BriBTen ui fle Boerenmeid, [lil ie lid le toep of te hor het Café H. BELT ZOON, Expositie van Japansche Tapijten. ff GROOTE OPRUIMING. Firma Wed. J. HEDOE8, Mantelmagazijn J. B. REET, Schagen. Opruiming Zomermantels. K. ROL, breuklijders. Heeren- en Kin Dienstbode Past op U tellen! schagen. Corn. ■3 Zandspritsen en Robers. I R. DE MO EL, een Plaatsje met stal ling voor 6 koeien, Ontvangen: een groote sorteering fl-, Plaatselijk Nieuws. MAGAZIJN VAN HÜOGZIJDE E 7, SCHAflEN. Groote keuze in uitsluitend ADVERTENTIEN. Tegen half Augustus gevraagd; aan de Nieuwe Lagezijde, te Schagen, Uit de hand te koop: „EÜMnMilA B DE GRÜIJTES, - Meelt, ZIET DE ÉTALAGE BIJ H. BELT ZOON, Behangers, Stoffeerders en Decorateurs. Wegens vergevorderd seizoen worden alle ign ZOMERSTOFFEN BLOUSES tegen veel verminderde prijzen opgeruimd. V||r Een groote partij Jongenspakj es - tegen lage prijzen. Wk SCHAGEN. Aanbevelend, CL H. TL SCHHiLZ, de „AUTOMAAT" gaat huis aan huis en tracht U de klanten afhandig te maken. Vraagt aan H. W. HOLSMULLER, Alkmaar hoe deze concurrentie het best te bestrijden is. 80HA6BH. Wegensgevorderd seizoen tegen veel verminderde prijzen UITVERKOOP van de nog voorradige Zomergoederen prachtige Voile-tule, KINDERKLEEDING, Fronts, Boorden en Manchetten, Heerendassen, enz. C©MOÜEEIIMEBira FSHMHH. o SfflSI" MM BAMKSf lAülSlB ïf Hoogzijde, - Schagen. q> raagt steeds de mijn vriend aan en vroeg hem, of hij nn dacht, dat een jongen met zoo'n eerlijk en gunstig voorkomen, een dief zou kunnen zijn. „Onverbeterlijke optimist", lachte de ander, „probeer 't maar eensNu, ik vraagde er een gulden aan, riep den knaap en verzocht hem 't even ergens te gaan wisselen, daar ik klein geld noodig had. Na tien minuten kwam hij terng en er mankeerde geen duit. Tot belooning lieten we Doellah, zoo heette 't eerlijke „Baviaantje", eens lekker smullen. Er zijn hier dus ook nog wel goede exem plaren te vindenIk ben big, dat ik dit schrijven mag. Lt. Clockener Bbousson, b.d Batavia, 1 Jnni 1903. We zijn volop in het reisseizoen. Tot over onze ooren zitten we in goedkoope aanbiedin gen voor plezierreisjes van spoorwegdirectiën van veelbelovende Lissone-plannen. Iedereen, die 't maar eenigszins doen kan, herinnert zich, dat hij thans rust en verstrooiing noodig heeft en die buitenRotterdam opgeschept vindt. En we reizen. De beter gesitnëerde buurten zijn nagenoeg huis aan huis versierd met de kennisgeving „afwezig"; de Rotterdammers zijn voor 't ver mogend deel heengestoven in alle richtingen: naar Scheveningen, den Harz, Oostvoorne, Noorwegen, Prinsenhage, Thüringen, Wouw, de Italiaansche meren, Zeist, den Rijn en Rijsoord. Minstens 14 dagen blijft iedereen weg en opgaah de loopt de variatie tot zes a acht weken. Het weg-zijn 's zomers,en speciaal in devacan- tiemaanden van de jongelui, behoort zoozeer tot den „ton," dat niemand goedschiks er zich aan onttrekken kan. Men begeeft zich ergens buiten en pension, hoe verder weg hoe be hoorlijker, of men onderneemt uiterst gecom bineerde spoor- en bootreizen met kort op onthoud hier en daar, of men maakt een fiets- reis, die in totaal nog duurder uitkomt dan de hoogst betariefde uitstap met gemakkelijker vervoermiddel. Men reist. Maanden achtereen zijn de plannen gesteld en overwogen. De eerste en niet meest welwillende voor waarde was, dat men ergens heenging waar nu niet zoo akelig veel Rotterdammers zitten. Een Rotterdammer, die uit is, wil geen Rot terdammer zien. Ook al is de familie hem totaal onbekend, als hij hoort dat zij uit Rotterdam komt, slaat hem de schrik om het hart. Zóó denkt een Hagenaar ook van een Ha genaar, een Amsterdammer van een Amster dammer, etc. In de tweede plaats wil men niet heen, waar men verleden jaar geweest is. Dit is bijna zonder uitzondering een voorwaarde van komend reisgenot en tevens het bewijs dat men, reizende, al te weinig vindt wat men verwacht had en dus dat men, terug denkende aan het genotene, niet tot een batig saldo kwam. Illusies, eenmaal vervuld, vallen tegen reis-illusies doen dit zeer speciaal. Dan wil men mooie natuur of mooie kunst, dat is om 't even. Thüringen heeft mooie bergen en bosschen, Bayreuth heeft giegfried en Cosima, De Rijn is zoo vol romantiek, Oberammergau zoo vol Roomsche devotie. Een vierde, 't allermeest gestelde eisch is vèr. 't Klinkt wèl, op bekendheid te kunnen roemen met een land, dat twee dagen en nachten achtereen sporens verwijderd ligt. Ik ken lui, die tien dagen afwezig waren en daarvan vijf dagen in een trein zaten en drie kwart van hun reisbudget aan rondreis- biljetten hadden vermorst. De overige dagen hebben zij uitgerust en krom gelegen. De volgende eischen komen wat meer achteraan, maar zij komen. Men wil veel toiletten meenemen en dus veel koffers vol onnoodige dingenmen wil een massa onprac- tische gelegenheidsdingen, waarvan men jaren aaneen het dwaze heeft ondervonden, maar die men niettemin getrouw herhaalt, omdat ze bij reizen behooren en omdat iedereen ze doet. Waarom zouden menschen, die groote zomerreizen maken, zoo schrikkelijk on- practisch wezen heb 'k mezelf wel eens gevraagd. En dan antwoordde ik den vrager omdat practische menschen geen groote zomer reizen ondernemen. Ik zie laat in den zomer menschen gebruind en vermagerd weerkomen in huurrijtuigen, welker imperialen beladen zijn met koffers vol etiqetten van verre hotels, en ik zou ze wel eens in eerlijkheid willen hooren antwoor den op de vraaghoe heb je 't gehad 0, prachtig, zeggen ze, oneerlijk. Veel gezien, maar duur, verschrikkelijk duur. Enfin, reizen kost geld en wie genieten wil, moet betalen. Martha echter keek hem verwonderd in het ernstige gelaat. „En dat zou het zwaarste voor mg zijn zwaarder zelts dan de zekerheid dat mijn broer dood is Maar ik koester den diepsten atschuw voor dezen ellendeling, aan wien ik zooveel bittere uren dank en voor wien mij reeds bij de eerste ontmoeting een inwendige stem heeft gewaarschuwd. Maar mijn haat is niet wraakzuchtig, en het kan m\j niet bedroeven, als de dood hem aan den aardschen rechter heeft onttrokken. Ik denk dat de straf, die hij heeft geleden, zwaar genoeg zal zjjn voor hem". f Hermann Schröder geloofde nauwelijks zijn ooren te mogen vertrouwen en zoo op gewekt steeg de hoop opnieuw in zijn hart, dat hij, aan de opwelling van het oogen- blik gehoor gevende, uitriep „Ook dat was dus leugen en bedrog U hadt hem dus geen rechten over u gegeven U heeft hem dus niet liefgehad „Ik dien man en datdat kondt ge van mjj gelooven U kon het gelooven en toch heeft u mjjn verdediging willen voeren Haar antwoord was niet minder ver-1 raderijk geweest dan zijn vraag. En daar hun oogen elkaar op dat oogenblik ont moetten, wisten zj' beiden, met een onuit sprekelijk gevoel van geluk, hoe het tusschen hen stond. Maar het was tijd noch plaats voor een vurige liefdesverklaring. Een lange, innige handdruk moest de plaats van het gesproken woord innemen en die stomme taal daarvan zeide meer dan woorden hadden kunnen doen. Ze begrepen, dat ze bij elkaar behoorden tot de dood hen zou scheiden. Drie dagen later vond onder verbazende belangstelling de plechtige begrafenis plaats yan den boekhouder Winter. Het onderzoek Prachtige bergen beklommen met vergezich ten, ontzaglijk mooi, gelogeerd zesduizend meter boven R. P.kamers van twintig francs gehadniets dan Engelsch gesprokeneen kapitaal aan ansichtkaarten verschreven ver rukkelijke wijntjes genotengestaan waar verleden jaar zomer een Duitsch gezelschap met t den gids in een gletscher is gestort en niet duizelig geweestmet Paulus en Maria van 1896 in één rijtuig getoefdeen hand van Cosima gehad en nu het laatst zes-en- veertig uren in den trein gezeten. Ja, 't was enormals je 't volgend jaar kunt (dat is naar de financiën bedoeld) moet je 't bepaald óók doen, we recommandeeren 't je wel. Terwijl ze,eerlijk antwoordend, zeggen moes ten we hebben ons stom verveeld we heb ben maar zoowat meegedaan aan modepretjes, waarvan we de aardigheid niet hebben inge zien we hebben spijt van ons geldwe zijn doodmoe en krank van nerven. Schrikkelijk onpractisch zijn al die reizigers- menschen met neigingen van meê willen doen. O, 't genot van eens, niet te ver weg, een week of wat te liggen op een duin in fris- schen zeewind of onder een boom in schaduw en te denken aan niets en te rusten O, die weelde van eens uit die nerveuze sleur te zijn, zich niet te storen aan uren, niet onder worpen aan reglementen van spoorwegen en mondaine hotels O, die heerlijkheid van 't mooie, groene, zonnige Holland met zijn verre uitzichten onder wolkenluchten vol majesteit We jagen onszei ven op en hitsen ons- zelven aan, heel het jaar door, en als onze korte rusttijd komt, verdriedubbelen we onze zenuwspanning om meê te doen en later meê te kunnen praten. Wij zijn narren, wij zomerreizen de, belangrijkheden-speurende modemenschen. We stellen ons korte leventje een dwazen eisch, we willen vreemde landen gezien hebben, met vreemde volken verkeerd, en omdat we dat willen, stoppen we de enkele rustweken van elk jaar op met een oppervlakkig zenuwmoordend pleizier. We wil len meêpraten over karakters van steden en menschen, nadat we ze in een spoortrein zijn langs gevlogen, of nadat we onrustig met ze verkeerd hebben in een vermoeid dof bekij ken, enkele dagen slechts, nauwelijks vol doende om wat boekjes wijsheid alleruiterlijkst te controleeren. Wij, die wonen in één van de mooiste lan den ter wereld, die één of twee uren van honk de rust en het geluk van het buiten in de opperste volkomenheid kunnen genieten 1 Tijd om langdurig en aandachtvol te reizen, hebben we niet. Maar wel hebben we tijd om het dichtbjje en 't ons meestal onbekende, diep en bewonderend te doorschouwen. Wanneer ge een en ander van ons land kent, hier en daar binnen onze grenzen ge weest zijt, informeer dan eens in uw kring en ge zult er een domme minachting voor 't zelf genoten mooi vinden en wat dorre reisgids- wijsheid over Milaan, Spanje, Noorwegen of zoo iets, naar uw chauvinistisch hoofd ge slingerd krijgen. Zij beweren te „kennen" Duitschland, Schot land, Zwitserland, en kennen 't natuurlijk niet, omdat zij tjjd noch gelegenheid tot zien had den. En zjj weten of begrijpen niets van uw kalme en wijze voldoening, dat je de zomer- rustweken, die je mocht hebben, vullen kon met een rustig, gewetensvol waardeeren van de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilanden, van 'tFriesche binnenland, van de Brabant- sche rijke vlakten. Zij gooien u herinneringen aan lange spoorreizen toe, doorvliegend landen die ongezien bleven, en achten zich rijker in ervaring dan gij, die eenige malen bootreisjes op 't godgezegend Hollandsch rivierland hebt gemaakt. Maar gij zult dan weten, dat uw ervaring rijker is dan de hunne, dat uw ondervinding wijder strekt dan de hunne, dat gij den reistijd hebt besteed, dien zij schromelijk vermorsten. D. Schagen, 26 Juli 1903. Vergadering van de Tweede Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van Veevoeder enz. te Schagen, op Donderdag 23 Juli 1903, des morgens half elf uur, in het Noord-Hollandsch Koffiehuis van den heer J. Vader Az. alhier. De heer C. Asjes, Voorz., opent de ver gadering, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. De commissie belast met het nazien der rekening, bestaande uit de heeren S. Groot, Schagerbrug, P. Hopman, Schagen, en M. Vethman, Waardpolder, adviseert tot goed keuring, waartoe de vergadering besluit. De heer Jb. de Moor, administrateur, leest nu een zeer uitvoerig jaarverslag voor, waaruit we meêdeelen, dat de vereeniging heeft omgezet in het afgeloopen jaar 420888 lijn koeken en 43800 K.G. Am. lijnkoek, tezamen had aan het licht gebracht, dat hij inderdaad aan een hartkwaal was gestorven, en de genen, die hem aan zijn laatste rustplaats een handvol aarde toewierpen, baden hem tegelijk in stilte om vergiffenis voor het zware onrecht dat ze den steeds werkzamen en eerljjken man in woord en gedachten hadden aangedaan. De vrouw van den doode kon door ziekte de begrafenis niet bijwonen, evenmin als de eenvoudige begrafenis van haar broeder. Maar haar ziekte verhinderde haar niet, den volgenden dag reeds Breslau te verlaten, om daar nooit weer terug te keeren. De vennootschap had haar wegens de bui tengewone diensten,die haar man de zaak had bewezen, een ruim weduwenpensioen ge schonken, en bovendien was haar het ver mogen van haar man uitbetaald, daar Martha Winter, onder toestemming van haar verloofde Hermann Schröder, uitdruk kelijk geweigerd had, van de nalatenschap van haar broeder iets anders aan te nemen dan een paar kleine gedachtenissen en de som, die zij hem bij haar leven in bewaring ge geven had. Een ontmoeting had er tusschen de beide vrouwen niet plaats gehad en een brief, dien Martha aan haar schoonzuster had geschreven, hartelijk en verzoenend, was onbeantwoord gebleveD. Op het grat van den klerk Jozef Bartel, in den hoek voor de zelfmoordenaars op het gevangeniskerkhof, staat een eenvoudige gedenksteen, die op order van Hermann Schröder daar werd geplaatst en die door zijn kort opschrift blijk geeft van het medelijden van den beroemden rechtsge leerde en zijn gelukkige vrouw met den armen zigeuner, die zijn zucht naar macht en rijkdom te duur had moeten be talen. EINDE. dus 464688 K.G., wat 16606 K.G. meer is dan vorig jaar. De ontvangsten hebben bedragen f 44.632.01, de uitgaven f 43.766.33, dus is in kas^f 776.68 daarvan moet worden betaald f 773.88 aan de leden voor kortingen en dus is het batig saldo f 2.80. Het lijnkoekstof heeft opgebracht f 111.66, zijnde 1422 K.G., tegen vorig jaar f 143.85. 1659 K.G. De vereeniging telt 164 leden. Daar de vereeniging 6 jaar heeft bestaan, geeft de heer De Moor een overzicht over die vijf jaar. In het eerste jaar werden afgeleverd 307760 K.G. lijnkoek, 2e jaar 470555 K.G., 3e jaar 610486 K.G., 4e jaar 448082 K.G., 5e jaar 464688 K.G., tezamen dus 2201581 K.G., waarbij nog 82950 K.G. Am. lijnkoek, tezamen 2118631 K.G. Rekent 1 men, dat de vereeniging de koeken geleverd heeft door elkaar gerekend, voor f 10.19 per 104 stuks en de particuliere leveranciers hun prijzen f 2.hooger stelden, dan heeft de vereeniging in die 5 jaar bespaard f 42.372 62, met de besparing op de Am. lijnkoek f 4540.45, tezamen f 46.913.07. Als men daarbij nog in aanmerking neemt de zekerheid, die de leden van de geleverde waar krijgen, door het onderzoek aan het Proefstation, dan wordt niet te veel gezegd met de bewering, dat de levering door middel van een vereeniging verre te prefereeren is. In de laatste drie jaren heeft de vereeniging Amerikaansche lijnkoek aan haar leden geleverd, en wel le jaar 12900 K.G., 2e jaar 26250 K.G., 3e jaar 43800 K.G., tezamen 82950 K.G. De Voorz. brengt den heer De Moor hulde voor dit uitstekend jaarverslag en tevens voor het helder overzicht, door hem over de 5 jaar dat de vereeniging bestaat gegeven. Tot Commissaris, in de plaats van den heer Jb. Stammes, die niet herkiesbaar is, wordt ge kozen de heer A. de Graaf te Anna Paulowna. Tot administrateur wordt met op één na algemeene stemmen herkozen de heer Jb. de Moor. Beide heeren nemen hunne benoe ming aan. Tot commissie voor het on derzoek der rekening van het volgend jaar worden benoemd de hrn. J. P. de Wit Schagen, A D. Waiboer Waard polder en J. A. Kaan, Anna Paulowna. Bij de rondvraag informeert de heer De Graaf, hoe de oude zaak aangaande de kunst- mestlevering van den heer Gazan staat. Heeft deze mijnheer al reeds iets van zich laten hooren Zoo niet, dan wil de heer De Graaf het geld, dat nog aanwezig is van dien leverancier, maar onder de genietende leden verdoelen. Voorzitter zegt, dat die zaak nog staat als een jaar geleden. De heer Gazan laat niets van zich hooren. Het denkbeeld van den heer De Graaf lacht hem evenwel niet toe. Wan neer deze zaak gevolgen heeft, dan zouden, als het idéé van de heer De Graaf uitvoering kreeg, in de toekomst alle leden der vereeniging moeten bijdragen in de kosten in plaats van alleen zij, die van die kunstmestlevering had den genoten. Bleef het geld er, dan was dat in de toekomst veel beter. De heer De Moor stelt voor, in de eontracten den leveringstermijn zoo te maken, dat 10 dagen als termijn van levering wordt opgegeven, bijv. tusschen 1 en 10 October, maar dan die speling van 8 maal 24 uur te laten vervallen en de boete dan niet te bepalen op f 10 per dag, maar op f10 per dag en per wagon. Algemeen goedgevonden. Hierna sluiting. Aanbevelend, R. TDïC MOEL. 6evraa«fd: tegen hoog i'oon, om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden, bij C. ASJES te Schagen. een flinke die goed met de wasch kan omgaan Loon f 2 50 per week. Adres Wed J. BOON, Wieringerwaard. voorheen eigendom van den heer Anth. Bakker, genaamd „DE GEL DERLAND.'' Aanvaarding naar ver kiezing. Voor alle affaires geschikt. Te bevragen bij den heer P. BERK HOUWER, Makelaar te Schagen, die f 1500 als 1ste hypotheek be schikbaar heeft alles zoo goed als nieuw, met 21/a bunder uitstekend Weiland met bijbehoorenden Tuin, prachtig aaneen regen in 't hout, bij P. KAMP, omngsweg, Anna Paulowna 99 B A R8INGBRHORN. 00000 Speciale inrichting voor Huishoud- goed, Dames- en Heeren-artikelen en Kinderwasschen, Gordijnen, etc. Alle goederen worden afgehaald en thuis bezorgd. Uitstekende inrichting. Bestelhuis te Schagen bij G. MOOIJ, Marktplaats (bestelhuis van Algemeen Belang). I 1 Groote Noord Nïos. 91 en 113, Telefoon IVo. 34, HOORN. Vitrages voor spotprijzen I Beleefd aanbevelend, Firma Wed. J. Heddes. Meubelen en Spiegels. Aanbevelend, Aanbevelend, J. B. HF FT. Aanbevelend, lï. R O L. O O P pu O van al!.4 soorten 'tod' Breuken! a n 0 0 b 1 tor geaeriag Duizenden dankbetuigingen vanat Prinsen tot den werkman liggen ter inzage bij I)r- M. REIMANNS, Valkenberg bjj Maastrioht, No. 10'

Schager Courant | 1903 | | pagina 6