Altt NjODWS- Aiwttiiic- Laidtniwblai Zondag ^6 Juli 'i905 47 ste Jaargang No. i EERSTE BLAD. Buitenlandse!! Nieuws. Politiek overzicht der week. Biniienlaiidsch Nieuws. \n Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AUVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau8CHAOÜ1JV', ILaan, §T> 4. Uitgever J P. TRAPMAN. Medewerker J. W X R E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Koning Edward in Ierland, en de Iersche landwet in het parlement met groote meer derheid aangenomen 't Heeft iets van den jongen, die een koekje kreeg en zoet moest zijn, omdat tante kwam. Dat de landwet en het bezoek toevallig samenvallen, is niet aan te nemen. In de politiek bestaan zulke toe valligheden niet. De landwet heeft moeten dienen, om den koning in Ierland een harte lijke ontvangst te bereiden. Over het algemeen kan men in Engeland over die ontvangst tevreden zijn. Er was heel wat natuurlijke en gekochte enthousiasme. In Dublin werd het traditioneele oude vrouwtje uitgespeeld, wat het koninklijk paar en de omstanders in verrukking bracht. Enfin, 't is zóó beter dan anders. De aangenomen landwet zal op den economischen toestand van Ierland grooten invloed ten beste uit oefenen. Zij zal de deur openen, waardoor de pachter als eigenaar zijner hoeve, de maat schappij zal kunnen binnentreden. In 't kort komt de zaak hierop neer. Engeland neemt de verplichting op zich de rente te betalen van eene leening, groot 100 millioen pond sterling. Dit geld zal in 15 jaar besteed worden tot aankoop van land in het groot, dat dan in kleine gedeelten in handen der Iersche pach ters zal overgaan. Wij krijgen dus in Ierland eene onteigening in het groot. Wie echter meent, dat hiermeê alle Iersche ontevre denheid is weggenomen, heeft het glad mis. De Iersche leider in het parlement, John Redmond, heeft het bij de aanneming der wet getuigd, toen hij zei, dat nu de laatste hinderpaal gevallen was voor de toekenning der politieke rechten, waarvan de Ieren geen afstand willen doen. Home Rule, zelfbestuur voor Ierland, blijft de leus in het groene ErinDat met de aanneming dezer wet eene bron vaD groote ontevredenheid is gedicht, ligt voor de hand. Met onrechtvaardige toestanden, uitzonde ringswetten, of militaire bezettingen mag een volk in boeien worden geslagen, men doodt er de kiem van politieke zelfstandigheid, die in het hart van 't onderdrukte volk slaapt, niet mee. Polen blijven Polen, Pinnen blijven Finnen, Czechen blijven Czechen, al worden zij ook eeuwen onderdrukt. Dat zal Engeland ook in het land der Boeren gewaar worden. Thans moet een leger van 25000 man dienen, om de Boeren in tevreden Engelsche onderdanen te herschep pen. Het zou ons niet verwonderen, als lit getal jaarlijks vermeerderd werd. Het ligt in de bedoeling der Engelsche regeering, om van Zuid-Afrika een militair station te maken, op den weg van Engeland naar Indië. In dien geest althans heeft de hertog van Devonshire zich in het parlement uitgedrukt. Voor Indië moeten steeds troepen in gereed heid worden gehouden. Doch men wil het budget van Indië niet met een verhoogden militairen last bezwaren. De noodzakelijkheid om ten allen tijde troepen voor Indië bij de hand te hebben, spruit voort uit de nabuur schap van Rusland. Men mocht zich niet verhelen, sprak- genoemd lid der regeering, dat de grenzen van Rusland en Afghanistan elkander raken. Straks zullen Rusland en Afghanistan door spoorwegen met elkander verbonden zijn, waardoor het gevaar voor Indië vergroot zal worden. Vrij onbewimpeld werd dus de verklaring afgelegd, dat in Rus land het gevaar schuilt. Deze verklaring is van groote beteekenis. Zij staat in direct verband met de Chinee- sche aangelegenheden. Het is een Engelsch- Indisch belang, Rusland in botsing met Japan te brengen. Elke oorlog brengt, ook voor de winnende partij, een toestand van financiëele verzwakking. En geldis nu eenmaal de ziel van den oorlog, met andere woor den zonder geld, of zonder crediet, is een oorlog vrij wel onmogelijk. Wordt dus Rus land in een oorlog met Japan gewikkeld, dan wordt het in elk geval financiëel zwakker, en daardoor wordt eene botsing met Enge land weer vele jaren verschoven. Het zal evenwel te bezien staan, of Rusland in een oorlog met Japan, als overwinnaar uit het strijdperk zal treden. Men zou Japan het Aziatisch Engeland kunnen noemen. In zijn isolement ligt zijn kracht 1 De reuzen- macht van Napoleon kon Engeland niet deren. Steunende op de kracht zijner vloot, had Engeland van de machtige legers van den wereld-veroveraar niets te vreozen. In ongeveer dezelfde conditie staat Japan tegenover Rusland. Tegen eene doodelijke omarming van den Russischen beer, wordt het door de wateren van den Grooten Oceaan voldoende beschermd. De Russische vloot is tegen die van Japan niet opgewassen, veel minder dus nog zal Rusland het beproeven, eene landing in Japan te doen. Japan daaren tegen zal de Russische vestingen aan zee gemakkelijk kunnen vernietigen. In deze ver schillende verhoudingen ligt tevens het be houd van den vrede. Toch is een oorlog tus- schen belden mogelijk, vooral wanneer Japan, daartoe door Engeland opgestookt en aange moedigd, eene uittartende honding tegenover Rusland aanneemt. Rusland kan een kwet send Japansch ultimatum niet anders dan met eene oorlogsverklaring beantwoorden. JSn het lijdt geen twijfel, of de Engelsche diplomatie is druk bezig, dien toestand te scheppen. Zeer zeker staat de toenadering van Engeland tot Frankrijk mede in verband met de Ooptersche politiek. Door eene toenadering tot Engeland, wordt Fransche hulp in een Russisch-Japansch conflict voorkomen. De oorlog wordt dus ge- localiseerd, en daar is het Engeland om te doen. Werd Frankrijk in den strijd betrokken, dan zon Engeland partij voor Japan moeten trekken, doch dit ligt niet in de bedoeling van Engeland. Door een ander te verzwakken, zichzelf te versterken, is steeds Engeland's politiek beginsel geweest. Dat kan men op elke bladzijde van 't verleden lezen. Engeland heeft evenwel nog andere redenen om Madame Marianne een arm aan te bieden. Het Is voor Duitschland een wenk, om de Engelsche tarievenplannen niet te sterk te dwarsboomen, terwijl eene Engelsch-Fransche samenwerking voor de Middellandsche-Zee-aangelegenheden van groot gewicht is. Daardoor kan het Ma- rokkaansche vraagstuk tot eene voor beide partijen bevredigende oplossing komen. Dat zal voor Frankrijk, dat Engeland in zijn Oostersche politiek natuurlijk tot in de kleins'e bijzonderheden doorgrondt, ook wel de hoofd reden zijn, om met Engeland kushandjes en glimlachjes te wisselen. Chocoladeboontj es. De gespannen toestand in verband met de verspreide verhalen duurt nog voort. Voortdu rend werden ook den volgenden dag op de politiebureelen te ROTTERDAM door ouders, voogden of kinderen boontjes van allerlei aard en vorm gedeponeerd. Daaronder de groote of zoogen. moffenboo- nen, likeurboonen, chocoladeboonen, perzik pitten gevonden op straat na in brandewijn gebruikt te zijn om er een likeur uit te stoken, en nog verschillende andere soorten. Ook de Calabarboon, afkomstig van Afrika's Westkust en hier soms in partijen doorgevoerd naar Duitschland, is er onder. Deze boon bevat vergiftdeelen. In de scholen staat met groote letters op de borden geschreven, dat de kin deren geen boonen moeten aannemen op de straat, en zoo zij ze toch in bezit krijgen, aan de politie zullen afgeven. Op de verschillende politiebureelen zijn al vellen vol geschreven omtrent wat de komst op die bureelen betreft van nagezette, binnen gevluchte of gebrachte personen, zoo ook wat het deponeeren van allerlei boontjes aan gaat. Meer dan twintig personen hebben, na een dollen wedloop, gelukkig de politie bureelen kunnen bereiken. Voor hen was het loopen, loopenof anders liepen zij kans, mishandeld te worden. Het was voldoende een taschje om of een zakje in de hand te hebben, om de aandacht te trekken. Een paar hadden er maar te roe pen Giftmengeren dan was het klaar. Een Schiedammer, met de stoomtram aange komen en reeds op den Coolsingel in handen van het verdwaasde publiek gevallen, ver klaarde van zijn leven niet zoo hard te heb ben geloopen. Zelfs een politie-agent, die een boterhammenzakje in de handen hield, bereikte zijn post met 400 a 500 personen achter zich, omdat men wilde, dat er boon tjes in dat zakje zaten. Met dat al is er den eenen dag zoomin als den anderen bij de politie èén rapport inge komen omtrent eenig ziekteverschijnsel, dat zich door het gebruik van chocolade- en ande re boontjes zou hebben voorgedaan. Oploopen hadden er verder niet plaats (N. R. Ct.) Regenjaren! Een onzer lezers, die blijkbaar behoort tot de velen, die kleine stukjes uit de courant afzonderlijk bewaren om daarvan later nog eenig nut te kunnen hebben, maakt ons op merkzaam, dat wij in het jaar 1890 melding maakten van een brochure van dr. Schreiber, directeur van het Meteorologisch Instituut te Chemnitz, waarin betoogd wordt, dat sinds 1864 het aantal dagen, waarop regen viel, steeds is toegenomen en dat dit aantal voor- loopig nog grooter zou worden, tot het jaar 1904. Er zouden ons toen dus nog 14 regen jaren te wachten staan. „Pleizierige vooruit zichten schreven wij er bij. Thans zijn van de 14 jaren reeds 13 ver streken en het 14e reeds voor de helft. Indien dr. Schreiber gelijk heeft gehad hetgeen de meteorologen beter zullen kunnen uitma ken dan wij dan zijn wij dus weldra aan het einde van den door hem voorspelden natten moesson. Rott. Nol. De knecht van den land bouwer J. S. Kievits te WEESPERCARSPEL heeft Donderdagmorgen het 7-jarig zoontje van Kievits door een ongelukkig toeval, zoo hevig met een hooivork in het hoofd gestoken, dat er weinig hoop op herstel bestaat. Het geval moet zich als volgt hebben toe gedragen. Kievits en zijn knecht waren aan het hooi binnenrijden en bevreesd voor regen, wierp men het gehaalde hooi zoolang in het achterhuis op den grond om het later op zolder te bergen. Na schafttijd zon dat ge schieden In dien tusschentijd is vermoedelijk het kind bij het zg. verstoppertje spelen, onder bet hooi gekropen cn de knecht, niets vermoedende natuurlijk, stak met zijn hooi vork flink in de massa, toen hij op eens een ontzettenden gil hoorde en het knaapje hevig aan zijn voorhoofd bloedt nde werd gevonden. Men kan zich den schrik van den knecht on de droefheid van derf vader voorstellen, die boven op zolder het hooi zou aannemen. Uit TILBURG wordt aan de 's Hert. Ct. gemeld omtrent den dood van den arbeider K Woensdagmorgen zag een voerman van hier op weg naar 's-Hertogenbosch op de grens van Enschot en Borkel, aan de En- schotsche laan, het lijk van een manspersoon langs den weg liggen. Bij nader onderzoek bleek het te zijn zekere K., een man van on geveer 63 jaar, behoorenae tot de losse arbei ders, en nog al als ruw bekend. Het is zeer waarschijnlijk, dat hij met een stok is doodge slagen, want hij was ernstig gewond aan 't rechteroor, dat ook hevig bloedde. Al etende schijnt hij overvallen te zijn, want zijn boter hammen lagen naast hem. De ontboden ge neesheer, dr. Bloemen, kon slechts den dood constateeren. Voor zoover men te weten is kunnen komen, moet de verslagene den ganschen dag rondgezworven hebben, verschillende herbergen bezoekende, en het laatst gezien zijn op den weg naar Tilburg. De burgemeester van Berkel en rijks- en ge- meente-politie uit Tilburg waren reeds vroeg ter plaatse. Het onderzoek leidde tot het vermoeden dat K. een zwaren slag achter het rechteroor is toegebracht terwijl hij zat te eten. Althans naast het lijk en onder het rechteroor bevon den zich bloedplassen en stukken van be bloed gedeeltelijk opgegeten brood. Overigens vertoonde het lijk geen sporen van mishande ling, waaruit men meent te mogen besluiten dat misschien tengevolge van een plotselingen val een hersenschudding werd veroorzaakt. Het justitieel onderzoek, dat tot laat indenavonl duurde, heeft niet geleid tot aanwijzing van een of meer daders. Een flinke wandeling. Twee mannetjes, die wat aandurven, uit Amsterdam, hebben de stoute schoenen aan getrokken voor een voetreis naar Rome. Ze nemen alleen wat kleeren en een hangmat mee en zijn van plan buiten te overnachten. Verder moeten zij al reizende aan den kost zien te komen. Den weg te vinden zal hun wel niet moei lijk zijn, omdat volgens 't spreekwoord alle wegen naar Rome gaan. Maar die wegen zijn lang. Goeie reis HARINGCARSPEL. Onze gemeente is waarlijk niet misdeeld van kermissen. Op zes verschillende plaatsen gaat, bijna week aan week, de vedel. Zoo j.1. Zondag en Maandag in 't Waarland, waar de kermispret dezen keei bijzonder geanimeerd was. Gesn wonder ook. Twee nieuwe café's, tonknuppelen, voordrachten van Hollandsche karakterkomieken, dat alles lokte tal van menschen. Kramers en herbergiers maakten goede zaken, de bevolking had pret en alles liep in de beste orde af. Stoomgemaal. Bij hetHoogheemraadschap derUitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland is in onderzoek een plan tot het stichten van een stoomgemaal bij Schardam, ten einde het water van Schermerboezem in de Zuiderzee te brengen en niet meer alleen afhankelijk te zijn van spuien. SINT MAARTEN. Bij de Woensdag gehouden herstemming gekozen tot lid van den Raad de heer N. van Leeuwen te Eenigenborg met 60 stemmen. De heer J. Visser te Dijkstaal verkreeg er 46. (Reeds in een gedeelte van 't vorig no. opgenomen.) WIEBINGEN. Woensdag jl. bij heistemming gekozen tot lid van den Gemeenteraad de heer A. Peere boom Pz. metl77 stemmen. De heerP. Kaan Cz. bekwam 146 stemmen. (Reeds in een deel van het vorig no. opge nomen.) Wik- en Weegloonen. Op het daartoe gedaan verzoek van den heer H. Jb. Avis te Midwoud, oei adhae6iebetuiging aan het adres inaake Wik- en Weegloonen, gericht aan Z. E. den heer Minister van Binnenlandsche Zaken, is door 60 gemeentebesturen van Nd. Holland, gelegen boven het Y, voldaan. T ot machinist van het stoom- gemaal in den polder WIERINGERWAARD is benoemd de heer H. Kok te Den Helder. WINKEL. „Eendracht maakt macht" zegt men. En wij zullen dit niet tegenspreken. Maar toch zonder oppositie en zonder wrijving van gedachten, geen leven. 't Mag waar zijn, dat in sommige vereeni- gingen te groote verdeeldheid belemmerend werkt op den bloei, maar men kan ook te eensgezind Zijn. Wij hebben hierbij het oog op de afdeelingen van den Bond voor Staats- pensionneering. Over het doel is men het daar natuurlijk geheel eens. Over de mid delen om dit te bereiken, zal wel verschil van gevoelen bestaan, maar daarover spreekt men liefst zoo weinig mogelijk, want dan loopt men gevaar het terrein der politiek te betreden. En dat mag niet in den Bond. 't Is dus niet te verwonderen, dat er in de afdeelingsvergaderingen op plaatsen, waar de locale propaganda als afgeloopen kan worden beschouwd, weinig te bespreken valt. Dit zal op den duur natuurlijk niet be vorderlijk zijn aan den bloei der vereeniging. De afdeeling „Winkel" heeft evenwel gemeend, dat zij toch teekenen van leven moet geven en heeft daarom besloten Perio, den beken den strijder voor staatspensionneering, uit te noodigen tot het vervullen van een spreek beurt in onze gemeente. Te ZUIDDORPE (Zeeland) heb ben aan de herstemming voor een lid van den gemeenteraad alle [125] kiezers deelgenomen. Marktbericht van LUTJEWIN- KEL van 23 Juli 1903. Aangevoerd 678 zak groote muizen f 0.80 a 1.16, 39 zak kleine muizen f 0.30 a 0.60, zwarte aalbessen f 0.14 a 0.15, roode f 0.10 a 0.12, witte f 0.10, kruisbessec f 0.10 per pond. j - WINKEL. Door het natte, broeierige weer heeft zioh de aardappelziekte in de laatste dagen vrij sterk uitgebreid. Van sommige soorten is het loof reeds geheel zwart. De aanwending van het gewone middel, het besproeien met bouillie bordelaise, komt hier dus te laat. Op soorten, waar de ziekte zich begint te ver- toonen, kan het misschien met succes wor den toegepast Treedt de ziekte eenmaal vrjj hevig op, dan is het doorgaans te laat voor een besproeiing, 't Gaat hier, zooals met de meeste kwalenvoorkomen is beter dan genezen. De bouillie bordelaise is niet in staat de deelen der plant, die eenmaal aangetast zijn, weer te genezen. Wel kan zij een verdere verspreiding tegengaan. En dat ook nog niet eens geheel. Waar de weersomstandigheden buitengewoon ongunstig zijn, begint de ziekte zich veertien dagen a drie weken na het besproeien toch weer uit te breiden, zoodat men het bestrijdingsmiddel dan meer dan eens, dikwijls driemalen, moet toepassen. Hierdoor bereikt men, dat de aardappels hunne volledige ontwikkeling bereiken, wat anders, bij het vroegtijdig invallen der ziekte, niet het geval is. De voordeelen aan het besproeien verbon den, kunnen, na aftrek van de gemaakte onkosten, f 100 en meer per H.A. bedragen. Afdreiging. De rechtbank te Utrecht veroordeelde Don derdag J. H. van Koolbergen, beklaagd van afpersing van den commissionnair in effecten J. Frijda, tot 3 jaar gevangenisstraf. De eisch was i jaar. Accijns op het Geslacht. Op oen adres van den Nederlandschen Slagershond, om afschaffing van den accijns op het geslacht, heeft de Minister geantwoord, dat daaraan voorloopig niet valt te denken. Fijne verkiezingspractijken. De Kiesvereeniging 's-Gravenhage, waarvan de oud-minister Goeman Borgesius voorzitter is, heeft een onderzoek toegezegd naar som mige verkiezingspractijken, die enkele harer agenten er op na schijnen te houden en die al bijster vreemd zijn. De Haagsche briefschrijver in de Middelb. vertelt er wat van. Ziehier De heeren, dSe, naar men zegt, brutaalweg bij de candidaten komen aanbellen om te vragen, hoeveel het hun „waard is" om in den Raad te komen, en die, daarop het gat van de deur gewezen, een oogenblik later de verregaande onbeschaamdheid hebben weder om aan te hellen, teneinde de vrouw van den candidaat dezelfde vraag te stellen, gelijk nu weder plaats gehad heeft deze „heeren" zijn gladde vogels, die niet gemakkelijk te vangen zijn. Eenige jaren geleden zijn zij eens in een Indisch blad ontmaskerd. Ed wat deden zjj toen? Fluks werd door hen met guldens en rijksdaalders een sommetje bijeengebracht om een „laster-procee" op touw te zetten Dit slechts om te bewijzen, dat het zeer brutale heerschappen zijn, die zelfs na het geval met den heer Jurriaan Kok, waarbij twee van hen stevig de kaars invlogen, nog even onbe schaamd als vroeger optreden. Het zal dus een zeer netelige zaak zijn, hun „werkzaam heid" in dier voege vast te stellen, dat wat ik maar noemen zal: „het wettigen overtui gend bewijs" van hun schuld is te leveren. Zij komen, zooals ik uit den mond van een candidaat zelf vernam, steeds met hun drieën. Een voert het woord de anderen zijn de „getuigen." Niet de „valsche getuigen", maar de echte getuigen. „Mijnheer," laat ik maar zeggen Kanarie, of mijnheer Ekster of mijnheer Augurk, begint dan te oreeren, legt uit dat verkiezingswerk zoo veel geld kost, porto's, enveloppen, etc., toont soms esi I schriftelijk bewijs, dat zij zoo goed voor ver kiezingswerk zijn, welk schriftelijk bewijs ze j zoo „goochem" zijn niet uit handen te geven en de rest volgt dan van zelf. Komt de candidaat als gekozen uit de stembus, dan komen ze „felictteeren," en wordt de „feli citatie" dan niet gracieuzelijk in ontvangst genomen lieft in den salon en gehono reerd, dan krijgt hij iets te hooren in het dialect dezer heeren, dat beter is hier niet weer te geven. ANNA PAULOWNA. - Ondanks de gunstige voorwaarden, ondanks de publicatie aan vijf aanplakborden en ondanks dat de Burgemeester dezer gemeente ten overvloed? nog een mondelinge kennisgeving deed rond gaan, heeft zich alhier voor het militair onderricht geen enkel jongmensch aange meld. ANNA PAULOWNA. De heer S. Bonga, eerste onderwijzer aan school no. 1, is benoemd tot hoofd der school te Heidenechap, gem. Workum. ANNA PAULOWNA. Verleden jaar heeft de Polder getoond, ker- mis te kunnen vieren zonder de wanklanken en vechtpartijen, die zoo'n volksfeest anders nog al eens met zich brengt, en wie ook nu ontspanning wil in alle gepastheid, heeft daar gedurende de drie kermisdagen volop gelegen heid toe. Allereerst noemen we het tooneelge- zelschsp van Stoel en Spree, dat twee avon den in „Veerburg" zal optreden Maandag met het bekende volksstuk „Mottige Janus", Dinsdag met „De Fabrieksbaas*. Uit het groot aantal, reeds aa* het begin dezer week besproken plaatsen blijkt al voldoende, dat dit gezelschap beide avonden voor een volle zaal spelen zal. Bovendien is er ook weer het bij vroegere gelegenheden reeds populair geworden „Natio naal Friesch Paardenspel" van den heer Cohen, staande op het land van den heer G. J, Volder, dat echter een concurrent zal heb ben in de paradetent van de familie Mullens. Dan hebben we nog een Panorama, een waarzegster, en voorts hebben wjj hooren praten van een juffer, die zichzelf met den romantisch-poëtischen naam van „Lucht- koningin" betitelt en verder hebben we natuurlijk nog de noodige en overbodige oliebollenspullen, koek-, suiker- en galanterie- kramen, een draaimolen en een luchtschom- mel en de op een kermis nu eenmaal onmis bare „hoofden van Jut". Dit alles in het centrum, maar ook daar buiten heeft men iets willen hebben en zoo zal Maandag aan het Breêzand een ring- rijderij gehouden worden en een wedstrijd in 't zakioopen, aan de Molenvaart eveneens een ringrjjderij, voorafgegaan door tonkruien en een fietswedstrijd, waarbij degene die het langzaamst weet te rijden, zonder er af te vallen, den prijs zal behalen, 't Is nu maar te hopen, dat het weer een beetje gunstiger dan verleden jaar mag wezen. Uitslag der verkooping, ger houden te WINKEL, door den notaris Sloos aldaar. a. Burgerwoonhuis met erf, groot 0.37.90 H.A., kooper de heer G. Keizer, voor f 2321. b. Bouwland, in den Nederlandspolder, groot 2.91.90 II.A., koopster mej. Wed. H. Oudt, voor f 3989. Prins Hendrik te Den Helder. Vrijdagochtend vertrok Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, vergezeld van zijn adjudant jhr. C. Hooft Graafland, aan boord van Hr. Ms. „Evertsen," die vergezeld werd door de torpedobooten „Ophir," „Pangerango" en „Rindjani", van IJmuiden naar Den Hel der, ten einde daar heden als gast der „Marine-Jachtclub" de zeilwedstrijden bij te wonen. Omtrent dat vertrek meldt men uit IJmui den het volgende Reeds zeer vroeg hadden zich velen op het Sluis plein en langs de buitenhaven verzameld om Z K. H. Prins Hendrik bij zijn doortocht naar Nieuwediep te begroeten. Om acht uur, bij de vlag-parade aan boord van de „Evertsen," die inmiddels aan de groote remming der oude sluis was vastgemaakt, vergrootte zich de menigte al meer en meer. Met rijtnigen, spoortrein en te voe» kwamen nog vele inwoners uit de omliggende plaatsen en voegden zich bij de reeds toegestroomde menigte. Inmiddels hadden vele schoolkinde ren uit Beverwijk met hunne meesters zich aan de overzijde der oude sluis opgesteld even daarna kwamen op het Sluisplein alle schoolkinderen der Gemeente, ruim 900, onder geleide hunner onderwijzers, en precies 10.20 kondigde het eerste saluutschot het oogenblik aan, dat de Prins IJmuiden'» station we» binnengestoomd. De Prins werd op het perron door den burgemeester, benevens den schout bij-nacht, commandant der Marinewerf te Amsterdam en den commandant van het pantserfort IJmuiden, verwelkomd. Dadelijk daarna begaf de Prins zich te voet naar de „Evertsen". Aan boord weid door de beman ning geparadeerd en de parademarsch gesla gen en geblazen. Onmiddellijk daarna werd de état-majoor van het schip aan den Prins voorgesteld en dadelijk daarna werden de trossen losgegooid en vertrok de „Evertsen". De menigte, die langs de buitenhaven mede- holde, bleef steeds juichen. Toen de „Evert sen" de visschershaven passeerde, werd door de commandanten der aldaar gemeerd liggen de torpedobooten „Ophir", „Pangerango" en „Rindjani" gesalueerd en deze op stootgaren liggende booten volgden toen onmiddellijk. Eerst toen de „Evertsen" en de torpedoboo- ten uit het gezicht verdwenen waren, ver spreidde zich de menigte. Te Den Helder was alles bjj de schepelin gen reeds vroeg in de weer voor het hoog» bezoek. Den Helder zelf zag de komst van den Prins tamelijk kalm tegemoet, want da bezoeker was de gast der Marine-Jachtclub. Toch woei van menige woning de driekleur. Toen te ongeveer twee uur de oorlogsbodem van den Prins met gevolg in 't gezicht kwam, en weldra den vuurtoren aan den in gang van de haven passeerde, pavoiseerden zich alle Marinevaartuigen op de reede. De schepen salueerden en de manschappen pa radeerden op het dek. Niettegenstaande allen zegen leverde de reede een feesteljjken aanblik op. De acht oorlogsschepen waren fraai gepavoieeerd, en de Urania, het opleidingsschip voor de adel borsten, dat hier vlak bij lag, had nfeh even eens van boven tot beneden met vlaggen getooid, terwijl de bemanning in het want paradeerde. Vervolgens gingen de schout-bjj-nacht Wennholt, de kapitein ter zee Seret en de commandanten der torpedobooten aan boord van De Evertsen, ter begroeting van den Prins. Na deze plechtige begroeting werd naar de haven gestoomd. Aan land gestapt, schreed Zijne Koninklijke Hoogheid langs een eerewacht naar het paleis van den Schout-bij-nacht, waar me vrouw Wentholt, de hoofdofficieren der marine en het bestuur der Jachtclub aan den PrinB werden voorgesteld. Voor het gebonw waren aanwezig deputaties van den Bond van oud onderofficieren en van de riddeis dej Mfliiei*

Schager Courant | 1903 | | pagina 1