Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Jb. Kooij, is het vorig jaar overleden. In zijne plaats zal een ander moeten worden benoemd. Na korte bespreking wordt met al gemeene stemmen benoemd de heer P. Groot te Veenhuizen. Hierna is aan de orde het onderzoek van de door B. en W. aangeboden gemeentereke ning over 1902. De voorz. vraagt, of men dat weer op de gebruikelijke wijze wenscht te doen. n.1. dadelijk in deze vergadering, of dat men een commissie wenscht te benoemen, die alles nagaat en daarvan in een volgende vergadering rapport doet. De heer De Boer zou aan dit laatste de voorkeur geven. Men kan dan veel meer op zjjn gemak alles onderzoeken. Hier op de vergadering bepaalt het onderzoek zich eigen lijk daartoe, of de cijfers onder aan de ko lommen wel allemaal kloppen, maar van de rekeningen ziet men niets, terwijl er toch wel posten zijn, die men wel eens nader zon willen onderzoeken. Ook moet het onderzoek in deze vergadering voor B. en W., die alles reeds nagegaan hebben, wel een beetje ver velend zijn. De voorz. vindt het ook goed, een com missie te benoemen voor het onderzoek. Op zijn voorstel worden tot leden der commissie aangewezen de heeren Van der Oord, De Boer en Van Slooten. Men vindt evenwel goed, thans tezamen alle posten na te lezen. De commissie stelt dan een nader onderzoek in en brengt daarvan rapport uit. Van de ontvangsten zijn de voornaamste posten Batig saldo van 1900, f 594; opcenten grond belasting f2210.47, 50 opcenten personeel f2110.03, Hoofd, omslag f6249.323, vergun- ningsrechteil f400, suppletoire Hoofd, omslag f 101.60, schoolgelden f 430 35, vergoeding van het Rijk in de kosten van het onderwijs f3251.135, Rijksuitkeering f 7667.64, Rjjksbijdr. in de jaarwedde Burgem. en Secretaris f300. Andere ontvangsten f201.713. Van de uitgaven Jaarwedde Burgemeester f500. Wethouders f 50. Secretaris f600. Bode f100. Bureaubehoeften f 197.16, onderhouden schoonhouden raadhuis f 83.91, consumptie gemeenteraad f59.59. Invordering plaatselijke belastingen f 120.73, onderbtoud huizen, torens enz. f53.415, wegen en voetpaden f30.36, jaarwedde agent van politie f 56.50, veld- J wachter f 425, kleeding en uitrusting politie f63, jaarw. onderwijzers f8514.535, kosten herhalingsonderwijs f126.10, onderhoud scholen en onderwijzerswoningen f 638.865, onderhoud schoolmeubelen f 683.16, leermiddelen, school boeken enz. f770.285, schoolbibliotheken f55.90, jaarwedde geneesheer f 1000, vroed vrouw f200, verpleging arme krankzinnigen f 189.10, subsidie algemeen armbestuur f 2500, rente van geldleeningen f 920, aflossing f 2000, huur woning vroedvrouw f 100 en onvoorziene uitgaven f506.59. Het totaal der ontvangsten is f22594.015 uitgaven f 22242.79 Batig saldo f 351.225 Voorloopig wordt de rekening op deze cijfers vastgesteld. De vergadering wordt hierna eenigen tijd geschorst, waarna de heeren H. Ploeger en A. Steur ter vergadering komen om rekening te doen van het algemeen armbestuur. In die rekening komen voor als voornaamste ontvangsten, saldo van 1901 f 712.925, subsidie van de gemeente f 2500, toelage van den pol der f 650als voornaamste uitgaven, bedeelin gen aan diverse personen f 1879.60, kostgelden f 285, andere uitgaven f 203.585 (waaronder f 100 salaris v. armvoogden], huishuren f366.70. De rekening wordt onder dankzegging voor het accuraat beheer goedgekeurd op een totale ontvangst van f3976.35, uitgave van f2734.785, derhalve met een saldo van f1241.565. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering onder dankzegging gesloten. GYMNASTIEKFEEST TE BARSINGERHORN. De gymnastiekvereeniging „De Westfries" te Barsingerhorn, vierde jongstleden Zondag het feest van haar 10-jarig bestaan. Bij het mooie weer van den voormiddag kwamen steeds meer bezoekers over den weg en met het middaguur zag men de meisjes van de damesgymnastiekvereeniging „Hebe" van Nieuwe Niedorp en de heeren gymnasten van „Hercules" van Nieuwe Nie dorp, van „Sparta" van Winkel, van „Olym- pia van Wieringer waard, van „Oefening kweekt Kunst" van Den Helder en van „Lycurgus" van Schagen zich verzamelen om de herberg van den heer P. Scheringa bij het Raadhuis. Ook voegden zich daarbij dé leden van het fanfarekorps „Crescendo" van Haringhuizen, dat de feestelijkheden van den dag met muziek zou opluisteren. De opening van het feest had plaats met de begroeting van de genoodigden en de be sturen der verschillende vereenigingen onder aanbieding van den eerewijn op de bovenzaal van den heer Scheringa. Onder die genoodig den behoorden ook de oud-leden en eere-leden van „De Westfries" en de Burgemeester der gemeente Barsingerhorn. De voorzitter van de feestvierende ver- eeniging, de heer D. Schenk Az., verwelkomde de aanwezigen met eene korte toespraak, waarin hij de heeren Th. Roep en Jb. Rogge veen van Schagen persoonlijk bedacht, als degenen, die aan de oprichting van „De Westfries" een zeer belangrjjk aandeel hadden gehad. Ten slotte wijdde spreker den eersten dronk aan het welzijn der aanwezige gasten van „De Westfries" en aan desamenwerking tot een genoeglijk feest. Het eerste antwoord op de toespraak van den Voorz. werd gegeven door den Burge meester, die zijn dank betuigde voor de vrien delijke uitnoodiging, door de gymnastiekver eeniging tot hem gericht, en zijne instemming met de feestviering van „De We6tfries," waarbij eenige andere zustervereenigingen zich hier hadden aangesloten. Hij wenschte den feestvierenden alle succes en wijdde een dronk aan de gymnastiek. Namens het Gewestelijk Bestuur en tevens voor zich persoonlijk, wenschte de heer Jb. Roggeveen „De Westfries" met een kort, doch daarom niet minder oprecht gemeend woord geluk met dezen dag. De heer Roep, die daarna het woord voerde, toonde al dadelijk, het op prijs te stellen, dat, bij monde van den Voorz., „De Westfries" hem en terecht, aanwees als den grond legger dezer gymnastiekvereeniging. Hij ging in korte trekken de ontwikkelingsgeschiedenis der vereeniging na en besloot met den wensch, dat „De Westfries" moge bloeien, ook nog na een 25-jarig bestaan. De heer Koster, voorzitter van „Lycurgus" van Schagen, toonde aan wat „Lycurgus" had gedaan in het belang der oprichting van „De Westfries" en moedigde de zusterver eenigingen aan om op dezelfde wijze het ont staan van gymnastiekvereenigingen te bevor deren, als zfi hier met zooveel vrucht was werkzaam geweest. Hij wenschte „De West fries" geluk met dit feest. De Voorzitter der vereeniging „Oefening kweekt Künst" van Den Helder betuigde in hartelijke bewoordingen de sympathie der vereeniging met „De Westfries" en dankte yoor de uitnoodiging tot de feestviering, waaraan zij zoo gaarne wenschte deel te nemen. De heer Prins van Nieuwe Niedorp, namens de gymnastiekvereeniging „Hercules" en de dames-vereeniging „Hebe", voegde zijne geluk- wenschen bij die zijner voorgangers en vroeg toegevendheid bij de beoordeeling der werk zaamheden van de genoemde vereenigingen, daar een zijner gymnasten verhinderd was mede te doen. en „Hebe" eene nog zeer jonge vereeniging was. De heer Raat, lid van het fanfarecorps „Crescendo" van Haringhuizen, dankte voor de vriendelijke woorden van den Voorz., ook tot de muzikanten voor deze feestviering ge uit, en feliciteerde „De Westfries". De heer S. Spaans Dz., als oud-lid van „De Westfries" hier nitgenoodigd, uitte den wensch, dat deze dag mocht zijn een propaganda-dag voor de gymnastiek in het algemeen en voor „De Westfries" in het bijzonder. Daar intusschen de tijd genaderd was voor het houden van den optocht door het dorp, stelde de Voorz. voor, de zaal te verlaten. Voorafgegaan door de muziek van Crescendo, vertoonden zich weldra achtereenvolgens de vaandels van Westfries, Lycurgus, Olympia, Sparta, Hebe, Hercules en O.K.K. boven de hoofden van hdnderden menschen nit, waar van een groot deel natuurlijk de wandeling medemaakte. Daarop volgde de openlucht-uitvoering der verschillende vereenigingen op het land achter de school, waar een groot terreiD was afgezet, omringd door publiek. O jammerde lucht begon te betrekken en er kwamen paraplu's voor den dag. Erg werd het vooreerst nog niet, maar toch erger dan ieder wel wenschte. Doch daar was nu een maal niets tegen te doen de werkzaamheden begonnen met eene promenade en staaf- oefeningen van al de gymnasten samen, onder leiding van den heer G. Waiboer Hz, met Jm. Waiboer Hz. als voorwerker. Vervolgens hielden de vereenigingen afzon derlijk gelijktijdig uitvoering, op daarvoor aangewezen deelen van het groote terrein. Ieder deed zijn best, en z'n best gedaan is genoeg gezorgd. Alleen zou men hier, ter onderscheiding, dit mogen bijbrengen, dat de oefeningen op de plaats van „Hebe" en de groepen van „O.K.K." een paar aantrekkelijke nummers van het program hebben gevormd. Daarna kwam de wedstrijd in het hoog springen om eene zilveren en eene bronzen medaille. De leden van de Westfries, die hieraan deelnamen, hadden zich buiten mededinging gesteld. Als bjj iederen wedstrijd, werd hier het verloop met spanning nagegaan. Van hen, die het langst aanbleven, vormden de leden van de Westfries de meerderheid, totdat tenslotte de heeren N. Kaan Kz. van Wieringer waard en J. Visser van Barsingerhorn het brachten tot 2.70 M. en de heer J. Peereboom van N. Niedorp het tot 2.50 M. had gebracht. De zilveren medaille dus viel aan Kaan, de bronzen medaille aan Peereboom ten deel. De uitreiking dezer prijzen had plaats in de kolfbaan, door den heer Roep, als voor zitter der jury, en met eene zeer gepaste toespraak tot het publiek en tot de prijs- winners, werden de beide onderscheidings teekenen overhandigd onder luide bijvals betuigingen. De muziek viel in en onder gezang eindigde hiermede het feest van den dag. Des avonds werd de feestviering voortgezet in de kolfbaan van den heer Scheringa. Was „de Westfries" tot nog toe gelukkig geweest op haren verjaardag, zij werd aan den avond teleurgesteld in hare bemoeiingen, om ook tot het einde toe genot te verschaffen aan zooveel menschen. 't Is wel een treurig ver schijnsel, dat nog altijd bij dergelijke gelegen heden iemands goeden wil en moeite beloond worden met allerlei hindernissen van kwaad willige bezoekers Hoe dit zij, de Westfries heeft het hare gedaan om eene vriendelijke ontvangst te bereiden aan de bezoekers op haar feest en toch ook veel succes gehad bij haar werk. - WIERINGEN. J.l. Donderdagavond tijdens het onweer sloeg de bliksem in het huis van den bewaarder der buskruitmagazijnen, den heer Ramp, aan do Quarantaine. In de kamer, waar zich Je telephoon bevond, werd de schel geheel ver nield, zonder verdere schade aan te richten. Ook werd de woning van den heer J. Jb. Lont in de Lage Haukes, door den bliksem getroffen, doch hier werd bijna geen schade aangericht, zoodat beide gevallen een gunstig verloop hadden. - WIERINGEN. Reeds zeer dicht zijn wij weder tot het jaarlijksche volksfeest, de Kermis, genaderd. Het theater van de directie Wijlacker is al gebouwd en zij kondigt vijf voorstellingen aan, waarvan als no. 1 op Donderdag a.s. zal worden opgevoerd „Mottige Janus". Voorts versieren een draaimolen en een menigte kramen het plein rondom de kerk, en waar dan nog een kleine ruimte over isj daar vindt men een hoofd van Jut of iets anders. - WIERINGEN. Donderdag j.l. vierden de leerlingen der 4 laagste klassen van de school te Westerland hun schoolfeest. Om twee uur kwamen de kinderen vroolijk en blij, met hun vlaggetjes in de keurig versierde school te zamen. Al spoedig verschenen ook de rijtuigen, want er zou eerst een rijtoertje over Westerland ge maakt worden. Na getrakteerd te zijn, namen de kinderen in een tiental rijtuigen plaats en maakten zij een ritje, dat ruim een uur duurde. Daarna keerden zij in de school terug waar de prijzen voor de tombola an de wed strijden netjes tusschen groen en bloemen waren uitgestald. Wat keken ze met begee- rige oogen naar de prachtige prijsjes, die straks hun eigendom zonden worden Ruim vier uur werd met de wedstrijden op het terrein voor de school een aanvang gemaakt. Groot was het aantal ouders en belangstel lenden, die het feest met hunne tegenwoordig heid kwamen vereeren, en geen wonderi waar de kinderen genieten, daar genieten j ook de ouders, en mede het prachtige weder lokte tot bezoek nit. Na afloop der wedstrijden werden de kin- 1 deren nogmaals op chocolade, koek en krenten brood onthaald en de tombola besloot het feest. Recht voldaan gingen de kinderen huiswaarts. Een woord van dank mag dan ook niet onthouden worden aan allen, die tot het welslagen van dit feest hebben mede gewerkt, in 't bizonder aan ons hoofd der school en zijne echtgenoote, doch vooral ook aan den heer P. Asjes Pz., die altyd vóóraan staat, waar 't geldt „Westerlander kinderfeesten," en aan wien wij steeds de keurige versieringen der school hebben te danken. - ANNA PAULOWNA. Met 1 Augustus a.s. is het 26 jaar geleden dat de heer H. J. ter Hall als stationschef alhier werd geplaatst. - Marktbericht van LUTJEWEN- KEL van 28 Juli 1903. Aangevoerd 894 zak groote muizen f 0.70 a 1.05, 28 zak kleine f 0.86 a 0.46, roode aalbessen f 0.12 a 014 per pond. X) e kermis te ANNA PAULOWNA. De tweede kermis in den Polder heeft het, wat het weer aanbelangt, niet veel beter ge troffen dan de eerste. Aan regen geen gebrek Maar of het aan het bezoek afbreuk heeft gedaan We betwijfelen het. Vooral Zondag fs het druk, zeer druk geweest. Behalve de velen, die per pedes apo.tolorum of met eigen rijtuig kwamen, is minstens half Breezand nog aangevoerd door twee rijtuigen, die ge regeld vin en naar het centrum reden Alle danszalen waren dan ook meer dan vol, maa ook het paardespel en vooral de tent van d familie Mullens hadden over gebrek aan be langstelling volstrekt niet te klagen. Wat de laatste betreft, noemen we als een zeer interes sant nummer van het programma „De zwevende Dame." Bewonderenswaardig was ook de zekerheid, waarmee een der leden van he gezelschap met dolken naar een zwart bord wist te werpen, tusschen de vingers en langs het aangezicht van iemand, die zich daar tegen aan had geplaatst. Wij voor ons vonden die vertooning echter veel te griezelig, om er van te kunnen genieten. Een verrassing was bepaald de mooie solo, die een der muzikanten in de pauze ten beste gaf. De tweede dag is een dag van wedstrijden geweest. Aan de Kleinesluis een schietwed strijd, aan het Breezand een ringrijdenj, aan de Molenvaart eveneens een ringrijdenj, voor afgegaan door tonkruien en een wedstrijd in het langzaam fietsen. De uitslag van een en ander is als volgt Ringrijdenj Breezand. Ie prijs H. Meeldijk 2e pr. C. Waaij3e pr. G. van Zonen 4e pr. J. Cornelissen5e pr. T. van Eeten. Schietwedstrijd. Ie afdeelingle pr. A. Wiggers; 2e pr. C. Komen; 3e pr. Jb. Stammes. 2e Afdeeling le pr. Jb. Jonker 2e pr. D. Kaan 3e pr. C. Dekker. Tonkruien. le pr. K. Jongejan2e pr. b. Groet; 3e pr. Jb. Visser; 4e pr. D. de Vos. Fietswedstrijd. le pr. M. Kooij Mz.2e pr. H. M. Kooij Mz.3e pr K. Kaan Jz. Ringrijderij Molenvaart. Prijs H. Cornelissen Wz. en mej. J. Dekker van Schoorldam le premie M. Aalbers en mej. C. den On® 2e premie H. Jonker Jr. en mej. J. Langendijk. 's Avonds was de tent der familie Mullens weer goed bezet, wel een weinig tot nadeel van het circus Cohen, terwijl de zaal van mejuffrouw de weduwe Van Wijk bepaald stampvol was. En geen wonder, want Stoe. en Spree gaven daar de 219de opvoering van „Mottige Janus." Dat een gezelschap beroepsspelers zich los en vrij op de planken beweegt, is natuurlijk geen ding om zich er over te verwonderen en daar doen wij dan ook heusch niet aan mee. Eerlijk gezegd, na alle reclame is „Mot tige Janus" ons hard tegengevallen. In een bladzijde van het drie- of viertal Marineschet sen van Werumeus Buning, waarnaar de heer Spree zijn tooneelstuk vrij onaesthetisch verwerkt heeft, zit meer gevoel, dan in een heel bedrijf van Spree; zelfs de sterfscene niet buitengesloten. Mottige Janus is bij Buning een kerel om meê te dwepen, bij Spree hadden wij vaak het matrozenpak noodig om de gedachte te weren, dat we niet met een matroos, maar met een catechi seermeester te doen hadden. Mevrouw Spree (en dat betreft niet het stuk, maar het spel) was in het eerste bedrijf volstrekt niet het eenvoudige Nieuwedieper meisje, dat ze moest voorstellen, maar scheen veeleer de vrouw op rijper leeftijd, die weet wat er in de wereld te koop is. Heusch, de beide hoofdpersonen zijn ons niet meegevallen. Mooi echter vonden wij het spel van de tante en van Henri Morel, den verleider, bijzonder mooi dat van den letterkundige. Dinsdag was het weer even vol als Zondag, ondanks het slechte weer. 's Avonds gaf het gezelschap Stoel en Spree „De Fabrieks baas." Oneindig veel beter werd dit stuk ge speeld dan „Mottige Janus". De heer en mevrouw Spree waren hier in hun kracht, maar ook de overigen zetten hun beste beentje voor. Het stuk had een verbazend succes Vergadering van den Raad der gemeente ZIJPE, gehouden op Dinsdag 28 Juli 1903, des morgens ten 10 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer G. C. Hulst, burgemeester. De Voorz. opent de verg., verzoekt den Secretaris de notulen te lezen, die na lezing worden goedgekeurd. Het nieuwbenoemde raadslid, de heer Jb. Kater, legt den eed af, waarna algemeene felicitatie volt. Hierna volgt onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen leden, de heeren G. Schuijt, K. I ran- cis en H. Jimmink. De geloofsbrieven wor den onderzocht door de heeren Mann, Bakker en De Moor en in orde bevonden, zoo dat tot toelating der leden wordt geadviseerd. De Voorz. deelt mede, dat van den gemeente opzichter een rapport is ingekomen omtrent het huis van den heer S. Schermer. Volgens dit rapport is het bewuste huis in een slechten toestand, vooral het benedengedeelte. De kap is nog vrij goed, maar het geheele huis helt zeer sterk over naar één zijde. De op zichter heeft echter met den heer schermer gesproken en deze beeft gezegd, dat er over drie jaar een nieuw huis zal ge bouwd worden en indien de heer Schermer nu de verbeteringen wil aanbrengen aan dit gebouw, zooals de opzichter acht dat noodig is, dan is er nog volstrekt geen gevaar te duchten en adviseert de opzichter het ge bouw te laten staan.—Onder voorwaarde, dat de heer Schermer de noodige verbeteringen zal aanbrengen, wordt alzoo besloten. Hierna volgt aanbieding der gemeente-rekening en benoeming commissie tot onderzoek der reke ningen. Als commissieleden worden benoemd de heeren Jn. v. Beusekom, G. de Wit en Jb. Kater. Nu de Raad voltallig is, kan wor den overgegaan tot het benoemen van een Wethouder. Met 10 van de elf stemmen LI blanco| wordt de heer G. Nieuwland benoemd tot weth., die deze benoeming aanneemt. Een schrijven van den heer Teensma om eervol ontslag als onderwijzer te St. Maartens brug wegens zijn benoeming als hoofd der school te Eenigenburg, wordt met algemeene stemmen ingewilligd. Is ingekomen een request van het geheele onderwijzers personeel van Zijpe, om de traktementen iedere maand en niet zooals tot heden om do drie maanden uit te betalen. B. en W. adviseeren, om aan dit verzoek geen gevolg te geven. Het geeft, zegt voorz., weer eenige drukte bjj de administratie en indien iemand vóór den gestelden tijd bij den gem.-ontvanger komt om eenig voorschot, wordt dit nooit ge weigerd. De heer Mann zou het zeer Dllljjk vinden dit verzoek toe te staan. De meerdere drukte bij de administratie zal zoo erg niet zijn, en dat de gem.-ontvanger een verzoek om eenig voorschot niet weigert, zal wel waar zijn, maar de personen in kwestie hangen dan toch van den goeden wil van den gem.-ont vanger af. Met 8 tegen en 8 st. voor wordt het verzoek verworpen. Voor stemden de heeren Mann, Jimmink en De Moor. Bij de gewone rondvraag vraagt de heer Jn. v. Beusekom inlichtingen, op wat uren het telefoonkantoor te 't Zand is geopend. De secr. deelt den heer v. Bensekom mede dat door B. en W. is vastgesteld, dat het kantoor eiken dag in de week 6 uur is geopend en Zondags 2 uur, maar dat een en ander natuurlijk nog door den Inspecteur moet worden goedgevon- de Niets meer aan de orde, sluit de voorz. de vergadering en gaat de raad in geheime zitting orn eenige reklames Hoofd. 0mslöo te behandelen. - M o o r d t e AMSTERDAM (vervolg van le pag.1 Naar het Hbld. uit goede bron verneemt is gebleken, dat de man van de vermoorde vrouw in de Celebesstraat werkelijk naar Groningen is vertrokken en begint men bewijzen te vin den, die meer bepaald zijn broeder als den schul dige aanwijzen. In de woning zijn sporen van gebeld ont dekt, die van een hevige worsteling blijk geven, als afgerukte gordijnen, een gebroken ruit e.d. Verder is ook gebleken dat in de woning een persoon zonder schoeisel heeft rondge- loopen, daar in de plassen bloed afdrukken staan van de voetnerven aan de zool. Klaarblijkelijk is de vrouw dus laaghartig overvallen. De man van de vermoorde vrouw keerde Dinsdagmiddag uit Uithuizen bij Groningen terug, nadat hij kennis had gekregen van het geen was geschied. Hij is volkomen onschul dig en onmiddellijk door de politie op vrije voeten gelaten. Hij heeft reeds verschillende inlichtingen aan de politie verstrekt, die steeds meer wijzen op de schuld van den broeder. Meer en meer wordt het waarschijnlijk, dat Luier van der Laan, de voortvluchtige zwager der vermoorde vrouw, de gruwelijke misdaad bedreven heeft. Men heeft, naar het zich laat aanzien, hier te doen met een moord, die ge pleegd werd om het uitkomen van een hier niet nader te qualificeeren misdrijf of althans van de poging daartoe, te belettenin dat verband klopt geheel de verklaring van een jongetje, die gezien heeft, dat de moordenaar zijn slachtoffer herhaaldelijk van het balkon de deur binnensleurde. De verdachte Luier van der Laan is een individu met een bedenkelijk verleden. Als jongen van 18 jaar heeft hij een kameraadje vermoord, waarvoor hij toen tot 7 jaar ge vangenisstraf veroordeeld werd; verleden jaar werd hem 2 jaar van zijn straftijd geschonken, omdat hij zich in de gevangenis te 's-Bosch zoo goed gedroegzijn broeder Hendricus nam hem toen, om hem op den goeden weg te brengen, in zijn huis opdiens vrouw had hiertegen nog al bezwaar, zoodat wel eens kleine onaangenaamheden om deze reden tusscheD man en vrouw ontstonden. Op de vraag aan den echtgenoot, wien hij verdenkt van den moord, antwoordde de man, in tranen badend „Ja, ik moet wel denken aan broer Luier. Ik heb altijd mijn best gedaan om hem hier tot een man in de maatschappij te maken. Ik had daarom zelfs wel eens verschil van mee ning met mijn vrouw, die overigens een brave vrouw voor mij was." Op de vraag waar hij vermoeden kon dat zijn broeder vertoeft, verklaarde hij dat hij niet ver weg kan zijn, omdat er wel geld wordt vermist uit een penantkastje, maar slechts zeer weinig, daar hij steeds zijn geld, dat- voor de kooplieden bestemd is, bij zich draagt. Luier bezat geen geld. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 25 Juli: 95000 bloemkoolen, le soort f3.26 a 5.75, 2e soort fl.80 a 3.— per 100; 9000 roode kooien f 7 a 10.75,300 gele f 10.75 p. 100 630 manden aardappelen f 0.36 a 0.90 per 17 Vj Kg. 27 Juli113000 bloemkoolen, le soort f 4 a 6.50, 2e soort f2.20 a 3.76 per 100; 9000 roode kooien f8 25 a 10.—, 260 gele f 10.75 a 11.25 per 100. 22000 bossen wortelen f2.60 a 3.40 per 100 bos 88 manden aardappelen f 0.65 a 0.95 per 17'/i KG. 28 Juli: 80000 bloemkoolen, le soort f5.— a 7.76, 2e soort f 2.70 a 4.76 per 10014000 roode kooien f 4.75 a 7.76, 300 gele f 6 50 a 8.75 per 100; 22000 bossen wortelen f2.10 a 3.40 per 100 bos, 4Ó0 manden aardappelen f 0 50 a 1.— per 1772 Kg. Groentemarkt te SINT PAN KRAS. 25 Juli. 671 manden aardappelen f 0.40 a 0.85 per 17Vj K.G. bloemkool 2e soort f2.10 a 2.30 per 100, slaboonen f 0.75 a 0.85 per 1000. 27 Juli. 298 manden aardappelen f 0.40 a 0.85 per 17'/j K.G. bloemkool le soort f 6.— a 6.50, 2e soort f 2.20 a 2.80 per 100. 28 Juli. 437 manden aardappelen f 0.45 a 0.90 per 177i K.G, bloemkool le soort f5.75, 2e soort f 2.70 a 3.per 100, slaboonen f 0.56 a 0.65 per 1000. Het ga at met de contante be taling op de markten te BROEK OP LAN GENDIJK en NOORDSCHARWOUDE „of 't gesmeerd is". Reeds de vorige week, toen de betaalmeesters hun kantoren hadden ge opend, werd door bouwers en kooplieden, hoewel nog niet verplicht, toch reeds in zoo grooten getale daarvan gebruik gemaakt, dat reeds voor den dag der verplichte invoering [27 Juli] de contante betaling als ingevoerd kon worden beschouwd. Alweer een bewijs van het nut van een krachtige organisatie van vakgenooten De Nieuwe Courant heeft van dr. Hendrik Muller, die te Reicheuhall bij president Steijn op bezoek is geweest, een en ander vernomen over den zieke. De pre sident gaat steeds vooruit, al is 't langzaam. Hij loopt een paar malen per dag honderd stappen, soms zonder ondersteuning. Stem en spraak vermogen zijn weder geheel in orde de oog leden nog niet geheel. De vingers kan de pre sident nog niet bewegen en deze zullen waar schijnlijk het laatst aan de beurt van genezing komen. U itslag openbare verkooping, gehouden 28 dezer, in het koffiehuis van den heer De Geus te W ARMENHUIZEN, ten over staan van de notarissen Mr. A. P. H. de Lange te Alkmaar en G. Vrijburg, te Zijpe van de onroerende goederen, nagelaten door den heer J. Barsingerhorn en echtgenoote, en bestaande uitEene rentenierswoning met erf te Warmenhuizen, benevens 2 akkers bouwland aldaar, kooper de heer S. Barsingerhorn voor f 4753. Voor het heden te Utrecht gehouden Staatsexamen, Acte B., afdeeling geneeskunde, is geslaagd de heer J. E. Feisser, alhier. In ons verslag van de vergadering der 2e Coöperatieve Vereeniging staat het volgende dan heeft de vereen, in die 5 jaar bespaard f 42.372.62, met de besparing op de Amer. lijnkoek f 4540.46, te zamen f 46.918.07. Dit is onjuist Deze clausule had moeten luiden dan heeft de vereen, in die 6 jaar bespaard f 42.872.62, terwijl aan kortingen voor tekort gewicht en ondergehalte van de verschillende jeveranciers is terugontvangen f 4540.46, tezamen f 46.913.07. —Dinsdagavond vergaderde het departement Schagen van de Maatschappij Tot Nnt van 't Algemeen. Er werd van de verschillende instellingen van het departement rekening en verant woording gedaan. De Bewaarschool had 55 leerlingen, waarvan 32 nietbetalende de ontvangsten bedroegen f 1443.495, de uitgaven f 869.66, batig saldo f573.835. De volksbibliotheek ging goed vooruiteen 300- a 400tal boeken werden afgegeven. De zang school telde 82 leerlingen, de Huisvlijtschool 14. Alle instellingen bloeiden. De rekening van het Departement gaf in ontvangst f 135.90, in uitgaaf f84.35, batig saldo f61.56. De heeren C. W. Deenik, M. Komen en J. v.d. Maaten werden benoemd om de rekeningen na te zien. Tot lid van de commissie voorde Zangschool werd benoemd de heer C. Rogge veen Cz. In de Kath. Kerk alhier werd Woensdag een plechtige Requiem-Mis opgedragen als uitvaart voor de zielernst van Z. H. Paus Leo XIII; voor deze gelegen heid was de kerk van 't altaar tot het koor in een plechtig rouwgewaad gestoken, ter- wjjl vlak voor 't altaar de catafalk prijkte, omringd door verscheidene brandende kaarsen. Het zangkoor voerde de Gregoriaansche Mis uit. KAASMARKT. Op de kaasmarkt van heden waren aange voerd 85 stapels kaas] waaronder 74 stapels kleine kaas, hoogste prijs t'28.—7 stapels commissie f24.— en 4 stapels middelbare f 24.Aan gewicht 26916 K.G. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 25 28 Juli 1903. Geboren en Ondertrouwd Geene. Getrouwd Fredericus Frauciscus Keet en Catharina Maria Baars. Overleden: GerritKroone, 85jaren, Wedn. van Stijntje Wever. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 1724 Juli 1903. Geboren: Amadé, z. v. Georges Ali Ben Hassan en Rosine Cohen, wonende te Schaer- beek (België). Jan, z. v. Harm Boertien en Margje Post, wonende te Hoogeveen. Ondertrouwd, Getrouwd en Óverl,Geene. Bliksem en Tramaanleg. Te Berlijn heeft men bij een aantal onwe ren van den laatsten tijd weder bevestigd ge zien, dat de bovengrondsche geleiding van de Electrische tram een uitstekend voorbehoed middel is tegen bliksemgevaar. Een groot getal ontladingen ging door de geleiding zonder eenige andere schade aan te richten, dan dat er een enkel keer een klein defect kwam aan de verbindingen. De veiligheid van het verkeer wordt hierbij verzekerd door bliksemafleiders, die aan een aantal plaatsen van stroomverdeelingen en aan alle tramwa gens zijn aangebracht. Ook in andere Duit- sche steden heeft men gelijke ervaring opge daan, dat de straten en pleinen waardoor de electrische leiding loopt, geheel tegen bliksem gevaar beveiligd schijnen te zijn. Overvloed van koren. De Amerikaansche staat Kansas is buitengewoon rijk aan koren. Verleden jaar bedroeg de tarwe oogst meer dan 100 millioen bushels. Ook dit jaar staan de akkers weer zwaar beladen, doch er zijn geen handen om te oogsten. Wa- ren vroeger de loonen per maand 15 dollar met kost, tegenwoordig krijgt men geen ar beiders onder de 26 tot 30 dollar. Dit jaar moet 2Vï dollar per dag gegeven worden. Toch komen er niet genoeg, zoodat de boe ren als wanhopigen de treinen bestormen, om de reizigers tot een maandje tarwe-men- nen te overreden. Studenten en winkelbedienden te New-York zijn met dezen toestand begaan geworden. Overwegend, dat een verblijf in de openlucht gunstig voor hun gezondheid zal werken en 40 dollars maandloon niet op straat liggen, parend aan deze gevoelens een zekere vader landsliefde, komeu zij in grooten getale uit New-York naar Kansas, tot groote vreugde der "boeren. Maar hoe lang de stadslichamen bestand zullen blijken tegen den veldarbeid, dient afgewacht. R ij k beloond. Een inwoner van het Engelsche stadje C heiten ham leende ongeveer 10 jaar geleden aan zekeren Cohen f 360, waarna deze naar Zuid-Afrika kon gaan tot herstel van zijn gezondheid. Cohen bleef daar en verwierf zich een zeer groot vermogen, dat op 36 millioen gulden geschat werd. Cohen is dezer dagen gestorven en liet volgens testamen taire beslissing zijn vriend en beschermer in Cheltenham het grootste deel van zijn ver mogen na. De Muggenplaag. Naar de „New-York Herald" meldt, heeft men dit jaar te New-York en omstreken ont zaglijken overlast van muggen of muskieten, vermoedelijk tengevolge der zware regens. Vooral te New-Yersey en op Long Island weet men geen raad. Groote vuren en talrijke vaten olie, die men over de poelen uitgoot, bleken vruchteloos te zijn. De plaaggeesten zijn dit jaar kleiner van stuk dan gewoonlijk, en dringen daarom door het gaas heen, dat anders beschutting brengt. Daar zij 's nachts uit de weiden naar de huizen vliegen, heeft men 500 morgen van dat land laten omgra ven om de larven te verdelgen. Een com pagnie soldaten, die bij een meertje op Long Island kampeerden, werden door groote zwer men overvallen, zoodat zij den geheelen nacht door rooken zich moesten verdedigen en den volgenden dag naar een andere plek vor- huizen. Een parasol voor paarden. Men schrijft aan de Tel. Dat is de nieuwste verschijning in de stiaten van Berlijn. De paarden-parasol be staat uit een langen, gebogen, vertinden beugel, welks tusschen ruimte met dril over trokken is. De einden van den beugel worden boven op den kop van het paard door twee aan het toomtuig aangenaaide ringen gestoken. Een koord verbindt de beide in kleine oogen eindigende stangen en verhindert het uitval" len van den beugel Zoo bevestigd, bevindt de zonnescherm zich ongeveer 10 cM. boven den kop van het paard. Is het dier in bewe ging, dan ontstaat er een luchtstroom, éi0 het paard koelte toevoert. Als een voordeel van deze uitvinding geldt, dat de kopbedek- king niet eng aanligt, maar den vrijen toe voer van lucht toelaat. Ook kunnen de paar den den ijzeren beugel niet beknabbelen, wat ze bij bet gebrnik van stroohoeden wel plegen te doen. Het nieuwste snufje van de E n- gelsche high-life is de automobiel-hond. Zoo'n arm dier moet naast zijn meesteres in de tuf-tuf zitten en meê kilometers verslin den, met oen groote pet op z'n kop, een gekleurden bril voor de oogen en een buisje met zilveren knoopen aan. Ook draagt de auto-dog wel een voile.

Schager Courant | 1903 | | pagina 2