TWEEDE KAMER. Instelling van Landbouwraden. Plaatselijk Nieuws. Luxe-Paardenmarkt. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Marktberi c h t e n. Predikbeurten. ADVERTENTIËN. Klaas Glas, AALTJE GLAS-Deutekom. JACOB DOL. NEELTJE I)OL-Glah. JAN GLAS. JANNETJE GLAS-DE VRIES. Wieringerwaard, 22 Juli 1908. Willemsorde. Vervolgens ging het per rijtuig naar '8 Rijks werf, waar speciaal werden bezichtigd de dokken, de 8toomwerkplaats,de ketelmakerij en het torpedo-atelier. Hierna begaf de hooge gast zich met de marine-autoriteiten naar het pantserschip Holland. Het laatste bezoek gold de marinierskazerne, waar de Prins de cantine, de schermzaal, de manschapslocaliteiten en de keuken bezich tigde. Daarna werd door den Prins deelgenomen aan het diner ten huize van den schout-bij- nacht WeDtholt, waar mede aanzaten de Burgemeester, de heer Van Steyn, de garni zoenscommandant, de marine-autoriteiten en de adjudant van Z. K. H. Het weder was gedurende den avond bij zonder goed, zoodat honderden en nog eens honderden zich langs de haven bewogen, om de verlichtingen der marineschepen en het vuurwerk te bewonderen. Vooral de Holland zag er prachtig uit; ze was van de waterlijn af tot de toppen der masten en langs alle lijnen met electrische gloeilampjes verlicht, wat een tooverachtigen aanblik opleverde. Ook de Evertsen was met electriBche gloei lampjes afgeteekend. Van alle bodems draai den lange banen wit zoeklicht over de door elkander krioelende menigte en bonte bevol king der havenstad de Jantjes te voet en per rijwiel; de stoer uitgemonsterde mariniers, de wijdgebroekte visscbers, de burgers wer den telkens plotseling daghelder verlicht. Voor het paleis van den schout-bij-nacht, dat versierd was met een tropee van licht, speelde in een linnen tent de marinekapel lustige deuntjes. Aan het diner ten paleize werd niet getoost. De leden der gymnastiek- vereeniging „Hercules" te Nieuwe Niedorp waren Donderdagavond 1.1. aan het oefenen in het polsspringen voor den wedstrijd te Barsingerhorn. Een van de beste springers, zoo niet d e beste, de heer O. Strijbis Bz., had het weer tot een respectabele hoogte gebracht, of schoon nog niet de meermalen behaalde hoogte was bereikt toen hjj bij het neerspringen op den kant van de matras terecht kwam en zoodanig zijn voet verzwikte, dat dadelijk Dr. Maats hulp moest verleenen. De pogin gen om den ontwrichten voet weer in de gewone positie te brengen, deden geweldig veel pijn en de eerste weken zal het been rust moeten hebben. Jammer voor den koenen springer, die nu met pijn thuis moet zitten en anders zeer waarschijnlijk met succes meegedaan zou hebben. I Woensdagavond 1.1. vérga- derde de afdeeling NIEUWE NIEDORP van Het Witte Kruis. Tegenwoordig waren 11 leden, waaronder 6 bestuursleden. Aangezien de tijd van 10 jaren, waarvoor de vereeniging indertijd was aangegaan, met 1 Januari a. s. zou verstrijken, was het nood zakelijk, dien termijn te verlengen en daartoe de statuten te wijzigen. Bovendien moest bepaald worden, dat bij ontbinding van de Hoofdvereeniging, ook de afdeeling ophoudt te bestaan. Het bestuur stelde daarom, mede in verband met een schrijven van het Hoofd bestuur, eene wijziging van de statuten voor, waartoe met algemeene stemmen besloten werd. Verder werd met vreugde van den Secre taris de mededeeling vernomen, dat de pogingen ter verkrijging van nieuwe leden met zeer gunstigen uitslag bekroond zijn, wijl het ledental naar aanleiding van de cir culaire m6t 78 vermeerderd is, waardoor het thans meer dan 300 bedraagt. Naar aanleiding van een opmerking van den heer W. C. Visser zal het bestuur infor- j meeren naar de doelmatigheid enz. van Auping's stalen gezondheidsbed en deSecretaris ver'.laarde, zich voor te nemen, inlichtingen in te winnen omtrent een badkuip met verwar- j miDg, die hij geannonceerd gezien had. De vergadering werd daarop gesloten. „N ie u w Leve n", station NOORD- SCHARWOÜDE. 20 Juli, aanvoer 920 zak aardappelen, groote muizen fl.05 a f 1.20, kleine f0.80 af0.50, ronde f 1.— a fl.20 per 35 Kg., roode kool f 6.50 a f 9.50 per 100. 22 Juli, aanvoer 1150 zak aardappelen en 660 stuks roode koolgroote muizen f 0.76 a f 1.10, kleine f 0.30 a f 0.60, ronde f 0.80 a fl.— per 35 Kg., roode kool f 9.60 a fll per 100. 24 Juli, aanvoer 1030 zak aardappelen en 1713 stuks koolgroote muizen f 0.86 a f 1.—, ronde f0.80 a f 1.— per 85 Kg., roode kool f 8.— a f9.— per 100. wortelen f 1.85 per 100 bos. Groentemarkt te BROEK OP j LANGENDIJK. I 22 Juli317 manden aardappelen f 0.60 a f 1 per 17 '/i Kg. 80000 bloem kooien le soort f4.26 a f6.60 per 100. 2e soort f2.80 a f4) per 100. 2000 roode kooien f 10.76 a f 13 per I 100. 18000 bossen wortelen f 2.20 a f 8.30 per 100 bos. 23 Juli634 manden aardappelen f 0.45 a f 0.80 per 17Vj Kg. 72000 bloemkoolen le soort f4 a f6 per 100. 2e soort f2.80 a f8.75 per 100. 8000 roode kooien f10 a f 12 per 100. 38000 bossen wortelen f2.80 a f8.80 per 100 bos. 24 Juli: 881 manden aardappelen f0.40 a f0 86 per 17'/s Kg. 92000 bloemkoolen le soort f8 a f4.76 per 100. 2e soort f 1.80 a f2.80 per 100. 600 roode kooien 8.75af9.75 per 100. 18000 bossen wortelen f 1.70 a f 2.80 per 100 bos. Groentemarkt te SINT PANCRAS. 22 Juli291 manden aardappelen f 0.40 a 0.80 per 17'/j K.G.bloemkool, le soort, f 5.60 per 100bloemkool, 2e soort, f 2.20 a f 3.60 per 100slaboonen f 1.80 per 1000. 28 Juli713 manden aardappelen f 0.40 a f 0.86 per 17'/i K.G.bloemkool, le soort, f 6 per 100; bloemkool, 2e soort, f 2.80 a f 2.70 per 100slaboonen f 1.26 a f 1.86 p. 1000. 24 Juli678 manden aardappelen f 0.40 a f 0.80 per 17'/j K.G.bloemkool, 2e soort, f 1.30 a f 1.60 per 1000; slaboonen f 1.06 a f 1,10 per 1000. Barneveld in rep en roer. Men schrijft aan het Hbld. Toen in Juli 1482 Jan van Schaffelaar met een theatraal „Tsamakkers, 'k moet toch eenmaal sterven" althans als vader Tol lens 's mans laatste woorden nauwkeurig heeft weergegeven van den toren te Barne- veld sprong, zal hij gedurende den val wel i hebben gedacht, dat het toch alles behalve snugger van hem waB, juist in den toren ge vlucht te zjjn met de bisschoppelijke ruiters. Doch ook hier kwam 't berouw te laat. Nu we ruim vier eenwen verder zijn, is een dergelijke geest van snuggerheid weer vaardig geworden over ons stedeke en ge lijk wel van zelf spreekt in vorband met den meer verlichten tijd is de graad van dom heid zeer aanzienlijk toegenomen. Er zijn toovenaars in ons midden. Eerst was er één, zekere Van der Beek Zijn daden kregen zoo wat een maand geleden ruchtbaarheid, nadat een varken ziek gewor den o neen, betooverd was. Thans is er óók een tweede, zekere Van den Brink, die zijn booze kunsten heeft toe gepast op een vrouw aan den anderen kant van het dorp, welke vrouw niet meer of min der dan een levenden kikker in 't lijf heeft. Zij zelve gelooft het niet, heeft den kikker nog nimmer hooren kwaken, doch een duivel banner uit Amersfoort heeft zijn diagnose ge steld en houdt stijf en sterk vol, dat hij de zaak wel spoedig zal klaren. De meer ontwikkelden kennen dien duivel banner, die, onder meer, sterk onder verden king staat, geheel onbevoegd de geneeskunde uit te oefenen; de minder ontwikkelden echter hebben een heilige vreeze voor dit boertje, dat met zijn goedmoedig gezicht de menschen beangst maakt, zóó zelfs, dat de lieden die van toovenarij worden beticht, als 't ware worden geboycot, slechts met groote moeite levensmiddelen kunnen koopen en bijna niet aan 't werk kunnen komen. En zóó besmettelijk werkt het geval, dat wie zich ongesteld gevoelt en er over klaagt, onlekker te zijn, al aanstonds getroost wordt met„als je maar niet betooverd bent." Men heeft reeds getracht de gemoederen tot rust te brengen door een reusachtige ad vertentie in de „Barnev. Ct." waarin Cagliostro zijn diensten aanbiedt in de volgende be woordingen „De ondergeteekende heeft de eer het ge- eerde betooverde Barneveldsche publiek, waar onder ezels, varkens en ander gedierte begre pen zqn, kennis te geven, dat hij zich alhier als duivelbanner en spokenverdrijver geves tigd heeft. „Hij onttoovert en geneest alle betooverde menschen, dieren, karntonnen, roomafschei- ders en dergelijke zaken, verdrijft spoken en geesten uit alle mogelijke en onmogelijke plaatsen en verricht alles wat op dat gebied behoort. „Hij beveelt zich aan voor de levering van vlierstruiken, heksenpoeder, echte Bloksber- ger heksenbezems en allerlei onttooverings- en voorbehoedmiddelen. Ook is hij ruim voor zien van echt suggestie-poeder voor verkie zingen, dat veel sterker werkt dan adverten- tiën en strooibiljetten. „Ondergeteekende is hoofdagent le klasse en waagmeester in buitengewonen dienst van de wereldberoemde Heksenwaag te Oudewater en tevens in het bezit van een electrischen heksenoven van 500 volts. „Hij verzekert een prompte en civiele be diening, volgens matig tarief, goedgekeurd bij Kon. besluit van 30 Februari 1703 [„Staats blad" no. 11) en verzoekt UEd.'s gunst en recommandatie. CAGLIOSTRO II, gediplomeerd duivelbanner le kl. „Attesten van gekroonde hoofden, ministers, burgemeesters, enz. ter inzage." Maar met dat al is men te Barneveld lang niet gerust. En dit in 't derde jaar van de twintigste eeuw. Blijkens het Voorloopig Verslag over dit wetsontwerp vond het denkbeeld, om eene bjj de wet geregelde vertegenwoordiging van den landbouw in het leven te poepen, bij verschil lende leden weinig instemming. In de be hoefte aan een orgaan om bij de Regeering de belangen van den landbouw te bepleiten, is reeds voorzien door het Nederlandsch Landbouw-Comité, dat, aangezien het uit 's rijks kas wordt gesubsidiëerd, eenigermate een officiëel karakter draagt en dan ook me nigmaal door de Regeering als haar adviseur op landbouwgebied met goed gevolg is ge raadpleegd. Te minder behoort te worden overgegaan tot invoering eener wettelijk georganiseerde landbouwvertegenwoordiging, daar te vreezen is, dat hierdoor overdreven verwachtingen bij de landbouwers zullen worden gewekt, en vooral de staatsbemoeiing ten aanzien van den landbouw nog meer eenzijdig zal worden gericht op de ontwikkeling van het bedrijf, zonder tevens gericht te zijn op verbetering van den oeconomischen toestand der bevol king ten platten lande. Zeer vele andere leden konden met deze beschouwingen zich niet vereenigen. Dat de bestaande landbouwcorporatiën de functiën zouden kunnen vervullen van organen van den landbouw, werd met nadruk betwist. Ook ten aanzien van het landbouw-comité laat de wijze van samenstelling niet toe, daaraan het karakter van centrale landbouw vertegenwoordiging toe te kennen. De vraag echter, of de voorgedragen regeling, zooals zij daar ligt, aanbeveling verdient, werd ook door het meerendeel dezer leden ontkennend beantwoord. Velen verklaarden dit ontwerp hun stem niet te kunnen geven. Men vertrouwde intusschen, dat de Regee ring zal willen samenwerken met de Kamer tot een bevredigende oplossing, al zal daar toe dit ontwerp ook een algeheele herziening moeten ondergaan. Verscheidene leden zagen er bezwaar in, dat land- en tuinbouw te zamen één vei tegen- woordiging zullen hebben, omdat beide be langen vaak uiteen loopen. Velen achtten het een ernstige fout, dat de veldarbeiders in de voorgedragen regeling niet zijn opgenomen verscheidene anderen achtten die opname ongemotiveerd. Enkelen gaven in overweging te bepalen, dat een commissie zal worden be noemd om een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop die arbeiders hun plaats in de landbouw-organisaties zouden kunnen in nemen. Tegen de oprichting van provinciale land bouwraden bestond bjj vele leden bedenking sommigen wonschten, dat kleine districten elk eene Kamer van Landbouw zouden kiezen. Meerdere leden waren tegen de beoogde op richting van een Rijkslandbouwraad. Het tweeslachtige stelsel van verkiezing werd vrij algemeen afgekeurd. Verscheidene leden hadden ernstig bezwaar tegen de voor gestelde rechtstreeksche verkiezingen, en wenschten alle leden der provinciale land bouwraden door de landbouwvereeniging ge- 1 kozen te zien. Vele andere leden bestreden j zulks en drongen erop aan, de leden der provinciale landbouwraden alle te doen be- noemen bij rechtstreeksche keuze door land bouwers in den zin der wet. Eén lid wensch- te dat in de wet ervoor zou worden gewaakt, dat bjj de rechtstreeksche verkiezingen de algemeen geldende christelijke beginselen zullen worden geëerbiedigd. Er waren ook leden, die zich met het stel sel der Regeering konden vereenigen. Schagen, 26 Juli 1908. Over 't. geheel was de markt van Donderdag j.1. bevredigend. De vette koeien waren wel wat trekkend, maar goede waar kon toch nog 89 k 40 cents opbrengen, waarmee elke weider tevreden kan zijn. Vette schapen vonden voldoenden aftrek, zoo zelfs, dat tijdens de markt een onzer weiders een tweeden koppel liet halen Voor een goe den lezer is dit zeker duidelijk genoeg. De hoogste markt verkreeg onze plaatsgenoot de heer J. de V. Van kalfkoeien was een flinke aanvoer. Ook over den handel viel niet te klagen. Vette varkens gaan voetje voor voetje vooruit. Of ze het evenwel weer tot de prijzen van voor een jaar zullen brengen, is een andere vraag. Verder bleef alles bij het oude. Vrjjdag had alhier de sinds eenige jaren bestaande luxe-paardenmarkt plaats. Bekend ia, dat deze markt, door het vóórkoopen aan huis door de groote kooplieden, te veel mist, wat er juist moest wezen uitstekende paar den. Ook dit jaar was dit weer het geval. Van de 129 aangevoerde dieren behoorde het grootste gedeelte niet tot de kixe paarden. De handel was daarom ook niet vlug, zelfs zeer traag. Vreemde kooplieden, die het be gin der markt hadden bijgewoond, vertrokken weer spoedigeen drietal Belgische hande laars bleef het einde der markt afwachten. Voor 2- en 3-jarige dieren weid van f250 tot f860 besteed; voor 4- tot 6-jarige van f 426 tot f 600voor merries met veulens van f 260 tot f 375. Werkpaarden, ook al aan gevoerd, werden verhandeld voor f 160 tot f240. Op een groot bezoek uit den omtrek kon de markt nu juist niet roemen. Het weer lokte daartoe ook minder uit. Tot Secretaris van de lste Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van veevoeder enz. is verkozen de heer K. KosterHz. te Wieringerwaard. De firma Groot, zaadhand e- laars te Bovenkarspel, heeft in onze gemeente 2 H A. grond gehuurd voor het kweeken van tuin- en bloemzaden. De benoeming van den heer Mr. A. van Haarlem te Amsterdam, tot griffier bij het kantongerecht alhier, is ingetrokken. Op verzoek van hooger hand zal ook in het bisdom HAARLEM de dag van de begrafenis des Pausen een dag van rouw zijn, waarop de klokken zullen worden geluid, de Nederlandsche vlag halfstoks zal worden uitgestoken, terwijl openbare gebou wen en winkels dien dag zullen gesloten worden. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 22 24 Juli 1903. Geboren en OndertrouwdGeene. Getrouwd Gerbrand Snijders en Hendrika Grootes. Jan Lukas Boersma en Cornelia Krans. Pieter Posker en Maartjo Peereboom. OverledenArnoldus Hertogs, 64 jaren, echtgenoot van Hendrika Barendina Bosch. De clou van St.-Louis. Echt Amerikaansch is de clou op de aanstaande worldfair te St. Louis. Daar zal een levende landkaart te zien zijn. Het Agricultural Department heeft nl. het reusachtig idéé geopperd van een repro ductie van de Vereenigde Staten op tien bunders grond buiten de tentoonstellingsge bouwen. Zeven wetenschappelijke personen van dit departement zijn aangewezen om het plan te ontwerpen en ten uitvoer te leggen. Het geheel heeft het voorkomen van een reusachtige landkaart, waarop de vormen en grenzen der verschillende staten, waaruit de republiek is samengesteld, nauwkeurig zijn aangegeven. En niet alleen de staten, maar ook de rivieren, die er door stroomen, de meren, die er in te vinden zijn, zijn aangeduid, precies van afmetingen. Water zal er in aan wezig zijn. Maar wat wellicht nog opmerkelijker is in eiken staat, dat wil zeggen in de kleine ruimte, die dien staat voorstelt, zullen in werkelijkheid te zien zgn, groeiend en bloeiend, voor zoover mogelijk, alle producten, die er in- heemsch zijnde oliebronnen van Texas zul len worden voorgesteld, de ijzermijnen in Al banië er Tenessee zullen niet ontbreken katoenvelden, velden met suikerriet, koren, zullen als velden aanwezig zijn, enz. enz. Te Parijs heeft een oplic li ter een bankier op een even gemakkelijke, als veilige wijze beet gehad. Hij heeft eenvoudig onder den naam van dien bankier een briefje aan het postkantoor gezonden, verzoekende „brieven en stukken" niet langer aan de bank, maar aan zijn adres dat van den oplichter te zenden. Natuurlijk had hij er vooraf voor gezorgd onder den naam van den bankier logies te nemen in het een of ander verborgen loge- mentje. Den volgenden dag was de bankier ten hoog ste verbaasd geen enkelen brief te ontvangen. Hij zond een boodschap naar het postkantoor en vernam toen tot zijn ontsteltenis en schrik, dat zijn brieven reeds aan een ander waren afgegeven. Men deed een onderzoek aan het opgegeven adres, maar de vogel was reeds gevlogen. Hij had een groot aantal brieven gekregen, zeide de logementhoudster. Aangezien de post te Parijs aangeteekende brieven aan huis bezorgt, kan de oogst Van den oplichter vrij aardig zijn uitgevallen. Bij het spel. Een vreeselijk ongeluk wordt uit Krefeld gemeld. In een vrij uur vermaakten zich de leerlingen van het gymnasium op de speel plaats. Daarbij liepen twee jongens in zulk een vaart met de hoofden tegen elkander, dat een van hen neerviel en kort daarna ten gevolge der hevige hersenschudding overleed, De o v e r s t r o o m i n g in Silezië wordt steeds ernstiger. De militairen doen al hun best om de dammen en dijken te her stellen en de Oder te houden binnen de oevers, doch meest zonder succes. In het dorp Langenbrück, by Neisse, zijn 16 huizen weggespoeld zonder eenig spoor na te laten, terwijl 28 woningen in puin zijn gevallen. In een bede om hulp wordt gezegd, dat 20.000 inwoners in de verschrikkelijkste ar moede verkeeren en dat de schade toegebracht aan landbouw en veeteelt, onberekenbaar is. Een ernstige ramp had plaats bij de petroleumbronnen van Montechiaro in de Italiaansche provincie Piacenza. Het schijnt, dat de uit de bronnen opstijgende gassen met een stoommachine in aanraking zijn gekomen en zoo zijn ontbrand. Een geweldige ontplof fing had plaats. Groote verwoesting werd hierdoor aangericht. Zes arbeiders werden weggeslingerd en worden thans, met gruwe lijke brandwonden overdekt, te Piacenza ver pleegd. Twee dames, die toevallig In de na bijheid zich bevonden, werden gedood. Haar begeleider zwaar gewond- De geheele industrieele inrichting is ver woest. Dat zal het zijn! Een jongetje, dat onder de microscoop de vele bacteriën in een waterdroppel ziet, roept uit Nu weet ik, wat er zoo kriebelt, als je spuitwater drinkt. De Paus. Dr. Lapponi, bijgestaan door vier dokters van het Vaticaan, heeft het lijk gebalsemd, wat verscheidene uren duurde. Volgens het voorschrift werden ds praecordia, de inwen- j dige deelen van borst en onderlijf uitgeno- j men. in een kristallen omhulsel gedaan en j verzegeld, om daarna in een onderaardsch gewelf in de St. Pieterskerk afzonderlijk te worden bijgezet. Woensdag heeft het lijk van Paus Leo XIII den geheelen dag teD toon gelegen in de troonzaal van het Vaticaan. Van half tien des ochtends tot half vijf in den namiddag werden daar toegelaten prelaten, diplomaten en leden van den ouden Romeinschen adel. Langs de tiappen en in de troonzaal waren Palatijnsche garden en Zwitsers als eerewacht en ordebewakers opgesteld. De vensters in de troonzaal waren gesloten, de zaal was met kaarsen verlicht. Op een bed aan den langen wand van de zaal, op een rood met gouddraad doorweven, kleed rustte 's Pausen lijk. Ter weerszijden waren de wapens van den Paus aangebracht, het bed is omringd door lange kaarsen, nobel- garden staan met omlaag gestrekten degen als wachters naast het lijk. In het midden van de zaal waren twee bidstoelen geplaatst voor de poenitentiariussen, die met halfluide stem onafgebroken gebeden zeiden. Tnsschen de bidstoelen een tijdelijk altaar. De bezoekers defileerden na de gebruike lijke kniebuiging langs het lyk en gaven den voetkus. Het gelaat van den doodo moet zeer vervallen zijn. Woensdagsavonds te acht uur is het lijk van den Paus overgebracht naar de St. Pieters Kerk. Alle zalen, gangen, loggia's en trappen van het Vatikaan, welke de lijkstoet moest doortrekken, waren met kaarsen verlicht. In de Salla Ducale en de Salla Regia waren een paar honderd personen toegelaten, voorzien van speciale toegangskaarten van den major- domus. De heeren waren in rok, de dames in het zwart met zwarte sluiers. In deze za len werd de orde bewaard door de (Pauselijke Zwitsers en de Palatijnsche garden, welke laatste op twee rijen en haye waren opgesteld. De lange stoet trok voort onder langzaam rhytmisch psalmgezang van de deelnemers, welk gezang reeds van verre den stoet aan kondigde en diepe ontroering wekte. Te tien minuten voor half negen kwam de stoet de Salla Ducale binnen, voorafgegaan en begeleid door de Zwitsersche garde. Aan het hoofd gingen palfreniers, gekleed in rood damasten costumes, dragende bran dende toortsen. Op hen volgden de poeni tentiariussen van de Vatikaansche basiliek, de sacristijn en de sub-sacristijn in mantel en stola met brandende kaarsen. Dan kwam het doodsbed met het lijk, gedragen door de stoeldragers en omringd door nobelgarden en officieren van de pauselijke lijfwacht, dra gende brandende fakkels. Onmiddellijk ach ter het lijk schreed de familie Pecci, gevolgd door de kardinalen twee aan twee, naar hun ouderdom, onder aanvoering van mgrs. Ore- glia en Vannutelli, deken en sub-deken van het H. College. Alle kardinalen droegen ten teeken van rouw violette kleederen. Elke kardinaal werd gevolgd door zijn secretaris, die een brandenden fakkel hield. De stoet der kardinalen werd begeleid door een eerewacht van nobelgarden en Zwitsers. Achter het Heilig College gingen de ma- jor-domus, de ceremoniemeesters, de geheim- kamerheeren, de adsistent bij den Pauselij ken troon, de maarschalk van het Conclave en het corps diplomatique, allen in plecht gewaad. Een peleton Zwitsers en pauselijke wach ten sloot den optocht, waarbij zich nog had den aangesloten de familiarissen van den overledene en het personeel van het Aposto lische Paleis, die gebeden zeiden. l)e Palatijnsche garde presenteerde de wapens bij het voorbijtrekken van het lijk en van het H. College. Alle personen in den stoet, maar in het bijzonder de kardinalen en de hofwaardig- heidsbekleeders die het vertrouwen van den overledene hadden genoten, waren zichtbaar ontroerd. Velen van hen waren tot schreiens toe bewogen. Langzaam schreed de stoet door de Salla Ducale en de Salla Regia, en daalde de trap af, die leidt naar de Sacramentskapel, waar zij tegen kwart voor negen aankwam. Het was een grootsch en treffend schouwspel. Aan de deur van de kapel sprak mgr. Pe- ricoli de eerste absolutie over het lijk uit. De stoet werd opgewacht door het geheele kapittel van het Vatikaan, dragende bran dende kaarsen. De basiliek was electrisch verlicht. De stoet trok tot voor het confessie altaar, waar het ljjk werd geplaatst op een katafalk, onder het zingen der gebeden door het koor. De familie Pecci schaarde zich aan de eene zijde van het altaar, de kardinalen stelden zich aan de andere zijde op. Achter hen namen de geestelijkheid en de hoog waardigheidsbekleders plaats. Hier sprak mgr. Cappellelli de tweede absolutie uit, Vervolgens trokken de kardinalen zich te rug en begaf het kapittel zich naar de Sacristie. Het lijk werd, omringd door Zwitsers en nobelgarden en gevolgd door de hofdig- nltarissen, overgebracht naar de kapel van het H. Sacrament, waar het werd gelegd op het doodsbed. Toen het ljjk de kapel werd binnengedra gen, begonnen de doodsklokken te luiden. Dit gelui duurde tot hot eind der plechtigheid te kwart over negen. Op het St. Pietersplein was het zeer drnk tijdens de ceremonie. In den avond werden ook de ingewanden van Leo XIII overgebracht naar de St. Vin- centiuskerk. Do urn werd geplaatst rechts van het hoogaltaar, waar in een marmeren plaat zullen worden gegrift de naam van den Paus, zijn geboortedag, do dag vun ziju verkiezing tot Paus en zijn sterfdag. Deze plechtigheid duurde van 9 uur tot half elf. Woensdagmorgen vroeg zoo wordt aan ie Köln. Ztg. uit Rome geseind is het publiek bij het lijk van Paus Leo toegolaten. Vanaf de rechter ingangsdeur is naar het rechter zjjschip en de Sacramentskapel een gang gemaakt van planken, en terug door het middenschip. Binnen de kerk handhaven carabinieri en politie-agenten do orde, daar buiten militairen De toevloed van belangstel lenden was echter gering. Er heerscht ook weinig geestdrift. Een ieder mag slechts een oogenblik blijven en kan niet moer dan een vluchtigen blik op het lijk werpen. Van het geven van den voetkus kan geen sprake meer zjjn. Er moeten ongeveer 60 duizend personen in den St. Pieter gedefileerd hebben voor 't tentoongestelde lijk aldaar. 's Pausen testament dagteekent van 1901 en is geheel door hem zelf geschreven. Over zijn gansche fortuin beschikt hij ten gunste der kerk, ook wat betreft de geschenken die hij tjjdens zijn pausschap heeft ontvangen, daar hij reeds bij zjjn leven voor de toekomst zijner bloedverwanten gezorgd heeft. De uitgaven voor de 1 ijkplechtigheden v™. Pins IX beliepen 20.000 lires de kosten voor de bijzetting nog een paar duizend. Na afloop van het Conclave dienden d twee architecten der Apostolische paleizen hnnne rekeningen inMartinucci een 67.871.67 lires voor de inrichting van d ruimte voor het Conclave, Vespignani van 19.961.30 lires voor de uitrusting van d Sixtijnsche kapel, die als stemlokaal had dienst gedaan. De uitgaven voor levensmiddelen kwamen ten laste van de administratie der pauselijke paleizen. Alle kosten te zamen a nomen, maakten de ronde som van 160 Wmi lires. Toen de paus nog koning van den ker- kelijken staat was, was het nog heel War duurder geweest, in de 19de eeuw eene stater, de uitgave van 492.000, 688000 en 72800ü lires voor de drie verkiezingen, welke er ,.nn geweest vóór die van Pins IX. Een niet onaardige g e s r. h i e- denis speelde zich dezer dagen op het redactie bureau van een Berlijnsche courant af. Tijdens het spreekuur van den rechtskundigen redac teur, kreeg deze bezoek van een werkman eenvoudig in zijn werkkiel gekleed, die door zijn werkgever benadeeld achtte en nu raad kwam vragen. Onze rechtsgeleerde liet zich de zaak uiteenzetten, en kwam tot de slotsom, dat de arbeider groot gelijk had, en dat hij het recht had tot het indienen van een klacht. De werkman wilde zich met een vriendelijk „dank je wel" verwijderen, toen de raadgever bemerkte, dat hij in zijn ijver er niet aan gedacht had, den naam van den werkgever te vragen. Hij maakte zijn verzuim goed, maar zijn gezicht betrok merk baar toen hij diens naam te hooren kreeg dien van den uitgever van het blad, waaraan hjj verbonden was en op wiens verlangen hij zijn wijze raadgevingen kosteloos ver strekte. De slimme werkman verliet fijntjes lachend het redactie-bureau, den rechtsge leerde in allesbehalve opgewekt humeur ach terlatende. Uitbarsting van don Vesuvius. Napels, 22 Juli. Er hebben hevige ontplof fingen in den Vesuvius plaats, die herinneren aan de ontploffingen welke aan de uitbarsting van 1878 voorafgingen. De stad Napels loopt geen gevaarde lava stroomt in de richting van Pompeï. Santos Dumont. Santos Dumont is volgens den Parijsehen correspondent van de Daily Chronicle, gedu rende de maand Juli niet minder dan vijftig keer met zijn bestuurbaren ballon opgestegen en al deze proeftochten gelukten uitmuntend' ofschoon de opstijging bjj verschillende weers gesteldheid plaats had. Het vertrouwen der Parijzenaars in het luchtschip is na deze proefnemingen niet weinig toegenomen. De luchtschipper had laatst in het Bois de Boulogne een kind gevruagd, of het zin had in een luchtreisje. Het kereltje kreeg van papa verlof, ging tot zijn niet geringe var- rukking mee, er nu is de aanvraag van kin deren, die meê willen en mogen, zóó groot, dat Dumont het oogenblik verwenscht, waar op hij het jongetje in het Bois do Boulogne heeft uitgenoodigd meê te gaan. Dumont is er nu zeker van, dat hij alle moeilijkheden van de luchtscheepvaart volkomen overwonnen heeft. Zijn nieuwste ballon, die meer op een om nibus, dan wel op een luchtballon lijkt, zal dezer dagen voor het eerst opstijgen. Veertien journalisten maken dezen tocht mee. Na den proeftocht zal het publiek gelegenheid gege ven worden tochten met den ballon-omnibus te doen. Dumont heeft reeds over de 30000 aanvragen om een plaats in zijn luchtschip gekregen. SCHAGEN, 23 Juli 1903. Aaugevoerd: 3 Paarden f 100 a 160.— 14 Stieren „110.— a 170.— 10 Gelde Koeien „120.— a 200.— 32 Vette Koeien „190.— a 290.— 40 Kalfkoeien „180.— a 325.— 30 Nuchtere Kalveren 8.— a 20.— 180 Schapen (magere) 16.— a 22.— 125 Idem (vette) 24.— a 27.60 260 Lammeren 11.-- a 17.— 15 Varkens (magere) 11.a 14.— 12 Idem (vette) p.K.G. .40 a —.43 70 Biggen 6.— a 9.— 30 Konijnen —.25 a —.60 50 Kippen —.30 a 1.— 800 Kilogr. Boter —.90 a 1.06 300 kilogram Kaas —.30 a —.85 10000 Kipeieren 2.75 a 3.25 500 Eendeieren 3.10 a .--- ALKMAAR, 24 Juli. Kaas. Aange voerd 410 partijen, wegende 180000 K.G, Kleine t 28 Commissie f 25.50. Middelbare f26.—. ALKMAAR, 24 Juli, Granen. Tarwe I 6.25 a t Rogge f af Gerst 1 ai id. Chev, f a f Haver f 2.50 a f 3.20, Paardebooneu f a f Bruine l—,— a f' Duiven id. f Witte f a .- Citroen id. f 15. Geel mosterdzaad f Karwijzaad nieuw I 10.75. Grauwe Erwten Groene id. f14.a f HOORN, 23 Juli. Kleine kaas f 28. oommissie t 25 Middelb. f24.— Aange voerd 248 stapels, wegende 90320 Kg. Hervormde Gemeente WIEBINöEIt WAARD. 26 Juli, v.m. 9»/, uur, Ds. Boers. Bevallen van eon Zooi), T. GEERLIG8—Gutker. Anna Paulowna, 24 Juli 1908. G eden overleed onze geacht6 Vader Weduwnaar van Neeltje Biersteker, in den ouderdom van 82 jaar en 7 maanden. Namens Kinderen en Behuwdkinderen, PIETER GLAS.

Schager Courant | 1903 | | pagina 2