melchers te 's-Gravenhage en Ds. N. J. C. Schermerhorn te Nieuwe Niedorp. Op verzoek der kooplieden zal te SINT PANKRAS voortaan de aard- appelenmarkt voor den buitenlandschen handel gehouden worden Dinsdag, Donderdag en Zaterdag te 4 uur. Men schrijft: Gedeputeerde Staten van Nooidholland had den aan deProvincialeStaten voorgesteld inlOO-t elf opcenten te heffen op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde eigendommen,in plaats van negen, zooals nu, omdat anders de be grooting een tekort zou opleveren.De commis sie uit de Staten, Dinsdag jl. benoemd tot onderzoek, besloot echter voor te stellen die 2 opcenten méér niet te heffen. Het was n.1. gebleken, dat eene ter begrooting uit getrokken som, als „bijdrage voor de kust verdediging tegen de Noordzee", niet zal be hoeven te worden uitgegeven in het volgende jaar. Landweer. Van de 48 landweerdistricten, waarin het Rijk is verdeeld, zijn acht in de provincie Noord-Holland. Het 26ste district heeft tot standplaats Alkmaar, waartoe behooren Akersloot, AU - maar, Avenhorn, Beemster, Beets, Bergen, Beverwijk, Broek op Langendijk, Castricum, Edam, Egmond a. Zee, Egmond-Binnen, Graft, Harenkarspel, Heemskerk, Heerhngo- waard, Heiloo, Hensbroek, Jisp, Katwoude, Koedijk, Krommenie, Kwadijk, Limmen, Mid- delie, Noodscharwonde, Obdam, Oosthuizen, Oterleek, Oudendijk, Oudkarspel, Ouddorp, -t. Pancras, Purmerend, de Rijp, Schermer- n, Schoorl, Spanbroek, Uitgeest, UrseW, Warder, Warmenhuizen, Wormer, Wormer- veer, Wijdewormer, Wyk aan Zee en Duin, Zaandijk, Zuid- en Noordschermer, en Zuid scharwoude. Het zeven-en-twintigste district heeft tot standplaats Den Helder, waartoe behooren Abbekerk, Andijk, Anna Paulowna, Barsinger- horn, Berkhout, Blokker, Bovenkarspel, Cal- lantsoog, Enkhuizen, Grootebroek, Den Helder, Hoogkarspel, Hoogwoud, Hoorn, St. Maarten, Medemblik, Midwoud, Nibbixwoud Nieuwe Niedorp, Opmeer, Opperdoes, Oude' Niedorp, Petten, Schagen, Schellinkhout, Sijbekarspel, Terschelling, Texel, Twisk, Urk, Venhuizen, Vlieland, Wervershoof, Westwond, Wie-ringen, Wieringerwaard, Winkel, Wognnm, Wijdenes, Zwaag en de Zijpe. In elk der standplaatsen is gevestigd de landweer-districtscommandant, die deD rang heeft van hoofdofficier en In tijd van vrede allé

Schager Courant | 1903 | | pagina 2