BIJVOEGSEL DER Donderdag i3Aug. 1903. 47ste Jaargang. No. 3861. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. van —Vroeg rot.Donderdagavond om half elf waren twee knaapjes in de Jans straat te HAARLEM, naar de Oprechte ver telt, de een met een pet zonder klep en de ander met hot haar door de pet heen, beiden in buigende houding, de een nog meer snik kende dan de ander, zoekende naar geld, wat de aandacht van hot publiek trok. Zoo vroeg ook een heer, wat ze kwijt waren en met hokkende stem hoorde men Ja mijn heer, wij moeten boodschappen doen voor moeder en nu hebben wij drie kwartjes, in een papier gerold, verloren en nu durven we niet thuis komen. Spoedig werd de belang stelling grooter, en ieder tastte in den zak, om da knaapjes uit hun benarden toestand te redden. Weldra waron erin plaats van 3 kwartjes, 17 stuivers bij elkaar, wat onder groote vreugde door de knaapjes werd aangepakt. De oen veegde de tranen weg met zijn pet en de ander met zijn mouw, en toen trokken ze af. Het duurde niet lang of de aap kwam uit de mouw! Eenige jongens bleven nl. aan het zoeken in de hoop, de drie verloren kwartjes te vin den. Een persoon, die hetzelfde relletje een uur geleden van dezelfde knaapjes in het Waai gat had gezien, vroeg aan de zoekende jon gens Hebben die bengels die daar gaan, hier nog wat gekregen Natuurlijk werd luidkeels geroepen ,,Ja, 17 stuivers." De jeugdige kwartjesvinders hadden met hun buit zich al uit de voeten gemaakt. De kermis misschien aanleiding Doodslag. De beruchte Rotterdamsche kermis is reeds met een moord ingezet. Eenige Hollandsche en Duitsche schippers hadden in een bierhuis aan het Roodezand ruzie gekregen en wer den op straat handgemeen, waarbij al spoedig de messen getrokken werden. De 25-jarige schipper B. Vlietstra, zakte al spoedig ineen met steken in den buik, hals en rug, waarbij hem de halsslagader werd doorgesneden. Naar het Ziekenhuis vervoerd, is hij kort daarop overleden. De hoofddader, de 23-jarige Duitsche schip persknecht C. E. W., thuisbehoorende op een Rijnschip te Feijenoord gelegen, werd gegrepen en in arrest gesteld. Hij had zoo in het wilde om zich heen gestoken, dat ook nog een omstander werd verwond. De verslagene Bouke Vlietstra was gehuwd en vader van 1 kind. Hij was als zeilschip per in dienst bij den heer Königsfeld. Het mes werd in beslag genomen. Uit DEN HAAG meldt men: De deelneming aan de paardententoonstel- ling belooft groot te worden. Tot heden zijn ongeveer 400 paarden ingeschreven. Behalve Nederlanders, zullen ook buiten landers in de jury zitting nemen. Onlangs verloren door een brand te SCHIJNDEL een paar groote ge zinnen hun woning. Om daarin nu zoo goed koop mogelijk te voorzien, is een middel bedacht, dat navolging verdient. Ieder werk man, zoowel metselaars als timmerlieden, heeft zich bereid verklaard twee dagen te komen werken, waarvan één dag gratis; dus voor ieder gezin één halven dag. Goedge zinde buren voeren de bouwstoffen aan, zoodat de gezinnen weer spoedig een eigen huis zullen hebben. X)e heeren schamen zich!! Bij advertentie in het advertentieblad van Limburg te MAASTRICHT, onderteekend door 31 burgemeesters in het kiesdistrict Sittard, wordt verklaard, dat in hun gemeenten geen misbruiken hebben plaats gehad van bier of jenever, bij de verkiezing van den heer Jean Beckers te Jabeek tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Brand te 's-HERTOGENBOSCH. Eenige dagen geleden is er brand uitge broken in de artillerie-stallen te 's-Hertogen bosch, die heel wat schade heeft aangericht. Al dadelijk ging bij den brand het gerucht dat wijl het schier onmogelijk was dat daar, bij het goede toezicht en het strenge verbod van rooken, zoo maar eensklaps zulk een geweldige brand kon uitbarsten deze wel zou zijn aangestoken. Weldra noemde men zelfs een naam. En het gerucht kreeg werkelijk grond van waarheid, toen degene, dien mon verdacht, nergens te vinden was. Zondagnamiddag echter is de ongelukkige schuldige jongeling in hechtenis genomen. Want de brandstichter is een knaap van ruim 16 jaren! Het is zekere A. H. M., een niet al te best oppassend jongmensch, en hij had reeds en dat verscheidene keeren gezegd„men zal nog wel eens van mjj hoorenMen kan nagaan, dat èn ge meente- èu rijkspolitie naarstig naar de schuilplaats zochten van den treurigen held van dit snoode bedrijf. Zondagmorgen reeds wist men, in welken omtrek hij zich bevond. Hij was gezien geworden op den Hinthamer- weg. Het mocht dan ook te halfvier Zondag namiddag aan den ijverigen brigadier der rijksveldwacht Parlevliet, te 's-Hertogenbosch, gelukken, hem op gezegden weg in hechte nis te nemen. En waarlijk, spoedig bekende de deugniet, den brand te hebben gesticht De brigadier bracht hem nu naar het paleis van justitie, waar nog vele rechterlijke amb tenaren aanwezig waren, aan wie M. ook zijn misdrijf in alle bijzonderheden beleed. Op de Prinsengracht te AM STERDAM werd een persoon door een jon gen aangesproken, die hem om een beetje vuur van zijn sigaar vroeg. Toen hij het ge vraagde gaf, kwam plotseling een knal uit de pijp van den jongen en werd zijn oog door vuur bezeerd. De jongen zette het daarop op een loopen. Vermoedelijk heeft de jongen met opzet ontplofbare stoffen in zijn pijp gedaan. De getroffene moet zich onder genees kundige behandeling stellen. Men is den dader op het spoor. Inbraak. Een bakker aan de Goudschestraat te ROTTERDAM, S. Koster, vermiste al ge- ruimen tijd winkelwaren, als suiker,meel,boter, sucade enz. enz., en kon er maar niet achter komen op welke wijze dit geschiedde. Zondag nacht nu stelden twee rechercheurs zich ver dekt op en zagen te drie uur een persoon met een valschen sleutel naar binnen gaan. Toen hij er na eenigen tijd weder uitkwam werd hij gegrepen en in het bezit gevonden van een hoeveelheid suiker, boter en gember. Het bleek te zijn de 27-jarige T. de K., een gewezen knecht van den bakker. Hij bekende, reeds driemaal op dergelijke wijze te zijn binnengeslopen. Hij is terstond naar de strafgevangenis overgebracht. In de werk1iedenko1onie te Barcelona heeft een ontzettende brand ge woed, die alle woningen vernield heeft; eenige werklieden zijn in de vlammen omgekomen, en 3000 families zijn zonder dak. Een zeldzaam feit. Terwiji men in het eene bedrijf na het andere van werkstakingen hoort, wordt uit Butte, in den Amerikaanschen staat Montana, bericht dat de mijnwerkersvereeniging in die stad, welke op 't oogenblik haar vijf-en-twintig jarig bestaan viert, nimmer bij eene werksta king betrokken is geweest, doch integendeel gedurende haar veeljarig bestaan steeds in de beste verstandhouding met hare werkgevers gestaan heeft. Zeer zeker is dit een eigenaardig „record" in deze tijden en beslist eenig in de annalen van de Amerikaansche arbeidersvereenigingen. Hoe ongelooflijk 't ook moge klinken, noch tans hebben de mijnwerkers nimmer om loonsverhooging gevraagd en zijn dan ook de loonen sedert oprichting der Vereeniging nooit verhoogd worden. De werkgevers hebben echter vrijwillig een korteren arbeidstijd ingevoerd en hebben onderscheiden belangrijke verbeteringen aan gebracht in de mijnen uit een gezondheids oogpunt. De Vereeniging is zeer bloeiende, zij betaalt per jaar aan hare leden uit het ziekte- on begrafenisfonds ongeveer 60.000 dollar uit. De geschiedenis van deze vereeniging levert een overtuigend bewijs, dat arbeidersvereeni gingen kunnen worden opgericht, én blijven bestaan, zonder in botsing te komen met de werkgevers, en dat van beide kanten de belangen kunnen worden beschermd en be hartigd door elkander met vriendelijkheid en rechtvaardigheid te behandelen. 't Gezond verstand van werkgevers en ar beiders moet hen doen begrijpen, dat hunne belangen onafscheidelijk zijn en dat zij eene vreedzame en elkaar verdragende samenwer king vorderenen voorts, dat niets, dat na- deelig is voor de werkelijke rechten van de eene partij, voordeelig zou kunnen zijn voor de andere partij. Te Durana in Michigan (V. S.) heeft een vreeselyk spoorwegongeluk plaats gehad. Twee treinen liepen vlak achterelkaar, be laden met het personeel en materieel van Wallace's Circus. De tweede trein liep tegen den eersten in, doordat de remmen weigerden. Een-en-twintig personen werden gedood en een twintigtal min of meer ernstig gewond. Een aantal kostbare dieren, o.a. een olifant en twee kameelen, werden gedood, terwijl vele andere ontsnapten en nog altijd niet ge vangen zijn. De artisten werden echter allen gered. Een onafhankelijk vorst! De jongste berichten uit Belgrado doen zien, dat Peter I van Servië geheel en al onder den invloed staat van zijn omgeving, voor het grootste gedeelte samengesteld uit lieden, die aan den moord op het koninklijk echtpaar hebben deelgenomen, of althans waren opgenomen in het geheime complot. Eenige staaltjes daarvan laten we hier vol gen Het nummer van 7 Augustus van de Ser vische Staatscourant, dat de benoeming tot hofmaarschalk bracht van den luitenant-kolo nel Leuchanine, militair-attaché van Servië te Konstantinopel, werd kort na zijn ver schijning door politie uit de circulatie terug genomen. Daarna verscheen een tweede editie, waaruit de benoeming was weggelaten. Lui tenant-kolonel Leuchanine is de schoonbroeder van den minister van finantiën. Hjj was hof maarschalk geweest onder Alexander Obreno- vitch tot het huwelijk van dien Koning. Eeu courant had reeds een dreigende houding aangenomen naar aanleiding der geruchten betreffende de benoeming van dien vriend van het oude régime. Het cavalerie-regiment, te Nisj in garni zoen, weigerde voorts een commandant, die vroeger adjudant geweest was onder koning Alexander. Een ander commandant werd eveneens ge weigerd door de officieren van de regimenten van Zapescar en Yaljevo. En Peter is maar genoodzaakt, zich naar dit alles te schikken Vulkanische uitbarstingen. Uit zekere verschijnselen, in den laatsten tijd waargenomen, meent het „Berl. Tagebl." te kunnen voorspellen, dat men óf reeds een dezer dagen, of den 22en dezer maand, een uitbarsting van den Vesuvius verwachten kan. In het midden van Juli verscheen in genoemd blad een opstel van dr. Arthur Steutzel, waarin deze geleerde voorspelde, dat voor het noordelijke halfrond en vooral voor Italië, de 24e Juli een gevaarlijke datum zou zijn. En werkelijk had den 21en in Syracnse een aardbeving plaats, en den volgenden dag begon de Vesuvius gloeiende steenen uit te werpen. Twee dagen later ontstonden nieuwe kraters op dezen berg, en een lavastroom van 60 meter breed en tien meter hoog spoot op. En nog geen maand later kwamen werke lijk in een deel van het noordelijk halfrond vulkanische uitbarstingen voor. Het schijnt dus, dat men wel met eenige zekerheid de werking van vulkanen kan voor spellen. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 8—11 Augustus 1903. Geboren en OndertrouwdGeene. GetrouwdArnoldus Kornelis Boeije en Maria Martina Plukker. OverledenGeene. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 31 Juli—7 Aug. 1903. Geboren: Jan, z.v. Jobannes Ludeke en monno nootr nvor I MI 1.-4/4. varcaaerine: van uttu r u u u i

Schager Courant | 1903 | | pagina 5