r w n OPPERDOES Dienstbode, Dienstbode, S m idsk n ech t Gemengd Nieuws. Macedonië. Iets over Kaasgebreken. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. AD V ERTENTIEN. IjoffM» JotaMa Maria Sm!, 51 n li li li t li li li li Willem Vink Klazina van Ham I li ii li li H ii li li IK, PLOEGER. UitSlBl is heelemaal geen redding. De tijd nadert, en de Wissel komt weermaar de voorraad Sigaren van f 1.30» I 1.50. i 2,— en f 2 50 per honderd is nog groot. De KÖFFIEBOONEN ja it Terllafa. Probeer eena beste voor 32 Cent het pond. A. van Twuijver. Mej. Plaatsman te Waarland, Wriwifle- HH Teelders voor Koolrapen en Knollenzaad, e v r fa a tg d een Boerenknecht, Hierna volgt aanbieding van de gemeente rekening dienst 1902. Tot commissie van onderzoek worden benoemd de lieeren Hoog- soha'gen, Roggeveen en Meurs, die do be noeming aannemen. Nog is ingekomen een brief van den heer W. Roggeveen Cz., waarin hij bedankt voor zijne benoeming tot ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. Thans wordt gekozen de heer W. Vader Dz wien van zijne benoeming kennis zal worden gegeven. Pe jaarwedde van den Gemeente-Ontvan ger wordt vervolgens, op voorstel van B. en W., met algemeene stemmen bepaald op f600. Deze verhooging wordt billijk en wen- schelijk geacht met het oog op de meerdere werkzaamheden, voortvloeiende nit de Kaas markt. Bij de rondvraag zegt de heer Menrs, dat het dezen zomer is voorgekomen, dat het 's avonds laat in de Gemeente zóó donker was, dat het moeite gaf den weg naar hnis te vinden. Na zijn wij, ingezetenen, hier nog bekend, maar voor vreemdelingen is het heelemaal geen doen. Spr. vraagt, of er niet 's winters en 's zomers eiken nacht een paar lantaarns kunnen blijven branden in de plaats, bijv. bij de Molenstraat, midden op de Gracht en midden op de Markt; dat zijn dan althans een paar bakens. Voorz. licht in, dat de stationschef hem heeft beloofd, dat de stationslantaarn steeds behoorlijk zou brandenvoorts branden dan des nachts de lantaarns bij Visser, hoek Molenstraat, Langenegger en Markt. Met den heer Veerman is verder overeengekomen, dat hij zoo mogelijk van het muandelijksche lijstje van lantaarnbrandnren zon afwijken, op lichte avonden uren zou uitwinnen en die aanwenden op donkere avonden. We zijn in afwachting naar de resultaten hiervan. De heer Meurs bedoelt 't zóó niet. Des zomers branden er geen lantaarnshij zou willen, dat er vast 's winters en 's zomers eiken nacht een paar lantaarns brandden. De heer Buis acht het 't best, dat de Raad eenig crediet verleent en B. en W. machtigt om in overleg met den heer Veer man, zooveel mogelijk verbetering in de ver lichting aan te brengen, en spoedig. Dit voorstel wordt aangenomen. Hierna sluiting. De heer H. Peisser alhier, is benoemd in de wetenschappelijke commissie van den Bond voor Staatspensionneering. Deze commissie moet het Hoofdbestuur van advies dienen nu en later en alle noodige inlichtingen verschaffen door haar ingewonnen op wetenschappelijk of ander gebied, rakende de ouderdomspensionneering. Mede zijn be noemd de heeren D. Boswijk, schoolopziener in het arr. Arnhem te Arnhem en Ds J. G. Boekenoogen te Krommenie. De heeren hebben hun benoeming voorwaardelijk aangenomen. KAASMARKT. Op de kaasmarkt van heden waren aan gevoerd 70 stapels kaas, waaronder 61 stapels kleine kaas hoogste prijs f 28.8 stapels commissie f24.en 1 stapel middelbare f 28.Aan gewicht 25427 Kg. Handel goed. Omtrent den toestand in Macedonië wordt uit Weenen aan de „Times" gemeldDe algemeene opstand in Macedonië schijnt thans ernstig te zijn begonnen. De comités ontwik kelen een 'koortsachtigen ijver. Zij hebben alle ongehuwde mannen ten strijde opgeroe pen en duizenden jonge Bulgaren hebben reeds aan dezen oproep gehoor gegeven. De Bulgaarsche familiën te Monastir hebben de opdracht gekregen, voorraden ten behoeve der opstandelingen bijeen te brengen en vele jonge meisjes hebben zich bij de benden ge voegd, om als verpleegster dienst te doen. Men deelt mede, dat Bulgaarsche officieren de macht der opstandelingen organiseeren, die in vier afdeelingen, onder Yankoff, Sara- voff, Arsoff en Atzeff zullen optreden. Het Bulgaarsche agentschap te Monastir zou als bureau van aanwerving voor de opstandelin gen dienst doen. Een ernstig feit in den tegen woordigen toestand is de ontevredenheid en de insubor dinatie der Turkscbe redifs. Te Prilip zijn van de redifs de manschappen bij groepen van twintig en dertig gedeserteerd en deze lieden zouden hun wapens aan de op standelingen hebben verkocht. Hilmr-pacha meldt de vorming van een bende van een paar honderd' man, die voor nemens zouden zijn, Istib, Kochana en Kara- tova aan te vallen. In verschillende deelen van het vilajet Uskjoeb hebben de benden huizen, hoeven en fabrieken in brand ge stoken; in het district Prilip zijn twee dorpen aaogevallen en in brand gestoken, ondanks den tegenstand der Mohamedaansche bevol king. Te Krushem in het vilajet Monastir hebben de volgelingen van de comités zich meester gemaakt van de regeeringsbureelen en is het garnizoen, vijftig man sterk, uit gemoord. De terugkeer van vorst Perdinand van Bulgarije wordt spoedig verwacht. Het aantal opstandelingen in het vilajet Monastir wordt door Macedonische schattin gen gesteld op 6000. Zij moeten in het bezit zijn van een halve bergbatterij en van eenige mitrailleuses. Een zeer ernstig voorval komt den critieken toestand nog verergeren. De Russische consul te Monastir is door een Tnrksch soldaat gedood. Dat deze moord van grooter belang is dan alle andere tot dusver in Macedonië reeds bedrevene te zamen, vindt zijn oorzaak in de internationale gevolgen, die deze Türksche kogel kan hebben. De Porte heeft dadelijk bjj den Czaur zijn leedwezen doen betuigen, maai' bet zal daar mede wel niet afioopen. Eaat men zich her- lnneren,hoe boos de Czaar was over den vorigen moord op een Russischon consul en nu zoo kort daarna weer een dergelijk feit, de hoogste kans bestaat op leelijke verwikkelingen. De Temps publiceert in eeu telegram uit Weenen een manifest van de Macedonische comité's. Daarin zeggen zij, dat men aan Europa toonen wil, niet alleen propaganda voor de vrijheid te maken, maar dat zij waard en ook in staat zijn, die vrijheid met kracht van wapenen op de Turken te ver overen. Indien Europa doof mocht blijven voor hunne verzoeken, verklaren .de Macedo- niëra, dat zij de eigendommen van de Euro peanen zullen aanvallen banken en spoor wegen zullen vernielen, maar personen onge deerd zullen laten. Als die middelen niethel- peu, zullen zij de vreemde consuls als gijze laars gevangen nemen en die eer6t in vrijheid stellen nadat Enropa in hun voordeel is tus- schenbeide gekomen. De Macedoniërs zullen geweld met geweld en verwoesting met verwoesting beantwoor den oog om oog, tand om tand is hnn leus. Zij zullen eerst ophouden als de voorwaar den van het tractaat .van Berlijn, hun land betreffende, zullen zjjn toegepast. Wat zij willen ieMacedonië voor de Macedoniër® I De Paus. Paus Plus X is Zondag in de basiliek van den Sint Pieter te Rome gekroond. De deuren waren gesloten 60.000 menschen woonden de plechtigheid bij. De orde werd buiten de kerk gehandhaafd door de troepen, in de kerk door de Pauselijke gardes. 's Morgens om drie uur werd bet reeds vol op het Sint Pietersplein. Vele nieuws gierigen hadden, om het eerst in de kerk te zijn, den nacht doorgebracht onder de colon nades, en toen om zes uur de deuren van den Dom opengingen, golfden duizenden en duizenden naar binnen. Steeds nam de men- schenmassa toe en de sterke militaire macht [drieduizend man infanterie, Bersaglierie en Karabinieri] kon slechts met moeite zonder wanordelijkheden de menigte in de kerk brengen. De hemel was bedekt. Tegen zeven uur brak de zon door en het tooneel kreeg iets Italiaansch vroolijks. Een nnr later waren in de kerk zeker een 50.000 menschen. Dui zenden waren binnengelaten zonder toegangs kaarten. De zon brandde met het verstrijken der nren steeds feller. De lucht was bijna niet meer in te ademen. In de kerk was een bijzondere bewakings dienst opgericht, met het oog op de warmte en drukte. En deze had veel te doen, vooral wanneer er een paniek ontstond, zooals om half tien en om elf uur gebeurde. De men sehen drongen dan angstig tegen elkaar op en het kwam tot wilde tooneelen, waarbij dozijnen overhoop geloopen werden. Vele soldaten, die van 's morgens vroeg dienst hadden moeten doen in hun zware unifor men, werden door de warmte onwel en vielen neer. Gevolgd door de dignitarissen en de nobel- gardes, kwam de Paus te voet met den mijter op hét hoofd, in de kerk, en plaatste zich op den troon, voor de Heilige Deur opge steld. De Kardinalen namen plaats rondom Rumpolla. De aartspriester van de basiliek, omringd door het Kapittel en de geestelijk heid van het Vaticaan, hield in het Latijn een korte toespraak ter ecre van den Pans. De Pans stond daarna aan het kapittel en de geestelijkheid toe, zi;n pantoffel te kussen. De zangers der Sixtijnsche kapel zongen Tu es Petrus. De Paus nam daarna plaats op de Sedia gestato'ria en voorafgegaan door de dignita rissen en kardinalen, kwam hij te halftien in de basiliek door de middendeur, toegejuicht door de menigte, terwijl van de Benedictie- j galerij de zilveren trompetten werden ge stoken. De Pans gaf den zegen, en wenkte om de i toejuichingen te doen ophouden. Toen kwam hij van de Sedia en plaatste zich voor het Altaar van het Heilig Sacrament, waar hij in adoratie neerknielde voor het Sacrament, dat plechtig was tentoongesteld. De kardi nalen knielden om hem heen. De aanblik van deze plechtigheid was grootsch. Vervolgens nam de Pans weder plaats op de Sedia en werd hij naar de Clementijnsche kapel gedragen- Daar plaatste hij zich op den J troonde kardinalen, patriarchen, aartsbis- schoppen en bisschoppen huldigden hem, waarna hij met krachtige, heldere en plech tige stem het volk den zegen gaf. j Te half elf hield de Paus een mis aan het Altaar der Confessie. Een dichte menigte stond op het plein van Sint Pieter. Te tien minuten over één was de kronings plechtigheid geëindigd, zonder eenig incident. Te 12.55 werd de Paris gekroond. Steeds toegejuicht, verliet de Pans de basiliek van Sint Pieter. Eenige ervaringen, in den laatsten tijd op boerderijen, waar de kazerij niet naar wensch ging, opgedaan, geven mij aanleiding het volgende daaromtrent mede te deelen. Neg altijd zijn er boeren, die last hebben van hot blauw in de kaas, en wel om de eenvoudige reden dat zij geverfd gereedschap gebruikenb.v. geverfde melkkommen voor het bewaren van de avondmelk, maar vooral omdat zij kazen in een geverfde tobbe. Het is zoo jammer, wanneer het zuivel, dat overigens goed kan zijn, door de zeer kleine verf deeltjes, welke de bereider niet opmerkt, en welke door de omzettingen in de kaas tijdens het rijpen een donkere kleur aan nemen, verteren, en zich over een grooter oppervlak verspreiden, een onoogelijk aan zien verkrijgt tot groote schade van den kooper en bereider der kaas. Iemand, die nog een geverfde tobbe ge bruikt, zij gewaarschuwd. Al meent hij soms, dat hij er vroeger geen nadeel van ondervond, dan moet hij toch bedenken, dat hij steeds dat gevaar loopteen eenigszins andere wijze van door halen, een andere doorhaler, een opnieuw geverfde tobbe (mogelijk niet zoo goed ge verfd als weleer) kunnen hem het blauw bezorgen. Laat men de tobbe met blik beslaan, of gebruikt men een óngeverfde van teakhout, welke men het best met wat kalk zuiver houdt, dan is dit gevaar afgewend. Het verdient opgemerkt te worden, dat men in andere kaasvoortbrengende landen, b.'v. Zwitserland, waar men steeds metalen kaasketels gebruikt, niet van dit gebrek hoort, maar juist iu onze streken, waar nog geverfde tobben worden aangetroffen. Een ander geval komt mij vermeldings- waardig voor Op eeoe boerderij gebruikte men een zoo genaamde dubbele kaastobbe, een blikken biunenbak met een boni en knip er om heen. Zij was nog afkomstig van de ver loting der Purmerender tentoonstelling. Mooi was zij afgewerkt, met een koperen kraan kon de wei afgetapt worden. De kazen evenwel deden het slecht, ze werden los en knijperig. De lange wei werd heel gauw dun. Zoo'n kraan aan een kaastobbe is een onding. Vooreerst is er melk in dat gedeelte van de kraan, dat tnsschen de uitmonding in. deu binnenbak en de afsluiting zich bevindt. Die melk wordt koud, ze wordt niet vermengd met het kleursel en stremsel. Ze moet daarom later afgetapt en ver wijderd worden, maar dan loopt dat gedeelte vol met nog onbewerkten wrongel, die dan weer niet bewerkt wordt. Maar nog erger is het feit, dat men zoo'n kraan niet dan met de grootste moeite goed rein kan houden. Hy zon er steeds moeten worden uitgescliroefd, uitgekookt enz. Ook de schroefdraad, waar mode hij in den tobbewand is bevestigd, wordt met melk en wei doortrokken en zou met de grootste zorg gereinigd moeten worden, wat juist bij een schroefdraad heel moeilijk ls, De kraan en schroefdraad bleken dan ook bedorven melkresten te bevatten en toen hij van do tobbe was verwijderd en het gat dichtgemaakt, waren de kazeu weer goed. Aangezien nu de gewone wijze van wei- afscheppen met een schotel bovendien te ver kiezen is boven het aftappen van de wei, zijn dergelijke met een kraan voorziene tobben niet aan te bevelen. Sommige kaasbereiders hebben de ge woonte schapemelk met de melk hunner koeien mede te verkazen. Znlks is af te raden. Al kan het goedgaau, toch leert de ondervinding, dat die kleine hoeveelheid schapemelk, welke niet zoo rein gemolken kan worden als de gewone melk en van een anderen aard is, kans geeft op rijzing in de kaas en het voordeel, dat zij zon geven door verhoogiDg van de hoeveelheid zuivel, wordt door den sterken achteruitgang in kwaliteit omgezet in een aanzienlijk nadeel. Het lijdt geen twijfel, dat de slechte toe stand van het spoelwater over 't algemeen in onze provincie groote bezwaren meêbrengt voor de zuivelbereiding. Ieder, die de toe standen op het land kent, zal het hiermede eens zijn. Van dit slechte spoelwater kan de melk zeer nadeelige gevolgen ondervinden. Ik kan hieromtrent het volgende geval mededeelen. De melk van eene boerderij, welke aan eene fabriek werd geleverd, was heel spoedig goor en zuur en daarom ongeschikt voor de kaas bereiding. De oorzaak hiervan was, dat de melkemmers omgespoeld werden In het slechte slootwater. Op die boerderijen, waar men slechts heeft onbruikbaar slootwater en zwavelig putwater, zooals er zoo vele zijn, is het doen slaan van een nortonpomp een noodzakelijk iets. Er zijn van die schijnbaar onbeduidende ,Nienw Leven", atstion N00RD- SCHARWOUDE. 40 Aug. Aanvoer 170 zak aardappelen, 4500 stuks kool, 84'/s baal zilverden. Groote muizen 1.a i 1.10. Roode kool f4.50 a f 5.76. Gele kool f 6.75. Witte kool f 6.60. Zilverden f 2.80 a f 8. Marktbericht van LUTJEWINKEL, van 11 Augustus 1908. Aangevoerd: 312 zak groote muizen f 0.80 a f 1.14 zak kleine muizen f 0.S6 af 0,45 per zak. Roode aalbessen f 0.11 a f 0.12'/t, kruisbessen 1 0.08 per pond. Groentemarkt te SINT PANKRAS 8 Aug. Aardappelen f0.65 a f0.95 per 17l/j KG. (Vs H.L.) Bloemkool f 8.50 a f 11.per 100. Slaboonen f 0.40 a f 0.60 per 1000. 10 Ang. Aardappelen f 0.60 a f 1.15 per 17'/j K.G. Bloemkool f 8.a f 11.per 100. Slaboo nen f 0.50 a f 0.55 per 1000. 11 Ang. Aardappelen I 0.60 a f 1.16 per 17'/j K.G. Bloemaool f 10.a f 16.per 100. Sla boonen f 0.50 a f 0.55 per 1000. Groentemarkt te BROEK OP LAN- GENDIJK. 8 Ang. 31000 bloemkoolen f 6 a f 14.50, 43000 roode kooien f 4.50 a f 7.25, 4000 gele f 5.25 a f 7.76, 1500 witte f5.25 a f8.25 per 100. 35000 bos wortelen f 1 90 a f 3-40 per 100 bos. 50 balen zilvernien f 2.20 a f 2.90 per 60 K.G. 200 bos uien f2.40 per 100 bos 10 Ang. 84000 bloemkoolen f6.50 a f 14.50, 40000 roode kooien f 6,26 a f 7, 1200 gele f 6.60 dingen, welke toch groote schade ten gevolge a f8.50, 2500 witte f7.50 a t9.60 per 100. 18000 kunnen hebben en welke men moet veran- bos wortelen f 2.10 a f 3 40 per 100 bos. 27 balen derenwil men wat meer zekerheid hebben in het zooveel nauwlettende, zorg vereischende bedrijf der kaasmakerij. Maar wanneer dit geldt voor iedere boerderij, waar kaas wordt gemaakt, dan ligt éene gevolgtrekking voor de hand, t. o. v. de kaasfabrieken. Het bestuur eener fabriek, dat voor de gemeen schappelijke belangen der leden te waken heeft, moet zich ervan overtuigen, dat op de productieplaatsen der melk de toestand goed is, dus dat het gereedschap (melkkommen, melkemmers, teems, enz.) in orde is en dat men niet in de onmogelijkheid is de melk goéd te behandelen wegens gebrek aan goed reinigingg- en koelwater. Men bedenke, dat het zuivelgereedschap soms zoo onoordeel kundig is gemaakt, dat het niet voldoet aan den hoofdeisch, dat het gemakkelijk en goed schoongemaakt kan worden. En streng toezicht op een en ander van wege het Bestuur komt allen belanghebbenden ten goede. Het is zooals Nelis nit de Purmer in zijn 200sten brief aan het Handelsblad schrijft steeds moeten wij trachten verbetering aan te brengen in den toestand van ons bedrijf." Dr. L. T. C. SCHEIJ, Zuivelconsulent 8 Aug. Aangevoerd ALKMAAR 7 Paarden f 36 Koeien en ossen 32 nucht. Kalveren 118 magere Schapen 69 magere Varkens 301 Biggen 3 Bokken en Geiten 5709 pond Boter, p. pond Kipeieren per 100 ALKMAAR, 10 Aug. 1903. 10 Koeien en ossen f 130. 70. - a 150.— 150 a 270.— 8.— a 24.— 10.— a 24.— 14.— a 19.— 5._ a 9.— 5.— a 8.— —.50 a —.55 3.50 a 3.75 Aangevoerd a f 270—, 161 Vette kalveren f 40.a 96.per Kg. f .75 a .90, 54 nuchtere idem f 9. 124.612 vette schapen f20.a 29. 0 lammeren f a 247 vette varkens per Kg. f .35 a f —.44, 47 magere idem, f 14.a f 16. PURMEREND, 11 Aug. Aangevoerd: 858 runderen, waarender 639 vette id. f0.60 a 0.76 p. K.G., 319 melke en gelde f 140 a 280 p. st,, beiden lager prijs stug, 246 vette kalveren f 0.60 a fÖ.75 p. Kg., matig, 236 nucht. fll.a f 24.—vlug, 27 paarden, 1623 schapen f' 21 a 30. prijsh. stug, 600 lammeren f 10 a t 19, prijsh. stug, 252 vette varkens f .40 af .43 p K.G., vlug, 78 magere id. f 13.a f 17.matig, 373 biggen f 5.a 8. matig, 41 stieren. 15 manden appelen t 2 a f 5; 65 man den peren f 3 a f 6. Kleine kaas f 28.50 middelbare f Goudsche f aangevoerd 252 stapels, 2196 kg. boter f 0 95 a f 1.05, kipeieren f3.30 a f3.90, eendeieren f3.10. Windhoos. Dinsdagmorgen even vóór negen uur trok een windhoos over het dorp OUDESCHILD in de richting van het N. W. naar het Z. O. De windruk was zoo kraohtig, dat men meende, dat plotseling een orkaan woedde. Een tjalk op Texelstroom bekwam schade en liep met1 gebroken giek onze haven binnen. Te BURGERBRUG is de Com missie voor het jaarlijksoh schoolfeest tot wering van schoolverzuim opgericht, dezer j dagen ontbonden en een nieuwe vereeni- glng opgericht, die ten doel heeft, alle schoolgaande kinderen jaarlijks met een feestje te verblijden. Tot dat doel zal de nieuwe com missie trachten, op een nader te bepalen dag in deze maand een schoolfeest te organiseeren, dat op de plaats zelve in de kolfbaan van den heer Biersteker zal gehouden worden. De keimii te BAKSINGERHORN ia dit jaar bgzonder verlevendigd door een paardenspelcirous Roberti, dat wel niet over te weinig bezoek heeft te klagen gehad. Men is daarbij in de gelegenheid geweest een aardig staaltje van paardendresauur te zien. Een paard van den heer K. Breebaart Dz. nit den Waardpolder ia door den heer Roberti op Maandag van kermis gedres seerd, ióó, dat het 'a avonds van dien dag in de voorstelling mee werkte als een gewoon circuspaard. riet ging knielen en voor dood liggen, waarbjj de directeur op den romp van het paard ging staan en zich zelfs tnsschen de pooten van het liggende paard legde zonder gevaar. En dat zelfde dier was voor dien tijd zoo onhandelbaar mogelykgeen smid scheen het op de ijzers te kannen krygen en 's middags nog, toen een der heeren nit dtn circus er op door het dorp reed, gaf het af en toe een bewys, hoe flink het om zich heen kon slaan De heer Roberti trouwens zelf heeft van het paard, toen hij het onder handen had, een wel wat al te gevoeligen tin gekregen. Ook een paardje van den heer Sleutel is door den heer Roberti gedresseerd. Op Dinsdag van kermis was de kolfbaan van den heer Scheringa bezet met een taltijk pnbliek bjj ge legenheid der Matinee Musicale door het fanfarecorps t.0 N I.D.0 onder directie van den heer G H Hulsman. Deze uitvoering voldeed der mate. dat zoowel de leden van het fanfarekorps als hun wakkere directeur zich mogen verzekerd honden van de toegenegenheid der muziekliefhebbers by bun werk en van het algemeen verlangen, dat T.0 N I D 0. onder directie van deu heer Hulsman, nog lang bljjve bestaan- Grooter worden, in den besten zin van het woord, zal het dan tevens zeker. DEN HELDER Dinsdag is in district ii tot lid van den Gemeen, teraad gekozen de heer P. Hoogenboach, r-k., met 828 stemmen. De heer p. de Geus, lib., kreeg 297 stemmen. zilvernien f2.60 a f2.90 per 60 K.G. 11 Ang. 21500 bloemkoolen (7 a 17, 41000 roode kooien f4 75 a f7.25, 3500 gele f6,50 af 8.25, 4000 witie t 7.60 a f 9.75 per 100. 14000 bos wor telen f 1.90 a f 3.40 per 100 bos. 30 manden aard appelen f0.60 g f 1.05 per 171/, K.G. 20 balen zilvernien f 2.60 a 2.90 per 50 K.G. 600 bossen uien f 2.40 a f 2.90 per 100 bos. - - Geslaagd voor de acte Handteek e- nen L. 0. de heer C. Olie te NIEUWE NIEDORP. Spoorwegramp te Parijs. Maandagavond j.1. raakte bij het station Mémil- montant van den onderaardschen spoorweg te Parijs een wagon in brand, waardoor een volle personentrein moest stoppen. Dien avond te twintig minuten vóór achten werd trein 43, die eenigszins beschadigd was, ontruimd, en reed leeg verder en nam den volgenden trein achter zich mee, die eveneens geleegd werd vóór den tunnel van de Place des Nations. Tusschen het station Couronnes en Hémilmontant had een ontplof fing plaats en dadelijk vlamden de wagens, van droog dennenhout. De lichten van den tannel werden door den rook gedoofd. De beambten vluchtten naar Cou ronnes, doch daar wachtte een stampvolle trein. De tunnel was onmiddellijk vol rook van een dichten, Ter» stikkenden damp. Een paniek ontstond onder de reizigers, die trachtten de trap, een zestigtal treden hoog, te berei ken. Sommigen kwamen naar boven in half ge- stikten toestand. Pas te 3 uur 's nachts kannen de brandweermannen eenige treden omlaag gaan en brengt men het eerste lijk naar boven; daarop volgen er nog zeven. Te vijf uur vinden de brandweermannen beneden er nog 46. De toegangen tot de stations zijn nog altijd door den rook onbereikbaar en men is bevreesd, dat de gewel ven znllen instorten. Tegen acht nnr Dinsdag waren 95 lijken naar de „Morgue" overgebracht. Om tien uur was alles afgeloo- pen. Sterke politie-afzettingen zijn om de toegangen naar de Btations getrokken. De brandspuiten werken niet meer. De slachtoffers zijn voor het meerendeel werk lieden, doch ook zijn er tal van kinderen bij. De verslagenheid is overal groot De aanblik van de lijken, die uit den tunnel gehaald worden, is verschrikkelijk. De lijken zijn allen opge zet, daar alle slachtoffers gestikt zijn door den rook. Om half zeven Dinsdagmorgen waren 84 ljjken te voorschijn gehaald. Toen waagden de journalisten het, in den tunnel binnen te dringen, waar zij een treurig schouwspel zagenHet geheele ljjnvak is verbrand op de steenen vloeren liggen hoeden, parapluies, kle dingstukken de kussens der spoorwegrijtuigen zijn overal verspreid. Men kan nagaan, dat er een vreese- lijke strijd heeft plaats gehad tusschen de slachtoffers Vloeren en muren zitten vol bloed. De herkenning der lijken iu de Morgue geeft aan leiding tot pijnlijke tooneelen. Een groot aantal lijken is in de kazerne neergelegd, die veranderd is in een doodenkamer. De bevolking van Parys is zeer onder den indruk. Het aantal lijken tot nu toe herkend, bedraagt 76. De identiteit moet nog van 8 dooden vastgesteld worden. De herkenden werden in rouwstoet naar hunne woningen gebracht Onder de dooden is geen vreemdeling, noch iemand van eenige bekendheid. Het verschrikkelijke onheil maakte een indruk in de stad als nooit te voren. In de straten weerklonken de sombere uitroepen der krantenjongens, die met de derde en vierde edities der bladen een steeds grooter aantal dooden meldden. huize, Geboren; Dirk Jacob, zoon van F. J. DOESBURG en T. DOESBURG-Vader Den Haag, 11 Aug. 1903. Hoefkade 942. Eenige algemeene kennisgeving. Heden overleed, ten onzen zacht en kalm, na een lang durig lijden, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Weduwe C. Maters, in den ouderdom van ruim 55 jaar' Namens de Familie, M. A. TEENSMA-Maters T. TEENSMA. Bovenkarspel, 8 Augustus 1903. Algemeene kennisgeving. li li Den löden Aug. hopen onze li li geliefde Ouders en hunne 121/a-jarige Echtvereeni- ging te herdenken Hunne dankbare Kinderen, ANTJE BIJLEVELD-Vink. •JACOB. JANTJE. ANNA. CORRIE CORNELIS. KLAZINA RENOUTJE. Amsterdam, Wittenkade 72 hui8> Augustus 1903. Den 22 Augustus a. s. hopen onze geliefde Ouders C. WliU en hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenkeD. Hunne dankbare Kinderen, C, v. d Hoek. T. v d. Hoek-Wink. A. Wink. H. Wink-Grootes. G. Wink. Ad. Wink. Joh. Wink, Dirkshorn, 13 Augustus 1908, Receptie van 10 tot 1 uur ,1 f Ondergeteekende gevoelt zich ge drongen, langs dezen weg haren hartelijke*! dank te betuigen aan den WelEd. Heer Dr Oostra, voor de liefderijke behandeling, gedurende de ziekte aan haren geliefden Echt genoot betoond. Tevens mijn wel- gemeenden dank aan den WelEerw. Heer Ds. Van Krevelen, voor de troostrijke woorden, ons toegesproken. Verder dank aan de Buren, voor de hulp en bijstand, ons bewezen, en eindelijk aan de Dragers, voor de laatste eer, den overledene gebracht. Mede namens Kinderen en weder- zijdsche Familie, N. MEELDIJK- Wed, G. de Graaf. Oudesluis, 11 Aug. 1903. De ondergeteekende deelt zijn geachte cliëntèle mede, dat hij door het vervullen van zijn militieplicht genoodzaakt is, zijn Vleesch- en Spekslager ij voor den tijd van ongeveer 3 a 4 weken te moeten sluiten. Schagen, Augustus 1903. 000 Noord, Schagen. gem. Harenkarspel, vraagt, wegens huwelijk der tegen woordige, zoo spoedig mogelijk, als noodhulp, die goed met de wasch kan tegen f 2.per week. omgaan, wegens huwelijk der tegenwoordige, om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden, bij K. A. VAN GIJTEN- BEEK, Anna Paulowna. Door vertrek der familie, zoekt een net Jfeisje, P.G., 20 jaar, tegen November een dienst als i Zij is bekend met de wasch en tafeldienen en van goede getuigen voorzien. Fr. br. aan Mevr. TJEtiNK-WIL LINK, Haarlem, Oudegracht 90. li 51 51 51 jrevjr&ajffd, met beneden de20jr. (j en bekend met hoefbeslag en boeren- werk, bij Jn. SMIT Tz., Gedipl. Hoefsmid, a. d. Kreil, Barsingerhorn, Door ongesteldheid van den tegen woordige, terstond een Gevraagd, Gebr. LAUX te Haan, door de Firma in Rheinland, op nader overeen te komen voor waarden. nlichtiugen te bekomen P K- QUAX, op de Porpe te Schagen, goed kunnende melken, tegen hoog en bij den Vertegen woordeer rW loon, bij T. H. VAN DER WEIDEN, Firma Gebr. Laux N GROOT Pz te Spaarnwoude te Grootebroek.

Schager Courant | 1903 | | pagina 3