Plaatselijk Nieuws. Algemeen Belang. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. De Hongaarsehe Kamer. "WIERINGER WAARD. De af deeling Wieringer waard van de Holl. Mij. v. L. hield eene algemeene vergadering. Na opening der bijeenkomst werden ter tafel gebracht verschillende ingekomen stukken van meer of minder belang. Naar aanleiding van de circulaire van het Centraal bureau voor den aankoop van kunstmeststoffen wordt besloten, een onderzoek in te stellen omtrent de wijze, waarop de ai'deeling op goedkoope wijze voor hare leden inkoop kan doen. Tot leden van het bestuur worden gekozen de heeren J. A. Kaan, J. Kaan Kz. en K Zjjp. De punten van beschrijving voor de alge meene vergadering te Naaldwijk leveren wei nig stof ter bespreking. Alleen wordt beslo ten, het voorstel van de afd. Zijpe, om 1000 gld. uit de alg. kas af te zonderen ter ondersteuning voor de noodlijdende boeren in den Kethelpolder, te steunen. Tot candidaat voor iid van 't hoofdbestuur voor Noord-Holland wordt gekozen de heer J. Zijp Hz. van Twisk. Tot plaatsvervangend afgevaardigde naar de vergadering van Holl. Noorderkwartier wordt benoemd de heer H. Koster. Hierna wordt de vergadering gesloten. WINKEL. Wij hebben van de kermis de beste ver wachtingen. Maandag treedt het specialiteiten-gezelschap van den heer H. D. Nieuwenhuijzen uit Rot terdam op in de kolfbaan van den heer P. Buij. Denzelfden avond geeft de familie Martron van Amsterdam eene voorstelling bij den heer C. Kieft. Dinsdagavond kunnen we profiteeren van de bnitengewone voorstelling door hetVariete- gezel schap onder leiding van den salon humorist, den heer Louis Hartlooper te Rotterdam, bij den heer A. Wit. Verder rekenen we op het paardenspel van den heer Cohen. Als nu de draaimolen nog komt, waaraan we niet twijfelen, en het weer goed blijft, waaromtrent we een zwaar hoofd hebben, dan kan groot en klein dit jaar weer genoeg genieten. LUTJEWINKEL. 't Was Donderdag mis met onze aardappel- markt. Wat we vreesden, was geschied de ziekte had den handel in de war gebracht. De boeren mopperden, omdat de handelaars zoo slecht mijnden, en de kooplieden waren ontevreden, omdat ze van de vorige markt zooveel zieke aardappelen hadden meegenomen. We kunnen gerust zeggen, dat het met den groothandel voorloopig gedaan is. Men mag de aardappels bij het rooien zoo nauw keurig sorteeren als men wil, het geeft in deze dagen toch niets. Als de partij eenmaal besmet is, komen er met eenige dagen toch zieke exemplaren in. De boer kan dus geen waarborgen geven, dat zijn partij volkomen gezond is, of blijven zal. Deze onzekerheid drukt natuurlijk de prijzen. Onder de gegeven omstandigheden zullen de meeste aardappelveilingen wel spoedig tot sluiting overgaan. Dat is jammer, want het ging anders zoo aardig. Doch niet alleen voor de aardappelen, maar ook voor de andere landbouwgewassen heeft de regen noodlottig gewerkt. Het meeste hooi komt laat en slecht binnen Door den heer M. de Jong te HEER HUGOWAARD is met gunstig gevolg examen afgelegd voor de Hoofdakte Lager Onderwijs. Tot kaasmaker aan de nieuwe fabriek aan den Meeldijk te BARSINGER- HORN is benoemd de heer J. Rol te Keins- merbrug. Een gedenkdag! Den lOden Augustus is het 260 jaar ge leden dat Marten Harpertszoon Tfomp, lui tenant-admiraal van Holland en West-Fries land, sneuvelde in den slag bij Ter Heide gedurende den tweeden Engelschen oorlog (1662-1654.) Door een musketkogel in de linkerborst getroffen bij het afgaan van de kajuitstrap, viel „een zeeheld, welckers gelycke de aerde niet veel heeft gedraegen ende mogelyck niet lichtelyck int toecomende sal syn te vinden," zooals zijn groote tijdgenoot,de raadpensionnaris De Witt, schreef. Die datum zal wel niet ongemerkt voorbij gaan. Al is het 250 jaren geleden dat op Zondag 10 Augustus 1658 „Bestevaer" sneu velde, strijdend voor zijn land, toch zal de herinnering aan dien grooten zeeheld blijven voortbestaan. Zijn daden en onberekenbare verdiensten beslaan bladzijden in onze geschiedboeken, waarop het nageslacht nog steeds, en met recht, trotsch is. I De groote admiraal was een der mannen, die ons land een tijd van grootheid deden I kennen, dien het wel nimmer meer beleven zal. Onder de zee-officieren heeft zich reeds een commissie gevormd om een krans te leggen op het praalgraf van Marten Harpertszoon Tromp in de Oude Kerk te Delft, welk graf j door de Staten der Yereenigde Nederlanden werd bekostigd. Door een deputatie van officieren onzer marine zal die krans den 10 Augustus op het graf gelegd worden. Oplichting. Van 13 tot en met 16 Juni jl. logeerde te 's-GRAVENHAGE in het hotel Central de ingenieur Heinrich Veith. Hij was op reis voor zijn firma Escher Wijss en Co. te Ziirich. Op 14 Juni 1.1. maakte hij te Scheveningen kennis met een Duitscher, zich noemende Walter Wiederholt en Richard Köller uit Berlijn en opgevende laatstelijk te komen van Liende bjj Hannover, te zijn beeldhouwer en voor zijn pleizier op reis te zijn. Veith gaf hem zijn visitekaartje, waaruit bleek voor welke firma te Zürich hjj reisde en deed hem mededeeling van het hotel, waarin hij gelogeerd was. Op 15 Juni 1.1. 's morgens reisde Veith af naar Delft. Kort na zijn ver trek meldde zich bovenvermelde Duitscher aan het hotel aan, met de vraag of zijn broeder Veith nog in het hotel aanwezig was. Na vernomen te hebben, dat zulks niet het geval was, bestelde hij een kamer. Weinige uren daarna werd aan het hotel be zorgd vanwege de post een kennisgeving, dat voor Veith aan het postkantoor berustte geldswaarde. Nadat hij die waarde in ont vangst had genomen, is hij verdwenen. De ingenieur Veith kwam bij zijn thuiskomst te Zürich tot de ontdekking, dat zijn firma op 15 Juni 1.1. had ontvangen een telegram, valschelijk voorzien van zijne handteekening, inhoudende eene kennisgeving dat hjj zijn geld had verloren en een verzoek hem geld toe te zenden. Zijn firma had daaraan vol daan, door toezending van 600 francs op zijn naam aan het hotel Central. Het gehouden onderzoek heeft aangetoond, dat de verdachte niemand anders kan zijn dan de zich noemende Walter Wiederholt en Richard Köller. Van 18 tot en met 15 Juni 1.1. logeerde hij te Scheveningen in het hotel Galerie, waaruit hij heimelijk is verdwenen, zonder zijn reke ning te voldoen. In Amsterdam schijnt hij gelogeerd te hebben in het hotel btad Elber- feld. De commissaris van politie der 2e afd. te 's-Gravenhage verzoekt zijn opsporing, aan houding en overbrenging. De fokrunderen, die uit den KOEGRASPOLDER naar Zuid-Afrika zijn verzonden, werden gegeven door de heeren P. Loopuit, Schiedam, 2 vaarzen en een vaarsstier, W. Hoogenbosch, Koegras, een vaars, P. Blom, Koegras, id., G. de Beurs, Koegras, id., D. de Graaf, Koegras, id., J. Kuiper, Koegras, id., H. Kuiper, Koegras, id D. Sleutel, Koegras, id., P. Blankman, Koe gras, id., J. Blankman en J. v. d. Veer, Koe gras, id., C. Hoogschagen, Callantsoog, id. en J. Verfaille, Den Helder, idem. Het onderzoek naar tuberculose werd door den heer G. Muijs van Schagen welwillend verricht. De moord te AMSTERDAM. Het moet nu vaststaan, dat Luier van der Laan bij zijn vlucht in het bezit was van ruim veertig gulden. Van zichzelf bezat hij ongeveer twintig gulden, terwijl is gebleken dat hij na den moord alle kasten en laden, waar hij kon vermoeden dat geld was gebor gen, in huis heeft opengemaakt, hetgeen blijkt uit afdrukken van bebloede handen, die op verschillende meubelstukken zijn ge vonden. Zooals van de familie werd vernomen, was in een kastje f 17.60 aan rijksdaalders ge borgen en had het slachtoffer in haar porte- monnaie ruim drie gulden, die eveneens zijn gestolen. Van den moordenaar bestaan geen portret ten. Alleen is Hendrik van der Laan in het bezit van een familiegroepje, gemaakt door een fotograaf vóór zijn woning in de Celebes- straat. Op dit groepje staat o. a. zijn broeder Luier. Voor het oogenblik berust die fotogra fie bij de justitie, die, als wij goed zijn inge licht, van het portret van Luier afdrukken wil laten maken, ten einde deze met zijn signalement alom te verspreiden. Het slachtoffer van den moord in de Celebesstraat, werd Vrijdagochtend onder veel belangstelling, ook van de zijde van het publiek, begraven. Reeds te negen uur stonden aan het Wil- helmina-Gasthuis velen te wachten Te kwart voor tien reed de lijkwagen voor, gevolgd door drie volgkoetsen. Twee eenvoudige emailkransen met linten, waarop stond „Rust zacht, geliefde zuster", werdeD aan den lijkwagen gehangen. Gevolgd door eene menigte die steeds aan groeide, reed de stoet naar de Van Hogen- dorpstraat. Voor perceel 49, de woning van de ouders van de vermoorde vrouw waar eene groote menigte nieuwsgierigen waren, werd even stilgehouden. Vervolgens reed de stoet naar de begraaf plaats „Vredenhof". Hier was eene groote menigte wachtende, die zich nogal onordelijk gedroeg. Men holde van de eene geopende groeve maar de andere niet wetende waar de beaarding zou plaats hebben, en politie was er bijna nietalleen had een brigadier van politie de gelukkige gedachte gehad, om op de juist naar Sloter- dijk afrijdende tram te springen zoodat hij met twee agenten nog tijdig eenigszins de orde kon handhaven. Toen de lijkkist naar het graf was gedragen en in de groeve was gezet, waren de vader, een zuster en de man van de vrouw zóó aangedaan, dat zij gesteund door verschillende personen moesten worden teruggeleid naar de rijtuigen. Ook de menigte was toen wat ordelijker geworden, onder den indruk van het oogen blik, want in menig oog welde een traan. Te halftwaalf was de plechtigheid afgeloopen. De vermoedelijke moordenaar van de Celebesstraat te Amsterdam, Luier van der Laan, heeft waarschijnlijk Zondag en Maan dag te Rotterdam vertoefd. Althans de vrouw van den schoenmaker R. Stern in de Maria- straat 10 aldaar, heeft verklaard in het signa lement een jongmensch terug te vinden, dat zich Zondag ten haren huize heeft vervoegd, naar aanleiding van een door Stern geplaat ste advertentie om een knecht. Stern had ech ter meer een leerjongen noodig, zoodat de sollicitant niet kon slagen. Door de vrouw van Stern werd hij verwezen naar den schoenmaker S. Bosse in de St. Mariastaat 5. Bosse wilde echter een knecht op weekgeld en in den kost, terwijl het jonge mensch alleen op stuk en buiten den kost wilde werken. Ook hier kcm hij het dus niet eens worden, doch werd verwezen naar Rossing in de 31aakstraat, waar hij echter niet meer blijkt geweest te zijn. Aan de vrouw van Stern is de fotogra- phie vertoond van de familiegroep, waarop Luier van der Laan voorkomt en onmiddellijk heeft zij daarop Luier aangeduid als den per soon, die bij haar was geweest. Met het signa lement was in zoover verschil, dat de bewuste persoon een grijze broek aan en een stroohoed op had. Bij Bosse had het jongmensch een pet op. Juffrouw Stern verklaart, dat de sollicitant zoo zenuwachtig was, dat hij zelf niet het adres van Bosse kon opschrijven. Hij zeide uit Amsterdam te komen en den vorigen dag buiten werk te zijn geraakt. Van de Groninger tentoon stelling. Donderdag had op het terrein van de tentoon stelling van Nijverheid en Kunstindustrie te Groningen een eigenaardige en heuglijke plechtigheid plaats. Het Hoofdbestuur had zich te kwart over drie naar den hoofdingang begeven, waar zoo dadeljjk de 160.000ste be zoeker de tourniquets zou passeeren. Juist op het beslissende moment verschenen voor de tourniquets drie bevallige jonge meisjes, van wie een het lag aan het toeval der kaartnummers de 150 000ste zou zijn. Het bleek te zijn Frkulein Elsa Koch uit Biemen, in gezelschap van twee Groninger jonge dames, mej. H. Bleeker en mej. H. de Grave. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. E. Scholten, verwelkomde de onvrij willige jubilarisse en vroeg verlof haar na mens het bestuur een souvenir te mogen aan bieden in den vorm van een gouden dames remontoir met inscriptie. Het souvenir werd welwillend aanvaard, waarop men in optocht trok naar het Japansche Marktplein. Hier hief de muziek fanfares en het Duitsche volkslied aan, waarop in de onderzaal der pagode aan de dames de eerewijn, bloemen en aan de 149.999ste en de 150.001ste bezoekster een souvenir werd aangeboden. F 1 e s s c h en t r e k k e r s. Te ARNHEM heeft zich een bende fles- schentrekkers gevestigd, bestaande uit een drietal mannen en twee vrouwen, komende uit Utrecht. Donderdag hadden zich twee personen, waarvan een het uiterlijk had van een heer, vervoegd bij een beddenfabrikant en in diens winkel voor een bedrag van pl.m. f 100 ge kocht bedden, dekens enz., voorgevende dat deze bestemd waren voor den chef van een eerlang door hem op te richten groote zaak. De meubels behoefden, zoo werd den bedden fabrikant gezegd, niet zeer fraai te zijn de kooper koos dan ook goedkoopere meubelen dan hem aangeboden werden. Hij gaf op zich te noemen Schueling, wonende Prinses- sestraat No. 2. De goederen werden aldaar afgegeven en in ontvangst genomen. Ook elders werden bestellingen gedaan, tot een gezamenlijk be drag van f350, doch dank zij de waakzaam heid der politie, voor het huis gestationneerd, werden de verkoopers tijdig gewaarschuwd en de goederen niet afgegeven. De heer V., beddenfabrikant, ingelicht om trent het gehalte zijner koopers, wenschte nog eene poging te beproeven zijne goederen terug te krijgen en begaf zich met een tweetal personen naar de Prinsessestraat no. 2, waar hij op zijn verzoek werd binnengelaten. De hem vergezellende personen moesten evenwel buiten blijven, onder bedreiging dat anders van de revolver gebruik zou worden gemaakt. Toen dan ook een hunner, die reeds in huis was, weigerde voor de bedreiging te zwichten, verwijderde Schueling zich inderdaad een oogenblik om daarna terug te keeren met iets dat als revolver dienst moest doen, doch fei telijk een stuk hout was. De heer V. had in- tusschen geen lust zich op deze wijze in 't bezit te stellen van zijn goed, en was heen gegaan. Den geheelen nacht werd èn door de politie èn door de twee mannen, door den heer V. daarmee belast, de wacht gehouden voor bedoeld perceel, om er voor te waken, dat daaruit niets werd verwijderd, wat dan ook niet geschiedde. Vrijdagmorgen werd een postpakket uit Amsterdam, aan 't adres van „Schueling", door de politie in beslag genomen. Door het actief optreden der politie is de Arnhemsche handel het gevaar ontkomen, waarvan die van Utrecht het slachtoffer is geworden, waar men voor duizenden schijnt te zijn opgelicht. Blijkbaar heeft men hier te doen met de leden van een groote bende, waarvan het hoofdkwartier te Amsterdam gevestigd is, die de provinciesteden „afwerken" en de dus verkregen goederen naar de hoofdstad zenden, waar zij te gelde worden gemaakt. De zich noemende Schueling geeft voor, in verschillende plaatsen handelszaken te willen vestigen, en daarbij in de eerste plaats de stadgenooten te willen „begunstigen". Marktbericht van LUTJEWIN- KEL, van 30 Juli 1908. Aangevoerd402 zak groote muizen, f 0.60 a f 0.85. 15 zak kleine muizen, f 0.40 a f 0.50. Roode aalbessen f0.ll a f0.14 per pond. Zwarte aalbessen f 0.165 per pond. Kruisbessen f0.ll per pond. Groentemarkt te ST. PANKRAS. 29 Juli 321 manden aardappelen f 0.60 a 0.90 per 17Va K.G., bloemkool le soort f 6.26 per 100, slaboonen f 0.60 a 0.65 per 1000. 30 Juli 896 manden aardappelen f 0.46 a 0.85 per 17!/j K.G., bloemkool le soort f 6 a 6.25, 2e soort f 2.60 a 3 per 100, slaboonen f 0.60 a 0.75 per 1000. 31 Juli 364 manden aardappelen f 0.40 a 0.90 per 17K.G., bloemkool le soort 5.75 a 6 25 per 100, slaboonen f 0.65 a 0.66 per 1000. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 29 Juli83000 bloemkoolen le soort f 4 50 a 8.60 per 100, 2e soort f 2.20 a 4.25 per 100, 12000 roode kooien f4.50 a 6.76 per 100, 600 gele kooien f 4.50 a 7.25 per 100, 46000 bossen wortelen f 2.80 a 8 60 per 100 bos, 227 man den aardappelen f0.45 a 0.56 per 17Vj K.G. 30 Juli: 55000 bloemkoolen le soort f4.25 a 7 per 100, 2e soort f 2.60 a 4 per 100,12000 roode kooien f 6.25 a 6.26 per 100, 400 gele kooien f 6.60 a 7.50 per 100, 16000 bossen wortelen f2.20 a 3.40 per 100 bos, 364 man den aardappelen f 0.30 a 0.95 per 17Vs K.G. 31 Juli46000 bloemkoolen le soort f 6 a 7.26 per 100, 2e soort f2.80 a 4.75 per 100, 13000 roode kooien f 4.76 a 7 per 100, 250 gele kooien f4 a 8.50 per 100, 20000 bossen wortelen f2.80 a 3.80 per 100 bos. 169 man den aardappelen f0.45 a f t per 17*/j K.G. „Nieuw Leven", Station NOORD- SCHARWOUDE. 27 Juli. Aanvoer 8357s zak aardappelen, 2327 stuks kool. Groote muizen f 0.76 a f 0.95, ronde mui zen f 0.50 a f 0.70 per 36 K.G. Roode kool f 6.26 a f 8.26 per 100. Zilvernep f 3.per baal. 19 Juli. Aangevoerd 415 zak aardappelen, 3000 stuks kool. Groote muizen f 0.65 a f 0.85, ronde mui zen f 0.60 a f 0.85 per 36 K.G. Roode kool f 4.50 a f 5.—, witte f 7.60 per 100. Zilverui f 2.50 a f 2.90 per baal. 31 Juli. Aangevoerd 360 zak aardappelen, 2300 stuks kool. Groote muizen f 0.75 a f 0.96. Kleine idem f 0.36. Ronde idem f 0.70 a f 0 80 per 85 K.G. Roode kool f 5.25 a f 6.— per 100. Wortelen f 2 20 per 100 bos. Zilverui f 2.80 a f 3.— Idem (groote) f 1.70 a f 2.— per baal. TuiDboonen f 0.70 per 1000. JENEVER-VERKIEZING. Men meldt uit Stein en Elsloo, dat Vrijdag avond na afloop van de kiezing,in 't district Sittard, bloedige vechtpartijen hebben plaats gehad. Dit was het gevolg van het tracteeren van kiezersagenten. In Stein werden niet minder dan 8 perso nen ernstig gekwetst, terwijl in Elsloo de burgemeester zoodanig werd toegetakeld dat zijn toestand zorgwekkend is. In Stein werden bij een paar fatsoenlijke lui de ruiten stukgegooid. [L. Koerf. Men schrijft aan De Tijd uit Sittard: De mededeelingen van het Handelsblad (zie 2e blad van dit no.) omtrent de gewichtige rol, welke bier en jenever bij deze verkiezing ge speeld hebben, zijn helaas maar al te gegrond. Het is een echte „bier- en jeneververkiezing" geweest; dat de heer B. den eersten keer werd gekozen, is nergens anders aan toe te schiijven dan aan de schandelijke agitatie, welke dagen lang door de vrienden en be gunstigers van z(jne candidatuur vooral in herbergen en kroegen gevoerd werd. Het „bedwelmingssysteem", waarvan vroeger in uw blad sprake was, kwam hier juist van pas en heeft, zooals blijkt, uitstekende diensten bewezen. Over een candidatuur, welke aan zoo'n bedwelmingssysteem haar welslagen dankt, behoeven wij niets naders te zeggen zij veroordeelt zichzelf. Uit DEN HAAG wordt gemeld: Hier ter stede zijn nog 20 personen, die tengevolge van de spoorwegstaking zonder werk zijn geraakt en geen arbeid meer kun nen vinden. Zij hebben zich nu vereenigd en een onderlinge dienstverrichting, genaamd De Samenwerking, opgericht. Dezo dienstver richting belast zich met verhuizingen en het vervoer van allerlei goederen. Een droevig ongeval. Te BENNEKOM werd door de stoomtram overreden de heer K, instrumentmaker uit Utrecht. Hij stond met zijn broer te praten en viel, door welke oorzaak is onbekend, Êlotgeling achterover juist voor de machine, let verminkte lichaam werd zielloos opge nomen. Het Bestuur van de Niedorper Kogge Strijkmolens is van plan, in het Stoom gemaal te Lutjewinkel een nieuwen ketel te plaatsen. Schagen, 1 Aug. 1908. Voor het Woensdag j.1. t e Utrecht gehouden Staatsexamen, Acte B., afdeeling geneeskunde, is geslaagd de heer J. E. Feisser alhier [Reeds in een deel van het vorige No. opgenomen]. 18 Augustus a. s zal bovengenoemde vereeniging eene algemeene ledenvergadering houden. Uitgelokt door de gunstige vetmarkt te Purmerend en de hooge Beem- ster koemarkt van Woensdag j.1., was onze veemarkt voor den tijd van 'tjaar heel goed voorzien. Er moeten goede prijzen te bedin gen zijn, zal de veehouder zijn vee aan de markt brengen, want er is overvloed van gras en hij heeft dus met verkoopen al den i tijd. Dit brengt ook mee, dat anderen heel goed weidevee gebruiken kunnen, zoodat de handel wel hoog moet zijn. Vette koeien gingen vlug van de hand le kwaliteit tegen den prijs van 39 a 40 cent, mindere natuurlijk naar evenredigheid. Ook in vette schapen was de handel goed. Magere eilanders (jarige schapen van Wieringen en Texel) waren zelfs duur. Kalfkoeien en gelde waren mede hoog. Vette varkens liepen weer iets terug. De verdere noteeringen bleven onveranderd. De levering van 50.000 K. G. Amorikaansche lijnkoek, voor rekening van de 1ste Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van Veevoeder enz. alhier, is gegund aan de firma Schepp en Zn. te Rotterdam tegen f 79.50 de 1000 K.G. Voor gebroken koeken wordt 35 cent extra berekend. De Permanente Feestcom missie voor den Koninginue-dag alhier, zal op Dinsdag 4 Augustus 1903, in het lokaal van den heer J. Vader, des avonds 8 ure, eene vergadering houden. Uit goede bron vernemen wij, dat hier eene Katholieke Kiesvereeniging zal worden opgericht. Uitslag der verkooping, door de Notarissen J. P. Backx en C. L. van den Bérgh gehouden te Schagen, Donderdag j.1. a. De bouwhoeve aan het Van Ewijckskanaal en den Stoomweg, groot 23.56.50 H.A. Kooper de heer J. Blaauboer Cz. te AunaPauIowna voor f 30.600. b De bouwhoeve aan den Lotweg, groot 27.71.40 H.A. Kooper de heer K. Appel te Anna Paulowna voor f 34.890.58. c. Bouwland, aan de Lotmeer en den Middenweg, groot 5 78.90 H.A. Kooper do heer H. Kooij te Dirkshorn, voor f 6271. d. Een perceel weiland te Oudesluis, ge naamd de Kakebeek, groot 1.42.01 H.A. Koo per de heer K. Smit te Anna Paulowna, voor f1802. e. Het Koffiehuis met vergunning aan de Spoorbuurt te Anna Paulowna, groot 12.87 A., kooper de heer T. van IJzendoorn voor f3000. Aanbesteding van verfwerk ten behoeve van de banne en den polder Schagen. Het aantal inschrijvers bedroeg 3, waarvan 1 van onwaarde wasT. Vader f 130 en J. Krans f127. Gegund aan J. Krans. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 29—81 Juli 1908. Geboren Elisabeth Jannetje, d. v. Geirit Tat.es en Trijntje van der Oord. Ondertrouwd: JanZipp, sergeant, 81 jaren, te Hoorn en Maria Prins, zonder beroep, 26 jaren, te Schagen. Getrouwd Anthonie de Jongh en Rensje Weeland. Overleden Geene. Gemeente ANNA PAULOWNA. Ingescheven van 1—31 Juli 1903. Geboren Geertruida d. v. G. de Vries e. v. A. Tromp. Maartje d. v. L. Kooij e. v. M. C. Kort. Jan Willem z. v. W. van der Vlies e. v. E. M. C. Dekker. Etje d. v. S. Bakker e. v. A. Wit. Johanna d. v. B. Looij e. v. G. Nieuw- boer. Jacob z. v. J. C. Geerligs e. v. T. Gutker. Adriana d. v. I. van de Panne e. v. M. Boer man. Albert z. v. A. Tiel e. v. Joh. Mosch. Ondertouwd Geene. Getrouwd Klaas Keuris en Aaltje de Boer. Jacob van der Ham en Geertruida Schouw- vlieger. Jacobus Winnubst eu Margaretha Catharina Maria Neuvel. Arien Koorn en Elisabeth Jonker. Jacob Vader en Pietertje Boerman. Overleden Maria Thomasz, oud 78 jaren, weduwe van Jacob Komen. De Paus. De Kardinalen hebben zich voor het con clave laten opsluiten. Algemeen wordt ver wacht, dat het conclave spoedig zal zijn afgeloopen men rekent dat morgen Zondag de Paus-keuze reeds bekend zal zyn. Oreglia, de kardinaal-kamerlengo, heeft de stembriefjes uitgereikt en daarbij eeu uitvoerige uiteenzetting gegeven van de wijze van stem men, enz. In de Sixtijnsche kapel zijn 64 troon zetels opgericht, welke alle paars bekleed zijn, behalve die van Oreglia, welke groen is. De Popoio Romano deelt mede, dat de kroning van den nieuwen Paus spoedig na diens verkiezing zal plaats hebben, opdat alle kardinalen erbjj tegenwoordig kunnen zyn- Er wordt veel gesproken over een bewe ging tegen kardinaal Rampolla, waarbjj de Italiaansche regeering plotseling haar onpar tijdigheid en onzijdigheid, welke haar in den persoon van Zanardelli nog dezer dagen den lof van den bisschop van Cremona bezorgden, schijnt te hebben opgegeven. Men moet weten, dat kardinaal Rampolla een ernstig candidaat voor den Stoel van Petrus een neef heeft, die in 1898 wegens valschheid in geschrift bij verstek is veroordeeld, maar dien men nooit te pakken heeft kunnen krijgen. Bljjkbaar met het doel den onverzoen- lijken Rampolla den voet te lichten als papa- bile, heeft de Italiaansche regeering du ineens, vlak voor het Conclave, de nasporingen naar dien neef hervat en oppert zij de waarschijn lijkheid, dat de voortvluchtige in het Vaticaan sedert 6 jaar een schuilplaats heeft gevpnden, en heeft zij ten slotte 6en bevel tot aanhou ding uitgevaardigd. Rampolla heeft het er tijdens zijn staats secretarisschap niet naar gemaakt om veel goeds van de Italiaansche regeering te kun nen verwachtennog minder om te kunnen denken, dat zij niet alles in 't werk zou stellen om zijn verhefing tot Paus tegen te houden. Toch is het aan gegronden twjjfel onderhevig, of het hierboven omschreven middel om haren doodsvijand te treffen, der regeering van Vic- tor Em man Liet welwaardigis Maar, waardig of niet waardig, scherp, misschien doodelijk is het. Want het laat zich niet wel denken' dat, al kan Rampolla niet. helpen wat een misdadige neef doet, meu bij voorkeur tot stedehouder van Christus zal kiezen iemand in wiens lamilie zoo iets is voorgekomen en die openlijk beticht wordt den misdadiger aan de handen der justitie te onttrekken door hem in het Vaticaan schuil te houden. De parlementaire toestand is, zooals onze lezers weten, in Hongarije al sinds lang rot. In het parlement vonden verschillende too- neelen plaats, die daar nu juist niet pasten. Hier sieeds melding van te maken, zou verve lend worden, maar nu 't weer eens zoo erg is geweest, dat het de spuigaten uitloopt, meenen wij toch het een en ander te moeten melden De heeren van de oppositie hebben ditmaal eenige reden voor hun optreden. Wat toch is de zaak Den Hongaarschen afgevaardigde Zolan Papp was geld aangeboden om van de oppositie-politiek af te zien en het parlemen taire strijdperk te verlaten. Deze afgevaardigde nam het geld aan en kwam met den zak met geld ita de volle kamerzitting en deed daar mededeeling van het geval. Natuurlijk groot tumult bij de oppositie Die deden dadelijk het voorstel, de zaak te onderzoeken en de regeeriugspartij was ver standig genoeg, daar algemeen voor te stem men en een commissie werd benoemd. Maar daarmede was de stemming niet bedaard de storm was opgestoken, zij bleef ontketend. En de vergaderzaal bood weldra zulk een ergerlijk tooneel, dat de prosidee- rende vice-voorzitter Talliar. het verstandig oordeelde, de verdere parlementaire uitingen niet tot openbare voorstelling te laten voor het publiek. De zitting werd geschorst en de tribune ontruimd; en de Kamer ging over in vergadering met gesloten deuren, onder voorzitterschap van graaf' Apponyi zelf, waar twee leden der oppositiepartij mededeelden, dat zoolang geen volledig licht zou schijnen in de juist onthulde poging tot omkoopiug van een lid der oppositie, deze partij geen geregelde discussie zal toelaten. Toen na de door het afgrijselijk lawaai noodig geworden schorsing Kim en fledarvary het woord wilde nemen, begon het spectakel opnieuw. Tien minuten stond de eerste-minister daar zonder een woord te kunnen in 't midden brengen. Hij liet den griffier daarop een schriftelijk voorstel klaar maken, waarin stond, dat de Kamer tot de behandeling van het indemniteits-ontwerp zou overgaan. Toen de leden der oppositie Rattkaf en Fay dit bemerkten, stormden zij op den grif fier los en poogden hem het papier te Ont rukken. Terwijl de griffier zich met. een hand verweerde, hield hij in do andere het voorstel boven de hoofden zijner aanranders, maar dezen wisten ten slotte het papier te bemach tigen en te verscheuren. De voorzitter had evenwel nog een exemplaar van tle motie, die in duplo was opgeschreven. In behandeling kwam ze echter niet, want er was zulk een herrie om den voorzittersstoel, dat Apponyi de zitting moest afbreken. De voórzitter Tallian riep, toen zijn tribune bestormd werd: „Wie mij aanraakt en daardoor de waardigheid van den voorzitter van de Hongaarsehe Kamer te kort doet, is een kiDd des doods De leden werden handgemeen, de kleeren zaten vol met inkt en eenige duels waren het gevolg van dezen opstand. Fijne manieren Slaapziekte. Te Blankenburg is een zeldzaam geval van nona voorgekomen, 's Morgens kwam de politie-agent Bünger van zijn nachtdienst thuis en ging slapen, zonder dat bij hem eenig ziekteverschijnsel merkbaar was geweest. Uit dezen slaap is hij niet weer ontwaakt. Hij was volstrekt niet totaal gevoelloos en reageerde op knepen en prikken, ja maakte zelfs mechanisch voetbewegingen als men hem wilde laten loopen. Bij hard toeroepen opende hij zijn oogen, om ze echter dadelijk weer te sluiten. Drie geneesheeren behandel den den zieke. Zij voedden hem met vloeibaar voedsel een stukje brood den slapende in den mond gestopt, werd door hem gekauwd, doch hij kon 't niet doorslikken. Maandag overleed de zieke zonder tot bewustzijn terug gekeerd te zijn. De vrees el ij ke hitte in Ne w- York onlangs heeft een hevige buikloop- epidemie tengevolge gehad. Het sterftecijfer onder de kinderen werd zoo groot, dat de gezondheidscommissie zoo spoedig mogelijk vijftien geneesheeren voor de armenwijk be schikbaar stelde. Bij duizenden werdén de kinderen van de arme bevolking naar de hospitaalschepen en naar de zeebadplaatsen gezonden. Op een avond verlieten meer dan 80.000 menschen de stad om ouder den vrijen hemel aan het strand van het Coney-eiland te kampeeren. Een geweldige brand 1 s u i t- gebroken aan de petroleumbronnen te Ba- lachany nabij Bakoe. Vijftig boortorens en nafta-reservoirs zijn verbrand en hot vuur woedt nog steeds door. Er is groot gebrek aan water en aan blusch- mareriaal. Men denkt dat de brand is aange stoken. Het lynchen in Amerika, De correspondent der Times te New-York seint, dat het Amerikaansche publiek thans begint in te zien, welk een blaam op de reputatie van het land wordt geworpen door het steeds toenemend aantal gevallen van toepassing der lynchwet. Van invloedrijke zijde zou binnenkort op de Bondsregeering en die der staten pressie worden uitgeoefend, om een eind te maken aan den tegen woordigen onduldbaren toestand. Het lynchen komt in den laatsten tijd zoo veelvuldig voor, dat de bladen de gevallen meestal maar niet op nemen. Slechts wanneer de bijzonderheden van erg gruweliiken aard zijn, neemt men er nog notitie van. In Augustus zal te Chataugua in den slaat New-York een vergadering worden gehouden om het veldwinnen van den lynch-gruwel te bespreken. Markt berichten. ■SCHAGEN, 30 Juli 1903. Aangevoerd: 10 Paarden f 80.a 200. 13 Stieren 80.a 150.i 20 Gelde Koeien „150.a 250. 38 Vette Koeien „200.— 280.— 37 Kalfkoeien „18.(1.- - a 260.— 30 Nuchtere Kalveren 10. a 22. 120 Schapen (magere) 12.a 22. 270 Idem (vette) 21.a 28.— 240 Lammeren 12.-. a 18. 15 Varkens (magere) 12.a 14. 30 Idem (vette) p.K.G. .36 a .40 55 Biggen 5.— a 8.— 50 Konijnen —.25 a - .60 80 Kippen .30 a 1. 50 Eenden —.80 a —.4(1 800 Kilogr. Boter .95 a l.Gjo

Schager Courant | 1903 | | pagina 2